Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

17-06-2002

Prezident Havel požádal předsedu ČSSD Vladimíra Špidlu, aby jednal o nové vládě

Jako první se bude pokoušet sestavit novou vládu Vladimír Špidla, předseda sociální demokracie, která vyhrála sněmovní volby. Špidlu k tomu, aby zahájil jednání o složení nového kabinetu, vyzval podle očekávání prezident Václav Havel. Sociální demokraté, kteří mají ve dvousetčlenné sněmovně 70 poslanců, se podle Špidly budou snažit dát dohromady většinovou vládu s Koalicí. S unionistickými a lidoveckými poslanci by se v dolní komoře parlamentu mohli spolehnout na 101 hlasů.

Předseda ČSSD Vladimír Špidla zahájí jednání o nové vládě se zástupci koalice KDU-ČSL a Unie svobody- DEU v úterý odpoledne. Ještě předtím bude jednat vedení sociálních demokratů. Do týdne bude Špidla prezidenta informovat o tom, jak při jednání s Koalicí o složení budoucí vlády uspěl. Koalice dala najevo, že k rozhovorům s vítězem voleb přistoupí vstřícně, bez podmínek.

Málo mandátů a pravicová orientace ztěžují pozici Unie svobody-DEU při očekávaných vyjednáváních s vítězem voleb ČSSD o společné vládě. Ačkoli v Poslanecké sněmovně zasedne pouze osm unionistů, pro vytvoření alespoň těsně většinové vlády jsou jejich hlasy nezbytné. Předsedkyně US-DEU Hana Marvanová připouští, že pro její stranu je případná spolupráce s levicovou sociální demokracií nepoměrně obtížnější než pro koaliční lidovce. Bude ovšem podle ní záležet na tom, jakou nabídku ČSSD Koalici učiní a jaké bude celkové směřování vlády. I když v nově zvolené sněmovně zasedne asi třikrát více lidovců než unionistů, lídři obou stran Koalice hovoří o pokračování rovnocenného partnerství. Předseda ČSSD Vladimír Špidla však naznačil, že sice hodlá jednat o povolební spolupráci s Koalicí jako celkem, nezakrývá však, že bude preferovat křesťanské demokraty. Skutečnost, že sociální demokraté ale unionisty k sestavení většinového kabinetu potřebují, dokládají slova místopředsedy unie Ivana Pilipa. Podle něj nemusejí být unionisté ve vládě "za každou cenu". Vyjednávání s ČSSD budou koordinovat spolu s koaličním partnerem KDU-ČSL. "Může (Špidla) tu většinovou vládu také nemít. To je jasná odpověď," řekl Pilip ČTK.

KSČM podpoří menšinovou vládu sociálních demokratů

KSČM podpoří případnou menšinovou vládu sociálních demokratů za předpokladu, že ČSSD splní to, co slíbila, tedy svůj volební program. Novinářům to, s odvoláním na závěry víkendového jednání kolegia vedení strany, řekl šéf poslaneckého klubu KSČM Vojtěch Filip. "Naše podmínky podpory této vlády jsou styčné body, které byly ve volebním programu programu KSČM i sociální demokracie. To je především bezplatná zdravotní péče, bezplatné školství, výstavba bytů a snížení nezaměstnanosti. Spojením (ČSSD) s Koalicí ovšem hrozí, že minimálně dvě věci z toho, bezplatné školství a zdravotnictví, realizovány nebudou," uvedl. KSČM ve volbách do Poslanecké sněmovny získala téměř pětinu voličských hlasů a skončila na třetím místě.

Václav Klaus ani vedení ODS zatím neodstoupí, vyčkají na analýzu voleb

Předseda ODS Václav Klaus i další členové vedení občanských demokratů i po pondělním jednání výkonné rady strany zůstávají ve funkcích. Novinářům řekli, že za tři týdny bude hotova analýza volební kampaně a na jejím základě se občanští demokraté rozhodnou, co dál. Z vyjádření místopředsedy ODS Petra Nečase vyplynulo, že pokud bude vedení rezignovat, tak jako celek. ODS skončila ve volbách druhá za vítěznou sociální demokracií. Klaus to již v sobotu označil za neúspěch a řekl, že vedení strany zváží, jaký má na tomto výsledku podíl. Klaus zopakoval, že ODS nehodlá podpořit žádnou menšinovou vládu a nechystá se podpořit ani většinový kabinet ČSSD a Koalice.

ODS se obává, že ČSSD komunistům výměnou za podporu své vládě umožní, aby zasedli ve vedení sněmovny a v čele některých výborů. Místopředseda ODS Petr Nečas varoval, že drtivá levicová většina ve sněmovně možná poruší zaběhnutý proporční systém, podle něhož se sněmovní funkce rozdělovaly vždy bez účasti komunistů. KSČM neměla zástupce ve vedení sněmovny a jejích výborů v desetiletí samostatné České republiky ani jednou.

Politologové: Špidla je ideolog socialismu, Zeman spíš pragmatik

Opravdovým sociálním demokratem, pevně zakotveným v socialistické ideologii je nynější předseda ČSSD Vladimír Špidla, šéf strany, která zvítězila ve volbách do Poslanecké sněmovny. Jeho předchůdce Miloš Zeman je naopak schopným stratégem a technologem moci, pro něhož byly ideje více nástrojem k dosažení politických cílů. Vyplývá to z odpovědí politologů na dotazy ČTK. "Zatímco Zeman vládl pomocí bonmotů a agresivních polemik, tak Špidla je spíš technokrat, velmi vzdělaný a přemýšlivý technik," řekl ČTK politolog a filozof Václav Bělohradský. Podle něj se Špidlou začíná v české politice nová epocha. Podle Bělohradského byl nicméně Zemanův politický styl ve své době potřeba, aby z ČSSD udělal uznávanou a důležitou stranu.

Vladimír Špidla je náruživý čtenář a sportovec

Vladimír Špidla, pravděpodobný budoucí premiér, již během své politické kariéry prozradil médiím mnohé ze svého soukromí. Veřejnost se tak mohla dozvědět, že je náruživý čtenář, sportovec a ochránce přírody. Jednapadesátiletý Špidla je podruhé ženatý a má dvě vlastní a dvě nevlastní děti. Špidlovou velkou láskou jsou knihy. Na otázku, co pro něho znamená vyšší příjem, který jako vrcholný politik má, odpověděl, že si alespoň může koupit jakoukoli knihu. Miluje především historickou literaturu a - jak říká - baví jej katastrofy. Ovšem ne proto, že by měl morbidní sklony, ale pro příklady lidské solidarity, díky níž "i strašné průšvihy mohou dopadnout dobře". Vladimír Špidla je znám také svojí zálibou v přespolním běhu, kterému se snaží věnovat každou volnou chvilku. O Špidlovi se ví, že není příliš náročný, nezakládá si na majetku a vede "normální" život. Ani ve vysoké politice příliš nezměnil svůj životní styl. Vystudovaný historik a archeolog vlastní malý byt v jindřichohradeckém činžáku a uvažuje o koupi domku. Dohovoří se německy a částečně i francouzsky a anglicky. Jeho manželka Viktorie je knihovnice a své profesi se věnuje i poté, co manžel získal významné politické postavení.

MZV chystá zprávu o volbách v zahraničí, možná doporučí zlepšení

Ministerstvo zahraničí chystá zprávu o historicky prvních sněmovních volbách mimo republiku a nevylučuje, že v ní budou nějaká doporučení na zlepšení pro novou vládu. Třebaže možnost voleb v zahraničí měla umožnit hlasování zhruba 70.000 krajanům, k urnám jich na českých zastupitelských úřadech přišlo včetně turistů jen kolem 3700. Pozorovatelé soudí, že mnohé krajany odradily byrokratické překážky a absence korespondenční volby. Ministerstvo si nyní vyžádá informace od jednotlivých ambasád. Pokud chtěli Češi v zahraničí volit poslance, museli se na zastupitelských úřadech zaregistrovat do 5. května a v den voleb pak přijet znovu. Volit mohli také po předložení voličského průkazu, což využili vesměs turisté.

V ČR vyhrála volby ČSSD, v zahraničí ovšem Češi dali přednost koalici lidovců a unionistů. Podle pozorovatelů může být důvodem fakt, že se dlouhodobě o možnost volit v zahraničí zasazovali. Druhá skončila ODS, třetí ČSSD. Naopak jen málo hlasů dostali komunisté, kteří celkově nečekaně posílili. Pokud by to bylo jen na krajanech, do sněmovny by se vůbec nedostali.

Odbory vítězství ČSSD vítají, soukromí lékaři očekávají zhoršení

Předseda Lékařského odborového klubu Milan Kubek je s volebním vítězstvím ČSSD spokojen, protože zdravotníkům v nemocnicích se podle něj za její vlády dařilo. Proti tomu předseda sdružení soukromých lékařů Skalpel Jaroslav Henzl se obává, že úroveň péče klesne. Většina úhrad za péči jde přes zdravotní pojišťovny, pacienti si nemohou na lepší péči připlatit. Henzl nepředpokládá, že by se v tom něco změnilo. "Další čtyři roky jsou pro tyto změny ztraceny," řekl. Pokud si pacienti nebudou moci připlatit, povede to podle Henzla jednoznačně k tomu, že si kvalitnější péči budou doplácet načerno. To by podle něj bylo nežádoucí.

Političtí vězni: úspěch komunistů je pekelnou ostudou republiky

Volební úspěch komunistů považují političtí vězni za "pekelnou ostudu" pro Českou republiku. ČTK to řekl předseda Konfederace politických vězňů Stanislav Drobný. KSČM ve volbách získala téměř pětinu hlasů a skončila na třetím místě. Podle Drobného je vzestup komunistů důsledkem toho, že se společnost nevyrovnala s předlistopadovou minulostí. Na úspěchu komunistů mají podle něj podíl pravicové strany, média i političtí vězni samotní. Podle něj se jim totiž nepodařilo občanům dostatečně vysvětlit, jaké nebezpečí komunismus představuje.

Bookmakeři: Lidé, kteří tipovali vítězství ČSSD, neprohloupili

Lidem, kteří v některé z poboček loterijních společností tipovali volební vítězství ČSSD, se sázka rozhodně vyplatila. Protože většina sázkařů proti skutečnému výsledku voleb předpokládala triumf občanských demokratů, kursovní čísla ČSSD mohou nyní těm odvážnějším vynést i docela slušné částky. Z nejvyšší výhry se může radovat muž z Havířova na Karvinsku, který na ČSSD vsadil 100.000 korun. Nyní získá čtvrt miliónu korun, řekl ČTK mluvčí společnosti Lubomír Ježek. Ostatní kanceláře přijaly v jedné sázce nejvýše 30.000 korun. Raritou byl muž z Liberce, který vsadil 10.000 na vítězství KSČM.

Herečka Táňa Fischerová se chystá zasednout v poslaneckém klubu unionistů

Herečka Táňa Fischerová, která se do Poslanecké sněmovny nečekaně dostala z desátého místa pražské kandidátky Koalice díky preferenčním hlasům, hodlá zasednout v unionistickém klubu. ČTK řekla, že se rozhodně nechystá na svůj mandát rezignovat. Popřela tak spekulace, že své místo hodlá přenechat jinému kandidátovi pražské US-DEU. Fischerová byla spolu s evangelickým knězem Svatoplukem Karáskem zvolena jako nezávislá kandidátka. Oba oslovila s nabídkou místa na volebních listinách koalice Unie svobody-DEU po rozpadu čtyřkoalice. Fischerová s Karáskem jsou řazeni k takzvanému občanskému sektoru, tedy lidem, kteří prosazují vliv občanských skupin v politice.

Tvrdíkovy změny přinesly ČSSD z Libavé zisk 50 procent hlasů

Velký úspěch čítající bezmála 50 procent hlasů voličů sklidila ve vojenském újezdu Libavá ve volbách do Poslanecké sněmovny ČSSD. Podle obyvatel se o podporu strany zasloužil ministr obrany Jaroslav Tvrdík (ČSSD), který začal vůbec jako první ministr řešit problémy zdejších lidí. Informuje o tom regionální deník Olomoucký den. Ministerstvu obrany se od podzimu podařilo takřka zrušit ve vojenském újezdu nezaměstnanost, pokrýt Libavou signálem mobilního operátora, otevřít pro veřejnost kino, dát za nízké nájmy prostory drobným živnostníkům, zlepšit vybavení školy a zajistit služby policie a lékaře. Po ČSSD se ve volbách na Libavé umístila jako druhá KSČM, kterou volilo necelých 30 procent. ODS získala podle listu necelých 8,5 procent.

Ferrerová-Waldnerová: Češi se vyslovili pro směřování do Evropy

"Myslím si, že to je jednoznačně hlas pro Evropu," řekla k výsledkům voleb v České republice rakouská ministryně zahraničí Benita Ferrerová- Waldnerová. Vyjádřila naději, že bude-li v ČR ustavena vláda levého středu, "vstoupí střízlivý duch do posuzování otázky Benešových dekretů". Ministryně na okraj zasedání EU v Lucemburku upozornila, že česká sociální demokracie má přistoupení k EU vysoko na programu. Lidová strana i Unie svobody jsou otevřeně prointegrační formace. Z dosavadních informací lze předpokládat, že právě tato trojice se pokusí vytvořit novou vládu.

Britský Guardian čeká konec Klausovy kariéry, Timesy naopak

Vůdce sociálních demokratů Vladimír Špidla před volbami vyloučil koalici s komunisty. Jejich nečekaně dobrý volební výsledek ho ovšem možná donutí ke změně stanoviska, soudí středoevropská zpravodajka britského listu The Guardian. Porážka ODS podle ní skoro jistě znamená konec politické kariéry Václava Klause. Mohla by také ukončit veřejný spor mezi ním a prezidentem Václavem Havlem. Havel se sice může radovat z pádu jednoho protivníka, ale bude muset přijmout zisky komunistů.

The Times a The Daily Telegraph zdůrazňují zejména skutečnost, že volby přinesly zisky levici. The Times píší, že to je opačný trend než na Západě, ale vystihuje to nálady ve střední Evropě, kde Polsko a Maďarsko "už mají jako vůdce bývalé komunisty". Podle Timesů je Klausova budoucnost nejistá. Může být požádán, aby podporoval menšinovou vládu, nebo může zahájit taktický ústup a připravovat se na klíčové referendum o vstupu do EU. Ať už prezident Václav Havel poskládá jakoukoli koalici, volby byly jen první hrou dlouhého turnaje. Příští je na řadě soutěž o to, kdo vystřídá Havla - a Klaus je stále silným kandidátem. Tento 61letý ekonom je po víkendu na zemi, ale není ze hry, soudí Timesy.

Německý tisk se shoduje, že volby v ČR ovlivnily nacionalistické tóny, které udával Václav Klaus a které nakonec posílily komunisty. Má za to, že Češi zřejmě budou mít proevropsky orientovanou vládu, ale ani v budoucnu nebudou ušetřeni debat o česko-německé minulosti. Česko se překvapivě jasně posunulo doleva, píše Der Tagesspiegel. Jedinými vítězi ale jsou komunisté. Nebyli to přitom jen protestní voliči, ale také lidé bez práce a budoucnosti, kteří se upnuli k silám minulosti. Pozoruhodně komunisté posílili v bývalých Sudetech. To jen ukazuje, že kampaň kolem "ochrany národních zájmů" našla úrodnou půdu. Tón v kampani udal Václav Klaus, ale hrála do rukou právě politickým extrémním protivníkům. Budoucí zahraniční politika Vladimíra Špidly je přitom jasná jen zčásti, a sice v tom, že bude na rozdíl od Klause rychle prosazovat proevropský kurs. Jak bude postupovat v otázce minulosti, především pak Benešových dekretů, je otevřené, uvádí list.

Zejména upevnění pozice levicových sil si všímá v souvislosti s parlamentními volbami v České republice ruský tisk. Deník Izvěstija uvedl, že ačkoli čeští analytici považují výsledky voleb za velmi překvapivé, jsou ve skutečnosti zcela zákonité. Budoucí Špidlův kabinet se patrně neobejde bez "tiché podpory" komunistů. KSČM se po prezidentských volbách bude moci dostat z "politické izolace". List si všiml, že prezident Václav Havel gratuloval třem stranám, ČSSD, ODS a Koalici, zatímco komunisty vynechal.

LNM Holdings získá od Fondu národního majetku 67 procent Nové huti

Nizozemská společnost LNM Holdings získá od Fondu národního majetku 67,25 procenta akcií Nové huti za devět miliónů dolarů (asi 290 miliónů korun). Kupní smlouvu podepsali zástupci fondu a LNM. K vypořádání transakce bude možno přistoupit až po splnění řady odkládacích podmínek. Celkem přijde LNM Holdings vstup do Nové huti zhruba na 19,3 miliardy Kč. LNM získala současně s Novou hutí exkluzivitu na předložení nabídek na koupi 99 procent akcií Vítkovice Steel a 46procentní podíl těžební OKD. Kabinet udělil firmě tuto výsadu bez výběrového řízení 5. června, a to na šest měsíců.

Premiér Miloš Zeman nabízel Indonésii letouny L-159, automobily a autobusy

Premiér Miloš Zeman při setkání s indonéskou prezidentkou Megawati Sukarnoputriovou nabízel vyrovnání obchodní bilance obou zemí vývozem osobních automobilů Škoda, autobusů pro městskou dopravu, zařízení pro energetický průmysl a letounů L-159. Český vývoz do Indonésie za čtyři letošní měsíce meziročně klesl o 40 miliónů na 143 miliónů korun. Dovoz se však skoro zdvojnásobil na 1,47 miliardy korun, z čehož pro Česou republiku vyplynul značný deficit přes 1,3 miliardy Kč. Prezidentka se také setkala s podnikateli.

Odborníci z EU budou školit české kolegy v boji s korupcí

Ve středu 19. června začne projekt Evropské komise nazvaný Zlepšování boje proti korupci a ekonomické kriminalitě. Odborníci z Německa, Nizozemska a Belgie v něm budou školit české orgány činné v trestním řízení a soudní instituce tak, aby se zvýšila efektivita jejich boje proti korupci a ekonomické kriminalitě. Na svých internetových stránkách to uvedla delegace Evropské komise v ČR. Náklady 30 miliónů korun plně uhradí Evropská unie v rámci programu Phare. Během dvou let se školení zúčastní více než 250 policejních specialistů a státních zástupců.

Podle nedávného průzkumu účetní společnosti Pricewaterhouse Coopers patří Česká republika mezi evropské země, kde je korupce rozšířena nejvíce. Mezi evropskými státy se umístila třetí za Rumunskem a Ruskem. Problémy s korupcí konstatovala i vládní zpráva o korupci v ČR za rok 2001.

Europeum: ČR by měla do evropské měnové unie vstoupit v roce 2008

Nejvhodnějším i nejpravděpodobnějším datem pro vstup České republiky do evropské měnové unie se jeví rok 2008. Těsně po zavedení eura se ČR pravděpodobně neubrání skokovému růstu cen, ten by však měl být jednorázový. Vyplývá to z analýzy vstupu ČR do eurozóny, kterou vypracovalo Fórum pro evropskou politiku Europeum. V ČR je podle analýzy značný potenciál pro růst cen. Domácí cenová hladina je na 45 procentech průměru Evropské unie. Při předpokládaném zavedení eura v roce 2008 by na reformy a úpravy zbývalo pět až šest let.

Vládní dluh se v prvním čtvrtletí zvýšil na 358,4 miliardy

Vládní dluh ČR v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostl na 358,4 miliardy korun. Oznámilo to ministerstvo financí. Ke konci loňského roku státní dluh činil 345 miliard korun, v prvním čtvrtletí loňského roku 274,7 miliardy korun. Státní dluh České republiky výrazně roste od roku 1997, kdy byl 173,14 miliardy korun. Dluh se každoročně zvyšuje emisemi státních dluhopisů na úhradu schodku státního rozpočtu, který podle nových rozpočtových pravidel zahrnuje i ztrátu České konsolidační agentury z předchozího roku. Ministerstvo financí očekává, že státní dluh vzroste koncem letošního roku na 400 miliard korun. Podle dosavadních prohlášení představitelů vládní ČSSD začne státní dluh klesat až po roce 2007.

Temelín je stejně bezpečný jako západoevropské jaderné elektrárny

Temelín je stejně bezpečný jako západoevropské jaderné elektrárny. Takový je závěr setkání, které uspořádal Svaz profesorů Technické univerzity ve Vídni a o němž informoval organizátor setkání, předseda Svazu Hans-Peter Lenz. V Lenzově tiskové informaci se zdůrazňuje, že základnímu závěru setkání neodporovali ani zástupci rakouského Institutu pro výzkum rizik, kteří rozhodně odmítli označení "šrotová elektrárna", kterého používají pro Temelín rakouští odpůrci atomové energie. Účastníci setkání rovněž rozhodně odmítli tezi, podle níž nastává konec jaderných technologií. Připomněli, že ve světě je v provozu 440 jaderných elektráren a dalších 32 je nyní ve výstavbě.

Šenovská huť chce postavit v Litvínově sklárnu ze 408 miliónů Kč

Šenovská huť chce v Litvínově vybudovat sklárnu, která bude zaměřena na automatickou výrobu užitkového skla. Projekt předpokládá při investici 408 miliónů Kč vytvoření až 180 nových pracovních míst. Financování se podařilo zajistit ze zahraničních zdrojů, řekl předseda představenstva společnosti Václav Guttenberg. Šenovská huť má podle něj již nyní zajištěn stoprocentní odbyt produkce, z toho asi 80 procent představuje export na stabilní zahraniční trhy.

Konto Bariéry poskytlo milión korun na speciální rentgen pro děti

Centrum dětské traumatologie pražské Thomayerovy nemocnice začalo pracovat s rentgenovým zesilovačem, který usnadňuje operace dětí se závažnými zlomeninami. Přístroj stál 2,5 miliónu korun. Miliónem na nákup přispěla Nadace Charty 77 - Konto Bariéry z prostředků získaných v kampani Ostrovy života. Podle přednosty centra Petra Havránka lékaři mohou nyní rovnat a operovat zlomeniny pod rentgenovou televizí, což zlepšuje jejich výsledky. Lékaři mnohem lépe vidí všechny úlomky kostí a mohou je dokonaleji sesazovat k sobě. Přístroj jim zároveň umožňuje nahradit původní operační řezy, které dosahovaly deseti až 20 centimetrů, několika milimetrovými vpichy.

Projekt Ostrovy života, do něhož se zapojila řada firem, Charta 77 zahájila v roce 1999. Z každého výrobku označeného logem v podobě srdce a dvou dětských tváří dostává nadace určitou malou finanční částku. Vzhledem k tomu, že jde o velmi prodávané výrobky, shromáždilo se na kontě již přes 24 miliónů korun. Většinu těchto prostředků nadace investovala do nákupu přístrojového vybavení dětských jednotek intenzivní péče.

Buky v Jizerských horách onemocněly, lesníci zkoumají proč

Buky v Jizerských horách ve Frýdlantském výběžku na Liberecku onemocněly před třemi týdny neznámou chorobou. Jejich listy od středu hnědnou a červenají. "Postižení se rozšířilo už zhruba na 2000 hektarů lesa, od níže položených oblastí až do nadmořské výšky 700 metrů, zasaženy jsou nové sazenice ale i 170 let staré statné stromy," řekl ČTK frýdlantský lesní správce Petr Žaba. Lesníci podle něj již odeslali vzorky napadených porostů Výzkumnému ústavu lesního hospodářství ve Zbraslavi a nyní netrpělivě čekají na výsledky.

Celníci zadrželi amfetamin a efedrin za 14 miliónů korun

Celníci zadrželi v sobotu na česko-rakouském hraničním přechodu v Mikulově 14 kilogramů amfetaminu a efedrinu. První se používá jako omamná látka, druhá slouží k výrobě tvrdé drogy pervitin. Cena drog se odhaduje na 14 miliónů korun, řekl mluvčí celníků Jaroslav Moravec. "Do ČR je převážel třiadvacetiletý Čech ve svém voze. Případ byl odhalen díky zkušenostem jednoho z celníků," uvedl.

Svědci, kteří pomohou najít zmizelé děti, dostanou odměnu

Svědci, kteří výrazně přispějí k objasnění případů ztracených dětí, by mohli brzy za své informace dostávat odměnu. Postará se o ni nový nadační fond. Finančními částkami chce tento zdroj motivovat veřejnost, aby pomohla při pátrání, řekl novinářům generální ředitel nakladatelství Hart Svatopluk Štefl. Nakladatelství s policií a vydavatelstvím Ringier bude fond spravovat. Štefl doplnil, že policie podle zákona odměny pro svědky vyhlašovat nesmí.

Odborníci budou zjišťovat zkušenosti mladých s drogami

Zkušenosti mladých lidí s drogami zjistí Evropská školní studie o alkoholu a jiných drogách (ESPAD). Její třetí vlnu připravuje 45 odborníků z 30 zemí, kteří se sešli na mezinárodní konferenci v pražském Státním ústavu pro kontrolu léčiv. V předchozí vlně studie byl zjištěn dramatický nárůst počtu šestnáctiletých, kteří mají zkušenosti s marihuanou nebo jinými drogami. "V roce 1995 mělo v Česku zkušenosti s marihuanou 22 procent šestnáctiletých, v roce 1999 už 35 procent; s jinými drogami mělo v tomto roce zkušenost devět procent mladých, v první vlně 4,3 procenta," řekla ČTK Hana Sovinová ze Státního zdravotního ústavu.

Součástí Dnů české kultury v Brezně také založení českého spolku

Kulturním a společenským programem za účasti divadelních a hudebních skupin z Nového Bydžova začaly v Brezně na středním Slovensku Dny české kultury. Jejich součástí je rovněž příprava k založení už jedenáctého českého spolku na Slovensku. Pozvání organizátorů přijali zástupci kultury z partnerského Nového Bydžova, se kterým Brezno před dvěmi lety uzavřelo mezinárodní smlouvu o spolupráci. Přátelské vztahy s tímto městem však sahají až do 60. let uplynulého století.

Vlastimil Harapes se ve čtvrtek stane čestným členem Národního divadla

Odcházející šéf baletu Národního divadla Vlastimil Harapes se stane čestným členem této přední české scény. Zlatá kaplička tento titul uděluje výjimečně: ve více než stoleté historii divadla se tak stalo pouze osmkrát. Jeden z nejznámějších českých tanečníků dostane titul čestný člen Národního divadla ve čtvrtek před představením Labutí jezero, které šestapadesátiletý Harapes režíroval. Harapes je v Národním divadle v angažmá jako tanečník od roku 1966, dvanáct let je uměleckým šéfem baletu. Během své kariéry tančil stěžejní mužské role. Hostoval na předních evropských scénách, na Kubě i v Japonsku.

Po 14 letech oprav bude otevřena židovská synagoga v Boskovicích

Po 14 letech oprav, které si vyžádaly přes 12 miliónů korun, bude o víkendu veřejnosti otevřena židovská synagoga v Boskovicích na Blanensku. Bude v ní expozice věnovaná židovskému osídlení města. "Památka je unikátní svojí výzdobou, kterou tvoří náboženské texty, obrazy rostlin a zvířat," řekl ředitel Muzea Boskovicka Přemysl Reibl. Boskovice patřily k hlavním židovským centrům na Moravě. Synagogu vystavěl v roce 1639 stavitel Sylvestr Fiotta. O několik let později získala unikátní výzdobu. Jejími autory jsou Židé z Haliče, kteří na Moravu před pogromy kozáků. Boskovická židovská komunita byla nejpočetnější v polovině 19. století. Tvořila třetinu z 6000 obyvatel města. Deportaci do nacistických koncentračních táborů ve druhé světové válce přežilo ze 458 boskovických Židů 14 lidí.

Počasí

Bude jasno až polojasno. Denní teploty 28 až 33 stupňů Celsia.

17-06-2002