Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

09-06-2002

EU by měla podle Václava Klause Česku zaručit územní a majetkové jistoty

Pokud Evropská unie nedá Česku záruky nedotknutelnosti území a jeho majetkových jistot, předseda ODS Václav Klaus by nemohl vyzvat občany, aby v referendu podpořili vstup České republiky do EU. Předseda ČSSD Vladimír Špidla si ale myslí, že vyjednávání o této záruce by oslabilo českou pozici. Oba politici to uvedli v diskusním pořadu televize Nova. S myšlenkou zakomponovat do smlouvy o přistoupení ČR k EU právní pojistku bránící úvahám o revizi poválečného uspořádání přišla ODS počátkem roku, ale širší podporu nezískala. Špidla naopak uvedl, že česká pozice zesílí vstupem do EU. Ohrožení územní celistvosti a majetkových jistot vidí čeští politici v požadavcích sudetoněmeckých organizací, jejichž příslušníci byli po druhé světové válce odsunuti z Československa za svůj podíl na rozbití země na konci 30. let.

Povolební vládní koalici ČSSD a ODS odmítl předseda sociálních demokratů Vladimír Špidla. Odůvodnil to odlišnými programovými záměry obou stran. Naopak šéf ODS Václav Klaus tak kategorický nebyl a proti případné společné vládě obou stran se výslovně nevyjádřil. Špidla znovu zopakoval, že "připravenější přijmout programovou shodu" jsou lidovci a Unie svobody. Zdůraznil přitom, že ve věcech, na něž ČSSD klade důraz, zastává ODS opačná stanoviska. V této souvislosti se vyslovil proti školnému a placenému zdravotnictví. Naopak podpořil zákoník práce a referendum.

Za vstřícný krok považuje předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda vyjádření šéfa sociálních demokratů Vladimíra Špidly, který očekává, že po volbách dospěje s KDU-ČSL a Unií svobody v zásadních otázkách k programové shodě.

Některé demokratické strany převzaly podle Václava Havla způsoby myšlení extremistů

Prezident Václav Havel míní, že některé demokratické strany převzaly způsoby myšlení extremistů. Skutečnost, že se extremisté ocitli na okraji politického spektra, je zaplacena tím, že některá témata, hesla či zkratkovité způsoby myšlení nebo politických nabídek přebírají větší demokratické strany, řekl Havel v rozhovoru pro Český rozhlas 6/Rádio Svobodná Evropa. Prezident nejmenoval žádné extremisty ani stranu, která podle něho jejich postoje přejala.

Americký ministr obrany Rumsfeld se v Kuvajtu setkal i s českými vojáky

S vojáky na americké základně v kuvajtském Dauhá, kde je rozmístěna také česká protichemická jednotka, se setkal americký ministr obrany Donald Rumsfeld, který v Kuvajtu zahájil oficiální cestu po státech Perského zálivu, na níž naváže jednáními v Pákistánu a Indii. Rumsfeld krátce promluvil ke shromážděným vojákům včetně zástupců české jednotky především o hrozbách mezinárodního terorismu a nutnosti široké protiteroristické koalice. Příslušníci českého kontingentu pro misi Trvalá svoboda, kteří působí na americké základně Dauhá, odletěli do Kuvajtu 19. března a jejich úkolem je chránit organizační štáb operace v Kuvajtu. Kontingent čítá 250 vojáků, kteří by se měli z Kuvajtu vrátit po šesti měsících.

Proti stavbě testovacího polygonu Škody Auto ve vojenském újezdu Mladá protestovalo 160 lidí

Na 160 obyvatel a zástupců ekologických iniciativ protestovalo v Milovicích na Nymbursku proti stavbě testovací dráhy Škody Auto ve vojenském újezdu Mladá. Akci spojili s připomínkou stoletého výročí likvidace obce Mladá, která musela ustoupit armádě. Teprve v roce 1991 armáda prostor opustila a občané získali přístup do tamních lesů. O něj by však nyní měli znovu přijít. Spolutvůrce projektu testovací dráhy Pavol Láncz k výhradám odpůrců uvedl, že místo pro dráhu je plné černých skládek, v lesích jsou dvě desítky rozpadlých objektů po sovětské armádě a množství vojenské munice. Automobilka navíc podle Láncze chce obyvatelům regionu za souhlas s polygonem postavit nové komunikace a podpořit výstavbu ifrastruktury. Odpočinkovou zónu pro Milovice hodlá vytvořit přímo u obce.

Svaz evropských průmyslových a zaměstnavatelských konfederací podporuje rychlý vstup Česka a Slovenska do EU

Svaz evropských průmyslových a zaměstnavatelských konfederací (UNICE) podporuje rychlý vstup Česka, Slovenska a dalších podle něj dobře se připravujících kandidátských zemí do Evropské unie. Autoři hodnotící zprávy ocenili poměrně silný ekonomický růst v ČR v roce 2001, přestože světové hospodářství se zpomalilo. Za rekordní označili úroveň přímých zahraničních investic. Česko se výrazně přiblížilo ke splnění požadavků k přijetí do EU. Aby byl český vstup úspěšný, UNICE doporučuje naléhavě Praze čtyři kroky. Urychlit reformu právního systému, především lepším systémem obchodních soudů. Dále vybudovat efektivnější státní správu, zlepšit konkurenční schopnost české ekonomiky a pokračovat v boji proti korupci.

UNICE, jehož přidruženým členem je Svaz průmyslu a dopravy ČR, ve své zprávě podpořil návrh Evropské komise přijmout v roce 2004 až deset nových zemí, včetně Česka a Slovenska. Ze 13 kandidátských zemí by se neměly do první vlny rozšíření vzhledem ke stavu jejich připravenosti podle EK a UNICE dostat jen Turecko, Bulharsko a Rumunsko.

Po vstupu ČR do EU dojde ke zvýšení cen i u potravin, uvádí regionální ředitel pro střední a východní Evropu firmy Microsoft Jan Mühlfeit

Po vstupu Česka do Evropské unie dojde k určitému zvýšení cen i u citlivých věcí, jako jsou potraviny, ale rozhodně to nebude horší než podobný jev, ke kterému došlo začátkem 90. let při zahájení ekonomické transformace. ČTK to řekl regionální ředitel pro střední a východní Evropu firmy Microsoft Jan Mühlfeit. Připustil, že životní úroveň se alespoň dočasně některým lidem sníží. Zdůraznil, že česká vláda by měla dělat daleko více v propagaci vstupu ČR do EU.

Poslanec za CDU vyzval sudetské Němce, aby se zřekli majetkových nároků

Poslanec Evropského parlamentu za německou CDU, zpravodaj EP pro Českou republiku Jürgen Schröder vyzval sudetské Němce, aby se zřekli svých majetkových nároků vůči Česku a možná i zanechali tlaku na zrušení Benešových dekretů. To sníží napětí mezi sudetskými Němci a Čechy a usnadní usmíření, řekl Schröder v rozhovoru pro agenturu AP. "Pokud tak učiní, jsem si jist, že se Češi ze své strany omluví za vyhnání této německé menšiny," řekl poslanec EP. Upozornil na to, že dekrety jako součást poválečného uspořádání vůbec ani změněny být nemohou. "Nemůže přece jít o to překopávat dějiny a tehdy vzniklé poměry obracet naruby," dodal s tím, že toto hledisko zastává také převážná většina poslanců EP.

Z hlediska plánovaného vstupu Česka do EU je třeba jen (stejně jako u ostatních kandidátů) prověřit, zda právní řád země neobsahuje diskriminační prvky, poznamenává zpravodaj EP pro ČR. V této souvislosti panuje určité podezření jen vůči restitučnímu zákonu z roku 1992, který je prověřován. Pochybnost v něm vzbuzuje ustanovení, že majetek může být vrácen jen osobám s českým občanstvím, což budí nevoli některých emigrantů; restituční hranice daná rokem 1948 zpochybňována není. Pokud by položka o občanství byla shledána jako diskriminační, musí ji Česko zrušit, protože evropské právo diskriminaci nepřipouští.

Podle investiční společnosti Patria Finance nejsou volební programy konkrétní

Volební programy politických stran jsou většinou velmi vágní. Volič se z nich nedozví, jaké kroky mají strany připraveny pro období po volbách a jak by se vypořádaly s hlavními ekonomickými problémy země, uvedla ve své volební studii investiční společnost Patria Finance. Ani jedna politická strana není přesvědčena o tom, že právě nyní je doba na provedení nepopulárních, ale nevyhnutelných reforem. Důsledná reforma veřejných rozpočtů, důchodových systémů či antikorupční program tak zřejmě musí počkat na další krizi, na kterou dříve či později česká ekonomika narazí, uzavřela Patria.

Velké stavební firmy se zaměřují na stavbu zejména luxusních bytů

Velké stavební společnosti se zaměřují zejména na výstavbu luxusních bytů a bytů, které jsou určeny do osobního vlastnictví. O výstavbě nájemních bytů zatím neuvažují. Důvodem je existence regulovaného nájemného a nerovný vztah mezi vlastníky a nájemníky. Výstavba nájemních bytů tak zůstává především na obcích. Těm letos stát na tyto účely vyčlenil čtyři miliardy korun.

K 1. březnu loňského roku bylo v ČR 4,369.239 bytů, z toho 540.327 neobydlených. Bytový fond však stárne a nároky lidí na životní úroveň se zvyšují. Poptávka po bytech proto roste. Podle některých odborníků je na obnovu a rozšíření bytového fondu zapotřebí stavět 50.000 bytů ročně. Nyní se za však rok postaví zhruba 25.000 bytů.

Jindřichovice postaví na podzim větrnou elektrárnu

Dotace ze Státního fondu životního prostředí umožní Jindřichovicím pod Smrkem na Liberecku zahájit na podzim výstavbu větrné elektrárny. Stavba dvou sedmdesátimetrových věží přijde na téměř 84 miliónů korun. Elektrárna bude mít výkon 2000 kilowattů, což umožní pokrýt spotřebu elektrické energie čtyř okolních obcí. Investice by se podle odborníků měla vrátit do devíti let. Pokud se větrná energie osvědčí, počítá obec v budoucnu ještě s dalšími dvěma elektrárnami. Vybudování větrné elektrárny je podle starosty dalším krokem k energetické soběstačnosti území. V lednu už zprovoznila obec kotelnu, která využívá k topení biomasu.

Pietní shromáždění uctilo památku zavražděných kolínských Židů

Památku tisíce kolínských Židů, kteří v roce 1942 zemřeli při nacistické odplatě za atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, v Kolíně uctili účastníci pietního shromáždění. Na zavražděné spoluobčany zavzpomínala u zdejší synagogy i hrstka těch, kteří útrapy nacistického vězení přežili.

O nacistické odplatě v podobě vypálení středočeské obce Lidice ví každý, ale o kolínských obětech málokdo, posteskla si ČTK pamětnice Hana Greenfieldová. Patří k hrstce šťastných, kterým se podařilo přežít. Z 35 příbuzných, kteří byli v červnu 1942 z Kolína odvlečeni, se vrátila jen ona se sestrou. Na cestu si mohli sbalit jen kufr nejnutnějších věcí. Vedle deky a jídla v něm nechyběly knihy. V Terezíně z nich pak založili velkou knihovnu, protože skoro každý si s sebou vzal milovanou knihu, podotkla. Přežila Terezín, Osvětim i nucené práce v Hamburku. S rodinou, manželem a třemi dětmi nyní žije v Jeruzalémě. Do Čech se ale několikrát ročně vrací. I díky její pomoci opět ožila kolínská synagoga, která je mimo Prahu nejcennější a nejstarší v Čechách.

Na pietní akt do Lidic zavítalo přes 2000 lidí

Přes 2000 lidí přišlo do Lidic na Kladensku uctít památku obětí nacismu. Pietní akt uspořádala KSČM k 60. výročí vyhlazení obce. Předseda KSČM Miroslav Grebeníček na dotaz ČTK, zda může odsoudit milost někdejšího komunistického prezidenta Antonína Zápotockého pro lidického vraha, velitele vyhlazovací jednotky Maxe Rostocka, odpověděl, že celé toto odhalení je značně pochybné. "To, co vypouští úřad pro dokumentaci údajných zločinů komunismu, je vždycky málo věrohodné. Já prostě odsuzuji všechno, co má znesvětit památku lidických obětí," prohlásil.

Kladenskou obec Lidice vypálili nacisté v červnu 1942 pod záminkou spolupráce obyvatel s výsadkáři, kteří provedli atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Při vyhlazovací akci srovnali fašisté se zemí všech 102 domů, 173 mužů na místě popravili a ženy s výjimkou jedenácti odvezli do koncentračních táborů. Celkem 82 dětí skončilo život v plynových komorách, devět jich bylo dáno na převýchovu do německých rodin. Z osobní účasti na likvidaci Lidic byl v roce 1951 usvědčen Max Rostock. Zápotocký mu však 3. prosince 1953 rozsudek smrti změnil na doživotí. Ve vězení však pobyl jen do roku 1960, kdy byl vyhoštěn do Německa.

Nonstop čtení skončilo po dvou stech hodin v Praze

Literární maratón zaměřený na literaturu českých a slovenských autorů skončil v Praze po dvou stech hodin nepřetržitého čtení. Zde, v sídle pořádající Jazzové sekce ve Valdštejnské ulici, před týdnem čtení odstartovalo, aby po 24 hodinách štafetu převzalo postupně dalších 17 měst v 15 zemích. V patnáctiminutových vystoupeních se vystřídalo téměř 800 čtenářů. Pořadatelé byli překvapeni velkým zájmem o české a slovenské autory - čtenáři si vybírali z přibližně 160 spisovatelů.

Nonstop čtení české a slovenské literatury se ve světě konalo ve všech městech, kde pracují česká centra - po Praze to byla Bratislava, Budapešt, Sofie, Moskva, Kyjev, Varšava, Drážďany, Berlín, Stockholm, New York, Londýn, Utrecht, Brusel, Paříž, Bukurešt, Mnichov a Vídeň.

Zastánci plavby po Orlíku a Slapech napsali petici nové vládě

Petici proti vyhlášce zakazující plavbu vodních skútrů a motorových lodí na nádržích Slapy a Orlík zaslali vládě zastánci tohoto druhu sportu. Petice poukazuje mimo jiné na chybu ve vyhlášce, podle které by od 15. června nesměly plout po tocích a vodních plochách takřka žádné lodě. Formulaci chce v pondělí v textu vyhlášky vylepšit vicepremiér Pavel Rychetský. Pozval si kvůli tomu na Úřad vlády ministry dopravy a spojů Jaromíra Schlinga a životního prostředí Miloše Kužvarta. Zatímco Schling se netají tím, že by nejraději nechal vodní motoristy po Slapech a Orlíku jezdit, Kužvart hájí zájmy místních chatařů, chalupářů a plavců.

Desítky veteránů jely mezinárodní rallye z Pardubic na Seč a zpět

Kolem šesti desítek historických automobilů a motocyklů se zúčastnilo 21. ročníku mezinárodního závodu Pardubická veterán rallye. Trať, která vedla z Pardubic do Seče na Chrudimsku a zpět, měřila zhruba 70 kilometrů. Do klání mohly být přihlášeny jen stroje vyrobené do roku 1965. Mezi nejkurióznější exponáty patřily podle pořadatelů Mercedes Benz 200 B z roku 1934 a o čtyři roky mladší luxusní limuzína Praga Mignon. Příznivce motocyklů mohl zase nadchnout motocykl Indian Police 750 z roku 1928 s původním příslušenstvím.

Hrad Helfštýn zdobí plastika bájného hrdiny Prométhea

Před hlavní bránou středověkého hradu Helfštýna na Přerovsku byla slavnostně odhalena monumentální socha mytologického hrdiny Prométhea. Osm a půl metru vysokou skulpturu vytvořil akademický sochař Pavel Krbálek. Helfštýn, který patří k nejrozsáhlejším opevněním v Evropě, proslul daleko za hranicemi země každoročním setkáním uměleckých kovářů Hefaiston, jehož se účastní přední mistři černého řemesla.

Duchcovský zámek nabízí v letní sezóně prohlídky ve znakové řeči

Duchcovský zámek na Teplicku, proslulý pobytem italského spisovatele a svůdce žen Giacoma Casanovy, nabízí v letní sezóně neslyšícím návštěvníkům prohlídky s průvodcem ovládajícím znakovou řeč. Zámek je přístupný i pro jinak handicapované návštěvníky. Expozice v prvním patře jsou bezbariérové. Zatím však zámek marně hledá sponzora, aby mohl vybudovat plošinu pro vozíčkáře.

Had z autíček se plazil brněnským Výstavištěm a překonal rekord

Had z dětských autíček, takzvaných angličáků, se v neděli plazil brněnským Výstavištěm. Organizátorům se podařilo sehnat 2250 autíček, a o 371 tak překonali loňský rekord. Proti loňským 143 metrům letos had měřil 171,1 metru. S dětmi pokládali autíčka jejich rodiče. "Vypadá to, že je to mnohem víc baví než děti. Vyloženě se v tom vyžívají," uvedla Lenka Veselá z pořádající agnetury EfektMediA. Celkem autíčka do sbírky pod střechou pavilónu Y doneslo 44 lidí. Akce byla součástí doprovodného programu veletrhu Autotec. Sbírka nebyla věkově omezena, pro účast ale musel sběratel položit do řady nejméně pět angličáků. O bezpečnost mnohdy drahých kousků se starali policisté.

Sport

Česká kajakářka Michala Strnadová vyhrála dva závody Světového poháru ve slovinském Boveči. Na řece Soči byla nejrychlejší ve sjezdu i ve sprintu.

Pavel Bednář, Tomáš Ježek a Hana Švarcová v Týně nad Vltavou vybojovali domácí tituly v kanoistickém maratónu. Šampionát na soutoku řek Vltavy a Lužnice byl generálkou na mistrovství světa, které se na stejném místě uskuteční 17. a 18. srpna.

Česká běžkyně Ludmila Formanová obsadila na atletickém mítinku IAAF Grand Prix II v Seville sedmé místo na osmistovce. Ve městě, kde před třemi lety získala titul mistryně světa, dosáhla Formanová při svém mezinárodním návratu po dlouhodobých zdravotních problémech času 2:02,06. Vítězná Britka Kelly Holmesová byla o vteřinu a šest desetin rychlejší.

Počasí

Bude oblačno až zataženo, místy déšť nebo přeháňky, ojediněle i možnost bouřky. Noční teploty 14 až 10, denní 16 až 20 stupňů Celsia.

09-06-2002