Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

05-06-2002

Německý prezident Johannes Rau se snažil v Praze uklidnit česko-německé vztahy

Česko-německé vztahy by se neměly odvíjet od předvolebních výroků některých politiků. Při schůzce na Pražském hradě se na tom shodli český prezident Václav Havel a jeho německý protějšek Johannes Rau. Spolkový prezident přijel na jednodenní návštěvu právě proto, aby s Havlem napjaté vztahy mezi Prahou a Berlínem uklidnili. Společně zahájili stavbu česko-německé školy a otevřeli výstavu věnovanou samizdatu. Po setkání na Pražském hradě prezidenti novinářům řekli, že vztahy mezi Čechy a Němci jsou navzdory bouřlivé diskusi kolem Benešových dekretů dobré. Právě debata ohledně dekretů a poválečného odsunu sudetských Němců se podepsala na ochladnutí česko-německých vztahů.

Ministr obrany Jaroslav Tvrdík odmítl kritiku ruské diplomacie, která se pozastavila nad jeho výroky na adresu Moskvy z minulého týdne

Ministr obrany Jaroslav Tvrdík odmítl kritiku ruské diplomacie, která se pozastavila nad jeho výroky na adresu Moskvy z minulého týdne. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Alexandr Jakovenko prohlásil, že Rusko nerozumí slovům Tvrdíka o tom, že z Východu přichází hrozba. Šéf resortu obrany ČTK řekl, že jeho slova byla vytržena z kontextu. Tvrdík minulý týden v Senátu odůvodňoval nákup stíhaček Jas- 39 Gripen tvrzením, že je třeba být ostražitý před "spícím ruským obrem". Podle mluvčího Jakovenka jsou jeho slova v rozporu s oficiální linií české diplomacie i závěry římského summitu Rusko - NATO. "Padlo to v určitém kontextu a odmítám, aby ta slova byla stavěna do takovéto pozice," uvedl ministr.

Do Afghánistánu odletělo letadlo s českými uniformami

Tisíc vyřazených českých uniforem odletělo v dánském vojenském dopravním letadle C-130 Herkules do Afghánistánu. Kompletní uniformy včetně bot a kabátů, poskytnuté za symbolickou cenu, jsou příspěvkem české armády k vybavení afghánských vládních sil. Vybavování afghánské armády organizuje velení Mezinárodních sil pro podporu bezpečnosti (ISAF), působících v Kábulu a okolí. S žádostí o oblečení pro vojáky se na českou stranu obrátili Američané z velitelstí v Tampě na Floridě.

Vláda dala LNM exkluzivitu na koupi Vítkovice Steel a části OKD

Vláda na šest měsíců udělila exkluzivitu nizozemské společnosti LNM Holdings na předložení nabídek na koupi 99 procent akcií Vítkovice Steel a 46procentní podíl těžební firmy OKD. Kabinet také schválil smlouvu s LNM o prodeji 67,25 procenta akcií Nové huti. Po zasedání vlády v Olomouci to novinářům řekl místopředseda vlády Miroslav Grégr. Cena za Novou huť byla s LNM smluvně dohodnuta na 19,86 miliónu USD. Na provozní financování LNM dá 64,8 miliónu USD a do garantovaných investic v průběhu deseti let 242,8 miliónu USD, řekl Grégr. Podle něj se LNM také zavázala, že do konce roku 2005 udrží v Nové huti místa pro 8860 lidí z nynějších téměř 12 tisíc lidí. Do regionálního fondu pro podporu zaměstnanosti LNM vloží 200 miliónů Kč.

Realizační dohoda mezi státem a izraelskou firmou Housing&Construction o výstavbě dálnice D47 z Lipníka na polskou hranici by měla být podepsána do měsíce. Poté, co návrh dohody schválila ve středu vláda to ČTK řekl zástupce Housing&Construction Jan Binar. Celý projekt opakovaně kritizoval stínový ministr dopravy za ODS Martin Říman. Podle něj je podezřelé, že se vláda snaží uzavřít kontrakt v hodnotě desítek miliard korun těsně před volbami. Izraelský investor podle jeho slov stavbu neurychlí, protože termín dokončení v roce 2009 je shodný termínem uváděným již několik let Ředitelstvím silnic a dálnic. Housing&Construction získala od vlády zakázku na stavbu 80kilometrové dálnice loni na jaře bez výběrového řízení s odůvodněním, že jde o pilotní projekt soukromého financování staveb v ČR. H&C má dálnici dokončit v letech 2007 až 2009 a poté ji do roku 2032 provozovat. Stát bude stavbu firmě splácet od roku 2007 formou stínového mýta podle počtu aut, která po dálnici projedou. Celková suma mýta by neměla překročit 125 miliard korun.

Vláda na výjezdním zasedání v Olomouci dále schválila projekt modernizace třetího rychlostního železničního koridoru, který má v budoucnu spojit Cheb v západních Čechách s Mosty u Jablunkova na česko-slovenské hranici. Stavba třetího železničního koridoru by v letech 2004 až 2010 měla stát celkem 56 miliard korun.

Vláda odmítla přispět Olomouckému kraji na platy učitelů

Vedení Olomouckého kraje přišlo zřejmě o poslední šanci získat od státu chybějící peníze na platy učitelů v regionu. Ministr školství Eduard Zeman na výjezdním zasedání vlády v Olomouci odmítl návrh olomouckého hejtmana, aby se tímto problémem zabýval. Stát podle ministra Zemana nesrovnalosti v platech učitelů vyřešil se zástupci krajů už v pondělí, kdy mezi 14 regionů rozdělil 155 miliónů korun.

Zástupci ministerstva tvrdí, že vinu nesou kraje, protože necitlivě přerozdělily peníze mezi jednotlivé okresy. Představitelé krajů však tento názor odmítají. Omluvu a přiznání odpovědnosti za chybné rozdělení peněz na zvýšení platů učitelů žádá po ministrovi školství Eduardu Zemanovi jihomoravský hejtman Stanislav Juránek. Cítí se dotčen řadou nedávných výroků ministra, že potíže se zvýšením platů ve školství způsobila špatná práce krajů. Zemana a vedoucí pracovníky ministerstva vyzvala i asociace krajů, aby přestali vinit z nezvládnutí rozpisu rozpočtů pro školství kraje. Podle hejtmanů byl důvodem problémů postup ministerstva, které pro březnový růst mezd chybně stanovilo průměrný platový stupeň pedagogů.

Vláda se rozhodla vrátit domy dvěma obětem holocaustu

Vláda vrátí domy dvěma obětem holocaustu, jejichž majetek zabavili nacisté v rámci takzvané arizace během okupace českých zemí. Kabinet na svém zasedání v Olomouci rozhodl, že rodinám vrátí nájemní dům ve Starém městě v Praze a rodinnou vilu v Železné Rudě. Návrh vydat majetek Karlu H. Schickovi a Harrymu A. Langerovi navrhl vládě vicepremiér pro legislativu Pavel Rychetský. Nemovitosti nebyly žadatelům vydány podle polistopadových restitučních zákonů kvůli zanedbání tehdejších československých úřadů. Stížnost v této věci registruje i Evropský soud pro lidská práva. Podle Rychetského není morálně udržitelné, aby stát vlastnil majetek lidí, kteří osvědčili svou věrnost Československu v odboji a jejichž rodiny byly vyvražděny v koncentračních táborech.

Soud zprostil obžaloby bývalého pohraničníka, který v roce 1950 střílel po prchajících lidech

Plzeňský krajský soud zprostil obžaloby bývalého pohraničníka Vítězslava Hörla, který podle žalobce střílel v roce 1950 u státních hranic na Chebsku po prchajícím otci se synem. Muž byl těžce zraněn a čtrnáctiletý chlapec zemřel při převozu do nemocnice. Soud neměl dostatek důkazů o tom, že na uprchlíky střílel právě Hörl. Pohraniční hlídky totiž vypálily celkem 168 ran. Postřeleným mužem byl poválečný poslanec za lidovou stranu František Hynek. Státní bezpečnost ho nutila ke spolupráci a on se rozhodl odejít do Německa. V útěku mu měl pomoci jistý hajný, který však jako spolupracovník StB připravovaný útěk nahlásil. Příslušníci StB požádali pohraničníky o pomoc při Hynkově zadržení. Oznámili jim, že 17. srpna se pokusí o překročení hranic v Novém Žďáru na Chebsku pravděpodobně ozbrojený muž. Pohraničníci zorganizovali hlídky. Střelba začala poté, když otec se synem jejich výzvu neuposlechli a utíkali dál.

Maďarský činitel vyzval Václava Havla ke zrušení Benešových dekretů

Ke zrušení Benešových dekretů vyzval českého prezidenta Václava Havla předseda Světového svazu Maďarů (MVSZ) Miklós Patrubány na shromáždění, které se konalo k 82. výročí podepsání trianonské mírové smlouvy. "Věřím, že máte v sobě tolik lidskosti a tolik politické odvahy, abyste se třeba i sám postavil proti parlamentu České republiky, který nedávno jednomyslně schválil věčnou platnost a nedotknutelnost Benešových dekretů," citoval podle agentury MTI Patrubány z otevřeného dopisu, o kterém prohlásil, že ho již prezidentu Havlovi poslal.

K urovnání sporu o takzvané Benešovy dekrety je podle předsedkyně česko-německé parlamentní skupiny ve Spolkovém sněmu Petry Ernstbergerové (SPD) nutná politika "malých kroků". Česko by se sice podle ní mělo oficiálně distancovat od těchto dokumentů, ale žádné majetkové nároky se s tím nesmějí spojovat. Ernstbergerová je tak další političkou vládních sociálních demokratů (SPD), kteří se vedle konzervativní opozice vyslovují pro ústup od sporných dekretů, které upravovaly poválečné vyvlastnění a vysídlení Němců z českých zemí.

Slovensko nemá v plánu rušit Benešovy dekrety, řekl novinářům po zasedání kabinetu ministr spravedlnosti Ján Čarnogurský. Slovenská vláda vzala na vědomí expertízu ministerstva spravedlnosti o Benešových dekretech, podle níž by zrušení dekretů v důsledku politického tlaku znamenalo, že na Slovensko, případně na Českou republiku, se uplatňují odlišná kritéria než na jiné členské a kandidátské státy Evropské unie. Zpráva upozorňuje, že po válce byly právní normy s obdobným obsahem jako dekrety vydány i v jiných státech - v Polsku, v Nizozemsku a v Jugoslávii.

Stav soudnictví v kandidátských zemích nebude překážkou uzavření přístupových rozhovorů

Evropská komise ujistila nejvyšší představitele 15 členských zemí EU, že administrativní kapacita a stav soudnictví v kandidátských zemích nebudou překážkou uzavření přístupových rozhovorů na konci roku, pokud se splní plánované úkoly a uchazeči vyvinou dodatečné úsilí. Ve zprávě schválené exekutivou EU pro nadcházející summit v Seville se říká, že jednání mezi EU a tuctem kandidátských zemí běží zatím uspokojivě a vstupující členové víceméně plní závazky, které na sebe při jednání vzali. Z obsáhlého dokumentu vyplývá například úkol zajistit, aby byly v České republice řádně prověřovány stížnosti na policejní přehmaty a v odůvodněných případech následoval kázeňský postih. Nebo úkol zřídit úřad pro vyšetřování železničních nehod, nezávislý úřad pro přidělování míst na letištích, či úkol vybavit dostatečným rozpočtem agenturu pro účinné využití energie.

Zájem investorů o ČR dočasně ochabl, schodek běžného účtu klesl na 16 mld.

Zájem zahraničních investorů o Českou republiku se v prvním čtvrtletí snížil. Příliv investic totiž v meziročně klesl z více než jedné miliardy na 617 miliónů dolarů, tedy 22 miliard korun. Finanční účet platební bilance však přesto skončil výrazným přebytkem a převyšuje deficit běžného účtu. Schodek na běžném účtu v 1. čtvrtletí navíc díky příznivým výsledkům zahraničního obchodu výrazně klesl na 16 miliard korun. Ekonomové se domnívají, že pokles zahraničních investic je pouze krátkodobý a souvisí s tím, že v prvních měsících letošního roku stát neprodal žádný strategický podnik. V dalších měsících i příštím roce by tak měl růst zahraničních investic pokračovat. Snížení přílivu přímých zahraničních investic souvisí rovněž s celkovým ochlazením světové ekonomiky.

Polsko nesouhlasí s prodloužením široké tratě do Bohumína

Místopředseda polské vlády a ministr infrastruktury Marek Pol potvrdil negativní postoj Polska k prodloužení širokorozchodné tratě z jihopolského Slavkova do severomoravského Bohumína. Právě souhlas polské strany je ale nezbytný k realizaci projektu výstavby logistického centra na severu Moravy, které by umožnilo překládat zboží z Dálného východu k další dopravě po Evropě. "Náklady dosahující až miliardy dolarů jsou nesmyslné. Za tak velké peníze je možné najít hned několik řešení, které umožní rozvoj jak Slavkova, tak Bohumína," uvedl Pol. Polská vláda je v případě umístění překladního terminálu pod silným tlakem domácího veřejného mínění. Po investici automobilek Toyota a PSA Peugeot Citroen, která Varšavě proklouzla mezi prsty do Prahy, bijí polská média na poplach před přenecháním další slepice snášející zlatá vejce Čechům.

Tři čtvrtiny českých firem jsou napojeny na internet

Zhruba 78 procent českých firem je napojeno na internet. Česká republika je v tomto srovnání se zeměmi Evropské unie na šestém místě. Vyplynulo to z výzkumu, který s podporou švédské společnosti TELE2 provedlo u 900 firem v sedmi krajích sdružení BMI. Před Českou republikou jsou pouze Finsko, v němž je na internet připojeno 90 procent firem, Švédsko (89), Dánsko (86), Rakousko (83) a Německo (82). "Průzkum však také ukázal, že české firmy dosud neumějí potenciál internetu využívat. Jsou na začátku," řekl novinářům prezident BMI Jaroslav Winter. Pouhá polovina firem v zemi například prostřednictvím internetu propaguje své výrobky, jen 35 procent jej využívá k prodeji výrobků či služeb.

Komunisté posílili své pozice, volilo by je 18,4 procenta lidí

Komunisté posílili své pozice. Nyní by jim svůj hlas odevzdalo 18,4 procenta voličů. Pro sociální demokraty by se rozhodlo 29,4 procenta občanů a pro ODS 27,8 procenta lidí. Koalici upřednostňuje v současnosti 13,1 procenta voličů. Vyplynulo to z pravidelného průzkumu agentury TNS Factum. Jako jedinou možnou povolební koalici autoři výzkumu vidí povolební spolupráci ČSSD a ODS.

Většina Čechů je přesvědčena, že politické strany usilují hlavně o moc, problémy obyčejných lidí je nezajímají a že politika je špinavost. Stejně jako před čtyřmi lety se většina občanů nedomnívá, že se po volbách dostane k moci více politiků dbajících na morálku a dobré mravy. Z výsledků květnového průzkumu společnosti TNS Factum vyplývá, že proti předvolební situaci v roce 1998 se pohled lidí na politiku zhoršil. O tom, že politikům jde hlavně o moc, je přesvědčeno 78 procent dotázaných. S tímto názorem nesouhlasí 18 procent respondentů, čtyři procenta odpověděla, že neví.

Karlovarského exprimátora Petra Keřku zbili neznámí muži

Dva neznámí maskovaní muži napadli předsedu karlovarské ODS a bývalého primátora Karlových Varů Petra Keřku. Obuškem mu způsobili pohmožděniny na zádech a rameni. Karlovarský hejtman Josef Pavel na tiskové konferenci nevyloučil, že útok souvisel s Keřkovými politickými názory. "Jako jediný na zastupitelstvu vystupoval proti stavbě hypermarketu Carrefour, proti způsobu prodeje bytových domů 11 vyvoleným a usiloval o prosazení jmenovitého hlasování zastupitelů," uvedl Pavel.

Policie se začala zabývat spotem Národně demokratické strany

Policie se zabývá předvolebním televizním spotem Národně demokratické strany (NDS), který výskyt kriminality v České republice a spojuje s menšinami, jako jsou černoši či Romové. ČTK o tom informovala Danica Hrabalová z tiskového oddělení policejního prezidia. Hrabalová uvedla, že si kriminalisté nechali na spot vypracovat znalecký posudek. Předseda NDS Jan Valenta se na tiskové konferenci ostře ohradil proti obviněním, že jeho strana má rasistické názory. V úterý Valenta jednal téměř dvě hodiny s šéfem Romské občanské iniciativy (ROI) Štefanem Ličartovským. Oba předsedové novinářům řekli, že si vyjasnili názory na některé části programu národních demokratů i postoje ROI a v řadě věcí se prý shodli.

Balvín: Kauza nákupu přenosového vozu měla otřást Českou televizí

Nedávno zastavené trestní stíhání generálního ředitele České televize Jiřího Balvína kvůli nákupu přenosového vozu bylo podle něj dlouhodobě připravovanou akcí, která měla veřejnoprávní televizí otřást. Kdo za údajným útokem stojí, ale nechtěl říct. Balvín to řekl Radě České televize, když vysvětloval, proč loni pozdržel platbu asi 50 miliónů korun České nezávislé televizní společnosti (ČNTS) za digitální přenosový vůz. Dodal, že když vznikly pochybnosti o výběrovém řízení, peníze neposlal a rozhodl se nákup přezkoumat. Radní se usnesli, že jsou hluboce znepokojeni postupem policie, která v souvislosti s případem pozvala dva radní, aby podali vysvětlení. Podle názoru většiny rady by s orgány činnými v trestním řízení měl jednat předseda rady.

Lidé budou možná moci zjišťovat cenu za jízdu taxi telefonem

Pražské taxislužby přišly s novým námětem, který má pomoci zabránit předražování jízd. Zákazníci by si mohli prostřednictvím mobilního telefonu už před nastoupením do vozu zjistit prostřednictvím textové zprávy částku, kterou by měli za plánovanou jízdu zaplatit. "Byl by to průlom," řekl novinářům ředitel magistrátu Zdeněk Zajíček. Magistrát podle něj bude takový systém podporovat a doporučovat, jeho provoz však není schopen zabezpečit. Zmínil se i o další nabídce na zavedení satelitního systému do vozů taxi, který by přispěl k bezpečnosti samotných taxikářů. Dalo by se totiž ihned zjistit, kde se automobil nachází. I o této možnosti se podle Zajíčka bude diskutovat.

Kontroly taxikářů, při nichž se daří odhalovat předražování, provádí magistrát několik týdnů. Od pondělí pracuje v centru města také skupina strážníků, kteří řeší dopravní přestupky taxikářů.

Motol otevře novou dětskou transplantační jednotku kostní dřeně

Fakultní nemocnice Motol otevře ve čtvrtek novou dětskou transplantační jednotku kostní dřeně, na niž ministerstvo zdravotnictví dalo 80 miliónů korun. Nemocnice si tak podle její mluvčí Evy Jurinové uvolnila ruce k celkové rekonstrukci dětského pavilónu. Potřebuje na ni 4,5 miliardy korun, které zatím nemá. Možností úvěru se státní zárukou by se měla zabývat Poslanecká sněmovna na podzim. Nová jednotka zahajuje provoz při příležitosti stého výročí založení první české dětské nemocnice. Má deset specializovaných, dokonale klimatizovaných lůžek pro pacienty s onkologickým onemocněním krve, útlumem kostní dřeně a metabolickými vadami. Patří k ní také pokoje pro rodiče, kteří tak mohou být s dětmi na oddělení ve dne v noci.

V Praze se uskuteční první konference tvůrčího psaní

Literární akademie a Italský institut v Praze pořádají 10. a 11. června mezinárodní konferenci tvůrčího psaní. Literární akademie - Soukromá vysoká škola Josefa Škvoreckého je jedinou školou v České republice, na níž se tvůrčí psaní vyučuje. Přednášejí zde například spisovatelé Michal Viewegh, Alexandra Berková a Jáchym Topol. Rok studia stojí 49.500 korun. "Všichni velcí spisovatelé ve Spojených státech amerických chodili do kursů tvůrčího psaní, počínaje Hemingwayem, Steinbeckem, Fitzgeraldem, a všichni jsou vděční svým učitelům," řekl spisovatel Arnošt Lustig novinářům. Psaní má stejně neúprosné zákony jako každá jiná umělecká disciplína, tvrdí spisovatel, který od 70. let žije v USA a přednáší na univerzitách film a literaturu. Talent k psaní je podle něj jen desetina tvůrčího procesu, zbytek se musí každý naučit.

Nadace Naše dítě učí znát děti jejich práva i povinnosti

Nadace Naše dítě pokračuje ve své snaze seznámit děti s jejich právy. V novém projektu chce oslovit i mladé lidi od 13 do 18 let, učitele a rodiče. Snahou nadace je, aby děti o svých právech debatovaly. Letos v květnu nadace začala s dvouletým projektem, který je zaměřen na podporu a ochranu dětských práv, řekla novinářům ředitelka nadace Zuzana Baudyšová. Letos se zaměří na základní školy, příští rok na žáky středních škol a učilišť. Projekt finančně podpořila Evropská unie. Letos od ní nadace získá pět miliónů korun. "Impulsem k tomuto projektu byl výsledek průzkumu UNICEF. Z něho vyplynulo, že se polovina českých dětí domnívá, že jejich názor není dostatečně nebo vůbec brán v potaz při rozhodování o věcech, které se jich týkají. A čtvrtina dětí nedokáže uvést ani jedno své právo," uvedla Baudyšová.

Kramářova sbírka se na české přehlídce ve Francii nepředstaví

Umělecká sbírka Vincence Kramáře, která je součástí pražské Národní galerie, se návštěvníkům přehlídky české kultury ve Francii nepředstaví. Generální ředitel galerie Milan Knížák a ministerstvo kultury se obávají, že cenné obrazy, včetně raných prací Pabla Picassa, by mohly být kvůli arbitrážním řízením proti České republice zabaveny. Od počátku příprav výstavy Bohemia Magica, jež má v Paříži začít 25. června, byla přitom Kramářova sbírka pokládána za jeden z jejích vrcholů. "Skutečná cena věcí, které měly být vyvezeny, je více než půl miliardy dolarů (16,25 miliardy korun), umělecká cena je samozřejmě nezhodnotitelná," řekl Knížák ČTK. "Druhý důvod je, že by mohly být vzneseny restituční nároky některých z potomků," uvedl. Galerie díla od Kramáře odkoupila počátkem 60. let. Jeho potomci soud s Národní galerií již třikrát prohráli. Nyní nárok neuplatňují, ale podle Knížáka ho mohou kdykoli vznést mimo hranice České republiky. Podle posudku právníka Aleše Pejchala Francie nemůže podle svých zákonů poskytnout jednoznačnou záruku, že obrazy nebudou zabaveny.

Tento měsíc vyvrcholí oslavy 90 let českého skautingu

V červnu se koná v Praze několik akcí, jimiž vyvrcholí oslavy 90 let existence skautského hnutí v českých zemích. Junáka během té doby třikrát zakázaly totalitní režimy a třikrát byl znovu obnoven. Nyní se k jeho ideálům hlásí v České republice na 53.000 dětí a dospělých a milióny dalších po celém světě. Například tento pátek začne v Galerii Tvrdohlaví v pražském paláci Lucerna výstava ilustrací dobrodružné a skautské literatury. Návštěvníci se mohou vydat po stopách napínavých příběhů Jaroslava Foglara, Karla Maye a Zaneho Greye. Mohou se těšit na obrazy Zdeňka Buriana, Gustava Kruma, Jana Fischera a dalších malířů a ilustrátorů. V sobotu se v zoologické zahradě v Troji koná skautský den. Mezi pavilóny bude k vidění indiánské týpí, ukázky práce s lasem, batikování, práce s kůží či divadelní koutek.

Klub historie zahájil cestu po stopách československých vojáků

Z jindřichohradeckého náměstí Míru vyjelo devět účastníků Expedice Honington 2002, jejímž cílem je dokumentace osudů československých vojáků a hrobů válečných letců z druhé světové války na území Británie a Francie. Desetidenní výpravu připravil zdejší Klub historie letectví. Zabývá se dokumentací historie druhé světové války, především účastí československých občanů ve vojenských operacích. Vedle řady přednášek, besed, výstav, setkání válečných veteránů a dalších akcí uskutečnil již sedm zahraničních výprav.

První dáma českého šansonu Hana Hegerová má v Praze stálou scénu

První dáma českého šansonu Hana Hegerová má v Praze stálou scénu. Je jí Divadlo Kalich v Jungmannově ulici, kde má vystupovat v pravidelných čtvrtletních intervalech. Hegerová oslavila loni na podzim sedmdesátiny a dvakrát do posledního místa vyprodala Divadlo na Vinohradech. Svými písněmi stále dokáže vzít za srdce, dojmout i vyvolat mrazení v zádech. Interpretuje je s neobvyklou senzitivitou i uměním střídat hlasové barvy a pěvecký výraz, čímž je mění v životní příběhy i malá, komorní dramata.

Prezident vzbudil ohromení, když přišel povečeřet na Václavské náměstí

Ohromení a údiv na mnohých tvářích vzbudil prezident Václav Havel, který nečekaně přišel povečeřet do zahrádky jedné z restaurací na Václavském náměstí v Praze. Kolemjdoucí viditelně nemohli uvěřit, že v zahrádce sedí hlava státu. Někteří vytvořili v uctivé vzdálenosti kolem prezidenta půlkruh. Jen pár z nich se osmělilo a požádalo Havla o autogram či s ním zapředlo krátký rozhovor. Jemný, leč nekompromisní zákrok ochranky vyvolala jen trojice, která prezidentovi nabídla červené víno v papírové krabici. Václav Havel si dal guláš, jahodový pohár se šlehačkou a bílé víno.

Bývalý přírodovědec má netradiční zálibu - sbírá noviny

V době internetových novin a virtuálních knihoven by se někomu mohla zdát záliba Miroslava Boušky, geologa a doktora přírodních věd na penzi, jako čisté podivínství. Už více než 20 let totiž sbírá noviny. Zažloutlých, ale i tiskařskou černí ještě vonících titulů má ve svém pražském bytě a na chalupě za městem tisíce. Ve sbírce má listy mladočechů a staročechů z 19. století či cenzurou poznamenané komunistické a chartistické tiskoviny. Významné momenty národních dějin má dokumentovány i desítkou titulů z jednoho dne. Nadmíru si považuje novin s datem 13. srpna 1881. Na první straně Národních listů je jeden velký titulek: "Zalkej vlasti! Zastři sobě tvář Čechie! Veliké národní divadlo shořelo." Bouška má i generální sbírku titulů. Od každého titulu, který kdy v Česku vycházel a do současnosti vychází, má jedno nepoškozené číslo. Netradiční soukromá sbírka novin bude k vidění od 7. do 9. června v Pelhřimově na festivalu rekordů a kuriozit.

Počasí

Bude oblačno a místy přeháňky nebo bouřky, ojediněle i s možností krupobití. Denní teploty 18 až 22 stupňů Celsia.

05-06-2002