Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

03-06-2002

Slovinský tisk oceňuje společné prohlášení prezidentů Havla a Kučana

Slovinský tisk v ohlasech na víkendové setkání prezidentů zemí střední a východní Evropy v Bledu pozitivně hodnotí společné prohlášení prezidentů Česka a Slovinska Václava Havla a Milana Kučana, které varuje před otevíráním "Pandořiny skříňky" minulosti. Ve vztazích mezi evropskými státy musí být historie předmětem dialogu, a nikoli konfrontace, uvedli oba prezidenti ve svém prohlášení, v němž se ohradili především proti pokusům používat minulost jako argument k zabránění účasti jednotlivých států na procesu evropské integrace. Aniž ji konkrétně jmenovali, měli oba prezidenti na mysli zejména stále znovu vznášenou otázku takzvaných Benešových dekretů a obdobných dekretů AVNOJ, připomíná slovinský tisk. Podle názoru slovinských komentátorů, které cituje agentura APA, byla právě tato pasáž důvodem toho, že rakouský prezident Thomas Klestil, jeho německý kolega Johannes Rau i někteří další účastníci summitu nebyli ochotni připojit pod toto prohlášení také své podpisy a vzali je pouze "na vědomí".

Vláda posoudí investiční podporu služeb a technologických center

Ministerstvo průmyslu a obchodu navrhne ve středu vládě rámcové programy podpory přílivu investic do strategických služeb a budování technologických center. Programy navazují na zavedený zákonný systém investičních pobídek a rozšiřují jej mimo zpracovatelský průmysl. Byly konzultovány s Evropskou komisí. Podpora strategických služeb se zaměřuje na zákaznická centra, centra sdílených služeb, včetně regionálních ústředí nadnárodních společností, centra pro vývoj softwaru, expertní a řešitelská centra pro informační a telekomunikační technologie a high-tech opravárenská centra. Cílem druhého programu je vytváření a rozšíření technologických center vybraných high-tech oborů zpracovatelského průmyslu. Vláda zatím schválila několik individuálních úlev pro investory ve službách, například pro americkou IBM na vybudování zákaznického centra v Brně.

Vláda projedná finanční situaci drah

Vývojem hospodaření a finanční situací Českých drah se bude zabývat vláda na výjezdním zasedání v Olomouci. Odborové sdružení železničářů se podle místopředsedy Jiřího Kratochvíla obává nedostatku peněz na mzdy. Odbory poukazují na to, že dráhy jsou v tíživé finanční situaci vinou státu. Ten jim nehradí ztráty z osobní dopravy, kterou provozují ve veřejném zájmu. Správní rada drah minulý pátek tuto pohledávku vůči státu vyčíslila na 22 miliard korun. Finanční potíže přiznal i Petr Šťáhlavský z tiskového oddělení drah. Současně dodal, že zaměstnanci železnice pokaždé mzdy dostali, přestože předseda odborového sdružení Jaromír Dušek čas od času tvrdí, že výplatní termín nebyl dodržen, a hrozí stávkou. Při jarních schůzkách s premiérem Milošem Zemanem a vicepremiérem Vladimírem Špidlou se zástupcům železnice a podnikatelů dostalo ujištění, že vláda pomůže finanční situaci drah řešit.

Český a slovenský parlament se společnou digitální knihovnou

Vedoucí kanceláří české Poslanecké sněmovny a slovenské Národní rady Petr Kynštetr a Vladislav Dzúrik v Bratislavě podepsali dohodu o spolupráci při vytvoření a provozu společné česko-slovenské digitální knihovny obou parlamentů. Dohoda má napomoci i k zaplnění mezer při zachycení vývoje parlamentního systému v obou zemích díky dělbě práce, například slovenská strana se má postarat o stenografické záznamy z jednání prvorepublikového Senátu ve 20. a 30. letech minulého století. Výsledky spolupráce budou veřejnosti dostupné na webových stránkách obou parlamentů. Společná knihovna bude dvojjazyčná, tedy původní dokumenty se nebudou překládat.

Ministerstvo zahraničí nedoporučuje cesty do Pákistánu a Indie

Ministerstvo zahraničí českým turistům nedoporučuje, aby jezdili do Indie či Pákistánu, kde se nedaří zmírnit napětí mezi oběma jadernými mocnostmi. Na pákistánsko-indické hranici se už několik dní střílí. Boje si vyžádaly řadu obětí. Některé země a organizace proto z oblasti odvolaly své diplomaty. Na českém zastupitelském úřadu v pákistánském Islámábádu je již delší dobu zaveden třetí, tedy nejnižší stupeň bezpečnostních opatření. Znamená to, že byla zpřísněna některá bezpečnostní opatření a snížil se počet administrativních pracovníků velvyslanectví či jejich rodinných příslušníků.

České vojenské "túčko" opět využila Severoatlantická aliance

Český vojenský dopravní letoun Tu-154 uskutečnil v pátek a v neděli další dva lety ve prospěch Severoatlantické aliance. Nejprve v pátek převezl 48 lidí z Bruselu do Budapešti. Na zpáteční cestě s ním letělo 55 osob. Od loňského 29. října tak desetičlenná posádka letounu vyčleněného pro potřeby velitelství sil vzdušné výstrahy NATO uskutečnila 69 letů. Za 116 hodin a 15 minut letového času při nich přepravila 1055 lidí a téměř 16 tun materiálu. Letadlo nabídla Česká republika jako část svého příspěvku do mezinárodního boje s terorismem.

Podmínky EU jsou pro české zemědělce nepřijatelné

Za nepřijatelné označil předseda Okresní agrární komory v Kroměříži Jan Hašek podmínky, které nabízí českým zemědělcům pro vstup Evropská unie. Kvóty zemědělské výroby jsou podle něj menší než průměr v unii, což by mohlo vést až ke ztrátě zemědělské výroby. Například počet kusů velkého dobytka na 100 hektarů půdy je v EU 41, ale kvóta nabízená pro Českou republiku je 18 kusů. Skot, ovce a kozy jsou však třeba k likvidaci zelené hmoty. Pokud česká krajina zůstane bez dobytka, venkov ztratí zemědělskou výrobu, řekl Hašek. Zemědělci protestují také proti nabídce u přímých plateb. Podle Haška by čeští zemědělci přímé platby ani dotace nepotřebovali, pokud by je neposkytovala EU vlastním zemím. Ministerstvo zemědělství požaduje vstup do EU jako rovný s rovným, řekl ředitel Zemědělské agentury v Kroměříži František Chmelař. Agrární komora však říká, že pokud ne jako rovný s rovným, raději do EU nevstupovat, uzavřel.

Pro vstup do EU je zhruba polovina Čechů, přibylo odpůrců

Pokud by se letos konalo referendum o vstupu České republiky do EU, pro by hlasovala zhruba polovina dotázaných a proti přibližně třetina. Pro přičlenění k unii by se vyslovilo 47 procent účastníků referenda, zhruba 31 procent by hlasovalo proti, dosud není rozhodnuta pětina lidí. Vyplývá to z květnového průzkumu agentury TNS Factum. Z údajů TNS Factum vyplývá, že se vstupem do unie souhlasí převážně lidé do 29 let. S přibývajícím věkem roste podíl nerozhodnutých. Mezi mladými do 29 let je to desetina, ale u lidí starších 60 let třetina. Téměř jednoznačně jsou pro vstup do EU lidé s vysokoškolským vzděláním. Téměř polovina z celé populace by hlasovala pro vstup, necelá třetina proti. Lidé, kteří by se referenda zúčastnili, by hlasovali jednoznačně pro vstup do unie. Referenda by se zúčastnili převážně lidé ve věku 30 až 59 let, vysokoškoláci nebo lidé s maturitou. Z respondentů, kteří mají základní vzdělání, by se zúčastnila zhruba polovina. Hlasovali by spíše obyvatelé měst než venkova.

Kraje dostanou na platy učitelů 155 miliónů, odměny dorovná fond

Na odstranění nesrovnalostí v platech učitelů si 14 krajů rozdělí přes 155 miliónů korun, které jim v červnu dá ministerstvo školství. Novinářům to řekl předseda školských odborů Jaroslav Rössler. Rozdíly v odměňování učitelů v jednotlivých okresech podle něho smaže Fond rozvoje regionálního školství, který by měl vzniknout ještě letos. Podle dohody zástupců ministerstva, odborů a krajů by do něho mělo putovat jedno procento sumy na mzdy, tedy asi 380 miliónů korun. Ministerstvo letos poskytlo na platy 35 miliard korun a na přidávání asi 3,6 miliardy korun. Částka na zvýšení ale nepočítala například se stárnutím pedagogických sborů, kdy starší učitelé spadají do jiné platové třídy a dostávají více. Ministerstvo tvrdí, že prostředků bylo dost a kraje je necitlivě přerozdělily mezi jednotlivé okresy. Tento názor představitelé krajských úřadů odmítali.

Předseda Senátu Pithart slíbil zaplaveným obcím, že se přimluví na ministerstvu

Předseda Senátu Petr Pithart slíbil starostům obcí z Olomoucka, které v tíživé situaci použily před pěti lety povodňové dotace v rozporu s předpisy, přímluvu na ministerstvu financí. Resort ovšem tvrdí, že pokud obce porušily pravidla nakládání se státními penězi, musejí počítat s jejich vrácením i postihem. Za radnice, pro něž by vrácení peněz a zaplacení pokut znamenalo citelný zásah do rozpočtů, se postavil už Olomoucký kraj.

ČSSD a ODS si udržují náskok před Koalicí a KSČM

Favorité letošních parlamentních voleb - ODS a ČSSD - si i v posledním květnovém týdnu udržovali zhruba desetiprocentní náskok před KSČM a koalicí KDU-ČSL a Unie svobody-DEU. Ostatních 24 stran a hnutí se podle žádného z průzkumů volebních preferencí pětiprocentní hranici pro vstup do sněmovny nepřiblížilo. Šanci na získání volebního příspěvku má ale zhruba sedm stran, jejichž preference se pohybují mezi jedním a dvěma procenty. Vyplývá to ze srovnání průzkumů zveřejněných v uplynulém týdnu.

Václav Klaus považuje schůzky se svými konkurenty za běžnou věc

Nic tajuplného nevidí předseda ODS Václav Klaus na své páteční schůzce se šéfem KDU-ČSL Cyrilem Svobodou a jeho prvním místopředsedou Milanem Šimonovským. Mluvit detailně o obsahu takových setkání však pokládá za nekorektní. Klaus předpokládá, že ještě do voleb absolvuje další podobné konzultace. Předsedkyně Unie svobody-DEU Hana Marvanová se o schůzce svých koaličních partnerů s Klausem dozvěděla až o víkendu, ale nepovažuje to za problém. Klaus se s Marvanovou sešel naposledy letos v březnu - při rozhovoru o případu podnikatele a někdejšího sponzora ODS Milana Šrejbra se ani oni nevyhnuli možnostem povolebního uspořádání. ODS i Koalice stejně jako ČSSD vylučují jen spolupráci s komunisty a hovoří o hledání programově nejbližších partnerů. Povolební vývoj proto zůstává otevřený. Za favority voleb se považují ODS a ČSSD, zatímco Koalice podle prognóz zatím svádí s KSČM vyrovnaný souboj o třetí místo.

Exprimátor Kasl zvažuje, že vytvoří kandidátku pro volby do zastupitelstva

Bývalý pražský primátor Jan Kasl chce kandidovat v podzimních volbách do městského zastupitelstva. Pokud by neuspěl, zřejmě by Kasl, povoláním architekt, založil architektonickou kancelář. Když se Kasl stal primátorem, prodal podíl ve firmě A projekt. Kasl minulé úterý oznámil, že už nechce nést spoluodpovědnost za chod města, protože ho prakticky nemůže ovlivnit. Odešel i z ODS. Zdůvodnil to tím, že zcela ztratil důvěru ve vedení pražských občanských demokratů. Představitelé ODS jeho krok odsoudili.

Generál s biskupem si připomněli čtyři roky práce církve v armádě

Brněnský biskup Vojtěch Cikrle a náčelník generálního štábu Jiří Šedivý si v Praze připomněli čtyřletou činnost vojenské duchovní služby. V armádě nyní působí osm duchovních z římskokatolické církve, dva z Českobratrské církve evangelické a po jednom z Církve bratrské, Československé církve husitské a z Církve adventistů sedmého dne. Věkový průměr kaplanů je 36,5 roku, nejstaršímu je 45 a nejmladšímu 26 let. "Podle biskupa se spolupráce mezi církvemi a armádou ubírá správným směrem. Vojenský kaplan je nyní s českými vojáky také na misi v Kuvajtu, další v Kosovu. Snahou ekumenické rady církví je, aby do roku 2008 v armádě působilo 25 duchovních.

Vývoz do EU za čtyři měsíce mírně klesl na 298 miliard korun

Vývoz českého zboží do zemí Evropské unie po propadech v prvních měsících letošního roku opět ožívá a za čtyři měsíce dosáhl 297,5 miliardy korun. To bylo pouze o půl miliardy méně než v lednu až dubnu 2001, když v samotném dubnu vývoz stoupl o více než pět miliard korun na 77 miliard korun. Nejvíce vzrostl vývoz do Německa, Británie, Nizozemska, Francie a Rakouska. Spolu s Itálií jde o hlavní trhy českých podniků v unii, kam směřuje 70 procent všech exportů země. Rozšiřovat se daří vývoz též například do Belgie.

Aero uskutečnilo první let nového proudového letounu L-159 B

Společnost Aero Vodochody provedla v sobotu první zkušební let prototypu nového cvičného proudového letounu L-159 B. Firma musí ještě provést několik záletů a plánuje nový výrobek poprvé představit mezinárodní veřejnosti na letecké přehlídce Farnborough ve Velké Británii v červenci. V průběhu zkušebního letu pracovaly všechny systémy letounu normálně. Zálet nového letounu představuje důležitou událost nejen pro Aero Vodochody, ale také pro české firmy, jejichž výrobky se na palubě L-159 B nacházejí. Právě tento modernizovaný model se podle představ vedení společnosti stane do budoucna hlavním tahounem vojenského programu zbrojovky. Intenzívní jednání o možných dodávkách letounů vede firma nyní s Indií.

Zastupitelství zrušilo stíhání ředitele České televize

Městské státní zastupitelství v Praze zrušilo trestní stíhání generálního ředitele České televize Jiřího Balvína. Balvínův právní zástupce Tomáš Sokol uvedl, že nechce rozhodnutí zastupitelství nijak komentovat ani o něm uvádět bližší podrobnosti vzhledem k tomu, že státní zastupitelství své rozhodnutí zdůvodnilo velice složitě a rozsáhle. Proto se se svým klientem dohodl, že celý text v plném znění zveřejní na internetu.

Humanistická aliance protestovala proti způsobu vysílání spotů

Proti vysílacímu času volebních spotů přišlo v pondělí před budovu České televize na Kavčích horách v Praze demonstrovat asi deset členů Humanistické aliance. Strana kritizovaná odborníky za to, že ve svém spotu nechala promlouvat šaška k dětem, kritizuje systém, podle něhož má každý politický subjekt kandidující do Poslanecké sněmovny v ČT na prezentaci jen minutu či dvě. Mluvčí ČT David Jirušek soudí, že veřejnoprávní televize dostála povinnostem, které jí dává v souvislosti s volbami zákon. Zaměstnanci televize se demonstraci před vrátnicí do hlavní budovy většinou smáli. Souhlas vyjadřovali spíše náhodní chodci.

Čeští vojáci v Kuvajtu uctili padlé kolegy štafetovým během

Za necelých 30 hodin ukončili v neděli příslušníci českého kontingentu v Kuvajtu štafetový běh, kterým uctili památku kolegů padlých při mírových misích v zahraničí. Každý z účastníků mise měl jedenkrát oběhnout stadión ve sportovním areálu základny v Dauhá. Délka tratě byla 1509 metrů a běhalo se non stop za nočních 33 a denních 43 stupňů Celsia. Mnozí si na trasu s sebou brali vodu a stěžovali si na jediné: pekelné vedro. Přesto nebo právě proto se běželo rychleji oproti očekávání a organizátor musel v noci předčasně budit běžce, aby udržel závod v chodu. Podle původních propočtů se mělo běžet 33 až 35 hodin. Každý účastník zaplatil pětidolarové startovné. Výtěžek bude zaslán dvanácti sirotkům po padlých. Základem českého kontingentu pro misi Trvalá svoboda je liberecká rota protichemické obrany. Do Kuvajtu odcestovala na šest měsíců v březnu s cílem provádět průzkum v souvislosti s případným použitím chemických nebo biologických zbraní.

Člověk v tísni hledá na léto dobrovolníky do srbských ústavů

Humanitární společnost Člověk v tísni hledá odborníky, kteří by se podíleli na péči o mentálně postižené pacienty v srbských ústavech. Hlásit se mohou studenti, sociální pracovníci, speciální pedagogové, psychologové a psychiatři. Přihlášky společnost přijímá ve svém sídle na Kavčích horách v Praze 4 nebo na pražském telefonním čísle 6113 4401. Jde o velké ústavy, které se kvůli nedostatku peněz dostaly do kritického stavu. Nyní se díky zahraničním dárcům postupně propracovávají na úroveň ostatních východoevropských zařízení. Dobrovolníky společnost potřebuje na červenec. Pomáhat budou ve městech Stamnica a Sremčica a v obci Veliki Popovac nedaleko Bělehradu. Ústavy jim poskytnou ubytování a stravu a společnost malé kapesné. Vedle odborníků zajišťuje společnost Člověk v tísni pro všechny tři ústavy i rekonstrukce a nákupy důležitého technického zařízení.

A ještě krátce o počasí v České republice:

Bude polojasno, během dne místy až oblačno. Nejvyšší teploty 22 až 26 stupňů. Teplota vzduchu v nadmořské výšce 1000 metrů 17 stupňů. stupňů Celsia.

03-06-2002