Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

01-06-2002

Klestil žádal zrušení Benešových dekretů

Rakouský prezident Thomas Klestil se vyslovil pro to, aby československé dekrety, týkající se vyhánění po druhé světové válce, byly zrušeny "politickým nebo legislativním prohlášením". Napsala to v sobotu rakouská agentura APA, podle níž Klestil na okraj setkání prezidentů středoevropských zemí ve slovinském Bledu navíc požadoval "uznání morální odpovědnosti za spáchané bezpráví". Zároveň však podle APA nabádal rakouský prezident k "opatrnému zacházení se sporným tématem Benešových dekretů", při němž prý nesmí být zpochybňovány základy československého státu. Mezi Rakouskem a Českou republikou byla v minulosti na obou stranách učiněna prohlášení, která vzájemným vztahům nijak neprospěla, cituje APA dále rakouského prezidenta, podle něhož je třeba bilaterální vztahy obou zemí zlepšit. I proto se prý na podzim pravděpodobně znovu setká s českým prezidentem Václavem Havlem. Havel řekl novinářům po setkání s Klestilem, že tématu Benešových dekretů se s rakouským prezidentem při několikaminutovém setkání jen "trošku dotkli", stejně jako tématu jihočeské jaderné elektrárny Temelín.

Premiér Zeman by neměl vynášet soudy o páté koloně, tvrdí Havel

Premiér Miloš Zeman by neměl vynášet jednoduché soudy a označovat sudetské Němce za pátou kolonu Adolfa Hitlera. Myslí si to prezident Václav Havel, podle něhož možná Zeman zapomněl, že za totality zřejmě sám volil komunistickou stranu, respektive Národní frontu a také nelze o Češích říkat, že jsou všichni přátelé komunistického režimu nebo jeho podporovatelé. "Já si myslím, že říká-li někdo například, že všichni nebo drtivá většina sudetských Němců volila Henlainovu stranu, a byli tudíž potenciální pátou kolonou Hitlera, zapomíná na to, že společnost, mnohé společnosti nejsou mnohdy tak silné, podléhají psychickému teroru, psychickému tlaku," řekl novinářům Havel, který je na summitu prezidentů zemí východní a střední Evropy ve slovinském Bledu. Tam také Havel hovořil o Zemanových výrocích se svým německým protějškem Johannesem Rauem. "Já jsem zjistil, že on je velmi zneklidněn těmito výroky a vůbec tou atmosférou našich vzájemných vztahů," dodal Havel. Německý spolkový prezident má ve středu 5. června přijet na jednodenní návštěvu České republiky. "Já jsem vyslovil naději, že ta jeho návštěva a naše jednání a setkání trošku tu situaci uklidní," poznamenal Havel.

Havel si nemyslí, že by se Kavan s Tvrdíkem báli letět do Kábulu

Prezident Václav Havel nepodezřívá členy vlády z toho, že by zrušili plánovanou cestu do Kábulu kvůli strachu. Ministři obrany Jaroslav Tvrdík a zahraničí Jan Kavan měli do afghánské metropole odletět v neděli a navštívit vojáky z české polní nemocnice. Cestu ale z bezpečnostních důvodů zrušili. "Vskutku bych si nemyslel, že ti dva páni ministři mají strach. Spíš jsem si kladl otázku na smysl té cesty ... pár dní před volbami," řekl v sobotu novinářům Havel, který je ve slovinském Bledu na summitu prezidentů střední a východní Evropy.

Před cestou do Afghánistánu varovali členy vlády zpravodajské služby, vojáci i lékaři. Tvrdík v sobotu novinářům řekl, že nemohli riskovat možnost, že by se komukoli z početné delegace něco stalo. "V dané chvíli jsme se rozhodli s ohledem na zájmy ne svoje vlastní, ale na zájmy lidí, kteří by cestovali s námi," dodal.

Podle prezidenta Havla se mohou Češi od Slovinců v mnohém poučit

Češi by se od Slovinců mohli v mnohém učit, zejména pokud jde o vztah ke krajině. Je o tom přesvědčen prezident Václav Havel, který dva dny pobýval ve Slovinsku na summitu hlav států střední a východní Evropy. "Tady nevidíte ty obludné pseudobarokně-pseudopostmoderní penziony a vily nových zbohatlíků a vedle nich zříceniny starých domů, nevidíte tady tu nehospodárnost s půdou a neúctu k zemi, jakou můžete pozorovat u nás," řekl Havel novinářům. Do Slovinska jezdí prezident podle svých slov často a jednou zde dokonce trávil i dovolenou. "Je tady vidět vkus, úcta k tradici a kulturní zacházení se zemí, s krajinou," poznamenal.

Od soboty platí novela ústavy umožňující referendum o vstupu do EU

O vstupu České republiky do EU rozhodne buď referendum, nebo hlasování obou parlamentních komor. Oba způsoby umožní novela ústavy, která platí od soboty. Hlavní politické strany daly už dříve najevo, že o vstupu země do unie by měli rozhodnout občané v referendu. Hlavní překážkou pro jeho uspořádání je ale zatím to, že Česko nemá zákon, který by konání všelidového hlasování umožnil. Euronovela ústavy, která v sobotu vstoupila v platnost, umožní přenést na základě mezinárodní smlouvy některé pravomoci orgánů České republiky na mezinárodní organizace nebo instituce, to znamená například na EU. Zmíněnou smlouvu musejí schválit občané v referendu, nebo ratifikovat parlament.

O prosazení zákonů, jež by umožnily uspořádat referendum, se politické strany pokusily několikrát, ale vždy neúspěšně. Hlavní problém pokaždé spočíval v tom, že se nedokázaly shodnout, zda republika má mít jeden obecný zákon umožňující pořádat referenda o různých věcech, nebo zda má parlament pro každé všelidové hlasování přijmout zvláštní, jednorázový zákon. První model prosazovala hlavně ČSSD, druhý ODS a Unie svobody-DEU.

FPÖ a SPÖ kritizují Drábovou kvůli rozhovoru o Temelíně

Rakouští vládní svobodní (FPÖ) a opoziční sociální demokraté (SPÖ) v sobotu podrobili ostré kritice předsedkyni Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Danu Drábovou, která v rozhovoru pro sobotní vydání deníku Právo připustila, že by také v druhém bloku jaderné elektrárny Temelín (JETE) mohlo dojít k rychlým odstávkám v průběhu testování. "Teď již samotným Českem připouštěné a očekávané poruchy činí naléhavě nutným odstavit Temelín," napsal generální tajemník nacionalistických svobodných Karl Schweitzer v prohlášení, které má ČTK k dispozici. Poslanec rovněž soudí, že projekt Temelín je "každopádně nehospodárný a odstoupení od něj by bylo ekonomicky a ekologicky výhodnější". Drábovou v sobotu kritizovala také ekologická mluvčí opozičních sociálních demokratů (SPÖ) Ulli Simová, která její prohlášení v Právu označila za "zcela nezodpovědné a nebezpečné".

Temelín očekává souhlas ke zkušebnímu provozu, dál dodává proud

První blok Jaderné elektrárny Temelín, který od 26. května prochází předepsanými 144 hodinami komplexního vyzkoušení před zahájením osmnáctiměsíčního zkušebního provozu, dál pracuje na plný výkon a dodává elektřinu do rozvodné sítě. "Vzhledem k tomu, že Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) má na rozhodnutí o přechodu bloku do zkušebního provozu desetidenní lhůtu, a komplexní vyzkoušení trvá jen šest dní, čekáme nyní na jeho souhlas," řekl v sobotu mluvčí elektrárny Milan Nebesář. "Program všech činností komplexního vyzkoušení (prvního bloku) byl naplněn, ale bez souhlasu SÚJB ho nemůžeme oficiálně uzavřít a přejít do zkušebního provozu," dodal.

Děti od Černobylu přijely již poosmé za zdravím na Děčínsko

Do Jiřetína pod Jedlovou na Děčínsku přijelo v sobotu 32 školáků z běloruského Mogileva, kteří žijí v oblasti postižené havárií černobylské jaderné elektrárny. Dvoutýdenní ozdravný pobyt jim už poosmé zajistila děčínská radnice. Čeká je program plný her, dobrodružství a výletů. Prohlédnou si Děčín, vydají se na výlet do Prahy a Liberce. Hlavně však budou ve zdravém prostředí odpočívat, protože kvůli následkům jaderné nehody trpí únavovým syndromem, uvedla mluvčí děčínské radnice.

Demonstrace kritizovala zásahy státu do chodu rodin

Několik desítek lidí přilákala v sobotu odpoledne k soše sv. Václava v centru Prahy asi hodinová protestní akce Sdružení za dodržování práv dětí a rodičů. Největší pozornost vzbudilo vystoupení sedmnáctileté Lucie Štěpaníkové. Úřady vyzvala, aby jí vrátily roční dceru, kterou podle ní bezdůvodně umístily do dětského domova. "Po nikom nic nechci, jen ať mi vrátí dítě," řekla ČTK se slzami v očích. Návrh na ústavní péči malé Petry podal sociální odbor v Praze 10 kvůli věku matky, jíž bude 18 let teprve v červenci. Dalším důvodem bylo, že chyběl opatrovník. Ačkoli se k této roli hlásil jak plnoletý otec Miroslav Penc, tak babička Renata Horáková, úřednice žádosti zamítly. Penc byl v minulosti soudně trestán a babička právě ztratila občanský průkaz. Nikdo podle nich neskýtal záruku řádné výchovy, uvedla Štěpaníková. Zásahy státu do chodu rodin kritizovali i další účastníci demonstrace. Zejména to, jak sociální úřady postupují při a po rozvodovém řízení v otázkách výchovy dětí. Muži protestovali proti tomu, že děti jsou v drtivé většině případů svěřovány matkám.

Nové studijní plány na teologii apelují na samostatnost studentů

Nové studijní plány Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy by měly klást důraz na praktickou stránku a přimět studenty k větší samostatnosti. Na sobotním setkání se studenty a pedagogy v pražském Karolinu to řekl kardinál Miloslav Vlk. Od konce minulého roku, kdy ministerstvo školství fakultě kvůli nekvalitní výuce pohrozilo sebráním licence, žije pražská teologie v provizoriu. Nová pravidla by měla platit od října. Důraz se bude klást na práci s literaturou a prameny. Pokud by studenti jen vyslechli přednášky a pak šli ke zkouškám, zůstala by výuka na středoškolské úrovni, prohlásil kardinál.

ČeR a Unipetrol v sobotu na popud Grégra jednaly o cenách

Představitelé společností Česká rafinérská a Unipetrol se v sobotu dopoledne sešli na popud ministra průmyslu a obchodu Miroslava Grégra a předjednali kompromisní podmínky dodávek ČeR Chemopetrolu na následující dva měsíce. ČTK to sdělil Tomáš Zikmund, mluvčí Unipetrolu, který je mateřskou společností obou firem. Jak pro ČTK dodal předseda představenstva a generální ředitel ČeR Ivan Ottis, předjednané podmínky musí ještě schválit akcionáři rafinérie. Jednání se zúčastnil Grégr, Ottis a předseda představenstva a zároveň generální ředitel Unipetrolu Pavel Švarc. Podle mluvčího Unipetrolu je reálná naděje, že dodávky přerušené v noci z pátku na sobotu kvůli krachu jednání o cenách budou obnoveny během hodin až dnů. Ottis odmítl předjímat rozhodnutí akcionářů rafinérie, nicméně prohlásil, že vyvine maximální úsilí, aby bylo dohody dosaženo.

Liberální strana si Ústavnímu soudu stěžuje, že není registrována

Vznikající Liberální strana si u Ústavního soudu stěžuje, že ji ministerstvo vnitra nezaregistrovalo a že se nápravy nedomohla ani u Nejvyššího soudu. Vnitro a soud jí tak zabránily zúčastnit se letošních parlamentních voleb, informoval ČTK zmocněnec přípravného výboru strany Václav Linkov. Ministerstvo a soud odmítnutí registrace zdůvodnily nepřijatelností jednoho z jejích programových cílů, jímž je "zrušení právní kontinuity s totalitními režimy". Jeho naplnění by podle rozhodnutí ministerstva v důsledku znamenalo ohrožení české státnosti. Stěžovatelé s tím ale nesouhlasí. Vnitro se s Nejvyšším soudem shodlo i v tom, že požadavek strany na nepromlčitelnost některých činů z doby totality by mohl být v rozporu se zásadami demokratického státu. Jejich výklad, že jde o prohlášení některých činů, které totalitní stát nestíhal, dodatečně za trestné, je podle stěžovatelů možný. Podle nich ale nemůže být důvodem pro odmítnutí registrace politické strany.

Policie na Chomutovsku rozbila kuplířskou síť a zadržela 21 lidí

Policie tento týden při operaci Smet rozbila na Chomutovsku mezinárodně organizovaný gang kuplířů, jehož činnost sledovala 1,5 roku. Zatkla osm cizinců a dva Čechy podezřelé z řízení nočních podniků, kde se provozovala prostituce. Zadržela i 11 dívek, které sexuální služby poskytovaly. Pro gang pracovalo asi 50 prostitutek, a to i v jiných státech, sdělila v sobotu mluvčí policejního prezidia. Zatčení jsou Bulhaři. Dívky pocházely rovněž z Bulharska, ale i z dalších zemí bývalého východního bloku, řekl detektiv, jenž se na akci podílel.

V Uhlišti na Klatovsku farář požehnal českým i německým koním

Farář v sobotu v Uhlišti na Klatovsku požehnal více než stovce českých a německých koní. Na tradiční česko-německé slavnosti Žehnání koní a hříbat prosil patrona hospodářů a zvířat svatého Linharta, aby je chránil a uchoval zdravé. V průvodu u kostela svatého Linharta byli k vidění koně tažní i jezdečtí s jezdci v nejrůznějších oblecích: od jezdeckých a kovbojských úborů až po sedlácké kroje. V čele jel filmový princ Pavel Trávníček na koni organizátorky slavnosti Lenky Hrabětové. Toto zvíře diváci ocenili jako nejhezčí v republice. Tradice žehnání koní zde vznikla již před 500 lety. Hospodáři z Čech i Německa je vodívali ke kostelu svatého Linharta. Patronovi nosili dary a prosili ho o ochranu koní a hříbat. V minulém století byla tradice na dlouhá léta přerušena. Lenka Hrabětová ji znovu vzkřísila před sedmi lety.

Na pětidenní dopravní kontroly doplatily stovky řidičů pokutou

Na pětidenní dopravní kontroly, při nichž minulý týden policistům asistovali školáci, doplatilo 770 řidičů blokovou pokutou. Celostátní akce Jablko, nebo citrón se zaměřila na dodržování dopravních předpisů. Děti při ní rozdaly disciplinovaným motoristům 3300 jablek, neukáznění řidiči od nich dostali 2300 kyselých citrónů. "Cílem preventivní akce bylo vyvolat pocit osobní účasti a ukázat problém rychlé jízdy ze strany těch nejvíce ohrožených - dětí," shrnula Gabriela Škoulová z policejního prezidia.

Titul Ekozemědělec roku získala farmářka Jana Radičová z Ústecka

Titul Ekozemědělec roku získala v sobotu šestatřicetiletá Jana Radičová, která se svou rodinou hospodaří na ekofarmě v Babinách na Ústecku. Dostala i tradiční cenu Bartákův hrnec s tisícovkou čerstvě ražených desetikorun. Pořadatelem soutěže, která se koná již deset let, je nadační fond rytíře Františka Horského a Svaz ekologických zemědělců PRO-BIO v Šumperku. Radičová řekla, že farma nyní hospodaří na 800 hektarech. Pět zaměstnanců se stará o 800 krav, 130 koz a 18 koní. Pěstují také ovoce a prodávají sušené bylinné směsi. Zájemcům nabízejí vyjížďky na koních. Rodina sama se ve volném čase věnuje muzicírování ve stylu country, prozradila Radičová.

V Praze začalo celosvětové nonstop-čtení české a slovenské literatury

Po čtyřiadvaceti hodinách nepřetržitého čtení skončila v sobotu po poledni v sídle Jazzové sekce ve Valdštejnské ulici první, pražská část pátého ročníku literárního maratónu. Akce, nazvaná Nonstop české a slovenské literatuře ve světě, bude pokračovat v 17 městech 15 zemí a vyvrcholí 8. června opět v Praze. Na akci v celkové délce 200 hodin se přihlásilo 800 milovníků české a slovenské literatury, zahraničních bohemistů, umělců i politiků. Mezi těmi, kteří předčítali díla svých oblíbených autorů, byli v úvodní části například ministr zahraničí Jan Kavan, spisovatelé Ladislav Ballek a Eva Kantůrková, členové činohry Národního divadla v Praze Radovan Lukavský a Vlasta Chramostová.

Sobotní čtení uzavřela herečka Gabriela Vránová. Poté byla akce předána do Bratislavy. Pokračovat bude tam, kde existují česká centra - v Budapešti, Sofii, Moskvě, Kyjevě, Varšavě, Drážďanech, Berlíně, Stockholmu, New Yorku, Londýně, Utrechtu, Bruselu, Paříži, Bukurešti, Mnichově a Vídni. Španělský večer bude v Praze, neboť české centrum v Madridu funguje zatím jen formálně. Čtení je veřejné a je přímo přenášeno na internetových adresách www.nonstopczech.cz a www.czech.cz.

Nový objekt ve skanzenu na Veselém Kopci připomene 50. léta

Skanzen na Veselém Kopci u Hlinska na Chrudimsku obohatí stavení, jehož expozice bude připomínat venkov 50. let. Kopie statku z nedaleké Mokré Lhoty u Nových Hradů se návštěvníkům otevře 15. června. "V těchto dnech vrcholí terénní úpravy a přípravy expozice," řekla v sobotu ředitelka Souboru lidových staveb Vysočina Ilona Vojancová. V hospodářské části statku bude expozice zemědělských strojů používaných v 50. letech. Lidé uvidí mlátičku, sekačku, sazečku a vyorávač brambor, takzvaného čerta. Obytná část přiblíží tradiční vybavení zemědělcova domu.

Mistrovství ve znalostech bible se zúčastnilo 14 týmů

Vítězem mistrovství České republiky ve znalostech bible se v sobotu v Praze stal Brňan Petr Dušek z Církve bratrské. V družstvech byl nejlepší čtyřčlenný ekumenický tým složený z příslušníků římskokatolické církve, Církve bratrské a Církve adventistů sedmého dne. "Přijelo 14 týmů - celkem 55 soutěžících deseti různých křesťanských vyznání ve věku od 16 do 72 let," řekl ČTK předseda organizačního výboru Karel Sedláček. V letošním druhém ročníku uspěla i družstva Jednoty bratrské a Křesťanského společenství Praha.

Čeští kajakáři obhájili na MS ve sjezdu titul v závodu hlídek

Čeští kajakáři Kamil Mrůzek, Aleš Marek a Robert Knebel obhájili na mistrovství světa ve sjezdu v italské Valsesii titul v závodu hlídek. Další cenný kov přidala do medailové sbírky hlídka kajakářek Michala Strnadová, Kateřina Vacíková a Pavla Knebelová, která vybojovala bronz. Česká republika tak na mistrovství světa získala už čtyři medaile. V závodech jednotlivců v pátek uspěli Strnadová, která obhájila mistrovský titul, a Mrůzek, jenž dosáhl na bronz.

Akrobatický lyžař Valenta pokřtil areál dvojným saltem s vrutem

Za pomoci politiků v sobotu akrobatický skokan na lyžích Aleš Valenta otevřel ve Štítech na Šumpersku areál pro letní trénink své disciplíny. Po boku olympijského vítěze ze Salt Lake City nejdříve slavnostně přestřihl pásku předseda poslanecké sněmovny Václav Klaus a o několik hodin později pokropil můstek šampaňským při křtu Acrobat Parku ministr pro místní rozvoj Petr Lachnit. Devětadvacetiletý Valenta poté pěti tisícovkám fanoušků předvedl se svými kolegy z Euroteamu a snowboardisty skokanskou exhibici. Valenta začal dvojným saltem s jedním vrutem, ale nakonec se odhodlal i k trojnému saltu s dvěma vruty. "Když jsem stál nahoře při stříhání pásky, tak jsem si říkal, že to je neskutečný. Nakonec se můj sen, který jsem měl po dobu šesti let, kdy jsem se různě snažil areál vybudovat, splnil a je tady něco hmatatelného, nádherného," uvedl Valenta.

Hokejový obránce Filip Novák uzavřel smlouvu s Floridou

Český hokejový obránce Filip Novák uzavřel v pátek smlouvu s týmem zámořské NHL Florida Panthers. Osmnáctiletý bek, jehož získala Florida při výměně za Pavla Bureho z New Yorku Rangers, působil v uplynulé sezóně v zámořské juniorské soutěži WHL v Regině. V 60 zápasech nasbíral 58 bodů za dvanáct branek a 46 asistencí.

Počasí

V noci na neděli polojasno, na severovýchodě území až oblačno a ojediněle přeháňky. Noční teploty: deset až pět st.C. Přes den bude polojasno, ve východní polovině území místy až oblačno a ojediněle s možností přeháněk nebo i bouřek. Denní teploty: 17 až 21 st.C.

01-06-2002