Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

14-02-2004

Přemiér Špidla drtivě zvítězil, nespokojení poslanci jsou zklamaní

Sociální demokraté na zasedání ústředního výkonného výboru několik hodin diskutovali o dopisu poslanců nespokojených se stranickou politikou a o projevu předsedy ČSSD Vladimíra Špidly. Ten nakonec drtivě zvítězil. Závěrečné usnesení podpořilo 77 členů, deset se hlasování zdrželo a jen tři byli proti. Výbor uložil všem členům a funkcionářům, aby veškeré úsilí podřídili potřebám letošních voleb. Mají se také při veřejných vystoupeních zdržet výroků zpochybňujících kvalitu kandidátů a mediálních polemik oslabujících volební úsilí strany. Nespokojení poslanci jsou zklamáni, jsou přesvědčeni, že je usnesení namířeno proti nim.

Do diskuse se podle Špidly zapojilo 32 účastníků. Kritikové vytýkali politickému vedení, že příliš ustupuje koaličním partnerům. Vadila jim i malá informovanost o koaličních jednáních a dohodách. To částečně přiznal i Špidla. Sami kritikové ale přiznávali, že jsou v menšině. Předseda rozhodně odmítl, že by koaličním partnerům příliš ustupoval. Je přesvědčen, že ČSSD ve vládní koalici s unionisty a lidovci získala možnost realizovat největší část svého programu.

Hostem jednání byl šéf finského parlamentu a tamních sociálních demokratů Paavo Lipponen, který v projevu uvedl, že zkušenosti pětimilionového Finska z desetiletého členství v unii ukazují, že i malé země mají šanci unii ovlivňovat. Premiér Vladimír Špidla je připraven podpořit Lipponenovu kandidaturu na předsedu Evropské komise. Zatím lepšího kandidáta nevidí. Nový šéf evropské administrativy by měl vystřídat ve funkci Romana Prodiho letos na podzim. Šéf finských sociálních demokratů popřál českým přátelům mnoho úspěchů v evropských volbách. Finsko podle něj ČR do Evropské unie vítá. Při blížícím se mistrovství světa v ledním hokeji prý ale přeje Čechům, kteří jsou tradičním soupeřem Finů, jen přiměřený ne zase tak velký úspěch, řekl s úsměvem.

Británie neomezí právo občanů nových zemí pracovat na ostrovech

Britský premiér Tony Blair opustil myšlenku na omezení práva pracovat v Británii pro občany deseti zemí, které 1. května vstoupí do EU, a na restrikce při vyplácení sociálních dávek občanům těchto států. Napsal to The Times. Ministerstvo vnitra údajně dostalo od Blaira záruku, že se na poslední chvíli nebude realizovat žádné opatření, které by dalo za pravdu těm, kteří premiéra obviňují z toho, že podlehl protiimigrační "pravicové hysterii". V minulých dnech několik britských listů uveřejnilo články v nichž se tvrdí, že kvůli sociálním dávkám se chystají do Spojeného království tisíce občanů ze vstupujících zemí včetně ČR, zejména však Romů.

Kromě Irska a Británie všechny nynější členské země unie už omezily právo občanů ze vstupujících států pracovat ve stávajících zemích a pobírat sociální dávky. Blair ve středu naznačil, že by mohl rozhodnout stejně. The Times soudí, že Blair se obává, že debata o omezení práva pracovat v Británii pro občany z nových zemí by mohla přerůst v "opravdovou politickou otázku".

KDU-ČSL schválila kompletní kandidátku do Evropského parlamentu

Kompletní kandidátku do Evropského parlamentu se 32 jmény schválila na svém jednání v Telnici u Brna Celostátní konference KDU-ČSL. "Jsme rádi, že na kandidátkách je 25 procent žen z různých krajů a různých profesí," řekl novinářům předseda lidovců Miroslav Kalousek. Lídrem kandidátky je senátorka Zuzana Roithová, která stranický návrh považuje za konkurenceschopný výběr. Kampaň zahájí KDU-ČSL 8. března. Čeští voliči poprvé vyberou svých 24 zástupců v Evropském parlamentu letos v červnu.

Celostátní konference KDU-ČSL jednomyslně schválila kompromisní dohodu koaličních poslanců o úpravě sazeb daně z přidané hodnoty (DPH) a nájemném. Předseda strany Miroslav Kalousek řekl, že dohoda byla účastníkům konference vysvětlena jako kompromis tří politických sil, která mají rozdílná programová východiska a jako kompromis byla rovněž akceptována. Dohoda mění původní ujednání koalice a určuje harmonogram zvyšování činží. Poslancům má přijít na stůl zachování snížené pětiprocentní sazby DPH u vstupného na kulturní akce i u vodného a stočného, včetně odkladu zdražení hotelů na leden 2005. Činže porostou třikrát po sobě, maximálně o deset procent, a to vždy k 1. červenci letošního a následujícího roku a k 1. lednu 2006.

Náčelník generálního štábu Pavel Štefka navštíví vojáky v Kosovu

Náčelník generálního štábu české armády Pavel Štefka bude počátkem příštího týdne předávat vojákům česko-slovenského praporu v misi KFOR v jihosrbské provincii Kosovo medaile. Na území Kosova působí 400 českých a 100 slovenských vojáků. Jejich hlavním úkolem je udržovat bezpečné prostředí v oblasti, kterou mají na starosti a vytvořit tam podmínky pro obnovu soužití kosovských Srbů a Albánců. Vojáci také hlídají provinciální hranici se Srbskem a pomáhají humanitárním organizacím působícím na tomto území.

Armáda uvažuje o tom, že počet českých vojáků v Kosovu sníží úměrně tomu, jak se v letošním roce mají snižovat celkové počty jednotek KFOR. Snížení počtu vojáků v Kosovu je také jednou z podmínek, které si klade opoziční ODS pro parlamentní podporu vládnímu návrhu vyslat české vojáky do Afghánistánu.

Slavnostní přísahu složili poslední nováčci Hradní stráže

Poslední desítky nováčků Hradní stráže složily na Pražském hradě před prezidentem Václavem Klausem slavnostní přísahu. Jsou to po více než pětapadesáti letech poslední mladí muži, kteří budou Hrad strážit v rámci základní vojenské služby. Armádu včetně její prestižní složky čeká plná profesionalizace.

Stráž sídla českých prezidentů vybudoval první český prezident Tomáš Garrique Masaryk. V prvním roce československého státu hlídali hrad Sokolové z Hradčan, později je vystřídali legionáři vracející se z front první světové války v Rusku, Itálii a Francii. V roce 1922, kdy Masaryk podepsáním organizačního řádu Hradní stráže dovršil její budování, sloužilo na Hradě 195 důstojníků a délesloužících vojáků. Přední znalec etikety a hradní ceremoniář Jiří Guth-Jarkovský tehdy sepsal také pravidla slavnostních ceremoniálů, které s malými úpravami platí dodnes.

Diplomaté: Islámský svaz, který měl stavět mešitu v Orlové, neexistuje

Islámský svaz se sídlem v Saúdské Arábii, který měl financovat výstavbu mešity v Orlové na Karvinsku, podle saúdskoarabského velvyslanectví v Praze neexistuje. "Neexistuje ani žádný saúdský projekt týkající se financování výstavby islámského centra ve zmíněném městě Orlová či kterémkoli jiném českém městě," sdělila ČTK Zina Ayoubová z tiskového odboru velvyslanectví. Kosovský Albánec Muhamed Gutiqi, který se kolem výstavby mešity angažuje, ale ČTK řekl, že v úterý jednal v Praze s velvyslancem Saúdské Arábie. "Bylo mi řečeno, že mám čekat do jeho rozhodnutí," sdělil Gutiqi s tím, že celá záležitost by se měla projednávat na vládní úrovní. Další zprostředkovatelé projektu, který by měl stát 200 milionů korun, navíc ČTK sdělili, že v příštím týdnu doloží, jak bude výstavba financována.

Muhameda Gutigi podle informací České televize stíhá česká justice pro mezinárodní obchod se ženami. Je podezřelý z toho, že zavlekl do ciziny osobu za účelem prostituce, potvrdila ČT náměstkyně Okresního státního zastupitelství v Ostravě Marta Schulmeisterová.

Na vedení města Orlová se v minulých dnech obrátila řada občanů z celé České republiky, kteří většinou byli proti výstavbě mešity. Lidé nejčastěji tvrdili, že se obávají hlavně hrozby terorismu a odlišné náboženské ideologie. Pro Orlovou se prý investor rozhodl proto, že leží u nedalekých dvou lázeňských zařízení, kam se jezdí léčit řada obyvatel arabských zemí. Kromě mešity by součástí komplexu měla být i knihovna, prodejna potravin a exotického zboží, krátkodobé ubytovací zařízení či park.

Kampaň proti regulaci nájemného bude mít možná soudní dohru

Zveřejnění internetového seznamu známých a bohatých osobností, které bydlí v bytech s regulovaným nájemným, bude mít možná dohru u soudu. Jeden z nájemníků, který je na seznamu uveden, totiž podal na provozovatele internetových stránek trestní oznámení. Uvedla to televize Nova. Seznam zveřejnilo Hnutí majitelů realit na protest proti záměru vládní koalice, aby regulované nájemné rostlo o deset procent ročně. Trestní oznámení podal lékař Petr Šrámek. Zveřejnění seznamu jej prý poškodilo, některé informace v něm jsou navíc lživé, uvedla televize. Předseda Hnutí majitelů realit a vlastník činžovního domu v Praze Girolamo Giormani si však za svým záměrem stojí a případného soudního procesu se neobává. "Sejdeme se u Evropského soudu," prohlásil. Podle Novy se o případ již zajímá také Úřad pro ochranu osobních údajů.

Ministryně Součková chce pomoci hejtmanům ve sporu s VZP o peníze záchrankám

Ministryně zdravotnictví Marie Součková chce pomoci hejtmanům řešit spor s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP) o peníze, které vyplatila pojišťovna údajně navíc záchranným službám. VZP požaduje přeplatek zpět. Kraje tvrdí, že to ohrozí činnost a rozvoj záchranek. V úterý se ministryně sejde s představiteli krajů, na schůzku přizvala také ředitelku VZP Jiřinu Musílkovou. "Budu usilovat o smír, aby záchranky nemusely vracet peníze, které mají smluvně ošetřeny," řekla ČTK ministryně. Mimosoudní řešení je možné i v situaci, kdy už se olomoucká záchranka obrátila na soud. Ten VZP přikázal, že nesmí krátit platby záchrance, aby tak získala přeplatek zpět.

VZP chce od 44 ze 113 záchranných služeb celkem 220 milionů korun. Jde o přeplatky z let 2001 a 2002, kdy záchranky spravoval stát. Podle právního výkladu ministerstva financí je musí VZP požadovat, jinak jí hrozí sankce. Záchranky přešly letos v lednu spolu s nemocnicemi na kraje. Hejtmani proto chtějí, aby se s jejich dluhem vypořádal stát, stejně jako to udělal s dluhem nemocnic.

Matka postiženého dítěte podá ústavní stížnost

Se stížností, podle níž stát znevýhodňuje postižené děti proti dospělým, se chce v pondělí na Ústavní soud obrátit jedna z matek handicapovaného potomka. Chce tak upozornit na to, že zatímco péči v ústavech stát hradí, na péči o děti v rodinách nepřispívá. Předání stížnosti, kterou iniciovala Národní rada zdravotně postižených ČR, doprovodí manifestační štafeta z Prahy přes Kolín, Pardubice, Svitavy do Brna.

Stát podle organizátorů akce vydá ročně na jedno lůžko v ústavu 73.000 korun, dítě v domácí péči žádnou podporu nedostane. Jak již dříve řekl předseda rady Václav Krása, zákon navíc stanovuje platbu za pečovatelské služby shodně pro zdravotně postižené děti i dospělé. Přitom dospělí obvykle pobírají invalidní nebo starobní důchody a mohou požádat i o dávku pro bezmocnost. Děti na ni ale nárok nemají, dodal Krása. Rada proto doufá, že Ústavní soud po prozkoumání stížnosti uloží vládě změnit zákon a vyrovnat státní podporu pro ústavní a domácí péči. Mluvčí ministerstva práce Kateřina Prejdová ČTK již dříve řekla, že rodiče dostávají dávky sociální podpory či rodičovské příspěvky.

U Jáchymova havaroval autobus, pět dětí je lehce zraněno

Na silnici z Božího Daru do Jáchymova havaroval autobus s 35 školáky a čtyřmi dospělými. Pět dětí utrpělo méně závažná zranění a jeden dospělý muž si zlomil ruku. Autobus sjížděl z příkrého táhlého kopce na silnici z Božího Daru. Zatím z neznámých důvodů nevybral zatáčku a sjel z vozovky. Svědci mluvili o tom, že vozu zřejmě selhaly brzdy.

Na Kutnohorsku se prolomil led pod rybáři, dva jsou v nemocnici

Při rybolovu se prolomil led pod čtyřmi rybáři na rybníku u obce Bohdaneč na Kutnohorsku. Dvěma z nich se podařilo z vody vylézt, další dva kolegy potom vytáhli na břeh. Šestapadesátiletý muž, který byl nejméně 10 minut pod vodou a je těžce podchlazen, je v kómatu a vrtulník ho převezl do nemocnice v Praze. Podle neoficiálních informací se jednalo o zaměstnance ruského velvyslanectví, kteří chytali ryby z děr vysekaných v ledu. Policejní mluvčí to ale nepotvrdil. Uvedl pouze, že povolení k lovu muži měli.

Češi vypijí v průměru deset litrů čistého lihu ročně

Češi vypijí ročně v průměru deset litrů alkoholu na každého občana, tedy od kojence po stařečka. Spotřeba alkoholu přitom spíše stoupá, než stagnuje. V pití piva i tvrdého alkoholu Češi drží tradičně světový primát, píše deník Právo. V roce 1990 Češi vypili v průměru 177,2 litru alkoholických nápojů. V loňském roce spotřeba alkoholu stoupla podle odhadu deníku na 186,2 litru alkoholických nápojů.

V centru Prahy a jeho okolí nebude téměř šance zdarma parkovat

V druhé polovině roku už nebudou mít řidiči v Praze téměř žádnou šanci zdarma parkovat nejen v centru metropole, ale i v jeho poměrně širokém okolí. Magistrát ve spolupráci s městskými částmi připravuje zóny placeného stání na územích poblíž středu města. Radnice předpokládají, že se po zavedení placeného parkování zlepší i průjezdnost ulic a životní prostředí. O výši cen parkovného se teprve jedná.

České centrum v New Yorku vystavuje notové záznamy děl Antonína Dvořáka

Faksimile skladeb a notových záznamů českého hudebního skladatele Antonína Dvořáka jsou ke shlédnutí od pátku v Českém centru v New Yorku. Výstava je pořádána ke stému výročí úmrtí skladatele, který pobýval v letech 1892 až 1895 ve Spojených státech, většinou právě v New Yorku. Připomínka Dvořákova výročí vyvrcholí v březnu koncertem České filharmonie v prestižní newyorské hudební síni Carnegie Hall a na přelomu dubna a května uvede newyorská Metropolitní opera Dvořákovu Rusalku, ve které zazpívá Eva Urbanová.

Dvořák vedl koncem devatenáctého století newyorskou národní konzervatoř a za pobytu ve Spojených státech složil slavnou Novosvětskou symfonii, která se v Americe proslavila. Od roku 1997 je v newyorském Stuyvesantově parku Dvořákova socha. Nachází se téměř proti místu, kde stál dům, ve kterém Dvořák žil. Tento dům byl v roce 1991 stržen.

Šance na zapsání ruční papírny na seznam UNESCO se zvýšila

Šance, že se historická ruční papírna ve Velkých Losinách na Šumpersku dostane na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, se zvýšila. Zapsání manufaktury totiž podpořilo ministerstvo kultury. Podle odborníků totiž v celé střední Evropě není podobná ruční papírna, která by se mohla pochlubit nepřetržitou, 400 let trvající tradicí. Budova papírny zůstala do dnešních dnů v té podobě, jakou dostala po přestavbě v poslední čtvrtině 18. století. Největším přínosem památky je zachování původní technologie výroby papíru. Ruční papír, na nějž malují výtvarníci, píší básníci a vysocí státní úředníci, vzniká téměř stejnou technologií a na stejných strojích jako před 400 lety. Papírenskou manufakturu nechal vybudovat na konci 16. století Jan mladší ze Žerotína. První doloženou věcí připomínající existenci papírny je průsvitka s erbem Žerotínů z roku 1596.

Čeští speleologové prozkoumali v Íránu unikátní solné jeskyně

Labyrint unikátních solných jeskyní v Íránu prozkoumala devítičlenná skupina českých speleologů, kteří se v těchto dnech vrátili domů. Kromě zážitků z pobytu v tajemném podzemí si přivezli také geologické vzorky, které nyní odborníci budou zkoumat v laboratořích. "Na ostrovech Queshm a Hormoz v Perském zálivu jsme prolézali jeskyně vytvořené v kamenné soli, jejichž stáří se pohybuje kolem pěti až osmi tisíc let," řekl speleolog Milan Geršl z Hranic na Přerovsku. Čeští speleologové na ostrovech věnovali zvláštní pozornost jeskyni, kterou objevili během svých minulých výprav do jižního Íránu. S délkou 5010 metrů je druhou nejdelší solnou jeskyní na světě.

Solné jeskyně ohromily speleology zvláštní krasovou výzdobou, kterou tvoří bílé krápníky a sedimenty pokrývající solné stěny. "Pohyb v jeskyních nám ale ztěžovaly ostré solné krusty vyčnívající z jejich dna, a teplota okolo 30 stupňů Celsia, která při vlhkosti vzduchu od 80 do 100 procent byla až nesnesitelná. Průzkum solných jeskyní patří mezi nejtěžší speleologické akce, které jsem dosud absolvoval," uvedl Geršl. Podzemní řeka, která solnou jeskyní protéká, má podle něj teplotu 30 stupňů Celsia a litr její vody obsahuje přes 300 gramů soli.

Na 150 lidí oslavilo Valentýna návštěvou mše na Vyšehradě

Slíbit si lásku na celý život či políbit milovaného člověka před ostatky sv. Valentina vystavenými na Vyšehradě - i tak mohli lidé oslavit svátek zamilovaných. Na poutní mši do vyšehradské kapituly přišlo na 150 lidí. Kněz Daniel Herman ve svém kázání připomněl momenty ze životopisu sv. Valentina, který například vyzýval mladé Římany, aby nechodili do války, byli doma se svými manželkami a věnovali se rodinnému životu. "Ta myšlenka, že láska je silnější než nenávist, je poselství, které světec předává i nám do dnešní doby, a stojí za to, se nad ním zamyslet," uvedl Herman.

Tradici svatovalentinské pouti založili ve vyšehradské kapitule loni 14. února, kdy se pouť konala poprvé. Podnětem se stal předloňský nález relikviáře s ostatky sv. Valentina ve starém depozitáři vyšehradské Kolegiátní kapituly sv. Petra a Pavla.

S tajným přáním zamilovaní tradičně mířili také ke kapličce nad Rounkem u Jihlavy. Podle archiváře Ladislava Vilímka je tam totiž umístěna relikvie svatého Valentina. Do ticha okolního lesa se nesl hlas zvonu, který je umístěn na boku kapličky. Byl zhotoven v roce 1946 z oceli německých dělových hlavní. Traduje se, že kdo na něj zazvoní, splní se mu přání. Romantické místo a jeho okolí je spojeno s řadou pověstí, jejichž původ nejspíše pochází z dob dolování stříbra.

Legendární Peruán už dostihy běhat nebude

Trojnásobný vítěz Velké pardubické steeplechase Peruán už se na dostihovou dráhu nevrátí. Jeho trenérka Lenka Horáková potvrdila, že závodní kariéra šestnáctiletého koně se uzavřela. Poslední start absolvoval legendární kůň loni v srpnu, kdy doběhl devátý ve třetí kvalifikaci na Velkou pardubickou, v nejslavnějším domácím dostihu se ale neobjevil, i když podmínky pro účast splnil. "Předpokládám, že zůstane v našich stájích v klidu. Vyběhal si přece víc než dost," konstatovala trenérka. Kůň v majetku Václava Brůny absolvoval 58 startů a dvacetkrát zvítězil. Na kontě má přes 7 milionů vydělaných korun, což jej pasuje na nejbohatšího koně české historie.

Sport

Lyžařka Šárka Záhrobská obsadila na juniorském mistrovství světa páté místo v obřím slalomu. Česká reprezentantka figurovala ve slovinském Mariboru po prvním kole na šestém místě, druhou jízdou si o jednu příčku polepšila. Z vítězství se radovala Němka Maria Rieschová, která zajela nejrychlejší časy v obou kolech.

Po neúspěšném působení v Singapuru se českému žokejovi Filipu Minaříkovi podařil skvělý návrat na německé dráhy. V úvodních letošních jedenácti startech v Neussu a Dortmundu se hned třikrát radoval z vítězství a zařadil se na třinácté místo jezdeckého šampionátu. Průběžně nejúspěšnějším Čechem je v Německu nadále Jiří Palík, kterému se letos podařilo vyhrát zatím pětkrát a je čtvrtý.

První zklamání po návratu po mateřské pauze zažila česká lyžařka Kateřina Neumannová v závodu Světového poháru v Oberstdorfu, který kvůli špatně namazaným lyžím vzdala hned v úvodu. Skiatlon na 15 kilometrů vyhrála další maminka v seriálu Julia Čepalovová z Ruska před Norkou Hilde Pedersenovou a další Ruskou Olgou Zavjalovovou.

Patnácté místo obsadila česká lyžařka Nikola Sudová v závodu Světového poháru v jízdě v boulích v japonském Inawaširu. Účast ve finále mezi nejlepší dvanáctkou závodnic jí utekla o 0,44 bodu. V dynamické jízdě s průměrně provedenými skoky dosáhla Sudová šestého nejrychlejšího času, ale dostala nízké známky. Vítězství vybojovala Rakušanka Margarita Marblerová, která označila trať za nejtěžší v celém seriálu. Druhá skončila Kanaďanka Jennifer Heilová a upevnila si celkové vedení.

Krátká dovolená na Havajských ostrovech uprostřed sezony akrobatickému skokanovi na lyžích Aleši Valentovi příliš neprospěla. V závodu Světového poháru v čínském Charbinu obsadil olympijský vítěz patnácté místo, což pro něj po sedmnácté pozici z minulého podniku v Deer Valley znamenalo druhý nejhorší výsledek v sezoně. Ještě hůř dopadl v silném větru vedoucí muž seriálu Kanaďan Steve Omischl, který skončil devatenáctý. Podruhé v sezoně vyhrál Bělorus Alexej Grišin před svým krajanem Dmitrijem Daščinským.

Počasí

Bude oblačno až zataženo, odpoledne a večer od severu s dalším sněžením, v nížinách může padat déšť se sněhem. Teploty 2 až 6 stupňů Celsia.

14-02-2004