Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

24-01-2004

Gross odletěl do USA jednat o boji s terorismem a kriminalitou

Ministr vnitra Stanislav Gross odletěl na týdenní pracovní návštěvu Spojených států. Čekají na něj jednání o boji s terorismem, potírání organizovaného zločinu a praní špinavých peněz. Gross by se měl mimo jiné setkat s americkými ministry spravedlnosti a vnitřní bezpečnosti Johnem Ashcroftem a Tomem Ridgem, řekla ČTK mluvčí ministerstva vnitra Marie Masaříková. V plánu má podle ní rovněž schůzky se šéfy Ústřední zpravodajské služby (CIA) a Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Georgem Tenetem a Robertem Muellerem a setkání s náměstkyní ministra zahraničí Paulou Dobrianskou.

Grosse na cestě doprovázejí policejní prezident Jiří Kolář, generální ředitel Hasičského záchranného sboru Miroslav Štěpán a šéfové obou civilních tajných služeb, tedy Jiří Lang z Bezpečnostní informační služby a František Bublan z Úřadu pro zahraniční styky a informace. USA vnímají Česko jako svého spojence v boji s terorismem. Cesty českých ministrů vnitra do Spojených států dosud nebyly příliš obvyklé. V souvislosti s bezpečnostní situací v USA na sebe Gross v minulosti upozornil mimo jiné tvrzením, že Egypťan Muhammad Atta, vůdce únosců letadel z 11. září 2001, se před útokem na americké cíle setkal v Praze s iráckým diplomatem Ahmadem Chalílem Ibráhímem Sámirem Aním.

V mrazu padaly teplotní rekordy na Šumavě i v Praze

Hluboko pod bod mrazu klesaly noční a ranní teploty, které na několika místech překonaly dosavadní rekordy pro dnešní den. Nejmrazivěji bylo, stejně jako v pátek, na Šumavě v Horské Kvildě na Klatovsku, kde rtuť meteorologického teploměru klesla na minus 32 stupňů Celsia. V mrazivém počasí posledních dvou dnů padly i v hlavním městě teplotní rekordy. V Libuši zaznamenali meteorologové již v pátek ráno pro tento den rekordních minus 16,5 stupně a v sobotu minus 18,6 stupně Celsia.

Největší letošní mráz, i když neoficiálně, byl pravděpodobně na Jezerní slati u Horské Kvildy. Dobrovolný pozorovatel Antonín Vojvodík ráno naměřil minus 38,6 stupně Celsia. Na této hodnotě se podle něj měřicí přístroj zarazil, protože šlo maximum, které dokázal zaznamenat. Podle Miloslavy Starostové z Českého hydrometeorologického ústavu v Českých Budějovicích není oficiálních minus 32 stupňů absolutním šumavským rekordem. V Horské Kvildě se teploty sledují od roku 1991 a dnešní údaj je za tu dobu sedmým pod hodnotou minus 30 stupňů. V Jihočeském kraji se celkově ranní teploty pohybovaly mezi minus 25 a minus 16 stupni Celsia

Hluboko pod bod mrazu klesly teploměry i v jizerskohorské osadě Jizerka u Kořenova na Jablonecku. U říčky Jizerky naměřili obyvatelé turistické chaty Stará pila minus 35 stupňů Celsia, což zřejmě překonalo naměřených minus 29 stupňů na schváleném teploměru Horské služby, která sídlí dále od vody. Zatímco na Ještědu bylo ráno minus 12 stupňů, v údolí pod ním, tedy i v Liberci, se teploty dostaly až na minus 23 stupňů. Minus 20 stupňů zaznamenala také Horská služba v Bedřichově. Před polednem však díky slunečnému počasí teploty stoupaly a na nejchladnějších místech Jizerských hor již bylo minus 15 stupňů. Také noc na neděli a zřejmě i na pondělí má být velmi mrazivá. S příchodem oblačnosti a postupným zatažením od západu, provázeným sněžením, se především v odpoledních hodinách mírně oteplí.

Kandidátem ČSSD do Senátu na Jičínsku bude Miloš Petera

Kandidátem vládní sociální demokracie do Senátu na Jičínsku a v části Nymburska bude místostarosta Nymburku Miloš Petera. Jeho kandidaturu potvrdila krajská konference ČSSD v Hradci Králové, oznámili představitelé ČSSD. Volby do třetiny Senátu by se měly uskutečnit v listopadu. Šestačtyřicetiletý Petera je také ředitelem a předsedou představenstva společnosti Vodovody a kanalizace Nymburk. Jistou nevýhodu, že je znám pouze na Nymbursku, které tvoří jen třetinu senátního volebního obvodu, chce podle vyjádření pro ČTK kompenzovat intenzivní volební kampaní na Jičínsku.

Hlavními Peterovými protikandidáty budou senátor za ODS Jiří Liška a místostarosta Jičína Jiří Vitvar (KDU-ČSL). Komunisté vyšlou do boje o Senát na Jičínsku starostu nymburských dobrovolných hasičů Vladimíra Jeníka. Zda kandidáta postaví US- DEU, se rozhodne do konce března. Královéhradečtí sociální demokraté rovněž sestavili kandidátku do krajských voleb. Lídrem bude soukromý lékař z Trutnova Pavel Trpák (46). "Naším cílem bude vítězství v krajských volbách a zisk nejméně 14 až 15 mandátů," řekl Trpák. V minulých krajských volbách ČSSD propadla, když skončila až čtvrtá za ODS, Čtyřkoalicí a KSČM a v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu získala pouze sedm křesel.

Policisté dopadli muže, který vydíral svoji družku

Policisté v pátek zadrželi třiapadesátiletého muže z Karlovarska, který je podezřelý z vydírání a fyzického napadání své pětačtyřicetileté družky. Muž je podezřelý, že opakovaně napadl svoji družku a způsobil jí zranění, řekla ČTK mluvčí západočeské policie Jolana Číhová. Svou partnerku napadl násilník minulý týden a nutil ji, aby odvolala trestní oznámení, které na něj podala loni v září za omezování osobní svobody a pokus o ublížení na zdraví. Svůj požadavek na odvolání muž minulý týden doprovodil ranami do hlavy i po celém těle. "Poškozená utrpěla prasklinu lebky a zlomeninu šestého a sedmého žebra," popsala mluvčí. Napadená byla na chirurgické klinice v Plzni, na vlastní žádost ale odešla do domácího léčení. Zadržený násilník je v policejní cele a soud bude rozhodovat o vazbě.

Také o víkendu pokračuje mezinárodní přehlídka Febiofest

Více než šest desítek filmových představení nabízí o víkendových dnech mezinárodní přehlídka filmu, televize a videa Febiofest. Její ředitel Fero Fenič už před zahájením ve čtvrtek večer ČTK řekl, že předprodejní pokladny vydaly přes dvacet tisíc vstupenek. Největší zájem fanoušků poutá pochopitelně nabídka deseti projekcí multikina ve Slovanském domě. Jeho jednotlivé sály jsou specializované například na snímky evropské, na světové novinky, kino severní a jižní Ameriky, kinematografii asijskou, severskou a východoevropskou. Jedna z přehlídek nabízí díla s tematikou gayů a lesbiček, další videosnímky, jižní i románské kino. Vždy od pravého poledne je ve Slovanském domě po dobrých zkušenostech z loňska otevřen festivalový klub, kde od podvečerních hodin až do půlnoci hraje živá muzika.

České děti se mohou zapojit do evropské soutěže o přírodě

S obrázky a fotografiemi ze života ptactva se mohou české děti zapojit do evropské soutěže. Akci organizuje úřad komisařky pro ekologii Margot Wallströmové u příležitosti Zeleného týdne, který se uskuteční počátkem června. "Tématem soutěže je Směrnice o ochraně volně žijících ptáků. Mladší děti mohou kreslit obrázky ptáků, zatímco starší děti by měly do soutěže poslat fotografie ptáků v jejich přirozeném prostředí," sdělila ČTK Eva Veverková z ministerstva životního prostředí.

Do soutěže pro děti od šesti do 16 let mohou posílat své práce jen školy, individuálně zaslané práce organizátoři soutěže nepřijímají. Kresby, obrázky a fotografie v digitální formě mohou školy posílat do Bruselu do 1. března. Nejlepší obrázky se stanou součástí výstavy, jejich námětem může být cokoli ze života opeřenců. Vyřazeny budou pouze fotografie ptáků v kleci. Podle Wallströmové během posledních deseti let v Evropě ubylo druhové rozmanitosti a mnoha živočichům, ptákům a rostlinám hrozí vyhubení. Soutěž pro školy je příležitostí, jak s touto problematikou seznámit děti a mládež. Součástí Zeleného týdne, který Wallströmová poprvé vyhlásila v roce 2001, je konference, výstava, promítání filmů s tématikou životního prostředí a soutěž určená dětem a mládeži.

V technickém muzeu nabízejí k výstavě tetování hennou

Výstava motocyklů Harley Davidson v Národním technickém muzeu v Praze na Letné láká návštěvníky již dva měsíce. Přehlídka potrvá do 14. března. Na neděli připravili pořadatelé jako doprovodný program malování hennou na tělo. Henna Tattoo salon bude otevřen ještě 21. února, stejně jako tuto neděli od 13:00 do 17:00. Aplikaci přírodního barviva henny na kůži se sice říká tetování, ale k trvalému zabarvování položky pomocí tetovací jehly má daleko. Malování hennou je bezbolestné, ale zato vydrží na těle jen přibližně dva týdny. Zájemci si mohou vybrat z připravených motivů, nebo si mohou přinést svůj obrázek, podle kterého mu pracovníci salonu vytvoří za 150 korun malbu na kůži.

Výstava motocyklů se koná u příležitosti stého výročí zahájení výroby slavných strojů. William Harley a jeho přátelé bratři Davidsonovi položili základní kámen firmy, jejíž motocykly se staly legendou, v roce 1903 v americkém městě Milwaukee. V Československu se "harleje" prodávaly poprvé mezi světovými válkami, obchodník Rudolf Tesárek jich dovezl na 1500. Na přelomu let 1927 a 1928 pak vznikl v Praze první klub majitelů, který funguje dodnes. V meziválečném období prosperovala továrna i na domácí půdě, po roce 1931 jí zůstal jediný konkurent, o dva roky starší Indian.

Po roce 1948 se československý Harley Club musel maskovat jako jeden ze zájmových klubů Svazu pro spolupráci s armádou, ale přes všechny překážky fungoval dál. Po roce 1989 přibylo členů klubu i motocyklů. Pro jejich příznivce byl významnou událostí návrat značky Harley Davidson na český trh v roce 1993. Od té doby se prodalo několik set motocyklů Harley-Davidson. Na výstavě mohou návštěvníci obdivovat například stroj z roku 1923, který patří k prvním z těch, jež byly do českých zemí dovezeny. Přehlídka zahrnuje různé typy strojů ze všech etap výroby, k vidění jsou vojenské podoby motocyklů, závodní modely i stroje vzešlé ze spolupráce s jinými motocyklovými firmami.

Čeští házenkáři na evropském šampionátu podlehli Slovinsku

Ani ve druhém vystoupení na šestém evropském šampionátu čeští házenkáři neuspěli. V utkání s domácími Slovinci podlehli 33:37 a ve skupině C jsou stále bez bodu. Stejně je na tom Island, s nímž se český celek v neděli utká ve vzájemném duelu o postup do čtvrtfinálové skupiny. Oproti nevydařenému úvodnímu zápasu s Maďarskem udělal český kouč Rastislav Trtík několik změn v sestavě. Do branky poslal Musila, přestože Galia byl ve čtvrtek jedním z nejlepších hráčů, na lavičce zůstal Zemánek a v úvodu nehrál ani Filip. České mužstvo na soupeře opět vyrukovalo s aktivní obranou 4-2, ale v první čtvrthodině to na domácí, které hnala kupředu vyprodaná hala, příliš neplatilo. Slovinci se prosazovali především z místa pivota a po deseti minutách vedli o tři branky.

Na české hráče byli evidentně přísnější ukrajinští rozhodčí, přesto se jim podařilo po dalších deseti minutách vyrovnat. Ke zvratu zavelelo především duo Juříček - Brůna. Juříček s jistotou proměnil dva sedmimetrové hody a dvakrát se prosadil na brankovišti. Brůna zase skóroval po bleskurychlých kličkách a několik velice dobrých zákroků předvedl Musil. Ve 26. minutě se český celek poprvé na šampionátu dostal do vedení a domácí znervózněli. Do konce poločasu si vůbec nevěděli rady se skvělou obranou českého mužstva, kterou dirigoval Kubeš, a to nakonec šlo do kabin se slibným tříbrankovým vedením. O náskok však po přestávce za tři minuty přišlo a po dalších dvou brankách v Musilově síti byli domácí na koni. K neudržení byl Lubej, který sázel jednu branku do české sítě za druhou. K němu se přidal Bačkovič, Zorman a Vugrinec a český celek se marně snažil o další obrat. Domácí téměř pokaždé na český gól dokázali odpovědět a stále si udržovali náskok. Nezměrnou bojovností však české družstvo přece jen šest minut před koncem vyrovnalo na 31:31, na čemž měl značný podíl i střídající brankář Galia. V rozhodujících momentech se však přiklonilo štěstí na stranu Slovinska. Galia neudržel Kavtičnikovu střelu, na druhé straně zazvonilo břevno a Bačkovič zvýšil na rozdíl dvou gólů.

Ještě jednou český celek snížil na rozdíl jediné branky, ale závěr zvládli lépe Slovinci a v poslední sekundě pojistil jejich výhru o čtyři branky Lubej. Český tým tak má shodné skóre s Islandem a ani remíza mu nemusí stačit k postupu. "Musím kluky za dnešní výkon pochválit, ale bohužel závěr jsme nezvládli a otázka zní proč. Atmosféra byla náročná především na psychiku. Vstup do druhého poločasu jsme neustáli. Celý zápas jsem cítili určitý tlak," řekl ČTK trenér Rastislav Trtík. Na dotaz, zda to byl tlak ze strany rozhodčích, odpověděl. "Na tiskové konferenci se mě na to ptali domácí novináři také. Já jsem odpověděl, proč se ptají na rozhodčí, když já nic takového neřekl a oni se začali smát," odvětil kouč. Před posledním zápasem svým svěřencům věří. "Hráli jsme to, co umíme. S velikým nasazením a hlavně s tím jsem spokojen. Ukázali jsme, že máme dobrou morálku, týmového ducha a doufám, že nás dnešní prohra nezlomí. Všichni, kdo byli na hřišti, si sáhli na dno svých sil. Ale věřím, že do toho půjdeme opět naplno jako dnes," dodal Trtík.

Ze sportu:

Ani ve druhém vystoupení na šestém evropském šampionátu čeští házenkáři neuspěli. V utkání s domácími Slovinci podlehli 33:37 a ve skupině C jsou stále bez bodu. Stejně je na tom Island, s nímž se český celek v neděli utká ve vzájemném duelu o postup do čtvrtfinálové skupiny.

Počasí na neděli:

V Čechách bude oblačno až zataženo, na Moravě a ve Slezsku zpočátku ještě polojasno. V západní polovině Čech čekejte místy sněžení. Teploty vystoupí na -7 až -3, na západě na -1 stupeň, na horách bude kolem -4. Foukat bude jen slabý západní vítr.

24-01-2004