Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

22-01-2004

ODS žádá splnění čtyř podmínek, než podpoří misi v Afghánistánu

Občanská demokratická strana podmiňuje svou podporu vládnímu návrhu na vyslání až 120 vojenských průzkumníků do Afghánistánu tím, že vláda splní čtyři její podmínky. Nejsilnější opoziční strana žádá po vládě finanční zajištění mise a snížení počtu vojáků jinde v zahraničí, tedy v Kosovu, řekl to ve čtvrtek stínový ministr obrany ODS Petr Nečas. ODS také žádá důkaz, že armáda má dostatek lidí na tři rotace jednotky v Afghánistánu a že prostějovská jednotka bude převedena z podřízenosti vojenské zpravodajské službě. "Podmínky jsou kategorickým a nepřekročitelným minimem pro naši podporu vládního návrhu," prohlásil Nečas.

Mezi podmínkami ale není požadavek, aby návrh své vlády podpořili všichni poslanci vládních stran. Nečas připomněl, že právě jeho strana má zásluhu na tom, že jednotky české armády už působily v Afghánistánu i v Iráku. ODS vládu podržela například v prosinci, kdy jí ve sněmovně pomohla prosadit vyslání vojenských policistů do Iráku. Někteří poslanci ČSSD, ale i KDU-ČSL byli tehdy proti.

V klubu sociální demokracie bude zřejmě i tentokrát několik lidí, kteří vyslání vojáků do Afghánistánu nepodpoří. Prosazovat byť i ušlechtilé myšlenky vojenskou silou nemá smysl, řekl ČTK jeden z nich, Radko Martínek. Dodal, že jde o věc svědomí. "Jestli si v Afghánistánu chtějí udělat pořádek, musí si ho udělat sami," prohlásil. Zdůraznil, že humanitární pomoc by podpořil.

Místopředseda poslanců ČSSD Libor Rouček nepředpokládá, že by vedení sněmovní frakce chtělo učinit z této otázky závazné hlasování. Připustil, že je to skutečně do určité míry věc svědomí. On sám vyslání vojáků do Afghánistánu podporuje a očekává, že stejného názoru je i naprostá většina ostatních poslanců ČSSD. Předseda poslanců KDU-ČSL Jaromír Talíř ČTK řekl, že lidovci budou o této věci jednat v úterý. Myslí si, že většina klubu vládu podpoří.

Podle ministerstva obrany má akce stát 250 milionů korun, obrana má k dispozici 120 milionů. Zbytek chce ministr Miroslav Kostelka najít s ministerstvem financí do poloviny roku. Stínový ministr obrany ODS se obává možného zhoršení bezpečnostní situace v Afghánistánu a z toho plynoucí nutnosti jednotku posílit či prodloužit misi za plánované dvě rotace vojáků. Proto chce po Kostelkovi také důkazy, že má dost vojáků na rotace tři. "Nebudeme asistovat u potupného stažení jednotky z důvodu nedostatku personálu tak, jak se tomu stalo u vojenské nemocnice v (irácké) Basře," poznamenal Nečas.

Podle názoru ODS je v možnostech české armády udržovat současně maximálně dvě zahraniční mise, což uvádí i vládní koncepce armádní reformy. Hlavní restrukturalizace by měla nastat v misi KFOR v Kosovu, kde se podle Nečase nyní vede už víceméně policejní operace. Představit si prý dovede významnou redukci česko-slovenského praporu v Kosovu, a to o několik set lidí. V česko-slovenském praporu, který má zhruba 500 lidí, nyní slouží 100 slovenských vojáků, ostatní jsou Češi.

Prostějovští průzkumníci jsou nyní podřízeni vojenské zpravodajské službě, a podle příslušného zákona tedy mohou vlastně pouze shromažďovat informace. Proto by měli být podle ODS nejméně na dobu svého nasazení převedeni jinam. "Například rozkazem ministra nebo náčelníka generálního štábu by byla organizačně převedena například pod operační sekci generálního štábu nebo pod velitelství společných sil v Olomouci. Možnosti jsou otevřené," vysvětlil Nečas.

Svoboda varoval, že spory o komisaře EU mohou mít negativní efekt

Ministr zahraničí Cyril Svoboda ve čtvrtek varoval, že přetahování českých politických stran o to, kdo bude evropským komisařem, nebude v zahraničí vnímáno pozitivně a ani to neposílí autoritu člověka, který bude jako komisař vybrán. "To nemůže mít dobrý dopad," řekl ČTK a České televizi k okolnostem, které zatím v Česku výběr komisaře provázejí. Podobné varování pronesl i před členy sněmovního výboru pro evropskou integraci. Svoboda poznamenal, že některé jiné země již vybrali kandidáty, kteří v těchto státech mají jasnou podporu celé politické reprezentace. "A to těm kandidátům dává vítr do plachet," řekl šéf diplomacie. České politické strany se na komisařovi nemohou dohodnout. Vše zatím naznačuje, že ČSSD možná ve vládě přehlasuje koaliční partnery a jako kandidáta prosadí svého poslance a exministra životního prostředí Miloše Kužvarta. Lidovcům a unionistům se ale Kužvart nelíbí. Lidovci navrhli někdejší poslankyni a pak soudkyni Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii Ivanu Janů. US kandidáta nenavrhla, ale líbil by se jí třeba diplomat Alexandr Vondra nebo velvyslance ČR v Bruselu Pavla Teličky. Opoziční ODS navrhla bývalého ministra životního prostředí Bedřicha Moldana.

Svoboda se k žádnému ze zvažovaných kandidátů nechtěl vyjadřovat. Obecně poznamenal, že komisař by měl splňovat několik kritérií. Měl by to být podle Svobody člověk, který zná problémy a fungování EU. "Měl by se opírat o některý z důležitých politických proudů v Evropském parlamentu, protože EP bude mít velký vliv na složení budoucí Evropské komise," uvedl.

Kužvart nevyvolává v Bruselu nadšení, ale ani zásadní nesouhlas

Uslyší- li jméno Miloš Kužvart, krčí úředníci evropských institucí a diplomaté obvykle rameny. Neznám, nevím, těžko mohu hodnotit. Jeho nominace jako kandidáta ČSSD na úřad prvního českého člena Evropské komise, tedy nejsilnějšího z českých uchazečů, vyvolává očividně rozpaky, nikoli však apriorní nesouhlas. V Evropské komisi se nyní horečně zjišťuje, co je vlastně zač, jaký byl jeho výkon v minulé Zemanově vládě, nakolik vážně je jeho nominace míněna, jak silné je jeho politické postavení. Lidé nahlas uvažují, zda jeho jméno není jen jedním tahem na vnitřní české šachovnici, po kterém mohou následovat další.

I to bylo údajně také předmětem pondělního telefonického rozhovoru komisaře Güntera Verheugena s premiérem Vladimírem Špidlou, který se prý omezil na "obecnosti". Podle dobrého unijního zdroje šlo o to zjistit, zda jde o definitivní Špidlovo rozhodnutí, nikoli o to nějak do českého hledání zasahovat. Verheugen nabyl prý dojmu, že nominace je míněna zcela vážně.

"Měl by to být někdo, kdo má politické myšlení, je proevropský, ovládá několik jazyků, je charakterově silný a nenapadnutelný," opakuje základní předpoklady pro člena exekutivy EU Verheugenův mluvčí Jean-Christophe Filori. Podle jednoho ze zdrojů v EK by se mohlo stát, že by Česko nemělo v komisi "těžkou", ale jen "muší" váhu, tedy komisaře, který by nehrál první housle. Lépe by prý bylo vyslat "zaručenou osobnost", nikoli někoho, "kdo se zřejmě bude teprve za chodu učit". Další zdroj namítá, že právě od Česka by se čekal výraznější příspěvek do budoucího týmu.

Na druhé straně jsou lidé, kteří si pamatují, nebo si zjistili, že Miloš Kužvart patřil k proevropské a progresivní části minulé české vlády. Celkem dobře se zapsal při několika jednáních s ministry životního prostředí EU. Kolují dohady o jeho jazykové zdatnosti, má se však za to, že anglicky mluví.

Konečný souhlas se šestiměsíčními komisaři z nových členských zemí musí dát předseda EK Romano Prodi. Zatím přijal všechna jména, která mu byla předložena. Jen málokdo předpokládá, že by odmítl českého kandidáta, i když kolem něj panují zmíněné rozpaky.

Česko by mělo před vstupem do EU přijmout ještě 81 nových zákonů

Necelé čtyři měsíce před vstupem do Evropské unie ještě Česká republika nepřijala 81 zákonů, které souvisejí se slaďováním zákonodárství Česka a EU. Ministr zahraničí Cyril Svoboda ve čtvrtek členům sněmovního výboru pro evropskou integraci řekl, že 53 z nich už projednávají obě komory parlamentu. Zbývajících 28 ale vláda ještě neprojednala. Na dotaz ČTK, zda jejich případné nepřijetí do vstupu země do EU může mít negativní dopad na postavení ČR v EU, Svoboda odpověděl: "Je to také obraz, jak bereme věci vážně, jak bereme vážně naše závazky, které jsme vyjednali, schválili, podepsali." Poslancům předtím řekl, že na kolegy ve vládě apeloval, aby své závazky splnili. Někteří ale prý už dali najevo, že by chtěli, aby zákony platili až po 1. květnu.

Grebeníček: Remek potvrdil, že se bude ucházet o křeslo v EP

První československý kosmonaut Vladimír Remek (nestraník) ve čtvrtek potvrdil, že se bude ucházet o kandidaturu za komunistickou stranu při nadcházejících volbách do Evropského Parlamentu. Po schůzce s Remkem to ČTK řekl předseda KSČM Miroslav Grebeníček. "Bylo to neformální, skoro bych řekl srdečné setkání," dodal.

Lídra pro evropské volby a pořadí dalších kandidátů určí tuto neděli v tajných volbách členové Ústředního výboru KSČM při tajném hlasování. Do funkce lídra vedení KSČM navrhlo místopředsedu Miloslava Ransdorfa. O Remkovi se spekuluje, že by mohl obsadit hned druhé místo mezi uchazeči o poslanecké křeslo ve Štrasburku.

Vzhledem k rostoucím preferencím považují komunisté za reálné, že v Evropském parlamentu obsadí až šest křesel. Grebeníček to ČTK potvrdil a dodal, že by komunisté mohli ve volbách předstihnout sociální demokraty stejně jako se jim to daří v preferencích. Stali by se tak v EP významnou složkou frakce sjednocené levice. Celkem bude Česko zastupovat ve Štrasburku 24 poslanců.

Sobotka: Po vstupu do Evropské unie podraží i dětské plenky

Po vstupu do Evropské unie podraží také dětské plenky. Ty dosud podléhají pětiprocentní sazbě daně z přidané hodnoty, Brusel je však požaduje v základní sazbě, která nyní činí 22 procent. Na čtvrtečním jednání rozpočtového výboru to řekl ministr financí Bohuslav Sobotka. Zároveň potvrdil, že žádné další výjimky již stát vyjednat nemůže. V ČR se rodí stále méně dětí a vláda to chce změnit. Kvůli změnám v DPH však právě rodiče zaplatí za pleny, ale třeba i školní jídelny a menzy více peněz.

Česká republika si v Bruselu vybojovala několik daňových výjimek. Do konce roku 2007 si může ponechat nižší sazbu DPH na stavební práce spojené s bydlením a na dodávky tepla. Firmy budou platit DPH jen tehdy, pokud jejich roční tržby překročí milion korun. Výjimku na restaurační služby se tento týden nepodařilo prosadit. "Dnes řada z nás může skřípět zuby, proč politická reprezentace nevyjednala ty či ony výjimky, ale těžko můžeme tu situaci změnit," podotkl předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek.

Kvůli přesunům do vyšší sazby DPH tak podraží od května také jídlo a nealkoholické pití v restauracích, ale i ve školních jídelnách, menzách, cukrárnách nebo na stáncích. Více peněz lidé nechají rovněž u kadeřníka, v čistírně nebo opravně obuvi. Levnější by naopak mohly být káva, čaj, cukrovinky nebo žvýkačky.

Jednání koalice o změnách sazeb DPH se údajně již blíží k závěru. Stále více argumentů hovoří pro zachování dvou sazeb, což by mimo jiné zdražilo potraviny. Politici včetně Sobotky totiž chtějí, aby změny platily již od vstupu do EU. Podle dřívějších informací tisku by mohla snížená sazba vzrůst z pěti na sedm procent a základní klesnout pod 20 procent. Sobotka před poslanci řekl, že základní sazba klesne "o několik procent". Sblížení dvou sazeb podporují i ekonomové.

Václav Klaus odpočívá v Lánech, už v neděli možná vyrazí na lyže

Prezident Václav Klaus, který viróze zrušil svou středeční cestu na Světové ekonomické fórum do Davosu, odpočívá na zámku v Lánech na Rakovnicku. Neužívá žádné léky a cítí se dobře, řekl ČTK Klausův mluvčí Petr Hájek. Lékaři dokonce uvažují o tom, že Klause pustí v neděli lyžovat. Že prezidentův zdravotní stav není vážný, potvrdil i Klausův osobní lékař Jan Haber, který se byl ve čtvrtek za ním v Lánech podívat.

Političtí vězni podávají trestní oznámení kvůli "majoru Zemanovi"

Konfederace politických vězňů (KPV) podává trestní oznámení na televizi Prima, která od minulého týdne vysílá reprízu normalizačního seriálu Třicet případů Majora Zemana. "Tento lživý seriál je oslavou minulého režimu a jeho represivních složek, které potlačovaly lidská a občanská práva," řekla ČTK předsedkyně konfederace Naděžda Kavalírová. Kromě trestního oznámení adresovaného státnímu zastupitelství zasílají političtí vězni také stížnost Radě pro rozhlasové a televizní vysílání.

Kontroverzní seriál uvedla po roce 1989 již veřejnoprávní Česká televize. "Od prvního vysílání jsme měli tisíc výhrad. Česká televize ale aspoň doprovodila jednotlivé příběhy průvodním slovem současníků, a tím se setřel hlavní dojem seriálu," vysvětlila Kavalírová, která strávila více než tři roky v komunistickém vězení v Pardubicích. Česká televize reprízovala seriál Třicet případů majora Zemana v roce 1999. Každému dílu seriálu předcházel krátký filmový sestřih dobových týdeníků, na hraný snímek navazoval vždy třicetiminutový dokument vztahující se k ideologicky zkreslenému tématu. Zhruba jednou měsíčně se k problematice konala aktuální beseda.

Dostál se Pezoldové omlouvat nebude, ta chystá žalobu

Ministr kultury Pavel Dostál nevidí žádný důvod, proč by se měl omlouvat adoptivní sestře Karla Schwarzenberga Alžbětě Pezoldové za článek v The Daily Telegraph. Ta jej hodlá zažalovat za to, že o její rodině v deníku řekl, že kolaborovala s nacisty. Pezoldová se u českých soudů již několik let neúspěšně domáhá navrácení rozsáhlého majetku v jižních Čechách. Dostál tvrdí, že s redaktorkou britského listu o Pezoldové vůbec nemluvil. Bavili se prý pouze obecně o Benešových dekretech, podle nichž je na majetkové nároky bývalých šlechticů nahlíženo. "Zdůraznil, že jsou české šlechtické rody, například právě rod Schwarzenbergů, které byly naopak velice aktivní v odporu vůči Němcům," řekla dnes ČTK mluvčí Dostála Kateřina Besserová.

Dostála citoval na konci roku The Daily Telegraph, který informoval mimo jiné i o kauze Pezoldové. Článek potom převzalo několik dalších zahraničních listů. Syn Pezoldové Georg listu řekl, že jeho dědeček Adolf Schwarzenberg nebyl ani Němec, ani kolaborant. Následně noviny citovaly ministra Dostála, podle nějž česká šlechta právně neexistuje, a soudy se tedy nemají čím zabývat. "Bylo na soudech, aby o případech rozhodly," řekl ministr podle The Daily Telegraph a dodal: "Tito lidé kolaborovali s nacisty, tak je možné pochopit, proč s nimi nechceme vyjednávat. Citace byla podle Dostálovy mluvčí vytržená ze souvislostí. "Ze strany ministra kultury není tedy žádný důvod k omluvě paní Pezodlové," dodala.

Právník Pezodlové Jaroslav Čapek však ČTK řekl, že má svědka, který byl rozhovoru přítomen. "Jde o britskou fotografku, která dosvědčí, co ministr o Pezoldové řekl," uvedl Čapek. Na omluvu dal právník Dostálovi lhůtu do konce ledna, pak připraví žalobu. Dostála bude za jeho výroky žalovat i v zastoupení svého dalšího klienta Františka Oldřicha Kinského, který se také domáhá v České republice rodového majetku.

Pezoldová dlouhodobě požaduje po soudech navrácení rozsáhlého majetku v jižních Čechách, zatím ale neuspěla. Sám Karel Schwarzenberg podle rakouského časopisu Format tvrdí, že návrat majetku, na který si Pezoldová činí nárok, není ze zákona možný. Případem se podle dostupných informací naposledy zabýval vrchní soud, jemuž si Pezoldová neúspěšně stěžovala, že soudci pražského městského soudu byli při rozhodování podjatí. Předtím ho v roce 2001 řešil českokrumlovský okresní soud, který neuznal její nárok na areál psychiatrické léčebny v Červeném Dvoře. Pezoldová další žaloby o restituce, například v Týně nad Vltavou a v Českých Budějovicích, postupně stáhla, uvedla tehdy Mladá fronta Dnes. Českokrumlovský soud se v roce 1998 podle MfD jako jediný zabýval adopcemi a jejich vztahem k restitučním nárokům podle českého práva. Předchozí soudci včetně ústavních odmítli nároky Pezoldové s poukazem na zákon z roku 1947 Lex Schwarzenberg, kterým prezident Edvard Beneš zestátnil majetek celé hlubocké větve. Ústavní soud se věcí zabýval několikrát. V roce 1998 zamítl žádost Pezoldové o posunutí restituční hranice, o dva roky později zrušil rozsudek pražského městského soudu z roku 1997 z formálních důvodů. Výbor pro lidská práva OSN na konci loňského roku však dospěl k názoru, že český stát v kauze Pezoldové porušil mezinárodní úmluvy. Výbor Českou republiku vyzval, aby v této věci učinila nápravu, informoval server týdeníku Euro.

Ministr Čermák se bude snažit nepopuzovat socialismem

Některým senátorům se nelíbí, že skoro 15 let po pádu komunismu v zemi musejí schvalovat změny v platných mezinárodních smlouvách, v nichž jako signatář stále figuruje bývalé socialistické Československo. Místopředseda horní komory Přemysl Sobotka (ODS) ve čtvrtek kvůli tomu apeloval na ministra spravedlnosti Karla Čermáka, aby s tím něco dělal. Čermák se hájil právními zvyklostmi, nicméně slíbil, že se bude snažit, "abychom snad nepopuzovali nějak tím socialismem".

Ministr Sobotku ale také ujistil, že některé smlouvy, které uzavřelo ještě Rakousko-Uhersko, opravdu platí a týkají se i Česka. "Třeba mezinárodní smlouvy v oblasti duševního vlastnictví jsou z konce 19. století a platí pořád," uvedl. Podobný je podle něj i případ smluv, které uzavíralo socialistické Československo a které rovněž stále platí. České území patřilo kdysi ke státu, který se nazýval Československá socialistická republika, a na tom právníci těžko něco změní. Výměnu názorů uzavřel Čermák slibem, že se v budoucnosti bude snažit o to, "abychom snad nepopuzovali nějak tím socialismem, pokud to bude podle mezinárodněprávních zvyklostí možné".

Cabaniss: Víza nejsou opatření zavedená výhradně vůči Čechům

Vízová povinnost pro vstup na území Spojených států není opatření zaměřené výhradně vůči Čechům, řekl ve čtvrtekk nový americký velvyslanec v Praze William Cabaniss Českému rozhlasu. V pořadu O kom se mluví vyjádřil naději, že tento fakt čeští občané chápou. Cabaniss dodal, že povinnost žádat o vízum, stejně jako nově zavedená bezpečnostní opatření, odrazuje teroristy. Američané se podle něj snaží svojí vízovou politikou chránit bezpečnost amerických občanů ve Spojených státech i zahraničních návštěvníků, kteří do USA přijíždějí.

Cabaniss se prý v budoucnu bude zajímat o to, jaký je postup při vydávání víz českým občanům, a pokud to bude zapotřebí, udělá vše pro to, aby Češi pochopili smysl celé procedury. Zatímco Češi mohou legálně přicestovat do Spojených států jedině s platným vízem, pro americké občany taková povinnost pro vstup na české území neplatí. "Velká většina Čechů, kteří si o vízum zažádají, je dostane," podotkl ambasador.

Vízovou povinnost pro občany České republiky vůči USA neovlivní ani vstup země do Evropské unie. Víza jsou totiž ryze bilaterální záležitostí mezi dvěma státy a členství v EU na ni nemá žádný vliv. Například občané Řecka, členského státu unie, stále potřebují pro cestování do USA víza. A naopak občané Slovinska, které se ještě nestalo součástí EU, je mít nemusejí. Také v budoucnu hodlá Washington rozhodovat případ od případu.

Senát je proti volnému vyvážení předmětů kulturní hodnoty

Senát schválil novelu, která má zabránit nekontrolovanému odlivu cenných starožitných předmětů a sochařských či kamenických prací do zahraničí. Lidé tak nebudou moci bez povolení muzea, Národního památkového ústavu nebo ministerstva kultury prodat či odvézt natrvalo do ciziny věci, které jsou zpravidla starší 50 let. Bez povolení jim hrozí pokuta až pět milionů korun.

Novela má podle ministra kultury Pavla Dostála (ČSSD) přispět k tomu, aby "nejhodnotnější části kulturního dědictví České republiky nebyly masově v takové míře, jako tomu je v současnosti, vyváženy natrvalo do zahraničí". Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident Václav Klaus, se vztahuje například na staré herbáře, známky, mince, bankovky, minerály, archeologické nálezy, malířské a sochařské práce, zbraně a vojenské předměty, historické dopravní prostředky a nábytek vyrobený nejpozději do roku 1938. Bez povolení nebude možné trvale vyvážet ani díla s náboženskou tématikou. Platí to i pro kapličky, boží muka, venkovní plastiky, kašny či stoleté lidové výrobky.

Novela se ovšem nezamlouvala ani Martinu Dvořákovi z ODS, který ji pokládá za antiliberální. Podle senátora by mohl mít název "Naše almary si rozprodávat nedáme". Novela prodeji kulturních předmětů do ciziny stejně nezabrání, míní Dvořák. Dostál mu oponoval tím, že podobný zákon má každý evropský stát. Novela se týká cenných historických předmětů, které ale nepatří mezi chráněné památky, nejsou archiváliemi ani sbírkovými díly. Tyto památky podléhají jiným zákonům - nesmějí být například vůbec vyváženy na dobu neurčitou. Předloha mimo jiné navrhuje rozlišit trvalý a dočasný vývoz předmětů kulturní hodnoty. Upravuje tedy i podmínky půjčování uměleckých děl například pro výstavy v zahraničí.

ČSA budou od května spolu s Korean Air létat z Prahy do Soulu

Letadla společnosti Korean Air, která je stejně jako České aerolinie členem aliance SkyTeam, odstartují 22. května poprvé na nové lince z Prahy do korejského Soulu. Jejich partnerem na letech do Jižní Koreje budou ČSA, sdělila mluvčí české firmy Marcela Picková. České aerolinie tak budou moci nabízet lety do Soulu svým cestujícím a budou generálním agentem pro přepravu nákladu, doplnila. Praha bude spojena leteckou cestou s jihokorejským Soulem vždy v pondělí, ve čtvrtek a v sobotu.

Travel Servis bude nabízet levné letenky od 1500 korun

Druhá největší česká letecká společnost Travel Servis začne od 1. května nabízet pod novou obchodní značkou Smart Wings levné letenky. Ceny by se měly pohybovat od 1500 korun za jednosměrnou letenku, včetně tax a poplatků, řekl to ve čtvrtek manažer projektu Šimon Říha. Společnost začne létat do Paříže a Curychu dvakrát denně a jednou denně do Madridu, Amsterdamu a Kodaně. Konkurenční České aerolinie připravují od května v souvislosti se vstupem Travel Servisu úpravu cen tak, aby byly pro cestující atraktivní, řekla mluvčí firmy Marcela Picková.

Levné letenky budou v prodeji od března přes internet na stránce www.smartwings.net nebo přes tzv. zelené telefonní linky. Letenky bude prodávat i Čedok a dražší lístky budou v rezervačním systému Amadeus. Prodej bude fungovat na principu "první bere", tedy cestující, kteří si objednají letenku dříve, zaplatí méně než ti, jež koupí na poslední chvíli. Ani ceny těchto letenek by však podle Říhy neměly být vysoké. Nízkých nákladů chce firma dosáhnout tím, že nebude cestujícím poskytovat "zbytečný luxus", například jídlo a nápoje zdarma během letu.

O Travel Servis mají zájem České aerolinie, které ve svém menším konkurentovi chtějí získat dopravce pro charterovou (příležitostnou) a právě nízkonákladovou dopravu. Ředitel Travel Servisu však uvedl, že společnost dostala nabídku ještě od další renomované letecké firmy, s níž také vyjednává. Její jméno však nesdělil. Dodal, že jednání o prodeji Travel Servisu budou v každém případě ještě dlouhá. Mluvčí ČSA podotkla, že koupě Travel Servisu je jen jednou z variant plánované expanze firmy. Pracuje se prý na různých alternativách. ČSA jsou schopny oslovit více partnerů, dodala.

ČD chtějí propustit 6000 lidí, většinu změn plánují k 1. dubnu

České dráhy letos plánují snížit tzv. přepočtený počet zaměstnanců o 4703 osob, což odpovídá propuštění zhruba 6000 pracovníků. Podle mluvčího Petra Šťáhlavského bude záležet na tom, jak rychle propouštění začne; většinu plánovaných změn, které budou znamenat snižování počtu zaměstnanců, plánují dráhy k 1. dubnu. Analýzu plánu propouštění ve čtvrtek vedení Českých drah předalo všem odborovým centrálám na železnici.

Vedení ČD bude o plánovaném propouštění s odbory jednat ve středu 28. ledna, tedy v termínu, který navrhli odboráři. Šéf Odborového sdružení železničářů Jaromír Dušek poté, co vedení na termín jednání přistoupilo, uvedl, že do konce ledna by se spor o propouštění na drahách neměl vyhrotit ve stávku, kterou odbory v regionech hrozily.

Senát odmítl dočasné výhody pro bezcelní prodej na letištích

Senátoři nesouhlasí s tím, aby až do vstupu země do Evropské unie mohl v tranzitním prostoru letišť a na palubách mezinárodních linek fungovat takzvaný bezcelní prodej. Činnost bezcelních obchodů má v České republice skončit k 31. březnu 2004. Dočasné prodloužení prodeje na letištích ale koncem loňského roku povolila sněmovna. Senát ve čtvrtek doporučil tuto výhodu zrušit.

Rozhodnutí sněmovny ostře kritizoval senátor Martin Mejstřík (za Cestu změny). Prohlásil, že poslanci tímto rozhodnutím nemravně zvýhodňují některé podnikatele a že sněmovna je korumpována. Mejstřík také poznamenal, že stát přichází každý měsíc činností bezcelních obchodů o více než miliardu korun na daních.

Kolář: Česko neplodí vrahy a násilníky, ale zloděje

Kriminalita v České republice v posledních dvou letech mírně poklesla. Svého vrcholu dosáhla v roce 1999, od té doby je na pozvolném ústupu. Několikaprocentní pokles policie zaznamenala ve všech kategoriích trestných činů s výjimkou prostých krádeží, jejichž počet vzrostl o jedno procento. "Naše země neplodí vrahy a násilníky, ale zloděje," řekl ve čtvrtek novinářům policejní prezident Jiří Kolář. S jeho optimistickým hodnocením policejní práce nesouhlasí stínový ministr vnitra ODS Ivan Langer. ČTK řekl, že loňský rok byl pro policii katastrofální. Zmínil se přitom mimo jiné o "dramatickém a historickém" propadu důvěry občanů v policii.

V České republice bylo loni spácháno kolem 350.000 trestných činů, z nichž 80 procent bylo majetkové nebo hospodářské povahy, násilné trestné činy tvořily 6,3 procenta. Nejnižší podíl objasněných trestných činů policie vykazuje u kapesních krádeží a krádeží aut. U krádeží aut se objasněnost pohybuje mezi 15 až 17 procenty, ještě horší je to u krádeží věcí z aut, kde kolísá kolem deseti procent, konstatovalo vedení policie. Jedinou možností, jak s touto kriminalitou bojovat, je prevence. Podle náměstka policejního prezidenta Jaroslava Macháněho záleží v této oblasti kriminality hodně na tom, jak občané svůj majetek zabezpečují.

Vražd bylo v České republice loni spácháno 232, tedy méně než v předchozích dvou letech. Více než polovina z nich jde na vrub rodinných a osobních vztahů. Třiapadesát vražd bylo spojeno s loupežnými přepadeními, sexuálně motivované byly tři. Ve třech případech zabila matka své novorozeně, dalších šest vražd si někdo objednal. Zbylých 60 vražd nebylo zařazeno do žádné z kategorií. "Počet vražd a jejich povaha odpovídá počtu obyvatel a mentalitě našeho národa. Češi jsou náchylní ke vstupování do rizikových vztahů," komentoval Kolář fakt, že většina násilných úmrtí se stane v domácím prostředí. Objasněnost vražd loni dosáhla 86 procent, což je podobná úspěšnost jako v předešlých letech.

Podle policie mají 43 procent všech trestných činů na svědomí recidivisté, ženy se na nich podílejí zhruba 15 procenty. Mírný pokles kriminalisté zaznamenali u trestných činů mladistvých a nezletilých. Mladiství loni mimo jiné spáchali čtyři vraždy, nezletilí ani jednu. Cizinci se na trestných činech podílejí stabilně zhruba šesti procenty. "Extremismus je u nás v útlumu, znepokojuje nás ale prohlubující se spolupráce našich levicových nebo pravicových extremistů s jejich kolegy ze zahraničí," prohlásil policejní prezident.

Docela dobře podle něj policie zvládá svou účast na mezinárodních policejních misích. V současné době má česká policie pozorovatelskou misi v Kosovu, Bosně a Hercegovině, v Makedonii a Iráku. Nyní se připravuje vyslání policistů do Libérie a Jordánska. Cílem misí je zajištění bezpečnosti a pomoc při vytváření místních policejních sborů.

Langer k policejnímu hodnocení upozornil, že v posledních letech se několikrát měnily metodika hodnocení policejních statistik a předpisy. Podle Langera je naprosto pomýlené měřit kvalitu policejní práce výlučně policejními statistikami. Soudí, že kvalita práce policie je hodnotitelná podle míry přirozeného respektu a stupně důvěry, které má policie u občanů. Právě v tomto směru byl loňský rok podle Langera pro policii "naprosto katastrofální".

Kolářovi vadí rozdíl v počtech stíhaných a obžalovaných policistů

Policejnímu prezidentovi Jiřímu Kolářovi vadí několik let trvající propastné rozdíly mezi počtem stíhaných a obžalovaných policistů. Zatímco počet obviněných příslušníků každoročně vzrůstá, počet obžalovaných klesá. "Když mi někdo vrátí tolik věcí, tak se nad tím začnu zamýšlet," řekl Kolář na adresu státních zástupců, kteří případy policistů vyšetřují. Nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová již dříve ČTK řekla, že vyzvala žalobce, aby jí na podzim předložili zprávu, jak systém vyšetřování trestné činnosti policistů funguje. Vyšetřování policisty vede od novely zákona z roku 2000 specializovaný státní zástupce, který také zahajuje stíhání. De facto tak vykonává stejnou práci, jakou u vyšetřování běžných občanů dělá policie. Návrh na obvinění mu dává Inspekce ministerstva vnitra. O podání obžaloby pak rozhoduje nadřízený státní zástupce. Podle Koláře je ze statistik zřejmé, že spolupráce mezi těmito složkami není ideální.

V loňském roce bylo obviněno 513 policistů (z celkového počtu 46.000) a obžalováno 241, tedy ve více než polovině případů není nakonec stíhaný policista postaven před soud. Podobné rozdíly policie zaznamenala i v předchozích několika letech a nůžky se stále rozevírají.

ÚDV se stále nevzdává naděje, že objasní Jordanovu smrt

Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) se stále nevzdává naděje, že by se mu mohlo podařit objasnit smrt ředitele mezinárodní organizace pro židovské uprchlíky Charlese Jordana. Tento americký občan zemřel za dosud nevyjasněných okolností v Praze v srpnu 1967. ÚDV případ vyšetřuje již podruhé. Poprvé se jím začal zabývat v roce 1993, avšak po třech letech ho odložil. V roce ale 2000 vyšetřování obnovil. "Na pokyn státního zástupce se ještě vyžádal jeden znalecký posudek a má být vyslechnut ještě jeden člověk. A poté podle výsledku těchto dvou kroků se zváží, zda to bude odloženo," řekl ve čtvrtek ČTK mluvčí ÚDV Jan Srb. Odmítl však sdělit, čeho se má posudek týkat a kdo má být vyslechnut.

Jordan byl v létě 1967 v Praze spolu s manželkou na dovolené. Jeho mrtvé tělo objevil rybář ve vodách Vltavy u Karlova mostu 20. srpna 1967. Čtyři dny předtím Jordan odešel v noci z hotelu Esplanade, aby si koupil cigarety, a už se nevrátil. Od počátku se ve světovém tisku spekulovalo o Jordanově vraždě, kterou mohla mít na svědomí buď česká tajná policie, sovětská rozvědka, nebo arabští teroristé. Tehdejší československá policie uvedla jako příčinu jeho úmrtí sebevraždu. Jordanově cestě do Prahy předcházela podle informací, které pronikly do médií, návštěva Izraele, kde se údajně setkal s tehdejším izraelským premiérem Levi Eškolem. Proto se ve sdělovacích prostředcích objevily úvahy o tom, že Jordan působil jako jakási neoficiální spojnice mezi Prahou a Jeruzalémem. V tehdejší době, vyhrocené šestidenní válkou mezi židovským státem a jeho sousedy, totiž Československo na příkaz z Moskvy přerušilo s Izraelem diplomatické styky.

ÚDV se nedaří ukončit kauzu atentátu na štrasburského prefekta

Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) se stále nedaří ukončit vyšetřování případu bombového útoku na štrasburského prefekta Andrého Trémeauda. Z atentátu, při kterém v květnu 1957 zemřela prefektova manželka, obvinil před dvěma roky vyšetřovatel ÚDV dva bývalé důstojníky komunistické Státní bezpečnosti. K uzavření případu chybí vyšetřovateli už jen výslech bývalého příslušníka StB, který nyní žije v USA. Česká republika o něj požádala loni v létě americké úřady, které ale dosud žádost nevyřídily, řekl ve čtvrtek ČTK mluvčí ÚDV Jan Srb. "Ve chvíli, kdy právní pomoc dorazí, tak se případ uzavře s návrhem na podání obžaloby," dodal. Podle dostupných informací je tímto svědkem bývalý důstojník 1. správy StB, který emigroval do Spojených států v roce 1968.

Útok byl součástí dezinformační kampaně, která měla za cíl vyvolat dojem, že se v západním Německu aktivizuje neonacismus. Smyslem bylo zhatit německo-francouzské usmiřování a vznik Evropského společenství. Na útoku pracovala čtyřčlenná skupina, dva muži jsou však již po smrti. Zbývající dva příslušníky komunistické rozvědky stíhá vyšetřovatel za vraždu, za kterou jim hrozí až patnáctileté vězení.

Vláda schválila bodovací systém hodnocení dopravních přestupků

Dva závažné dopravní přestupky mají stačit k tomu, aby řidič přišel o řidičské oprávnění. Vláda totiž schválila návrh novely zákona o pozemních komunikacích, který zavádí bodovací systém za porušování předpisů, sdělila ČTK mluvčí ministerstva dopravy Ludmila Roubcová. Kdo bude mít dvanáct bodů, přijde na rok o řidičský průkaz a bude platit vysoké pokuty. V novele je znovu zavedena možnost zadržení řidičského průkazu a podrobně popsáno, jak může policie vozidlo znehybnit, aby řidič bez průkazu skutečně nemohl jezdit. Novela také podle Roubcové zvyšuje horní hranici sazeb za nejzávažnější přestupky.

Udělené body bude policie hlásit příslušným obecním úřadům. Pokud se řidič dopustí jedním skutkem více přestupků nebo trestných činů zařazených do bodového hodnocení, zaznamená příslušný obecní úřad počet bodů stanovených pro nejzávažnější z nich. Pokud řidič dosáhne dvanácti bodů, přijde o řidičský průkaz a bude muset znovu do autoškoly na doškolovací kurzy.

Sedm, tedy nejvíce bodů obdrží řidič, který řídil vozidlo pod silným vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky. Stejně by bylo ohodnoceno i odmítnutí řidiče podrobit se na výzvu dechové zkoušce nebo lékařskému vyšetření. Řidiči budou podle novely současně platit vysoké pokuty ve správním řízení. U navržených prohřešků jsou pokuty v rozmezí od 25.000 do 50.000 korun. O řidičský průkaz by mohl řidič přijít až na dva roky. Ještě vyšší pokuty ale budou zřejmě platit řidiči vozidel s hmotností nad 7500 kilogramů a řidiči vozidel hromadné dopravy. Návrh počítá s částkou až 100.000 korun.

Šest bodů a pokuty od 10.000 do 20.000 korun dostanou řidiči například za řízení vozidla po požití alkoholu nebo návykové látky, za nezastavení při dopravní nehodě, neohlášení nehody, při které byl někdo zraněn nebo vznikla vysoká škoda.

Čtyřmi body a pokutou do 5000 korun má být ohodnoceno držení telefonu nebo jiného hovorového zařízení při řízení vozidla, překročení dovolené rychlosti o 20 a více kilometrů za hodinu v obci nebo o 30 a více kilometrů za hodinu mimo obec. Dále nezastavení na stopce, nezastavení vozidla před přechodem pro chodce v případech, kdy je řidič povinen tak učinit, nedání přednosti v jízdě a vjíždění na železniční přejezd v případech, ve kterých je to zakázáno.

Tři body a pokutu do 3000 korun podle novely dostanou řidiči, kteří překročí rychlost o méně než 20 kilometrů za hodinu v obci nebo o méně než 30 kilometrů za hodinu mimo obec. Za dva body má být nedovolená jízda po tramvajovém pásu, porušení povinnosti být za jízdy připoután bezpečnostním pásem nebo užít ochrannou přilbu, ale také převážení malých dětí bez autosedaček. Jeden bod by získali řidiči například za neoprávněné užití vyhrazeného jízdního pruhu a špatné osvětlení vozidla.

Chystaná novela umožní zřejmě také zvýšit pokuty pro neukázněné chodce z dosavadního maxima 1000 korun na trojnásobek. Novela také počítá s výměnou řidičských průkazů. Nové "evropské" průkazy mají mít podobu plastové karty s emblémem Evropské unie. Doplněny budou rozlišovacím znakem vydávajícího státu, v případě České republiky jsou to písmena CZ. Účinnost novely je navržena ke dni vstupu země do EU, tedy 1. května 2004.

Češi se možná budou moci pojistit proti pokutě za rychlou jízdu

Čeští řidiči si možná budou moci pořídit pojistku proti placení pokut za překročení povolené rychlosti. Tuzemské pojišťovny o nabídce tohoto pojištění sice neuvažují, ale od května by jej mohl nabídnout evropský pojistitel. Toto pojištění již nabídla podle serveru Fincentrum nejmenovaná lichtenštejnská firma rakouským a německým řidičům. Pokud se pojišťovna s tzv. evropským pasem rozhodne poskytovat v ČR pojištění formou dočasného poskytování služeb, bude mít vůči tuzemskému dozorujícímu orgánu pouze oznamovací povinnost, sdělil ČTK mluvčí ministerstva financí Radek Němeček. Právník Zdeněk Svátek upozornil na to, že toto pojištění nemohou nyní tuzemské pojišťovny v ČR při současné právní úpravě nabízet.

Policie zahájila rekonstrukci tragické přestřelky v Mostě

Vyšetřovatelé začali ve čtvrtek zjišťovat na místě okolnosti incidentu, při němž 27. prosince ochranka diskotéky Neprakta klub v Mostě smrtelně postřelila dva mladíky. Cílem rekonstrukce je zdokumentovat průběh události v reálných podmínkách, dostavilo se 12 svědků, řekla mluvčí ústecké krajské policejní správy Jarmila Hrubešová. "Vyšetřovatelé budou zkoumat postavení jednotlivých aktérů incidentu a budou se zabývat i otázkou zbraní. Tedy kolik a jaké zbraně se na místě přestřelky nacházely a kdo je měl u sebe," uvedla Hrubešová. Od rekonstrukce si policie slibuje posun ve vyšetřování případu. Kromě kriminalistů jsou proto přítomni i soudní znalci a odborníci na balistiku. "Nelze odhadnout, kdy se podaří zjištěná fakta vyhodnotit. Zatím není nic nového. Stále platí, že z výtržnictví jsou obviněni čtyři mladíci, kteří se měli násilím dožadovat vstupu do objektu diskotéky," doplnila Hrubešová.

Oběti patřily ke skupině mladých lidí, která se do klubu údajně dobývala baseballovými pálkami a ochranku ohrožovala. Poté, co bezpečnostní služba mladíky do podniku nevpustila, začali podle policie ničit auto majitele klubu. Po dalším útoku dva muži z ochranky vystřelili do vzduchu. Další střelné rány zasáhly osmnáctiletého muže, který na místě zemřel. Jeho o rok starší kamarád podlehl zraněním o dva dny později v nemocnici.

Rekonstrukci tragédie sledovala i Valeria Šatoplechová, babička jedné z obětí. "Přišla jsem se podívat, jak se to stalo. Můj vnuk by nemusel být mrtvý, kdyby policie okamžitě zasáhla a sanitka přijela včas," řekla plačící žena novinářům. Vyšetřování okolností incidentu přilákalo také řadu Mostečanů. "Jsem tady odvedle z baráku. Ti mladí kluci byli grázli. Ochranka však neměla použít zbraně. Když už, tak aspoň mířit na nohy," uvedl starší muž.

Oddělení kontroly a stížností ústecké krajské policejní správy zároveň prověřuje postup policie. Podle svědků byla totiž policejní hlídka byla na místě tragického incidentu už v době přestřelky. "Prověřování ještě neskončilo. Nicméně můžeme už jednoznačně říci, že policie nepochybila. Hlídka přijela na místo v době, kdy už incident vrcholil. V tom okamžiku už policisté nemohli prakticky nic dělat. Dokazuje to i záznam kamerového systému městské policie," dodala Hrubešová.

Urban: Obce u jaderných elektráren by mohly dostávat dividendy

Ministerstvo průmyslu a obchodu připravuje zákon, který by obcím v okolí jaderných elektráren umožňoval stát se malými akcionáři výrobců elektřiny a získávat peníze z jejich dividend. Na setkání s podnikateli Jihočeského kraje v Táboře to řekl ministr průmyslu a obchodu Milan Urban. Peníze by obce dostávaly jako kompenzaci ztrát, které jim způsobuje blízkost atomových bloků. Například obce z okolí jihočeské Jaderné elektrárny Temelín již delší dobu upozorňují, že jim blízkost energetického gigantu nepřináší žádné úlevy, ba spíše naopak. Lidem vadí, že elektrárna neplní sliby, které dala před lety obyvatelům obcí v jejím okolí. ČEZ tehdy jako kompenzaci slíbil levnější elektřinu a teplo, to ale domácnosti nemají. Podle obyvatel z okolí Temelína jsou ceny elektřiny vyšší než jinde v republice a ani teplo z elektrárny se jim nevyplatí používat.

Podle Urbana není příliš pravděpodobné, že by obce získávaly kompenzaci formou dotací. Ministr odmítl také možnost, že by stát dotoval místní ceny energie tak, aby ji obyvatelé kolem elektráren měli levnější. Podle něj to v budoucnosti ani nebude možné, protože od roku 2006, kdy dojde k liberalizaci trhu s elektřinou, si budou moci lidé zvolit za dodavatele energie kteroukoliv firmu na trhu a regionální zvýhodnění by tak nebylo technicky možné. Požadovanou kompenzaci by tak podle Urbana mohly obcím zajistit právě dividendy.

Jihočeši nesouhlasí s návrhem hospodaření v rezervacích Natura

Návrh bližších ochranných podmínek a zásad managementu pro oblasti ochrany ptáků v rámci chráněných území Natura 2000, který zpracovalo ministerstvo životního prostředí, je pro Jihočeský kraj nepřijatelný. Podle náměstka jihočeského hejtmana Jiřího Vlacha (US-DEU) vyvolává obavu, že téměř veškeré rozvojové možnosti regionu, připravované projekty i záměry kraje by při takto pojaté ochraně přírody musely vzít za své.

Podle mluvčí ministerstva Karolíny Šůlové Jihočeši nepochopili, že měli k návrhu poslat konkrétní připomínky, podle nichž bude upravena konečná verze. "K návrhu už nám šest krajů své připomínky zaslalo, jen Jihočeský kraj zadání nepochopil - poslal obecné stanovisko. Doufáme, že se to vyjasní," řekla Šůlová ČTK.

Kraj především nesouhlasí s množstvím omezujících opatření, navíc bez předem zaručené kompenzace. "Například asi na desetině rybničních ploch na Třeboňsku by měl být preferován ekosystém před hospodářskou efektivitou. Není však známo, zda a jak by se stát finančně vyrovnal s majiteli rybníků. Přitom právě rybníkářství představuje v této lokalitě značný ekonomický potenciál kraje a zaručuje práci a obživu mnoha místním lidem," vysvětlil Vlach.

Ministerstvo s kraji podmínky ochrany nových chráněných území předjednává bez legislativního základu, aby ptačí rezervace stihlo vyhlásit do 1. května, kdy země vstoupí do Evropské unie. Poslanci totiž zatím neschválili zákon, který mimo jiné stanoví náhrady majitelům pozemků za ušlý zisk. První verzi návrhu zamítla Poslanecká sněmovna počátkem listopadu rozdílem jednoho hlasu. Druhou ve středu projednala vláda - podle tohoto návrhu stát ročně dá na kompenzace rybníkářům 48 milionů korun. Aby Česko stihlo ptačí území Natura vyhlásit a splnilo tak podmínky vstupu do EU, požádá zřejmě vláda sněmovnu o projednání materiálu ve zkráceném řízení.

Express: Britská vláda má tajné plány proti romské migraci

Britský deník Daily Express v čtvrtek napsal, že "masivní invaze zbídačelých Romů z východní Evropy by podle obav vlády mohla vést k ekonomické zkáze". Deník v úterý uvedl, že na hranicích Británie čeká na jejich otevření po rozšíření unie 1,6 milionu Romů, ale ve čtvrtek svůj odhad snižuje na 40.000. Vládou přijatý odhad hovoří o 5000 až 13.000 přistěhovalcích za prací do Británie po rozšíření. Vládní mluvčí ve středu ČTK sdělili, že Británie je připravena se vyrovnat s těmi, kteří by sem přišli jen za sociálními dávkami. Čeká je prý "nepříjemné překvapení".

Daily Express o tom ale není přesvědčen a píše, že vláda připravuje tajné plány, aby se s masivním přistěhovalectvím Romů vyrovnala. List cituje ministra zahraničí Jacka Strawa, že otevření britského pracovního trhu pro občany deseti nových členských zemí EU je v britském zájmu. "V pozadí se však ministři připravují na možnost ekonomická zkázy," varuje list. Jedním z prvků "tajných" příprav je podle Daily Express právo vlády britský trh práce pro Východoevropany zase uzavřít.

Daily Express poukazuje na znepokojení, které vyvolal jeho úterní článek předpovídající mimo jiné příchod 100.000 Romů jen z České republiky během příštích sedmi let. Položil čtenářům otázku: "Měli bychom dovolit cikánům zaplavit Británii?", na kterou, jak dnes píše, odpovědělo 16.829 čtenářů záporně.

Pašované želvy, varani a hadi jsou v Plzni, daří se jim dobře

Více než stovka vzácných varanů, krajt a želv, které se snažil ve středu propašovat český turista z Indonésie, je nyní v karanténě v plzeňské zoologické zahradě. Zvířatům se daří dobře i přesto, že je pašerák převážel namačkané v jednom kufru. Zoologové doufají, že alespoň některé z těchto vzácných exemplářů zůstanou v Plzni už napořád. Záleží to na rozhodnutí ministerstva životního prostředí.

Zoolog Vítězslav Honsa ČTK řekl, že poté, co se zvířata octla v Plzni, měli ošetřovatelé plné ruce práce. "Želvy jsme koupali, napájeli a vážili. Krajty jsme odčervovali preparáty, varany jsme rozdělovali po párech do nádrží," popsal. I když se želvy hrnou k jídlu a i ostatním zvířatům se daří napohled dobře, Honsa si netroufá odhadnout, zda všechna přežijí. Ukáže se to podle něj až časem.

Pašerák vezl z Indonésie 115 zvířat, z toho 22 varanů, 19 krajt a 74 želv. Některé druhy jsou velmi vzácné i kriticky ohrožené. V zásilce byly tři druhy suchozemských a jeden druh vodních želv, jeden druh krajty a šest druhů varanů. Jedna želva cestou uhynula. Většina zvířat pochází podle Honsy z Madagaskaru, a to patrně z volné přírody. "Některé druhy jsme tady v životě neviděli," uvedl. Cenu zvířat si netroufá odhadnout. Podle něj to může být milion, ale i více. "Jsou to totiž druhy, s kterými se normálně neobchoduje. Domnívám se, že ani nebyly určeny pro český trh, ale spíš asi chovatelům z Rakouska nebo Německa," uvedl.

Fotbalisté znají program zápasů před evropským šampionátem

Fotbalová reprezentace má zkompletovaný program přípravných zápasů před červnovým evropským šampionátem v Portugalsku. Poslední volné místo v termínovém kalendáři vyplní 2. června zápas s Bulharskem na Letné. Rozhodnutí ve čtvrtek potvrdilo zasedání výkonného výboru svazu. Utkání s Bulhary bude oficiální rozlučkou reprezentace s českými fanoušky v domácím prostředí. Fotbalisté se při něm například představí v dresech, v nichž vzápětí nastoupí v Portugalsku. Reprezentační výběr sehraje před Eurem celkem šest zápasů.

Na světový šampionát pojede 15 českých cyklokrosařů a jedna žena

Patnáct českých cyklokrosařů a jedna žena bude startovat na světovém šampionátu, který se uskuteční 31. ledna a 1. února ve francouzském městě Pontchateau. Trenér Petr Klouček očekává, že by reprezentanti mohli získat dvě medaile. "Nejblíže k nim bude zřejmě v kategorii jezdců do 23 let, kde má celá pětice medailové ambice. Stabilně se v sezoně na stupních vítězů umisťoval junior Kreuziger a v elite má formu i sebevědomí Pospíšil," řekl Klouček.

Trenérem fotbalové jednadvacítky bude Škorpil, osmnáctky Pešice

Trenérem fotbalové reprezentace do jednadvaceti let byl na čtvrtečním jednání výkonného výboru Českomoravského fotbalového svazu podle očekávání jmenován Ladislav Škorpil. Osmapadesátiletý Škorpil byl jmenován reprezentačním koučem, ale smlouvu ještě nepodepsal. Dosud totiž není vyřešeno, zda bude pouze trenérem reprezentační zálohy, nebo současně povede Slovan Liberec.

Škorpil byl po většinu kariéry spojován s královéhradeckým fotbalem, ale trénoval i Dunajskou Stredu, Duklu Praha a mládežnické výběry v nižších věkových kategoriích. Do Liberce přišel před pěti lety, v roce 2002 ho dovedl k mistrovskému titulu a čtvrtfinálové účasti v Poháru UEFA. V Liberci je nyní rovnocenným partnerem Stanislava Grigy. Funkcionáři se shodli také na tom, že trenérem týmu do 18 let bude Josef Pešice, někdejší kouč Jablonce, Slavie a Teplic, který je v současném době zaměstnancem Sparty Praha. V ní pracuje jako klubový šéftrenér mládeže.

Až do neděle bude silný mráz, teploty klesnou až na minus 20

Příští dny podají lidem důkaz, že leden bývá nejchladnější měsíc celé zimy. V následujících dnech budou velmi silné mrazy a teploty budou klesat až ke 20 stupňům pod nulou. Mrazivé počasí způsobuje arktický vzduch, který proudí do střední Evropy od severu. Podle upozornění Českého hydrometeorologického ústavu potrvá silný mráz do neděle. S velmi chladným a suchým vzduchem se zároveň od západu rozšiřuje tlaková výše v přízemních hladinách atmosféry, což způsobí uklidnění větru a vyjasnění. Právě díky jasné obloze a sněhové pokrývce klesnou teploty v noci na pátek na minus 13 až minus 17 stupňů Celsia, v údolích až na minus 20 stupňů Celsia. Na severovýchodě Moravy a ve Slezsku má být místy při zvětšené oblačnosti minus deset až minus 15 stupňů Celsia. V noci na sobotu poklesnou teploty v celé republice na minus 13 až na minus 17 stupňů Celsia, v údolích opět i pod minus 20 stupňů Celsia. V noci na neděli očekávají meteorologové v Čechách přibývání oblačnosti, čímž by se měly zmírnit mrazy přibližně na minus 11 až minus 15 stupňů Celsia. V údolích na Moravě a ve Slezsku a ojediněle i v Čechách má být ještě kolem minus 19 stupňů Celsia. Denní teploty ode dneška až do neděle zůstanou pod bodem mrazu. V pátek a v sobotu budou podle meteorologů nejvyšší denní teploty mezi minus osmi a minus čtyřmi stupni Celsia, v neděli mezi minus šesti a minus dvěma stupni Celsia.

Počasí na pátek:

V pátek má být slunečno, jen na severovýchodě se při přechodně zvětšené oblačnosti mohou objevit přeháňky. Odpolední teploty -8 až -4, na horách kolem devíti stupňů pod bodem mrazu.

22-01-2004