Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

04-01-2004

Podle Klause by český komisař EU měl mít praxi ministra

Zkušenosti s prací ministra by měl podle prezidenta Václava Klause mít člověk, který jako český zástupce zasedne do křesla v Evropské komisi. Klaus to řekl v diskusním pořadu Sedmička televize Nova. Funkce evropského komisaře bude podle Klause významným postem těsně pod úrovní předsedy české vlády, tedy vyšším, než je řadový ministr. Prezident by proto přivítal základní shodu na osobě tohoto komisaře. I premiér Vladimír Špidla nedávno připustil, že bude o této otázce hovořit s opozicí. Kdo se komisařem stane, má být známo do konce ledna.

Zdanění je podle Václava Klause příliš vysoké

Růst české ekonomiky je relativně velmi pomalý a jednou z příčin je její přeregulovanost. Podniky a podnikatelé jsou navíc přetížení daněmi, což se v budoucnosti vymstí; například proto, že ostatní země mají nižší míru zdanění. V diskusním pořadu Sedmička televize Nova to řekl prezident Václav Klaus. Přeregulovanost ekonomiky se podle něj spíše zvyšuje. Je to způsobeno iniciativou vlády, řadou poslaneckých iniciativ i přeregulovaností Evropské unie. Tento stav je podle něj brzdou ekonomického vývoje v ČR i celé Evropě. Také vyšší daně v tuzemsku jsou příčinou, proč někteří zahraniční investoři, jako automobilka Hyundai, investují jinde. Prezident zdůraznil, že nesouhlasí s daňovou politikou koaliční vlády. Z dosavadních 83 zákonů, které měl jako prezident podepsat, odmítl signovat čtyři, z toho tři z nich se týkaly reformy daní.

Vláda chce v příštím roce snížit deficit rozpočtu pod 100 miliard

V roce 2005 chce vláda hospodařit se schodkem státního rozpočtu nižším než sto miliard korun. Oproti letošnímu roku to znamená snížení deficitu o 15 miliard. V diskusním pořadu Nedělní partie na TV Prima to řekl ministr financí Bohuslav Sobotka. Slibovaný schodek pod 100 miliard korun zahrnuje podle Sobotky také úhradu ztrát České konsolidační agentury. Poslanec ODS Vlastimil Tlustý ve stejném pořadu však zdůraznil, že letošní plánovaný schodek je přesto na šesti procentech hrubého domácího produktu. To je dvakrát víc, než kolik povolují takzvaná maastrichtská kritéria nutná pro přijetí eura. Sobotka oponoval, že pokud by vláda neuskutečnila reformy, pak by veřejný dluh na konci jejího volebního období vzrostl na 1,4 bilionu korun. Díky reformě se podle něj sníží tempo zadlužování tak, že v roce 2006 bude deficit veřejných rozpočtů méně než čtyři procenta HDP a veřejný dluh se do té doby dostane na částku jeden bilion korun.

Vláda má projednat zásady důchodové reformy

Zásadami důchodové reformy se má na svém středečním zasedání zabývat česká vláda. Kabinet chce na desítky let dopředu nastavit nová pravidla pro výpočet penzí. Koalice se přiklání k tzv. švédskému modelu. Měly by vzniknout fiktivní individuální účty, které by lidem umožnily sledovat, kolika penězi na svůj důchod přispěli. Lidé by se pak do určité míry mohli rozhodnout, kdy odejdou do penze, ale za předpokladu, že odpracovali minimální stanovený počet let a na účtu bude aspoň částka, z níž může být vyměřen garantovaný minimální důchod. Nová pravidla pro výpočet důchodů by se podle vlády plně dotkla lidí narozených po roce 1966. Experti jsou ale pro zásadní důchodovou reformu, která by spočívala i v povinném spoření v penzijních fondech. Také odboráři jsou zatím skeptičtí. Předseda největší odborové centrály Milan Štěch chce nejdřív vědět, jak by změna dopadla na lidi s nižšími příjmy.

Zemřela herečka Helena Růžičková

Po dvouletém boji s rakovinou zemřela v neděli ráno v plzeňské fakultní nemocnici jedna z nejznámějších českých hereček Helena Růžičková. Úmrtí sedmašedesátileté herečky potvrdil administrátor nemocnice Petr Kozák. Růžičková byla v Plzni hospitalizována několikrát, naposledy před Silvestrem kvůli velkým bolestem a selhávání ledvin. Lékaři ji uvedli do umělého spánku, z něhož se ráno už neprobrala. Podle režiséra a scenáristy Zdeňka Trošky, v jehož filmech Růžičková často hrála, se poslední rozloučení uskuteční v pátek 9. ledna od 12:00 hodin ve Velké obřadní síni strašnického krematoria v Praze. Úmrtí populární herečky komentoval v diskusním pořadu Sedmička televize Nova i prezident Václav Klaus. "Myslím, že jsme ji měli všichni rádi a bude nám všem chybět," uvedl prezident.

V Brně byl pobodán čtrnáctiletý chlapec

Čtrnáctiletý chlapec utrpěl v sobotu večer v brněnské části Maloměřice bodné rány do břicha, když s dalšími dvěma stejně starými chlapci napodobovali scény z akčního filmu. Zraněný chlapec se v sobotu podrobil v nemocnici operaci, jeho stav je podle policejního mluvčího již stabilizovaný. Policie případ vyšetřuje.

Dozorci ve věznicích mají více pravomocí

Pronásledovat uprchlé vězně i za zdmi věznic a umísťovat odposlouchávací zařízení do cel mohou od Nového roku dozorci ve věznicích. Pracovníci věznic se nyní mohou také zapojit do mírových operací mimo území České republiky. Tyto změny umožnila novela zákona o vězeňské službě, kterou koncem minulého roku schválil parlament. Při jejím projednávání však zákonodárci některé části z původního vládního návrhu vypustili. Nesouhlasili například s tím, aby vězeňská služba mohla platit informátory uvnitř věznic. Poslanci se domnívali, že placení informátoři by byli návratem k předlistopadovému vězeňskému systému. V konečné verzi novely chybí také možnost, aby vězeňská služba odebírala od vězňů vlasy a další biologický materiál a uschovávala ho ve svých archívech.

Na vojnu nastoupí v pondělí necelé dva tisíce branců

Podle tiskové služby ministerstva obrany nastoupí v pondělí na vojnu celkem 1800 mladých mužů. Jsou předposlední skupina, která na povinnou vojenskou službu nastupuje. Poslední branci odejdou na zkrácenou vojnu v dubnu, od ledna 2005 bude armáda zcela profesionální. Počty vojáků základní služby se kvůli profesionalizaci armády už několik let snižují. Na počátku roku 2000 jich bylo na vojně 31.185, loni jen 10.607. A tato čísla jsou nesrovnatelná s počty před deseti lety, kdy ve stotřicetitisícové armádě bylo 68.630 vojáků základní služby. Podle průzkumů pokládá většina mladých vojenskou základní službu za zbytečně ztracený rok života. Absolvování vojenské základní služby je však v současnosti podmínkou pro přijetí do některých zaměstnání, například k policii nebo do hasičského záchranného sboru.

Loni byly uzavřeny téměř dva miliony smluv stavebního spoření

Stavební spoření loni zažilo rekordní rok. Podle údajů stavebních spořitelen by se počet nově uzavřených smluv mohl přiblížit dvěma milionům, což je nejvíce v desetileté historii spoření. Jen za jedenáct měsíců loňského roku stavební spořitelny uzavřely téměř 1,7 milionu smluv včetně navýšení cílové částky. Podle všech předpokladů by však měl být rekordní prosinec. V posledních dnech roku lidé uzavírali téměř 20.000 smluv denně. Smlouvu u některé ze šesti stavebních spořitelen by ke konci loňského roku mělo mít přibližně šest milionů Čechů. Letos již stavební spořitelny kvůli omezení státní podpory nečekají tak velký zájem lidí o nové smlouvy. Stát pro smlouvy uzavřené po 1. lednu letošního roku snížil maximální podporu ze 4500 na 3000 korun ročně. Nárok budou mít lidé, kteří naspoří 20.000 korun. Dosud to bylo 18.000 korun. I přes omezení státní podpory zůstane stavební spoření jednou z nejvýhodnějších investic na trhu. Při naspoření 20.000 korun dosáhne výnos 17 procent, což je v porovnání s jinými produkty výrazně více.

Prodej vína v ČR vzrostl za loňský rok až o pět procent

O čtyři až pět procent vzrostl loni proti roku 2002 prodej vína v ČR. O rok dříve přitom činil meziroční nárůst pouze jedno až dvě procenta. Uvedl to obchodní ředitel největší vinařské skupiny Bohemia Sekt Dalibor Šebela. Důvod vyšší konzumace vína vidí v moderním stylu života, který souvisí se stále větším odklonem zejména od lihovin, ale také od piva. Pití vína se stává důležitým společenským fenoménem. Lidé přihlížejí také k tomu, že víno je zdravým nápojem. Podle agentury GfK vzrostly za loňských prvních deset měsíců výdaje českých domácností za víno o sedm procent, prodeje vína v obchodních řetězcích se podle agentury AC Nielsen zvýšily zhruba o 11 procent. Spotřeba vína v ČR se zvyšuje každoročně od roku 1994, nyní je kolem 16 litrů na hlavu a rok.

Chanovický sklad jaderného odpadu odmítají desítky obcí z celé ČR

Celkem 76 obecních zastupitelstev z celé ČR se písemně vyjádřilo proti budování úložiště jaderného odpadu mezi Chanovicemi a Pačejovem na Klatovsku. Petice nyní reprezentují stanoviska 150.000 obyvatel, do poloviny ledna by jejich počet mohl podle starosty Chanovic Petra Kláska vzrůst na čtvrt milionu. Proti úložišti jsou zejména lidé ze všech šesti lokalit, které v ČR připadají v úvahu pro budování skladů radioaktivního odpadu z jaderných elektráren. Proti stavbě protestovalo v sobotu v okolí Chanovic 150 lidí, kteří si prohlédli 190hektarovou lokalitu, kde by mohla skládka radioaktivního odpadu vzniknout.

Tříkrálová sbírka láká podvodníky

Tříkrálovou sbírku, kterou tento týden pořádá Česká katolická charita, tradičně zneužívají i podvodníci. Objevili se o víkendu i v Brně, kde využili chvilkové nepozornosti obyvatel bytu a odcizili například digitální fotoaparát. Zneužívání koledování a sbírky nelze podle mluvčí Diecézní charity Brno Diany Kosinové zcela zabránit. Charita však přijala řadu bezpečnostních opatření, o spolupráci požádala i policii. Policisté mohou kontrolovat, zda koledníci mají oprávnění vybírat peníze v rámci sbírky. Vedoucí každé tříčlenné skupinky se musí prokazovat speciálním průkazem, kasička na peníze je zapečetěná, opatřená logem charity a razítkem příslušného obecního či městského úřadu nebo magistrátu. Koledující děti musí být vždy v doprovodu nejméně patnáctileté osoby. Loni na jihu Moravy Tříkrálová sbírka vynesla devět milionů korun. Peníze byly využity především na rekonstrukci hospice v Rajhradě u Brna a na dobudování chráněného bydlení pro mentálně postižené v Brně.

Na zámku Sychrov padl vloni historický návštěvnický rekord

Zámek Sychrov navštívilo vloni nejvíce lidí v celé jeho historii. Podle ředitele zámku Miloše Kadlece jich sem přijelo přes 110 tisíc. V Libereckém kraji měli v roce 2003 lidé podobně velký zájem pouze o hrad Trosky. Na růstu návštěvnosti se podílela především spolupráce s cestovními kancelářemi. Na její zlepšování se vedení zámku soustředí už od roku 1992, výsledky se ale podle ředitele dostavují teprve nyní. Zahraniční turisté tvoří 28 procent ze všech návštěvníků. O pomyslné první místo se dělí Němci a Rusové, hned za nimi jsou Američané. Na Sychrov jezdí turisté kromě jiného kvůli největší sbírce francouzského portrétního umění ve střední Evropě a bohaté řezbářské výzdobě z dílny Petra Buška. Hodně turistů přilákala výstava věnovaná útrpnému právu i nová klenotnice s dary rodáka z nedalekého Turnova, newyorského zlatníka Františka Khynla.

Česká televize přiblíží historii cirkusů

Lidé z manéže je název desetidílného dokumentárního cyklu České televize, který přiblíží historii cirkusového umění v Čechách a na Moravě. Televize začne cyklus vysílat od 6. ledna. Scénář vytvořil režisér Břetislav Rychlík s šéfem činohry Městského divadla v Mostě Vlastimilem Novákem. Průvodcem je legenda české pantomimy a vedoucí nového ateliéru klaunské scénické a filmové tvorby na Janáčkově akademii múzických umění v Brně Ctibor Turba. Cyklus mapuje historii cirkusů od roku 1825 do přelomu tisíciletí, seznamuje s historii nejstarších domácích kolektivů a připomíná výjimečné artisty 19. století. Tvůrci využili unikátních archivních záběrů, například z vystoupení cirkusu Kludský v roce 1919. Připomenout někdejší slávu cirkusů chce Břetislav Rychlík i v chystané knize. V ní hodlá zmapovat cirkusové rody, využít stovky hodin výpovědí jejich členů a doplnit je slovníkem tohoto oboru.

Ze sportu

Česká hokejová reprezentace do dvaceti let se na juniorského mistrovství světa v Helsinkách v pondělí utká o bronz s domácím Finskem. Rozhodlo o tom dnešní druhé semifinále, v němž celek Suomi podlehl výběru Spojených států amerických těsně 1:2.

Česká čtyřkanoe ve složení Petr Fuksa, Petr Netušil, Jan Břečka a Karel Kožíšek získala z dvoustovky na loňském mistrovství světa namísto dosavadní bronzové medaile stříbro. Důvodem je pozitivní dopingový nález člena vítězné ruské posádky Sergeje Ulegina.

Velice cenné vítězství získali čeští házenkáři na mezinárodním turnaji v Tunisku. Po prohře na úvod s domácí reprezentací porazili svěřenci trenéra Rastislava Trtíka po velké bitvě 22:21 favorizovaný celek Francie, držitele zlatých a bronzových medailí z posledních dvou světových šampionátů. V závěrečném dnešním utkání je čeká Švédsko.

A na závěr ještě krátce o počasí:

Noc má být zatažená, teploty klesnou na -5 až -9, při zmenšené oblačnosti až na minus 13 stupňů. Přes den zataženo až oblačno, teploty -7 až -3, na horách okolo devíti stupňů pod bodem mrazu.

04-01-2004