Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

02-01-2004

Klausovi a Špidlovi se sešli na oběd v Lánech

Prezident Václav Klaus s manželkou Livií pozval premiéra Vladimíra Špidlu a jeho ženu Viktorii na společný oběd. Vedle společenských témat měli na programu oba politici i hlavní události, které republiku, její občany i politickou reprezentaci čekají v novém roce. Prezident Václav Klaus a premiér Vladimír Špidla se při obědě na zámku v Lánech dohodli v souvislosti s rozšiřováním EU na společné iniciativě vůči parlamentu. Řekli to novinářům s tím, že o podrobnostech chtějí nejprve informovat šéfy Poslanecké sněmovny a Senátu. Špidla s Klausem by také chtěli setkáním na začátku roku založit novou tradici. "Byl bych velmi rád, kdybychom zavedli tuto tradici, abychom na začátku roku v rámci setkání premiéra a prezidenta pohovořili o věcech, které oba považujeme v politice naší země na následující rok za zásadní, důležité," uvedl po schůzce Klaus. Se Špidlou tak kromě evropské integrace a situaci v parlamentu hovořil například o zahraničních cestách, které oba politici plánují. Podle Špidly bylo více než dvouhodinové setkání při obědě v Lánech nejen společenské, ale i pracovní. Odehrávalo se ale bez expertů a podkladových materiálů, podotkl premiér.

Podle prezidenta ztratí země vstupem do EU svrchovanost, ale je to šance

Vstupem do Evropské unie sice Česká republika ztratí svou formální svrchovanost, ale tuto událost by měli občané využít k posílení své svobody a demokracie, prohlásil prezident Václav Klaus ve svém prvním novoročním projevu. Klausovu řeč vysílaly v přímém přenosu Česká televize, Český rozhlas a poprvé i televize Nova.

Prezident apeloval na občany, aby využili svého práva rozhodnout letos o svých zástupcích v Evropském parlamentu, krajských zastupitelstvech a třetině Senátu. Vyzval ministry a zákonodárce, aby se odvážně a systémově pustili do problémů společnosti, které lidi nejvíce trápí. Prvního května vstoupí Česko do Evropské unie, což podle Klause nebude znamenat pro občany nějaký radikální zvrat v jejich životech. "Na druhé straně by měl každý vědět, že tímto okamžikem dojde k ukončení formální svrchovanosti České republiky, že se staneme součástí stále se rozšiřujícího a více pravomocí získávajícího evropského nadnárodního celku a že proto o mnohém, co se nás týká, už nebudeme rozhodovat sami," řekl prezident, který se dlouhodobě netají skepsí k podobě evropské integrace. Změnu státoprávního uspořádání by lidé měli využít k posílení své svobody, demokracie a prosperity, k překonání tradiční národní nejednoty a vzájemné nedůvěry, míní Klaus.

Ministři, poslanci i senátoři by podle prezidenta měli řešit zadluženost státu i problémy zdravotnictví, které trápí především starší lidi. Jejich úkolem je rovněž přiblížit úřady občanům a nezapomínat na venkov. "Přejme si, aby bylo méně zbytečně okázalých policejních akcí, ale o to více poctivého úsilí o vyšší bezpečnost a o menší kriminalitu," řekl Klaus v narážce na masivní policejní akce, při nichž se ministerstvo vnitra loni na podzim zaměřilo na neukázněné řidiče či trestnou činnost v erotických podnicích. Politici by podle Klause neměli zapomínat ani na rozvoj škol či fungování soudů.

Novoroční projev hlavy státu, který je v českých zemí tradicí již desítky let, byl Klausovou premiérou. Na rozdíl od svého předchůdce Václava Havla, který své promluvy natáčel předem a seděl při nich u pracovního stolu, Klaus promlouval k občanům v přímém přenosu a vestoje u malého pultíku, v pozadí s prezidentskou standartou. Jeho řeč trvala asi deset minut. Poprvé v historii prezidentských projevů padl monopol veřejnoprávních médií - signál ČT přebírala i soukromá televize Nova. Ze záznamu odvysílá projev i česká pobočka rozhlasové stanice BBC.

Klausův projev chválil Špidla i Topolánek, premiér ale s výhradou

Novoroční projev prezidenta Václava Klause zhodnotil kladně premiér Vladimír Špidla i šéf občanských demokratů Mirek Topolánek, kteří byli hosty novoročního pořadu televize Nova Sedmička. Zatímco Topolánek nemá vůči projevu svého předchůdce v předsednické funkci ODS "žádné výhrady", Špidlovi se nelíbilo, že podle Klause se uplynulý rok nevyznačoval žádnými mimořádnými událostmi. "Z mnoha hledisek to byl normální rok, ve kterém ekonomika dosti prosperovala, ve kterém jsme zvládali krizi a jednotlivé problémy, které nám způsobily příšerné povodně. Na druhé straně se ale rozhodlo v referendu o vstupu země do Evropské unie a v tomto byl tento rok mimořádný," prohlásil Špidla. Dodal, že prezident v závěru projevu věnoval Evropské unii "přiměřenou a vážnou pozornost".

Podle ohlasů na projev potvrdil Klaus, že chce být prezidentem všech

První novoroční projev prezidenta Václava Klause byl podle politiků i politologů pokračováním stylu, který prosazuje od svého zvolení. Tedy být hlavou státu, která tlumočí názory, pocity, obavy i naděje většiny společnosti, vyhýbá se většině kontroverzních otázek, nemoralizuje, snaží se lidi povzbudit k aktivitě a odpovědnosti za vlastní život. Mnozí Klausova veřejná vystupování považují také za snahu být protipólem jeho předchůdce Václava Havla. Zatímco některým tento styl vyhovuje, jiní by od hlavy státu očekávali více.

Politici ODS, z níž Klaus vzešel, i komunisté hodnotí Klausův projev jako vyvážený, věcný a výstižný. Zástupcům KSČM ale vadí, že Klaus mlčí o své odpovědnosti za polistopadový vývoj. Lídři vládní koalice mají výhrady ke způsobu, jakým Klaus líčí členství země v Evropské unii. I oni soudí, že prezident dokáže vystihnout nálady ve společnosti a srozumitelně je tlumočit. "Byl to standardní projev prezidenta Klause zaměřený na to, aby uspokojil většinu posluchačů," řekl ČTK vicepremiér a šéf Unie svobody-DEU Petr Mareš. "Chyběla mi tam myšlenka, která by stála za pozornost," dodal.

Místopředseda komunistů Miloslav Ransdorf vnímá projev daleko věcnější a klidnější, než byla vystoupení Václava Havla. Nejvíce jej zaujala pasáž, v níž Klaus uvedl, že po bezmála 15 let života ve svobodném a demokratickém státě by se lidé již neměli vymlouvat na dědictví minulosti. "Prezident Klaus pokračuje v politickém stylu, který si buduje od svého zvolení, a úzkostlivě nezmiňuje vlastní podíl na komplikacích dneška," řekl Ransdorf ČTK.

Analytik Centra pro výzkum veřejného mínění Daniel Kunštát míní, že hlavním motivem Klausova projevu byla výzva vzít život do vlastních rukou a nespoléhat na ostatní, ať již prezident hovořil o soukromí lidí, problémech společnosti či vstupu do EU. Na rozdíl od Havla mluvil i o naprosto konkrétních věcech a resortech, jako jsou problémy zdravotnictví či policejní akce. Novinkou podle něj byla i úvodní, hodně "lidská" část projevu. "Klaus potvrdil, že se dokáže vcítit do převažujících rytmů veřejného mínění," řekl Kunštát ČTK. Zaujal jej i apel na volební účast. Politoložka Vladimíra Dvořáková soudí, že Klaus postavil své novoroční poselství na protikladu k Havlovým promluvám - ne blbá nálada, ale ani přehnaná euforie, ale sebevědomý pocit, že země a její občané již něco dokázali.

Novoroční projev prezidenta sledovalo v TV 2,6 milionu dospělých

Na přímý přenos novoročního projevu prezidenta Václava Klause se v televizích dívalo celkem asi 2,6 milionu lidí. Přes 1,5 milionu z nich přitom dalo přednost sledování projevu na komerční televizi Nova, necelých 1,1 milionu lidí se dívalo první kanál veřejnoprávní televize. Novoroční projev na Nově zhlédlo 46 procent těch, kteří měli v té době zapnuté televizory. Na ČT1 to bylo 32 procent televizního publika. Kromě Novy a ČT uvedl projev na Nový rok v přímém přenosu i Český rozhlas, v záznamu pak česká pobočka rozhlasové stanice BBC.

Příští týden by měla jednání se Švédy o stíhačkách začít naplno

Naplno by měla koncem příštího týdne začít jednání mezi českou a švédskou stranou o pronájmu 14 stíhaček Jas-39 Gripen pro české vojenské letectvo. Vláda koncem loňského roku dala souhlas s exkluzivním jednáním právě se Švédy, ministr obrany Miroslav Kostelka má o výsledcích jednání informovat kabinet do konce února. Podle Radka Novotného z ministerstva obrany, který je s vyjednáváním seznámen, by výsledkem rozhovorů měl v ideálním případě být návrh dvou smluv. První by se měla zabývat samotným pronájmem letadel na pět či deset let, jejich provozem a švédskou podporou. Druhá smlouva by měla řešit otázky týkající se zpětných investic Švédska do české ekonomiky. Švédové se zavázali k offsetům ve výši 150 procent ceny zakázky a předložili přes 30 návrhů konkrétních investičních programů. Švédskou nabídku na 14 nových stíhaček Jas-39 Gripen vyhodnotila po měsíční práci počátkem prosince jako nejlepší z pěti odborná komise, kterou Novotný vedl. Švédové předstihli Belgii s její nabídkou modernizovaných F-16, Nizozemsko se stejnými stroji, Kanadu i Spojené státy.

Školský zákon, který měl být hotov loni, projedná vláda až nyní

Nový školský zákon, který významně reformuje české školství, měl být podle slibů ministryně Petry Buzkové hotov už loni na jaře. Práce na něm však trvaly déle, než předpokládala. Vláda se jím bude zabývat ve středu. Ministerstvo si od nové právní normy mnoho slibuje, postoj pracovníků ve školské k němu však není jednotný. Nový zákon zavede rámcové vzdělávací programy, které nahradí direktivní osnovy. Stanoví rámec znalostí a dovedností žáků jednotlivých tříd a typů škol. Školy si vypracují svůj program, v němž stanoví své cíle vzdělávání žáků. Už nyní programy zkouší pět desítek základních škol. Rámcové programy vznikly i pro mateřské školy a učit se podle nich bude také na středních a vyšších odborných školách. Školní vzdělávací program vytvoří ředitel školy se svými učiteli. Bodem zákona, o němž se velmi diskutovalo, je reforma maturity. Zkouška bude mít dvě části - státní a školní. Obsah, formu i kritéria hodnocení společné části stanoví stát, druhá část je záležitostí školy. Nová podoba maturity by měla setřít rozdíly v úrovni zkoušky mezi jednotlivými typy škol. Studenty čeká společná státní část, která se bude skládat ze tří zkoušek - z českého jazyka, cizího jazyka a volitelného předmětu. Ze tří zkoušek se bude skládat i školní část maturity. S podobou maturity nesouhlasí například Unie školských asociací, nelíbí se jim zkouška z volitelného předmětu ve společné části. Zákon rozdělí víceletá gymnázia na první a druhý stupeň, při přechodu na vyšší stupeň budou žáci skládat přijímací zkoušky. Někteří ředitelé hodnotí tento krok za ne zcela promyšlený, proti zkouškám při přechodu na vyšší stupeň mnoho nenamítají. Školy by měly umožnit vzdělávání i žákům se speciálními potřebami, včetně mimořádně nadaných dětí. Učitelé budou moci vytvořit takovým dětem individuální plán, který bude respektovat jejich schopnosti.

Cigarety a alkohol postupně podraží, zároveň zmizí ze stánků

Od Nového roku by podle novely zákona o spotřebních daních měly až na výjimky z českých tržnic a stánků zmizet alkohol a cigarety. Novela zároveň od nynějška zvyšuje u alkoholu spotřební daň, za cigarety budou kuřáci platit více počínaje únorem. Například krabička cigaret značky Petra by kvůli zvýšení spotřební daně měla podražit asi o sedm korun zhruba na 47 korun. V případě stánkového prodeje alkoholu a cigaret úředníci nové opatření zdůvodňují tím, že se u stánků hojně prodávají nelegální cigarety i lihoviny a státu tak utíkají miliardy korun na daních. Cigarety bude možné prodávat pouze ve stáncích s tiskem. Stánky s občerstvením budou moci kromě cigaret prodávat alkohol v lahvích i rozlévaný.

Počínaje 1. lednem platí více i motoristé. Novela zákona totiž zvyšuje spotřební daň u paliv. Benzin tak podraží zhruba o 1,20 koruny za litr. Někteří prodejci pohonných hmot zdražili již nyní, mnozí se chystají na přeceňování v nejbližších dnech. Podle předpokladů ministerstva financí by změny zákona měly přinést státní pokladně 13,5 miliardy korun. Část těchto financí získají obce a kraje.

Na Černém Mostě hasiči v noci kvůli požáru evakuovali 35 lidí

Na pražském sídlišti Černý Most museli v noci na dnešek hasiči evakuovat 35 lidí. V přízemním bytě jednoho z domů vypukl požár. Devětatřicetiletá obyvatelka bytu utrpěla popáleniny, další tři dospělí nájemníci a jedno dítě se nadýchali kouře a záchranná služba je převezla k dalšímu ošetření. Oheň podle mluvčního pražských hasičů Václava Hladíka vznikl od svíčky na vánočním stromku. Byt byl požárem zničen a podle předběžných odhadů tak vznikla škoda za 500.000 korun.

Mladík přežil pád z hráze přehrady

Štěstí měl ve čtvrtek sedmnáctiletý mladík z Přerovska, který se ve tři hodiny ráno zřítil z 25 metrů vysoké hráze přehrady Bystřička na Vsetínsku. Pád odnesl jen zraněním nohy. Mladík se spolu se svým kamarádem procházel po hrázi přehrady, za chůze se bavili. "Druhý mladík najednou zjistil, že mu jeho přítel neodpovídá a nikde ho nevidí. Šel proto po vlastních stopách zpět a zjistil, že kamarád propadl otvorem v zábradlí a svůj pád zakončil na plechové střeše výpusti," uvedl mluvčí vsetínské policie František Hauk. Mladík proto mobilním telefonem zavolal záchrannou službu, která jeho zraněného kamaráda převezla do nemocnice ve Valašském Meziříčí.

Češi na Silvestra obdrželi rekordní počet textových zpráv SMS

Češi na Silvestra obdrželi rekordní počet textových zpráv SMS, nejvíce jako obvykle hodinu před a po půlnoci. V minulém roce lidé v poslední den roku poslali 38 milionů textových zpráv, na letošního Silvestra obdrželi zhruba o půl milionu zpráv více. Mobilní operátoři spojili na Silvestra a krátce po něm miliony hovorů. Mobilní operátoři měli na konci září kolem 9,1 milionu zákazníků. Na deset Čechů tak připadalo zhruba devět klientů mobilních firem.

Křesťané se modlili za budoucnost Evropy

Ekumenická novoroční slavnost představitelů křesťanských církví a umělců připomněla v pražském chrámu sv. Mikuláše letošní vstup České republiky do Evropské unie a odpovědnost lidí dobré vůle za mír a pokoj. Zněly modlitby za národ a církve, za trpící a nesvobodné lidi i za budoucnost Evropy. Podle katolického biskupa Václava Malého jde o to, aby se lidé nejen za mír modlili, ale stávali se i jeho tvůrci, protože se rodí v nitru každého člověka. "Základem míru je touha po odpuštění, schopnost odpouštět, úcta k druhému a životní důvěra," řekl Malý v televizním přenosu z kostela.

Během programu zazněly vedle hudby, promluv a modliteb nejen biblické texty, ale také smlouva o nastolení míru v Evropě, jak ji v 60. letech 15. století předložil ostatním panovníkům český husitský král Jiří z Poděbrad.

Novoročního volna využili milovníci lyžování k návštěvě hor

Novoročního volna využili milovníci zimních sportů k návštěvě horských rekreačních středisek. Zatímco v Jizerských horách a západních Krkonoších je uvítal prachový sníh a mrazivé, slunečné počasí, v Jeseníkách foukalo, byla mlha a padal drobný sníh. Ani tyto nepříznivé podmínky je však neodradily od lyžování. Záchranáři museli vyjíždět k několika zraněným, nebylo to ale nic vážnějšího.

Útulek pro psy je po svátcích zcela zaplněn

Útulek pro opuštěná zvířata v Praze Troji je po svátcích a oslavách konce roku zcela zaplněn. Během posledních dvou týdnů přijali jeho zaměstnanci zhruba 50 psů, což je více než v jiných částech roku. Situace se každý rok opakuje. Útulky plní psi odložení nebo zatoulaní. Některých se majitelé zbavili, protože se o ně už nechtěli starat, jiní utekli, když se polekali hlučných novoročních oslav. V trojském útulku měli před svátky 140 psů, nyní pečují o 165 zvířat, řekl ČTK jeho vedoucí Václav Steinbuaer.

Po silvestrovské zábavě se z centra Prahy odvezlo 76 tun odpadu

Po silvestrovské zábavě odvezli pracovníci úklidové společnosti z centra Prahy 76 tun odpadu. Podle mluvčího firmy Pražské služby Bedřicha Krahulce je to srovnatelné množství jako v minulých letech. Očistu centra metropole od střepů, plechovek, kelímků, zbytků zábavní pyrotechniky a dalších věcíplatí Pražské služby ze svého. Úklid tedy není započítán třeba do obvyklého odvozu komunálního odpadu z popelnic, který hradí občané a připívá na něj město. Překvapením pro pracovníky úklidových firem bylo to, že ještě časně ráno potkali na obou náměstích slavící obyvatele. V minulosti prý byla obě náměstí v tuto dobu vyjma posádek úklidových vozů a metařů prakticky liduprázdná.

Tisíce lidí sledovaly v Praze velkolepý novoroční ohňostroj

Velkolepý novoroční ohňostroj odpálený ve čtvrtek večer z Letné sledovaly na pražských nábřežích, mostech a kopcích tisícovky obyvatel i návštěvníků hlavního města. Na efektní světelnou show potřebovali odborníci několik tisíc světlic, petard, dělbuchů a dalších efektů. Více než desetiminutová pyrotechnická podívaná symbolicky představila všech 12 měsíců v roce. Některé světelné efekty připomínaly padající sníh nebo listí, bouřky s efektem hromů a blesků, jindy zase jarní louku, déšť či sluneční paprsky.

O víkendu vyrazí do ulic tisíce koledníků Tříkrálové sbírky

Několik tisíc skupinek dětí i dospělých dobrovolníků vyrazí o víkendu do ulic českých měst v přestrojení za tři krále a s kasičkami. Budou do nich sbírat příspěvky na pomoc lidem a rodinám v nouzi. Na některých místech Tříkrálová sbírka začíná již v pátek. Sdružení sbírku v Česku pořádá letos již počtvrté. Skupinky koledníků budou peníze vybírat do zapečetěných pokladniček s červeným logem charity. Vedoucí každé skupiny musí mít u sebe průkaz koledníka s osobními údaji a razítkem organizace. Koledníci dárce odmění zvlášť připravenými cukříky, jichž bylo pro tento ročník sbírky vyrobeno deset tun. Celkem se má o následujících dvou víkendech do ulic a domácností vypravit až 13.460 tříkrálových skupinek. Tolik průkazek, které dokládají příslušnost k akci, nechali organizátoři vytisknout. Například v brněnské diecézi se do sbírky zapojí téměř 6000 dobrovolníků. Na Olomoucku je evidováno více než 3100 skupinek koledníků, mohou ale ještě přibýt další. Menší část sbírky putuje na podporu humanitárních projektů do zahraničí. Část bude směřovat také na obnovu bydlení v Íránu, který před několika dny zasáhlo ničivé zemětřesení. Většina vybraných peněz ale bude po ukončení sbírky rozdělena do regionů na podporu jednotlivých projektů. Lidé, kteří peníze nestihnou vhodit koledníkům do kasičky, mohou svůj příspěvek poslat také složenkou nebo prostřednictvím internetového bankovnictví na účet Tříkrálové sbírky 369- 369369369/0800 u České spořitelny Praha 1, variabilní symbol 777.

Na mezinárodní festival dechových hudeb přijelo 14 orchestrů

Na víkendový mezinárodní festival dechových hudeb se do Prahy sjelo 14 orchestrů. Vedle českých jsou to i tělesa z Německa, Nizozemska a Norska. V Národním domě na Smíchově se uskuteční v sobotu a v neděli veřejně přístupná soutěž zúčastněných souborů, a to ve dvou kategoriích orchestrů typu harmonie a v jedné kategorii určené pro fanfárové orchestry. Vyhlašovatelem festivalu je Sdružení dechových orchestrů České republiky, které se podle agentury nemalou měrou podílí na zachování odkazu české dechové hudby. Spolupořadatelem je hlavní město Praha. Předsedou poroty je brněnský skladatel a dirigent Evžen Zámečník.

Hokejová dvacítka porazila Slovensko 4:2 a je v semifinále MS

Česká hokejová reprezentace do dvaceti let porazila ve čtvrtfinále juniorského mistrovství světa Slovensko 4:2 a zajistila si postup do sobotního semifinále, v kterém podruhé na turnaji narazí na Kanadu. Svěřenci trenéra Aloise Hadamczika o svém vítězství rozhodli ve druhém dějství, v němž třemi góly otočili vývoj duelu.

A ještě krátce o počasí na území České republiky.

Bude polojasno až oblačno a v horských oblastech slabé sněžení. Teploty -7 až -3, na horách kolem -9 stupňů Celsia. Mírný severní vítr.

02-01-2004