Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

23-11-2003

Kongres ODS: Naším úkolem je pád Špidlovy vlády

Koaliční vláda Vladimíra Špidly škodí České republice, a proto je prvořadým úkolem ODS dosáhnout ústavními prostředky v nejkratším možném termínu jejího pádu - tak zní jedno z klíčových usnesení kongresu ODS, který v neděli skončil v Luhačovicích. Lídr největší opoziční strany Mirek Topolánek na závěr dvoudenního setkání prohlásil, že kromě sžíravé kritiky vládní koalice má jeho strana také jasnou alternativu, jak chce zemi vést po příštích volbách, ať již budou v plánovaném termínu v roce 2006, nebo předčasných. "Budeme připraveni," řekl Topolánek, který bude svůj mandát spolu s celým vedením obhajovat až za rok. Letošní nevolební kongres označil za začátek hokejového utkání, v němž se hráči povzbuzují před vítězným bojem. Troje volby, které občany i politiky čekají v příštím roce, jsou tři třetiny hokejového klání, dodal.

Delegáti luhačovického kongresu se také shodli v tom, že Špidlův kabinet je antievropský, klientelistický a prokorupční, zhoršuje podmínky pro drobné podnikatele, nezvládl reformu veřejné správy a plýtvá penězi daňových poplatníků. Sociální demokracie přivedla české zdravotnictví do hluboké krize, která ohrožuje fungování lékařské péče, uvádí se v dalším usnesení.

Topolánek v závěrečném projevu uvedl, že občanští demokraté by měli být kritičtí a vtipní, nikoliv agresivní. Vyvarujme se urážek, jinak se ztrácí podstata faktu, že vláda škodí této zemi a zrazuje její zájmy v zahraničí, uvedl. Reagoval tak na sobotní diskusi, v níž zazněla řada ostrých slov na adresu vlády a zejména premiéra. Ocenil, že ODS je programově sevřenou stranou, která má dost výrazných osobností a nepotřebuje žádné ideové rozkročení, jak jí kdysi radil Josef Zieleniec.

Špidla odmítl kritiku ODS, invektivy prý komentovat nehodlá

Předseda vlády a ČSSD Vladimír Špidla nehodlá komentovat výroky, které na adresu jeho vlády zazněly na víkendovém kongresu ODS v Luhačovicích. "Věřím, že nakonec voliči ocení práci vlády a stran vládní koalice při prosazování nepopulárních kroků," sdělil ČTK Špidla prostřednictvím své mluvčí Anny Veverkové. "Invektivy komentovat nehodlám, na tuto úroveň komunikace nepřistupuji," vzkázal premiér.

Topolánek i další řečníci ve svých projevech vládu, sociální demokraty a hlavně Špidlu nešetřili - slyšet byly ostré výrazy, metafory i anekdoty. Lídr ODS hovořil o tom, jak vláda léčí obezitu vepřovým kolenem a anorexii dietou. Místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová označila Česko za socialisty devastovanou zemi. První místopředseda Jan Zahradil míní, že koaliční vláda zřejmě vydrží až do konce svého volebního období, pokud ji nerozloží vnitřní odstředivé síly. Poslanec Martin Říman nazval Špidlu "paranoidním autistou", který si čte zprávy tajných služeb. Místopředseda strany Petr Nečas zase prohlásil, že Špidla není roztomilý popleta ani poctivec, který hodlá vyčistit Augiášův chlév, ale lhář a podvodník. Tvrdě napadl i místopředsedy vlády Stanislava Grosse a Bohuslava Sobotku (oba ČSSD). Špidla i Gross jsou podle něj jen ideology moci, Sobotka je zase napojen na bankovní sektor. Ministr Sobotka na kritiku reagoval slovy, že ODS nemá žádnou pozitivní alternativu, pouze populisticky až sládkovsky pokřikuje na vládu. "Je to spíš příklad pro psychiatra," uvedl vicepremiér.

Čeští krajané a Slováci v USA rokují o spolupráci archivů

Zachování krajanského archivního bohatství, které se může zanedlouho ztratit se skonem jeho majitelů, je náplní konference, která se konala o víkendu ve Washingtonu za účasti desítek odborníků z České republiky, Slovenska a Spojených států. "Je tady spousta archivních dokumentů po celé Americe a my máme obavy, aby se nám nezničily ... devadesát procent materiálů je ve sklepích a podkrovích jednotlivců a funkcionářů spolků," řekl ČTK Miloslav Rechcígl, prezident Společnosti pro vědy a umění (SVU), která je jedním ze spoluorganizátorů konference. Rechcígl uvedl, že mnohdy si jednotlivci a předsedové spolků neuvědomují důležitost historických materiálů a jejich potomci je jednoduše vyhodí. Ve Spojených státech je registrováno přes 200 českých a slovenských spolků nejrůznějšího zaměření.

Podle Rechcígla má konference přispět k navázání kontaktů s českými archivy a k zahájení spolupráce včetně převozu dokumentů do ČR. "Materiálů je tolik, že se to nedá uložit v jednom archivu," vysvětlil Rechcígl nynější stav. Vedoucí odboru mezinárodní spolupráce odboru archívní správy českého ministerstva vnitra Lenka Linhartová připomněla v rozhovoru pro ČTK, že čeští krajané hledají v archivech především své rodinné kořeny. Podstatná část žádostí o zjištění linie předků přichází nejvíce právě ze Spojených států, uvedla. Vysvětlila také, proč se nyní zpomalila práce při předávání materiálů washingtonskému Muzeu holokaustu. To prý uzavřelo smlouvu o spolupráci ještě před reformou veřejné správy v ČR. Po reformě je musí uzavírat znovu s jednotlivými archivy zvlášť.

Senátorka Jaroslava Moserová se podle svého vyjádření pozastavila nad tvrzením Henryho Mayera, hlavního archiváře Muzea holokaustu, že jeho instituci se lépe spolupracuje se Slovenskem než s Českou republikou. V případě českých archivů je prý, jak citovala senátorka Mayera, spolupráce "těžkopádná". Moserová uvedla, že hodlá oživit svůj projekt Absurdity totality, který má být sbírkou hloupostí a nesmyslností, jichž se bývalý režim dopouštěl. Projekt vyhlásila letos na počátku prázdnin, nyní však na něj obdržela grant amerického velvyslanectví v Praze. K oživení projektu vedly senátorku mimo jiné rostoucí preference komunistů a rozhovory s mladými, vzdělanými lidmi, kteří se prý komunistů zastávají. "Zjišťuji, že lidská paměť je velice krátká a že o tom mladí lidé nejen nic nevědí, ale setkala jsem se i s mladými lidmi, kteří mají pocit nebo mají strach, jestli se komunistům trochu nekřivdí. A to je otřesné. Opravdu jsem se s tím setkala u inteligentních, vzdělaných mladých lidí se zájmem o věci veřejné," uvedla senátorka.

Začínají přijímací zkoušky na místa úředníků Evropské unie

Patnáct stovek Češek a Čechů, kteří se příští týden vydají s tlukoucím srdcem do historicky prvního konkurzu na úřednická místa v institucích Evropské unie, musí vzít s sebou vytištěný zvací dopis, zato nesmí mít mobil. Kdokoli přijde bez dopisu nebo se pokusí do zkušební místnosti proniknout s telefonem, bude nemilosrdně vyloučen, potvrdil ČTK Guy Van Biesen z úřadu EU pro výběr personálu (EPSO).

Ve čtvrtek 27. listopadu jsou v Praze a v Brně očekáváni adepti na místa překladatelů a tlumočníků - celkem se přihlásilo 634 lingvistů, kterým unie nabízí skoro stejný počet míst. V pátek pak přijdou na řadu vesměs děvčata, jež touží stát se v unii sekretářkami - 917 jich bude bojovat o 240 teoretických postů. Pro EPSO to bude první zatěžkávací zkouška. Bylo třeba najít místa, kde se budou konkurzy konat (v Praze i v Brně na výstavištích), zajistit stolky, židle, tužky a papíry, sehnat v Bruselu dostatek dohlížitelů (na každých 50 adeptů bude jeden). Se všemi uchazeči se EPSO spojil po internetu, vyložil jim, co, kde a jak; hlavně je prosil, aby dodrželi popsané požadavky. Včetně vytištěného dopisu a zakázaného mobilu. "Budeme se ptát, zda lidé mají mobily a kalkulačky. Namátkově nahlédneme do tašek. Na začátku to ještě připomeneme a dáme možnost přístroje odevzdat. U koho je pak najdeme, bude vyloučen," řekl Van Biesen.

Mladá dívka z Horní Suché zemřela, záchranka přijela pozdě

Patnáctiletá dívka zemřela ve čtvrtek krátce před 23:00 bez zjevné příčiny v rodinném domku v Horní Suché na Karvinsku. ČTK to v neděli řekla mluvčí severomoravské policie Dagmar Bednarčíková. Podle ní se rodiče dívky marně snažili přivolat kolem 21:30 záchrannou službu s lékařem. Lékař přijel teprve po opětovném přivolání záchranky o více než o hodinu později. Dívka však už nežila. Příčinu smrti by měla objasnit soudní pitva. Na případu pracují policisté.

Lékařka havířovské záchranky Dana Klečatská odmítá, že by lékaři pochybili. "Oni (rodiče) volali o půl desáté večer, že ta holka asi před hodinou zvracela tuhou stravu a na závěr snad šťávy, takže byli spojeni na dětskou pohotovost. Stav dívky konzultovali se sloužícím personálem, který jim doporučil, co mají dělat. Taky je upozornili, že za patnáct minut pohotovost skončí, aby se v případě, že holka bude mít další potíže, obrátili na dětský příjem," řekla ČTK s tím, že rodiče nežádali žádný zvláštní výjezd a konzultovali to běžně, jako mnoho jiných rodičů každý den. Když pak zavolali kolem 23:00, že s dívkou nemohou navázat kontakt, tak rychlá pomoc údajně okamžitě vyjela. Podle Klečatské je velmi pravděpodobné, že dívka, která byla v sedm večer byla zcela zdravá, zemřela na otravu. Výsledek soudní pitvy by podle ní mohli soudní lékaři znát v pondělí.

Na příjezd rychlé záchranné služby by měl člověk, jehož život je vážně ohrožen, čekat maximálně patnáct minut. Někdy ani rychlý příjezd vozidla záchranné služby nemusí lidský život zachránit, rozhodně ale zvýší šanci přežít. Jeden člověk zemřel letos v lednu v Hradeckém kraji v Bílé Třemešné poté, co k němu přijela záchranka jen s řidičem. Do nemocnice ve Dvoře Králové nad Labem ho přivezla už mrtvého.

Vojenská technika pomůže zjistit, zda mají bezdomovci tuberkulózu

Speciální rentgenový autobus Mobix z majetku české armády pomůže při zjišťování zdravotního stavu bezdomovců v Ústeckém kraji a v Praze. Vyšetření se zaměří zejména na možný výskyt tuberkulózy. Ve středu s tím seznámí vládu ministr obrany Miroslav Kostelka. ČTK o tom informoval Andrej Čírtek z tiskové služby ministerstva obrany s tím, že vyšetření na tuberkulózu se budou konat ještě tento měsíc a pak v březnu 2004.

"V civilním sektoru neexistuje mobilní zařízení na odhalování onemocnění tuberkulózou, a je tedy možné podchytit jen ty osoby z rizikových skupin, které se na vyšetření samy dostaví," vysvětlil Čírtek. Proto podle něj o zapůjčení mobilního rentgenového pracoviště požádal ministerstvo obrany ředitel Fakultní nemocnice Na Bulovce Jaroslav Štrof. V současnosti existuje projekt vyhledávání tuberkulózních onemocnění v populaci, který provádí Národní jednotka pro boj s TBC. Zaměřuje se především na rizikové skupiny obyvatelstva, jako jsou právě bezdomovci.

Z Iráku se vrátili první zdravotníci z polní nemocnice v Basře

Prvních 11 vojenských zdravotníků se v neděli vrátilo z irácké Basry do České republiky. Přiletěli letadlem spolu s náčelníkem generálního štábu české armády Pavlem Štefkou. Celý kontingent by měl být zpět do 21. prosince. Vojenské lékaře a zdravotníky vystřídá v Iráku osm desítek vojenských policistů. Budou působit 25 kilometrů západně od Basry na základně Šaíba. Mají dohlížet na činnost tamní policie, pomáhat při jejím výcviku a policejně zabezpečovat mnohonárodní divizi Jihovýchod.

Polní nemocnice působila v Basře od letošního dubna. Na místě poskytovala humanitární pomoc a zajišťovala lékařskou péči jak pro Iráčany, tak pro vojáky spojenců. Vojenští lékaři a zdravotníci 7. polní nemocnice provedli v Iráku celkem 241 operací, ošetřili přes 9150 Iráčanů a 1300 vojáků.

Dvě popálené irácké děti se přiletěly léčit do Česka

Dvě popálené irácké děti přiletěly v neděli do Prahy. Šestiletý chlapec a jedenáctiletá dívka mají rozsáhlé popáleniny od břicha do půli stehen, řekla ČTK Pavlína Formánková z odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra. Malé pacienty převezly sanitky do motolské nemocnice. "Oba jsou to případy popálení při manipulaci s ohněm v domácnosti," doplnil zástupce ředitele téhož odboru Petr Novák, který děti na cestě z Iráku doprovázel.

Chlapec i děvče pocházejí ze špatných sociálních poměrů, i proto je tentokrát nedoprovázejí otcové, ale babička a strýc. V motolské nemocnici stráví zhruba týden v karanténě a poté absolvují plastickou operaci na klinice popálenin vinohradské nemocnice. O děti dosud pečovali lékaři 7. polní nemocnice v Basře. Její působení se však chýlí ke konci a malí pacienti by museli jít domů, upřesnila Formánková a dodala: "Nebyli v dobrém stavu a asi by domácí péči nepřežili." Proto byli zahrnuti do vládního programu, v jehož rámci se v České republice léčilo již šestnáct iráckých dětí, a na který kabinet vyčlenil sedm milionů korun.

Podle Nováka jsou tito pacienti určitě posledními v letošním roce a také posledními v rámci vládního usnesení. "Jestli bude nějakou formou, nějakým způsobem, tento program pokračovat i v příštím roce, je otázka dalších úvah a finančních možností," dodal Novák. Neopomenutelná je rovněž otázka zajištění projektu přímo v Iráku v situaci, kdy tam polní nemocnice již nebude. Z 16 dětí, které se již v Česku léčily především se srdečními vadami, již jedenáct odletělo zpět do Iráku. Pět malých cizinců ještě zůstává v péči českých lékařů.

Joel Ruml nastoupil do nejvyššího úřadu evangelické církve

Službou v nejvyšším úřadu Českobratrské církve evangelické byl v sobotu na příštích šest let pověřen synodní senior Joel Ruml. Spolu s dalšími pěti členy nově zvolené synodní rady. Stovky lidí shromážděných při bohoslužbě v pražském kostele U Salvátora vyjádřily s volbou poslední potřebný souhlas. Odměnily pak potleskem Pavla Smetanu, který funkci zastával od počátku 90. let a odchází na odpočinek.

Místopředseda vlády Cyril Svoboda, člen KDU-ČSL a praktikující katolík, host slavnosti, poznal Smetanu jako hluboce věřícího člověka, což je podle něj velmi vzácné zboží. "Svět je vážně ohrožen. Je potřeba skočit do vody a pro správnou věc něco udělat," řekl Svoboda a na adresu evangelíků poznamenal: "Přeji vám, aby ten, kdo vás potká, řekl - potkal jsem stejně vzácné zboží."

Také synodní senior Ruml vyzval členy své církve, aby "přebývali v silovém poli božího vlivu." Proměna ducha současné společnosti podle něj nevede jinudy. "Nebudu vůdcem," prohlásil v kázání Joel Ruml. Boží tvorové do vedení ke svobodě víry podle něj lidského vůdce nepotřebují. Nový synodní senior si nechce na své funkci nějak zakládat. K volbě do úřadu, kterou na jaře, ještě jako olomoucký farář, přijal, řekl: "Křeslo má být obsazeno. Budiž."

Českobratrská církev evangelická je s nynějšími 120.000 členy a více než dvěma sty sbory druhou největší církví v českých zemích. Vznikla v roce 1918 spojením luterských, reformovaných a českých reformačních tradic.

Město Trhové Sviny doplní pamětní desku Emila Háchy jeho bustou

Pamětní desku Emila Háchy na budově školy v Trhových Svinech na Českobudějovicku, kterou město v roce 1995 odhalilo svému rodákovi, bývalému prezidentovi tzv. druhé Československé republiky a státnímu prezidentovi Protektorátu Čechy a Morava, doplní 30. listopadu Háchova busta. Městu ji předala pražská Společnost Emila Háchy. "Odhalení busty bude připomenutím, že 30. listopadu roku 1938 se Emil Hácha ujal funkce prezidenta tzv. druhé Československé republiky," řekl ČTK místopředseda Společnosti Emila Háchy Jiří Rubín. Háchova busta, dílo akademické sochařky Marie Zlatníkové (1901-1985), pochází z let 1938-1939. Společnosti Emila Hácha ji asi před 10 lety nabídla dcera autorky. Dosud byla busta uložena v Galerii Petra Brandla v Praze.

Bavorsko a sudetští Němci chtějí více partnerství s obcemi ČR

Odsunutí sudetští Němci a největší německá země Bavorsko, která trvale udržuje patronát nad poválečnými vysídlenci z českých zemí, vyzvali k rozsáhlejším partnerským vztahům mezi bavorskými a českými městy. Na víkendové konferenci v bavorském Pasově přitom poukázali na nutnost větší role sudetských Němců v takovém sbližování. "Rozšíření Evropské unie v příštím roce je také novou šancí zahojit jizvy minulosti," uvedl vedoucí úřadu bavorské zemské vlády Erwin Huber podle předem zveřejněného textu vystoupení. EU však podle něj nemohou utvářet jen vlády, ale také lidé a menšiny, včetně sudetských Němců, a rovněž obce.

Předseda Sudetoněmeckého krajanského sdružení Bernd Posselt prohlásil, že jeho organizace "chce na všech úrovních zlepšit spolupráci a přispět k porozumění". Konferenci v Pasově označil za "zcela nový krok". Cílem je upevnit stávající kontakty obcí například při obnově kostelů, výměnách mládeže či diskusních fórech a dodat impulzy kontaktům novým. Mnohde existují překážky, ale za jisté Posselt považuje, že "za zády" sudetských Němců nelze partnerství a patronáty budovat. Stejně tak jsou k nezdaru odsouzeny pokusy sudetských Němců takovým kontaktům se vyhýbat. Taková spolupráce zároveň nemůže fungovat, když česká strana bude zamlčovat německou historii v českých a moravských městech, která leží v bývalých sudetských oblastech, soudí Posselt. Citoval někdejšího bavorského zemského premiéra Franze Josefa Strausse, že spolupráce nebude fungovat ani tehdy, když se aktivně nezapojí sudetští Němci.

"Jednak jde o to uchovat naše kulturní dědictví a dále ho rozvíjet," líčil Posselt záměry partnerských vztahů za účasti sudetských Němců. "Na druhé straně jde o změnu myšlení lidí cestou širokých kontaktů," dodal. Také sudetské Němce proto vyzval ke změně myšlení, která podle něj povede i ke změně v nynější chabé komunikaci.

Muži jsou za napadení policistů obviněni; zbraň policie nemá

Všichni čtyři mladíci ve věku od 19 do 25 let, kteří podle policie napadli a odzbrojili policejní hlídku ve Městě Touškov na Plzeňsku, jsou zadrženi a čelí obvinění z útoku na veřejného činitele a vydírání. Policie však dosud nenašla odcizenou zbraň a střelivo. ČTK to v neděli řekl policejní mluvčí Jiří Soukup.

Podle policie napadli mladíci v pátek v časných ranních hodinách dvoučlennou policejní hlídku při kontrole dokladů. Údajně policisty bili a kopali. Jednomu z nich vytrhli zbraň s 15 náboji a ujeli. Policisté podezřelé mladíky postupně dopadli. První dva, třiadvacetiletého z Rokycanska a pětadvacetiletého z Města Touškova, zadrželi v pátek večer v restauraci v plzeňské čtvrti Slovany. Pro třetího, devatenáctiletého Plzeňana, si přišli domů v sobotu ráno. Posledního, jedenadvacetiletého Plzeňana, zajistili v sobotu večer v restauraci v Mariánských Lázních. Podle mluvčího se policejní zákroky obešly bez problémů, nikdo při nich nebyl zraněn.

Policisté osádku vozu kontrolovali před garáží, která patřila k domu, v němž jeden z mladíků bydlel. Podezřívali je totiž, že vezou kradené věci. Později při prohlídce garáže nalezli řadu věcí, o nichž se domnívají, že pocházejí z krádeží. Jeden z policistů byl po ošetření v nemocnici propuštěn do domácího ošetřování. Utrpěl tržné rány a otřes mozku, druhý policista vyvázl s pohmožděninami.

U soudu stane další z pražských kyanidových vyděračů

U Obvodního soudu pro Prahu 1 stane další z pražských kyanidových vyděračů. "Líčení začne ve středu," řekla ČTK soudkyně Edita Beranová. Obžaloba viní muže z Mostecka z toho, že hrozil otrávením pitné vody v Praze kyanidem a rtutí. Podle státního zástupce je autorem anonymního dopisu, který koncem července obdržel pražský primátor Pavel Bém.

Letošní pražskou vyděračskou sérii zahájili 5. května dva kyanidoví vyděrači, kteří hrozili, že otráví jídlo v pražských nemocnicích a veřejných stravovnách. Byli zatčeni po třech týdnech pátrání. Nedávno je pražský městský soud odsoudil k sedmi a osmi letům vězení. Verdikt je nepravomocný, neboť se na místě odvolal žalobce i jeden z obžalovaných.

Zaměstnanec bezpečnostní agentury původem z Mostecka byl dopaden po třech dnech pátrání 1. srpna, tentýž den jej policie obvinila z vydírání a šíření poplašné zprávy. Podezřelý je ve vazbě. Hrozí mu až tři roky vězení. V dopise primátorovi údajně hrozil, že vodu v metropoli otráví půl kilogramem kyanidu a kilogramem rtuti. Žádal peníze, ale částku neupřesnil. Podle policie pracoval v okolí místa, kde chtěl peníze převzít. K motivu jeho činu neuvedla žádné podrobnosti, sdílnější nebyl ani státní zástupce.

Za jediný den zadržela policie muže, který koncem srpna telefonicky hrozil, že vylije do vodní nádrže v Praze několik litrů cyankáli. Vyšetřování tohoto případu stále pokračuje. Dalším obviněným z vydírání v Praze je recidivista ze Šumperku, který koncem srpna na policejní tísňové lince hrozil útoky na koleje a aby svým slovům dodal váhu, odšrouboval několik matic z kolejnice na Šumpersku. Své požadavky poté tlumočil redaktorovi pražské redakce Lidových novin. Policie ho dopadla v Praze.

Dosud posledním obviněným z vydírání v Praze je osmnáctiletý mladík. Podle policie vydíral stát a hrozil výbuchem v pražském obchodním centru Černý most. V dopise ministru vnitra žádal 50 milionů korun.

Podnět na výtvarníka Černého za hanobení národa definitivně odložen

Výtvarník David Černý nespáchal svými výroky o českém národu trestný čin a nebude za ně stíhán. S definitivní platností tak rozhodlo státní zastupitelství. Souhlasí s verdiktem policie, která v říjnu odložila trestní oznámení, jež na Černého podal šéf dozorčí rady ČKD Praha Holding Ladislav Bátora s podezřením na hanobení národa, rasy a přesvědčení.

Bátoru rozhořčil rozhovor Černého pro Lidové noviny, v němž se nelichotivě vyjádřil o českém národu. Prototyp Čecha například Černý popsal jako "nepromíchanou, nezajímavou, lehce zknedlíkovatělou, nevopálenou hmotu...a ta hmota je ještě nasáklá pivem". Naznačil, že by nebyla žádná škoda, kdyby Češi po vstupu do Evropské unie ztratili svoji národní identitu.

Bátorovu stížnost proti policejnímu usnesení o odložení podnětu byla jako nedůvodná zamítnuta, řekla ČTK náměstkyně obvodního státního zástupce Prahy 1 Zdeňka Galková. Ve věci podle ní nejde o podezření z trestného činu. Podle Bátory Černý svými výroky snížil vážnost Čechů takovou měrou, kterou už nemohou příslušníci svébytného národa strpět bez protestu. Pokud by policie pohnala výtvarníka před soud, žádal by Bátora od Černého jako náhradu morální újmy 125.000 korun. "Hluboce zasáhl mou osobní a národní čest," zdůvodnil požadovanou satisfakci v trestním oznámení.

Práce Černého již v minulosti několikrát vyvolaly rozporuplné reakce. Proslavil se natřením smíchovského tanku narůžovo, plastikami batolat na žižkovské věži či poslední plastikou v nové pražské galerii Futura. Tvoří ji dvě pětimetrové postavy v předklonu. K jejich řitním otvorům jsou přistaveny vysoké žebříky, aby se návštěvníci mohli podívat do útrob soch. Spatří tam obrazovku, na níž se krmí kaší dva lidé, kteří mají na hlavě gumové masky s podobou prezidenta Václava Klause a generálního ředitele Národní galerie v Praze Milana Knížáka.

Rumunští novináři hledají důkazy o křivém obvinění Čecha Příplaty

Nepravdivé důkazy a podivné jednání rumunských soudů a prokuratury vedly podle rumunského deníku Ziua (Dnes) k odsouzení českého podnikatele Františka Příplaty, který je zadržován v Rumunsku. Příplata byl v říjnu odsouzen mimo jiné za podněcování k vraždě odborového předáka válcoven trub Tepro v rumunských Jasech. O jeho odvolání rozhodne 19. prosince rozhodne Nejvyšší soud v Bukurešti.

Šéfredaktor rumuského deníku Alin Tocan s kolegy ukončili v neděli pobyt na Moravě, kde má případ kořeny. Válcovny trub Tepro získali v roce 1998 získaly Železárny Veselí nad Moravou z Hodonínska v privatizaci. Za vraždu odboráře Virgila Sahleana byl Přípalata odsouzen na osm a za údajné ošizení rumunského státu na 14 let do vězení. Soud první instance ho v této kauze přitom obvinění zprostil. "Naše informace vedly k odstoupení šéfa zpravodajské služby rumunského ministerstva spravedlnosti Mariana U.," napsal Alin Tocan, šéfredaktor deníku Ziua. Posteskl si, že česká média a instituce se o případ nezajímají. "Rumunsko je demokratický stát a tlak nestátních organizací by měl Příplatovi pomoci," myslí si. Bývalý prezident Václav Havel se podle něj o věc zajímal, napsal rumunskému prezidentskému protějšku, ale odpověď údajně nedostal.

Bývalý inspektor z Iráku kritizoval politiku George Bushe

S ostrou kritikou politiky prezidenta George Bushe vystoupil v sobotu před svými krajany bývalý inspektor OSN v Iráku Scott Ritter. Mimo jiné prohlásil, že rozhodnutí jít do války v Iráku bylo založeno na lži, přičemž Američané by měli nyní raději z Iráku odejít. Ritter vystoupil v rámci třídenní pražské konference Američanů, kteří trvale žijí v zahraničí a nesouhlasí s politikou prezidenta George Bushe.

Jedním z hlavních cílů setkání, které začalo v pátek v Tyršově domě, je zkoordinovat opozici proti domácí i zahraniční politice Bushovy vlády. Organizátoři akce, koalice Americké hlasy v zahraničí (AVA), tak chtějí přispět ke zvolení prezidentského kandidáta odmítajícího politiku "preventivních válek".

Harašení prý české podniky neohrožuje, nedostatek komunikace ano

Sexuální harašení prý české podniky neohrožuje. Velké firmy nevidí riziko ani v bezpečnosti práce a ve vztazích se zaměstnanci a odbory. Mnohem více je trápí nedostatek komunikace s médii v krizových situacích, která prý má podstatný vliv i na hospodářské výsledky. Vyplývá z průzkumu společností Donath-Burson-Marsteller, Det Norske Veritas a MR.Think mezi největšími českými společnostmi.

Česká společnost je prý k otázce sexuálního obtěžování na pracovišti málo citlivá. Podle ředitele poradenské agentury MR.Think Ivana Tomka to je jeden z důvodů, proč česká společnost připouští zlehčující výraz sexuální harašení, přestože je údajně zcela nekorektní. Ředitel agentury Donath-Burson-Marsteller Michal Donath upozornil, že šéfové velkých českých společností citlivě vnímají rizika plynoucí z nedostatečné komunikace s médii. Podle jejich názoru potom média neinformují o krizových situacích ve firmách objektivně, soustřeďují se na senzace a referují bez dostatečného odborného zázemí.

Relativně méně prý firmy v České republice vnímají rizika bezpečnosti práce. "V ČR zřejmě nevládne taková obava z vymáhání náhrad, neboť zde není tak silná právní podpora jako v USA, ani tak silné zaměstnanecké odbory jako ve státech Evropské unie," řekl Martin Ruščák, ředitel společnosti Det Norske Veritas.

Severa: Zákon pro homosexuály ne; životní partnerství ano

Česko by nemělo mít zákon o registrovaném partnerství pro homosexuály, ale spíše zákon o životním partnerství. Tato norma by nebyla určena jen pro páry osob stejného pohlaví, ale sloužila by i k úpravě vztahů například mezi dědečkem a vnukem. V nedělním pořadu televize Prima Nedělní partie to řekl místopředseda sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Pavel Severa (KDU-ČSL). "Neměli bychom diskriminovat homosexuály a neměli bychom je vyčleňovat tím způsobem, že bychom pro ně dělali zvláštní zákon," uvedl Severa. Podle něj by životní partnerství bylo možné uzavřít na matrice. Vyplývalo by z něj například právo dědit, zastupovat partnera či partnerku nebo je navštěvovat v nemocnicích. "Bylo by diskriminující vůči ostatním, kdybychom to postavili na sexuální orientaci. Je tu více druhů osob, které by tento institut potřebovaly," dodal Severa a argumentoval právě partnerstvím dědečka a vnuka.

Podle předsedy Gay iniciativy Jiřího Hromady by zákon o životním partnerství byl naprosto nedostačující, nezaručil by homosexuálním párům ani ústavní zásadu rovnosti, ani větší důstojnost. "Tady nejde o zajištění rovnosti ve smyslu sexuální orientace, ale jde o rovnost obecně lidskou. Každému člověku s českým státním občanstvím je třeba dát možnost žít ve svazku s jiným člověkem na stejné úrovni," uvedl pro Primu Hromada. Podle předsedy Gay iniciativy je sice klima ve společnosti pro soužití osob stejného pohlaví příznivé, přesto jsou ale homosexuálové pořád ještě diskriminováni. Záležitosti, které jsou pro heterosexuální páry samozřejmé, musejí gayové a lesbičky řešit mnoha smlouvami. "Každou maličkost si musíme stokrát oběhat," řekl Hromada.

Zákon o registrovaném partnerství poslanci již třikrát odmítli. Čtvrtý návrh nyní připravilo ministerstvo spravedlnosti a chystá se ho předložit vládě. Přijetí normy podle průzkumů podporuje většina Čechů a Češek. Podle zákona by například měl mít partner možnost dědit po svém protějšku nebo odmítnout svědeckou výpověď. "Toto homosexuálním partnerům dlužíme," uvedl v Nedělní partii předseda sněmovního výboru pro evropskou integraci Pavel Svoboda (US-DEU). Podle něj by páry osob stejného pohlaví měly mít i možnost adoptovat děti jako například v Nizozemsku. "Je lépe, když dítě je vychováváno dvěma homosexuálními partnery, než když je v dětském domově bez ani jednoho tatínka a maminky," uvedl Svoboda. Severa adopce zásadně odmítá. Podle připravovaného zákona by sice lesbičky a gayové mohli vychovávat děti, ale jen ty, které se narodily v jejich předchozím heterosexuálním svazku.

Kniha cestovatele Kolbaby provází všemi šesti kontinenty

Šest kontinentů - příběhy z cest je název nové knihy cestovatele a fotografa Jiřího Kolbaby, která je v těchto dnech novinkou na pultech knihkupectví. Publikace je shrnutím těch nejzajímavějších příhod, které šestačtyřicetiletý Kolbaba na svých cestách prožil. "Navíc je doplňuje poměrně velké množství fotografií z nejexotičtějších zemí," řekla ČTK Zuzana Klimplová z brněnského nakladatelství Jota.

Autor se v knížce svěřuje, že na Čechy narazil v nejrůznějších zemích. Tak například na Tahiti přilákalo kdysi mnohé vyprávění Milana Rastislava Štefánika, který tam sledoval průlet Halleyovy komety. "Budoucí významný politik se po návratu do Evropy netajil sny o kolonizaci ostrovů ve Francouzské Polynésii. Snům o ztraceném ráji nakonec v letech 1923 až 1930 podlehla zhruba stovka krajanů. Ti však místo ráje nalezli na Tahiti pouze hlad, bídu, slzy a utrpení," píše cestovatel.

Zámky Hluboká nad Vltavou a Třeboň nabízejí adventní prohlídky

Mimořádnou příležitost prožít předvánoční víkendy v památkových objektech nabízí akce Slavíme advent na jihočeských zámcích. Od 29. listopadu do 27. prosince patří vždy soboty zámku v Třeboni na Jindřichohradecku a neděle zámku Hluboká nad Vltavou na Českobudějovicku, řekli ČTK pracovníci českobudějovického památkového ústavu. Obě památky mohou zájemci v těchto dnech navštívit vždy od 10:00 do 15:00.

"Budou to samá překvapení," charakterizovala adventní prohlídky pracovnice hlubockého zámku. Adventní návštěvníci si zde třeba mohou prohlédnout nově instalovanou zámeckou čajovnu a další dosud málo přístupná místa. Navíc budou prohlídkové trasy doplněny zajímavostmi z depozitáře, které jinak zůstávají návštěvníkům skryty. V třeboňském zámku doplní oblíbená soukromá schwarzenberská apartmá vánoční výzdoba a také výklad průvodců dostane adventní obsah. Kromě zámku bude ve stejnou dobu, tedy o adventních sobotách, otevřena i Schwarzenberská hrobka v nedalekém Domaníně.

Výsledky neúplného 15. kola nejvyšší fotbalové soutěže:

Slavia Praha - České Budějovice 0:1, Jablonec - Sparta Praha 4:2, Brno - Příbram 1:1, Blšany - Staré město 1:3, Zlín - Teplice 1:0, Plzeň - Olomouc 1:3, Žižkov - Liberec 0:1.

Tabulka: 1. Ostrava -32 bodů, 2. Olomouc-27, 3. Slavia -27, 4. Sparta -26, 5. Synot -25, 6. Zlín - 24, 7. Liberec -23, 8. Teplice -21, 9. Brno -21, 10. České Budějovice -21,, 11. Jablonec -17, 12. Opava -17, 13. Příbram -15, 14. Plzeň -13, 15. Žižkov -12, 16. Blšany -9.

Fotbalové lize vládnou moravské kluby

Pražská "S" jsou ve fotbalové lize na druhé koleji. Odstrčily je tam moravské kluby Baník Ostrava a Sigma Olomouc i kolísavé výsledky obou městských rivalů. Slavia v pátek podlehla doma Českým Budějovicím, Sparta v sobotu inkasovala v Jablonci čtyři branky a v tabulce je až čtvrtá. Na stále se lepšící pátý Synot má přitom náskok jediného bodu. Jablonec rozvrátil obranu Sparty, jako se to už dlouho nikomu nepovedlo. Severočeši mají přitom s koncovkou problémy, před zápasem měl horší útok v lize jen Žižkov. Navíc Sparta v předešlých 14 zápasech inkasovala osmkrát, jenže v dnešním duelu papírové předpoklady shořely na popel. Sparta naposledy dostala čtyři góly v březnu 2001 v remízovém derby se Slavií. Ta bez čtyř zraněných hráčů širšího reprezentačního kádru senzačně prohrála s Českými Budějovicemi, když ji v závěru potopil gólem bývalý slávista Vozábal. Na druhém místě Slavii vystřídala Olomouc. Po sedmi neúspěšných pokusech konečně v české lize vyhrála v Plzni a opět zářil Slovák Reiter. Autor dvou branek dokonce v tabulce střelců s jedenácti zásahy předstihl ostravského Heinze. Na lavičce Příbrami si odbyl premiéru František Kopač a přinesl týmu první bodový zisk po čtyřech prohrách. V Brně mohl jeho celek dokonce vyhrát, ale Belic chytil penaltu Otepkovi. Nadvládu moravských klubů podtrhly Synot se Zlínem, které uzavírají první šestku. Synot po Plzni porazil venku i Blšany a potvrzuje zázračně oživení pod trenérem Jarolímem. Zlín zase počtrnácté za sebou využil výhody domácího prostředí, když si na něj znovu nepřišly Teplice. Pro úspěšného účastníka Poháru UEFA to byl už šestý ligový zápas bez výhry.

Fotbalisté Ostravy chtějí využít klopýtnutí Slavie a Sparty

Vzroste náskok fotbalistů Ostravy v čele první ligy na osm bodů? To je klíčová otázka před pondělní dohrávkou 15. kola, ve které se Baníku ve slezském derby postaví sousední Opava. Bitva tradičních rivalů je už od úterý beznadějně vyprodána navzdory tomu, že zápas vysílá v přímém přenosu televize. Lídr nejvyšší soutěže se na domácím trávníku musí vypořádat s ošidnou rolí favorita. Opava letos venku nezískala ani bod a v Ostravě nemá co ztratit. Naopak. Hosté touží následovat příklady Jablonce a Českých Budějovic, které senzačně pokořily Spartu a Slavii. "Je jasné, kdo je v utkání favorit," nepochyboval opavský kouč Svatopluk Schäfer. "V žádném případě ale nepřijedeme bránit bezbrankovou remízu. Byla by to hloupost a čekání na popravu. Chceme být aktivní i směrem dopředu," naznačil trenér.

Počasí:

V pondělí má být opět zataženo s nízkou oblačností a mlhavo, místy mrholení. Na horách a ojediněle i jinde polojasno. Nejvyšší teploty 5 až 9, při polojasnu na horách kolem 12 stupňů.

23-11-2003