Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

22-11-2003

ODS vzkázala Špidlovi, že jeho vláda škodí a ODS ji vystřídá

ODS na svém kongresu v Luhačovicích ostře kritizovala současnou vládní koalici, která podle nejsilnější opoziční strany škodí a ožebračuje zemi, omezuje práva a činorodost občanů, podporuje korupční prostředí a svou neschopností jen nahrává komunistům.

Občanští demokraté, kteří dlouhodobě vévodí žebříčkům preferencí, jsou připraveni vyhrát příští volby, ať již budou řádné v roce 2006, nebo v předčasném termínu. V opozici jsou již šestým rokem a tvrdí, že nastal čas střídání u moci. Zvratem by podle nich mohl být příští rok úspěch ve volbách do Evropského parlamentu, krajských zastupitelstev a třetiny Senátu. Někteří politici ODS ale připomněli, že vysoké preference ještě neznamenají vítězství ve volbách, a varovali před přehnanou euforií.

Útok proti kabinetu Vladimíra Špidly zahájil na kongresu předseda strany Mirek Topolánek, který byl do čela ODS zvolen před necelým rokem. Špidlův tým sociálních demokratů, lidovců a unionistů označil za protireformní, protievropský a prokorupční. Nedávný neúspěšný pokus ODS odstranit vládu hlasováním o nedůvěře podle něj obnažil nekompetentnost, chamtivost, klientelismus a účelovost vlády. Roční práci vedení ODS, zvoleného po odchodu Václava Klause z čela ODS, považuje Topolánek za úspěšnou.

Své stranické kolegy na dálku pozdravil i Klaus, který se jako kandidát ODS stal v únoru prezidentem. Nyní již čestný předseda ODS v pozdravném dopise ocenil, jak vedení zvládlo nelehkou situaci po odchodu dlouholetého lídra. Prezident uvedl, že z ODS vzešel a je mu nejblíže, nyní ale je již hlavou státu všech občanů.

Na kongresu byly slyšet ostré výrazy, metafory i anekdoty. Lídr ODS hovořil o tom, jak vláda léčí obezitu vepřovým kolenem a anorexii dietou. Místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová označila Česko za socialisty devastovanou zemi. První místopředseda Jan Zahradil míní, že koaliční vláda zřejmě vydrží až do konce svého volebního období, pokud ji nerozloží vnitřní odstředivé síly. Poslanec Martin Říman nazval Špidlu "paranoidním autistou", který si čte zprávy tajných služeb. Místopředseda strany Petr Nečas zase prohlásil, že Špidla není roztomilý popleta ani poctivec, který hodlá vyčistit Augiášův chlév, ale lhář a podvodník. Tvrdě napadl i místopředsedy vlády Stanislava Grosse a Bohuslava Sobotku (oba ČSSD). Špidla i Gross jsou podle něj jen ideology moci, Sobotka je zase napojen na bankovní sektor. ODS musí vyhrát příští volby, "jinak tu Špidlovu bandu loupežníků ze Strakovky nevyženeme," prohlásil předseda poslaneckého klubu Vlastimil Tlustý. Vládní reforma veřejných financí je podle něj jen krycí název pro zdražování a šacování. Stejně jako další řečníci zapochyboval o budoucnosti Unie svobody, nejmenší vládní strany, kterou po skandálu s financováním ODS založili většinou bývalí členové ODS a jejíž preference se nyní pohybují pod prahem volitelnosti.

Ostrou kritiku současné vládní sestavy si v lázeňském městě osobně vyslechl nedávno zvolený předseda vládní KDU-ČSL Miroslav Kalousek, jediný zástupce české parlamentní strany, kterého ODS do Luhačovic pozvala. Nový šéf lidovců delegátům řekl, že jeho strana pokládá ODS za perspektivního partnera na vládní, krajské i komunální úrovni.

Ministr financí Bohuslav Sobotka na kritiku své osoby a vlády reagoval na dálku slovy, že ODS nemá žádnou pozitivní alternativu, pouze populisticky až sládkovsky pokřikuje na vládu. "Je to spíš příklad pro psychiatra," uvedl vicepremiér.

Kalousek: KDU-ČSL považuje ODS za perspektivního partnera

Vládní KDU-ČSL pokládá opoziční ODS za perspektivního partnera na vládní, krajské i komunální úrovni. Předseda lidovců Miroslav Kalousek na kongresu ODS v Luhačovicích prohlásil, že jeho straně záleží na dobrých vztazích s občanskými demokraty, i když ODS na celostátní úrovni postupuje vůči vládní koalici nesmiřitelně. "Ano, křesťanským demokratům záleží na co nejlepších vztazích s demokraty občanskými... KDU-ČSL vidí v ODS partnera, s nimž může na všech úrovních hledat to nejlepší pro občany dané obce, daného kraje a České republiky," prohlásil Kalousek, jehož projev ocenili delegáti dlouhotrvajícím potleskem.

Kalousek připomněl, že KDU-ČSL a ODS spolupracují v 11 ze 14 krajských rad a na stovkách radnic v celé republice, kde se obě strany naučily být partnery. "Dodržuje se zásada, že ten silnější neválcuje a ten slabší nevydírá," uvedl Kalousek. "Rozumíme přístupu ODS k nulové toleranci vůči vládě, rozumíme, že je to součástí její opoziční strategie," řekl lídr KDU-ČSL, který před 14 dny nahradil v čele vládní strany ministra zahraničí Cyrila Svobodu. Požádal nicméně ODS, by ve své důsledně opoziční roli vůči kabinetu učinila jedinou výjimku, a tou je spolupráce na reformě důchodového sytému. Penzijní reforma přesahuje rámec jednoho volebního období a je v zájmu všech, aby koalice našla podporu u ODS, nikoliv u komunistů, poznamenal.

Lidovecký šéf sněmovního rozpočtového výboru uvedl, že vládní reforma veřejných financí je výsledkem kompromisu tří koaličních partnerů. "Je jejím osudem, že ve svém výsledku se nelíbí téměř nikomu a že je snazší ji kritizovat než hájit," prohlásil. Alternativou vládních představ však kvůli síle KSČM ve sněmovně není snižování deficitu a daní, ale naopak jejich zvyšování. "Taková je neúprosná sněmovní aritmetika," připomněl, že zatímco současná vládní koalice se může opřít o 101 hlasů, sociální demokraté a komunisté mají dohromady 111 křesel.

Kalousek zdůraznil, že KDU-ČSL je nekonfesní stranou založenou na křesťanských hodnotách, která je otevřena věřícím i nevěřícím. "Podsouvat nám motivy klerikální politiky nás nezraní pouze od komunistů, s nimiž nechceme nikdy spolupracovat," řekl. Lidovci jsou také jasně proti revizi poválečného uspořádání a Benešovy dekrety považují za pevnou součást právního systému ČR. "Podsouvat nám jiné záměry nás nezraní pouze od komunistů," zopakoval Kalousek. Jeho zvolení bylo vnímáno jako příklon lidovců k pravicové ODS, zatímco Svoboda měl blíže k ČSSD.

Část sociální demokracie označila Kalouskův projev za projev namlouvání ODS a KDU-ČSL. Někteří občanští demokraté, například Nečas či šéf poslaneckého klubu Vlastimil Tlustý ale tvrdí, že Kalouskovo předsednictví neznamená příklon KDU-ČSL k ODS. Lidovci spolupracují s těmi, kdo jim nabídne víc, míní Nečas.

Vládní koalice i její členové stojí před další zkouškou jednoty

Před další zkouškou soudržnosti, jednoty a akceschopnosti budou od příštího týdne stát vládní koalice jako celek i její jednotliví členové. V úterý totiž začne poslední schůze Poslanecké sněmovny v tomto roce. Jejím nejdůležitějším bodem bude schvalování státního rozpočtu na příští rok. Při těsném poměru sil mezi vládním a opozičním táborem bude muset koalice znovu mobilizovat veškeré síly. Schůze se uskuteční ve chvíli, kdy se vládní pozice oslabují a naopak roste síla opozice. Koalici totiž i přes sebevědomá prohlášení jejích vůdců svírá nejistota ohledně budoucnosti a nejméně ve dvou ze tří vládních stran panuje nervozita. Způsobil ji propad voličských preferencí ČSSD a Unie svobody-DEU. Jasné není ani to, jak se bude ve zbytku volebního období chovat pod nově zvoleným vedením třetí vládní strana, KDU-ČSL. Zcela jiná situace je v táboře opozice. ODS a KSČM posilují u veřejnosti, což se zpětně promítá do jejich rostoucího sebevědomí.

Přesto ale panuje v parlamentních kuloárech přesvědčení, že klíčový zákon roku, tedy státní rozpočet, koalice prosadí. Nebude sice moci počítat s hlasem unionisty Tomáše Vrbíka, jemuž se rozpočet nelíbí a hlasování se nechce zúčastnit, ale zatím se nezdá, že by s sebou strhl další rebely. Koaličním žolíkem by navíc mohl být i Petr Kott, poslanec, který opustil frakci ODS po skandálu s pitím alkoholu v době jednání dolní komory a který teď nepůsobí v žádném poslaneckém klubu. Několikrát už dal najevo, že přijetí některých vládních návrhů by nebránil.

Poslanci by při schůzi měli dále schvalovat zákon o výši důchodu a dalších požitcích bývalých prezidentů, poslaneckou předlohu oceňující zásluhy druhého československého prezidenta Edvarda Beneše o stát a poslaneckou novelu, podle níž by se 27. červen stal novým významným dnem jako Den památky obětí komunismu. V prvním čtení by sněmovna měla posoudit kontroverzní vládní návrh zákona o archivnictví. Předloha se nelíbí historikům, podle nichž může ztížit bádání v historických dokumentech, mimo jiné těch, jež se týkají doby komunismu. V prvním čtení by sněmovna měla posoudit i poslaneckou novelu zákona o umělém přerušení těhotenství. Lékaři, který by provedl potrat, by podle ní hrozilo až pět let vězení, případně zákaz činnosti.

Neznámí lidé vyhrožují členům bývalého odboje i smrtí

Terčem zastrašování se na několika místech v republice stali členové Českého svazu bojovníků za svobodu. Někdo se je snaží vyděsit, a pokud prý nezanechají svých aktivit, budou navždy umlčeni. Uvedla to televize Nova. Policie v Karviné, kde se výhrůžky také objevily, se již případem začala zabývat. V televizním příspěvku zazněla nahrávka telefonu, v níž ženský hlas vulgárně osočoval předsedkyni svazu Andělu Dvořákovou kvůli jejím veřejným projevům a hrozil jí i smrtí. "Já jsem to brala dost na lehkou váhu do té doby, než to začalo být masovější," řekla televizi Dvořáková. "Bráníme historickou pravdu, vyjadřujeme se proti sudetským Němcům, proti otevření (jejich pražské) kanceláře," přiblížila aktivity členů svazu na veřejnosti.

Lidé, kterým je většinou více než 70 let a mají za sebou roky útrap v koncentračních táborech, dostávají anonymní dopisy i výhružné telefonáty. Na jedné z kanceláří svazu se také objevil sprostý nápis. Televizi to potvrdili členové svazu z Karviné Věra Kellnerová, Josef Foltýn, Miroslav Pešl a Milena Fialová. Někteří přiznali, že žijí v nejistotě a mají strach. "Policie samozřejmě šetří všechny okolnosti kolem tohoto případu," řekla Nově Zlatuše Vjačková z karvinské policie.

Situace v Unii svobody se uklidňuje

Účastníci sobotního krajského shromáždění US-DEU Plzeňského kraje nechtějí odvolávat vedení strany. Shodli se také na tom, že vystoupení US-DEU z vládní koalice není na pořadu dne. Novináře o tom po zasedání informoval předseda krajské organizace Tomáš Křiklán. "Podporujeme stávající vedení. Chceme ale, aby vystupovalo mnohem razantněji a aby důrazněji prezentovalo své postoje a působení ve vládní koalici," uvedl Křiklán. Předseda strany Petr Mareš, který se zasedání zúčastnil, řekl novinářům, že se o to bude vedení snažit. "Vzhledem k tomu, že totéž slíbila svým členům i sociální demokracie a KDU-ČSL, bude asi sledování vlády mnohem zábavnější než dosud," poznamenal s úsměvem.

Karlovarská a olomoucká organizace strany minulý týden projevily svou nespokojenost s vedením. Požadovaly, aby bylo prosincové republikové shromáždění US-DEU volební. Republikový výbor ale ve čtvrtek vedení strany podpořil a rozhodl, že sněm volební nebude. Karlovarští v pátek od tohoto požadavku také upustili.

Studenti: Na novelu zákona o zaměstnanosti doplatíme

Novela zákona o zaměstnanosti, kterou bude Poslanecká sněmovna projednávat v úterý, velmi negativně postihne studenty. Uvádí se to ve stanovisku, které ČTK zaslala studentská komora Akademického senátu Vysoké školy báňské-Technické univerzity v Ostravě. Většina absolventů vysokých a především středních škol totiž podle stanoviska nebude schopná splnit podmínku roční brigády, která bude třeba pro to, aby měli nárok na podporu v nezaměstnanosti.

"Chceme upozornit, že běžné prázdniny trvají dva měsíce. Studenti si tedy nemohou ani teoreticky zajistit případnou podporu po ukončení studia," tvrdí předseda komory Petr Mikel. Podobně na tom budou podle něj i vysokoškoláci, ačkoli jejich prázdniny jsou delší. Studentská komora proto vyzývá poslance a senátory, aby zákon o zaměstnanosti odmítli. Zákon je podle Mikela zcela mimo realitu. Na Ostravsku je velká nezaměstnanost a průměrná hodinová mzda brigádníka nepřekročí 40 korun. Tato mzda při přesycení trhu studenty dále poklesne a mladí lidé budou muset pracovat za směšné částky i dlouho do noci, míní Mikel.

"Mzdy už níže nepůjdou, spíše by měly jít nahoru," reagoval pro ČTK Marek Lazor, který je jednatelem největší regionální agentury na severu Moravy, zaměřené na zajišťování brigád. Problémem podle něj bude spíše omezený počet pracovních míst. "Jedná se také o tom, že i nezaměstnaní by měli mít nárok na brigády. Pokud to projde, budou se také oni prát o brigádnická místa a ubírat je studentům," dodal.

Stomatologická komora protest lékařů a lékárníků podpořila

Plánovaný jednohodinový protest, který na 6. ledna ohlásili ambulantní lékaři a lékárníci, jednomyslně podpořila na sobotním sněmu v Karlových Varech také České stomatologické komora. Pokud omezení provozu ordinací a lékáren na jednu hodinu nepovede ke splnění požadavků ambulantních lékařů, jsme připraveni své protesty stupňovat, uvedli zástupci zubních lékařů z celé ČR.

Stomatologové požadují, aby tři miliardy korun poskytnuté zdravotním pojišťovnám, byly využity především na pokrytí dluhů pojišťoven vůči ambulantní sféře. "My chceme, aby valná většina těchto prostředků byla určena na to, aby pojišťovny se opět dostaly do normálu a platily včas, což znamená do jednoho měsíce po odvedené práci," řekl prezident komory Jiří Pekárek s tím, že ani tento termín plateb není úplně ideální. Opožďování plateb od pojišťoven ambulantní lékaře existenčně ohrožuje.

Kromě krize ve financování zdravotnictví se stomatologové na sněmu zabývají i připravovanou změnou zákona o profesních komorách. Zubaři podle Pekárka nesouhlasí se zrušením povinného členství v lékařských komorách. Zachování povinného členství je ve prospěch pacienta, řekl prezident komory. "My v současné době za naše peníze jsme schopni garantovat odbornost našich lékařů. Jsme schopni vést registr, který by podle připravované novely měl být přístupný i pacientům," upřesnil. Pacient by tak mohl zjistit, zda má lékař například příslušná oprávnění či jak se vzdělává.

Vláda projedná komunistický návrh zmínit češtinu v ústavě

Komunističtí poslanci chtějí doplnit ústavu. Navrhli v ní výslovně stanovit, že národním jazykem České republiky je čeština. Český jazyk má být v ústavě také označen za úřední řeč orgánů veřejné moci. Komunistickou předlohu ve středu posoudí vláda. Podobné cíle jako tato iniciativa měl i návrh jazykového zákona, který poslanci KSČM neúspěšně prosazovali už v minulém volebním období. Nyní přišli přímo s ústavní novelou. K jejímu schválení je ve sněmovně nutný souhlas nejméně 120 z 200 poslanců.

"Stát dbá na ochranu českého jazyka jako nedílné součásti státní a národní identity," zní věta, kterou navrhli komunisté začlenit do základního zákona České republiky. Ústava by podle nich měla současně stanovit, že práva národnostních a etnických menšin nejsou touto úpravou nijak dotčena.

Komunisté v předkládací zprávě upozornili na to, že pojem český jazyk už právní řád běžně užívá a označuje češtinu například za jazyk úřední, jednací, služební, vyučovací, smluvní, pracovní, národní a mateřský. "Na rozdíl od některých evropských států však Česká republika nemá ve svém právním řádu zakotvenu nezbytnou základní ochranu národního jazyka jako nedílné a podmiňující součásti státní a národní identity," napsali autoři.

Před čtyřmi roky v dolní komoře převážil názor, že samostatný jazykový zákon je zbytečný. Sněmovna jeho návrh zamítla hlasy ODS, Unie svobody, lidovců a několika poslanců ČSSD, ačkoli pod návrhem byl podepsán i tehdejší sociálnědemokratický poslanec Miloslav Kučera.

České experty v Iráku by mohl mít na starosti velvyslanec

Koordinaci českých expertů v Iráku by mohl dostat na starosti český velvyslanec v této zemi Martin Klepetko. O této možnosti se na ministerstvu zahraničí uvažuje v souvislosti s odchodem šéfky české mise v úřadu prozatímní irácké správy (CPA) Janiny Hřebíčkové. Není příliš pravděpodobné, že by pozice, kterou opouští, existovala nadále zvlášť, řekly ČTK diplomatické zdroje. Úkoly by podle nich mohl převzít český velvyslanec.

Hřebíčková v úřadu končí 18. prosince, a to po šesti měsících. Dobu strávenou v Iráku považuje za mimořádně náročnou, ale zároveň soudí, že první kapitola české pomoci Iráku je splněna. Kromě ní chtělo v Iráku skončit asi šest ze 16 Čechů, kteří tam působí. Do Iráku se v pondělí chystá náměstek ministra zahraničí Petr Kolář. Bude tam do pátku a čekají ho jednání s experty, kteří se podílejí na obnově této země. Česká republika vyčlenila na obnovu Iráku asi 1,37 miliardy korun - z toho 520 milionů na účast soukromého sektoru na obnově Iráku.

Basra: Iráčané dostali od České republiky úpravny vody

Humanitární dar České republiky pro obyvatele jižního Iráku v podobě úpraven vody a nákladních automobilů na její přepravu předala v sobotu v Basře delegace v čele s náměstkem českého ministra obrany Martinem Bělčíkem a náčelníkem generálního štábu české armády Pavlem Štefkou. Z Basry to ČTK oznámil poručík Pavel Braný. Dar byl podle jeho informací předán v rámci návštěvy české delegace v 7. polní nemocnici v Basře, která ve čtvrtek 20. listopadu ukončila operační úkol na území Iráku a nyní se připravuje na odsun materiálu a postupný návrat jednotky do České republiky. Všechno vybavení nemocnice se ale zpět vracet nebude - bývalé vojenské nemocnici v Basře věnovala Česká republika operační sál, jednotku intenzivní péče a další zdravotnický materiál v celkové hodnotě přesahující 25 milionů korun.

Česká polní nemocnice působila v Basře od letošního dubna. Na místě poskytovala humanitární pomoc a zajišťovala lékařskou péči jak pro Iráčany, tak pro vojáky spojenců. Vojenští lékaři a zdravotníci 7. polní nemocnice provedli v Iráku celkem 241 operací, ošetřili přes 9150 Iráčanů a 1300 vojáků.

Česká armáda bude využívat také dobrovolníky z řad duchovních

Mnoho duchovních najde již brzy uplatnění i v takzvaných aktivních vojenských zálohách. S těmi po zrušení základní vojenské služby počítá česká armáda. Každá z těchto jednotek bude mít také svého kaplana. "Rovněž to budou všechno dobrovolníci," řekl to ČTK vedoucí duchovní služby v české armádě kaplan Tomáš Holub. Zájem o tuto práci je podle něj velký.

Základní vojenská služba bude v Česku zrušena příští rok. V každém z krajů ale již působí takzvané rekrutační středisko, které organizuje vznik jednotky tvořené dobrovolníky. Každý z těchto útvarů bude mít i svého kaplana. Kromě toho, že se v civilu bude starat o svoji farnost, bude mít ve skříni navíc maskáče. "Bude se účastnit nejen cvičení s námi, tedy vojenskými duchovními, ale především se svojí jednotkou. Když pak bude tento útvar někde nasazen v terénu, půjde s ním samozřejmě i kaplan," vysvětlil Holub. Zdůraznil, že s výběrem kaplanů-dobrovolníků nebude problém. Dobrovolníci z řad duchovních nebudou v armádě působit jenom u aktivních záloh. Také u pěti základen vojenských záchranářů, dřívější civilní ochrany, budou mít svého duchovního. "Nechceme, aby to byl voják z povolání. I u těchto útvarů bude kaplan účastníkem všech cvičení," uvedl Holub. Na základnách vojenských záchranářů by měli začít kaplani působit již od příštího roku, kdy by se měli objevit i u útvarů vytvořených z aktivních záloh. V uplynulých dnech se na tom shodli náčelník generálního štábu Pavel Štefka a brněnský biskup Vojtěch Cikrle, který je odpovědný za duchovní službu v armádě.

Olomoučtí živnostníci se bouří proti obřímu vánočnímu trhu

Vlnu nevole vyvolal mezi obchodníky obří vánoční jarmark, který v těchto dnech vyrůstá na centrálním náměstí v Olomouci. Obchodníci tvrdí, že v předvánočním období, kdy lidé za dárky utrácejí velké peníze, nebudou moci konkurovat nízkým cenám ve stáncích. Informuje o tom sobotní středomoravské vydání Mladé fronty Dnes.

"Je to podpásovka. Celý rok se snažím, abych uživila dva zaměstnance i sebe, a teď, když máme sklízet ovoce, tak tady město nechá vydělat cizího trhovce. Nedělám si iluze, že budeme moci konkurovat jeho dumpingovým cenám," řekla listu podnikatelka Martina Drážná, která má v centru Olomouce obchod s koženou galanterií.

Podobné obavy mají podle MfD další desítky olomouckých obchodníků. Na náměstí totiž stojí třikrát více stánků než v minulosti a navíc se výrazně rozšířil sortiment nabízeného zboží, které dříve tvořily většinou pouze výrobky tradičních lidových řemesel. Nyní budou moci lidé ve stáncích nakoupit prakticky jakékoliv zboží. "Nehledí na to, že celý rok řádně platíme městu nájem i daně, a dají vydělat jiným," uvedl Jiří Halata z prodejny s parfumerií, který má stánky přímo před vchodem do obchodu. Stejně je na tom podle MfD i Pavel Martinásek, kterému dřevěné budky stíní výlohu bufetu. "Připravovaný jarmark nemá s vánočním kolorytem nic společného. Za třicet let, co zde působím, jsem nic tak hloupeného nezažil," podotkl Martinásek.

Centrální banka prodělala miliardy na prodeji zlata

Česká národní banka neodhadla správný moment k prodeji svých zlatých zásob, píšou sobotní Lidové noviny. Centrální banka zhruba před pěti lety prodala 56 tun zlata za 16,4 miliardy korun. Dnes, při vyšších cenách, by za toto množství vzácného kovu utržila zhruba o tři miliardy vyšší sumu, dodává list.

Centrální banka se v devadesátých letech rozhodla k prodeji za nevýhodnou cenu v obavách z dalšího pádu cen zlata. V té době totiž své zlaté zásoby prodávaly i ostatní centrální banky. Nervozity využili spekulanti, kteří zlato za atraktivní nízké ceny nakupovali a v době růstu cen na něm posléze vydělali. V letech 1997 a 1998 se cena troyské unce (asi 30 gramů) zlata pohybovala od 280 do 320 dolarů. Nyní se ovšem zlato prodává kolem 400 dolarů za unci. K růstu cen zlata v uplynulých letech přispěly podstatnou měrou i množící se teroristické útoky. Centrální banka v současné době drží zhruba 14 tun zlata, doplňují LN.

Zdravotní stav potápěče, který uvízl v Labi, je stabilizovaný

Zdravotní stav potápěče, který v pátek strávil několik hodin pod hladinou, je stabilizovaný. "Nebezpečí smrti již nehrozí," řekla v sobotu ČTK mluvčí Masarykovy nemocnice Kamila Němcová. Potápěč uvízl v Labi při čištění střekovských zdymadel. Záchranné práce trvaly zhruba pět hodin. Pětatřicetiletého muže přivezla do nemocnice záchranka silně podchlazeného. "Byl na jednotce intenzivní péče, nyní již je na tom lépe," řekla Němcová. "Pacient si však nepřeje, aby jsme blíže o jeho stavu informovali veřejnost," řekla po vizitě mluvčí. "Jeho přání budeme respektovat," dodala.

Dvojice potápěčů ze specializované firmy čistila zařízení zdymadel pod hladinou Labe. Jeden muž uvízl. Když druhý zjistil, že mu nemůže pomoci, vyplaval a zavolal pomoc. Potápěč se podle pracovníků zdymadel zřejmě dostal k nějaké štěrbině. Tlak vody ho přitlačil na stěnu zdymadla takovou silou, že mu jeho spolupracovník nemohl pomoci dostat se nad hladinu. Voda v Labi měla teplotu osm stupňů Celsia. Muž pracoval pod vodou asi od 09:00. Kolem 11:00 byli povoláni na pomoc záchranáři. Potápěči s hasiči ho vyprostili kolem 14:15. Muž celou dobu komunikoval se záchranným týmem. U střekovských zdymadel čekalo na pokyny několik desítek hasičů, policistů a pět potápěčů. Aby muže vyprostili, museli technici spustit na Labe nornou stěnu, která zpomalila proud vody. "Příčina nehody je předmětem šetření", řekla ČTK mluvčí ústecké policie Veronika Beranová.

Ústecký soud bude v únoru projednávat případ kuplířství s dětmi

Ústecký krajský soud se začne v únoru zabývat případem kuplířství, jehož obětí bylo v letech 1995 až 1998 šest dětí. Na lavici obžalovaných stane sedm lidí z Dubí, Teplic a Ústí nad Labem. Obžaloba byla krajskému soudu podána počátkem června, sdělila ČTK kancelář předsedy krajského soudu. Muže a ženy viní státní zástupce z toho, že dodávali německým zákazníkům nezletilé děti, často své vlastní. Například jedna z žen prodávala v letech 1995 až 1998 německým pedofilům svého syna a dceru. Dívce bylo v roce 1995 sedm a chlapci osm let. Mezi obžalovanými je i muž, který podle obžaloby přiměl v říjnu 1996 sedmiletou a dvanáctiletou dívku k tomu, aby byly po vůli německému zákazníkovi. Osahával je, fotografoval a natáčel na video.

Vyšetřování případu trvalo tak dlouho zejména proto, že policisté museli požádat o pomoc i německé kolegy. "Bylo zapotřebí vyslechnout řadu německých svědků, což často dlouho trvalo," vysvětlil ČTK teplický policista, který je s případem obeznámen.

Na problém dětské prostituce a německých pedofilů v českém pohraničí poukázala počátkem listopadu zpráva organizace Karo. Její autorka Cathrin Schauerová údajně od roku 1996 sledovala 500 dětí, které se buď samy nabízely, nebo je k prostituci nutili rodiče. Severočeští policisté ale tvrdí, že za uplynulé tři roky vyšetřovali pouze jediný případ dětské prostituce: V ústecké Matiční ulici nabízela matka svou nezletilou dceru Němcům za peníze. Podstatně více práce měli s touto trestnou činností v letech 1993 až 2000, kdy se zabývali 48 případy dětské prostituce a šíření dětské pornografie.

Bezpečnostní agentura odvrátila útok lupičů v Mladé Boleslavi

Neznámí ozbrojení lupiči se pokusili v pátek večer přepadnout posádku speciálního pancéřového vozidla při obsluze nočního trezoru Komerční banky v Mladé Boleslavi. Pracovníci bezpečnostní agentury ale útok odvrátili. Vše se obešlo naštěstí bez zranění a lupiči utekli, aniž by se jim podařilo něco ukrást. ČTK to řekla mluvčí agentury Group 4 Securitas Veronika Fáberová.

Na pracovníka bezpečnostní agentury zaútočili dva ozbrojení lupiči po 21:00, když vystoupil z vozu a šel k objektu banky v Tylově ulici. Srazili ho agentury na zem a vyhrožovali jemu i řidiči, který zůstal ve voze, zastřelením, pokud neotevřou auto. Muž na zemi zůstal klidně ležet a jeho kolega naopak zůstal ve voze, který uzavřel.

Tento postup se podle Fáberové osvědčil. Útočníci neměli mnoho času, a když viděli, že se do vozu rychle nedostanou, pokus o loupež vzdali. Za rohem budovy zřejmě nasedli do vozu a ujeli. Neúspěšný pokus o loupež u objektu banky v Tylově ulici potvrdil ČTK také mladoboleslavský policejní mluvčí Ladislav Mareš. Podle Fáberové to byl první případ ozbrojeného útoku na posádku pancéřového vozidla firmy Group 4 Securitas od loňského přepadení na Evropské ulici v Praze 6. Systémová opatření, která firma po loňské události přijala, se osvědčila, soudí Fáberová.

Právníci ze Střední Asie se v Praze učí, jak hájit lidská práva

Právníci a další experti z Kyrgyzstánu, Uzbekistánu a Tádžikistánu se v Praze učí, jak účinněji hájit lidská práva. Dvoutýdenní kurz, který byl zahájen ve čtvrtek v Gröbeho vile v Havlíčkových sadech, pořádá vzdělávací institut pro právníky - obecně prospěšná společnost Ceeli Institut. Přes 30 posluchačů by se mělo například dovědět, jak v praxi uplatňovat mezinárodní konvence, k jejichž dodržování se jejich země zavázaly, řekl ČTK Joel Martin ze Ceeli Institutu. "Ani soudci a právníci v rozvinutých zemích často neví, jaké mezinárodní úmluvy jejich země podepsala. Není to tedy případ jen středoasijských republik. Vládní garnitury potom mohou takovéto nevědomosti zneužívat," uvedl americký právník Martin.

Všichni účastníci semináře pocházejí z oblasti Ferganského údolí, které prochází Uzbekistánem, Kyrgyzstánem i Tádžikistánem. Tato lidnatá, etnicky nevyrovnaná oblast byla odjakživa centrem náboženských nepokojů. Všechny tři bývalé sovětské republiky sužuje bída a nezaměstnanost, porušování lidských práv a potlačování svobody projevu je zde běžné.

Polovinu vyučujících tvoří američtí právníci, soudci a dobrovolníci, zčásti jde o místní právníky a odborníky a také experty například ze západoevropských států. Kromě kurzu o lidských právech nabízí institut školení zaměřená například na mezinárodní, evropské a srovnávací právo či ekonomiku volného trhu.

Ladislav Špaček a Ivo Mathé budou učit v televizi bontonu

Společenskému chování budou od nového roku učit diváky České televize její někdejší ředitel Ivo Mathé a bývalý mluvčí prezidenta Ladislav Špaček. Oba se tak vracejí do veřejnoprávní televize jako tvůrci nového seriálu, píše sobotní Mladá fronta Dnes.

"Řekli jsme si, že takový pořad by mohl být pro lidi užitečný, nic podobného v televizi čtyřicet let nebylo," řekl listu Špaček. Právě jeho uvidí diváci v každém devítiminutovém díle, kterých je naplánováno pět desítek. S prvním se setkají diváci v sobotní podvečer 3. ledna. Měli by se s pomocí hraných scének, ale i archivních záběrů naučit chovat v rozmanitých situacích. Například na návštěvě, svatbě, na koncertu nebo také na pohřbu. Základní scénář napsal Mathé, Špaček a bývalý šéf zpravodajství ČT Petr Studenovský mu nyní dávají definitivní podobu, píše MfD. Pravidla společenského chování již měla své místo v někdejší Československé televizi. Stalo se tak díky režiséru, herci a spisovateli Karlu Pechovi, který na obrazovky přivedl populární seriály Tajemství řeči a Tajemství výchovy.

O osudu Komenského muzea v Naardenu stále nerozhodnuto

Ani v pátek se v nizozemském Naardenu nedospělo u kulatého stolu všech zainteresovaných stran k definitivní dohodě o budoucnosti místního muzea Jana Amose Komenského. "Vidím světlo v tunelu, ale nemůžeme si myslet, že je vše vyřešeno. Zbývá dotáhnout ještě spoustu věcí. Nejbližší dny a týdny ukáží, jak rychle budeme moci postoupit," řekl ČTK český velvyslanec Petr Kubernát.

Další budoucnost Komenského muzea ohrozilo rozhodnutí městské rady seškrtat příští rok dotaci na chod muzea na polovičku a v roce následujícím na nulu. Uzavření muzea by současně ztížilo přístup k přilehlému mauzoleu s hrobem učence. Městská rada své rozhodnutí vysvětluje seškrtáním kulturních dotací z Haagu a schodkem městského rozpočtu.

U kulatého stolu velvyslanec Kubernát potvrdil ochotu české vlády přispět každoročně potřebnou sumou na provoz muzea, ale tento krok současně podmínil řadou dosud otevřených bodů. Například město Naarden by mělo sdílet spoluzodpovědnost za zachování muzea poskytnutím budovy buď zcela zdarma či za symbolický nájem. Praha také chce mít peníze pod kontrolou, a proto požaduje zastoupení ve vedení vedení nadace a muzea, jehož činnost - kritizovaná v posledních letech - by se měla výrazně oživit.

Česká republika podle středečního vyjádření premiéra Vladimíra Špidly bude každý rok platit 80.000 eur (zhruba 2,5 milionu korun) na provoz naardenského muzea a zároveň ministr financí uvolní jednorázově přibližně 2,5 milionu korun na zařízení nové multimediální expozice o životě a díle Jana Amose Komenského. Navzdory předchozím náznakům dnes od slovenské strany nezazněl žádný konkrétní příslib vůči muzeu; velvyslanec Ján Kuderjavý nedostal z Bratislavy žádné instrukce, a tak pouze potvrdil připravenost spolupodílet se na údržbě mauzolea. Ani v tomto případě však žádnou sumu neuvedl.

Neckář a Hejduk se možná stanou čestnými občany Ústí

Zpěvák Václav Neckář a hokejista Milan Hejduk se možná stanou čestnými občany Ústí nad Labem. "Patří mezi rodáky, kteří významně reprezentují krajskou metropoli," řekl ČTK primátor Petr Gandalovič. O tom, zda se čestnými občany skutečně stanou, rozhodnou zastupitelé v prosinci. Od listopadové revoluce udělilo město čestné občanství zatím pouze jednou, a to v dubnu 1993 in memoriam Františku Zajíčkovi, který byl perzekuován komunistickým režimem v padesátých letech.

Hokejistu Milana Hejduka navrhl na čestného občana radní Jan Kubata. "Je to Ústečák, který zde začínal hrát hokej. V současné době reprezentuje město nejen doma, ale i ve světě, přitom má stále pevné vazby k Ústí," vysvětlil důvody nominace ČTK Kubata. Nyní zámořský hokejista má již titul olympijského vítěze, je držitelem Stanley Cupu a nejlepším střelcem NHL. S úmyslem věnovat čestné občanství Václavu Neckářovi přišel primátor. Zpěvák žil v Ústí 20 let. "Je to pro mne zavazující," řekl Neckář, jehož otec stál po druhé světové válce u zrodu českého souboru ústeckého divadla.

Město zrušilo na počátku devadesátých let všechna čestná občanství udělená v "době nesvobody". Za počátek této doby označili zastupitelé 15. březen 1938 a za konec 17. listopad 1989. "Za počátek doby nesvobody však lze v Ústí považovat až 9. říjen 1938, kdy začala nacistická okupace města," tvrdil po odsouhlasení vyhlášky o zrušení občanství ředitel ústeckého archivu Vladimír Kaiser. Vysvětlit, proč jako počátek nesvobody označili právě březen 1938, nedokázali radní města tehdy ani dnes. Čestné občanství získal v letech 1938 až 1989 například Adolf Hitler, Konrád Henlein nebo první český kosmonaut Vladimír Remek.

Psí kadeřníci z domova i ciziny si měřili své síly

Přes tři desítky psích kadeřníků z domova i z ciziny si v sobotu v Praze měřily síly v osmé mezinárodní soutěži Pragobest. Své umění předvedli ve čtyřech kategoriích na pudlech, španělech a setrech, teriérech a kníračích a také na křížencích. "Výstava psů je jako soutěž královen krásy. Majitel psa upraví, nalakuje a obarví a pak s ním udělá kolečko před porotou. Soutěž ve stříhání psů je jako soutěž kadeřníků. Člověk musí z ošklivého psa udělat krásného," řekl ČTK při soutěži hlavní pořadatel akce Miroslav Bucek.

Nad výkony psích frizérů bděla tříčlenná mezinárodní porota. Psí figuranti museli mít veterinární osvědčení a jejich srst nesměla být krácena nejméně posledních šest týdnů. Úprava jednotlivých plemen se řídila přesnými pravidly. Psí účesy totiž nepodléhají každou sezonu módním výstřelkům jako účesy lidské a již několik let se nemění. Přihlížející znalce stříhání nepřekvapilo, laiky ale někdy pobavilo. Malí bišoni připomínali s krátkou srstí na těle a dlouhými kudrnatými chlupy kolem hlavy spíše miniaturní lvy.

Soutěžící pracovali na střihu podle velikosti psa dvě až dvě a půl hodiny, jejich zvířecí modely krášlení trpělivě snášely. Cílem bylo dosáhnout takového vzhledu, jaký je pro plemeno stanoven. Větší zásahy jsou dovoleny jen u pudlů. "U pudlů se ustálilo zhruba pět fazón, které se běžně stříhají. Existuje i několik amerických střihů, které ale nejsou uznávány," upřesnil Bucek. Podle něj Američané psa při stříhání dokonce i nabarví.

Česko je jedinou zemí ve střední a východní Evropě, kde se mezinárodní soutěž koná pravidelně. Dosud se uskutečnila jen jedenkrát na Slovensku a jedenkrát v Moskvě. České klání se řadí do řetězu soutěží v New Yorku, italském Milánu, Londýně, španělské Barceloně a Mont Pellier ve Francii.

Jablonec ani se Spartou pod trenérem Radou neprohrál

Fotbalisté Jablonce ani ve čtvrtém utkání pod novým trenérem Petrem Radou neprohráli. V utkání 15. ligového kola porazili po nadšeném výkonu ve druhém poločase Spartu 4:2. Hosté potřetí za sebou v lize nevyhráli a během jediného utkání dostali polovinu branek z toho, kolik jich inkasovali v předcházejících čtrnácti zápasech.

Slavia se s podzimní ligou rozloučila prohrou s Budějovicemi

Prohrou 0:1 se s hrstkou nejvěrnějších fanoušků rozloučili s domácí podzimní sezonou fotbalisté Slavie Praha. V utkání proti Českým Budějovicím tahali za kratší konec a generálka na odvetu druhého kola Poháru UEFA na hřišti Levski Sofie jim vůbec nevyšla. Červenobílí střelci vyšli už podruhé za sebou naprázdno.

Krasojezdkyně Štěpánková získala na mistrovství světa bronz

S bronzovou medailí se musela spokojit obhájkyně titulu v krasojízdě Martina Štěpánková na mistrovství světa v sálové cyklistice. Prvenství ve francouzském Schiltigheimu vybojovala Němka Astrid Ruckaberleová, druhá skončila další německá krasojezdkyně Corinna Heinová. Další česká reprezentantka Andrea Petříčková skončila při své premiéře na šampionátu v závodu jednotlivkyň na devátém místě.

Plzeň možná nebude mít prvoligový fotbalový stadión

Majitelé fotbalové Viktorie Plzeň kvůli sporům s občanským sdružením, které klubu pronajímá stadion ve Štruncových sadech, uvažují o přestěhování mužstva do jiného města. Podle deníku Blesk by v současnosti čtrnáctý tým první ligy mohl najít nové útočiště v Karlových Varech. Občanské sdružení, které je menšinovým majitelem klubu, podalo před čtrnácti dny trestní oznámení na některé pracovníky akciové společnosti, například bývalého ředitele klubu Emila Kristka. Důvodem jsou údajné manipulace s finančními prostředky sdružení. Kristek, jenž nyní působí v českobudějovickém klubu, nařčení popírá. Majoritním vlastníkem Viktorie je společnost Football East Ltd., jejíž italský šéf Luca Ferrari se podle Blesku v pátek narychlo sešel v Praze s prezidentem klubu Michalem Herychem a svým poradcem Zdeňkem Nehodou. Výsledek jejich jednání není znám.

Počasí

V neděli má být přes den zataženo, mlhavo, ojediněle mrholení. Na horách a místy i v nižších polohách skoro jasno. Nejvyšší teploty 5 až 9, v místech s malou oblačností a na horách kolem 12 stupňů.

22-11-2003