Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

15-11-2003

Policie zatkla dva muže prodávající radioaktivní materiál

Policie zatkla v pátek v brněnském hotelu Voroněž dva muže z Prešova, kteří se pokoušeli za 600.000 eur, tedy více než 19 milionů korun, prodat tři kilogramy neznámého radioaktivního materiálu. Podle vyjádření Státního ústavu pro jadernou bezpečnost, který látku zkoumá, nebylo za posledního tři čtvrtě roku nikde na světě větší množství takového materiálu zajištěno, uvedl tisková mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová.

Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu sledovali čtyřiapadesátiletého M. P. a šestačtyřicetiletého V. J. týden. Pachatelé byli zadrženi při přepočítávání peněz. Materiál detekoval policista, který se obchodu zúčastnil a byl vybaven speciální technikou, uvedla mluvčí. Zajištěný radioaktivní materiál na místě převzali pracovníci Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a nyní ho analyzují.

Podle předsedkyně SÚJB Dany Drábové je už teď vyloučeno, že by zadržená látka byla nebezpečná. "Je prakticky vyloučeno, že by se jednalo o materiál, který by byl přímo použitelný k výrobě jaderné zbraně, to znamená o vysoce obohacený uran či plutonium," uvedla Drábová. "S největší pravděpodobností půjde o nízkoobohacený uran, který měl sloužit k obchodu, který se v Evropě už po několik let sleduje, to znamená tyhle úniky materiálu ze zemí bývalého sovětského bloku," dodala.

Proti oběma pachatelům bylo zahájeno trestní stíhání pro pokus trestného činu nedovolené výroby a držení radioaktivního materiálu a vysoce nebezpečné látky a nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů. Při prokázání viny jim hrozí trest odnětí svobody až na 15 let. O návrhu na jejich vzetí do vazby rozhodne v nejbližších dnech soud.

Množství zadržené radioaktivní látky je nebývalé. Naposledy byl v České republice podobný materiál zajištěn v roce 1994. Tehdy šlo 2,74 kilogramu, uvedla Kosinová.

Doplňovací senátní volby v Brně vyhrál Karel Jarůšek

Těsná většina jedenadvaceti hlasů voličů rozhodla o tom, že do senátorského křesla za Brno na jeden rok usedne Karel Jarůšek z ODS. K úspěchu mu podle jeho slov dopomohla i rekordně nízká účast voličů, kterých přišlo jen 10,27 procenta. To je nejméně v historii senátorských voleb. "Přišlo strašně málo voličů a těch 21 hlasů bylo v tomhle kole rozhodující a myslím si, že je to obrázek té malé účasti," řekl novinářům Jarůšek bezprostředně po ohlášení výsledků.

Odmítl přitom, že by nyní voliče bezprostředně ovlivnil jeho nedávný příslib přenechat v případě úspěchu svůj senátorský plat mentálně postiženým a mladým sportovcům v Brně. "To prohlášení nemělo zapůsobit na voliče, ale spíše na děti," uvedl senátor. Již dříve upozornil, že senátor s jednoletým mandátem nemá příliš mnoho možností, jak Brnu pomoci.

Karel Jarůšek vyhrál před týdnem už první kolo, kdy získal 4858 hlasů. K doplňovacím senátním volbám v Brně přišlo 9554 z 92.870 zapsaných voličů, což bylo zhruba o pět procent méně než před týdnem. Poražený lidovec Rostislav Slavotínek dostal 4740 hlasů, což na zisk mandátu v horní komoře nestačilo. Nezájem voličů podle expertů ovlivnila nejen nízká důvěra veřejnosti v Senát, ale i fakt, že hlasování připadlo na prodloužený víkend.

Výsledek letošních doplňovacích senátních voleb v Brně a na Strakonicku podle očekávání prakticky nezměnil rozložení sil v horní komoře parlamentu. Opoziční ODS si zvolením Karla Jarůška obnovila počet svých senátorů na 26. Také vládní koalice zůstala na svém, když sociálního demokrata Pavla Rychetského vystřídal lidovec Josef Kalbáč. I když ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU zdaleka nemají v horní komoře nadpoloviční většinu 41 hlasů, mohou se spoléhat na podporu spřízněných nestraníků.

ČD: Osobní doprava již v provozu, vyjely i první nákladní vlaky

Osobní doprava na českých drahách po pátečním ukončení stávky rakouských železničářů již funguje v plném rozsahu a bez zpoždění. Do Rakouska ještě v noci vyjely i první nákladní vlaky. Zatím vyjíždějí jen připravené soupravy, dvě hodiny po poledni však České dráhy zrušily i dosavadní zákaz nakládání nových vlaků, uvedl v sobotu odpoledne Pavel Tesař z tiskového oddělení Českých drah.

ČD zatím stále neznají přesnou výši škod, kterou jim způsobila stávka v na rakouské železnici. Podle Tesaře se hovoří o milionech, možná i desetimilionech korun. Výše škody však prý bude záležet především na podkladech, které Českým drahám předloží zákazníci.

České dráhy již dříve oznámily, že budou škody na rakouské železnici vymáhat. ČD měly kvůli stávce nedostatek prázdných vozů pro některé své zákazníky, především v oblasti Ostravska. V Rakousku totiž uvízly prázdné vozy a naložené vagony do Rakouska neodjížděly. Podle rakouských drah ÖBB ale České dráhy nemají automaticky nárok na úhradu škod.

V osobní dopravě stávka významné problémy v ČR nepůsobila. Do Rakouska nejezdily žádné osobní vlaky a všechny končily v pohraničních přechodových stanicích v Horním Dvořišti, Českých Velenicích, Šatově na Znojemsku a v Břeclavi.

Hasiči strhli jen části zříceného domu, majitel rozhodne, co dál

Hasiči v noci na sobotu strhli jen nejvíce nebezpečné části domu, jehož část se v pátek odpoledne zřítila v Ostravě-Mariánských Horách. Podle statiků je ale stavba nebezpečná a stále hrozí, že se některé části zřítí. Dopoledne hasiči ještě říkali, že bude stržena celá budova. Podle posledních informací ale o osudu domu nakonec rozhodne majitel.

"Došlo k chybě při výměně informací mezi velitelem zásahu a skupinou statiků. Ti nařídili jen demolici nebezpečných částí poškozené stavby. Majitel budovy má do 22. listopadu vpracovat technologický postup a projektovou dokumentaci, jak postupovat dále. Na jejím základě pak statici rozhodnou," uvedl operační důstojník. Šéf moravskoslezských hasičů Zdeněk Nytra jeho slova potvrdil. Žádná demolice zatím není nařízena. Policisté na místě už částečně obnovili dopravu.

Asi čtvrtina domu, v němž měla kanceláře společnost Tchas, se zřítila v pátek krátce před 17:00. Při havárii nebyl nikdo zraněn, podle policistů stihli všichni pracovníci včas uniknout do bezpečí.

Podle operačního důstojníka policie kriminalisté už na místě začali vyšetřovat, zda je za havárii někdo zodpovědný. Pokud se prokáže, že za zřícení nese někdo odpovědnost, mohl by být obviněn z obecného ohrožení. Zřícením domu vznikla podle předběžných odhadů škoda 20 milionů korun.

Skončila konference Odborového svazu zdravotnictví

Řešení problémů s financováním zdravotnictví na úkor platů zaměstnanců opětovně odmítl Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče. Odboráři se na skončené konferenci postavili proti všem návrhům směřujícím k tomu, aby zaměstnanci resortu nadále nebyli placeni podle tabulek mzdových tarifů, který platí pro pracovníky veřejného sektoru, ale podle podnikatelských pravidel. Odboráři se také postavili proti snaze krajů převést nemocnice, které jsou příspěvkovými organizacemi, na obchodní společnosti. Na konferenci vyzvali vládu, aby v rámci reformy zdravotnictví přijala opatření, která posílí princip solidarity a rovného přístupu občanů k péči financované z veřejných zdrojů, uvedla mluvčí svazu Marie Klírová.

Odbory upozorňují na to, že regiony vynakládají na péči o občany rozdílné částky. Podle odborářů existují rozdíly nejen mezi venkovem a Prahou, ale i mezi jednotlivými okresy.

Konference podle mluvčí také vyzvala vládu, aby vypracovala společný finanční rámec pro všechny typy sociální péče a přepracovala podle připomínek odborníků věcný záměr zákona o sociální službách a urychlila práci na návrhu paragrafového znění.

V sociální péči neexistují standardy určující, jak má tato péče vypadat. Absence jasných pravidel vede k tomu, že klesá počet odborně vzdělaných pracovníků, které provozovatelé zařízení z finančních důvodů nahrazují méně kvalifikovanými pracovními silami, uvedla Klírová.

Účastníci konference neukončili stávkovou pohotovost, která trvá od června, protože problémy ve zdravotnictví nebyly podle jejich názoru dosud vyřešeny.

Už jednou pobodanému lékaři z Karviné opět někdo vyhrožuje smrtí

V neustálém strachu už několik dnů žije devětapadesátiletý karvinský psychiatr František Šviha. Někdo mu totiž vyhrožuje smrtí. Lékař tvrdí, že před lety by si z výhrůžného dopisu nic nedělal. Nyní je ale situace jiná. Před čtyřmi lety jej nožem napadl a vážně zranil šílený pacient. Šviha se bojí o život. Pořídil si proto plynovou pistoli, náboje, elektrický paralyzér a slzný plyn.

"Nikdy jsem netušil, že v tomto věku budu ordinovat jako na Divokém západě s koltem v šuplíku," svěřil se Šviha.

Výhrůžný dopis našel lékař v pondělí ráno na schodech u své ordinace. Když list otevřel, okamžitě si vzpomněl na několik let starou zkušenost. "Píše se tam, že tentokrát bude rána hluboká a smrtelná," uvedl.

Mluvčí karvinské policie Zlatuše Viačková potvrdila, že kriminalisté případ prošetřují. "Máme podezření, že se někdo dopustil násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci. Prověřujeme všechny okolnosti a kolegové nevynechají ani stopy, které by prokázaly souvislost s předchozím napadením," uvedla mluvčí.

V poslední době totiž případů napadení lékařů pacienty přibývá. Letos v květnu se terčem útoku stal třiašedesátiletý psychiatr z Prahy Karel Hynek. Mačetou na něj přímo v ordinaci zaútočil třicetiletý bývalý pacient. O dva měsíce dříve zastřelil v pražské Sarajevské ulici nespokojený pacient dvaapadesátiletého docenta ortopedického oddělení nemocnice Na Bulovce Václava Štědrého a poté si prostřelil hlavu.

Loni v květnu zastřelil sedmačtyřicetiletý muž v ordinaci v Ječné ulici v Praze svého zubaře. Útočník poté obrátil zbraň proti sobě a vážně si poranil hlavu. V nemocnici zemřel.

Zemřel představitel energických a poctivých mužů, herec Jiří Vala

Po dlouhé a těžké nemoci zemřel v noci na sobotu dlouholetý člen souborů Divadla na Vinohradech a Národního divadla, herec Jiří Vala. V posledních letech bojoval s rakovinou, které podlehl jen několik dní před tím, než měl oslavit 77. narozeniny.

Vala se narodil 27. listopadu 1926 v Popradu. Divadlo ho přitáhlo už jako studenta. Nejprve statoval v pražské Uranii, později zběhl z gymnázia a začal hrát v Divadle pražských předměstí. Začínal tu od píky a stavěl i kulisy. Profesní základy si upevnil na konzervatoři.

Po škole nastoupil v roce 1947 do Realistického divadla Zdeňka Nejedlého. Potom krátce působil ve Státním divadle v Ostravě. Do Prahy se vrátil v roce 1951 do tehdejšího Divadla československé armády, pozdějšího Divadla na Vinohradech. Zdejších patnáct let označoval za nejkrásnější období svého divadelního života. Po čtyřech letech u E. F. Buriana byl angažován do Národního divadla, na jehož prknech stál až do roku 1999.

Do divadla i filmu vstoupil jako představitel energického a perspektivního mládí, mužů navenek drsných, ale poctivých a citlivých. Později ztvárňoval charakterní postavy, k nimž ho předurčoval jeho mužný vzhled a civilní projev. Jen výjimečně dostával role negativní, zbabělce či slabochy. Nevyhýbal se ani komediálním úlohám.

Vynikající byli jeho Andrej Bolkonský i Pierre Bezuchov v Tolstého Vojně a míru, Petruccio ze Shakespearova Zkrocení zlé ženy. V českém repertoáru se u diváků dobře zapsal jako Tylův Jan Hus, Kalafuna ze Strakonického dudáka či jako Dubský v Macháčkově režii Našich furiantů.

Nemálo příležitostí dal Valovi i film. Snad nejpopulárnější zůstal jeho strážmistr Zeman z úspěšného Kachyňova Krále Šumavy. Televize mu přinesla především roli Martina Nedobyla v seriálu Sňatky z rozumu nebo svérázného malíře v seriálu Byl jednou jeden dům.

Muzeum Prostějovska představuje i méně známá díla Josefa

Jednu z největších výstav věnovaných tvorbě malíře Josefa Lady zahájilo muzeum v Prostějově. Výstava nazvaná Pocta Josefu Ladovi představuje zhruba 250 výtvarných děl ze sbírek českých a moravských muzeí a galerií i soukromých sběratelů. Kromě originálů známých kreseb a maleb ukazuje i některá dosud neznámá díla.

"Zcela náhodou jsme přišli například k souboru, který Josef Lada maloval pro pražské vodárny. Jsou to reklamní poutače, které však nepostrádají jeho typický půvab. Vystaveny jsou i plakáty či scénografie," uvedl ředitel Muzea Prostějovska Václav Hruška.

Na své si však přijdou i obdivovatelé známých Ladových obrázků. Ve výstavní síni totiž nechybějí jeho charakterističtí hastrmani, bubáci, kmotry lišky a další postavy, které lidé obdivují po desetiletí v dětských knížkách či na pohlednicích.

"Výstava je výjimečná rozsahem, ale o počet exponátů zase tolik nejde. Je to výstava průřezová, která seznamuje s autorovou tvorbou od samých počátků až k jejímu vrcholu, a to v celé šíři žánrů. Návštěvník si tak o Ladovi může vytvořit ucelenou představu," soudí Hruška.

Sport:

Česká fotbalová reprezentace porazila v Teplicích v přípravném zápase Kanadu vysoko 5:1. Branky českého týmu vstřelili Jankulovski, Poborský, Heinz, Sionko a Skácel. Za Kanaďany skóroval Radzinski.

Počasí:

Noc ze soboty na neděli bude oblačná. Teploty +2 až -2 stupně, při vyjasnění na až minus 4 stupně Celsia. V neděli bude oblačno až polojasno. Nejvyšší teploty 6 až 10 stupňů Celsia. Jižní až jihovýchodní vítr bude mít rychlost do 25 kilometrů v hodině.

15-11-2003