Denní souhrn zpráv Zprávy

03-06-2004

Člověku, který zneužívá nemocenskou, možná bude hrozit pokuta

Člověk, který zneužívá nemocenské dávky a stát mu to prokáže, by mohl dostat až padesátitisícovou pokutu. Mimo jiné i s tím počítá současná verze návrhu nového zákona o nemocenské, kterou se ve čtvrtek zabývala tripartita.

"Neoprávněné čerpání dávky je de facto krádeží," uvedl ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach (ČSSD). Na dotaz ČTK řekl, že do parlamentu chce vláda předlohu poslat na podzim. Pokuta až do výše 100.000 korun bude podle něj zřejmě hrozit lékaři, který prokazatelně vystaví neschopenku simulantovi.

Zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů se shodli na tom, že je třeba změnit nynější stav, kdy někteří lidé a některé podniky systém nemocenské zneužívají. Názory na konkrétní podobu změny se zatím rozcházejí.

Návrh zákona o nemocenské by měl také znamenat, že náhradu mzdy by měl v prvních 14 dnech nemoci zaměstnancům vyplácet nikoli stát, ale zaměstnavatelé. Za to by jim měly klesnout odvody na zdravotní pojištění z 3,3 na 1,6 procenta. Svaz průmyslu a dopravy ale žádá pokles na 1,4 procenta.

Senát asi navrhne umožnit vybírání školného na vysokých školách

Senát bude zřejmě souhlasit s návrhem, aby vysoké školy mohly vydělávat a vybírat školné od všech studentů. Nyní mají tuto možnost jen u těch, kteří si studium prodlužují. Navrhovaný poplatek by měl být variabilní podle výše státní dotace na jednoho studenta. Pro příští akademický rok by měl činit maximálně 7683 korun ročně.

Počítá s tím návrh novely vysokoškolského zákona, který vypracovali pravicoví senátoři v čele s Václavem Roubíčkem (za ODS). Proti se při čtvrteční dvouhodinové bouřlivé rozpravě postavili jen senátoři ČSSD s poukazem na dopad školného na sociálně slabší vrstvy. Při hlasování se k jejich návrhu na zamítnutí novely připojil pouze komunista Eduard Matykiewicz. "Ve sněmovně tento návrh nemůže projít v současném politickém rozpoložení," upozornil senátor ČSSD a odborový předák Milan Štěch. ČSSD a KSČM mají ve sněmovně většinu.

Takovéto návrhy vedou k destabilizaci a polarizaci společnosti, míní Štěch. Předseda školského výboru František Mezihorák (ČSSD) považuje za nemožné zavést školné v době, kdy na obyvatelstvo dopadá řada nepříznivých vlivů, daných reformou veřejných financí a začleněním do EU. Proti poplatkům je i ministerstvo školství.

Jednání bankovní rady ČNB skončilo bez měnových rozhodnutí

Čtvrteční zasedání bankovní rady České národní banky skončilo bez měnových rozhodnutí. Naposledy se bankovní rada měnovými otázkami zabývala na konci května, kdy sazby ponechala beze změny. Celkový vývoj ekonomiky je totiž podle viceguvernéra ČNB Luďka Niedermayera v souladu s očekáváním centrální banky. "Data potvrzují pohled, který přinesla předchozí prognóza," řekl po jednání bankovní rady v závěru května Niedermayer. ČNB drží základní repo sazbu na historicky nejnižších dvou procentech od července loňského roku. Naposledy zvyšovala sazby v roce 2001.Ekonomové soudí, že centrální banka počká na další signály oživení ekonomiky a růstu inflace. Aktuální údaje o vývoji české ekonomiky oznámí Český statistický úřad 10. června, kdy zveřejní čísla o růstu hrubého domácího produktu.

Bývalí studenti se musí omluvit pedagogovi za jeho kritiku

Tři bývalí studenti Fakulty architektury Vysokého učení technického v Brně se musí omluvit někdejšímu šéfovi fakultní organizace KSČ Janu Snášelovi za to, že ho v roce 1989 písemně kritizovali. Rozhodl o tom ve čtvrtek brněnský městský soud. Trojice se chce odvolat.

Dokument, pod nímž jsou podepsáni Zdeněk Hirnšál, Martin Laštovička a Jiří Slezák, v době sametové revoluce vyjádřil Snášelovi nedůvěru. Snášel kvůli tomu podal žalobu na ochranu osobnosti. Případ se vleče 13 let a čtvrteční rozhodnutí je dalším ze série rozsudků v kauze.

"Omlouvat se rozhodně nehodláme, podáme si odvolání a jsme připraveni se soudit dál," řekl po vynesení rozsudku jeden z bývalých studentů Zdeněk Hirnšál.

Trojice bývalých studentů se před soudy nejrůznějších instancí roky hájí tím, že dokument vznikl v revolučních dnech, a to jménem celé studentské obce na fakultě. Podle soudce Dušana Schinzela, ale prohlášení není jen prostým vyjádřením nedůvěry. V dopise je totiž Snášel hodnocen jako arogantní, demagogický a kariéristický, což soudce ve sporu považuje za nejdůležitější. Trojice tato tvrzení při jednání nedoložila, proto podle něj nezbylo nic jiného než soudně nařídit omluvu. Spor je střetem práva žalovaných na svobodu projevu a práva žalobce na ochranu osobnosti, přičemž se nelze hájit tím, že dokument je prohlášením studentské komunity, vysvětlil soudce.

"Soud rozhodl podle práva, a ne podle politiky," řekl ČTK Snášel při odchodu ze soudní síně. Jeho obhájce upozorňoval při jednání na to, že veřejnost spor hodnotí jen v politické rovině.

Za bývalé studenty se v uplynulých dnech postavili i předsedové senátů 13 českých vysokých škol. Ve společném prohlášení uvedli, že by trojice neměla být stíhána za to, že jménem studentů v roce 1989 vyjádřili kritický názor.

Ředitelka nemocnice: Unesená dívka zřejmě nebyla znásilněna

Unesená sedmiletá Věra Wolfrámová z Chodova, kterou ve středu večer nelezli policisté, zřejmě nebyla znásilněna. Novinářům to řekla Věra Procházková, ředitelka sokolovské nemocnice, kde dívka leží. Lékaři ale budou provádět další vyšetření. Dívka je podle lékařů v lepším fyzickém než psychickém stavu. "Spíše je dítě podchlazené a utrápené, než že by tam došlo k nějakému násilí," řekla Procházková. Nyní se připravuje tým lékařů a psychologů, který by spolu s vyšetřovateli měl dívku vyslechnout. Její návrat do běžného života bude ale ještě chvíli trvat.

Podle německé agentury DPA zahájili policisté v Bavorsku a západních Čechách po nalezení Věry pátrání po podezřelém Němci. Policisté prý hledají asi padesátiletého plešatého muže s bradkou, který nosí brýle. "V rámci běžné praxe jsme německou policii požádali o spolupráci. Neznamená to ale, že hledáme konkrétního pachatele," řekla k tomu ČTK sokolovská policejní mluvčí. DPA s odvoláním na policii v Řezně napsala, že se v květnu v Chodově pokusil řidič vozu s německou poznávací značkou několikrát vylákat děti do svého automobilu.

Po objevení Věry si částečně oddechli obyvatelé Chodova, odkud byla dívka v úterý unesena. "Když ampliony ve městě oznámily, že se našla, ozývaly se radostné výkřiky," uvedl jeden Chodovan. Podle chodovského místostarosty Stanislava Pochmana se obavy rodičů viditelně podepsaly na ruchu ve městě. "V městě bylo vidět hodně policistů, děti ale skoro žádné," řekl na dotaz ČTK.

Poslanci navrhují, aby se na gymnáziích maturovalo z matematiky

Školský výbor Poslanecké sněmovny navrhuje, aby se na gymnáziích povinně maturovalo z matematiky. Žáci ostatních škol budou ve společné části nové maturity povinně zkoušeni jen z českého a cizího jazyka, třetí předmět si budou moci vybrat. Je to jedna ze změn, kterou poslanci zapracovali do vládní předlohy školského zákona. Zákon by měl podle ministerstva školství reformovat systém vzdělávání.

Ministryně školství Petra Buzková má k povinné zkoušce z matematiky výhrady. Myslí si, že by si žáci měli sami vybrat třetí povinný maturitní předmět. Možná, že to tak bude, o maturitě se bude totiž ještě diskutovat, řekla novinářům. Pro zkoušku z matematiky je ale stínový ministr školství Walter Bartoš (ODS), který považuje zákon za špatný.

Školský zákon zavádí rámcové vzdělávací programy nahrazující direktivní osnovy, učitelé by děti měli učit v souvislostech a nepřehlcovat je daty. Školy budou vytvářet své vlastní programy, jimiž se budou moci profilovat. Učitelé budou moci děti známkovat, slovně hodnotit nebo kombinovat oba způsoby. Maturita bude mít dvě části - státní a školní. Obsah, formu i kritéria společné části stanoví stát, druhá část je záležitostí školy.

Buzková je přesvědčena, že zákon poslanci schválí. Mohl by pak platit od ledna příštího roku. Nové maturity by čekaly studenty, kteří na střední školu nastoupí příští rok v září.

Pithart po návštěvě v Haagu doufá v nový pokus o ratifikaci ICC

Česká republika jako jediná z členských zemí Evropské unie dosud neratifikovala zakládající smlouvy Mezinárodního trestního soudu (ICC), pověřeného stíhat zločiny proti lidskosti. Tato situace vedla i ke dvoudenní návštěvě dvou desítek českých poslanců a senátorů u mezinárodních soudů v Haagu, kam přijeli na pozvání nizozemského parlamentu.

"Jsme skutečně ve zvláštní situaci a není příjemné to vysvětlovat," řekl ČTK předseda Senátu Petr Pithart na závěr návštěvy převážně opozičních parlamentářů. Doufá, že debaty této "studijní skupiny" s představiteli ICC a Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) by mohly přispět k novému pokusu o to, aby se ČR připojila k 94 zemím světa, které takzvaný římský statut ICC již ratifikovaly.

Jádro problému podle Pithartova názoru netkví v ústavních otázkách okolo ratifikace, ale v postojích ODS a KSČM, odvolávajících se hlavně na to, že statut ICC dosud neratifikovaly ani Rusko, Čína a především Spojené státy. USA se snaží o to, aby jejich občané, zejména vojáci na zahraničních misích, nepodléhali jurisdikci ICC. Například podle ODS by ochrana občanů ČR neměla být menší než občanů USA.

Česká parlamentní opozice tvořená ODS a KSČM je dlouhodobě velmi zdrženlivá k možnosti, že by občané Česka měli být na základě různých dohod vydáváni k soudnímu stíhání do zahraničí. Opozice v takové možnosti spatřuje oslabování právních jistot, jež občanům Česka zaručuje ústava. Ze stejného důvodu patří právě ODS a KSČM i k největším odpůrcům toho, aby v Česku platil evropský zatykač.

Nizozemský korunní princ v Praze diskutoval především o vodě

Čtvrteční pracovní návštěva nizozemského korunního prince Willema-Alexandera v Praze se v podstatě celá točila kolem řek a vody. Už dopoledne převzal na Karlově univerzitě stříbrnou pamětní medaili za svou snahu o realizaci vize trvalé udržitelnosti vodních zdrojů. Odpoledne si spolu s pražským primátorem Pavlem Bémem prohlédl ukázku protipovodňových bariér, které pomohly při záplavách v srpnu 2002 ochránit centrum města a jejichž výstavba pokračuje i nyní.

Nizozemského následníka trůnu přijal odpoledne také prezident Václav Klaus. "Bavili se o dvoustranných vztazích obou zemí a řeč přišla samozřejmě i na fotbalové mistrovství Evropy," poznamenal šéf tiskového odboru prezidentské kanceláře Petr Hájek.

Před návštěvou na Hradě byl Willem-Alexander hostem v Muzeu Kampa, kde spolu s pražským primátorem zhlédl film o povodni v roce 2002. "Sledoval jsem, jak město trpělo za záplav. A rychlost, s jakou radnice reagovala, aby byl instalován protipovodňový systém, je velmi působivá," řekl Willem-Alexander ČTK.

Nizozemský princ se touto problematikou zabývá dlouhodobě, je například patronem organizace Global Water Partnership, založené Světovou bankou, OSN a Švédskem. Organizace si klade za cíl uvést do života ekologické programy jednotlivých vlád.

Ministři "pětadvacítky" vyzývají voliče k účasti na volbách do EP

Ministři pětadvaceti členských zemí Evropské unie ve čtvrtek ve společné výzvě vybídli voliče k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu. "Jděte k evropským volbám. Nedopusťte, aby se o vaší budoucnosti rozhodovalo bez vás," zdůrazňuje výzva, k níž svůj podpis připojil také šéf české diplomacie Cyril Svoboda.

První volby do EP po rozšíření EU o deset nových členských zemí hrozí novým rekordem v nezájmu Evropanů. Podle průzkumu Gallupova ústavu z minulého týdne je odhodláno hlasovat pouze 45 procent dotázaných, v "nových" zemích 37 procent. Vůbec nejnižší zájem v sondě projevili Češi, z nichž se k urnám míní určitě dostavit pouze necelá pětina, na rozdíl od tří čtvrtin Belgičanů.

Sdružení kritizuje ČT za způsob informování před eurovolbami

Sdružení ochrany koncesionářů se nelíbí, jakým způsobem Česká televize informuje o jednotlivých stranách před volbami do Evropského parlamentu. "Rovnoprávnost politických subjektů se zúžila jen na odvysílání volebních šotů, zatímco do publicistických pořadů je zváno jen několik osobností," řekl novinářům prezident sdružení Jiří Novák. ČT s výtkami nesouhlasí.

Příprava voleb do Evropského parlamentu je podle sdružení příkladem toho, že televize nepřistupuje rovnoprávně ke všem stranám. Analytik ředitelství zpravodajství ČT Ladislav Doležal namítl, že televize od pondělí vysílá seriál předvolebních diskuzí, na něž pozvala představitele všech 31 uskupení kandidujících do EP. Bude jej vysílat do 7. června.

Podle něj se podobné názory objevují pravidelně, jejich četnost se před volbami vždy zvyšuje. "Mimoparlamentní strany logicky cítí situaci jako vhodnou pro své zviditelnění. V současné době je na ministerstvu vnitra registrováno kolem osmdesáti, možná stovky mimoparlamentních stran - se všemi komunikovat, to nejde," míní Doležal.

Liberecký prapor NATO bojuje na cvičení o osvědčení pro zásahy

Liberecký mnohonárodní prapor sil rychlého nasazení NATO skládá na velkém cvičení v Itálii závěrečné zkoušky, při nichž dokazuje svou připravenosti k zásahům na celém světě. Prapor má na starosti boj se zbraněmi hromadného ničení. Italského cvičení se účastní kolem 50 českých vojáků, řekla ČTK mluvčí praporu Vlastimila Cyprisová.

Prapor vznikl loni 1. prosince a tvoří ho 500 až 600 specialistů z 11 evropských zemí, USA a Kanady. Přibližně polovinu mužstva tvoří Češi. "Cvičení v Itálii začalo 25. května a skončí 8. června. Jsou na něm i jiné jednotky sil rychlého nasazení NATO, celkem jde téměř o 2500 vojáků," uvedla Cyprisová. Pokud bude jednotka úspěšná, obdrží osvědčení a od 1. července smí jít do akce kdekoli na světě. Na místo se musí dostat v rozmezí od pěti do 20 dnů.

O výcvik praporu se starají především čeští odborníci. V Liberci má základnu brigáda chemické ochrany. Její členové se podíleli na spojeneckých operacích v Perském zálivu. Z českých příslušníků vznikla rota chemické ochrany, rota bojového zabezpečení, logistická a zdravotní jednotka. O biologickou jednotku se postarali Britové, o čtyři dekontaminační čety Rumuni, Poláci, Španělé a Belgičané. Také pro laboratoře se počítá s odborníky z několika zemí.

Některé banky nabízejí nákup cizích měn na dovolenou bez poplatku

Některé tuzemské banky se už chystají na dobu letních dovolených a nabízejí lidem nákup vybraných měn bez poplatku. Nejčastěji zvýhodňují nákup chorvatských kun, o které bude zřejmě i letos velký zájem. Do Chorvatska míří každoročně na dovolenou zhruba milion Čechů.

Například Česká spořitelna či ČSOB prodávají chorvatskou kunu bez směnárenského poplatku až do konce září. Spořitelna navíc do konce září zdarma nabízí směnu korun na všechny běžné evropské měny a americké dolary.

Prázdninová nabídka některých bank také zahrnuje výhodnější spotřebitelské úvěry na financování dovolené a zrušení či slevu na ročním poplatku za vedení platebních karet pro zájemce, kteří o ně požádají během léta. Spořitelna také nabízí sjednání cestovního pojištění s 20procentní slevou.

Česká republika v boji s drogami využívá americké zkušenosti

Čeští protidrogoví experti jezdí již přes deset let do Spojených států, kde se ve spolupráci s americkou Agenturou pro potírání narkotik (DEA) učí nové způsoby boje s narkomafií. Šéf policejní protidrogové centrály Jiří Komorous ČTK řekl, že pro Česko je zvláště inspirativní americký nekompromisní přístup k takzvaným měkkým drogám.

"U nás i jinde v Evropě je největší problém s legalizačními a liberalizačními tendencemi (v oblasti měkkých drog)," prohlásil. Americký přístup s nulovou tolerancí je podle něj správný. "Snažíme se obdobný model uplatňovat i v České republice," řekl. Za měkké drogy je všeobecně považována například marihuana, dále extáze a halucinogeny.

Česká vládní koalice se v míře tvrdosti protidrogové politiky příliš neshoduje. Válku drogám v únoru vyhlásila KDU-ČSL, podle které je protidrogová politika příliš liberální. Navrhuje proto přísnější postup. Předseda Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky Petr Mareš (Unie svobody-DEU) je pro mírnější přístup k uživatelům konopných látek, a naopak chce přitvrdit sankce proti nejnebezpečnějším drogám.

Německý ministr vnitra pro racionalizaci ostrahy hranice s Českem

Německý ministr vnitra Otto Schily dal ve čtvrtek najevo, že chce posílit bezpečnost na východních státních hranicích. Specifické problémy vidí na české hranici s Bavorskem, kde v ostraze spolupůsobí spolkoví pohraničníci, celníci i bavorská policie, mezi nimiž spolupráce občas skřípe.

"Je třeba přezkoumat efektivnost a praktické schopnosti těchto struktur. Musíme věnovat pozornost tomu, aby se ve svém působení nedublovaly nebo dokonce si navzájem kvůli rivalityě neházely klacky pod nohy," řekl podle agentury DPA Schily v bavorském Řezně.

Kajínkův obhájce Kubíček stane v červenci opět před soudem

Známý pražský advokát Kolja Kubíček stane v červenci opět před soudem. ČTK to potvrdila soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 6 Naděžda Brčáková. Obhájce dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka je obviněn z vydírání svědka. Případem se soud již dvakrát zabýval a pokaždé ho zprostil obžaloby, věc však poté vždy vrátila odvolací instance.

"Hlavní líčení se uskuteční v polovině července," upřesnila soudkyně. Kubíček podle obžaloby vydíral v roce 1995 člověka, který usvědčoval jeho klienty z loupeže. Údajně mu vyhrožoval, že pokud nestáhne trestní oznámení, náhodně jej srazí auto nebo bude usvědčen z prodeje drog. Advokátovi hrozí až osmileté vězení.

Kubíček podle žalobce telefonoval údajné oběti loupeže ze své kanceláře. V případu však nebylo možné vyslechnout advokátovy spolupracovníky. Jsou totiž vázáni mlčenlivostí ze strany tehdejších klientů, kteří z nich tuto povinnost nesňali. Pražský advokát vinu důrazně odmítá a prohlašuje, že i údajně poškozený vzal nyní své obvinění zpět.

Velvyslanec Bašta podal svědectví v kauze Českého domu v Moskvě

Velvyslanec v Rusku Jaroslav Bašta podstoupil minulý pátek na policii víc než čtyřhodinový výslech související s kauzou nevýhodného pronájmu Českého domu v Moskvě. Komisař protikorupční služby tak zřejmě získal důležité svědectví, neboť Baštovi se řada okolností kolem pronájmu lukrativního objektu od počátku nelíbila.

"Pan Bašta se k výslechu dostavil a ochotně odpověděl na všechny otázky policejního komisaře i obhájců," řekl ČTK žalobce odboru nejzávažnější hospodářské kriminality Zbyněk Podlipný.

Smlouvu o pronájmu připravil někdejšímu ministru zahraničí Janu Kavanovi k podpisu tehdejší generální sekretář ministerstva Karel Srba. Bašta ale kvůli protiprávnosti odmítl uzavřít dohodu o vzájemném poskytování služeb mezi velvyslanectvím a společností Hotel Český dům, která zajišťovala praktické naplnění smlouvy.

Dohoda byla ale nakonec v lednu 2001 uzavřena. Kavanova náměstkyně Helena Opolecká totiž místo Bašty zmocnila k podpisu bývalého skladníka Českého domu Zdeňka Willa. Opolecká zařídila i posouzení smlouvy právníkem Jiřím Terynglem, který ovšem zastupoval i druhou stranu - Hotel Český dům.

Senátoři: Souhlas s osvojením dítěte předem odporuje úmluvám

Souhlas s osvojením dítě v době před uplynutím šesti týdnů od jeho narození je podle senátorů z výboru pro lidská práva v rozporu s úmluvami, jimiž je Česko vázáno. Výbor proto ve čtvrtek doporučil horní komoře tuto část lidovecké novely zákona o rodině odmítnout. Souhlasil naopak se stanovením lhůty pro soudní řízení o osvojení na tři měsíce a s příspěvky státu zařízením pro děti, které vyžadují okamžitou pomoc.

"Souhlas maminky ještě před uplynutím šestitýdenní lhůty je v naprostém rozporu se všemi lidskoprávními úmluvami, s Ústavou," řekl ČTK Zdeněk Bárta (za KDU-ČSL). Text novely podle jejích kritiků odporuje například úmluvě o právech dítěte, mimo jiné jeho právu znát své pokrevní rodiče

Zastánci novely argumentují tím, že souhlas s osvojením by nabyl účinnosti až po uvedené lhůtě, do té doby by jej bylo možné odvolat. Nynější praxe, kdy je možné souhlasit s osvojením až šest týdnů po porodu, vede podle přívrženců novely k průtahům a vleklým soudům. Matka se někdy po porodu "vytratí" a už se jí nelze dotázat. Dítě tak může přijít o šanci na to, aby se rychle dostalo do náhradní rodiny. Novela by tak měla adopce zrychlit, malé děti by nemusely prožít dětství v různých ústavech.

Ruml: Nedokážu si představit konání olympijských her v Číně

Místopředseda Senátu a zároveň šéf výboru organizace Olympic Watch Jan Ruml si nedokáže představit, že by se za současné situace mohly konat v roce 2008 v Číně letní olympijské hry. "Komunistická Čína nadále udržuje totalitní režim, denně vězní, mučí a popravuje nevinné lidi a porušuje základní lidská práva a svobody," řekl Ruml ČTK. "Pokud se poměry v Číně nezmění, tak si za této situace nedovedeme představit, že by tam olympiáda mohla proběhnout," uvedl Ruml.

Organizace Olympic Watch, která vznikla v roce 2001, je výborem pro OH ve svobodné demokratické zemi v roce 2008. Jejím úkolem je monitorovat situaci v oblasti lidských práv v Číně tak, aby se olympijské hry, které jsou tam plánovány, skutečně mohly konat ve svobodném a demokratickém státě, uvedl její předseda.

Skupina vyzývá Klause k plnění povinností vůči Ústavnímu soudu

Skupina sedmi politiků, umělců a dalších lidí veřejně vyzvala prezidenta Václava Klause, aby dostál své ústavní povinnosti a předkládal bez prodlení Senátu návrhy kandidátů na ústavní soudce. V otevřeném dopise ho vyzvali k předkládání kvalitních návrhů, aby se Ústavní soud mohl opět ujmout všech úkolů plynoucích z Ústavy.

Autoři dopisu, který zaslali ČTK, se brání myšlence, že by problémy při jmenování ústavních soudců mohly plynout z účelové snahy Klause obsadit Ústavní soud lidmi, kteří by nebránili úpravám volebního zákona, s nímž před několika roky přišly ODS a ČSSD. Tato neúspěšná iniciativa měla posílit volební šance větších stran na úkor menších.

Dopis souvisí s dlouhodobými spory mezi Klausem a senátory o to, kdo by se měl stát ústavním soudcem. Horní komora již odmítla několik kandidátů, které Klaus navrhl. Kvůli sporu Klausovi hrozí žaloba pro velezradu. Chystá ji nestraník Zdeněk Bárta, senátor za KDU-ČSL. Klaus podle něj pomalým nominováním adeptů na ústavní soudce znemožňuje fungování této instituce. Klaus naopak soudí, že senátorům nejde ani tak o Ústavní soud, ale o zviditelnění.

Klaus podepsal zákon umožňující ministerstvům obchod se zbraněmi

Prezident Václav Klaus podepsal zákon umožňující ministerstvům vnitra a obrany přímo obchodovat s vojenským materiálem bez prostředníků. ČTK o tom informoval ředitel tiskového odboru prezidentské kanceláře Petr Hájek. Novela zákona o obchodu s vojenským materiálem a dalších souvisejících zákonů umožní například uzavření smlouvy na pronájem 14 stíhaček Jas-39 Gripen přímo mezi českým ministerstvem obrany a švédskou stranou bez českého prostředníka.

Dosud platný zákon státním institucím nedovoloval se zbraněmi obchodovat přímo. Nová úprava mu to umožňuje v případě, že i na druhé straně obchodu bude stát. Novela tak dovoluje ministerstvům obrany nebo vnitra na základě rozhodnutí vlády dojednat obchod s vojenským materiálem s jinou zemí, je-li to nutné kvůli zajištění obrany a bezpečnosti státu.

Prezident podepsal zákon upravující plat českých europoslanců

Prezident Václav Klaus ve čtvrtek svým podpisem stvrdil zákon, podle kterého bude základní měsíční plat každého ze 24 českých poslanců Evropského parlamentu 65.000 korun hrubého. Plat poslanců EP, které čeští voliči vyberou 11. a 12. června, je o 18.500 korun vyšší, než činí základní plat řadového člena českého parlamentu, a skoro čtyřikrát vyšší než loňská průměrná hrubá mzda v Česku.

Čeští zástupci nebudou mít stejný měsíční plat jako ostatní členové EP. Všichni poslanci EP totiž nemají stejnou měsíční mzdu. Jsou placeni stejně jako poslanci národních parlamentů svých zemí z národních rozpočtů. Nejvyšší plat z dosavadních členských zemí EU, 11.780 eur měsíčně (skoro 377.000 korun), berou Italové. Mají zhruba dvojnásobek platu členů EP z Francie a Německa. Nejhůře jsou placeni europoslanci ze Španělska, kteří berou 2540 eur (přes 81.000 korun).

Čeští a čínští poslanci mluvili o vztazích i lidských právech

Česko-čínské vztahy, modernizace Číny, mezinárodní vývoj i lidská práva v Číně po změnách její ústavy patřily mezi témata, o nichž ve čtvrtek hovořili zástupci zahraničních výborů Poslanecké sněmovny a čínského parlamentu. O zrušené dodávce českých radarů Věra do Číny a 15. výročí potlačení studentských protestů na náměstí Nebeského klidu v Pekingu nemluvili. ČTK a České televizi to řekl předseda sněmovního zahraničního výboru Vladimír Laštůvka (ČSSD).

Číňané se k rozhovorům ani pětidenní návštěvě Česka, kterou zahájili ve středu, nechtěli vyjádřit. Vede je místopředseda zahraničního výboru Jang Kuo-liang. ČTK a ČT ho požádaly o rozhovor, ale po konzultaci se svými kolegy v mateřštině odmítl na cokoli odpovědět. Laštůvka uvedl, že jde o reciproční návštěvu za cestu českých poslanců do Číny před třemi roky.

Benzina nesouhlasí s udělením pokuty od ÚOHS; podá žalobu k soudu

Společnost Benzina nesouhlasí s udělením pokuty od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, podle něhož v roce 2001 vytvořila spolu s dalšími distributory pohonných hmot kartelovou dohodu o cenách benzinu. Podá proto žalobu ke Krajskému soudu v Brně. Zároveň požádá předsedu ÚOHS o odložení splatnosti pokuty do doby, než soud rozhodne. Na čtvrteční tiskové konferenci to řekl místopředseda představenstva Benziny Tomáš Zikmund. Benzina má zaplatit 98 milionů korun.

Rozhodnutí antimonopolního úřadu považuje Benzina za neopodstatněné, o uzavření dohody navíc prý úřad nemá přímé důkazy. "Pro zvýšení cen benzinu v květnu 2001 existovaly pádné důvody," řekl ředitel pro jakost a vnější vztahy Benziny Václav Loula. V prvních čtyřech měsících roku 2001 ceny na čerpacích stanicích stagnovaly nebo klesaly. Ceny, za jaké Benzina nakupovala benzin od rafinerií, však rostly. Situaci dále zhoršil výrazný vzestup ceny benzinu od rafinerií v dubnu 2001. Zdražení tak údajně nemohl odvrátit ani pokles cen vstupů, který nastal během června 2001.

Argument ÚOHS, že kartelovou dohodu dokazuje současné zvýšení cen u pokutovaných společností, je podle Louly chybný. Rychlost reakce na změny cen prý není ničím výjimečným. Na trhu pohonných hmot v republice je ostré konkurenční prostředí. Na změnu cen konkurence je Benzina podle Louly schopná reagovat nejpozději do 12 hodin. Podle něj jde o standardní postup, který uplatňují firmy i na zahraničních trzích. "Jde o takzvané cenové následování, které evropské země běžně akceptují," podotkl právní zástupce Benziny Robert Pelikán.

Úřad v úterý potvrdil své březnové rozhodnutí, podle kterého má šest distributorů pohonných hmot zaplatit celkem 313 milionů korun. Jde o nejvyšší pokutu, kterou antimonopolní úřad ve své historii udělil. "Odhadovaný zisk na růstu marže dosáhl několika set milionů korun," řekl v úterý novinářům předseda ÚOHS Josef Bednář.

Cizinci si loni v ČR vydělali 30 miliard, Češi v cizině polovinu

Cizinci zaměstnaní v České republice si vydělají zhruba dvojnásobek částky, kterou činí platy českých občanů pracujících v zahraničí. Zatímco cizincům pracujícím v tuzemsku firmy v loňském roce vyplatily přes 30 miliard korun, Češi pracující v cizině si loni vydělali jen zhruba 14 miliard korun. Z toho 11,4 miliardy korun dostali na mzdách a zbytek na sociálních příspěvcích od svých zaměstnavatelů. Vyplývá to z analýzy, kterou vypracoval Český statistický úřad.

Zájem Čechů o práci v cizině se soustřeďuje hlavně na Německo, Rakousko, Velkou Británii a Itálii. Ve srovnání s celkovým objemem vyplacených mezd je však podíl české práce v cizině podle statistiků zanedbatelný, protože představuje necelých 1,4 procenta mezd domácností.

Podle ČSÚ pracovalo loni v tuzemsku průměrně 57.500 občanů Slovenska. Z východu si přišlo legálně vydělávat skoro 38.000 lidí, z opačného směru přicestovalo za prací 7,5 tisíce lidí. Nelegálně si v Česku vydělávalo přes 37.000 lidí.

Tatra bourá haly a prodává majetek, který nesouvisí s výrobou aut

Kopřivnická automobilka Tatra v nejbližších měsících dokončí likvidaci asi 20 budov a výrobních hal ve svém areálu. Kvůli úsporám se chce také zbavit majetku, který nesouvisí s výrobou automobilů. ČTK to oznámilo vedení firmy. Z jejího areálu už zmizel sklad údržby, sušárna dřeva i rozsáhlý objekt tesařské dílny.

Bourání hal podle vedení společnosti nijak nepostihne živnostníky, kteří v areálu podnikají na základě nájemních smluv. "Demolice budov se nájemců prakticky nedotýká. Bouráme většinou dlouhodobě prázdné objekty, které jsou ve velmi špatném technickém stavu," uvedlo vedení firmy ve vyjádření pro ČTK.

V současné době zaměstnává automobilka 2200 lidí, v roce 2003 vykázala ztrátu 485,103 milionu korun po zdanění a prodala 1521 nákladních automobilů. Letos počítá se zvýšením výroby o více než 40 procent a udržením vyrovnaného rozpočtu. Většinovým vlastníkem firmy je americká společnost Terex Corporation, která drží 70,51 procenta akcií. Vectra Limited má 21,11 procenta, zbytek vlastní drobní akcionáři.

KSČM chce jednat o radaru Věra na schůzi Poslanecké sněmovny

Komunisté chtějí jednat o radaru Věra v Poslanecké sněmovně. Vláda totiž v květnu rozhodla o odebrání licence na jeho prodej do Číny. Místopředseda sněmovny a KSČM Vojtěch Filip na čtvrteční tiskové konferenci řekl, že 15. června předloží návrh na zařazení tohoto bodu do programu schůze. Vláda podle něj porušila mezinárodní úmluvy, zájmy ČR a EU a zákon na ochranu míru a měla by zvážit, zda je kompetentní řídit stát.

Filipa pobouřilo to, že kabinet rozhodoval pod nátlakem Spojených států. Podle některých zdrojů dostal premiér Vladimír Špidla dopis od americké administrativy. Američany chystaný prodej šesti radarů do komunistické Číny znepokojil, protože systém je schopen odhalit cizí radar a určit jeho typ, aniž je sám odhalen.

Kabinet se podle Filipa nechová jako vláda suverénního státu, ale jakoby ČR byla mandátním územím USA. Místopředseda připustil, že premiér existenci dopisu nepotvrdil ani nepopřel a že se k němu nezná ani americké ministerstvo zahraničí a velvyslanectví.

Ministerstvo chce vydat méně povolenek na emise, než žádá průmysl

Ministerstvo životního prostředí navrhuje dát průmyslu v příštích třech letech obchodovatelné povolenky na vypuštění 91,6 milionu tun emisí skleníkových plynů ročně. Číslo kopíruje průměrnou produkci vybraných 430 zařízení v letech 1999 až 2001, která činila 89 milionů tun, a zahrnuje prognózy tempa růstu jednotlivých průmyslových odvětví. Ministr Libor Ambrozek očekává, že průmysl nebude s návrhem spokojený. "Zazněl požadavek na 110 milionů tun," řekl novinářům.

Zdůraznil, že systém obchodování má vést ke snížení emisí a splnění evropského závazku ke Kjótskému protokolu, nikoli k obchodování pro zisk. Kdyby stát nadhodnotil tempo růstu průmyslu a s ním spojené zvyšování emisí, Evropská komise by podle Ambrozka nadbytečné povolenky považovala za nepovolenou dotaci.

Požadavek průmyslu ale vychází z Kjótského protokolu. Protože produkce skleníkových plynů v Česku v 90. letech razantně klesla, splnil by stát závazky i v případě, že by jeho emise v příštích letech stouply na 110 milionů tun. S tímto volným prostorem by podniky chtěly v rámci Evropy obchodovat.

Betsson má u sázkařů úspěch, Češi stále více riskují pokuty

Londýnská firma Betsson provozující internetové kurzové sázení začíná sklízet úspěchy. Jen při soutěži Česko hledá SuperStar Češi prosázeli zhruba 30 tisíc korun, a to je přede dveřmi evropský šampionát ve fotbale, v tuzemsku sport číslo 1. Sázkaři ale riskují pokuty, protože činnost firmy Betsson je nezákonná, vyplývá ze zjištění ČTK. Nový hráč vstoupil na domácí sázkový trh počátkem března. Následovalo varování ministerstva financí, protože zákon nedovoluje podnikat firmám, které mají licenci udělenou v jiném státě.

"Česky mluvící klienti sázejí více, než jsme očekávali," oznámila ČTK firma Betsson s tím, že ještě hojněji než na možné nové "zlaté slavíky" Češi tipují mezinárodní sportovní utkání. "Těm, kteří poruší zákon a sázejí přes internet do zahraničí, hrozí pokuta až do výše 50 tisíc Kč," reagoval mluvčí ministerstva financí Marek Zeman. Jak ale přiznal, udělení pokuty v podstatě anonymním hráčům je velmi obtížné a zatím se tak nestalo.

Ministerstvo dalo podnět k prošetření policii, zahájilo jednání s britskou ambasádou v Praze i britskou obchodní radou. Dále zaslalo dopis na Gaming board, licenční úřad ve Velké Británii. Betsson tvrdil, že jej zatím nikdo ze zmíněných míst nekontaktoval. "Udělali jsme maximum," reagoval Zeman.

Betsson v podnikání v ČR z ostrovů problém nespatřuje. "Zásadní je to, že my nepodnikáme v ČR, protože jsme anglická firma," namítala londýnská společnost na dotazy o nezákonnosti. Tuzemští sázkaři se rovněž podle ní nemají čeho bát, protože by se po případném postihu mohli úspěšně soudně bránit na mezinárodním poli.

Hladiny řek stouply, vodáci si budou muset dát pozor

Srážky zvedají hladiny některých řek. Pokud budou deště pokračovat, mohou být některé toky pro vodáky nebezpečné, informoval ČTK Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu.

Podle Jančara zatím stoupla voda jen v oblastech, kde nejvíce pršelo, například na jihu Čech. Pokud se potvrdí předpovědi meteorologů a deště budou pokračovat, může být na těchto řekách vyhlášen první, případně druhý stupeň povodňové aktivity. Pro vodáky pak nebude bezpečné řeky sjíždět - zejména u jezů. víkendu by se mohly projevit následky dešťů i na velkých řekách, jako jsou Berounka či Morava. Zatím zde však průtoky odpovídají časnému létu. Podobně je tomu i na dalších tocích.

Na Karlovarsku už rostou houby, mykologové věří v úrodu

V Karlovarském kraji začaly růst houby. Vlhké počasí jim svědčí, a tak je možné zejména na okraji lesů najít májovky, ale i první letošní hřiby. ČTK to řekl předseda pobočky České mykologické společnosti v Lázních Kynžvart Jan Šimice. Houby letos začaly růst dříve. "Dají se najít májovky, závojenky podtrnkové nebo penízovky. Včera jsem na procházce našel i osm hřibů kovářů," uvedl Šimice. Houby se zatím vyskytují hlavně mimo les nebo na jeho okraji, kde mají větší přístup ke slunci.

Počátek letošní sezony dává naději, že letos bude hub výrazně více než loni. Delší, ale ne mrazivá zima a dostatek vlhkosti v posledních měsících houbám svědčí. "V tom se dlouhodobé odhady meteorologů splnily. Ale zároveň má být stejně jako loni suché léto. To by naopak houbám neprospělo," řekl Šimice.

Před létem má Česko menší zásobu podzemní vody, může přijít sucho

Do letní sezony vstupuje Česká republika s menší zásobou podzemních vod než loni. Pokud nebude v létě pršet, a to průběžně a poměrně intenzivně, hrozí podle Jiřího Kessla z Českého hydrometeorologického ústavu na konci prázdnin katastrofální sucho. Přesnou bilanci podzemních vod v loňském roce hydrologové právě dokončují. "Už nyní je ale jasné, že zásoba je nižší. Další trend se dá těžko odhadnout, předpovědi jsou v tomto ohledu nepřesné," řekl ČTK.

Vody v podzemí ubylo kvůli loňskému suchému létu. Tehdejší obavy z vysychání zdrojů však vedoucí odboru podzemních vod ČHMÚ považuje za hysterické. Například rok 1994 byl z hlediska vodní bilance horší, míní. Během zimy ale napadalo poměrně málo sněhu, takže odtávající voda nestačila loňský úbytek doplnit. Další vývoj závisí na množství letních srážek.

Vzpomínkové shromáždění otevřelo festival Kafka - Borges

Ani drobný déšť neodradil ve čtvrtek před polednem několik desítek příznivců Franze Kafky od uctění památky tohoto slavného pražského rodáka. Osmdesáté výročí jeho úmrtí se stalo zároveň příležitostí k zahájení kulturního festivalu, který by měl po celý příští měsíc připomínat dílo tohoto literáta a jeho propojení s argentinským spisovatelem Jorge Luisem Borgesem.

"Kafka je největším a nejvýznamnějším autorem tohoto trýzněného a odcizeného století," parafrázoval Borgesův výrok argentinský velvyslanec Juan Eduardo Fleming. "Naše dnešní přítomnost je trochu opožděným, ale zaslouženým projevem úcty jednomu z největších duchů této země," dodal.

Toto zpoždění a velký kulturní dluh, který Češi vůči Kafkovi mají, vznikly podle literárního historika Josefa Čermáka především v době totality. "Zatímco se po minulé válce Kafkovo dílo otevřelo celému světu, pro komunistický režim se stal nenáviděný autorem. Nemohli jsem oslavit ani 50. výročí jeho smrti ani 100. výročí jeho narození," řekl účastníkům shromáždění Čermák. Festival Kafka - Borges by podle něj měl přispět k popularizaci obou autorů.

Významný argentinský spisovatel Jorge Luis Borges svými překlady už ve třicátých letech zpřístupnil Kafkovo dílo španělsky mluvícímu světu. Pro organizátory festivalu se tak jeho spřízněnost s Kafkou stala symbolem velikosti umění, které dokáže překračovat hranice států a spojovat světadíly.

Špilberk vystavuje bonnské výtvarníky inspirované Janáčkem

Brněnský hrad Špilberk vystavuje od čtvrtka díla 16 německých výtvarníků, kteří se při své tvorbě inspirovali hudbou Leoše Janáčka. Nejsou to jen Němci, ale pracují nebo žijí v Bonnu a okolí. Výstava je další z akcí letošních oslav 150. výročí Janáčkova narození. Největší byl v lednu v Brně hudební festival.

Na Pražském hradě vystavují Eva a Jan Švankmajerovi

Jídlo je název retrospektivní výstavy Evy a Jana Švankmajerových, která bude od pátku přístupna veřejnosti v Jízdárně Pražského hradu. I když tam návštěvníci guláš či svíčkovou s knedlíkem nenaleznou, přesto pro ně oba surrealističtí výtvarníci přichystali pestrou všehochuť své tvorby od konce 50. let, slibující opulentní umělecký zážitek.

"Expozici jsme koncipovali jako manýristickou kunstkameru. Obrazy, objekty, kresby, sny, koláže keramiku, loutky, lásky, básně, fotografie, fetiše, grafiku, rébusy či dokumenty představujeme v deseti prostorech. Nejsou uspořádány chronologicky, ale tematicky se prolínají," řekl Švankmajer, když před vernisáží obsáhlé expozice provázel novináře. Návštěvníci tam spatří i společné práce obou bytostně propojených výtvarníků, podepsaných proto šifrou "Evašvankmajerjan". Součástí expozice je i pokus o jakousi morfologickou dokumentaci jejich životů - od dětství přes určující setkání, rodinu, film, surrealistickou skupinu až k šumavskému Hornímu Staňkovu.

"Název Jídlo jsme výstavě dali proto, abychom se odlišili od těch, kteří dělají umění. Protože surrealismus podle Andrého Bretona uměním není," řekl výtvarník, loutkář, světoznámý filmový režisér a scenárista, který v září oslaví sedmdesátiny. Jídlo je podle něj přítomno i v jeho filmech jako symbol této všežravé civilizace. I tento žánr je na výstavě zastoupen. Například projekcemi krátkých snímků a v jednom z "kabinetů kuriozit" i scénami k filmům Lekce Faust, Něco z Alenky, masturbačním přístrojem ze Spiklenců slasti a loutkami Otesánka.

Popularizátoři vědy převzali medaile Vojtěcha Náprstka

Popularizátoři vědy ve čtvrtek při slavnostním zasedání Akademické rady převzali medaile Vojtěcha Náprstka. "Jsem trochu překvapen, ale také mám z toho radost," řekl ČTK oceněný šéf českého archeologického výzkumu v Egyptě Miroslav Verner. V Praze na pětidenní světové konferenci od pondělí diskutuje se světovými odborníky o památkách doby stavitelů pyramid.

Verner považuje za svou povinnost informovat veřejnost o archeologických nálezech. Napomáhá mu při tom také to, že jsou tak atraktivní. Spolupracuje na televizním seriálu o nejnovějších objevech ve starém Egyptě. Připravují se ještě dva díly. Jeden o Alexandrii a jejích skvostných památkách a poslední o velkých slavných chrámech na území Egypta z řecké a římské doby.

Novinář Ivo Budil, další oceněný, si vydobyl postavení v očích vědců rozhlasovým pořadem Meteor. Dnes vzpomínali například na jeho komentář prvních kroků amerických astronautů po Měsíci. S popularizací astronomie před padesáti lety začínal. "Kdo pro mělkost myšlení nemůže dělat vědu, tak dělá popularizaci vědy," citoval Budil skromně svého někdejšího učitele.

Ředitel pražské botanické zahrady Václav Větvička je autorem mnoha populárně vědeckých publikací. Nejznámější je kniha Stromy a keře, která vyšla v 35 vydáních a 35 jazycích. Jeho kolegové dnes oceňovali především jeho vystupování v pořadu Dobré jitro rozhlasové stanice Praha. Na dotaz, která rostlina je jeho nejoblíbenější, držitel medaile odpověděl: "Není ošklivých rostlin, takže každá rostlina, i ta poslední kopřiva."

Čestnou medaili Vojtěcha Náprstka zavedla Akademie věd v roce 2003. Český podnikatel a mecenáš Náprstek (1826 až 1894) žil deset let v Americe, kde poznal i život Indiánů. Po návratu propagoval emancipaci žen, organizoval českou vlasteneckou společnost a založil národopisné muzeum, kterému odkázal svůj majetek.

Ekologové se snaží zachránit zesláblá čapí mláďata z Nepomuku

Životy trojice asi třítýdenních čapích mláďat se snaží zachránit ochránci přírody na Plzeňsku. Mláďata pocházejí z hnízda v Nepomuku na Plzeňsku a ochránci přírody si je museli vzít do péče, protože jejich otec se zranil. Samotná samice by starost o potomky nezvládla. Mláďata jsou ale silně podchlazená, promoklá a hladová.

Po nepomuckém náměstí se ve středu v noci pohyboval dospělý čáp. "Byl celý promoklý po celodenním dešti a ačkoliv na něm nebyly patrné žádné známky zranění, nelétal," řekl ČTK Václav Kovář z nepomuckého ornitologického spolku. Na hnízdě pak objevil i vyčerpanou a promoklou samici a čtyři mláďata. Jedno z nich bylo mrtvé.

"Mám je tady, pouštím na ně teplý vzduch a budeme se snažit je zachránit a vykrmit," uvedl Karel Makoň z plzeňské záchranné stanice ptáků. Podobných případů už ochránci přírody řešili v minulých letech několik. Pokud se stane, že jeden z čapích rodičů zahyne například na elektrických drátech nebo po srážce s autem, jeho partner nestačí potomky uživit. V takovém případě hrozí, že všechna mláďata uhynou. Oba dospělí čápi se totiž na hnízdě střídají - jeden mláďata chrání a druhý nosí potravu.

Ochránci přírody se o mláďata starají a pak je přidávají do jiných čapích hnízd k adoptivním rodičům. Pokud se podaří zachránit i nepomucká čápata, budou jim ornitologové hledat náhradní rodiny. Adoptivní čapí rodiče nemají s přijetím nevlastního potomka problémy a dosavadní adopce se ekologům podařily.

Trenéra Brücknera trápí po Bulharsku výkonnost pravých stoperů

Hra pravých stoperů dělá v současné chvíli největší starosti trenérovi české fotbalové reprezentace. Karel Brückner to připustil při hodnocení středečního duelu s Bulharskem, v němž jeho tým vyhrál 3:1. Hra obranné řady však podle něho nebyla nejzranitelnějším místem poprvé a do startu mistrovství Evropy už mnoho času na jeho zacelení nezbývá.

Fotbalista Matušovič věří, že zklamání zažene doma mezi kamarády

Doma mezi kamarády chce fotbalista Miroslav Matušovič odplavit zklamání, které mu připravil český reprezentační trenér Karel Brückner. Ve výběru pro evropský šampionát v Portugalsku pro útočníka Baníku nezbylo místo. Sen se rozplynul a nejlepší střelec jarní části první ligy se po jedenácti dnech ve společnosti českých fotbalových hvězd navrací do všední ostravské reality.

Brücknerův ortel blonďatého fotbalistu ještě nepřebolel. Nezabral spánek, podpora kamarádů i známých. "Telefon jsem od včerejšího večera vlastně nedal od ucha. Spousta lidí mi tvrdí, že jsem si zasloužil jet, a všem vysvětluju, jak se cítím. Jak se asi můžu cítit?" neskrýval Matušovič své psychické rozpoložení. Jeho hlas zřetelně zabarvilo zklamání. I když neměl nic jistého a na reprezentační sraz cestoval s tím, že o místo v kádru se musí porvat.

Týdenní pobyt v rakouském Seefeldu však zvýšil Matušovičovy vyhlídky na úspěch. Při svém premiérovém vystoupení v národním týmu dokázal hned skórovat, byť proti amatérskému výběru třetí ligy. "Čekal jsem, že dostanu aspoň možnost to potvrdit doma proti Bulharům. Ukázat lidem, co ve mně je. Hodně z nich si mohlo říkat, tak ať nám ten Matušovič konečně předvede, co umí. To mě mrzí ze všeho nejvíc, že jsem se nedostal na plac," vyznal se fotbalista.

Přízrak vyřazení se nad ním v druhé půli duelu s Bulharskem vznášel stále častěji. Konec nadějí sám vytušil už v závěru utkání. Z lavičky náhradníků se postupně zvedli všichni členové širšího kádru, jen na Matušoviče kouč neukázal. "To už mi bylo jasné. Večer si mě trenér zavolal a řekl, že potřebuje více záložníků, zatímco já jsem spíše útočník," přiblížil Matušovič, který se přitom coby ortodoxní levý středopolař na místo útočníka přeškolil až v průběhu letošní sezony. "Je to trenérovo právo. Rozhodl se podle svého, dál to nebudu rozebírat," nechtěl se pouštět do polemiky.

Počasí:

Pátek má být převážně oblačný s přeháňkami a ojedinělými bouřkami. Teploty 17 až 21 stupňů, na horách kolem 14. Severní vítr bude mít rychlost do 15 kilometrů za hodinu.

03-06-2004