Denní souhrn zpráv Zprávy

30-05-2004

Na sudetoněmeckých letos nanovo zněl apel na zrušení dekretů

Hlasitý apel na zrušení takzvaných Benešových dekretů zazníval na letošním srazu odsunutých sudetských Němců, Sudetoněmeckých dnech v Norimberku. Bavorský premiér Edmund Stoiber, tradiční patron setkání, vzkázal Praze, že nemůže očekávat, že v EU diskuse o dekretech a jejich zrušení utichne. "Dekrety jsou nyní evropskou záležitostí. Pokud Češi doufají, že teď budou mít pokoj, pak musím říci: Až teď začíná nová diskuse, ve společné EU, v evropském prostoru," řekl Stoiber. V projevu oceňovaném potleskem a souhlasnými výkřiky prohlásil, že Česko musí odsoudit poválečné vyhnání Němců. Dokud to Praha neučiní, nemůže očekávat oficiální návštěvu bavorského premiéra. "Chceme Evropu, v níž vyhnanecké dekrety nebudou mít místo. Měly už dlouho ležet na smetišti dějin a teď naopak byly v roce 2002, v předvečer rozšíření EU českým parlamentem demonstrativně posíleny. Teď už asi víte, proč tam nepojedu," řekl Stoiber. Rozhořčené kritiky se dočkal také amnestijní zákon z roku 1946, který českému obyvatelstvu promíjel mimo jiné zločiny divokého odsunu. "Něco takového nepatří do Evropy. To musí pryč, za to budeme bojovat. Pět let, deset let, patnáct let, a jednou se nám to podaří," apeloval. Bavorská ministryně práce a sociálních věcí Christa Stewensová v sobotu kritizovala také nedávný zákon o ocenění Edvarda Beneše. Sobotní atmosféra srazu naznačovala, že letošní shromáždění vyzní spíše smířlivě, například předseda Sudetoněmeckého landsmanšaftu Bernd Posselt věnoval dekretům jen letmou kritiku. V neděli ale zazněly ostré tóny i od mluvčího landsmanšaftu Johanna Böhma, který označil Česko za výsledek etnických čistek a tvrdil, že tendence k vyhánění zazněly už na Slovanském sjezdu v Praze v roce 1848.

Kostelka v neděli odletěl do Iráku navštívit české vojenské policisty

Ministr obrany Miroslav Kostelka v neděli odletěl na devítihodinovou návštěvu Iráku. V jihoirácké Basře navštíví jednotku vojenské policie. V Basře podle ministrova mluvčího Ladislava Štichy nyní pracuje stovka vojenských policistů, kteří školí místní kolegy a instruktory. Od konce června by český tým podle dřívějších informací mohlo posílit šest českých vojenských lékařů a zdravotních sester. O vyslání chirurgického týmu tří lékařů a tří sester požádali českou stranu britští spojenci. Lékaři by měli žít společně s vojenskými policisty na základně Šaíba u Basry. Kostelka Irák naposledy navštívil na podzim. Do Prahy se bude vracet v pondělí večer.

Bývalí političtí vězni se sešli na Jáchymovském pekle

Několik stovek bývalých politických vězňů si v sobotu v Jáchymově připomnělo oběti komunistického teroru. Akce Jáchymovské peklo se letos konala popatnácté. Zločiny komunismu podle bývalých vězňů dosud zůstávají nepotrestány. Dvoudenní setkání pokračovalo mší a manifestačním průvodem k památníku obětí komunismu. Skupina bývalých vězňů při odpočítávaní "levá dva" přišla až před kostel sv. Jáchyma. "Říkalo se tomu různě. Třeba buzerantský pochod, protože jsme byli lanem svázáni tak těsně k sobě, že jsme se navzájem museli dotýkat," popsal někdejší praktiky dozorců Jaroslav Kopáček, který v komunistických pracovních táborech strávil šest z deseti let, ke kterým byl odsouzen za protistátní činnost. Předsedkyně Konfederace politických vězňů Naďa Kavalírová varovala před tím, aby se na zločiny komunismu zapomínalo. "Prokázání trestní odpovědnosti těch, kteří se na procesech proti lidskosti a likvidačních snahách podíleli, musí být jedním z cílů konfederace," řekla. Právě jáchymovské tábory měly podle jejích slov jediný cíl: likvidaci vězňů s maximálním využitím jejich pracovní síly.

Politickým vězňům ale chybejí i zákony, které by zohledňovaly jejich postavení ve společnosti. "Usilujeme o spravedlivé uznání důchodových nároků novodobých otroků oproti zvýhodnění jejich otrokářů," uvedla Kavalírová. Konfederace chce dál prosazovat uznání třetího odboje a přijetí zákona o nucených pracích. Setkání se letos zúčastnilo více politiků než v předchozích letech, mimo jiné i předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek a ministr zahraniční Cyril Svoboda. Podle senátora Jiřího Lišky z ODS je ale stále řada politiků, kteří se s komunismem odmítají vypořádat. Jan Zahradil (ODS) na dotaz ČTK přiznal, že zákony, které požadují bývalí političtí vězni, se ani za 15 let nepodařilo prosadit. "Je to jeden z největších dluhů, které politická elita v tomto státě má," řekl.

Deset mužů a žen zatčených kvůli kuplířství v Dubí je ve vazbě

Skupinu osmi mužů a dvou žen, které v pátek časně ráno kvůli podezření z kuplířství pozatýkaly speciální policejní jednotky v Dubí na Teplicku, poslal soudce do vazby. "Kvůli bezpečnosti se o vazbách rozhodovalo na utajeném místě v Praze," řekl v sobotu po půlnoci soudce. Členy skupiny policisté obvinili z kuplířství, obchodování s lidmi a z účasti na zločinném spolčení, za což jim hrozí až deset let vězení. Mezi obviněnými jsou Češi a cizinci ze zemí bývalé Jugoslávie a bývalého Sovětského svazu. Zásah policisté provedli ve třech hotelích, restauraci a bytech na Teplicku, informovala v pátek policejní mluvčí Blanka Kosinová. Soudce odmítl písemnou záruku arciděkana teplické pravoslavné církve Evžena Freimanna za jednoho ze zadržených cizinců. Freimann ČTK řekl, že muže, který je majitelem řady nemovitostí na Teplicku, zná. Podle jeho mínění je "velmi dobrý křesťan", chodí do kostela i ke zpovědi, stará se o rodinu a dával církvi sponzorské dary. Proto prý považoval za správné poskytnout své vyjádření státnímu zastupitelství. "Muž byl kandidátem na náš rytířský titul, který ale nedostane," dodal Freimann.

Do zahraničí se chystají noví čeští velvyslanci

Do zahraničí se chystají noví čeští velvyslanci. Českou diplomatickou misi v Kuvajtu by podle nejmenovaného diplomatického zdroje měl vést Antonín Blažek, dosavadní velvyslanec ve Venezuele. V Kuvajtu by tak nahradil Janu Hybáškovou, kterou před časem vláda z funkce odvolala kvůli její kritice české účasti v operacích na Blízkém východě. Také v Dánsku bude nový český velvyslanec. Měl by se jím stát Ivan Jančárek, ředitel sekce EU, uvedl stejný zdroj. Oficiálně ministerstvo zahraničí sdělilo, že český diplomatický úřad v Estonsku bude napříště vést Miloš Lexa, který nyní pracuje v odboru střední Asie. Ministerstvo také potvrdilo, že velvyslancem v Kanadě bude dosavadní náměstek ministra zahraničí Pavel Vošalík. Do Austrálie se zase chystá Karel Pažourek, poradce ministra zahraničí Cyrila Svobody.

Většina eurolídrů je pro Ústavu EU i větší pravomoci EP

Evropská unie by měla mít ústavu a Evropský parlament (EP) by měl získat větší pravomoci v legislativě. Shodla se na tom většina ze sedmi lídrů politických seskupení, která by podle průzkumů mohla uspět při volbách českých europoslanců. Ústavu odmítli v anketě ČTK pouze první muži kandidátek opoziční ODS a hnutí Nezávislí Jan Zahradil a Vladimír Železný. Bývalý šéf Novy je ale na rozdíl od Zahradila pro větší pravomoci europarlamentu při schvalování norem EU. Všichni lídři se naopak shodovali v tom, že by si členské země měly zachovat právo veta ve společné zahraniční a bezpečnostní politice, v daních či v sociální oblasti. Rovněž souhlasí s tím, aby se výdaje europoslanců proplácely podle skutečných nákladů, ne paušálně jako nyní.

Evropský parlament by se měl podle Libora Roučka (ČSSD) "postupně stát obdobou národních parlamentů". Pro zavedení standardní procedury schvalování evropských norem je také lídr Sdružení nezávislých a Evropských demokratů Josef Zieleniec. Nyní EP o návrzích norem, které mu předkládá Evropská komise, spolurozhoduje s Radou ministrů EU. Lídr unionistů Helena Rögnerová chce skutečnou dělbu moci v EU na zákonodárnou, výkonnou a soudní. Podle Zuzany Roithové (KDU- ČSL) by měl EP získat právo rozhodovat ve všech oblastech, v nichž Rada ministrů EU rozhoduje kvalifikovanou většinou.

Zahradil má za to, že EP nepotřebuje větší legislativní pravomoci. "Stačí, kdyby lépe využíval ty, které už má. Potřebuje ovšem větší pravomoci vůči Evropské komisi - především právo schvalovat či odvolávat jednotlivé komisaře, nikoli jenom komisi jako celek. Pak bychom nemuseli akceptovat kdejakého 'Teličku' za komisaře jen proto, aby vůbec nějaká komise vznikla," míní Zahradil. Vyjednavač vstupu do EU Pavel Telička byl do funkce prvního eurokomisaře za Česko nominován na poslední chvíli přes výhrady vládní KDU-ČSL i opoziční ODS. Také podle lídra Zelených Jakuba Patočky by EP měl mít větší práva při schvalování složení Evropské komise.

Lídři až na Zahradila soudí, že se EP stane zárodkem celoevropské demokracie. Mnozí věří tomu, že lidé si v budoucnu budou vybírat europoslance na základě jejich postoje k evropským tématům. Nejoptimističtější je v tomto směru Patočka, podle něhož lidé budou Zelené volit na základě debaty o evropských otázkách už nyní. Naopak Rouček se Zahradilem si myslí, že lidé budou evropské poslance volit podle dění na domácí politické scéně či příslibu obhajoby národních zájmů.

Vláda projedná návrh ODS na vznik jednotné armádní tajné služby

Vláda ve středu posoudí návrh zákona, jehož cílem je vytvoření Vojenského zpravodajství jako jednotné armádní zpravodajské služby. Předložila jej skupina poslanců ODS. Postoj vlády možná ovlivní to, že podobný návrh zákona připravila sama a projednala ho už počátkem května. Ani případný negativní postoj kabinetu k poslanecké předloze ale nezabrání tomu, aby ji následně projednal parlament. Nelze vyloučit, že sněmovna posoudí obě předlohy společně a pokusí se z nich vytvořit jeden zákon. Obdobně postupuje i jindy. Ve prospěch této varianty by hovořilo to, že obsah obou předloh je podobný - obě chtějí vznik jednotné armádní tajné služby a zavedení a posílení její parlamentní kontroly.

Nyní existuje Vojenské zpravodajství, jež se vnitřně člení na Vojenskou zpravodajskou službu (VZS), tedy rozvědku, a Vojenské obranné zpravodajství, což je kontrarozvědka. Z těchto složek teď podléhá parlamentní kontrole pouze kontrarozvědka. Obě předlohy se shodují například i v tom, že ředitele jednotného Vojenského zpravodajství by jako dosud jmenoval ministr obrany se souhlasem vlády. Už by ho ale nenavrhoval náčelník generálního štábu armády. Autoři poslaneckého návrhu Petr Nečas, Jan Vidím a Tomáš Kladívko ale navíc chtějí, aby byl ředitel jmenován, až jeho kandidaturu projedná sněmovní branný výbor. Jeho členové by přitom nemohli návrh kandidáta vetovat. Obdobně výbor postupuje už nyní při jmenování šéfa civilní kontrarozvědky. Obě předlohy nemají jednoznačný ohlas například mezi bývalými i současnými příslušníky tajných služeb. Bývalý ředitel VZS Andor Šándor před několika týdny varoval, že šéf nového Vojenského zpravodajství bude velmi mocný. Pozastavil se i nad spojením rozvědky a kontrarozvědky. Upozornil na to, že rozvědka, která pracuje v cizině, tím získá nové pravomoci a začne se stírat rozdíl mezi prací rozvědky a kontrarozvědky.

Nedělní svět: Čínský gang připravoval vraždu kriminalisty

Čínský gang operující v Česku připravoval koncem loňského roku vraždu kriminalisty z pražského odboru pro boj s organizovaným zločinem. Píše to nedělní Nedělní svět. První obviněnou v případu bude policistka, která neoprávněně zjišťovala v databázích kriminalistovy osobní údaje. Vražda měla být podle týdeníku pomstou za akci, při níž byl loni v září zatčen jeden z největších evropských padělatelů dokladů. Policista zátah řídil. Padělatel, který dodával falešné doklady zejména občanům Číny, je už přes čtvrt roku na svobodě, uvedl Nedělní svět. Na soudní obžalobu je podle týdeníku ještě brzy, protože analýza zajištěných padělků bude trvat ještě několik měsíců. "Samozřejmě je tady velké riziko, že uprchne do ciziny. Jenže já ho nemohu držet ve vazbě déle, než povoluje zákon, to bych si nezodpověděla," řekla listu náměstkyně obvodního státního zástupce pro Prahu 5 Jaroslava Hedrlínová. Informace o chystané vraždě získala policie koncem loňského roku. Ohroženému kriminalistovi přidělilo Policejní prezidium ochranku a s rodinou několik měsíců bydlel v utajeném bytě.

Sídliště z padesátých let by mohlo být památkovou zónou

Náměstí a okolní sídliště v Horním Slavkově na Sokolovsku by mohlo být památkovou zónou. Sídliště bylo postaveno v duchu socialistického realismu v padesátých letech. O jeho zapsání mezi chráněná území uvažuje slavkovská radnice, řekl ČTK starosta Petr Hanzík. Sídliště a náměstí s monumentálním kulturním domem patří mezi nejvíce zachovalé celky dokumentující architekturu padesátých let v České republice. "Pokud by dostalo památkovou ochranu, zabránilo by se tak do budoucna nejrůznějším přestavbám, které by celkový dojem náměstí změnily," míní Hanzík. Kulturní dům, hotel Tatran a okolní panelové domy vznikaly v letech 1952 až 1956. Svým stylem se podobají architektonickému komplexu v Ostrově nad Ohří. "Ale třeba náš kulturák je zachovaný lépe," řekl starosta Horního Slavkova. Ve městě už jedna památková zóny existuje. Je jí stará část města, které má tisíciletou hornickou tradici. I zde se podařilo mnohdy na poslední chvíli zabránit devastaci nebo přestavbě historicky cenných domů. Pokud by se mezi památkové zóny dostalo i horní náměstí, mohlo by se stát dalším turistickým cílem.

Nový Jičín chrání okolí města, neschválil vysílač pro T-Mobile

Zastupitelé Nového Jičína definitivně zamítli možnost, aby na kopci Hýlovec stál stožár pro šíření signálu společnosti T-Mobile i dalších operátorů. "Zastupitelé nesouhlasili s ohledem na cennost lokality a zachování jejího současného přírodního rázu," řekla ČTK mluvčí Iva Pavlínová. Kontejner pro technologické zařízení a 40 metrů vysoký vysílač chtěla postavit firma Leonhard Moll zastupující T-Mobile. "Rozšíří a zkvalitní služby nejen uživatelů mobilní sítě T- Mobile, ale i dalších mobilních operátorů v obcích Bludovice a Žilina," tvrdili zastupitelům představitelé firmy. Přestože firma nabídla městu možnost využití stožáru pro šíření signálu místního televizního vysílání, se žádostí neuspěla. "Musel by se měnit územní plán a my v něm máme kopec Hýlovec jako lokalitu, ve které se nic stavět nebude," shrnula Pavlínová.

Počet bytů koupených s podporou státu do dubna stoupl na 2700

Počet bytů pořízených s finanční podporou státu letos do dubna vzrostl na více než 2700. Ve stejném období minulého roku si lidé koupili přibližně o 490 bytů méně. Jen v letošním dubnu si pořídili téměř 680 bytů, průměrná výše hypotéky v tomto měsíci činila 1,156 milionu korun. ČTK to řekl mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Petr Dimun. Stát podporuje nákup starší nemovitosti lidem do 36 let. Dotace od února klesla na jedno procento z loňských dvou procent. Pořídit si byt pomocí hypotéky volí podle realitních odborníků a developerských firem stále více lidí. Hypotéky tak podle nich významně podporují bytovou výstavbu. Loni se podle statistiků začalo stavět přes 36.000 bytů, což je největší počet zahájených bytů od roku 1990. Firmy očekávají, že poptávka po vlastním bydlení dál poroste, připravují proto další projekty. Nové byty vznikají například v pražských Nových Butovicích, připravuje se výstavba v Suchdole nebo Zahradním Městě. Zájem lidí podporuje mimo jiné očekávané zvýšení daně z přidané hodnoty na bytovou výstavbu od roku 2008 a upřednostňování vlastního bydlení před pronájmem.

Mobilem lze pomoci euroregionu Nisa, postiženým i uprchlíkům

Od 1. června se rozroste skupina neziskových organizací, jimž lze finančně pomáhat prostřednictvím mobilních telefonů. Takzvanou dárcovskou zprávu (DMS) lze nově zasílat Nadaci Euronisa a společnosti Pohoda. Vyplývá to z údajů Fóra dárců. Nadace Euronisa podporuje organizace působící v české části Euroregionu Nisa, která zahrnuje Liberecko a část Šluknovského výběžku. Zaměřuje se na organizace usilující o řešení problémů v sociální, kulturní a vzdělávací oblasti. Pohoda je společností pro normální život postižených. Pomoc má posilovat soběstačnost handicapovaných lidí a respektovat jejich důstojnost. Dárcovskou zprávu lze zaslat prostřednictvím kteréhokoli mobilního operátora na číslo 87777. Do textu je třeba napsat DMS, pak následuje mezera a heslo vybrané organizace, kterou chce dárce podpořit. Nová hesla zní EURONISA a POHODA. Za dárcovskou SMS odesilatel zaplatí běžný tarifní poplatek, ke kterému mu operátor připočte 30 korun a DPH. Obdarovaná organizace obdrží 27 korun. Nadace Euroregion a Pohoda se připojily ke sdružení Portus, Poradně pro uprchlíky, Amnesty International a Nadačnímu fondu Českého rozhlasu.

SAP: Češi letos dovezou vozidla v hodnotě rekordních 68,4 miliardy

Hodnota dovozu nových i ojetých aut do ČR by měla letos dosáhnout rekordních 68,4 miliardy korun, tedy o tři miliardy více než loni. Odhaduje to Sdružení automobilového průmyslu. Podle ředitele sdružení Antonína Šípka celkový objem importu nových i ojetých vozů všech kategorií v posledních letech pravidelně roste o pět až šest miliard korun ročně. Dovoz aut se po vstupu ČR do EU letos v květnu zjednodušil. Za vůz z Evropy již dovozci nemusí platit clo, u mimoevropských značek clo kleslo ze 17 na deset procent. Vedle nových vozů, jejichž import většinou obstarávají oficiální zástupci jednotlivých značek, si mohou lidé dovézt ojeté auto, které má evropskou homologaci, tedy až 11 let staré, nebo osm let starý vůz bez této homologace.

Skládku komunálního odpadu v Lánech zachvátil požár

Skládku komunálního odpadu v Lánech na Kladensku v neděli dopoledne zachvátil požár. Na místo vyjelo několik jednotek středočeských hasičů. Oheň, který zasáhl plochu o výměře zhruba 600 metrů čtverečních, se jim podařilo dostat pod kontrolu během 40 minut. Žádné škodlivé látky do ovzduší zřejmě neunikly, řekl ČTK operační důstojník hasičů. Při požáru se nikomu nic nestalo a škoda zatím není známa. Skládka patří soukromé společnosti Ekologie Lány. Její majitel Vilém Žák si myslí, že oheň s největší pravděpodobností založil žhář. "Byl jsem na policii a podal jsem trestní oznámení na neznámého pachatele. Naší domněnku potvrdil i vyšetřovatel hasičů," uvedl. Podle něj budou hasiči místo požáru hlídat ještě 20 hodin.

Ve Vlčnově se konala Jízda králů

Králi a jeho družině v neděli patřil celý Vlčnov na Uherskohradišťsku. V sedlech svých koní se prodírali tisícovkami návštěvníků, kteří přijeli na vlastní oči spatřit již 195. ročník Jízdy králů. V roli krále jí vévodil jedenáctiletý David Podškubka, jehož při objížďce vesnicí doprovázelo 18 letošních odvedenců. Vyjeli krátce před polednem. Ještě předtím se ale král s družinou zúčastnili slavnostní mše, poté museli požádat starostu o povolení jízdy. "Z mého pohledu je to vůbec nejkrásnější okamžik celé akce," poznamenal starosta Vlčnova Jan Pijáček, který je uznávaným folkloristou. Poté se všichni členové družiny shromáždili před domem rodičů krále. "Pro nás je to velká pocta. I přesto, že kralování našeho syna je pro nás finančně i časové náročné, nabídku jsme přijali takřka bez rozmýšlení," uvedla Davidova matka. Král musí celou jízdu musí absolvovat v dívčím kroji a s růží v ústech. Členové jeho družiny se ale při objížďce činili a ve verších žádali diváky o příspěvek do pokladniček umístěných na jejich vysokých botách. "Tam ta blondýna je určitě z Londýna, pěkně se na mě směje a do pokladničky mně přispěje," volal například jeden z nich. Součástí letošní Jízdy králů byl rovněž rozsáhlý doprovodný program, v němž vystoupilo více než 30 sborů, dechových kapel a cimbálových muzik. "Kromě toho, že naši hosté obohatí program, je pro nás velkým přínosem i srovnání úrovně našich souborů s těmi přespolními," řekl Pijáček.

Ve Zlíně v neděli začal Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež

Ve Zlíně a blízkém okolí v neděli začal Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež. Do soboty 5. června nabídne divákům více než 270 filmů. Letošní 44. ročník obeslalo přes 35 světových kinematografií. Loni festival nabídl 232 filmů ze 34 zemí světa. Hlavním programem přehlídky je již tradičně soutěž hraných filmů pro děti a mládež. Tuto festivalovou sekci zahájí francouzský snímek Motýl, který je zároveň symbolem Dne francouzské kinematografie. K dalším soutěžícím v této části soutěže patří zcela nový český film Správce statku nebo kanadský film Daniel a superpes. Odborná porota vybere také nejlepší evropský debut. Vítěz soutěžní sekce, která je určena pro mladé začínající tvůrce, si kromě skleněné plastiky odnese i dotaci ve výši jednoho milionu korun. Uznání za celoživotní dílo ve filmové tvorbě pro děti a mládež si ze Zlína odveze herec a režisér Juraj Herz.

Ploty bohnické léčebny praskaly pod náporem návštěvníků ve švech

Tolik lidí najednou jako v neděli asi v areálu psychiatrické léčebny v pražských Bohnicích ještě nebylo. Ve slunečném jarním dni se prostory mezi pavilony léčebny zaplnily tisícovkami lidí, kteří přišli zhlédnout program závěrečného dne 13. ročníku divadelního a hudebního festivalu Mezi ploty. Podle odhadu organizátora přehlídky Roberta Kozlera ze sdružení NedomYsleno tentokrát na festival přišlo celkem až několik desítek tisíc lidí. Na osmi divadelních a šesti hudebních scénách návštěvníkům festivalu hrálo 150 divadelních souborů, skupin a zpěváků. Součástí byla i řada výtvarných dílen a psychterapeutické stany, v nichž se zájemci mohli seznámit s arteterapií, muzikoterapií a dalšími léčebnými technikami. Další stan nabídl projekce dokumentárních filmů, natočených pro Českou televizi. Na hudebních scénách se vystřídaly například skupiny Čankišou, Gulo Čar, Gothart nebo Vypsaná fiXa, vystoupil také písničkář Jan Burian. Festivalu se zúčastnili lidé nejrůznějšího věku, od kojenců po důchodce, převládala však mládež a rodiny s dětmi. Jim byla opět vyhrazena speciální dětská scéna, na které se odehrávala dětská představení i řada her a soutěží. Mnozí obyvatelé léčebny se vmísili mezi návštěvníky, někteří však strach z cizinců nepřekonali a festivalové dění sledovali z oken svých pokojů.

Obraz Květinářka Josefa Čapka byl v neděli vydražen za milion korun

Jeden ze dvou posledních obrazů Josefa Čapka, Květinářka z roku 1942, získal na nedělní aukci v Českých Budějovicích za vyvolávací cenu milion korun soukromý majitel z jižních Čech. Olej na dřevěné desce autor vytvořil v koncentračním táboře Sachsenhausen. Druhý vrchol aukce, obraz Františka Kupky Dary podzimu z roku 1904, si za vyvolávací cenu 1,1 milionu korun nového majitele nenašel. "Takhle zajímavý obraz s takovouto historii jsme dosud v naší aukční síni neměli," řekl ČTK k Čapkově Květinářce dražitel Jaromír Procházka. V koncentračním táboře Sachsenhausen, kde byl vezněn i Josef Čapek (1887 až 1945), vytvořili Němci uměleckou dílnu. "Byli v ní soustředěni různí vězňové malířského nadání či malíři. Některým z nich se podařilo dva Čapkovy obrazy propašovat z koncentráku ven. Květinářka byla původně v ostravské galerii a později se vrátila do soukromých rukou," dodal Procházka.

V Brně se konal ProtestFest

Víkendové setkání ProtestFest se obešlo bez výtržností. Cílem akce bylo představit aktivistická hnutí a alternativní kulturu a pořádali ji i anarchisté. Setkání se účastnilo asi tisíc mladých lidí. Část z nich se v sobotu večer přesunula z centra města do parku v Brně-Pisárkách, kde se až do nedělního rána konala hudební vystoupení. "Akce byla poklidná. Nemuseli jsme zasahovat a nebylo nutné nikoho zatknout nebo předvést," řekl ČTK policejní mluvčí. Setkání spolupořádali anarchisté. Policie proto celou akci monitorovala. V ulicích bylo vidět policejní těžkooděnce. V pohotovosti byly i policejní posily, které měly být nasazeny v případě výtržností. Policisté byli v pohotovosti také proto, že v Brně-Husovicích se konal koncert příznivců hnutí skinheads. Obě skupiny se ale k sobě nesnažily proniknout a také husovický koncert se obešel bez výtržností. ProtestFest začal v sobotu na Moravském náměstí. Stánky si na něm udělalo deset hnutí a sdružení, která se zabývají dodržováním lidských práv a ochranou přírody. Na akci hrála reprodukovaná hudba. Konala se soutěž v graffiti a skateboardová show.

Kandidátka do EP Dolly Buster se představila jako spisovatelka

Bývalá pornoherečka českého původu Dolly Buster a kandidátka Nezávislé iniciativy do Evropského parlamentu se v neděli v Ostravě představila jako spisovatelka. V Sherlock klubu ve Stodolní ulici pokřtila knihu rozhovorů a fotografií Pravda nejen o Ostravě. "Málokdo o mně ví, že jsem také spisovatelka. V Německu jsem dokonce za své detektivní romány dostala několik cen," řekla ČTK. Kniha se skládá z rozhovorů, které s Dolly Buster vedli spisovatelé Petr Jüngling a Jan Beer, a obrazové přílohy s fotkami spoře oděné kandidátky. "Řekli jsme si, že by bylo dobré udělat knihu v češtině. Dostávám stovky otázek od lidí, kteří mě znají jen z filmů," řekla. Proto se rozhodla všem najednou odpovědět na nejčastější dotazy o svém soukromí, dráze pornoherečky i manažerských zkušenostech při vedení firmy v Německu. Závěrečnou pasáž knihy věnuje poodhalení situace kolem svého březnového dočasného odstoupení z kandidátky NEI. To, že odmítla sfárat do ostravského dolu, vysvětluje záhadnými anonymními telefonáty, které v noci před avizovanou akcí přijala. "Dnes, s jistým odstupem, můžeme prohlásit, že jsme byli zastrašeni někým, kdo si nepřál moji kandidaturu," píše v knize. Pokud bude zvolena do Evropského parlamentu, chce psaní na čas omezit. "I když o detektivce z prostředí Evropského parlamentu jsem přemýšlela, asi by mě tam hodně věcí inspirovalo. A třeba bych se stala i vrahem, tedy alespoň v té knížce," uvedla bývalá pornoherečka.

Pětibojař Libor Capalini má bronz z MS a olympijskou účast

Libor Capalini vybojoval na mistrovství světa v moderním pětiboji v Moskvě bronzovou medaili a navázal na stříbro z roku 1999. Bývalý mistr Evropy umístěním na stupních vítězů zároveň vyhrál interní souboj o druhé místo v českém týmu na olympijských hrách v Aténách. Černý Petr zbyl na Michala Sedleckého. Již před šampionátem měl jistou účast Michal Michalík. Mistrem světa se stal Andreijus Zadněprovskis z Litvy před Korejcem Čchun Haun I. Sedlecký a Michalík se umístili na začátku třetí desítky pořadí, družstvo prohrálo s Ruskem boj o týmové zlato a muselo se spokojit se stříbrem. Žádná další země tři zástupce ve finále neměla. "Není to špatný výsledek, ale zlato bylo blízko," řekl ČTK trenér Jakub Kučera, podle kterého Rusové udělali hlavní krok k titulu v šermu. Capalini skončil bronzový, přesto ve svých očích obstál na výbornou jen v bazénu, kde se katapultoval na medailové pozice. V mírném dešti ji udržel i při parkuru a v závěrečném běhu na 3000 metrů. "Kromě plavání jsem v každé disciplíně něco ztratil. V běhu jsem se pak snažil o trháky, protože jsem tempař, ale ti dva se udrželi a pak nastoupili," popsal boj o cenné kovy Capalini. Všichni tři medailisté proběhli cílem v rozmezí dvou sekund. "Závod byl vyrovnaný celou dobu. Rozdíly byly minimální, a to asi proto, že celkově tu všichni dosahovali slabších výkonů," všiml si Capalini, jehož od zlata dělilo 28 bodů. Spokojený nebyl se střelbou ani šermem. O olympiádě jako o jisté začal přemýšlet až po parkuru, o medaili na posledním kilometru běhu. "Za olympiádu jsem hrozně rád, jen mě mrzí, že kvůli mně vypadl Michal," posteskl si nad osudem třetího člena reprezentačního týmu.

Pár Protivínská, Krmíček a Těžká směs mají zlato z MS v aerobiku

Sedm medailí včetně dvou zlatých získali čeští reprezentanti na světovém šampionátu ve sportovním aerobiku v Adelaide. Novými mistry světa v párech se stali Tomáš Krmíček s Kateřinou Protivínskou, kteří na trůnu vystřídali Petra Jánského s Janou Kavříkovou. V individuálních soutěžích se Česká republika při absenci bývalých opor zlaté medaile nedočkala, nejlepší Jan Pochobradský i Lucie Jiříková skončili shodně čtvrtí. V týmech zůstal titul doma v Austrálii, stříbro mají Lenka Mašková, Tereza Zámostná a Miroslava Zimová, bronz pak trio Tereza Havlíčkova, Petra Šejvlová a Zuzana Tomášková. Světový titul z loňska z Prahy úspěšně obhájil fitnessový tým Těžká směs, za suverénním vítězem skončili druzí zástupci Fit studia Gábina Mladá Boleslav. "Jsem velice spokojen s výkony i výsledky. Náš sport se právě nachází ve zlomovém období výměny generací, a tak stejně cenné jako medaile jsou i finálové účasti našich mladých závodníků," řekl reprezentační trenér Jakub Strakoš. Měl na mysli například Pochobradského či Marcelu Šulovou, která obsadila v nejtěžší konkurenci osmnácti žen skvělé šesté místo. "Oba jsou určitě příslibem už pro příští světový šampionát," věřil trojnásobný mistr světa.

Čeští atleti v Moskvě druzí

Druhé místo vybojovali atleti pražské Dukly v Poháru mistrů evropských zemí v Moskvě. Oběma kategoriím dominovaly domácí týmy Luč vyzbrojené řadou hvězd světové atletiky a obhájily prvenství. Muži moskevského klubu vyhráli soutěž počtvrté za sebou, ženy dokonce poosmé. Dukla si oproti loňsku polepšila o jedno místo a zopakovala výsledek z roku 2002. Atletky USK Praha podle očekávání neudržely čtvrtou pozici z prvního dne, skončily šesté a o jediný bod unikly sestupu. Dukla byla druhá už po sobotě a nakonec prohrála o deset bodů. Vítězství v neděli na její konto přidali Michael Šneberger v běhu na 800 metrů a diskař Libor Malina, který o 33 centimetrů zaostal za olympijským B limitem. Cenné druhé místo vybojoval sprinter Jiří Vojtík na dvoustovce, sedm bodů získali také tyčkař Adam Ptáček a čtvrtkařská štafeta. Ztrátu zaznamenali Pražané v oštěpu, kde Miroslav Guzdek hodil jen přes 66 metrů a skončil pátý. "To kvůli zranění. Budu muset nejbližší starty vynechat," řekl Guzdek serveru České sportovní.

Poklidnou českokrumlovskou rallye ovládl suverén Kresta

Suverénním vítězstvím hlavního favorita Romana Kresty skončila Rallye Český Krumlov, čtvrtý díl mezinárodního mistrovství České republiky v automobilových soutěžích. S více než minutovým odstupem skončil na druhém místě nejrychlejší muž předchozích dvou ročníků jihočeské rallye Václav Pech, jenž se i nadále drží v čele průběžného pořadí šampionátu. Třetí dojel Jan Kopecký. Kresta, startující se Subaru Impreza WRC, se v čele usadil již po první rychlostní zkoušce a svůj náskok postupně zvyšoval. "To, že mi sedla hned první těžká vložka, mi hodně pomohlo. Na deseti kilometrech jsem získal více než desetivteřinový náskok, chytil jsem správné tempo a pak mohl jet v klidu," pochvaloval si Kresta povedený vstup do soutěže. Jediný současný český účastník mistrovství světa totiž věděl, že soupeři by k tomu, aby jej více potrápili, museli značně zrychlit. "A na to to nevypadalo. Nasazení bylo od začátku velké a pochybuji, že mohli ještě zrychlit," usmál se Kresta, který hned v neděli odlétá do Řecka, kde se postaví na start Akropolis rallye. V poklidu se však nesl i boj o další pozice. Velmi rychle se za ním usadil Pech s focusem WRC a Kopecký s fabií. Jejich souboj se lehce zdramatizoval pouze v závěru soutěže, úřadující šampion Pech měl totiž v předposledním měřeném úseku defekt a jeho náskok na Kopeckého se razantně snížil. K žádnému mohutnému ataku od jeho pronásledovatele ale na poslední vložce nedošlo. "Nebyla to tak dlouhá erzeta, abychom mohli šest vteřin, které nás dělily, stáhnout. Oba jsme sice jeli maximum, co šlo, ale zároveň jsme chtěli dojet v pořádku do cíle," přiznal Kopecký.

Počasí

V pondělí skoro jasno až polojasno, odpoledne a večer přibývání oblačnosti. K večeru v Čechách postupně místy přeháňky nebo bouřky. Teploty 21 až 25, na horách kolem 19 stupňů. Mírný východní vítr v bouřkách přechodně zesílí.

30-05-2004