Denní souhrn zpráv Zprávy

27-05-2004

Debata o nasazení vojáků do operací NATO asi nebude jednoduchá

Rozhodování Poslanecké sněmovny o tom, zda má vládě předem schválit nasazení českých vojáků v operacích Sil rychlé reakce NATO, se možná neobejde bez problémů. Někteří poslanci si myslí, že dolní komora nasazení českých vojáků podpoří, zejména když budou vysláni pomáhat při ochraně letní olympiády v Aténách. Další ale připustili, že některým z nich by mohlo vadit, že mají dát předem souhlas s nasazením vojáků, aniž by věděli, kam konkrétně je vláda vyšle.

Vláda chce pro druhou polovinu tohoto roku získat souhlas parlamentu s nasazením vojáků předem. V případě žádosti NATO totiž musí armáda vyslat své specialisty na místo během pěti až 30 dnů. Kdyby na souhlas zákonodárců čekala dlouho, nemusela by termín stihnout. Mandát se má týkat jakýchkoli krizových situací ve světě, i olympijských her v Řecku. Součástí aliančních sil je protichemický prapor z Liberce.

"Osobně si myslím, že poslanci budou chtít, aby to nebyl bianco šek kamkoliv kdykoliv," předpověděl místopředseda branného výboru za KDU-ČSL Pavel Severa to, co budou poslanci od vlády chtít, až budou její žádost o nasazení českých vojáků posuzovat.

Poslanci KSČM chtějí vyčkat, pro co konkrétně bude vláda souhlas parlamentu chtít. Podle toho by se rozhodli. Vyplynulo to z vyjádření místopředsedy branného výboru za KSČM Václava Franka. V rozhovoru pro ČTK připustil, že proti případné české pomoci při zajišťování bezpečnosti olympiády by poslanci KSČM nebyli.

Právě poslanci KSČM, ale i část sociálních demokratů a také někteří lidovci patřili v minulosti k odpůrcům vyslání českých vojáků například do misí v Iráku či jinde v cizině. Vládní koalici, která českou pomoc spojencům prosazovala, v podobných případech zachránilo vždy to, že jí při parlamentním hlasování pomohla opoziční ODS.

Český rozhlas: Stát zaplatí za pronájem gripenů o miliardu méně

Český stát zřejmě zaplatí za desetiletý pronájem 14 stíhaček Jas-39 Gripen méně než 21 miliard korun, za něž Švédsko tyto letouny původně nabídlo. Jak uvedl Český rozhlas 1 - Radiožurnál, vyjednavačům se podařilo cenu snížit o miliardu. Švédsko navíc dodatečně vycvičí deset českých pilotů a 25 techniků, což bude znamenat další úspory v řádech stovek milionů.

"Kromě snížení celkové ceny pronájmu se nám podařilo navíc zahrnout do této ceny i některé naše požadavky, které šly za rámec původních požadavků, zejména se jedná o dodatečný výcvik personálu, pilotů i techniků po dobu deseti let," řekl rozhlasu plukovník Vladimír Ficanec, který se Švédy o podmínkách pronájmu vyjednával. Bližší informace nechce ministerstvo obrany sdělit do doby, než smlouvy mezi Prahou a Stockholmem projedná vláda. Ministři jejich návrhy dostanou na stůl možná příští týden.

Vojensky neutrální Švédsko by mohlo podle Radiožurnálu poskytnout České republice také některé poznatky obranného průmyslu - například o ochraně proti zbraním hromadného ničení, na níž se Česko v rámci NATO specializuje.

Česká strana od začátku vyjednávání usilovala nejen o snížení ceny, ale také o co nejlepší vybavení letounu. Ministerstvo obrany trvá například na tom, aby gripeny byly vybaveny americkými protiletadlovými střelami středního doletu AMRAAM, bez nichž by jejich bojová účinnost byla nízká. Česká strana v podmínkách smlouvy požaduje také to, aby stíhačky uměly rozeznávat cizí a vlastní letouny. Požadavky české strany, které původní švédská nabídka neobsahovala, nebudou podle ministerstva obrany v žádném případě znamenat zvýšení ceny.

Vláda se koncem loňského roku rozhodla pověřit ministerstvo obrany exkluzivním vyjednáváním o švédské nabídce na základě doporučení odborné komise. Gripenům dala přednost před nabídkou belgických modernizovaných F-16 a podobných letadel z Nizozemska. V soutěži byly ještě Kanada se stroji F/A-18 a Spojené státy, které nabízely starší variantu rozšířených F-16. Švédské stíhačky mají příští rok nahradit dosluhující letouny MiG-21.

EK upozornila, že dohoda s ČR o vybíjení krav je jen předběžná

Jednání s Českou republikou o změkčení podmínek vybíjení částí stád, ve kterých se vyskytla nemoc šílených krav (BSE), bylo pouze předběžné a jeho výsledkem není formální dohoda. Sdělila to ve čtvrtek Evropská komise. Upozornila, že případnou úpravu režimu likvidace zvířat, jež mohla být nakažena, musí napřed navrhnout kolegium EK a členské státy ji musí schválit.

Ministerstvo zemědělství ČR v úterý oznámilo dohodu s EK, že Česko smí s porážkami dojnic počkat do skončení laktace. Veřejné oznámení tohoto pokroku ministerstvem jako dohody s EK je však v Bruselu považováno za předčasné a neopodstatněné.

"Uvažujeme o jiných možných přístupech k politice nucených porážek, s některými členskými státy se už o tom jednalo," řekla ČTK Beate Gminderová, mluvčí komisaře Davida Byrna a také jeho českého kolegy Pavla Teličky. "Komise však zatím nezaujala formální postoj, jak by se tato politika měla vyvíjet." Gminderová uvedla, že i kdyby EK takový návrh učinila, mají poslední slovo členské státy zastoupené ve stálém výboru pro potravinový řetězec. "Členské státy zavedly dnes platný režim porážek a jen ony ho mohou změnit, na návrh EK," řekla. Upozornila, že není možné, aby jedna země měla měkčí režim než ostatní - pro všechny musí platit stejná pravidla.

Znamená to, že každý členský stát je nadále povinen likvidovat části stád, jimiž prošel nakažený kus dobytka, co nejdříve po zjištění výskytu BSE. Obvykle se tím míní tříměsíční lhůta. Pro český názor, že lze s porážkou počkat až do dokončení laktačního období, zatím není v legislativě EU dostatečná opora.

Zvažovaná úprava režimu nucených porážek má spočívat v tom, že země, jež prokáží dokonalou evidenci zvířat, by mohly porážky rozložit v čase i s ohledem na laktační období každé krávy. Hlavním požadavkem by bylo dokonalé označení zvířat a zákaz je kamkoli přesunovat, aby se jejich maso v žádném případě nedostalo do potravinového řetězce. Pokud by byly pochybnosti, že jsou tyto podmínky zaručeny, komise by úlevu nepovolila.

Bankovní rada ČNB ponechala úrokové sazby beze změny

Bankovní rada České národní banky ponechala na čtvrtečním jednání úrokové sazby beze změny. ČTK to sdělila mluvčí ČNB Pavlína Bolfová. ČNB drží základní repo sazbu na historicky nejnižších dvou procentech od července loňského roku. Naposledy zvyšovala sazby v roce 2001.

Ekonomové soudí, že centrální banka počká na další signály oživení ekonomiky a růstu inflace. Aktuální údaje o vývoji české ekonomiky oznámí Český statistický úřad 10. června, kdy zveřejní čísla o růstu hrubého domácího produktu.

MF: Česko letos na vstupu do EU vydělá pět miliard korun

Česká republika letos na členství v Evropské unii vydělá pět miliard korun. Podle odhadu ministerstva financí by Česko letos do unijního rozpočtu mělo odvést zhruba 17 miliard korun, naopak dostat by mělo 22 miliard korun. Na čtvrtečním 47. Žofínském fóru to řekl první náměstek ministra financí Eduard Janota. "Naše představa je letos do rozpočtu unie odvést řádově 17 miliard korun a získat 22 miliard korun. To je náš konzervativní odhad," uvedl Janota. Svou roli v celkové bilanci ale ještě mohou sehrát kurzové rozdíly, dodal. Náměstek je přesvědčený, že i v dalších letech Česko zůstane zemí, která bude z unijního rozpočtu více peněz dostávat, než do něj odvádět.

Palas: Zájem rolníků o strukturální fondy asi převýší nabídku

Poptávka domácích zemědělců po čerpání peněz ze strukturálních fondů EU pravděpodobně převýší nabídku, uvedl na Žofínském fóru ministr zemědělství Jaroslav Palas. Rolníci podle něj dokázali dobře využít již předvstupní program Sapard, který byl přípravou na evropské fondy. Česka republika byla mezi kandidátskými zeměmi premiantem v počtu schválených opatření i uzavřených smluv, prohlásil.

Podpory ze strukturálních fondů mohou farmáři čerpat v rámci programů rozvoje venkova. Zatímco v Horizontálním plánu rozvoje venkova mají na dotace nárok všichni, kteří splňují stanovené podmínky, v tzv. operačním programu se předkládají projekty. První kolo podávání se uzavře na konci května. Je zaměřeno především na podporu nákupu strojů.

Do konce dubna dostali zemědělci na dotacích 5,2 miliardy korun, což je asi trojnásobně více než ve stejném loňském období. Šlo o dorovnání přímých plateb z EU. Od 3. do 17. května pak mohli žádat o unijní přímé dotace a o podpory hospodaření v méně příznivých oblastech. Státní zemědělský intervenční fond dostal zhruba 18.500 žádostí. Balík těchto podpor přesahuje 9,5 miliardy korun. První peníze by měli dostat farmáři na podzim.

Přímé platby z EU mohou farmáři čekat na přelomu roku. Národní obálka obsahuje na tento účel 199 milionů eur, tedy asi 6,4 miliardy korun. Platby jsou čtvrtinové proti úrovni v původních 15 členských zemích a ze státního rozpočtu se dorovnávají přibližně na 48 procent.

Tajné služby vyloučily možnost, že jejich muž mluvil v televizi

Představitelé civilních a vojenských tajných služeb ve čtvrtek vyloučili možnost, že v nedávné reportáži televize Nova o údajné korupci na ministerstvu obrany vystupoval a hovořil jejich příslušník nebo agent. Informovali o tom členy sněmovního branného výboru. Reportáž se týkala ruského dluhu. Údajná korupce prý souvisela s tím, zda má za jeho část dostat Česko letouny Il-76 či vrtulníky.

Redaktor Novy Janek Kroupa v reportáži hovořil o zmíněném muži jako o zpravodajském důstojníkovi jedné české tajné služby. Uvedl, že jeho identitu zná, ale kvůli bezpečnosti ji zatím nemůže prozradit. Muž obvinil z braní úplatků náměstka ministra obrany Jaroslav Kopřivu a jeho podřízeného, ředitele sekce vyzbrojování ministerstva obrany Jiřího Martinka. Oba vše popřeli.

Šéf sněmovního branného výboru Jan Vidím (ODS) přijal čtvrteční informaci zástupců tajných služeb o tom, že muž z reportáže není jejich člověk, s uspokojením. "Přiznám se, že jsem nečekal, že by řekli něco jiného. Kdyby některý z těch ředitelů (tajných služeb) řekl 'ano, byl to můj zpravodajec', tak by současně musel položit na stůl svoji rezignaci," řekl ČTK.

Kauza reportáže ale nekončí. Některými informacemi, jež v ní zazněly, se totiž zabývá policie. Zástupci civilní rozvědky poslancům řekli, že některé okolnosti prověřuje policejní služba pro odhalování korupce. Vidím uvedl, že si od něj kriminalisté vyžádali informace o průběhu jednoho z dřívějších zasedání branného výboru, jež se zabývalo ruským dluhem, tedy tématem, o němž byla i reportáž.

Po nezdaru v Británii budou Romové z Chomutova hledat práci jinde

Některé romské rodiny z Chomutova chtěly po vstupu České republiky do Evropské unie najít práci ve Velké Británii. Po zkušenostech jejich příbuzných a známých, kteří na britské ostrovy odcestovali už začátkem května, však Romové svůj úmysl přehodnocují. Zjistili totiž, že najít v Británii práci není vůbec snadné. Přesto to nevzdávají, jejich cílovými zeměmi však nyní bude Irsko či Belgie, řekl ČTK chomutovský místostarosta Rudolf Kozák.

Romové podle Kozáka narazili v Británii na tvrdou realitu pracovního trhu, kde se každý musí postarat sám o sebe. "Sehnat práci je velice těžké, navíc Romové nyní už nemají šanci na získání podpory. Přesto doufají, že v Irsku nebo Belgii budou podmínky mírnější a oni se uplatní," uvedl.

Žádný masový odchod Romů do ciziny však Kozák neočekává. "Takové signály nemám. Pokud někdo skutečně vycestuje, bude to jen pár rodin," doplnil. Motivem Romů k odchodu do zahraničí je podle člena chomutovské romské rady Jana Šipoše nedostatek práce, region vykazuje bezmála dvacetiprocentní míru nezaměstnanosti. Problémy mají Romové i s občanstvím. Řada z nich je totiž vedena jako Slováci, čímž nemají nárok na pobírání sociálních dávek.

Romský parlament zvažuje žalobu na autora Psychologie Romů

Romský parlament zvažuje podání žaloby na autora publikace Psychologie Romů Petra Bakaláře. Chystá se také vyzvat jeho zaměstnavatele, aby k případu zaujal stanovisko. ČTK to řekl předseda romského parlamentu Milan Ščuka. Bakalář ve své knize mimo jiné tvrdí, Romové mají nižší IQ než neromská populace. Důvodem může být podle něj to, že mají menší mozky.

"Pan Bakalář by měl doložit, odkud své informace čerpal. Vypadá to tak, jako by měl přístup k nacistickým archivům z druhé světové války, kdy byly dělány pokusy na lidech, mimo jiné i na Romech," uvedl Ščuka. Podle něj dosud s takovými údaji, jaké uvádí autor ve své knize, žádný seriózní vědec nepřišel.

Bakalář ve své publikaci popisuje takzvanou "morální tupost", kterou podle něj Romové trpí. Tvrdí také, že v žádné zemi se nepodařilo většinu příslušníků etnika zbavit zastaralých a sociopatických vzorců chování, které nejsou slučitelné s důstojným životem v moderní společnosti. Jako námět pro další výzkum navrhuje zkoumání souvislostí mezi zabarvením pokožky a inteligencí. Proti knize se již ohradili někteří odborníci, které Bakalář cituje.

Kardinál Vlk kritizoval stát, ale o "šikaně" prý nehovořil

Česká biskupská konference po třech týdnech zveřejnila v plném znění projev, který kardinál Miloslav Vlk počátkem května přednesl v Mnichově. Důvodem byl podle mluvčího církve Daniela Hermana zvýšený zájem médií a prezidentské kanceláře o text, v němž hodnostář kritizoval český stát za některé kroky vůči katolické církvi. Zejména šlo o ministerstvo kultury, které podle Vlka odmítalo evidovat některé církevní právnické subjekty, ale také o konstatování, že je nedostatek politické vůle vyřešit církevní restituce.

"Impulzy k tomu, aby se o těchto věcech znovu veřejně hovořilo, vítáme," řekl ČTK Herman v reakci na zájem o projev. Kardinál na Katolické akademii v Mnichově 6. května podle Práva hovořil o tom, že "stát církev šikanuje". Takovou interpretaci vystoupení předtím přinesla rakouská agentura APA. "Slovo šikana pan kardinál nepoužil," prohlásil však Herman.

To, co arcibiskup Vlk v Německu říkal, nebyly podle mluvčího pomluvy, ale pouze "pravdivá fakta, uveřejněná už dříve i v českém tisku". Ministr kultury Pavel Dostál (ČSSD) je ovšem podle deníku Právo přesvědčen, že to vážně poškozuje nejen vztahy mezi státem a církvemi, ale i dobré jméno republiky v zahraničí.

V prvních osmi letech svobody po roce 1989 nebyla podle Vlka politická vůle vyřešit církevní restituce - existovaly prý obavy, že případné navrácení majetku by mohlo posílit mocenskou pozici katolické církve. "Stály za tím církvi nepřátelské kruhy Občanské demokratické strany Václava Klause spolu s ostatními politickými odpůrci církve," uvedl kardinál v Mnichově.

V posledních letech, zvláště za vlády sociálnědemokratické strany, se podle něj zdálo, že konečně může být vztah církve a státu řešen. "Ani v tomto období však nedošlo k žádnému řešení ekonomického modelu církví, takže nespravedlnosti komunistického režimu pokračují - pod ochranou státu. Ještě horší je ale skutečnost, že se objevily tendence k omezování existující svobody církve," řekl. Stát, který by měl podle Vlka pouze evidovat, si totiž začal "uzurpovat právo" sám rozhodovat o právní subjektivitě, čili vzniku církevních institucí.

US-DEU už nemá v pražském zastupitelstvu žádného zástupce

Unie svobody-DEU už nemá v pražském zastupitelstvu žádného představitele. Stranu opustil poslední unionistický zastupitel Michael Hvížďala, když neuhradil členský příspěvek pro letošní rok. Svůj krok ve čtvrtek zdůvodnil ČTK tím, že není spokojen s politikou unie, zejména jejím působením ve vládě vedené sociální demokracií.

"Unie opustila svůj program a své konzervativně-liberální zaměření. Lidé z vedení se jen snaží za každou cenu udržet si své pozice a trafiky bez ohledu na to, že to působí velmi tristně," uvedl Hvížďala. V pražském zastupitelstvu prý bude Hvížďala působit jako nezávislý. Uvažuje o svém návratu do ODS, z níž vystoupil před šesti lety.

Hvížďala vystoupil z ODS v březnu 1998, kdy byl radním. Uvedl tehdy, že ODS je nereformovatelná a je v rozporu s programem pravicové strany, do které vstupoval.

Středoevropští prezidenti pro pokračování procesu rozšíření EU

Pro další pokračování procesu rozšíření Evropské unie se vyslovili prezidenti středoevropských zemí, kteří se ve čtvrtek sešli k rozhovorům v rumunském černomořském letovisku Mamaia. Česko na summitu zastupuje prezident Václav Klaus.

"Nedávné přijetí pěti států tohoto seskupeni do Evropské unie je změnou pro tyto státy, změnou pro Evropu a hlavně je to signál pro další země, které stojí v řadě a chtějí slyšet ujištění, že na ně nezapomínáme, že se neuzavíráme, že se s nimi počítá," řekl Klaus českým novinářům po prvním diskusním fóru.

Podle jeho názoru je signál, který byl dnes vyslán, jasný. "Bulharsko, Rumunsko a Chorvatsko jsou další v řadě, to dnes každý zdůrazňoval," tvrdí Klaus. Evropská unie počítá s dalším rozšířením v roce 2007. Mluví se zejména o přijetí Rumunska a Bulharska a zvažuje se také Chorvatsko.

"My už jsme v unii. Nyní je naší povinností pomoci ostatním, aby se také oni dostali dovnitř," řekl českým novinářům slovenský prezident Rudolf Schuster. Uvedl, ze okolí Černého moře, Balkán a také Ukrajina jsou velmi zajímavé a že je zapotřebí s nimi spolupracovat.

První schůzka prezidentů států střední Evropy, jejímž duchovním otcem je bývalý český prezident Václav Havel, se konala v dubnu 1994 v Litomyšli. Původní úzký okruh účastníků se postupně rozrostl na dnešních 17. Poslední summit se konal loni v Salzburgu. Od té doby se pět z účastnických států stalo členem Evropské unie - kromě Česka také Polsko, Slovensko, Slovinsko a Maďarsko.

Svoboda zahájil čtenářský maraton o sousedských vztazích

Čtením z díla spisovatele a diplomata Jiřího Gruši odstartoval ve čtvrtek v Praze ministr zahraničí Cyril Svoboda 7. ročník literárního maratonu Nonstop čtení. Letošní čtenářský maraton je věnován sousedským vztahům a u zrodu této myšlenky stál právě Svoboda. Ministr ČTK řekl, že vyspělost země se projevuje především ve způsobu, jakým řeší problémy v soužití se svými nejbližšími sousedy.

Grušův text Čechy - zem jako zátiší si Svoboda vybral záměrně. "Jeho texty jsou evropské, aniž by se ztratil smysl pro naši zemi," sdělil Svoboda. Češství by se nemělo pojímat jako uzavření se na vlastním území a izolace od vnějších problémů. "Naopak, kdykoli se český stát otevřel světu, vždy to bylo k jeho prospěchu," podotkl ministr.

Literární maraton už tradičně připravují Jazzová sekce a Správa českých center. Nonstop čtení se totiž uskuteční i v českých centrech v 17 evropských městech. Jeho evropská část skončí v pondělí 31. května a den poté nepřetržité čtení završí České centrum v New Yorku. Průběh maratonu je možné sledovat na internetu na adrese www.nonstopczech.cz.

Čtenářský maraton, při němž se za pultíkem střídají politici, herci, literáti i zcela neznámí milovníci literatury, si získal za šest let existence popularitu v Česku i v zahraničí. První ročník v roce 1998 byl věnován beatnické generaci. Jako čestný host se jej zúčastnil básník Lawrence Ferlinghetti. Loňský ročník s názvem Život v pravdě byl poctou Václavu Havlovi.

Hoffman půjde do vězení, Nejvyšší soud zamítl dovolání

Někdejší komunistický funkcionář Karel Hoffmann půjde na čtyři roky do vězení za sabotáž při intervenci Varšavské smlouvy do Československa. Nejvyšší soud ve čtvrtek zamítl jeho odvolání. ČTK to řekla mluvčí soudu Dana Janíčková. Důvod zamítnutí dovolání senát sdělí až po doručení rozhodnutí účastníkům řízení.

Devětasedmdesátiletý Hoffmann podle rozsudku v noci na 21. srpen 1968 nechal zastavit rozhlasové vysílání. Chtěl tím údajně zabránit zveřejnění stanoviska předsednictva Ústředního výboru Komunistické strany Československa (ÚV KSČ), jež intervenci vojsk Varšavské smlouvy odsoudilo. Hoffmann měl jít do vězení už 5. ledna. V prosinci ale po obdržení výzvy k nástupu trestu požádal soud o odklad ze zdravotních důvodů. Soudkyně pražského městského soudu Pavla Augustinová proto na základě doporučení komise vězeňských lékařů jeho nástup do vězení v únoru odložila. Jako nový termín nástupu určila 9. srpen.

Hoffmann zastával za komunistického režimu řadu významných funkcí. Členem nejužšího vedení komunistické strany, předsednictva ÚV KSČ, byl od roku 1971 do listopadu 1989.

Premiér školákům prozradil, že měl v dětství badatelské sklony

Předseda vlády Vladimír Špidla měl v dětství badatelské sklony a už jako malý chlapec nejvíce toužil po práci archeologa, lákala ho také chemie. Prozradil to při čtvrteční besedě se 120 školáky dvou základních škol z Vratimova na Frýdeckomístecku. Na otázky žáků odpovídal během své návštěvy Moravskoslezského kraje.

"Chtěl jsem být badatelem v chemické oblasti a různé takové věci. Většinou to teda směřovalo do nějakých expedičních a badatelský podniků, to znamená jistá míra dobrodružné povahy," svěřil se školákům Špidla. Uvedl, že většinu věcí, které umí, rozumí jim a jsou mu blízké, pochopil zhruba do svých 12 let.

Školáky hodně zajímaly aktuální problémy, například změny, které zemi přinese Evropské unie, a korupce v první fotbalové lize. Mimo to chtěli vědět, zda by se Špidla v budoucnu rád znovu stal premiérem nebo by chtěl dosáhnout i na prezidentskou funkci. Špidla přiznal, že zatímco post premiéra by si rád ještě jednou užil, prezidentem být nechce.

Diskuse se líbila například školákovi Ivu Skupníkovi. "Premiér je velmi sympatický pán. Vždycky jsem si myslel, že je takový nesympatický, ale svůj názor jsem změnil a velice mě překvapil."

Charfo (KSČM): EU by měla v arabském světě hájit své zájmy

Evropská unie by měla v arabském světě hájit alespoň své zájmy proti Spojeným státům, když už tam nebude chtít hájit mírové soužití, tvrdí vedoucí oddělení KSČM pro zahraniční styky Hasan Charfo. Podle něho jde o obchodní válku USA proti EU v této významné části světa.

Šedesátiletý Charfo je původem Arab ze Sýrie. Před čtyřiceti lety přijel studovat do Československa zahraniční obchod a už v Praze zůstal. Je na 11. místě komunistické kandidátky pro volby do Evropského parlamentu. Nyní se cítí být Čechem a k české národnosti se i přihlásil. V Sýrii se naopak cítí spíš jako cizinec. O svých dvou synech, kterým je 21 a 18 let, ČTK řekl, že už hovoří bohužel jen česky.

Čelišová: Málo komunistek v politických funkcích je chybou strany

Systémovou chybou komunistické strany podle její poslankyně Květoslavy Čelišové je to, že má málo svých žen v politických funkcích. "Očekávali jsme (na sjezdu), že naši muži budou těmi, kteří ukáží ostatním politickým stranám, jak si svých ženských váží," řekla ČTK poslankyně, která je také předsedkyní Levicových klubů žen.

Ústřednímu výboru, který se sešel ještě během sjezdu v polovině května v Českých Budějovicích, se nepodařilo do užšího vedení strany zvolit ani jedinou ženu, přestože do pěti místopředsednických funkcí byly okresními konferencemi nominovány čtyři. Kritické hlasy se kvůli tomu ozvaly ještě na sjezdu a pokračovaly ve stranickém tisku.

Kinského advokát má údajně důkazy o podjatosti některých soudců

Advokát Františka Oldřicha Kinského Jaroslav Čapek tvrdí, že má důkazy o podjatosti některých soudců, kteří řeší restituční nároky jeho klienta. "Někteří soudci, kteří rozhodovali různé případy týkající se pana Kinského, se nevyloučili, ačkoli měli. V několika případech totiž patřili mezi žalované strany. Vlastní zkonfiskovaný majetek po německých spoluobčanech, ať už to jsou chalupy nebo byty, které leží na těchto pozemcích," prohlásil právník na čtvrteční tiskové konferenci.

Řekl, že až najde všechny soudce, tak případy zveřejní. "Mám zmapovány čtyři z nich a v nejbližší době předložím i důkazy," uvedl. U tří jde o pozemky, a u jednoho navíc o stavbu. Soudci jsou ze severních Čech.

ČSA do konce dubna přepravily o 30 pct více cestujících než loni

České aerolinie přepravily za první čtyři měsíce roku o 30,2 procenta více cestujících než ve stejném období loni. Služeb ČSA využilo do konce dubna 1,171 milionu cestujících, řekla ČTK ředitelka komunikace Dana Dvořáková. Podle Dvořákové se zlepšily i ekonomické výsledky. Firma měla zisk 402 milionů korun, což je nárůst proti plánu o 73,8 procenta. Meziroční číselné srovnání neuvedla.

Loni přepravily ČSA 3,6 milionu cestujících, což byl růst o 18 procent. Letos plánují více než 4,3 milionu cestujících a v roce 2005 přes pět milionů. Prognózy pro rok 2014, do kdy mají ČSA zpracovanou rozvojovou strategii, se pohybují v řádu osmi milionů přepravených cestujících ročně.

Odborník: Chladné počasí minulých dnů úrodu ovoce neohrozilo

Mimořádně chladné počasí minulých dnů, kdy noční teploty klesaly až k bodu mrazu, by žádné vážnější škody na letošní úrodě ovoce nemělo způsobit, řekl dnes ČTK tajemník Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Pouze místy by se mohly vyskytnout problémy na porostech meruněk, broskví a jabloní. "Hlavní produkční oblasti, například meruněk na jižní Moravě, nízké teploty nepoškodily," dodal.

Úrodu meruněk, hlavně u zahrádkářů a sadařů v českých krajích, podle něj negativně ovlivnily zejména silné mrazy na počátku roku, které stromům poškodily pupeny. To je i případ Litoměřicka, kde sadaři letošní výnosy odhadují na úrovni 60 procent loňských.

Lokálně nízké jarní teploty poničily i jabloňové sady. Například na Olomoucku mráz připravil až o 80 procent letošní úrody jablek pěstitele ze společnosti Králová-Sady. Zemědělci zde odhadují ztráty na 60 milionů korun.

"V souhrnu za celou republiku zatím jabloně vypadají na nadprůměrnou sklizeň," řekl Ludvík. Nadprůměrnou sklizeň ovocnáři čekají i u višní, úroda třešní se zatím jeví jako průměrná. Mírně nižší než loni by mohla být úroda švestek, které utrpěly vysokými lednovými mrazy.

Sazka novou hru zatím testuje, až stovky strojů od půlky roku

Loterijní společnost Sazka na několika místech v hlavním městě zkouší 14 herních terminálů, které by měly zhruba od července do konce roku ve stovkách zaplavovat herny a další hojně navštěvovaná místa. Unikátní herní systém by se měl stát základním zdrojem financí pro splácení nákladů na novou sportovní halu. "Výsledky pilotního provozu jsou více než slibné," řekl ČTK mluvčí Sazky Zdeněk Zikmund.

Terminálů by nakonec mělo být až deset tisíc. K hlavním lákadlům pro hráče bude patřit kumulace sázek centrálně řízených strojů a řada sázkových možností. Dodavatelem moderních technologií s dotykovou obrazovkou bude společnost Cyberview Technology.

V loňském roce Češi celkem prosázeli v loteriích, kursových sázkách, výherních automatech, kasinech a při dalších hrách téměř 78 miliard korun, což byl nejvyšší objem v historii. Sázkový a loterijní průmysl zaměstnává přes 50 tisíc osob a asi 360 společností, informovalo ministerstvo financí.

Řidič, který těžce zranil pětiletého chlapce, je ve vazbě

Okresní soud pro Prahu-východ vzal do vazby řidiče, který v pondělí srazil a těžce zranil pětiletého chlapce v Kamenici u Prahy a z místa nehody ujel. Soud vazbu uvalil i na jeho spolujezdce. Oba muži jsou stíháni i pro rozsáhlou majetkovou trestnou činnost. ČTK o tom informoval státní zástupce František Krejčí. Za ublížení na zdraví a neposkytnutí pomoci při nehodě by jim mohlo hrozit až pětileté vězení.

Zraněný chlapec, kterého auto zachytilo a vleklo ho s sebou asi 35 metrů, leží od pondělí v motolské nemocnici. Utrpěl těžké pohmožděniny a rány po celém těle, navíc i komplikovanou zlomeninu pánevní kosti a čelisti. Po operaci je podle mluvčí nemocnice jeho stav stabilizovaný

Hrobník jde za smrt na hřbitově definitivně do cely na osm let

Záhadné zmizení padesátileté Aleny Šedivé na pražském Vinohradském hřbitově bylo po jedenácti letech definitivně potrestáno. Pražský vrchní soud ve čtvrtek poslal za její smrt do vězení na osm let hrobníka Jana Kříže. Potvrdil tak trest, který Křížovi uložil Městský soud v Praze a to přesto, že se tělo ženy dodnes nenašlo a Kříž vinu popírá.

Policie: Za lup si mladíci koupili auto a navštívili Thajsko

Trojice mladíků, kteří v uplynulém půl roce hned dvakrát přepadli Komerční banku v Hustopečích na Břeclavsku, si za uloupené peníze koupila vůz Opel Omega a udělala si dvouměsíční dovolenou v Thajsku. "Dva zadržení jsou ve vazbě. Jak jsme již informovali, k jejich dopadení nám pomohli občané," řekl ČTK kriminalista Vladimír Seďa.

Při loupežích nebyl nikdo zraněn a přepadení měla nápadně podobný scénář. První se odehrála loni v listopadu. Mladík s pistolí a kuklou na hlavě tehdy přinutil pokladní k vydání milionu korun. Banku přepadl před koncem pracovní doby. Z místa činu ujel ve voze, s nímž na něj u banky čekal jeho komplic. Když peníze dvojici došly, rozhodla se, že loupež zopakuje. K činu si jeden pachatelů přizval svého bratra. "Tomuto nejmladšímu členovi skupiny je pouhých 19. Musel řídit, protože se dvojice na loupež posilnila alkoholem," řekl kriminalista. Druhá loupež se odehrála 11. května. Do banky se těsně po jejím otevření vydal zase jen jediný pachatel a podobně jako v prvním případě přinutil dvě pokladní k vydání milionu korun.

Muž unesl dívku v kufru automobilu a pokusil se ji znásilnit

Až osm let vězení hrozí sedmatřicetiletému muži z Březnice na Příbramsku za to, že se ve středu pokusil znásilnit dvacetiletou stopařku. Žena k němu nastoupila do auta nedaleko Strakonic. Přestože chtěla svézt do Týna nad Vltavou, muž ji v Písku přinutil k přesednutí do zavazadlového prostoru a odvezl ji k sobě domů. Tam ji zamkl do sklepa a neúspěšně se ji pokusil znásilnit. Ženě se podařilo uniknout.

Muž se z napadení záchranáře zatím zodpovídat nebude

Otec dvouletého dítěte, který v úterý nedaleko Mníšku pod Brdy napadl řidiče soukromé záchranné služby Trans Hospital, se ze svého činu zodpovídat zatím nebude. Policie i vedení záchranky zatím vyčkávají, jak dlouho se bude napadený muž léčit. "Když přesáhne doba léčení sedm dnů, podáme trestní oznámení. Zatím jsme tak neučinili," řekl ČTK ředitel Trans Hospital Bořek Bulíček.

Podle něj je však s podivem, že policisté nevyšetřují napadení zdravotníků, kteří se snažili těžce zraněnému děvčátku, pomoci, rovnou jako trestný čin. Mluvčí policie z Prahy-západ Jaroslav Vokáč ale důvod k trestnímu stíhání třiadvacetiletého muže zatím nevidí. "Jako ublížení na zdraví to budeme evidovat až poté, co bude zraněný muž v pracovní neschopnosti déle než týden," uvedl.

Bulíček se domnívá, že podobné případy by měly skončit tvrdým postihem agresorů. "Policisté nám navíc řekli, že muž jednal v afektu. Takže, když budu v afektu, můžu vás klidně zastřelit a nic se neděje," uvedl. Zranění záchranáře by podle něj navíc byla mnohem vážnější, nebýt včasného zásahu přítomných hasičů. "Takto utrpěl jen zranění nohy a pohmoždění krční páteře," řekl Bulíček.

Záchranáři zasahovali u dopravní nehody v Záhořanech, kde havarovalo auto, jež řídila opilá žena. Na zadním sedadle převážela dítě bez bezpečnostní sedačky. Dítě se při nehodě zranilo. Otce zdravotníci nechtěli pustit do sanitky. Muž pak přibouchl jedné záchranářce ruku do dveří a zkopal řidiče záchranky. Dítě je mimo nebezpečí ohrožení života, několik dní zůstane u nás, řekla ČTK mluvčí pražské motolské nemocnice Eva Jurinová.

Ze zneužívání pravomocí obviněno 14 policistů z hlavního nádraží

Ze zneužívání pravomocí veřejného činitele bylo obviněno 14 příslušníků železniční policie na pražském hlavním nádraží. ČTK o tom informovala mluvčí ministerstva vnitra. Policisté jsou podezřelí z toho, že vůči předvedeným lidem používali násilí.

Jde o tři případy, které se staly od února do dubna, řekl ČTK pražský státní zástupce Michal Zachystal. Podle něj policisté proti třem předvedeným, z nichž dva byli bezdomovci, použili údery dlaní, v jednom případě strážce zákona muže nakopl.

Policie: Muž chtěl nechat na jižní Moravě vykolejit vlak

Policisté zadrželi v uplynulých dnech třiadvacetiletého muže, který hrozil, že na jihomoravské železniční trati z Kyjova do Bojkovic nechá vykolejit vlak. Motiv jeho jednání není dosud zcela jasný. Mladík o sobě prohlašoval, že je členem teroristické organizace a ve výhružných dopisech odkazoval na nedávný teroristický útok v Madridu a činy islámských fundamentalistů z Al-Kajdy, řekla dnes ČTK jihomoravská policejní mluvčí.

Podle ní v tomto případě skutečně hrozilo, že hrozby splní. Při domovní prohlídce totiž policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu našli speciálně vyrobený svěrák, kterým by se po namontování na koleje skutečně dal vlak vykolejit.

Policista z Náchoda za pěstování marihuany před soud nepůjde

Okresní státní zastupitelství v Hradci Králové ukončilo trestní stíhání náchodského policejního důstojníka Antonína Horkého podezřelého z pěstování marihuany. Případ předalo náchodskému policejnímu řediteli, aby podřízeného potrestal za přestupek. Před soud tak policista nepůjde. Vyplynulo to z vyjádření okresní státní zástupkyně Petry Rademacherové pro ČTK. Kriminalista jakoukoliv vinu od počátku vyšetřování odmítá.

Podplukovník Horký, který je zástupce velitele služby kriminální policie v Náchodě, byl obviněn loni v dubnu z nedovolené výroby a přechovávání omamných a psychotropních látek. Inspekce ministra vnitra na jeho zahradě u České Skalice v létě 2002 našla metr a půl vysoké rostliny konopí, ze kterého se vyrábí marihuana.

"Rostliny mi někdo během mé zahraniční dovolené na zahradě vysadil s cílem mě poškodit. O zahradu jsme se nestaral, v té době ležela ladem," řekl zpravodaji ČTK Horký. Dodal, že sám podal na podezřelou osobu pro křivé obvinění trestní oznámení.

Policie zlikvidovala gang padělatelů obrazů českých malířů

Kriminalisté zlikvidovali v uplynulých dnech jihomoravský gang, který vyráběl falzifikáty českých malířů 19. a 20. století. Velmi zdařilé padělky prodával v aukčních síních a galeriích. Policie odhaduje, že jejich prodejem získali pachatelé asi šest milionů korun. Mezi umělci, jejichž díla byla padělána, jsou například Jan Zrzavý, Kristián Kodet, Václav Špála nebo Vojtěch Sedláček, řekl dnes novinářům kriminalista Vladimír Seďa, který se případem zabývá.

"Především musíme veřejnost upozornit, že některé padělky jsou stále v nám zatím neznámých soukromých galeriích. Může jít především o napodobeniny děl Zrzavého, které se prodávaly za statisícové částky," uvedl kriminalista.

Novým šéfdirigentem opery Národního divadla bude Dohnányi

Šéfdirigentem opery Národního divadla se od 1. června stane Oliver Dohnányi. Premiérovým představením, které umělec původem ze Slovenska s první českou scénou nazkouší, bude opera Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta. ČTK o tom informoval ředitel Národního divadla Daniel Dvořák.

Dohnányi již v minulosti ve funkci šéfa opery Národního divadla působil, řídil i operu Slovenského národního divadla. Spolupracoval také s řadou českých hudebníků a uměleckých souborů, mimo jiné například s Českou filharmonií nebo Vysokoškolským uměleckým souborem Univerzity Karlovy.

V paláci Kinských se otevře stálá expozice české krajinomalby

V pražském paláci Kinských bude od pátku otevřena nová stálá expozice Národní galerie s názvem Krajina v českém malířství 17. až 20. století. Rozsáhlá výstava v centru Prahy představí českou krajinomalbu způsobem, jakým ji dosud nikdo neměl možnost vidět. Na tiskové konferenci to uvedl autor koncepce a ředitel Národní galerie Milan Knížák.

Chronologicky uspořádaná expozice je rozdělena na českou barokní krajinu, krajinomalbu 19. století, fotografii 19. století, krajinu v umění 20. století a na grafický kabinet. Na jejím vytvoření spolupracovaly jednotlivé sbírky Národní galerie. "Pokusili jsme se společně o velkou zkratku, která ukáže českou krajinomalbu od baroka až po současnost. Myslím, že výsledek je dobrý," řekl novinářům Knížák.

V Řehlovicích na Ústecku se budou o víkendu rodit trpaslíci

Řehlovice na Ústecku zaplaví o víkendu trpaslíci. V místním kulturním centru je bude od pátku do neděle vyrábět dvacítka žáků základních uměleckých škol z Ústí nad Labem a Teplic. "Akce je součástí ústeckého Roku trpaslíka," řekla ČTK výtvarnice Dagmar Bobrzyková z umělecké skupiny Rolous.

Trpaslíky budou mladí sochaři tvořit z bílých měkkých tvárnic známých pod označením ytong. V neděli odpoledne se děti svými díly představí veřejnosti přímo v řehlovickém kulturním centru. Poté se trpaslíci přestěhují do ústeckého muzea, kde si je budou moci prohlédnout další zájemci.

Bobrzyková považuje trpaslíky za pohádkové bytosti. Víkendové setkání považuje za dobrou recesi, při níž se určitě všichni pobaví. "Naše akce pro děti děláme hlavně proto, abychom jim dali alternativu na využití jejich volného času," poznamenala.

Víkendová tvorba pidimužíků v Řehlovicích je jednou z řady akcí letošního ústeckého Roku trpaslíka. Vyhlásili jej ústečtí historici na počest Ferdinanda Maresche, který v polovině 19. století proslavil město výrobou keramiky, zejména trpaslíků.

Městům s parožím ve znaku přispěla na zábavné setkání i EU

Delegace českých měst a obcí, které mají ve znaku jelena nebo alespoň jelení paroží, se sejdou v pátek a v sobotu v Semilech. Na zábavnou akci Parohatá města, jež vyjde zhruba na 300.000 korun, přispěla místní radnici i Evropská unie z programu Phare CBC. Do Semil dorazí rovněž zástupci polské Jelení Hory a německého Hirschfelde, tedy Jeleního Pole. ČTK to řekl vedoucí odboru kultury ze semilského městského úřadu Vladimír Kubík.

"Parohatými městy se chceme pobavit a s pomocí nadsázky ukázat, že ne všechny věci se musejí brát vážně," dodal Kubík. K projektu, který zaštítily Semily a Jelení Hora, se přihlásilo 49 tuzemských měst a obcí, podle Kubíka na slavnosti přijedou delegace přibližně ze 30.

V pátek se sejde Parohatý miniparlament, kromě semilského starosty Františka Mojžíše v něm zasednou starosta největšího českého parohatého města a nejmenší parohaté obce, starosta obce s jelenem v názvu, Horního Jelení, a starosta z parohatého města s parohatým jménem - Jan Jelínek z Jedovnic u Brna. "Parlament určí, jestli se setkání parohatých měst budou konat jednou za rok, nebo jednou za dva roky a kde se odehraje příští," prozradil Kubík.

Parlament rovněž rozhodne o žádosti Rovenska pod Troskami o zařazení do společnosti parohatých měst. "Rovensko má sice ve znaku pouze laň, ale jeleni ji mezi sebe jistě rádi připustí," podotkl Kubík. Za laň předem výrazně loboval kapelník hudební skupiny Rebel z Rovenska Pavel Matys. Složil hymnu parohatých měst. Na setkání ji společně s Rebelem zazpívají dva sbory, doprovodí je semilský Komorní symfonický orchestr Krkonošského metra.

Fotbalisté se v Seefeldu při tréninku nic nedarovali

Třetí den přípravného kempu v rakouských Alpách za sebou mají čeští fotbalisté, kteří ladí formu na blížící se mistrovství Evropy. Stejně jako ve středu také ve čtvrtek absolvovali dva tréninky, k oběma vyhnal trenér Karel Brückner své hráče na hustý trávník jednoho z místních hřišť. A na obou ordinoval mužstvu cvičení, u nichž si hráči zvykali na nový míč Roteiro.

Brückner neopustil svoje schéma s třemi skupinami. V jedné byli gólmani, v další hráči po velkém zatížení a v třetí ti, kteří během jara příliš nehráli. Tým trénoval stále s třiadvaceti hráči, chyběl pouze Jaroslav Plašil, který se po finálovém duelu Ligy mistrů připojí k reprezentaci až v pátek.

Fotbalisté, navyklí na dennodenní tvrdý chlebíček ze zahraničního angažmá, se ani při hře proti kamarádům nešetřili. Výjimkou nebyly tvrdé souboje, a tak se ostravský záložník Miroslav Matušovič nestačil ani ohlédnout, a už ležel po férovém souboji s Pavlem Nedvědem na mechovém povrchu. A když do sebe zajeli skluzem Tomáš Rosický se Štěpánem Vachouškem, ozvalo se z hloučku místních diváků zahučení. Oba srážku vzali sportovně: plácli si, ale v příštím souboji si znovu nic nedarovali.

Čtvrteční tréninky byly pro hráče neobvyklé v tom, že den otevřených dveří pro média znamenal zvýšený zájem televizních štábů, fotoreportérů a píšících žurnalistů z vlasti, ale i ze zemí soupeřů v základní skupině evropského šampionátu.

Míč Roteiro děsí fotbalové gólmany a střelci si mnou ruce

Tradičně na dva tábory se rozdělují fotbalisté poté, co vyzkouší nový typ míče. Stříbrné Roteiro, s nímž se bude hrát červnové mistrovství Evropy v Portugalsku, vyhrocenost těchto názorů ještě podtrhlo. Brankáři jeho vlastnosti svorně proklínají a střelci si ho pochvalují.

Nadšený z míče není ani trenér české reprezentace Karel Brückner. Podle kouče je míč příliš divoký, výhodný snad jen pro střelbu z dálky. "Je jak z opičí kůže, tak rychle odskakuje od nohy. Jenže přínos v jeho pružnosti se projeví jen při střelách, kterých tolik za zápas vidět není. Při dalších činnostech může překážet," nezískala si Brücknera novinka od Adidasu.

Pružnost Roteira zvyšuje technologie jeho výroby. Bezešvý míč, lepený za tepla, získal název po lodním deníku, který si psal kdysi portugalský mořeplavec Vaco de Gama. Stříbrná barva má představovat odlesk moře a linie lepení souřadnicový systém, který rozvinuli právě Portugalci.

Čeští gólmani se s míčem potkávají každý den při herním tréninku v Seefeldu a zvlášť čtvrteční nácvik střelby jim ho pořádně znechutil. "Ani nechtějte slyšet nepublikovatelný název, který jsem mu dal. To je snad první míč, který se lépe chytá při střelách v bezprostřední blízkosti branky než z dálky," řekl s kyselým výrazem Jaromír Blažek. Hlavní nevýhodu pro gólmany způsobuje rychlost, kterou míč získá ve vzduchu. "Jsem přesvědčen, že ještě se žádným míčem nedávaly tak lehce góly z třiceti metrů. Takový balón ještě nikdy nebyl vyroben a pro nás to bude pořádná zkouška," předvídal také Petr Čech, že brankářům nastávají těžké časy.

Gólmani se čertí, ale střelci si mnou ruce. "Neříkám, že jsem si na něj zvyknul hned při prvním dotyku, ale střely s ním jsou opravdu hodně tvrdé," vykládal Marek Jankulovski, který branek ze střední vzdálenosti dal v kariéře určitě víc než těch uvnitř šestnáctky. "Jenže když to pořádně trefíte, je to pořádná rána," pokyvoval spokojeně hlavou.

Vladimír Šmicer si ale všiml, že hlavní přednosti míče se ukáží jen ve chvíli, kdy je na střelu dostatek času. "Míč se hůř kontroluje a jeho pružnost příliš nenahrává kombinaci. Těžce se odhaduje, jakou sílu musíte do přihrávky dát," našel další odlišnost liverpoolský záložník. Také on však na rozdíl od brankářů tvrdí, že je ještě dostatek času, aby si hráči v trénincích stačili na míč zvyknout.

Počasí:

V pátek má být oblačno až polojasno, místy s přeháňkami. Teploty 15 až 19 stupňů, na horách kolem 10. Severní vítr bude mít rychlost do 15 kilometrů za hodinu.

27-05-2004