Denní souhrn zpráv Zprávy

25-05-2004

Koalice chce zavést přímou volbu prezidenta a klouzavý mandát

Vláda hodlá po prázdninách předložit parlamentu návrh změn volebního systému. Prezidenta by napříště neměl volit parlament jako dosud, ale lidé v přímém hlasování. Koalice chce do ústavy zavést takzvaný klouzavý mandát a upravit přepočet hlasů na mandáty. Pětiprocentní hranice nutná pro vstup do sněmovny bude zachována. Na změnách volebních pravidel se v úterý shodli lídři ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody-DEU.

Přímá volba prezidenta je součástí vládního prohlášení i volebního programu všech tří koaličních stran, zatím se ale na této změně politici nedokázali shodnout. Sněmovní komise pro reformu ústavy dokonce nedávno navrhla, aby přímá volba hlavy státu byla z chystané novely vypuštěna. Původně koalice uvažovala o přímé volbě starostů a hejtmanů, od myšlenky ale ustoupila.

Zaveden má být i takzvaný klouzavý mandát. To znamená, že člen parlamentu, který je zároveň ministrem, by dočasně ztratil poslanecký mandát a nastoupil by za něj náhradník. Kdyby z vlády odešel, mandát by získal zpět. Koalice tak chce lépe oddělit výkonnou a zákonodárnou moc a zároveň dát ministrům více času věnovat se své vládní funkci.

Další změna volebního zákona spočívá v úpravě systému, kterým se získané hlasy přepočítávají na mandáty ve sněmovně. Matematický model má více odpovídat poměrnému volebnímu systému, nemají být zvýhodněny menší strany. Změny volebních pravidel vyžadují změnu zákona i ústavy, koalici tedy nestačí křehká většina 101 hlasů v dolní komoře. Ústavní změny musí podpořit nejméně 120 poslanců a alespoň tři pětiny přítomných senátorů.

Opozice výslovně neodmítla koaliční návrhy. Nicméně je hodnotí opatrně a tvrdí, že bude záležet hlavně na tom, jakou konkrétní podobu budou mít. Ani proti přímé volbě prezidenta neměli v úterý místopředseda ODS Jan Zahradil a šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik námitky. Podle Zahradila ale bude záležet na systému této volby. Občanským demokratům by se nelíbila dvoukolová volba, při níž by do druhého kola postoupili jen dva kandidáti. ODS by se klonila buď k jednokolové volbě, nebo ke dvoukolové, při níž by ale do druhého kola postupovali více než dva kandidáti. Kováčik zase zdůraznil, že přímou volbu by měla doprovázet úprava kompetencí hlavy státu. Pokud jde o změny ve volebním systému, postoje obou opozičních stran se liší. Zatímco KSČM je proti skrytému či otevřenému posilování většinových prvků, ODS by se klonila právě k této věci.

Prezident Václav Klaus nepovažuje za vhodné, aby čeští občané v budoucnu volili hlavu státu stejně, jako nyní vybírají senátory. Systém, při němž do druhého kola postupují dva nejúspěšnější kandidáti, vede k boji "všech proti někomu", což není smyslem voleb, řekl Klaus novinářům.

Kolektivní smlouvou se budou asi řídit i ti, kteří ji neuzavřeli

Kolektivními smlouvami, které mezi sebou uzavřou odborové a zaměstnavatelské svazy, se budou nejspíš muset řídit i firmy, které se na těchto dohodách nepodílely. Počítá s tím novela zákona o kolektivním vyjednávání, kterou by měla ve středu projednat vláda. Změna normy má zabránit tomu, aby podniky, které s odbory nevyjednávají nebo nechtějí poskytovat svým zaměstnancům obvyklé výhody, o tuto "výsadu" přišly. Rozšířením kolektivních smluv i na další firmy se loni zabýval Ústavní soud. Proti tomuto opatření se nepostavil.

Pokud firmy například nezajistí svým zaměstnancům požadované pracovní podmínky, mohou mít nižší náklady na pracovní sílu. Na úkor svých zaměstnanců tak získávají lepší postavení na trhu, zdůvodňují autoři návrhu zákona.

Klaus chce nepředpojaté vztahy s Německem, zve Köhlera do Prahy

Prezident Václav Klaus doufá, že s novým německým prezidentem Horstem Köhlerem naváže na dosavadní politický dialog představitelů obou zemí. Klaus poslal Köhlerovi blahopřejný telegram, v němž ho zve na oficiální návštěvu České republiky. Zdůrazňuje také, že je připraven k budování nepředpojatých česko-německých vztahů v duchu vzájemného porozumění a respektu. V telegramu se zmiňuje i o tom, že by s Köhlerem rád debatoval o fungování Evropské unie a jejích finančních výhledech.

Český prezident připomněl, že EU čekají diskuse o finanční perspektivě a rozpočtové problémy, které "nabývají nepříjemné dimenze jak na úrovni států, tak i na úrovni EU". Köhlerův pohled erudovaného ekonoma může podle Klause pozitivně přispět k vnitroněmecké diskusi o metodách, jak oživit německou ekonomiku, jejíž prosperita je důležitá jak pro Českou republiku, tak pro celou EU. Köhler je bývalý šéf Mezinárodního měnového fondu.

Klaus v telegramu píše o historii česko-německých vztahů, v níž jsou stoleté konflikty i vzájemnost, problémy i obohacování. Klaus míní, že současná politická reprezentace by měla navázat na to lepší ze vztahů a odpoutat se od minulých křivd a reminiscencí. "Já jsem k budování nepředpojatých česko-německých vztahů připraven a jsem si jist, že ve vás v tom budu mít upřímného a odhodlaného partnera," uvedl.

EK přistoupila na českou interpretaci pravidel postupu při BSE

Evropská komise bude od nynějška tolerovat českou interpretaci unijních předpisů, která umožní snížit ztrátu českých zemědělců při nucených porážkách krav po výskytu tzv. nemoci šílených krav BSE. Porážku kohorty, tedy části stáda, která mohla přijít do styku s postiženým kusem či byla jeho vrstevnicemi, lze uskutečnit až po ukončení laktačního období krav a do té doby je lze dojit.

"Komise nemění svůj přístup, základní cíl zůstává stejný - na prvním místě zůstává ochrana zdraví," řekl ČTK komisař Pavel Telička, který má v kolegiu spolu s Davidem Byrnem na starosti zdraví a ochranu spotřebitelů. "Tato možnost (porážky až po dokončení laktace) se týká České republiky, ale rozhodně ji nelze interpretovat jako jakoukoliv změnu pravidel," zdůraznil.

Jak vysvětlil, pravidla se nemění, komise pouze přistoupila na jejich český výklad, a to na základě vývoje vědeckých poznatků i toho, jak přísně ČR dosud unijní pravidla uplatňovala. "Šlo o to, jak správně vyložit pravidlo 'neprodleně zlikvidovat'," řekl ČTK Milan Kuna z českého stálého zastoupení při EU. "Díky tomu, že jsme již členskou zemí a že náš systém kontroly pohybu zvířat byl schválen EK jako dostatečně věrohodný, jsme se dohodli, že komise nebude protestovat proti tomu, že dojná kráva z kohorty může laktační období dokončit. Mírně se tedy zmírní škody, způsobené farmáři z toho, že musí kohortu vybít," vyložil.

Mléko se může uplatnit na trhu, protože "všechny vědecké výbory prokázaly, že není spojitost mezi mlékem a Creutzfeld- Jacobsovou nemocí, ani v její modifikované podobě BSE", ujistil diplomat.

ČR o měkčí podmínky při vybíjení kohort usilovala od loňského podzimu. Argumentovala také tím, že relativně malý počet případů BSE má velmi citelné dopady vzhledem k velikosti chovů v ČR, kdy v teletnících a stádech jsou stovky zvířat, které je nutné po odhalení nákazy vybít. Jednání byla ukončena v pondělí večer, dohoda byla definitivně doladěna v úterý.

Naposledy se případ nemoci objevil ve Zvonkové na Českokrumlovsku, kde 30. dubna uhynul šestiletý býk. Národní laboratoř v Jihlavě potvrdila, že jde o 11. případ BSE v Česku. Za zhruba 3,5 roku testování bylo nutné v souvislosti s devíti případy utratit 1591 krav. V desátém případě nakažených krav z chovu zemědělské společnosti Silyba v Dolní Dobrouči na Ústeckoorlicku hrozí porážka 62 kusům dobytka.

Škromach odmítá, že při prosazování vyšších důchodů použil nátlak

Sociálnědemokratický ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach odmítl nařčení koaličních partnerů, že při prosazování vyšších důchodů a sociálních dávek používá nátlaku. "Myslím, že oni používají podobné způsoby, kdy straší některými katastrofickými scénáři. Nemyslím si, že bychom si měli navzájem co vyčítat," řekl v úterý ČTK. Ministr v pondělí pohrozil rezignací, když se mu nepodaří vyšší dávky prosadit.

"Jestliže nedokážeme ve vládě prosadit to, k čemu se zavázala ve svém prohlášení, tak to přece nemá smysl v takové vládě setrvávat," trvá na své pondělní hrozbě Škromach, který je rovněž místopředsedou ČSSD. "Už mě potkalo několik lidí na ulici a říkalo: ty důchody prosaďte," citoval ministr reakce občanů.

Cítil prý nyní potřebu sdělit jasně svůj postoj, protože nejen opoziční strany, ale i koaliční partneři jasně říkají, že jejich zájmem není valorizovat důchody a podporovat rodiny s malými dětmi, i když to někdy plamenně deklarují.

Špidla: Angažmá NATO v Iráku ČR nenavrhne, zřejmě ani nepodpoří

Na nadcházejícím summitu NATO v Istanbulu česká delegace zřejmě nepodpoří případný návrh na zapojení Severoatlantické aliance do dění v Iráku. Vyplynulo to z úterního vyjádření premiéra Vladimíra Špidly. "Tato otázka byla debatována a česká delegace to nenavrhne ... v mandátu není, že bychom tuto myšlenku podporovali," řekl po jednání Bezpečnostní rady státu novinářům.

Členové tohoto orgánu se za účasti prezidenta Václava Klause shodli na mandátu, s nímž česká delegace v čele s Klausem do Turecka pojede. "Materiál tvoří dobrý podklad," řekl prezident.

Bezpečnostní rada také schválila vojenskou strategii Česka, ale naopak se zatím neshodla na tom, jaký má mít Česká republika přístup k evropské bezpečnostní a obranné politice. "Ukazuje se, že je třeba ještě dost pracovat na jasné pozici České republiky vůči evropským bezpečnostním obranným strukturám a politikám," uvedl prezident.

Politici se ale podle něj shodli na tom, že tato věc "nehoří do zítřka, pozítřka, příštího týdne". Názor na to, do jaké míry mají evropské státy mít společnou obrannou politiku a co je v této věci pro republiku výhodnější, české politiky dlouhodobě rozděluje. Prezident je spíš odpůrcem dalšího prohlubování součinnosti na tomto poli, Špidla zastává opačný názor.

V souvislosti se summitem aliance Klaus uvedl, že NATO by si mělo politicky ujasnit postup k okolí. "Považujeme za důležité, co se tam bude vyjednávat ohledně NATO a Střední východ, NATO a Rusko, NATO a Ukrajina, NATO a Středomoří," uvedl Klaus. Špidla pak tento výčet doplnil o západní Balkán. "Má bezprostřední vliv na bezpečnostní situaci České republiky," řekl.

Prezident uvedl, že už místo konání předurčuje summit k tomu, aby věnoval velkou pozornost oblasti Blízkého východu. Česká republika by mohla sehrát určitou roli zprostředkovatele při řešení problémů na hranicích mezi Libanonem, Sýrií a Izraelem. Českého ministra zahraničí Cyrila Svobodu o to v únoru v Bejrútu požádal zvláštní zmocněnec OSN pro Libanon Staffan de Mistura.

Schuster: Díky vstupu do EU se Češi a Slováci ještě víc sblíží

Vstupem České republiky a Slovenska do Evropské unie se oba národy ještě více sblíží, prohlásil v úterý odstupující slovenský prezident Rudolf Schuster po obědě se svým českým protějškem Václavem Klausem na zámku v Lánech na Rakovnicku. "Budeme teď muset spolupracovat v konkrétních hlasováních. Budeme také muset řešit společné problémy, které jsme zatím jen naznačovali, jako je například romská problematika," uvedl Schuster, jemuž příští měsíc skončí funkční období.

Klaus novinářům řekl, že česko-slovenské vztahy jsou nadstandardní svou podstatou a přirozeností. "Například tím, že si stoprocentně jazykově rozumíme. To je podle mě symbolismus naprosto srozumitelný a zřetelný. Vstup do EU na dlouholetém vztahu Čechů a Slováků nic nezmění "ani v dobrém, ani ve špatném", soudí Klaus.

Prezidenti se také letmo dotkli nové česko-slovenské smlouvy, která by zpřísnila režim na společné hranici obou zemí a která se setkala s kritikou v obou státech. "Smlouva nemůže být založena na výjimkách, na tom, že je shodou okolností několik chatařů, kteří mají chatu nebo chalupu na druhé straně hranice, nebo že je naopak několik jednotlivců, kteří mají zase kus louky na druhé straně hranice," uvedl český prezident.

Smlouvy o pronájmu stíhaček předloží obrana vládě příští týden

Příprava smlouvy o desetiletém pronájmu 14 švédských stíhaček Jas-39 Gripen a související smlouvy o průmyslové spolupráci mezi ČR a Švédskem vrcholí. Náměstek ministra obrany Jaroslav Kopřiva v úterý ČTK řekl, že obě smlouvy by mohla dostat vláda již příští týden. Kontrakt by pak měl být završen politickým memorandem o porozumění.

Podle některých informací by se mohlo českým vyjednavačům podařit dohodnout pro chystaný pronájem nových stíhaček nižší cenu než 21 miliard korun, za něž švédská vláda tyto stroje původně nabídla. Česká strana podle ministerstva obrany od začátku vyjednávání usiluje nejen o snížení ceny, ale také o co nejlepší vybavení letounu.

Ministerstvo trvá například na tom, aby stíhačky pro Českou republiku byly vybaveny americkými protiletadlovými střelami středního doletu AMRAAM, bez nichž by jejich bojová účinnost byla nízká. Informační ředitel konsorcia švédské firmy SAAB Military Aircraft a konsorcia Gripen International Owe Wagermark ČTK řekl, že švédské stíhačky jsou kompatibilní s výzbrojí Severoatlantické aliance, a to i pokud jde o americké střely středního dosahu AMRAAM.

Česká strana v podmínkách smlouvy požaduje také to, aby stíhačky uměly rozeznávat cizí a vlastní letouny. Požadavky české strany, které původní švédská nabídka neobsahovala, nebudou ale podle ministerstva obrany v žádném případě znamenat zvýšení ceny. Musí být splněny nejpozději do roka po dodávce strojů, jinak by vůči dodavateli následovaly sankce. "Švédská strana ale už dnes garantuje, že všechny námi požadované úpravy gripenů stihne ve stanoveném termínu realizovat," informoval mluvčí ministra obrany Ladislav Šticha.

Češi by mohli školit řecké vojáky v protichemické ochraně

Ministerstvo obrany vyjednává s řeckou armádou o tom, že by vyškolilo některé jejich vojáky v protichemické ochraně. Řekové by pak byli schopni vlastními silami zajistit bezpečný průběh olympijských her v Aténách. Jednání ale ještě neskončila. Pokud se obě strany dohodnou, je armáda připravena výcvik zabezpečit, sdělila ČTK Jana Růžičková z generálního štábu.

Původně se spekulovalo o tom, že by bezpečnost olympijských her zajišťovali na místě čeští chemici. Armáda ale chtěla uhradit náklady. Výcvik vlastních specialistů v Česku vyjde Řeky levněji.

Svobodova zranění se hojí dobře, ministr navštívil místo nehody

Zranění páteře ministra zahraničí Cyrila Svobody, jehož služební vůz havaroval v dubnu u Vyškova, se hojí dobře. Vyplývá to z úterní kontroly ministrova zdravotního stavu v Úrazové nemocnici v Brně. "Vše je v nejlepším pořádku, což nám jasně ukázal i rentgen," řekl ČTK profesor Peter Wendsche, který Svobodu po kolizi operoval. Ministra čeká další kontrola za tři měsíce a nadále bude pokračovat v rehabilitaci. Také Svoboda ČTK potvrdil, že se cítí lépe. "Není to ještě stoprocentní, ale již pracuji. Chodím do práce, byl jsem na předsednictvu strany a rozhodl jsem se, že po kontrole se zajedu podívat i na to místo, kde se nehoda odehrála," uvedl. Ministr řekl, že místo a okolnosti nehody zná dosud jen zprostředkovaně. Před kolizí totiž spal a při ní upadl kvůli těžkým zraněním do bezvědomí.

Veřejné slyšení v Senátu má přispět k omezení násilí v televizi

Přispět k omezení násilí na televizních obrazovkách chtějí organizátoři veřejného slyšení, které se ve čtvrtek uskuteční v Senátu. Podnětem k této akci byla petice, kterou podepsalo přes 81.000 lidí. Filmy plné krve a sexuálních scén podle autorů petice vedou k růstu násilností mezi dětmi a mládeží. Chtějí proto zvláště po komerčních televizích, aby vysílání takovýchto snímků omezily. Účastníci slyšení budou debatovat o tom, zda zobrazování násilí v televizi dostatečně omezují platné zákony.

Veřejné slyšení pořádá senátní výbor pro kulturu a lidská práva na návrh senátora Daniela Kroupy. Výbor si dal za cíl s ohledem na petici alespoň upozornit na nebezpečný vliv televizních programů na formování a ovlivňování názorů a postojů diváků nežádoucím směrem.

Mladí Romové chtějí motivovat vrstevníky, aby zlepšili svůj život

Mladí romští aktivisté a aktivistky se chtějí zaměřit na své vrstevníky z romské komunity a motivovat je k tomu, aby se sami více snažili zlepšit život romské menšiny. Mladí Romové v Česku jsou totiž na rozdíl od Romů v zahraničí málo aktivní. ČTK to po semináři s názvem Nastupující romská generace a její vize řekla předsedkyně romského sdružení Athinganoi Gabriela Hrabaňová. Seminář doplnil program světového romského festivalu Khamoro, který potrvá v Praze do soboty.

"V zahraničí funguje mnohem silnější - dalo by se říci - romské hnutí. U nás pro komunitu pracuje jen pár jedinců," míní Hrabaňová. Aktivisté a aktivistky se proto budou podle ní snažit vtáhnout do aktivit pro romskou komunitu další mladé Romy. Na rozdíl od generace starších romských lídrů mají mladí aktivisté a aktivistky v ČR nejen zkušenosti z práce v neziskových organizacích a na projektech, ale i vysokoškolské vzdělání. "Díky lidem, kteří mají pozice, se odstartovalo řešení romské otázky. My nabízíme vzdělání a flexibilitu. Asi se u nás projevuje vůle a touha dělat věci jinak, efektivněji," řekla Hrabaňová. Stále častěji se objevující názory, že by proti sobě obě romské generace stály, ale odmítla.

ODS znovu navrhla odškodnění obětí okupace z roku 1968

Poslanci opoziční ODS znovu navrhli odškodnění obětí okupace Československa zeměmi Varšavské smlouvy z roku 1968. S novým návrhem přišli zhruba tři týdny poté, co Poslanecká sněmovna hlasy převážně levicových zástupců zamítla podobný návrh, který rovněž vypracovala ODS.

"KDU-ČSL ten zákon podporovala a podporovat bude," řekl ČTK k nové předloze místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal. Podobně se vyjádřil místopředseda Unie svobody-DEU František Pelc. Původní návrh podle něj neprošel z čistě technických důvodů. Upravený zákon podle jeho mínění poslanci unie podpoří.

Postoj poslanců KSČM nechtěl zatím předjímat jejich předseda Pavel Kováčik. Podle jeho informací by podobnou předlohu mohli připravit i někteří koaliční politici. Pokud by to udělali, poslanci KSČM by v první řadě porovnávali obě předlohy. Ani místopředseda poslanců ČSSD Libor Rouček nechtěl stanovisko své frakce předpovídat.

Právě poslanci ČSSD a KSČM počátkem května prosadili to, že sněmovna první návrh z dílny ODS zamítla. Podle ODS byly důvody zamítnutí zcela formální. Komunisté tehdy varovali, že návrh může být zneužit k jiným účelům. Sociální demokraté mu zase vytýkali, že obsahuje řadu nedostatků, jež by mohly způsobit mnoho problémů a možná i soudních sporů. "Zákon jednoznačně neupravuje otázku prokazování poškození, otázku náhrady škody, vůbec neřeší situaci, kdy celá řada lidí již byla odškodněna," argumentoval po zamítnutí zákona poslanec ČSSD Michal Kraus.

V původním návrhu chtěla ODS odškodnit všechny oběti okupace z řad občanů Česka z doby od srpna 1968 do června 1991, kdy ze země odešli poslední sovětští vojáci. Finančně odškodněni měli být přímí příbuzní občanů ČR, které okupanti zabili, a občané, kteří byli zraněni nebo znásilněni. Příbuzní zabitých měli podle ODS dostat jeden milion korun, zranění a znásilnění lidé s trvalými následky půl milionu korun a ostatní zranění občané 100.000 korun.

ČRo zpřístupnil speciální stránky věnované druhé světové válce

Český rozhlas zpřístupnil speciální internetové stránky věnované nadcházejícímu 60. výročí vylodění spojenců v Normandii a potažmo blížícímu se výročí konce druhé světové války. Součástí stránek www.rozhlas.cz/valka bude i unikátní databáze svědectví československých válečných veteránů - a to jak v písemné, tak ve zvukové podobě, která vznikla ve spolupráci se sdružením Post Bellum.

"Nemáme cíl být neprůstřelným encyklopedickým projektem, chtěli jsme jej založit na základě příběhů lidí," řekl novinářům k projektu editor stránek Jiří Hošek z ČRo. Zájemci na webových stránkách naleznou i základní historická data největšího konfliktu v dějinách lidstva, množství fotografií a zvukových záznamů, týkajících se nejen západní fronty, ale i bojů na frontě východní či v Pacifiku.

Na www.rozhlas.cz/valka je zatím k mání prvních šest svědectví československých válečných veteránů, včetně mluveného slova a fotografií. Sdružení zdokumentovalo přes tři stovky žijících účastníků bojů, zpracovaných svědectví je podle předsedy sdružení Mikuláše Kroupy kolem stovky. "Do dvou let doufáme, že jejich počet dosáhne osmi set," dodal Kroupa. Všechna by se časem měla na internetu objevit.

V databázi sdružení Post Bellum, která je přístupná také na stránkách www.hrdinove.cz, je přes 2000 jmen, současný počet žijících veteránů odhaduje Kroupa na tisícovku. Vedle vzpomínek československých válečných veteránů plánují autoři projektu do budoucna umístit i vzpomínky lidí, kteří válku prožili na okupovaných územích, či svědectví z druhé strany - Němců bojujících na straně wehrmachtu.

Poslanci připravili "bič" na nedbalé majitele agresivních psů

Nedbalému majiteli, jehož pes usmrtí člověka, bude možná hrozit až deset let vězení. Obce by měly povinně vést podrobnější evidenci psů, vlastníci by si pak mohli vybrat, zda nechají zvíře označit čipem, nebo tetováním. Tyto a další novinky obsahuje návrh, který v úterý sněmovně předložila skupina poslanců v čele s Michaelou Šojdrovou (KDU-ČSL).

Šanci na schválení či aspoň postup do druhého parlamentního čtení pravděpodobně má. Šojdrová ČTK řekla, že svůj podpis pod něj připojí zástupci všech pěti stran zastoupených ve sněmovně. Přesto se dá očekávat komplikovaná debata.

Diskuse o tom, zda regulovat chov psů, se rozproudí vždy poté, co nějaký napadne a zraní člověka. Nejen chovatelé ale mají pochybnosti o tom, zda je vhodné přijímat kvůli tomu zvláštní zákon; upozorňují také na to, že je obtížné vymezit, jaké plemeno je bojové. Některé země již chov bojových psích plemen zakázaly, jiné se ho snaží co nejvíce omezit, ať už vysokými pokutami, nebo trestem vězení pro majitele v případě napadení člověka psem.

Čeští poslanci původně plánovali, že součástí "psí matriky" bude i údaj o tom, zda už zvíře někoho pokousalo. Nakonec to ale ponechají na vůli obcí. "To, zda pokousal, je velmi relativní pojem. Nebyli jsem schopni se dohodnout," uvedla Šojdrová.

Poslanci podle ní nenavrhují zakázat chov nějakého plemene. Do trestního řádu ale chtějí promítnout zákaz výchovy psa k agresivitě. Jeho porušení pak mají v úmyslu trestat případně i vězením. "Zákaz výcviku k agresivitě je už v zákoně na ochranu zvířat proti týrání," řekla poslankyně. Zdůraznila ale, že se to nevztahuje na služební psy. "Aby se policie nevzbouřila," dodala.

V evidenci psů by mělo být jméno a adresa majitele, plemeno zvířete, případně údaj, že jde o křížence, datum narození psa, pokud je známo. Ministerstvo zemědělství či pověřený subjekt má vést centrální registr, kam by se sbíhaly údaje z obcí. Majitelům, kteří psa do evidence nepřihlásí, mají hrozit pokuty až do 10.000 korun. Vlastníku psa, který někoho těžce zraní, by hrozily až dva roky vězení.

O zpřísnění evidence psů uvažuje i hlavní město. Náměstek pražského primátora Rudolf Blažek předpokládá, že všichni pražští psi by měli být označeni čipem, nebo tetováním. Chce o tuto povinnost rozšířit vyhlášku o poplatku ze psů. Očekává také diskusi o omezení volného pohybu psů v metropoli.

Policie zadržela posádku vozu, který v Kamenici těžce zranil dítě

Policie zadržela posádku vozu, který v pondělí v Kamenici u Prahy těžce zranil pětiletého chlapce. V autě údajně cestovali dva muži. Který z nich seděl za volantem, policie zjišťuje. Oba podezřelí skončili v cele. Za ublížení na zdraví a neposkytnutí pomoci jim hrozí až pětileté vezení, řekla ČTK policejní mluvčí. Policie je podezírá i z majetkové trestné činnosti.

Chlapce, který byl na procházce se svou matkou, zachytilo auto a vleklo ho s sebou asi 35 metrů. Hlavní zranění utrpěl na hlavě a pánvi. Zraněný hoch v pondělí podstoupil úspěšnou operaci obličeje, nicméně jeho stav je stále vážný. "Je napojen na přístroje a lékaři z dětského anesteziologicko-resuscitačního oddělení provádějí další vyšetření," řekla ČTK mluvčí Fakultní nemocnice Motol Eva Jurinová.

Policie obvinila 13 lidí včetně celníků z krácení daní a korupce

Protikorupční služba obvinila třináctičlennou skupinu podnikatelů a bývalých celníků kvůli nelegálnímu dovozu textilního zboží z Řecka z několika trestných činů. Od pondělí je stíhá za krácení daní, úplatkářství a pět někdejších celníků z vnitrozemských úřadů také za zneužívání pravomoci veřejného činitele. V případě prokázání viny by jim soud mohl uložit až desetileté tresty vězení.

Pověstí celníků v poslední době otřásla řada afér. Břeclavskou celnici například zasáhl rozsáhlý korupční skandál. Skupina 19 tamních celníků je obviněna z toho, že si od řidičů kamionů z Balkánu vynucovali úplatky za hladký průjezd hranicemi. Pracovníci celního úřadu Břeclav-dálnice jsou zase stíháni kvůli pašování nafty ze Slovenska.

Rozhodování o obnovení Kajínkova procesu odročeno na 20. července

Plzeňský krajský soud odročil jednání o případném obnovení procesu s dvojnásobným vrahem Jiřím Kajínkem na 20. července. Důvodem je onemocnění Kajínkova obhájce a nepřítomnost pozvaných svědků. Soud začal za mimořádných bezpečnostních opatření Kajínkův případ projednávat v pondělí. V úterý měl senát mimo jiné vyslechnout i Vojtěcha Pokoše, kterého Kajínek před 11 lety údajně postřelil. Pokoš tehdy Kajínka usvědčil. Kajínkova obhajoba však tvrdí, že Pokoše k tomu přiměla policie. Soud měl vyslechnout i další svědky. Poté by měl zhodnotit, zda se v kauze objevily nové důkazy, a zda je možné řízení obnovit. Pokud by nový proces zamítl, může Kajínek podat stížnost k Vrchnímu soudu v Praze.

Kajínek byl k doživotí odsouzen v červnu 1998 za to, že zastřelil podnikatele Štefana Jandu, jeho osobního strážce Juliána Pokoše a postřelil jeho bratra Vojtěcha. Vraždy si prý objednal plzeňský podnikatel Antonín Vlasák, jehož Janda vydíral. Vlasákovi však soud neprokázal, že si objednal vraha. Odsoudil ho jen za vydírání. Kajínek svou vinu vždy popíral. Jeho advokát nyní tvrdí, že má nové důkazy o tom, že je Kajínek nevinný, a žádá obnovení procesu. Svědci, kteří byli vyslechnuti v pondělí, svědčili v Kajínkův prospěch. Šlo o svědky, které navrhla obžaloba.

Policisté v Kladně zatkli nechvalně proslulé bratry Bláhovy

Policisté v úterý časně ráno při operaci Lignit v kladenském baru Devil zatkli nechvalně proslulé bratry Oláhovy. Viní je z podvodu a vydírání. Na údajnou trestnou činnost bratrů již v minulosti několikrát upozornila televize Nova v souvislosti s vydíráním kladenských podnikatelů. "Zatkli jsme dva muže. Jsou to bratři Oláhovi, byť měli změněná jména," řekla ČTK policejní mluvčí Blanka Kosinová.

Podle ní není vyloučeno, že policisté budou v zatýkání členů rodiny pokračovat. "Záleží na výsleších, které v současnosti probíhají," řekla. Policisté sledovali Oláhovy více než rok. Oba bratři údajně nejméně ve třech případech požadovali po kladenských podnikatelích takzvané výpalné. V jednom případě podnikatel pod pohrůžkou fyzického násilí zadrženým mužům zaplatil během šesti let více než 2,7 milionu korun.

Oběť neštěstí opravdu zneužila kradený pas, její identita neznámá

Žena, která zemřela pod troskami zříceného letištního terminálu v Paříži, měla skutečně kradený český pas patřící ženě z Prahy. Pravá totožnost oběti zatím není známa a zjišťují ji Francouzi. Češka, jejíž pas byl zneužit a která byla považována za mrtvou, je naživu. Policie ji zastihla doma, řekl ČTK mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář. "Je v pořádku," uvedl Kolář. Česká diplomacie nyní bude čekat na zjištění pravé totožnosti mrtvé. Je pravděpodobnější, že to je cizinka, i když vyloučeno není ani to, že jde o občanku České republiky. Mrtvá žena, která Paříží pouze projížděla, se podle médií dostala do Francie z Ukrajiny a měla namířeno do Miami, nikoli tedy do Prahy, jak se původně uvádělo.

Herečka Poullainová přijala podmíněný trest za dopravní nehodu

Herečka Chantal Poullainová, kterou Okresní soud v Olomouci v dubnu potrestal za zavinění dopravní nehody ročním podmíněným trestem, se proti rozsudku neodvolala. ČTK to sdělil její právní zástupce Michael Buchlovský. Protože práva na odvolání nevyužil ani státní zástupce, je rozsudek pravomocný.

Obhájce zdůraznil, že soud z rozsudku vypustil tvrzení obžaloby o přítomnosti alkoholu v krvi klientky v době dopravní nehody, neboť tato skutečnost nebyla prokázána. Soud podle něj rovněž vyloučil přítomnost jakýchkoliv drog v krvi Poullainové nebo v její hůlce, kterou policie zajistila. "Za stavu, kdy rozsudek potvrdil obhajobu klientky a uložil jí podmíněný trest na samotné spodní hranici trestní sazby, paní Poullainová odvolání nepodala," uvádí advokát v prohlášení, které zaslal ČTK. Soud podle něj rovněž potvrdil tvrzení obhajoby, když poukázal na spoluzavinění poškozených, kteří v době nehody nebyli připoutáni, i na nevhodné řešení kruhového objezdu. Odvolání nepodalo ani státní zastupitelství, potvrdil ČTK státní zástupce Jiří Jančík.

Poullainová loni v létě při vjezdu na kruhový objezd v Olomouci nedala přednost jinému vozidlu, které po objezdu právě jelo, a narazila do něj. Jeho řidička utrpěla zranění jater, plic a měla zlomená žebra. Její přítel se dodnes zotavuje z trojnásobné zlomeniny pánve a lékaři nevyloučili možnost trvalých následků. Herečka se s poškozenými dohodla na odškodnění a dvojici vyplatila dohromady téměř 500.000 korun.

V neděli začne cyklus koncertů v synagogách Plzeňského kraje

Milovníci vážné hudby se mohou těšit na cyklus šesti koncertů v synagogách v Plzeňském kraji. Festival zahájí v neděli cembalistka Zuzana Růžičková v plzeňské Staré synagoze. Na dalších koncertech budou hrát zejména sólisté a členové České filharmonie, ale i další interpreti. Cyklus skončí 14. září v plzeňské Velké synagoze.

Koncerty se dále uskuteční v synagogách v Kasejovicích na jižním Plzeňsku, v Radnicích na Rokycansku a v Kdyni na Domažlicku. Jedno vystoupení bude také v židovském muzeu v Dobré Vodě u Hartmanic na Klatovsku. Novinářům to řekl dramaturg festivalu Miroslav Vilímec. Houslista Vilímec je koncertní mistr České filharmonie.

"Chceme tím upozornit na židovské památky, do nichž bychom rádi vrátili veřejnost prostřednictvím vážné hudby. Snažíme se poukázat také na hudbu židovských autorů. Přitom se nám daří objevovat řadu málo hraných hudebních věcí, které jsou jistě obohacením repertoáru dnešních interpretů," řekl Vilímec. Podle něj to bude například sonáta pro housle a violoncello od Gideona Kleina, kterou autor začal psát v terezínském koncentračním táboře, ale nedokončil ji. Vilímec skladbu zahraje v Kasejovicích s violoncellistou Jiřím Hoškem.

Viewegh představil Vybíjanou, svůj první román ve slovenštině

Český spisovatel Michal Viewegh uvedl v pondělí večer v Bratislavě svůj poslední román Vybíjená. Jde o první dílo tohoto nejčtenějšího českého autora, které bylo přeloženo do slovenštiny (Vybíjaná). Vydavatel poprvé nabídl Vieweghovo v obou jazycích, i když se stejným obalem. Slovenští čtenáři, tradičně zvyklí na český text, si tedy mohou vybrat. Jestli je Viewegh s překladem Pavla Weisse spokojen, to na křtu ještě nemohl říci, protože výtisk se mu prý dostal do rukou teprve v autě na cestě do Bratislavy. "Stihl jsem si ho jen prolistovat, ale nápad s překladem se mi líbí. Já jsem přistoupil na argumenty vydavatele Martina Pluháčka, který tvrdí, že názor, že všichni Slováci čtou automaticky česky, už není tak úplně pravda. Že se časy mění a že zejména mladá generace čte česky míň," řekl ČTK Viewegh.

Astrofyzik Jiří Grygar se stal novým předsedou Učené společnosti

Novým předsedou Učené společnosti České republiky byl v úterý zvolen osmašedesátiletý astrofyzik Jiří Grygar. Do povědomí české veřejnosti vstoupil v souvislosti s populárním televizním seriálem Okna vesmíru dokořán. ČTK řekl, že za hlavní problém považuje udržení společnosti, která už bude mít kolem stovky členů, v "dělné podobě, již dosud měla".

Grygara trápí, že je společnost "málo vidět", přestože soustřeďuje velkou intelektuální kapacitu. Nejen značná část veřejnosti, ale ani politikové to dosud nevzali na vědomí. Společnost na nynější desáté jubilejní valné shromáždění, které začalo v úterý v Míčovně Pražského hradu, pozvala prezidenta Václava Klause, premiéra Vladimíra Špidlu a předsedy Senátu Petra Pitharta a sněmovny Lubomíra Zaorálka. "Nepřišel vůbec nikdo a zájem médií je podprůměrný," posteskl si nový předseda.

Lyská radnice chystá trestní oznámení kvůli ekologickým protestům

Radnice v Lysé nad Labem na Nymbursku hodlá podat trestní oznámení kvůli ekologickým protestům. Nelíbí se jí totiž, že sdružení Arnika neustále tvrdí, že město je zamořeno toxickými látkami. ČTK to řekl tajemník radnice Miloš Dvořák.

Městský úřad chce podat oznámení na neznámého pachatele kvůli šíření poplašné zprávy z hlediska životního prostředí ve městě a kvůli poškozování dobrého jména města.

"Radost z toho samozřejmě nemáme, ale obavy také ne. O trestný čin šíření poplašné zprávy by šlo v případě, že by to byly nepravdivé informace. Pokud šíříme sice alarmující, ale pravdivé a ověřené informace, jsme v právu," řekl ČTK Jindřich Petrlík z Arniky.

Arnika upozorňuje již dlouho na zvýšené koncentrace toxických látek v Lysé. Na základě nedávno zveřejněných vzorků vajec ekologové varují, že ve vejcích jsou nadměrné koncentrace dioxinů, polychlorovaných bifenylů a hexachlorbenzenu. Aktivisté Arniky chtějí vyburcovat město a státní orgány, aby zjistili zdroj toxických látek a zajistili nápravu.

Naproti tomu nedávno zveřejněná studie, kterou zaplatil krajský úřad, ale dospěla k závěru, že prostředí ani zdraví obyvatel Lysé není zatíženo rizikem toxických látek více než v jiných místech republiky. Na závěry této studie se také odvolává městský úřad. Zastupitele i vedení radnice rozčiluje, že aktivity Arniky zpochybňují závěry této studie a znejisťují obyvatele.

Realizační tým hokejové reprezentace má uzavřeny dvouleté smlouvy

Hlavní trenér Ivan Hlinka, asistenti Radim Rulík a Ondřej Weissmann i generální manažer Zbyněk Kusý mají před sebou u hokejové reprezentace dvouleté funkční období. Všichni členové realizačního týmu, který byl vytvořen po letošním mistrovství světa v Praze a Ostravě, totiž podepsali smlouvy platné do 31. května 2006. Premiéra je čeká na letním Světovém poháru.

V reprezentaci pro Světový pohár nechybí Jágr ani další hvězdy

Většinu hvězd českého hokeje v čele s Jaromírem Jágrem, Robertem Langem či Robertem Reichlem vybral trenér Ivan Hlinka do šestadvacetičlenné nominace pro Světový pohár. Staronový kouč zařadil do výběru, který tvoří tři brankáři a 23 hráčů do pole, i obránce Marka Židlického a Marka Malíka či útočníky Josefa Vašíčka s Tomášem Vlasákem. Jediným zástupcem tuzemské extraligy je centr Jiří Dopita, oblékající dres Pardubic.

"Nominace nebyla jednoduchá, svým způsobem je trochu specifická. Na jednu stranu máme v podstatě k dispozici všechny hráče, na druhou ale všichni víme, jak se na účastnících nedávného mistrovství světa podepsalo vyřazení ve čtvrtfinále. Ambice mužstva před domácím publikem mířily mnohem výše," připomněl Hlinka.

"Kluci jsou zklamaní, že se jim na šampionátu nepodařilo naplnit očekávání. Hokej jde ale dál a za tři měsíce se budou na všechno dívat jinak," předpokládá Hlinka. V kádru má 14 účastníků letošního mistrovství, deset hokejistů startovalo na Světovém poháru v roce 1996 a jedenáct jich má ve sbírce olympijské zlato z Nagana. Hlinka se rozhodl většinu hráčů do týmu zařadit i bez toho, aby s nimi jejich nominaci konzultoval.

"S řadou dalších jsme mluvili, nicméně konečné rozhodnutí bude na hráčích. My jsme složili mužstvo podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, chtěli jsme mít co nejsilnější výběr. Každý hráč má ovšem nakonec právo říci, zda chce či nechce reprezentovat," uvedl kouč. V té chvíli mu zazvonil mobilní telefon a kouč to komentoval slovy: "Á, Ručinský. Volá, že nikam nepojede," uvolnil částečně napjatou atmosféru. Z hromadných omluvenek však Hlinka obavy nemá.

Reprezentační benjamínek ukončil s velkou slávou angažmá v Rennes

Pouze deset hráčů současné fotbalové reprezentace má za sebou více startů v zahraničních soutěžích, jen třináct hráčů nastřádalo více startů v národním týmu. Přesto na nadcházejícím evropském šampionátu bude brankář Petr Čech benjamínkem českého týmu. A ani skutečnost, že se už chystá na své druhé zahraniční angažmá, na tom nic nezmění.

Reprezentační jednička mezi tyčemi dorazila na sraz mužstva před odletem na soustředění do Seefeldu jako poslední. Nebylo to ale proto, že už by zajišťovala své letní stěhování do Londýna, kde bude chytat v dresu Chelsea. Na vině bylo nedělní poslední utkání v barvách Stade Rennes. Bretaňský klub měl už před koncem soutěže jistý klidný střed tabulky, a tak se na loučení s českým brankářem dostatečně nachystal. Když minutu před koncem zápasu s Montpellierem ukázal čtvrtý rozhodčí tabulku s číslem Čechova dresu, na stadionu se dlouho tleskalo. "Vedli jsme 4:0, byla k tomu příhodná atmosféra," potěšil gólmana dojemný okamžik, při němž mu udělali spoluhráči čestnou uličku a v hledišti aplaudovalo deset tisíc fanoušků. Vedení klubu mu předalo dres s podpisy všech spoluhráčů a zástupci města přidali vlajku Bretaně.

V Čechově hlasu nebylo po nostalgii, kterou by mohlo přivolat loučení s Francií, ani památky. Reprezentant dával po celou dobu svého angažmá najevo, že ho bere jako přestupní stanici ke slavnějšímu klubu, a svůj odchod bral realisticky. "Byly to hezké dva roky a hodně jsem se tam naučil. Nastala doba, abych zase udělal další krok nahoru," zhodnotil stručně předchozí etapu své kariéry. Zatím ale neplánuje, jak by se měly vyvíjet jeho další fotbalové kroky v nabitém kádru Chelsea. "Teď na to nemám čas, budu se naplno věnovat reprezentaci. Máme před sebou těžké týdny a ničím jiným se rozptylovat nemůžu," vysvětloval, proč zatím ani nezjišťoval, kdy se v Londýně hlásit. To navíc bude zřejmé, až bude oznámeno jméno nového trenéra. A to za Čecha prý pohlídá jeho manažer Pavel Zíka.

Mladá Boleslav do 1.ligy

Fotbalisté Mladé Boleslavi budou hrát poprvé v klubové historii první ligu. Středočeši o postupu mezi elitu rozhodli pondělním vítězstvím 2:0 nad Pardubicemi. V tabulce druhé ligy mají dvě kola před koncem soutěže nedostižný sedmibodový náskok před třetím Kladnem. Druhým Drnovicím stačí k návratu do nejvyšší soutěže po dvou letech získat pouhý bod.

Počasí

Ve středu má být oblačno, místy přeháňky. Teploty 13 až 17 stupňů, na jihu Moravy až 20, na horách kolem 7-mi. Foukat bude mírný západní až severozápadní vítr.

25-05-2004