Denní souhrn zpráv Zprávy

24-05-2004

Abdalláh II. s Klausem o Blízkém východě a ekonomické spolupráci

Názory jordánského krále Abdalláha II. a prezidenta Václava Klause na řešení izraelsko-palestinského konfliktu i situaci v Iráku jsou velmi podobné. Po schůzce obou hlav států na Pražském hradě to ČTK řekl Klausův mluvčí Petr Hájek. Dodal, že významnou částí rozhovoru byla také otázka ekonomické spolupráce, o kterou má Jordánsko velký zájem. Abdalláh II. se v rámci své cesty po Evropě zdržel v Praze pouze několik hodin. Je spojencem Západu a patří k důležitým prostředníkům v mírových vyjednáváních mezi Izraelci a Palestinci. Podle Klause je Abdalláh II. pozoruhodnou osobností Blízkého východu. "Naštěstí není v žádné ze stran, které jsou tak nemilosrdně znesvářeny. Přece jen je ale kdesi uprostřed a může komunikovat s oběma stranami, což je velmi cenná role a velmi cenná situace," řekl dnes Klaus Českému rozhlasu. Hájek ČTK řekl, že král během rozhovoru analyzoval skvělým způsobem situaci na Blízkém východě. "Po návštěvě Libanonu je to další hlas, který prezident k tomuto tématu potřeboval slyšet," dodal mluvčí. Král mluvil s Klausem rovněž o tom, jaké jsou možnosti pro uplatnění českých firem v regionu a naopak exportní příležitosti Jordánska v rámci Evropské unie. Abdalláh II. dnes také pozval českého prezidenta na návštěvu Jordánska.

Kajínek po šesti letech znovu před plzeňským soudem

Mediálně nejznámější český vězeň, dvojnásobný vrah Jiří Kajínek, se v pondělí po šesti letech znovu ocitl před plzeňským krajským soudem. Soud rozhodoval o tom, zda obnoví jeho proces. Před šesti lety ho odsoudil na doživotí. Kajínek ale svou vinu vždy popíral. Jeho advokát nyní tvrdí, že má nové důkazy o tom, že Kajínek je nevinný. O případném obnovení procesu bude rozhodovat nový senát v čele se soudcem Tomášem Boučkem. Bouček je jeden z mála plzeňských soudců, který neměl s Kajínkovou kauzou nikdy předtím nic společného. Líčení je naplánováno na dva dny. Kajínek byl na doživotí odsouzen za to, že zastřelil podnikatele Štefana Jandu, jeho osobního strážce Juliána Pokoše a postřelil Vojtěcha Pokoše. Vraždy si prý objednal plzeňský podnikatel Antonín Vlasák, jehož Janda vydíral. Krajský soud v Plzni potrestal Kajínka doživotím v červnu 1998. V roce 1999 Vrchní soud v Praze rozsudek potvrdil. Na podzim 2000 utekl z věznice Mírov na Šumpersku. Policie ho dopadla na pražském sídlišti Velká Ohrada v bytě manželky orlického vraha Ludvíka Černého.

O obnovu případu požádal v lednu Kajínkův advokát. Žádost zdůvodnil zejména novými svědky, kteří téměř před 11 lety viděli z vazební cely střelbu v serpentinách před plzeňskou věznicí na Borech. Zločin se podle nich prý stal jinak, než jak jej ve verdiktu nad Kajínkem popsaly soudy. Kajínkova obhajoba a také reportéři pořadu Na vlastní oči tvrdili, že za zločiny připsanými vězni stojí tehdejší plzeňští policisté. Na základě jejich nových podezření a důkazů Inspekce ministra vnitra po letech znovu roli policistů prověřovala. Dospěla ale opět k závěru, že policisté žádný trestný čin nespáchali. Kajínkovi zůstaly během jednání pouta na rukou i nohou. V síni ho hlídají kromě justiční stráže i maskovaní ozbrojenci. Advokát Kubíček sice požádal o přítomnost důvěrníka, soud to ale zamítl. Jako první vypovídal u soudu Jan Oros, který viděl střelbu z borské věznice. Ten uvedl, že Kajínek na místě střelby nebyl.

Škromach hrozí demisí, pokud neprosadí zvýšení důchodů a dávek

Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach (ČSSD) pohrozil demisí. Úřad prý opustí, pokud ve vládní koalici neprosadí zvýšení důchodů a rodinných dávek na příští rok. "Znamenalo by to snížení životní úrovně a v takové vládě bych nemohl setrvat," řekl dnes novinářům ministr. Valorizace důchodů a životních dávek pro rodiny s dětmi se už podle ministra připravuje. Důchody by se podle koaliční dohody měly zvýšit o 500 až 600 korun, navýšit se mají i dávky pro rodiny s dětmi. Zatímco vloni vláda podle Škromacha provedla řadu nepopulárních opatření, aby stabilizovala státní finance, měla by nyní přijmout návrhy ke zlepšení situace sociálně slabších skupin. Věří, že u koaliční KDU-ČSL a US-DEU, kteří v poslední době přichází s takzvanými prorodinnými opatřeními, nalezne podporu. "Koaliční partneři by proto měli i činy dokázat, že to myslí vážně, že chtějí podpořit rodiny s dětmi a dohody o důchodech," uvedl ministr. Penze naposledy stouply při lednové valorizaci. Vláda tehdy schválila navýšení jejich procentní části o 2,5 procenta, tedy průměrně o 148 korun. Penze, které se skládají z vždy stejného základu 1310 korun a procentní části, dosahovaly loni průměrně 7062 korun. Ačkoli jsou starobní důchody valorizovány pravidelně podle vývoje inflace, jejich růst byl v posledních deseti letech pomalejší než růst platů. Zatímco důchody stouply jen 2,3krát, platy poskočily 2,8krát.

Havel zvažuje místo své rekonvalescence

Exprezident Václav Havel, který nedávno prodělal zánět průdušek, se zatím nerozhodl, kde se bude z nemoci zotavovat. Havel, který je ještě stále v domácím léčení, zvažuje například pobyt v lázních nebo na své chalupě na Hrádečku. O víkendu se exprezident i s manželkou Dagmar zúčastnil v Madridu svatby španělského korunního prince Felipa s bývalou novinářkou Letizií Ortizovou. "Vrátil se sice trochu unavený, kupodivu se mu ale daří velmi dobře. Ráno nám poslal do kanceláře velký balík věcí k vyřízení," řekl ČTK Havlův tajemník Jakub Hladík. Bývalý Havlův osobní lékař primář Ilja Kotík mu vždy doporučoval, aby jaro a podzim trávil u moře. Potíže s dýcháním trápí Havla s malými přestávkami od počátku roku. Kvůli nemoci zrušil bývalý prezident plánovanou cestu do Spojených států. Několikaměsíční studijní pobyt v USA chtěl zahájit počátkem tohoto týdne. Cesta do Ameriky ale byla zatím odložena na neurčito. Exprezidenta pozvala do USA kongresová knihovna ve Washingtonu. Podle názoru lékařů by náročná cesta a dlouhodobý pobyt v Americe znamenaly pro Havla příliš velké riziko. Do USA měl Havel odletět již počátkem dubna. Také tehdy musel cestu zrušit kvůli dýchacím potížím. Bývalá hlava státu trpí zdravotními problémy řadu let. Před sedmi roky mu lékaři kvůli zhoubnému nádoru odebrali část pravé plíce. Letos Havel trpěl zánětem průdušek již několikrát. V lednu se musel náhle vrátit z Indie, nemocen byl pak déle než měsíc. Znovu se problémy s dýcháním ozvaly koncem března. Zrušil proto tehdy například cestu do Kanady.

Reklama na Česko "Přijeďte zpomalit" nevzbuzuje příliš nadšení

Zahraniční investoři a tuzemské firmy, které je do Česka lákají, nejsou příliš nadšení z propagačního klipu o České republice. Vyplývá to z ankety ČTK. Reklamu již několik týdnů vysílají mezinárodní televizní stanice CNN a BBC World. Podle firem prezentuje klip Českou republiku jako zemi, kam je příjemné si zajet něco užít, kde se ale, na rozdíl od zbytku dynamického světa, zastavil čas. "Kdesi jinde je právě dopravní špička," komentuje mužský hlas pomalý pohyb hlemýždě přes obrazovku. "Kdesi jinde lidé tvrdě pracují," doprovází komentář úder golfovou holí, "kdesi jinde běží den plný stresu." Záběry náměstí v Telči střídá letecký pohled na Konopiště. "Kdesi jinde zahaluje kouř města, kdesi jinde budují další továrnu," pokračuje hlas. Před divákem defilují Hradčany a pražské střechy. "Klid. Česká republika. Přijeďte zpomalit," končí komentář. Výroba klipu a nákup reklamních časů na televizních kanálech CNN, BBC, Discovery, National Geographic a Eurosport stála asi 30 milionů korun. Televize jej měly během dubna a května vysílat patnáctsetkrát. Peníze na kampaň poskytlo ministerstvo pro místní rozvoj. Spot si kladl za cíl přesvědčit zahraniční turisty, že dovolená v České republice je vždy pohodová a klidná. Podle mluvčí české mise při EU Petry Mašínové se několik zahraničních novinářů pozastavilo nad smyslem klipu, který v době rozšiřování Evropské unie prezentuje Česko jako oázu klidu a pohody, prostou všech ambic, což neodpovídá ani realitě, ani české tradici a pověsti, ani zájmům země. Ředitel pražské kanceláře Americké obchodní komory Weston Stacey soudí, že jde o pomýlený projekt a že promítání klipu mělo být už dávno zastaveno. "Smyslem je přilákat turisty, tomu rozumím, ale i turista může být investor. Jako investory nás to nepochybně poškozuje; je to něco, čemu bylo třeba se vyhnout. Bohužel někteří lidé prostě neslyší, co se jim říká," uvedl. Mluvčí MMR Petr Dimun reklamní spoty hájí. Když si je prohlíželi například účastníci zasedání Světové organizace pro turistiku, sklidily podle něj pozitivní ohlas. "Že opravdu je to dobře uděláno, že to směřuje právě na tu obecnou propagaci zemí, která panuje, že to je velmi dobře udělaná kampaň a že takovou ještě neviděli," řekl Dimun ČTK.

Skupina Čechů se před rakouským soudem odpovídá z krádeží aut

Před zemským soudem v rakouském Linci stanula dnes skupina Čechů, která čelí obžalobě z krádeží aut. Státní zastupitelství viní sedm českých občanů ve věku 22 až 32 let z toho, že odcizením automobilů z autosalonů v Horních Rakousích způsobili prodejcům škodu zhruba za 600.000 eur (19 milionů Kč). Rozsudek nad pachateli by měl soud vynést ještě dnes, pravděpodobně až ve večerních hodinách. Mluvčí soudu řekl, že v případě prokázání viny hrozí obžalovaným až desetileté vězení. Bližší údaje o pachatelích nesdělil. Na lavici obžalovaných usedla šestice zlodějů, protože sedmý člen skupiny je stále na útěku a policii se ho nepodařilo dopadnout. Prokurátor obvinil Čechy mimo jiné z těžkého podvodu a z vytvoření zločinecké skupiny. Krádeže aut probíhaly podle obžaloby stejným způsobem. Zloději se od června do září loňského roku v několika autosalonech nejprve vloupali do skříněk, ve kterých byly klíče od automobilů. S ukradenými vozy vyšší cenové kategorie pak odjeli do Česka, kde auta částečně upravili a následně prodávali. Policii se skupinu pachatelů podařilo odhalit při páté krádeži, napsala agentura APA. Mluvčí soudu řekl, že vůdce skupiny, 32letý Čech, již byl za krádež automobilu odsouzen v Česku. V 90. letech podle mluvčího odcizil vůz tehdejšího ministra vnitra.

Turisty by do Zlínského kraje mohly nalákat koňské stezky

Turistickou atraktivitu Zlínského kraje by mohly zvýšit speciální stezky, na kterých by lidé jezdili na koních. Novináře o zamýšleném projektu dnes informovala senátorka Alena Gajdůšková (ČSSD). Chovatelé koní a majitelé jezdeckých oddílů jsou tímto nápadem vesměs nadšeni, zároveň však upozorňují na to, že realizace bude složitá. Koňské stezky, které by se prolínaly s cyklostezkami, by podle Gajdůškové mohly podpořit chov koní a zároveň přitáhnout turisty do regionu, který může nabídnout řadu přírodních krás. "V regionu má chov koní velkou tradici. Se stezkami by kromě rozvoje chovu souvisela také podpora školství, konkrétně oborů vychovávajících budoucí chovatele a jezdce nebo tradičních řemesel zaměřených na jezdectví," řekla Gajdůšková. V praxi by se projekt realizoval nejprve vytýčením tras a jejich vyznačením. Financování by měly zajistit evropské fondy.

Počasí

Na konec května nezvykle chladné počasí pokračuje. Noc bude oblačná až polojasná, zpočátku s ojedinělými přeháňkami, na hřebenech hor sněhovými. Teploty 6 až 2 stupně, objevit se mohou i přízemní mrazíky. V úterý čekáme oblačno a místy přeháňky. Odpolední teploty 13 až 17 stupňů, na horách kolem šesti.

24-05-2004