Denní souhrn zpráv Zprávy

15-05-2004

Havel zcela nesouhlasí s některými kroky prezidenta Klause

Exprezident Václav Havel zcela nesouhlasí s některými kroky svého nástupce Václava Klause. V eurovolbách by dal hlas Unii svobody, Evropským demokratům nebo Straně zelených. Bylo mu líto českých hokejistů, kteří byli vyřazeni ve čtvrtfinále světového šampionátu, ale je mu cizí náhražkovité vlastenectví. Rád by se vrátil ke psaní divadelních her. Václav Havel to řekl v rozhovoru pro sobotní deník Právo.

Václav Havel není přesvědčen, že všechny kroky prezidenta Václava Klause byly správné. S výhradami se vyjadřuje především o jeho postoji k Ústavnímu soudu a vetu zákona o DPH. "Myslím, že Václav Klaus nikdy nebyl velkým přítelem Ústavního soudu," řekl Havel Právu. Podle jeho názoru prezident Klaus nepředjenával tak jako on návrhy kandidátů na ústavní soudce, než je oficiálně navrhl sněmovně. "Myslím, že tentokrát ty návrhy předjednány nebyly a nejednou měly i přídech určité provokace," řekl exprezident deníku. Zároveň potvrdil, že před svým odchodem z úřadu zanechal na Hradě seznam asi 50 vhodných kandidátů na funkci ústavního soudce, který měl ulehčit výběr nové hlavě státu. "Mám dojem, že k těmto našim podkladům nebylo přihlédnuto," podotkl Havel.

V případě prezidentova veta k zákonu o DPH mu pak "vadilo zdůvodnění, že je zapotřebí se zamyslet a zjistit, co je v něm dobré a co sporné". "Přitom bylo jasné, že na žádnou diskusi už není čas, stíhaly se hodiny. Evidentně jediným účelem veta bylo zkomplikovat vládě život," domnívá se Havel. Zdůraznil ale, že prezident může a musí práva veta odpovědně využívat. Důležité však prý je, jakými kritérii a motivy se při tom řídí.

K preferencím současných parlamentních stran Havel poznamenal, že vypovídá o stavu společnosti, o jejím naladění a jejích prioritách, což je podstatou demokracie. On sám by však v eurovolbách nevolil ODS a KSČM, ale spíše Unii svobody, Evropské demokraty nebo Stranu zelených. "Jakousi rezervovanou podporu u mě mají i lidovci a někteří jednotliví sociální demokraté i jednotliví příslušníci ODS," doplnil Havel.

V závěru svého rozhovoru bývalý prezident deníku řekl, že je mu líto českých hokejistů, kteří byli náhodně vyřazeni z hokejového mistrovství světa. Zdůraznil ale, že je mu cizí náhražkovité vlastenectví "všech těch hospodských fotrů, kteří si ani nedovedou stoupnout na brusle a kteří si mysleli, že když to chlapci vyhrají, tak budou sami mistry světa". "Celý ten bombastický rozruch, který byl kolem nové arény a kolem toho, že musíme vyhrát mi byl z duše protivný," uzavřel Havel.

Exprezident také nepovažuje za vhodné, aby se výraznějším způsobem zapojoval a vyjadřoval k politickému dění. Zato by se rád vrátil ke svým původním zájmům. "Rád bych napsal ještě něco pro divadlo, rád bych se víc angažoval v mezinárodním měřítku za lidská práva," prozradil Právu Havel.

Lidovci chtějí u každého zákona zprávu, jak se dotkne rodiny

Lidovci se pokusí prosadit, aby předkladatelé nových zákonů museli ke svým návrhům připojovat doložku o tom, jak se jejich předlohy dotknou rodiny. Po sobotní konferenci Rodina na prahu třetího tisíciletí, kterou uspořádala KDU-ČSL v Olomouci, to řekl lidovecký předseda Miroslav Kalousek. Podle něj se tím zvýší prestiž rodiny. "Rodinná politika je pro KDU-ČSL prioritou číslo jedna," zdůraznil. Lidovci se na konferenci také shodli, že se pokusí posílit postavení ženy ve společnosti. Chtějí například zvýhodňovat podnikatele a firmy zaměstnávající ženy, které mají děti. Zároveň hodlají podporovat neziskové organizace, jež nabízejí služby rodinám. "Nákup těchto služeb zvýhodníme pro rodiny se třemi a více dětmi," uvedl Kalousek.

Předseda olomoucké krajské organizace lidovců a poslanec Tomáš Kvapil prohlásil, že delegáti konference považují za nutné, aby se rodinnou politikou zabývaly také kraje a obce. Podle něj k tomu mají prostor například při tvorbě sazeb místních poplatků a vstupného. "Stát by měl obce nakloněné rodině finančně podporovat," poznamenal Kvapil. Lidovci ale nebyli schopni říci, do kdy chtějí závěry konference prosadit. "Největší chyba politika je, když řekne termín. Budeme se snažit, aby se závěry realizovaly co nejdříve. Čeká nás ale určitě dlouhá politická diskuse," míní Kalousek.

Pomoci rodině má například i lidovecká novela, která chce zrychlit adopce. Jejím cílem je, aby se malé děti dřív dostaly do náhradních rodin a nemusely prožít mládí v různých ústavech. Předlohu ve čtvrtek schválila Poslanecká sněmovna. Návrh musí ještě schválit Senát a podepsat prezident.

Topolánek: Pokud budeme u moci, Benešová nebude státní zástupkyní

Předseda ODS Mirek Topolánek vyjádřil rozhořčení nad počínáním nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešové. Na tiskové konferenci v Kladně na její adresu poznamenal, že pokud bude jeho strana u moci, Benešová nebude nejvyšší státní zástupkyní. "Kdybych s tím mohl něco dělat, v úřadu bych ji jistě nenechal," řekl. Předsedu občanských demokratů pobouřily zejména výroky Benešové v médiích. Za obzvlášť skandální považuje výrok o zkorumpovanosti komunálních politiků. "Vyzývám paní Benešovou, aby těchto mediálních afér nechala," reagoval Topolánek na rozhovor uveřejněný v Hospodářských novinách, kde Benešová řekla, že těžiště korupce je nyní v komunální sféře skoro v každém větším městě a že se někteří starostové chovají jako gubernátoři. "Tímto výrokem urazila téměř 6000 starostů," uvedl předseda ODS. Podobné výroky navíc považuje před nadcházejícími volbami do Evropského parlamentu za nanejvýš neomalené. Benešová podle něj vstupuje do případů, které ještě nejsou uzavřeny. "Je nepřijatelné, aby vstupovala do případu a ovlivňovala tak veřejnost," řekl Topolánek.

Policie podle Hospodářských novin v současnosti vyšetřuje hospodaření městských a obecních úřadů. Výsledkem je trestní stíhání šesti starostů či místostarostů. Obvinění z korupce padlo i na bývalého místostarostu třetího plzeňského obvodu a bývalého člena ODS Radima Kopáčka, který podle policistů přijímal úplatky za přidělování městských bytů. Benešová ale v poslední době komentovala i korupční skandály v nejvyšší fotbalové lize, na kterých podle ní nesou podíl viny i starostové.

Nejvyššího státního zástupce jmenuje vláda. Benešová je ve funkci od roku 1999.

Písek hostil zástupce měst z Dánska, Lotyšska, Německa a Walesu

Opožděné oslavy vstupu země do Evropské unie, zahájení letní turistické sezony a také dostaveníčko partnerských měst, takový program nabízel v sobotu svým obyvatelům i návštěvníkům jihočeský Písek. Do oslav se zapojili také hosté z ciziny - zástupci měst z Dánska, Lotyšska, Německa a Walesu. Představitelé partnerských měst se zúčastnili i slavnostního zasedání píseckého zastupitelstva, které přijalo deklaraci k desátému výročí spolupráce s velšským městem Caerphilly. Podle vedoucí píseckého odboru kultury a cestovního ruchu Ludmily Koštové je spolupráce zaměřená především na setkávání lidí. "Nechtěli jsme mít takové partnerské smlouvy, kdy se jen něco podepíše a jednou za rok se setkají starostové," řekla Koštová. Dodala, že do Británie jezdí z Písku stovky lidí a řada Britů zase na oplátku míří k nim. Města spolupracují i v oblasti kultury a sportu, podotkla.

Podle Koštové je cílem rozvinout těmito směry i partnerství s německým městem Wetzlar, dánským Lemwigem a lotyšským Smiltene, jehož název znamená v překladu Písek. Sportovci ze Smiltene se loni v Písku zúčastnili mezinárodního fotbalového turnaje, letos plánují přijet znovu. Do Lemwigu jezdí už deset let děti z píseckého gymnázia v rámci výměnných pobytů.

Grebeníček: KSČM je připravena vládnout a zkrotit kapitalismus

Komunistická strana je podle svého předsedy Miroslava Grebeníčka za přijatelných podmínek připravena vstoupit do vlády a zkrotit kapitalismus, který se nyní vymyká společenské kontrole. Kapitalismus je teď utržený "z řetězu sociálního státu", řekl Grebeníček delegátům víkendového sjezdu KSČM v Českých Budějovicích. Grebeníček obvinil ČSSD z toho, že se zpronevěřila svému programu. Slibovala podle něj sociální stát a nyní žádá další utahování opasků a veřejnou chudobu jako podmínku rozvoje ekonomiky.

Šéf komunistů značnou část projevu věnoval světové globalizaci, která má podle něj imperialistický a výbojný charakter. Zpochybňuje práva národů na svobodnou volbu politického a ekonomického systému, tvrdí Grebeníček. Alternativou kapitalismu je podle něj společnost solidarity a trvale udržitelných hodnot. Nejen v EU, ale i v České republice podle Grebeníčka chybí politická vůle postavit velký kapitál pod společenskou kontrolu a vytvořit funkční daňový systém. Škrtá se naopak v sociálních rozpočtech a sociální stát přestává být jistotou Evropanů.

Na sjezd českých komunistů přijel i irácký ministr Džazajrí

Irácký ministr kultury Mufíd Džazajrí byl bezesporu nejvýznamnějším zahraničním hostem komunistického sjezdu, který tento víkend hostí České Budějovice. Irácký politik, který z dob svých studií a pobytu v Praze perfektně ovládá češtinu, přijel na jih Čech jako oficiální delegát irácké komunistické strany. Spolu s ním pozdravily české komunisty desítky dalších zahraničních hostů. Například zástupci z Vietnamu darovali českým soudruhům - jak se komunisté dodnes oslovují - obraz jako výraz přátelství a úcty.

Džazajrí ČTK řekl, že iráčtí a čeští komunisté se na své sjezdy zvou tradičně již řadu let. "Sledujeme se zájmem, jak stoupá popularita KSČM, jak získává stále více důvěry. Připisujeme to tomu, že strana stále více a lépe vychází z reality české společnosti," soudí ministr. Zatímco komunistická strana je v Iráku součástí dočasné vlády, v České republice zůstává KSČM navzdory rostoucím preferencím i sílícímu vlivu v opozici. Žádná ze současných parlamentních stran totiž nechce s KSČM spolupracovat na vládní úrovni, byť například v sociální demokracii se čas od času ozývají hlasy volající po zákazu spolupráce s komunisty. "Čas ukáže, jak věci skutečně jsou. Pokud skoro pětina české populace dává hlas této straně, tak KSČM má své místo nejen ve společnosti, ale i na politické scéně," míní Džazajrí. "Čas ukáže, kdo má pravdu a jestli se má uznat realita, nebo zda se bude dále ignorovat," dodal ministr.

Na demonstraci nacionalistů v Liberci se sešli jen tři lidé

Krachem skončila v sobotu v Liberci demonstrace Českého hnutí za národní jednotu (ČHNJ) proti vstupu do Evropské unie. Na plánovaný pochod ze železničního nádraží před obchodní dům Tesco se vydali pouze mluvčí hnutí Jan Skácel, předseda hnutí v Libereckém kraji Jan Kopal a bývalý člen předsednictva Národního sjednocení Jiří Šoler. "Pro naprostý nezájem obyvatelstva jsme manifestaci zrušili. Je to zklamání. Lidé upadli do naprosté letargie a jsou přesvědčeni, že o ničem nemohou rozhodnout," řekl ČTK Skácel. Demonstraci měla vévodit hesla "Opravdu nám řekli o EU pravdu?", "Víte co nás skutečně čeká?", "Čechy Čechům". Skácel chtěl účastníky shromáždění varovat před tím, že po vstupu do EU ztratí Češi svou identitu a nastane nekontrolovatelná vláda nadnárodních monopolů a zločineckých mafií.

Do ČHNJ patří podle Kopala v Libereckém kraji 20 členů a někteří z nich se z účasti na demonstraci omluvili kvůli nemoci, další prý museli do práce. Kopalovu, Skácelovu a Šolerovu "procházku" sledovalo zhruba deset policistů a kolem trojice projelo několik policejních vozů. "Když jsem policistům řekl o zrušení demonstrace, odešli," podotkl Kopal.

Asi 20 pravicových radikálů uctilo tragickou smrt kamaráda

Kolem 20 mladých pravicových radikálů uctilo v sobotu při poklidné demonstraci v Litvínově na Mostecku památku Miloše Reha, který zemřel před pěti lety po střetu s Romem. Účastníci piety zapálili svíčky na místě u autobusového nádraží, kde těžce zraněného Reha objevil náhodný chodec. Shromáždění nenarušily podle operačního důstojníka mostecké policie žádné incidenty. Ještě před ním dvacítka mužů i žen položila květiny k Rehově pomníku v Mostě. Potom se auty nebo veřejnou dopravou přesunuli do Litvínova. Policisté po skončení akce zkontrolovali před nádražní restaurací totožnost demonstrantů. Radikálové při pietní aktu pravidelně protestují proti rozsudku nad pachatelem útoku, po němž Reho zemřel. Vadí jim, že dostal trest pouze za ublížení na zdraví s následkem smrti, a ne za vraždu. Osmnáctiletý Reho utrpěl smrtelné zranění 16. května 1999 časně ráno u autobusového nádraží. Police pachatele zanedlouho dopadla a Krajský soud v Ústí nad Labem poslal na deset let do vězení.

Pravicových radikálů rok od roku na vzpomínkovém aktu ubývá. V roce 2001 se jich sešlo 200, o rok později 50 a loni 30. Již loni se stejně jako letos na rozdíl od předchozích let neuskutečnil průvod městem.

Brňanům se představily národnostní menšiny z jihu Moravy

Na tři stovky účinkujících z 19 spolků 11 národnostních menšin se v sobotu představilo Brňanům v Domě pánů z Kunštátu. Kromě řady hudebních a tanečních vystoupení se mohli návštěvníci seznámit se spolky i na malé výstavce a také ochutnat některé speciality, jako brynzové halušky, maďarský guláš, řecký gyros nebo halušky se zelím připravené romskými kuchaři. Vyzkoušet si ale také mohli například bulharské a maďarské tance. Akce Návraty ke kořenům se konala v Brně už podruhé. Vlastimil Fibišík z Umělecké agentury MÚZA, který se na přípravě setkání podílel, ČTK řekl, že letos musel s ohledem na počet účastníků a jiné prostory některé spolky vynechat. Tentokrát se představili například Řekové, Poláci, Maďaři, Romové, Němci, Chorvaté nebo Bulhaři. Spolky se podle Fibišíka nescházejí jen při obdobných akcích, ale vzájemně se zvou i na menší vystoupení. Vztahy mezi jednotlivými menšinami na jihu Moravy jsou podle něj velice příznivé.

Pražské dny v Bruselu začaly výstavou českého "surového umění"

Výstavou českého "surového umění" (art brut), výtvarných děl neprofesionálních umělců, začaly v Bruselu Dny Prahy. Minifestival české kultury, který potrvá do 11. června, pořádá pražský magistrát společně s bruselským regionem. Jak ČTK řekla kurátorka výstavy Alena Nádvorníková, bruselské Muzeum spontánního umění je po Praze, Vídni a Paříži čtvrtou evropskou metropolí, ve které bylo české art brut k vidění. "Art brut znamená umění v původním, surovém stavu, ve světě je to známý pojem," uvedla Nádvorníková. "V přeneseném významu jde o umění neprofesionální, neakademické, o díla neškolených lidí. Ale nikoli všech, podstatná je jakási vnitřní posedlost, která vytváří zcela osobitý, imaginativní pohled na vnitřní skutečnost," vysvětlila kurátorka. Nejznámějšími představili umění jsou Jan Křížek a Anna Zemánková. Expozice českého "surového umění" bude pokračovat výstavou děl českého "surrealistického" režiséra Jana Švankmajera a jeho ženy Evy, promítány budou rovněž Švankmajerovy snímky. Dobýt Brusel se chystá také česká skupina Čechomor a pianista Emil Viklický, jenž vystoupí s belgickým saxofonistou Stevem Houbenem, se kterým nahrál úspěšné album Bohemia After Dark. Podle ředitele Pražského domu v Bruselu Jana Koukala potrvá kulturní "výměna" mezi oběma metropolemi dva roky. Příští rok přijedou umělci z Bruselu do české metropole.

Klavírní soutěž Pražského jara vyhrál český student Ivo Kahánek

Vítězem klavírní soutěže Pražského jara se stal student AMU Ivo Kahánek, jediný Čech mezi čtyřmi finalisty. Mezinárodní porota rozhodla, že druhý je Lim Tong-min z Koreje, studující v Hannoveru. O třetí cenu se podle tajemnice soutěže Jarmily Nedvědové dělí Takaši Jamamoto, japonský student z Varšavy, a student pražské AMU Matej Arendárik ze Slovenska. Ve třetím kole soutěže kandidáti v Rudolfinu před festivalovým publikem hráli s Plzeňskou filharmonií známé romantické klavírní koncerty. Zvláště večerní program byl vyprodán a Dvořákova síň zcela zaplněna. Do Prahy přijelo v tomto oboru soutěžit 42 mladých hráčů z celého světa.

České hvězdy slavily úspěch v Moskvě

Velký úspěch slavili v pátek v moskevském Kremlu čeští zpěváci Karel Gott, Lucie Bílá a Štefan Margita. Na jedné z nejprestižnějších ruských scén je diváci zahrnuli květinami a vyžádali si několik přídavků. Tradičně nadšeného aplausu se dočkal Karel Gott, který zpíval ve Státním kremelském paláci již počtvrté a kterému přišly vyjádřit obdiv jeho věrné fanynky. Odměnil je svými nejznámějšími hity, část z nichž přednesl v ruštině. Diváky nadchla také Lucie Bílá, kterou ruští posluchači dosud vůbec neznali. Obrovský úspěch měla se slavnou ruskou skladbou Podmoskovnyje večera (Večery u Moskvy), kterou zpívala rusky. Posluchače si získala, když na závěr písně, kterou přednesla společně s Akademickým souborem písně a tance moskevského vojenského okruhu, před uniformovanými zpěváky rusky pronesla: "Eto krasivyje malčiki moji" (To jsou mí krásní kluci). Prakticky každé vystoupení Štefana Margity pak provázely opakované výkřiky "Bravo!". Vyvolal také spontánní projev obecenstva, které zpívalo spolu s nim.

Koncertu byli přítomní ministři kultury obou zemí Pavel Dostál a Alexandr Sokolov. Podle ruského ministra měl koncert skvělou koncepci. "Nyní v Rusku panuje nostalgie po písních, které byly populární před 30 léty. Karel Gott je proto velký dárkem pro moskevské publikum. Jeho partneři jsou rovněž vynikající," řekl. Sdělil, že jemu osobně se velmi líbila Lucie Bílá, která má vynikající džezový projev. Pochválil také hlas Štefana Margity s tím, že jeho operní projev by potřeboval jinou akustiku, než jakou nabízí Státní kremelský palác. Ten totiž podle něj s operním repertoárem nepočítá. Zpěvák ovšem zvládl své vystoupení skvěle, uvedl.

Filmoví kaskadéři ukázali nebezpečné kousky na motorkách a autech

Vzrušující zážitek plný adrenalinu připravili v sobotu Pražanům barrandovští kaskadéři, kteří se předvedli při jízdách na motorkách a v autech na Letenské pláni. Šestnáct mužů postupně ukázalo před publikem dech beroucí kousky, s nimiž slaví mezinárodní úspěchy ve světě filmu. Na atraktivní podívanou rámovanou řevem motorů a skřípěním brzd při ostře řezaných otočkách se přišli podívat dospělí i děti. "Máme ve světě velké jméno a chceme i českým lidem ukázat, co dovedeme, co se dá všechno udělat s autem a motocyklem," řekl ČTK šéf automobilových kaskadérů Antonín Hausknecht. Velkolepou show odstartovalo odpálení světlic a příslib moderátora, že diváci uvidí ďábelské kousky. A mnohým lidem možná opravdu v následujících minutách stydla krev v žilách. Aby se napětí diváků stupňovalo, první přišly na řadu jízdy na motorce po zadním kole a auty po dvou kolech. Motorkáři potom za plné rychlosti předvedli také stojku a holubičku. Obdivný šum si vysloužily hlavně takzvané vykláněčky, kdy z okna jedoucího vozu visí dívka, a přepadačky, které se používají v dobrodružných filmech při skoku ze střechy jednoho auta na druhé. Hausknecht věří, že vystoupení přispěje k tomu, aby lidé pochopili, že kaskadérství není hazardem, ale vlastně jakousi sportovní disciplínou. Show zpestřila vystoupení zpěváků.

Na pochod Praha - Prčice se vydalo přes 16.000 turistů

Přes 16.000 příznivců pěší turistiky se v sobotu vydalo na legendární pochod Praha-Prčice. Odměnou za zdolání některé z tras v délce od 22 do 70 kilometrů byla už tradičně plastová botička. Ve sbírce ale bude chybět prezidentovi Václavu Klausovi. Pochod, který v minulosti absolvoval nesčetněkrát, letos musel kvůli pozdnímu návratu z pracovní návštěvy Norska vynechat. Pořadatelům prezidentova nepřítomnost ale až tak nevadila. "Nelituju, protože je to samozřejmě všechno jednodušší," řekl ČTK místopředseda Klubu českých turistů Praha-Prčice Petr Karlovský. Jakmile se totiž v Prčici objeví nějaká VIP osoba, tak si na ni lidé počkají. Celebrita pak nasedne do limuzíny, odjede a všichni usoudí, že ji pak musí jedním autobusem pronásledovat. Při tisících účastníků to ale není možné, konstatoval. Na druhou stranu účast osobností akci trochu zviditelňuje. "Nejsem si ale jistý, zda to pochod potřebuje," podotkl.

Do Prčice se šlo poprvé v dubnu 1966. Tehdy měřila jediná trasa 65 kilometrů a na 500 účastníků získalo pamětní stužku. Od začátku 80. let dostávají plastovou botičku různých barev. V té době tam chodilo i přes 30.000 turistů. Loni vyrazilo na trať 17.299 lidí, což byl rekord od roku 1989.

Přes dva a půl tisíce zvědavců si prohlédlo Český rozhlas

Více než dva a půl tisíce zvědavců využilo v sobotu možnosti Dne otevřených dveří a prohlédlo si vysílací pracoviště a studia Českého rozhlasu. ČTK to řekla Zuzana Foglarová z oddělení komunikace. Ještě nebylo ani osm ráno, když před Studiovým domem rozhlasu v Římské ulici přešlapovali první nedočkavci. Ti zkušenější a mimopražští využili možnost zajistit si účast prostřednictvím časových vstupenek. Moderní rozhlasovou budovou prošli doslova od suterénu až po střechu. Prohlídka trvala téměř hodinu a nutností překonat mnoho desítek schodů byla fyzicky náročná. "Připadám si jako na pochodu z Prahy do Prčice," podotkl jeden ze zadýchaných návštěvníků, který vedl za ruku vnoučka. Prohlídku hodnotil kladně, byl rád, že se dostalo i na možnost alespoň přes sklo nahlédnout do archivu s rozhlasovými poklady.

Nezvyklý nápor zažívali moderátoři a hlasatelé na vysílacích pracovištích. Vedle pracovních povinností zodpověděli stovky laických i odborných dotazů. Volná diskuse se rozproudila ve studiu stanice Praha, kde se příchozí setkali s osobnostmi oblíbenými z rozhlasových vln. Podle Foglarové mezi nimi byli například Naďa Konvalinková, Valérie Zawadská, muzikolog Jiří Pilka, Jan Přeučil, básník a textař František Novotný, hudební dramaturg Vladimír Truc, moderátor oblíbeného Tobogánu Tomáš Sláma, Vlastimil Harapes a Pavlína Filipovská.

Ze sportu:

Fotbalisté Viktorie Žižkov doprovodí svou plzeňskou jmenovkyni do druhé ligy. O sestupu pražského týmu rozhodla jeho prohra 0:3 v utkání posledního kola v Liberci. Mistrem se už tři kola před kocem ligy stal ostravský Baník. Další výsledky sobotního závěrečného kola první ligy: Sparta-Jablonec 2:1, Opava-Ostrava 2:4, Olomouc-Plzeň 1:0, Synot-Blšany 1:0, Teplice-Zlín 3:0, České Budějovice - Slavia 0:1 a Příbram-Brno 2:1.

Pokud Detroit nebude chtít využít v příští sezoně služeb českého brankáře Dominika Haška, zájem by o olympijského vítěze z Nagana měli v Ottawě tamní Senators. V klubu Rudých křídel po sezoně skončí Haškovi smlouva a Ottawa by pak o volného veterána, jemuž zranění třísel v této končící sezoně překazilo pokus o úspěšný comeback v NHL, stála. Podle listu Ottawa Sun je devětatřicetiletý Hašek na listině adeptů v případě, že klubový manažer John Muckler rozhodne o uvolnění současné jedničky kanadského celku Patricka Lalima.

Česká judistka Andrea Pažoutová vybojovala na mistrovství Evropy v Bukurešti bronzovou medaili v hmotnostní kategorii do 70 kilogramů. Juniorská mistryně Evropy z roku 1998 porazila v boji o cenný kov Aminu Abdellatifovou z Francie.

Čeští volejbalisté si v kvalifikaci na mistrovství Evropy 2005 připsali druhé vítězství bez ztráty setu. Po páteční výhře nad Slovinskem porazili v Opavě i tým Estonska 3:0. Papírově nejsilnější protivník Ukrajina je čeká v neděli. Odvety se všemi soupeři odehrají čeští reprezentanti v polovině září ve Slovinsku.

Předposlední díl 57. cyklistického Závodu míru se stal kořistí švýcarského jezdce Davida Loosliho. V osmé etapě vedoucí z Bíliny do Karlových Varů vyhrál s náskokem 49 sekund před Ralfem Grabschem z Německa, hlavní pole přivedl do cíle Stephen Schreck z Německa o dvě minuty a dvě sekundy později. Nejlepší z českých jezdců byl Petr Benčík na šestnáctém místě, v celkové klasifikaci vede i před posledním dějstvím Michele Scarponi z Itálie, Lubomír Kejval je devátý.

Český kraulař Květoslav Svoboda si z madridského mistrovství Evropy medaili nepřiveze. Jednadvacetiletý znojemský závodník finále pokazil a nezopakoval svůj pohodový výkon z rozplavby i semifinále, kde se musel sklonit jen před obhájcem titulu a evropským rekordmanem Pieterem van den Hoogenbandem z Nizozemska.

Diskařka Věra Pospíšilová se v Dauhá hned při prvním startu v sezoně nominovala na olympijské hry. Na mítinku Super Grand Prix přehodila ostřejší z limitů o 86 centimetrů, výkon 61,86 metru jí ale na medaili nestačil. Světová jednička obsadila čtvrté místo.

Krátce o nedělním počasí v České republice:

Polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky. Teploty 12 až 16 stupňů Celsia.

15-05-2004