Denní souhrn zpráv Zprávy

14-05-2004

Špidla: Česko se nehodlá zúčastnit závodů ve snižování daní

Česká republika se podle premiéra Vladimíra Špidly nehodlá zúčastnit "daňových závodů" ve snižování daní v Evropě. Tyto závody mohou podle něho přinést pouze krátkodobé a nakonec pomíjivé konkurenční výhody pro několik zemí, které tyto závody zahájily. "Výsledkem takových závodů není nic jiného než zdestruované veřejné služby a systém sociální ochrany. A tyto státy na ně již po neuvážených experimentech ve snižování daní prostě nebudou mít," řekl Špidla v Poslanecké sněmovně, kde reagoval na dotazy opozice, jež se týkaly daňového dumpingu.

Podle Špidly neznamená neuvážené snižování daní nic jiného než rozrušení sociální koheze společnosti, prohloubení příjmové a majetkové polarizace společnosti a růst chudoby. Za naprosto neudržitelnou označil tezi, kterou spojil s opoziční ODS a podle níž vedou nízké daně k rozvoji "úžasné prosperity". "Ideologická úvaha o obecném dobru z nízkých daní je úvahou pouze ideologickou, jejímž cílem je vytvořit výhody pouze pro omezený rozsah podnikatelů a omezený rozsah členů společnosti," prohlásil.

Špidla uvedl, že Česko ve své daňové politice daňový dumping neprovádí. "Lze konstatovat, že naše daňová politika je srovnatelná s daňovou politikou ekonomicky vyspělých zemí. EU již harmonizuje sazby daně z přidané hodnoty v rozpětí od 15 do 25 procent. Přímé daně si však zatím každá země určuje sama. Německý kancléř Gerhard Schröder v poslední době několikrát kritizoval nízké firemní daně v zemích východní Evropy, které takovým způsobem lákají investice ze západu.

MF: Po roce 2006 by mohly podnikové daně klesnout k 22 procentům

Po roce 2006 by mohla sazba daně z příjmu podniků klesnout až k 22 procentům. Na pátečním setkání českých a slovenských manažerů na zámku Štiřín to řekl ředitel odboru ministerstva financí Stanislav Špringl. MF se podle něj také nebrání snahám Evropské komise o sjednocení výpočtu daňového základu u podnikových daní v rámci Evropské unie.

Sazba daně z příjmu firem má v roce 2006 v Česku klesnout na 24 procent z nynějších 28 procent. "Od roku 2006 můžeme uvažovat o dalším snížení, ale tak o jeden až dva procentní body," uvedl Špringl. Záležet však bude také na tom, zda v té době bude současná vládní koalice u moci.

Ministr zahraničí je už v domácím ošetřování

Lékaři v pátek po měsíci propustili ministra zahraničí Cyrila Svobodu domů z nemocnice. Šéf české diplomacie se zotavoval po autonehodě ve Fakultní nemocnici Motol.

"Starali se o mě tady, ve Střešovicích i v Brně skvěle," řekl Svoboda novinářům těsně po propuštění. Dodal, že jeho zdravotní stav se výrazně zlepšuje. "Není to sice stoprocentní, ale pokrok je znatelný," řekl Svoboda, kterého na cestě z nemocnice doprovázela manželka Věnceslava. V sobotu se ministr chystá na krátkou procházku do lesa.

Do práce by měl přijít poprvé příští týden v úterý. Jak přesně zahájí svůj pracovní program, zatím neví. "Určitě se ale sejdu s vedením ministerstva, abychom si sdělili všechny aktuality. Dlouhodobě se nepochybně musíme věnovat mezivládní konferenci k Evropské unii," uvedl.

Svobodovo auto havarovalo v polovině dubna u Vyškova. Ministr si při nehodě zranil krční páteř. Lékaři brněnské úrazové nemocnice ho museli operovat. Svoboda bude nyní denně docházet do motolské nemocnice na rehabilitace. Dlouhé cesty mu lékaři zatím nedoporučují.

Klaus vysvětloval norským studentům důvody vstupu ČR do EU

Důvody, proč Česká republika nemohla odmítnout vstup do Evropské unie, i zápory členství se v pátek snažil studentům a profesorům Norské vysoké školy ekonomické v Bergenu vysvětlit prezident Václav Klaus. Do tohoto přístavního města přijel na závěr své dvoudenní oficiální návštěvy Norska. Norsko a Švýcarsko si mohou dovolit onen luxus členství v unii odmítat, upozornil český prezident. Česká republika si ovšem v roce 1989 stanovila jako první z cílů návrat do Evropy, ať už kulturní či geografický, dodal Klaus. Proto občané ČR neviděli jinou možnost, než do EU vstoupit. Já byl možná první, kdo se jim však snažil vysvětlit, že je rozdíl mezi návratem do Evropy a vstupem do EU, podotkl Klaus.

Kromě jiných výhrad k přílišnému sjednocování Evropy český prezident při diskusi s akademickou obcí potvrdil svůj negativní názor na společnou evropskou měnu. Zdůraznil, že ČR potřebuje vlastní měnovou politiku a že vstup do měnové unie České republice nyní nepomůže a teď pro ni není zapotřebí.

Rektor Norské vysoké školy ekonomické po diskusi uspořádal na počest českého prezidenta slavnostní oběd. Předal mu podle svých slov největší ocenění svého institutu, obrázek klauna, který má ve sbírce již i norský král Harald V.

Hejtmani: Kraje se nemohou svobodně rozvíjet

Krajům chybějí peníze na svobodný rozvoj, řekl v pátek po zasedání Rady asociace krajů v Jablonci její předseda a moravskoslezský hejtman Evžen Tošenovský. Kromě jiného si regiony podle něj během roku nemohou dovolit žádnou stavbu v ceně přes 100 milionů korun. Nezbývá pak nic jiného než lobovat u poslanců v parlamentu, aby mezi sebou pro své kraje nedůstojně vyjednali další příspěvky, dodal.

"Stát si chce bohužel řešit své potíže ve schodku veřejných financí na úkor krajů a obcí," dodal ústecký hejtman Jiří Šulc. Podle něj není pravda, že letos dostaly kraje více peněz než v minulých letech. Většina z nich může v roce 2004 svobodně rozhodovat většinou jen o 150 milionech až 250 milionech korun. "Zbylé peníze v našich rozpočtech jsou státní dotace rozepsané do poslední koruny," upozornil Šulc.

Dodal, že kraje svobodně používají pouze 15 procent ze svého rozpočtu a 85 procent musejí vydávat podle předem stanovených pravidel. Převážná část peněz, o nichž vláda hovoří jako o přidaných finančních prostředcích, putuje podle hejtmanů na nutné výdaje. Ty souvisejí například s náklady na provoz škol nebo na sociální problematiku.

Irácký ministr kultury požádal Dostála o odborníky do Iráku

Irácký ministr kultury Mufíd Džazajrí požádal v pátek českého ministra kultury Pavla Dostála o pomoc českých odborníků při nápravě škod napáchaných na irácké kultuře během války i minulého režimu. "Uvítal by pomoc českých restaurátorů i možnost stáží v kulturních organizacích v České republice pro budoucí irácké odborníky," řekla ČTK mluvčí ministerstva kultury Kateřina Besserová.

S Džazajrím se v pátek sešel také ministr zahraničí Cyril Svoboda a jeho náměstek Jan Winkler. Oba představitelé české diplomacie Džazajrímu poděkovali za to, jak přispěl k propuštění tří českých novinářů, kteří byli v dubnu uneseni v Iráku, informovalo ČTK tiskové oddělení ministerstva zahraničí. Za osobní intervenci při záchraně českých novinářů Džazajrímu poděkoval také ministr Dostál.

Česká republika je podle Dostála připravena okamžitě přijmout na stáže zejména irácké muzejníky a knihovníky a budoucí pracovníky ministerstva kultury. "Pomoc v oblasti kultury by mohla být pozitivně přijata i tou částí obyvatelstva, která dosud vnímá zahraniční pomoc jako drancování Iráku," soudí Dostál.

Předseda ČMFS Obst připouští ještě sedm obvinění, ale víc ne

Korupční aféra v českém fotbale má zatím šest obviněných, ale téměř všichni se shodují v tom, že tohle číslo zdaleka není konečné. Jen názory na to, kolik lidí je v úplatkářském skandálu zapleteno, se rozcházejí. Nejvyšší odhady hovoří až o třiceti provinilcích nebo o čtrnácti ligových klubech. Předseda ČMFS Jan Obst na základě informací od policie předpokládá, že padne ještě pět, maximálně sedm obvinění.

"Nemohu říct, na kterých osobách se takzvaně pracuje, prý je jich ale pět až sedm, údajně jde převážně o rozhodčí. Žádná další obvinění už by přibývat neměla," řekl Obst deníku Sport. Zároveň potvrdil záměr vyšetřovatelů zveřejnit další jména až na začátku července.

Předseda ČMFS dál trvá na tom, že nevidí důvod ke své rezignaci, a také odmítá názor, že vedení svazu v kauze Synotu postupuje příliš váhavě. Připomněl, že bylo ve čtvrtek zahájeno disciplinární řízení, a vyjádřil přesvědčení, že do zahájení příštího ročníku bude ve všem jasno.

"Ligu s patnácti účastníky si vůbec nedokážu představit. Do zahájení nové sezony bude kauza Synot rozhodně vyřešena," reagoval Obst na spekulace, že by klub z Uherského Hradiště mohl být kvůli průtahům ve vyšetřování vyloučen až v průběhu nového ročníku.

Komunisté zvolí nové vůdce, politologové zásadní změny nečekají

Komunisté budou na sjezdu, který se o víkendu sejde v Českých Budějovicích, hodnotit dosavadní úspěchy a volit nové vedení. "Bude to sjezd plný překvapení," slibuje místopředseda Miloslav Ransdorf, který by rád v čele strany vystřídal nynějšího předsedu Miroslava Grebeníčka. Přesvědčen je o tom, že by komunisté mohli vyhrát příští volby, pokud budou mít odvahu stranu proměnit.

Politologové Zdeněk Zbořil, Bohumil Doležal a Oskar Krejčí stejně jako mnozí komunisté soudí, že 345 delegátů sjezdu bude chtít spíš udržet současný stav. Ve straně převažuje spokojenost s trvale stoupajícími preferencemi a s úspěchy v minulých parlamentních a krajských volbách. Grebeníček, který je v čele KSČM už jedenáctý rok, je pro komunisty vůdcem, jenž pozvedl stranu z polistopadové krize a má hlavní podíl na jejích úspěších, proto není třeba ho střídat. Neochotu ke změnám lze podle politologů vyvozovat také ze složení členské základny. Její profil se od minulého sjezdu, který se konal v roce 1999 ve Žďáru nad Sázavou, takřka nezměnil.

Signatáři petice vyzvou vládu, aby požádala soud o zrušení KSČM

Iniciátoři petice S komunisty se nemluví chtějí příští týden vyzvat vládu, aby požádala Nejvyšší správní soud o zrušení KSČM. Tento úmysl oznámili spisovatelé Ivan Klíma a Petr Placák na páteční tiskové konferenci, která se konala při příležitosti víkendového sjezdu KSČM v Českých Budějovicích. "KSČM je strana, která se nevypořádala s totalitní minulostí, a naopak se k ní hlásí. Potvrzují to interní materiály strany, které se nám podařilo získat. Tyto materiály příští týden předložíme vládě," řekl ČTK organizátor petice Josef Bouška. Požádat soud o zrušení politické strany může pouze vláda nebo prezident.

Podnětem k sepsání petice S komunisty se nemluví byla účast předsedy KSČM Miroslava Grebeníčka na jednání o EU, které prezident Václav Klaus organizoval 7. května 2003 na zámku v Lánech. Petici podle Placáka dosud podepsalo asi 15.000 lidí.

Winkler: AI nemá informace o skutečném stavu obchodu se zbraněmi

Mezinárodní organizace Amnesty International si pro svou zprávu o exportu zbraní z České republiky nezískala informace o skutečném stavu věcí. V reakci na zprávu zveřejněnou v pátek v Bruselu to ČTK řekl náměstek ministra zahraničí Jan Winkler. AI poukázala na to, že zbraně z ČR prý putují do krizových oblastí a do zemí, kde jsou porušována lidská práva, konkrétně do Jemenu a na Srí Lanku.

"Zprávu jsem neviděl. Ale to, co ke mně dolehlo, to se týká historických záležitostí, ačkoliv kritika směřuje do současnosti," řekl Winkler. "Česká republika nedávno povolila převod nadbytečných konvenčních zbraní vládám zemí, kde jsou porušována lidská práva. V roce 2000 například udělila licenci k převodu asi 16 raketometů RM-70 ze skladů české armády na Srí Lanku," uvádí AI. Do této země ČR také vyvezla na 41 tanků T-55, stejně tak zimbabwská vláda získala v roce 2000 šest raketometů RM-70, připomíná organizace. Kritizuje jako příliš měkký i Kodex EU o obchodování se zbraněmi.

Winkler poznamenal, že po vstupu ČR do Evropské unie se ministerstvo zahraničí k licencím pro obchodování se zbraněmi, udělovaným ministrem průmyslu a obchodu, vyjadřuje v krátké časové lhůtě, je schopné ověřovat certifikáty konečného uživatele zbraní a mít tak důkazy pro to, že kupec zbraně nehodlá prodat do třetí země. "Spolupracujeme s Německem, kde je databáze těchto uživatelů a posuzujeme jeho důvěryhodnost," řekl Winkler.

ČT se nelíbí senátní zákaz přesouvání reklamy na jeden program

České televizi vadí Senátem schválený zákaz přesouvání reklamy na sledovanější program. Podle vedení televize to spolu s plánovaným omezením času na reklamu o pětinu bude mít "zásadní negativní důsledky jak pro charakter vysílání České televize, tak pro její finanční situaci". ČTK o tom informoval mluvčí veřejnoprávní televize Martin Krafl.

Omezení reklamy ve veřejnoprávní televizi schválili v novele zákona o koncesionářských poplatcích poslanci koncem března; senátoři k tomu ve čtvrtek přidali zákaz přesouvání nevyužitého času pro reklamu a teleshopping z jednoho programu na druhý, byť s tím ministr kultury Pavel Dostál (ČSSD) nesouhlasil. Podle něj to nahrává komerčním televizím.

Novela by měla televizní poplatky od července zvýšit ze 75 na 100 korun měsíčně, čímž se podle veřejnoprávní televize její příjmy zvednou přibližně o 700 milionů korun ročně. "Snížení rozsahu reklamy a omezení jejího použití za navržených podmínek by zároveň znamenalo snížení ročních výnosů až o 400 milionů korun," uvedl mluvčí. Podle něj se tak nevyrovná ani vliv inflace za dobu platnosti stávající úrovně televizního poplatku.

Nutnost zařadit reklamu i do vysílání méně sledovaného programu ČT2, který je zaměřen na náročnější pořady, dokumentární tvorbu a sportovní přenosy, by znamenala jeho komercionalizaci, uvedl mluvčí. "Z těchto důvodů je vedení České televize přesvědčeno, že navržená změna reklamního limitu neodpovídá smyslu a obsahu pojmu vysílání veřejné služby," dodal.

Právničky založily asociaci, podpořila je žena britského premiéra

Třicet advokátek a právniček ze soudů, státních zastupitelství a státní správy i neziskových organizací založilo v pátek v Praze Českou asociaci právniček. V jejich snažení je přijela podpořit i manželka britského premiéra Cherie Blairová. Na pražské konferenci odbornic na právo přednesla referát o postavení právniček v EU.

Účast manželky britského premiéra na pražské akci organizátorky přísně tajily. Důvodem byl podle nich ohled na její bezpečnost. "Cherie Blairová je obdivuhodná žena, která v sobě spojuje několik osobností. Je to manželka premiéra, matka čtyř dětí i vynikající právnička," řekla ČTK členka představenstva asociace Iva Jermanová. Asociace podle ní není konkurencí advokátní komoře.

Členky asociace, mezi něž patří i ministryně školství Petra Buzková, budou mezi sebou spolupracovat, vyměňovat si zkušenosti a informace i působit na své kolegy. Na konferenci zazněl například názor, že v procesech týkajících se dětí by měly rozhodovat smíšené senáty. Ženy a muži mohou totiž mít na případ různý pohled. Spojení obou názorů by mohlo být pro řešení případů přínosné, objasnila Jermanová.

SZIF: Rolníci žádají o dotace na poslední chvíli

Většina rolníků podává žádosti o přímé platby z Evropské unie a o podpory hospodaření v méně příznivých oblastech na poslední chvíli. Největší nápor zaznamenával Státní zemědělský intervenční fond v pátek a očekává ho ještě v pondělí, kdy je konečný termín přijímání žádostí. Celkově jde o více než 9,5 miliardy korun, z nichž první peníze by měli dostat farmáři na podzim.

Domácí zemědělci dostali letos do konce dubna na dotacích 5,2 miliardy korun, což je asi trojnásobně více než ve stejném období loni. Šlo o dorovnání přímých dotací z EU. Další část podpor, 6,5 miliardy korun, by měli dostat do poloviny října. Tyto peníze jsou z Horizontálního plánu rozvoje venkova. Z toho zhruba 3,2 miliardy by přitom měly tvořit podpory méně příznivým oblastem.

Třetí důležitý balík dotací, přímé platby z EU, mohou farmáři čekat na přelomu roku. Národní obálka obsahuje na tento účel 199 milionů eur, tedy asi 6,4 miliardy korun. Platby jsou čtvrtinové proti úrovni v původních 15 členských zemích. Česko je dorovnává zhruba na 48 procent.

Somol: ČR podporuje návrh zrušit zemědělské vývozní subvence

Česká republika podporuje nedávný návrh Evropské komise zrušit subvence na zemědělský export. ČTK to v Paříži řekl náměstek ministra průmyslu a obchodu Miroslav Somol, který se zde zúčastnil jednání ministerské rady Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Návrh EK se snaží oživit jednání Světové obchodní organizace o další liberalizaci světového obchodu.

Podle Somola by se českých zemědělců odbourání subvencí EU na vývoz zemědělských výrobků nedotklo. "Už jsme iniciativu konzultovali s ministerstvem zemědělství. České zemědělství by se s tímto vyrovnalo," řekl. Somol řekl, že všechny země mají zájem co nejrychleji obnovit jednání o klíčových otázkách WTO. Návrh z Bruselu označil za významný, připomněl ale jeho podmínečný charakter. "Pokud by teoreticky," toto slovo zdůraznil, "všechny ostatní země zůstaly na svých pozicích, pak samozřejmě nemůže být tato iniciativa realizována." Plán kritizovala hlavně Francie. Výhrady se ozvaly i z Belgie, Španělska, Itálie, Polska a Slovenska.

Karlovarskému kraji se nelíbí rozdělení dotací z programu EU

Karlovarský kraj má výhrady k tomu, že v dotačním programu Evropské unie Interreg je česká strana znevýhodněna a může získat nesrovnatelně méně peněz než například žadatelé z Německa. "Nevíme, podle jakých kritérií se rozhodovalo. Každopádně nemáme šanci získat podobné množství peněz jako naši partneři v Německu," řekl v pátek ČTK chebský místostarosta a prezident české části sdružení měst a obcí Euregio Egrensis Václav Jakl.

Rozdělení peněz mezi českou a německou stranou kritizoval ve čtvrtek na konferenci o cestovním ruchu v Mariánských Lázních i hejtman Karlovarského kraje Josef Pavel. Podle něj se česká strana nemůže podílet na zrcadlových projektech stejným dílem, protože nemá stejný přístup k dotacím.

Program Interreg III počítá pro příští tři roky s tím, že na českosaské hranici rozdělí 9,9 milionu eur (316 milionů Kč) českým žadatelům, zatímco pro německou stranu je určeno 176 milionů eur (5,6 miliard Kč). Podobně i na hranici s Bavorskem je určeno 8,8 milionu eur (281 milion Kč) pro českou stranu a 66 milionů eur (2,1 miliardy Kč) pro německou.

Novela zákona má zjednodušit vstup konkurence na poštovní trh

Konkurenti České pošty by měli mít snazší přístup na trh. Ministerstvo informatiky navrhlo novelu poštovního zákona, která přesunuje poštovní služby ze skupiny vázaných živností mezi živnosti volné. Zájemci o poskytování služeb tak nebudou muset žádat o souhlas ministerstvo informatiky, ale budou moci okamžitě začít, uvedla mluvčí ministerstva Klára Volná. Návrhem se má ve středu zabývat vláda.

I nadále však bude mít pošta monopol na doručování písemností o hmotnosti do 100 gramů za cenu nižší než 19 korun. O takzvanou poštovní výhradu, kterou firmě stát kompenzuje zajišťování základních služeb i ve ztrátových oblastech, by měla pošta přijít po roce 2008.

Česko-ruská obchodní konference jednala o nové koncepci vztahů

Koncepci hospodářských vztahů s Ruskou federací představila na páteční česko-ruské obchodní konferenci v Moskvě Komora pro hospodářské styky se Společenstvím nezávislých států. Podle jejího výkonného ředitele Františka Masopusta jde o pokus poukázat na problémy ve vzájemných obchodních vztazích. Překážkou pro obchodníky jsou dnes podle Masopusta zejména vízové povinnosti. "Je pro mne těžké o tom mluvit. V roce 2000 jsem víza na tomto úřadě zaváděl a dnes patřím k těm, kteří vyzývají k jejich zjednodušení," řekl ČTK ředitel komory, který v minulosti působil na zastupitelském úřadě jako rada velvyslanec.

Masopust zároveň řekl, že po vstupu České republiky do Evropské unie nepředpokládá nějaké zásadní problémy ve vztazích s Ruskem. "Dohody, které máme, nám v podstatě garantují, že situace se prakticky nezmění," uvedl. Smyslem páteční akce, které se účastnilo zhruba 70 podnikatelů a manažerů, bylo ukázat ruské straně, že o ní má Česko zájem. "Chceme ruským partnerům říci, že už konečně se u nás začíná něco probouzet. Nejen mezi podnikateli, ale i v politických kruzích. Chceme ukázat, že víme o tom, že jsme udělali hloupost, když jsme odsud odešli a že se sem chceme vrátit," řekl Masopust.

Operátoři: Telecom nás novou nabídkou internetu znevýhodňuje

Český Telecom svou novou nabídkou připojení na internet přes ADSL znevýhodňuje podle alternativních operátorů konkurenci. Nová služba s názvem Expres zahrnuje vedle platby za připojení na internet i paušál za pronájem telefonní linky, zákazník tak již neplatí žádné další poplatky. Telecom podle konkurentů prodává službu pod úrovní nákladů. Zároveň zneužívá dominantní postavení, když váže odběr jedné služby na odběr jiné. Mluvčí Telecomu Vladan Crha to odmítl. "Vysokorychlostní Internet Expres je pouze atraktivnější, než nabídky konkurenčních operátorů. To však nelze považovat za jejich znevýhodňování," řekl Crha ČTK.

Telecom nyní nabízí připojení na internet přes ADSL včetně měsíčního paušálu za telefon za 1189 korun, po dvou měsících pak chce nabídku zvednout na 1367 korun. Firma nabízí ostatním operátorům ADSL za velkoobchodní cenu od 707 korun. Do ceny není zahrnutý 340korunový paušál za telefon.

Nová linka Korean Air spojí od soboty jihokorejský Soul s Prahou

Nová přímá linka letecké společnosti Korean Air od soboty poprvé v historii spojí Prahu s jihokorejským Soulem. Letadlům budou na pražském letišti zajišťovat kompletní služby České aerolinie, které budou navíc od 1. července spolu s Korean Air linku provozovat v tzv. codesharové spolupráci, tedy pod označením obou dopravců, řekla ČTK mluvčí ČSA Dana Dvořáková. Zpáteční letenka bude stát od 23.200 korun bez poplatků.

Vojáci prý nebudou jednat v Číně o Věře

Na desetidenní pracovní návštěvu Číny odletěla v pátek z Prahy delegace české armády, kterou vede zástupce náčelníka generálního štábu Emil Pupiš. Jana Růžičková z tiskového oddělení generálního štábu vyloučila, že by se návštěva mohla týkat českého pasivního radiolokačního systému Věra, jehož vývozu právě do Číny se zřejmě pokusí zabránit vláda.

"Je to klasická reciproční návštěva," řekla o nynější cestě Růžičková. Čeští důstojníci byli v komunistické Číně už loni na podzim, podle ministerstva obrany tehdy navazovali kontakty pro vojenskou a průmyslovou spolupráci. Čínská delegace pobývala v České republice loni v srpnu, viděli tehdy například práci liberecké protichemické jednotky.

Hejtmani chtějí, aby pro prostituci platila čtyři hlavní pravidla

Pro prostituci v České republice by krajští hejtmani zavedli čtyři hlavní pravidla. Ženy a muži nabízející sex za peníze by měli být úředně registrováni. Museli by povinně chodit na zdravotní prohlídky, platit daně a zdravotní a sociální pojištění. Obce by navíc směly prostituci na svém území omezovat nebo ji úplně zakázat. ČTK to v Jablonci po zasedání Rady asociace krajů řekl ústecký hejtman Jiří Šulc.

"Nelze se tvářit, jakoby prostituce neexistovala. A pokud se netýká dětí, nikdo ji nemůže zakázat. Je však potřeba najít pro ni rozumnou míru," uvedl Šulc. Dodal, že prostitutky a prostituti musejí platit daně a pojištění i kvůli velmi drahému léčení pohlavních nemocí. V případě AIDS jde o miliony korun na pacienta. Stát se kromě toho stará o spoustu dětí odložených prostitutkami do kojeneckých ústavů.

Vláda 28. dubna souhlasila se záměrem zákona o prostituci. Podle něj by prostitutky a prostituti žádali o licenci, platili daně a pojištění a účastnili se lékařských prohlídek. Sex za peníze by se směl provozovat jen v nočních podnicích či bytech zákazníků. U škol, úřadů, kulturních zařízení, na dálnicích, letištích a v bytech, kde žijí děti nebo mladiství, by byla zakázána. Provozovatelé zařízení se sexuálními službami by platili obcím ročně až 200.000 korun.

Padělky šeků pocházejí z Evropy, policie zjišťuje, kdo je vyrobil

Padělané šeky americké banky, které severomoravští policisté našli v minulých dnech, byly vyrobeny v Evropě. Policisté šeky v hodnotě 850 milionů korun zajistili při zatčení sedmi mužů, kteří padělky chtěli zpeněžit ve švýcarské pobočce Deutsche Bank. Nikdo ze zadržených se s největší pravděpodobností na výrobě falzifikátů nepodílel. "Po původu padělků pátráme," řekla ČTK mluvčí severomoravské policie Dagmar Bednarčíková.

Žalobkyně spjatá s neodhalenými vraždami Stodolových má důtku

Kutnohorská státní zástupkyně Helena Jelínková spjatá s aférou neodhalených vražd později připsaných manželům Stodolovým se kárně provinila a v pátek si za to vysloužila důtku. Verdikt vynesl v kárném řízení pražský vrchní soud.

Podnět ke kárné žalobě související s největší sérií osmi loupežných vražd v historii české kriminalistiky podala na Jelínkovou nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová. První vraždy totiž policisté za přispění lékařů a pod dohledem zastupitelství uzavřeli jako sebevraždu, náhlé úmrtí či odchod z domova. Za ně i následující zločiny dostali manželé Dana a Jaroslav Stodolovi nedávno od prvoinstančního soudu doživotní trest vězení.

Šlendrián při vyšetřování vyvolal spekulace o tom, že kdyby policisté, lékaři a žalobkyně pracovali zodpovědně, nemuseli násilně zemřít další lidé. Vedení kutnohorské policie po aféře odstoupilo, vinu policistů zkoumá Inspekce ministra vnitra.

Obviněný pražský kriminalista se zčásti doznal k přijetí úplatku

Pražský kriminalista Jiří Čermák obviněný z přijímání úplatku a zneužívání pravomocí veřejného činitele se v pátek u Obvodního soudu pro Prahu 3 ke svým činům v podstatě doznal. Připustil, že od jednoho podezřelého muže přijal na začátku letošního ledna částku 50.000 korun. "Bylo to moje pochybení..., byl jsem v tu dobu v tíživé situaci," řekl před soudem. Trvá však na tom, že peníze mu muž nabídl.

Marek Vodňanský, kterého v tu dobu policie podezírala z účasti na rozsáhlých podvodech, dal kriminalistovi peníze údajně proto, aby nemusel do vazby. Po sdělení obvinění mu Čermák a další vyšetřovatel Pavel Kotrbáček údajně naznačili, že se možná nevyhne vazebnímu stíhání. "Ptal jsem se obou, jak se vazbě vyhnout," vypověděl bývalý manažer realitní firmy Vodňanský. Čermák mu prý řekl, že to je drahá záležitost. "Stojí to asi 500.000 korun až 300.000 korun soudu, něco pro státního zástupce, zbytek pro ně (Čermáka a Kotrbáčka), řekl mi," uvedl svědek. Nabídl však pouze 50.000 korun, víc prý na účtu neměl.

Státní zastupitelství nakonec rozhodlo, že Vodňanský do vazby nepůjde. Po Vánocích nabídku úplatku oznámil a Inspekce ministra vnitra jeho další komunikaci s Čermákem monitorovala. Počátkem ledna bylo zastaveno i jeho stíhání. Peníze ale kriminalista vyžadoval dál, prý za "vstřícný přístup policie". S Vodňanským se nakonec sešel a peníze, které již byly označené inspekcí, převzal. Krátce nato začalo jeho trestní stíhání. Na svobodě stíhanému policistovi hrozí dva roky až osm let vězení.

Čech obžalovaný ve Švédsku bude odsouzen, rozsudek koncem května

Český student, který je ve Švédsku souzen pro vraždu své mladší krajanky spáchanou před loňskými Velikonocemi, bude soudem v Uppsale uznán vinným z vraždy nebo přinejmenším ze zabití. Vyplynulo to z pátečního závěrečného dne soudního přelíčení v tomto švédském univerzitním městě.

Páteční jednání soudu bylo prvním poté, co soudní lékaři označili počátkem května obžalovaného za psychicky zdravého, a tedy schopného odpykat si trest v běžné věznici a nikoli pod nuceným psychiatrickým dohledem.

Takzvaná studentská vražda se stala loni 12. dubna a předpokládaný pachatel v době bezprostředně následující ze Švédska odjel. Zadržen byl počátkem loňského května v Nizozemsku. Vyšetřování se protáhlo kvůli tomu, že český student vydání do Švédska dlouho odmítal a prodlužoval všechny procedury, jež k takovému vydání mohly vést. Švédové jej na své území mohli z Nizozemska přepravit až v prosinci.

Čeká se rozhodnutí rumunské prokuratury o zdržené české dodávce

Řidič české dodávky s humanitární pomocí, kterého ve středu zadrželi rumunští celníci na rumunsko-moldavské hranici, stále čeká na rozhodnutí rumunské prokuratury. Rumuni řidiče podezřívají z pašování nebezpečného množství rtuti. Zadržený vůz, pojízdná zubní ambulance, patří sdružení ADRA, která veze do Moldavska humanitární pomoc, řekl ČTK mluvčí ADRA Rudolf Reitz.

Rumunská policie předala případ místní prokuratuře, která má rozhodnout, jak se bude celá událost dále vyvíjet. "Rozhodnutí padne nejdříve v pondělí. Celá věc se zatím odkládá, neboť odborníci nemají hotovou analýzu. Stávající analýza nemůže proti nám nic dokázat, protože ten podezřelý lék, přesněji ta emulze, se u nás běžně prodává v lékárně, kde jsme ji obstarávali i my," řekl dnes ČTK Reitz, jenž řídí jeden z kamionů vezoucí pomoc do moldavského Kišiněva.

Rumunská policie nechala vypracovat odbornou analýzu dvou podezřelých léků. Reitz uvedl, že v jednom případě se jedná o rtuť, která se používá při plombování zubů. Ve druhém případě rtuť obsahuje medikament používaný lékaři při umrtvení zubů. Podezřelá emulze podle mluvčího společně s amalgámem tvoří plombu, která se dává do zubních výplní. "Takže nemůže být ani radioaktivní, ani toxická, jak se v Rumunsku domnívají," poznamenal. Na seznamech zakázaných látek se podle něho nachází pouze rtuť, která má červenou barvu.

Sukcesem měsíce Divadelních novin je balada Cikáni jdou do nebe

Muzikálová balada Cikáni jdou do nebe, jak ji v polovině dubna uvedlo v premiéře pražské Divadlo Bez zábradlí, se stala "sukcesem měsíce" Divadelních novin. Inscenace v režii a choreografii Radka Balaše tak zabodovala v nové rubrice čtrnáctideníku pro divadelníky a jejich diváky.

"Radek Balaš nastudoval muzikál jako poetickou baladu na takřka prázdné, především světlem modelované scéně. Žádné pravděpodobnostní vyhrávání, žádné zbytečné podrobnosti, ale múzicky, věcně a bez sentimentu vyprávěný příběh o opravdové lásce, vášni, nezkrotnosti. Ida Kelarová nastudovala romské písně autenticky, ale nikdo si tu na Romy nehraje," odůvodnila redakce své rozhodnutí.

Za "propadák měsíce" naopak označila novinku pražského Divadla na Vinohradech - inscenaci hry Kena Ludwiga Tenor na roztrhání v režii Jana Nováka.

Herecká škola v Duchcově může přijmout jen polovinu zájemců

K dvouletému studiu herectví na herecké škole Divadla M v Duchcově na Teplicku se přihlásilo dvakrát více zájemců, než může škola přijmout. "Z 58 uchazečů může tato mimo Prahu jediná škola svého druhu přijmout 25 nejnadanějších," řekl ČTK ředitel divadla a herecké školy Milan Petrovský.

V duchcovské herecké škole budou od září opět jeden víkend v měsíci zkušení profesionální herci, dramaturgové a scénografové zasvěcovat své žáky do tajů herectví, jevištní mluvy a uměleckého přednesu, výběru textu, práce se scénářem, jevištního pohybu a dalších nezbytných hereckých vědomostí a dovedností.

První absolventi duchcovské herecké školy ukončili studium v roce 1998. Podle Petrovského se někteří z nich již do Duchcova ozvali s tím, že našli dobré uplatnění. "Tak vím, že přímo z naší školy nastoupili někteří absolventi do profesionálních divadel v Brně, Šumperku, Mostě a Chebu. Úspěšní jsou i v soukromých rozhlasových stanicích," uvedl Petrovský.

Spolek rakovnických ostrostřelců oslaví 490 let od založení

Středočeský Rakovník se v polovině června přenese do dob Rakouska-Uherska. Místní Sbor ostrostřelců zde oslaví 490 let od svého vzniku. Na tři dny trvající slavnost dorazí parním vlakem i František Josef I. s celou rodinou. "Rodinu ztvární brněnští herci. Role císaře se nemohl chopit nikdo jiný než historik a obdivovatel starého císařství Jiří Rak," řekl ČTK velitel dělostřelců a ředitel rakovnického muzea František Povolný.

Příjezd hlavy nenáviděného i zbožňovaného panovníka na místní nádraží 19. června bude zřejmě patřit k vrcholům celé slavnosti. Celodenní program hlavy rakousko-uherského mocnářství se neliší od programu současných státníků. "Franc Josef se přímo z nádraží vydá kočárem za doprovodu našich dělostřelců a četnictva do Chrámu svatého Bartoloměje, kde se uskuteční svěcení našeho nového praporu," uvedl Povolný. Obřadu se zúčastní podobné spolky z celé republiky.

Odpoledne celou císařskou rodinu na náměstí přivítá starosta Zdeněk Nejdl a při této příležitosti předá 26 dělostřelcům pamětní zlaté medaile, ražené v Kremnici. "Poté bude následovat přehlídka a vystoupení Hudby hradní stráže," uvedl ředitel muzea. V neděli 20. června se dělostřelci přesunou do vísky Třeskonice, kde uspořádají tradiční vojenské cvičení a zabijačkové hody.

Sbor rakovnických ostrostřelců vznikl v roce 1514. Definitivně zanikl až s pádem Rakouska-Uherska po první světové válce. O oživení tradice se však v roce 1995 postarali místní nadšenci. V současnosti má spolek 26 členů, včetně několika žen. V jejich výbavě nechybějí dobové uniformy z druhé poloviny 19. století a plně funkční repliky děl.

Fotbalová liga o víkendu vyvrcholí, na šesti stadionech je o co hrát

Fotbalová první liga vrcholí a před posledním kolem je v ní ještě řada nejasností, o nichž se bude rozhodovat během sobotních osmi zápasů. V šesti případech se fanoušci mohou těšit, že ještě o něco půjde; ve hře jsou pohárová umístění i záchrana. Nevyslovenou otázkou zůstává, zda po 30. kole bude možno konečnou tabulku považovat za uzavřenou. Stále totiž není jisté, jak konečné výsledky soutěže ovlivní současná úplatkářská aféra.

Jen na první pohled postrádá dramatickou zápletku boj o druhé místo, které může být jízdenkou na cestě pro milionové sumy z Ligy mistrů. Spartě však stačí uhrát v domácí souboji s Jabloncem bod k tomu, aby se mohla radovat na úkor třetí Olomouce.

Olomouci stačí s poslední Plzní i remíza k udržení třetí pozice, ale Sigma na to nechce sázet, vždyť ve hře je i druhé místo. "Soupeře nepodceníme, ale Viktoria může hrát bez nervů a uvolněně," upozornil na rozdílný přístup k utkání trenér Petr Uličný. Plzeňská Viktoria po roce stráveném v nejvyšší soutěži opět míří do druhé ligy.

Oba týmy mají o co hrát v libereckém utkání. Hosté ze Žižkova by si to však s Libercem určitě rádi vyměnili, protože pro ně může být zápas na nějaký čas posledním prvoligovým soubojem. Viktoria potřebuje k udržení naděje vyhrát, což se jí však na půdě Slovanu ještě nikdy nepodařilo. Žižkov se přijede bít o poslední naději. "Do Liberce nepojedeme odevzdaní a pokusíme se o nemožné. Musíme vyhrát a pak teprve čekat na ostatní výsledky," neztrácel víru trenér Günter Bittengel.

Souboj Synot - Blšany připomene podzimní příbramský duel, kolem něhož se zrodil rozsáhlý korupční skandál. A tak domácí místo pohodové nálady z výsledků dál deptá stupňující se tlak s aférou spojený. "Svými výkony na hřišti musíme dokázat, že vyhráváme normální cestou," uvedl trenér Karel Jarolím. Hosté odmítají spoléhat na zprávy z jiných stadionů. "Chceme si záchranu uhrát na trávníku, máme to ve své moci."

Příbram si prvoligovou příslušnost zajistila před týdnem, ale přijede Brno, které je ještě nad propastí. K jistotě potřebují hosté bod, remízou přitom skončily tři poslední vzájemné duely. Jenže Marila moravskému klubu nehodlá jeho roli usnadnit. "Musíme soupeře donutit k chybám a rozloučit se s diváky výhrou a pěkným fotbalem," přál si trenér František Kopač.

Na souboji Teplice - Zlín je nejzajímavější loučení trenéra hostů Vlastimila Marečka, který od příští sezony bude působit právě na teplických Stínadlech. "Je to zvláštní situace pro nás i pro ně," usmíval se domácí sportovní ředitel Jiří Nevrlý, který převzal mužstvo po odchodu trenéra Straky do Sparty pouze na závěr ligy. "Jsem profesionál a před zápasem v Teplicích mě v tuto chvíli nezajímá nic jiného než úspěch Zlína," tvrdil před cestou na sever Čech Mareček.

Papírově nejde o nic ani v Opavě, přesto bude na derby s Ostravou vyprodáno. Opava na svém stadionu neporazila Baník už osm let, ovšem příjezd mistra vzedmul ve slezské metropoli velkou vlnu diváckého zájmu a už od úterý jsou všechny lístky rozebrány. Utkání proto budou provázet mimořádná bezpečnostní opatření. Baník může zápas pojmout jako přípravu na úterní finále Poháru ČMFS.

V zápase České Budějovice - Slavia půjde sice jen o teoretický posun slávistů na bronzovou příčku, ale i domácí mají co se svými fanoušky po zápase oslavovat, neboť za sebou mají vydařenou sezonu. Oba trenéři slibují atraktivní podívanou. "My máme motivaci dostat se na sedmé místo před Zlín a vylepšit už tak velký letošní úspěch," pochvaloval si současné postavení trenér Pavel Tobiáš.

Straka dostal ve fotbalové Spartě důvěru pro další sezonu

Fotbalisty Sparty Praha povede téměř jistě i v příští sezoně trenér František Straka. Rozhodlo se o tom na páteční schůzce kouče s prezidentem klubu Vlastimilem Košťálem, který Strakovi předložil nabídku na roční smlouvu s další opcí. Ústní dohoda jen potvrdila dohady, že s prací Straky bylo klubové vedení v závěru jarní části sezony spokojeno. Na Letnou přišel po 23. kole místo svého předchůdce Jiřího Kotrby z Teplic a dnes už je téměř jisté, že se mu podaří splnit úkol, jímž bylo zajistit klubu druhé místo v konečné prvoligové tabulce. K němu stačí Strakově týmu v sobotu s Jabloncem jakýkoliv bodový zisk a za určitých okolností si může dovolit i prohrát. Straka navíc dovedl tým do finále Poháru ČMFS, ve kterém se utká v úterý s Ostravou.

Pro trenéra, který oslaví za dva týdny šestačtyřicáté narozeniny, je prodloužení působení na Letné také splněním osobních cílů. Ve Spartě totiž kdysi velmi úspěšně působil během hráčské kariéry a nikdy se netajil tím, že klub z Letné mu je ze všech nejbližší. Až do dnešního dne vedl Spartu v osmi zápasech, z toho v šesti ligových a dvou pohárových, přičemž pouze v jednom případě jeho tým nedokázal vyhrát.

Zabel se na Závodě míru dočkal etapového vítězství, Kejval šestý

Až v sedmé etapě 57. ročníku cyklistického Závodu míru se dočkal vavřínu Němec Erik Zabel. První muž světového žebříčku ze stáje T-Mobile uspěl v Teplicích ve spurtu a v cílové rovině předčil italské duo Massimo Giunti, Michele Scarponi. Z českých jezdců dojel nejlépe Lubomír Kejval z eD'system-ZVVZ na šestém místě, v průběžném pořadí je osmý. Scarponi si díky bonifikaci upevnil vedoucí postavení v průběžné klasifikaci.

Kopcovitý profil sedmé etapy, která na 205 kilometrech zavedla cyklisty z polské Sklarzske Poremby na české území, sliboval přesuny ve výsledkové listině, ale nakonec se tak nestalo. Do cíle přijelo ve vedoucí skupině kolem čtyřiceti jezdců a z předních závodníků nechyběl prakticky nikdo.

Počasí

V sobotu má být nejprve polojasno, během dne ale bude přibývat oblačnost a k večeru už může na severozápadě místy slabě pršet. Teploty vystoupí na 14 až 18 stupňů. Mírný vítr bude foukat od severozápadu.

14-05-2004