Denní souhrn zpráv Zprávy

07-05-2004

Šéf Eurotelu Valeski rezignoval, odejde až za 6 měsíců

Generální ředitel mobilního operátora Eurotel Terrence Valeski dnes rezignoval. Podle svého vyjádření však v souladu se svou manažerskou smlouvou z firmy odejde až za šest měsíců, tedy 8. listopadu, a do té doby bude plnit své úkoly a pravomoci. "Budu i nadále řídit firmu tak, aby byl zajištěn úspěšný postup privatizačního procesu (Telecomu)," uvedl v prohlášení pro zaměstnance. Valeskiho rezignací vyvrcholily dlouhodobé spory vedení Eurotelu s mateřským Českým Telecomem. Představenstvo Telecomu již minulý týden omezilo Valeskiho pravomoci, když jej a ředitele právní divize Luboše Bórika odvolalo z pozic jednatelů firmy. Na jejich místa dosedli viceprezident pro transformaci Telecomu Michal Heřman a šéf controllingu Martin Bek. Ve čtvrtek z Eurotelu odešel další vysoký manažer, finanční ředitel Robert Bowker. Toho dnes nahradila jeho dosavadní zástupkyně Marcela Malivánková. "Věříme, že spolupráce pana Valeskiho při předávání funkce nástupci umožní plynulý přechod a kontinuitu v provozu Eurotelu," uvedl generální ředitel Telecomu Gabriel Berdár. Podle důvěryhodného zdroje Valeski v Eurotelu skončí zřejmě dříve, než by vyplývalo z jeho smlouvy. "V tuto chvíli to nechci komentovat," uvedl mluvčí Telecomu Vladan Crha.

Kubinyi odvolal ředitele IKEM, chce kontrolu fakultních nemocnic

Ministr zdravotnictví Jozef Kubinyi odvolal dnes ředitele Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Karla Filipa. Zdůvodnil to neúměrným prodlužováním a prodražováním výstavby kardiocentra. Filip podle něj také v rozporu se statutem IKEM preferoval klinickou léčbu. Dočasným řízením institutu bude v pondělí pověřen docent Rudolf Poledne, který si klade za cíl dostavět kardiocentrum a posílit výzkum. "Mám příslib pana ministra, že nám pomůže, abychom dostavěli," řekl dnes ČTK Poledne. Konkurz na místo ředitele bude vyhlášen do tří týdnů. Změna v čele špičkového ústavu je jedním z prvních kroků nového ministra. Hned po své nástupu napadl ředitelku Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiřinu Musílkovou, že nezvládá funkci a měla by odstoupit. Svou koncepci zdravotnictví zatím nepředložil. Dnes ministr požádal poslance o čas na její zpracování do 30. září. Filip, který stojí v čele IKEM třináct let, je přesvědčen, že v řízení institutu ani v případě jeho dostavby nepochybil. "Musím říci, že jsem velmi překvapen, že pan ministr začíná reformu na nejméně problémovém místě," komentoval své odvolání Filip. Na rozdíl od řady zařízení má IKEM dlouhodobě vyrovnané hospodaření. Ministr odmítl, že by v odvolání bylo něco osobního. Ve sněmovně dnes řekl, že nechá vypracovat analýzu hospodaření a fungování pracovišť, která přímo řídí jeho ministerstvo. Nevyloučil přitom další personální změny.

Bývalí disidenti chtějí pokračovat ve visegrádské spolupráci

Česká republika, Slovensko, Polsko a Maďarsko mají i po vstupu do Evropské unie mnoho společného a měly by pokračovat ve spolupráci, kterou před lety zahájily v rámci visegrádské čtyřky. Během debaty v Bratislavě se na tom dnes shodla čtveřice bývalých disidentů ze jmenovaných zemí. "Jde o to spolupracovat v tom, v čem máme společné zájmy," řekl bývalý československý ministr zahraničí Jiří Dienstbier a připomněl, jak soudržnost pomáhala čtyřem postkomunistickým zemím při jednáních o zrušení Varšavské smlouvy a o odchodu sovětských vojáků z jejich území nebo při uzavírání asociačních dohod s Evropskou unií. Bývalý slovenský premiér Ján Čarnogurský zdůraznil vůdčí roli Polska, které je podle něj přirozeným leaderem středoevropských států v unii. Vládám ostatních visegrádských zemí vytkl, že se za Varšavu nepostavily v loňském odporu proti návrhu evropské ústavy.

Jedenáctý případ BSE: Býk je zřejmě potomkem zvířat z Dánska

Býk z farmy ve Zvonkové na Českokrumlovsku, u kterého se vyskytlo podezření na 11. případ takzvané nemoci šílených zvířat (BSE), je zřejmě potomkem zvířat dovezených z Dánska. ČTK to dnes řekl ředitel jihočeské krajské veterinární správy František Kouba. Veterinární správa a pracovníci plemenářské inspekce na hospodářství ve Zvonkové provedli další šetření. Práci veterinářů podle Kouby komplikují závažné chyby v evidenci zvířat na farmě. "Nějaké informace o původu býka máme, ale budeme muset ještě provést genetické testy, abychom to mohli potvrdit," uvedl Kouba. Na farmě byla dnes zavedena předběžná opatření. Platí tam zákaz přemisťování zvířat a majitel musí pro potřeby krajské veterinární správy zabezpečit zařízení k identifikaci jednotlivých kusů skotu. Býk, který byl používán k přirozené plemenitbě, uhynul 30. dubna. Jeho přesné stáří zatím nebylo kvůli špatné evidenci určeno. Nakažení dobytčete musí ještě potvrdit kontrolní test.

Bývalý rozvědčík míní, že šéf sloučených služeb armády bude mocný

Velmi mocný muž bude budoucí šéf Vojenského zpravodajství, pokud skutečně začne platit představa ministra obrany sloučit do jednoho celku vojenskou rozvědku i kontrarozvědku. Myslí si to bývalý ředitel Vojenské zpravodajské služby (VZS) Andor Šándor. ČTK dnes řekl, že jemu slučování obou služeb do jedné nepřijde jako úplně dobrý nápad. "Doufám, že ředitelem se stane člověk, který bude chtít prosazovat zájmy České republiky," podotkl ke sloučení vojenských služeb Šándor. Vláda tento týden schválila návrh ministra obrany Miroslava Kostelky, podle kterého by se do jedné služby s jedním ředitelem měly v budoucnu sloučit Vojenské obranné zpravodajství (VOZ) a právě VZS. Návrh novely zákona o vojenském zpravodajství má také postavit obě tyto složky pod důslednou kontrolu parlamentu. "Podle mého názoru to není nic neobvyklého, ale není to úplně rozšířené, aby se spojila rozvědka a kontrarozvědka," řekl dnes ČTK Šándor. Upozornil, že rozvědka pracující za hranicemi země se takovou novelou zákona a spojením s kontrarozvědnou službou domůže vlastně nových pravomocí a začne se stírat rozdíl mezi její prací a úkoly kontrarozvědky. Obě vojenské tajné služby jsou nyní zastřešeny ve Vojenském zpravodajství, kterému donedávna šéfoval Josef Prokš. Koncem března odešel na vlastní žádost, prozatímně jej nahradil Miroslav Krejčík. Ministr Kostelka nepřímo přiznal, že toto uspořádání nebylo příliš efektivní. "Já nepovažuji za příliš šťastné tyto dvě služby spojovat. Spíš bych spojoval civilní a vojenské služby stejné povahy. Na druhou stranu vláda má právo udělat si věci tak, jak potřebuje," poznamenal Šándor. Česká republika kromě vojenských VZS a VOZ disponuje také civilní kontrarozvědnou Bezpečnostní informační službou (BIS) a rozvědkou Úřad pro zahraniční styky a informace (UZSI). Šándor také připomněl, že poslancům se v minulém volebním období nepodařilo dostat na pořad jednání sněmovny zákon o kontrole Vojenské zpravodajské služby, který byl připravený. "A tak kontrola není, ale to není vina zpravodajské služby, je to odpovědnost politiků," podotkl.

Po vstupu do EU zřejmě poklesne domácí produkce brambor

Vlivem vstupu do Evropské unie a otevření obchodu zřejmě poroste dovoz brambor do České republiky a tuzemská produkce poklesne, řekl ČTK Petr Tuček z Výzkumného ústavu zemědělské ekonomiky. V některých zemích EU se brambory pěstují výrazně levněji. Domácí pěstitele dosud chránila cla, která ale odpadla. To, jak se dovozy projeví v cenách, závisí podle Tučka na obchodnících. Brambory by se ale mohly objevovat za nižší ceny než dosud. "Očekáváme dovoz minimálně 100 tisíc tun ročně," prohlásil Tuček. Produkce brambor se v tuzemsku pohybuje kolem milionu tun, loni činila necelých 800.000 tun. Zahraniční obchod s touto komoditou je podle něj omezen dopravně, protože brambory jsou na objem poměrně těžké a přepravou navíc trpí. V některých zemích, například v Belgii, se ale produkují tak levně, že váha přepravních nákladů není tak velká. Dalším významným hráčem na evropském trhu zřejmě bude Polsko, kde je plocha brambor stejná, jako v někdejší evropské patnáctce. "Efektivita výroby tam zatím není tak vysoká, ale dá se čekat, že díky evropským dotacím poroste," uvedl Tuček. Také podle ministra zemědělství Jaroslava Palase konkurence na trhu brambor vzroste. Domácí producenti raných brambor proto budou muset zlepšit ekonomiku pěstování, udržovat vysokou kvalitu a výrazně posílit marketing, uvedl Palas.

Rolníci dostali dotace 5,2 miliardy, další peníze v říjnu

Domácí zemědělci dostali letos do konce dubna na dotacích 5,2 miliardy korun, což je asi trojnásobně více než ve stejném období loni. Další část podpor, 5,6 miliardy korun, by měli dostat do poloviny října, uvedl dnes na tiskové konferenci ministr zemědělství Jaroslav Palas. Objem peněz pro zemědělství se letos podle něj zvýší o deset miliard na 24 miliard korun. Agrární dotace spravuje od vstupu do Evropské unie Státní zemědělský intervenční fond, který plní funkci platební agentury. K této činnosti byl zmocněn na konci dubna. "Bylo to ne za pět minut dvanáct, ale za minutu dvanáct," řekl ČTK předseda Asociace soukromého zemědělství Stanislav Němec. Pozdní termín akreditace podle něj znemožnil uskutečnění některých projektů podporovaných ze strukturálních fondů EU. Zemědělci by ale celkově o žádné peníze přijít neměli, pokud agentura bude fungovat tak, jak má, řekl Němec. Domácí zemědělci byli zvyklí dostávat na jaře zálohy a ke konci roku doplatky. V unii ale zálohy až na malé výjimky neexistují a dotace jsou soustředěny na konec roku. Podle ministerstva by letos zemědělci mohli mít s touto změnou potíže. Úřad proto vyplatil na jaře 5,2 miliardy, které mají alespoň částečně dorovnat přímé dotace z EU.

Synot odmítá, že by na sázkách vydělával velké peníze

Představitelé firmy Synot se dnes ohradili proti podezření, že by za obviněním z korupce ve fotbale mohl být prospěch jejich sázkové kanceláře. Na tiskové konferenci v Praze zveřejnili čísla, jimiž zpochybnili oprávněnost vyšetřovací verze založené na sázení na výsledky klubu 1. FC Synot. Na zápasech proti Blšanům a Spartě, o něž se policie v souvislosti s údajnou korupcí nejvíc zajímá, Synot Tip podle svých zdrojů vydělal dohromady 32 tisíc korun. "To lze účetně prokázat nade vší pochybnost," řekla ředitelka sázkové společnosti Darina Pecháčková. Zisk společnosti tak byl několikanásobně menší než úplatky, z nichž je obviněn bývalý sportovní ředitel klubu Jaroslav Hastík. Ten podle policejních zdrojů předal jednomu z rozhodčích 120 tisíc a pro druhého měl připraveno dokonce 175 tisíc korun. Představitelé Synot Tipu uvedli, že na 14 posledních zápasech uherskohradišťského klubu vydělali celkem 224 tisíc korun. Také kurzy na zápasy Synotu se prakticky nelišily od těch, které vypsaly konkurenční sázkové kanceláře. "Používáme standardní postupy a systém je chráněn proti zneužití," řekla Pecháčková. Ani na propojení klubu se sázkovou společností nevidí v Synotu nic nezákonného. Jejich právní zástupkyně připomněla, že zákon pro akcionáře sázkových společností stanoví jediné omezení a tím je vstup zahraničního subjektu.

Při prodeji Telecomu má největší šance radit CSFB a spořitelna

Největší šance radit státu při prodeji 51 procent Českého Telecomu má zřejmě konsorcium Credit Suisse First Boston a Česká spořitelna. Jeho nabídku vyhodnotila jako nejlepší meziresortní výběrová komise. Na dalších místech skončily Morgan Stanley spolu s Patria Finance a Wood&Company s Merrill Lynch. Komise by měla o konečném doporučení pro vládu hlasovat v pondělí, uvedl dnes pro ČTK dobře informovaný zdroj. V tendru rozhodovaly zkušenosti a reference z transakcí podobného rozsahu a nabídnutá cena. Vláda požaduje zprávu o výběru poradce do konce května. Při minulém neúspěšném pokusu o prodej Telecomu radila banka J.P. Morgan. Nabídky na účast v soutěži fondu v únoru předložilo 11 firem a konsorcií. Dvě nabídky během tendru komise vyřadila. Poradenství při prodeji tuzemského dominantního operátora považují firmy za prestižní záležitost. Zajímavá však může být i odměna poradce, která se podle nabídek uchazečů má pohybovat mezi 0,2 a 1,0 procenta z prodejní ceny. V případě výnosu 55 miliard korun se požadovaná odměna pohybuje od 110 milionů do více než půl miliardy korun.

ČT zažalovala mediální radu kvůli dvoumilionové pokutě

Česká televize (ČT) podala žalobu proti rozhodnutí Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, která jí v únoru udělila pokutu dva miliony korun za odvysílání dokumentárního seriálu Fantastické obrazy. ČTK to dnes sdělil mluvčí ČT Martin Krafl. Pátý díl německého seriálu Fantastické obrazy obsahoval videoklip skupiny Prodigy se striptérkou, jehož odvysílání mediální rada posoudila jako závadné, "neboť mohlo vážně narušit vývoj dětí a mladistvých". "Česká televize se s touto kvalifikací RRTV neztotožňuje," konstatoval Krafl. ČT podle Krafla v březnu mediální radu požádala o uspořádání semináře, na kterém by si provozovatelé televizního vysílání mohli se členy rady vyjasnit názory na obsah pojmu "ohrožení fyzického, psychického nebo mravního vývoje dětí a mladistvých". "Seminář dosud nebyl uspořádán," dodal Krafl.

Škoda Holding dosáhla loni rekordního čistého zisku 1,68 miliardy

S rekordním čistým ziskem 1,68 miliardy korun skončilo loňské hospodaření plzeňské Škody Holding. O rok dříve přitom činil profit skupiny po zdanění 41,4 milionu korun. Zisk je ale podle vedení podniku nesrovnatelný, protože se řídil pouze českými účetními standardy, zatímco dnes prezentované loňské výsledky jsou podle standardů mezinárodních. Podle analytika společnosti Atlantik FT Romana Cenka čistý zisk plzeňské skupiny není žádným vypovídajícím parametrem. Jde o pouhou finanční operaci podle mezinárodních standardů, která nemá dopad do finančních toků největších českých strojíren, reagoval na dnešní prezentaci výsledků holdingu analytikům a ekonomům. Vedení holdingu potvrzuje, že razantní nárůst ovlivnila zejména jednorázová účetní operace související s přeúčtováním ochranné známky v objemu 1,09 miliardy Kč a dále oddlužení Škody Kovárny ve výši 240 milionů Kč. "Po odečtení těchto položek je hodnota zisku po zdanění na úrovni 352,6 milionu Kč, což odpovídá provoznímu zisku skupiny, který dosáhl 349,8 milionu Kč," řekl novinářům předseda představenstva holdingu Jiří Zapletal.

Temelín bude o víkendu odstaven

Jaderná elektrárna Temelín nebude o víkendu kvůli technickým problémům dodávat elektřinu do sítě. ČTK to dnes sdělil mluvčí elektrárny Milan Nebesář. Důvodem jsou problémy s chvěním turbíny na druhém bloku elektrárny. První blok prochází plánovanou garanční odstávkou. Dnes večer operátoři plánovaně odpojí turbogenerátor druhého bloku od rozvodné sítě a o víkendu s pracovníky dodavatelů dovyváží turbínu a provedou některá měření. V neděli odpoledne bude podle Nebesáře turbogenerátor k síti opět připojen. "Vibrace, které se na turbíně projevily, nebyly velké. To znamená, že jsme turbogenerátor provozovali na mezi únosné pro to zařízení tak, jak nám stanovují technické podmínky provozu," řekl Nebesář. Turbogenerátor byl v průběhu plánované odstávky v únoru a březnu rozebrán, poté smontován a uveden do provozu. Zařízení ale podle Nebesáře potřebuje určitý čas na stabilizaci, a proto se provádí i po jeho zprovoznění některé operace, které slouží k optimalizaci provozu celé soustavy. O problémech na elektrárně informovalo i sdružení Jihočeské matky. Kromě chvění turbíny se podle něj tento týden vyskytly problémy s olejovou netěsností na turbíně a výkon bloku byl dočasně snížen.

Pěti stranám, které jdou do eurovoleb, hrozí pozastavení činnosti

Celkem dvaatřiceti politickým stranám, z nichž pět kandiduje v červnových volbách do Evropského parlamentu, hrozí pozastavení činnosti. Týká se to Strany za životní jistoty, Národní strany, České strany národně sociální (ČSNS), Všeobecné občanské strany a strany Svobodní. Tyto strany nepředložily řádně nebo vůbec Poslanecké sněmovně zákonem požadované výroční zprávy o svém loňském hospodaření. Sněmovna dnes proto požádala vládu, aby navrhla soudu pozastavení činnosti těchto politických uskupení. Strany a hnutí musejí ze zákona předložit zprávy o svém hospodaření dolní komoře každoročně do 1. dubna. Pokud jsou dokumenty kompletní a dolní komora je schválí, strany a hnutí mohou získat státní finanční příspěvek na svoji činnost. Poslanci zároveň požádali vládu, aby soud požádala o zrušení dalších 17 stran a hnutí, jejichž činnost byla již dříve pozastavena. Týká se to například i těch politických uskupení, která dříve usilovala o zvolení do sněmovny. Patří mezi ně Celostátní aktiv občanů či Nové hnutí. Mezi strany s největšími potížemi patří ČSNS, která spolu s Národní stranou jde do eurovoleb v Národní koalici. Pozastavení její činnosti jí hrozilo už před dvěma lety. Strana, které se kvůli ptačímu peru v jejím znaku přezdívá "brkouni", měla do voleb v roce 1996 své zastoupení v parlamentu v rámci bloku Liberálně sociální unie. Nyní je spolu s někdejšími parlamentní SPR-RSČ nebo Moravskou národní stranou mezi 15 stranami a hnutími, které už jsou v konkurzu nebo navrženy ke zrušení.

V Náměšti odhalili pamětní desku Emiliánu Mrázkovi, letci RAF

Pamětní desku letci 311. československé bombardovací perutě britského Královského letectva (RAF) Emiliánu Mrázkovi dnes odhalili na radnici v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku. Dvaadvacetiletý Mrázek zemřel v srpnu 1943 spolu s posádkou bombardéru B-24 Liberator, který sestřelili němečtí stíhači nad Biskajským zálivem. Jeho jméno je vyryto na panelu Památníku nezvěstných letců v britském Runnymede. Pamětní desku spolu s válečnými veterány odhalil dlouholetý náměšťský kronikář Jiří Papírník. Ten do Náměště ze svých cest přivezl kámen z pobřeží Biskajského zálivu, jenž byl vsazen do bronzové desky.

Vyšla kniha o letcích britského Královského letectva z Vysočiny

Osudy tří pilotů 311. československé bombardovací perutě britského Královského letectva (RAF) přiblíží čtenářům kniha Z RAF proti ponorkám. Pocházejí z Vysočiny a patří mezi 14 pilotů třistajedenáctky, kterým se podařilo zasáhnout nepřátelské ponorky, řekl dnes ČTK její autor Karel Černý. Černý v publikaci shromáždil dokumenty o Josefu Stránském z Havlíčkovy Borové, Stanislavu Huňáčkovi z Třebíče a Jindřichu Benešovi z obce Skřivánek u Havlíčkova Brodu. Čtenáři v ní najdou i zmínky o dalších letcích z regionu, kteří bojovali u pobřežního letectva. Zatímco Beneš a Stránský zlikvidovali ponorku německou, Huňáčkově posádce se podařilo zasáhnout italskou, upřesnil Černý. Čechoslováci z 311. Na ponorky provedli celkem 43 útoků, z toho 15 bylo ohodnoceno nejvyšším stupněm poškození.

Čech obviněný ve Švédsku z vraždy není psychicky nemocný

Čech, který je ve Švédsku podezřelý ze spáchání takzvané studentské vraždy, není psychicky nemocný. K tomuto závěru dospěli švédští soudní psychiatři. "Četl jsem závěr soudních znalců a z něj vyplývá, že dotyčný je psychicky zdráv. Bude-li odsouzen, může si tedy odpykat trest ve vězení a nikoli v nucené psychiatrické péči," řekl dnes ČTK v Uppsale vrchní státní zástupce Ola Laurell, který měl vyšetřování vraždy na starost. O důkladném psychiatrickém vyšetření obžalovaného rozhodl soud v Uppsale počátkem letošního dubna. Již tímto verdiktem soud naznačil, že devětadvacetiletého českého studenta považuje za pachatele vraždy, při níž přišla o život jeho o čtyři roky mladší krajanka. Oba studovali v Uppsale společně v rámci mezinárodní studentské výměny. Čechovi tak nyní hrozí až doživotní trest vězení. Konečný rozsudek, který určí i konkrétní výši trestu, vydá soud v pátek 14. května. Nejnižší trest za vraždu je ve Švédsku deset let.

Za pašování nafty přes břeclavskou celnici padlo páté obvinění

Policie v případu pašování nafty ze Slovenska přes celní úřad Břeclav-dálnice obvinila pátého člověka. Jde o celního inspektora z Břeclavi, který byl v březnu propuštěn, informovala dnes ČTK mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová. První obvinění v případu padla počátkem února. Na začátku dubna pak policie začala stíhat dalšího muže a ženu, kteří nejsou celníci. Prozatím obvinění čtyři muži a jedna žena se údajně společně dopustili řady hospodářských deliktů a hrozí jim až 12 let vězení. Společným jednáním všech stíhaných vznikla nevybráním cla, spotřební daně a DPH škoda v celkové výši asi 185 milionů korun, uvedla Kosinová. Pachatelé podle policie umožnili od srpna 2003 do počátku letošního února nelegální dovoz pohonných hmot ze Slovenska. Kriminalisté z Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality zadrželi prvního obviněného Čecha počátkem února. Nelegální obchody údajně organizoval. V souvislosti s případem bylo z celního úřadu Břeclav dálnice propuštěno celkem pět celníků, řekl ČTK mluvčí celníků Jaroslav Moravec. Ředitel břeclavské celnice Stanislav Goryl kvůli kauze rezignoval na svou funkci a odvolán byl i jeho náměstek, oba stále pracují v řadách celníků.

Překladatel české poezie do němčiny dostal cenu Premia Bohemica

Německý básník, prozaik, literární teoretik a překladatel Reiner Kunze dostal dnes na veletrhu Svět knihy cenu Premia Bohemica. Obec spisovatelů jí oceňuje vždy některého ze zahraničních bohemistů, kteří se ve své zemi zasloužili o propagaci české literatury. Kunze přeložil do němčiny verše mnoha českých básníků, například Ivana Blatného, Ivana Diviše, Františka Halase, Vladimíra Holana, Františka Hrubína, Petra Kabeše, Bohuslava Reynka či Jana Skácela. Z prozaiků a dramatiků převedl do němčiny například texty Ludvíka Kundery, Milana Kundery, Ludvíka Aškenazyho, Václava Havla a Josefa Topola. Letos jednasedmdesátiletý Reiner Kunze získal první kontakty k české literatuře v roce 1961 po sňatku s Češkou. Pro své sympatie k Pražskému jaru a politické postoje byl v tehdejší NDR perzekvován. Přesídlil do západního Německa, kde působil jako pedagog na univerzitách v Mnichově a Würzburku. Knižně debutoval v roce 1959 lyrickou sbírkou Ptáci nad rosou, později psal vedle poezie i prózu.

Irský spisovatel a bývalý zajatec Keenan četl ze své knihy

Irský spisovatel Brian Keenan dnes na veletrhu Svět knihy představil návštěvníkům svou knihu An Evil Cradling z roku 1992, jež nyní česky vychází jako Kolébka zla. Líčí v ní své zkušenosti s téměř pětiletým vězením, do něhož ho uvrhli příslušníci Islámského džihádu. Keenan se snaží prezentovat tuto nepřenositelnou zkušenost z lepší stránky a hovoří o cestě za svobodou, kterou mu paradoxně tyto roky nesvobody přinesly. I dnes, kdy ho od otřesných zážitků dělí již téměř 15 let, četl ze své knihy se silným pohnutím. Keenan se narodil roku 1950 v Belfastu. V roce 1985 začal přednášet anglo-irskou literaturu v Bejrútu. "Učil jsem ale pouze tři měsíce a pak mě zajali. Ve vězení jsem strávil téměř pět let, než jsem se mohl vrátit v roce 1990 do Irska," uvedl své čtení autor. Ozbrojenci, kteří ho zajali, se domnívali, že je Brit. Když zjistili, že jsem Ir, bylo už pozdě - věděl jsem příliš mnoho," říká. Nejprve jej drželi v izolaci a ve tmě, později ve společné cele s britským novinářem Johnem McCarthym. Keenan netvrdí, že se stal obětí konfliktu náboženské povahy. "Byl jsem obětí americké a britské zahraniční politiky na Středním východě. Unesli mě jako Brita. "Paradoxně tato kniha nepojednává o tom, jak zavřeli člověka a vzali mu svobodu, ale o tom, jak může člověk zbavený všeho v totální izolaci svou svobodu najít," vyprávěl dnes. Jen když člověku vezmou všechno, i šaty či šperky, které pro něj mají symbolickou hodnotou, může znovu najít sám sebe a získat svobodu," řekl.

Hlavní cenu za literaturu faktu dostala kniha o holokaustu

Kniha Romana Cílka nazvaná Holocaust ... a Bůh tehdy mlčel dostala dnes na veletrhu Svět knihy hlavní cenu za původní autorské dílo v oblasti literatury faktu. Ve čtvrtém ročníku soutěže, která nese jméno klasika žánru Miroslava Ivanova, porota udělila ještě dalších devět cen. "Je to kniha o banalitě zla, o legalitě a nepotrestatelnosti zla, o masovém zabíjení čistýma rukama," řekl o titulu při předávání ceny člen poroty Jan Cimický. Knihu po jejím vydání chválil i spisovatel Arnošt Lustig. Text se podle něj řadí k tomu nejlepšímu, co bylo napsáno o druhé světové válce, a ve svém oboru sahá k dokonalosti. "Je to krásná kniha o hnusných věcech, jichž jsme na slepé koleji dějin byli svědky. Snad svým způsobem poslouží k tomu, aby se nikdy neopakovaly," komentoval knihu svědek popisovaných událostí. Ceny Miroslava Ivanova udílí Klub autorů literatury faktu. V kategorii původní autorské dílo v oblasti literatury faktu vedle hlavní ceny pro Cílka porota rozdala ještě dvě ceny - za knihu Navzdory nenávisti a mstě ji dostala Zora Dvořáková a za publikaci Blues o spolykaných slovech vyprávějící příběh muzikanta Michala Prokopa si ji odnesl Jaroslav Císař.

Skupiny Kale a Cop se účastní festivalu v Archangelsku

České skupiny Kale a Cop se účastní mezinárodního hudebního a divadelního festivalu, který začal ve čtvrtek v severoruském Archangelsku. Projekt s názvem Evropské jaro 2004 se koná pod záštitou Evropské rady pro kulturu ve spolupráci v Českým centrem v Moskvě. Podle ředitelky Českého centra Kateřiny Novotné je cílem akce spojit evropskou a ruskou kulturu. Velký zájem mají návštěvníci festivalu zejména o romskou kapelu Kale, která do Ruska přijela již podruhé. Loni se zúčastnila festivalu Loď kejklířů, kde se představili hudebníci a divadelnici z několika evropských zemí. Poprvé vystupuje v Rusku plzeňská bluegrassová skupina Cop. Do Archangelsku hudebníci odjeli z Moskvy vlakem a za pět dní by se do ruské metropole měli znovu vrátit. Pak vystoupí ve dvou moskevských klubech a na závěr pobytu zahrají v rámci zahájení Evropského dne na Vasiljevském vršku u Rudého náměstí. Archangelského festivalu se účastní také divadelní a hudební kolektivy z Polska, Francie a Ruska.

Stovky dětí přijely na celostátní festival Mateřinka do Nymburku

Stovky dětí z 26 mateřských škol a předškolních zařízení z celé republiky se sjely dnes do sportovního centra v Nymburku. Začalo zde dvoudenní finále celostátního festivalu Mateřinka 2002. "Pozvali jsme soubory tak, aby program byl co nejpestřejší, protože to zároveň slouží jako metodická akce pro učitelky mateřských škol," řekla ČTK Jana Rýdlová z pořádajícího Nadačního fondu Mateřinka. V hlavním programovém bloku odpoledne odstartovala nesoutěžní přehlídka nejlepších pódiových vystoupení. V nich se postupně předvedou malí zpěváci, sportovci, tanečníci i herci. Podle Rýdlové i odborníci z Evropské unie, kteří loni tuto akci navštívili, ocenili úroveň předškolní výchovy v Česku. "Ta práce je tady na daleko vyšší úrovni než v mnohých zemích EU. Tam je to víceméně hlídání s dobrou materiální úrovní, ale výchovný program není tak kvalitní," řekla Rýdlová. Mezi vystupujícími jsou i hosté ze Slovenska, které reprezentuje soubor Mateřské školy Strážske, nebo děti z azylového zařízení v Bělé pod Bezdězem. Některé školky předvádějí své výkony již poněkolikáté, ale každoročně se do Nymburku sjedou i úplně nové soubory. Doprovodný program tvoří výstava dětských výtvarných prací, kulturní vystoupení, oblíbená dílnička časopisu Pastelka Jak se dělá časopis, prodejní výstava hraček, seminář pro pedagogy mateřských škol, projekce záznamů z oblastních kol, pohybové a vědomostní hry a soutěže pro děti.

Ředitel Zeměkoule přemohl na opavském majálesu černou díru

Těžký boj s černou dírou musel dnes na majálesu opavské fakulty Slezské univerzity podstoupit Jiří Šíl, aby se mohl stát ředitelem Zeměkoule. "Vylezl jsem ze svého Sputniku a viděl, že všechny planety pohltila černá díra. Stálo mě hodně sil, než jsem je osvobodil," popsal ČTK souboj masek v průvodu nový ředitel Zeměkoule, kterého si opavští studenti letos zvolili místo krále majálesu. V průvodu z Ptačího vrchu na Horní náměstí se míjeli kosmonauti, planety, meteority, komety i mimozemšťané. "Postupně se k nám přidávali další kolemjdoucí, takže nálada byla výborná," řekla ČTK prezidentka pořádající Asociace studentů a přátel Slezské univerzity Šárka Dvořáková. Vše se odehrávalo podle hesla letošních studentských slavností - Wokna nesmíru dokořán. "My se ale naopak chceme touto legrací pokusit o smír a větší soudržnost opavských studentů vysokých i středních škol," řekla Dvořáková. Podle ní se v Opavě pořádá hodně akcí pro mládež, ale ne vždy si na ně studenti najdou cestu. "Promítáme zajímavé filmy, pořádáme koncerty, přednášky, festival alternativní hudby a divadla. Právě na účast studentů by měl nyní více dohlížet nový ředitel Zeměkoule," upřesnila prezidentka studentské asociace. "Je to velké břemeno. Cítím vnitřní odpovědnost, když se nebudou planety hýbat podle fyzikálních zákonů," reagoval Šíl.

Kvůli reprezentačnímu kouči se zřejmě sejde mimořádný výbor svazu

Povinnosti spojené s blížícím se Světovým pohárem nutí Český svaz ledního hokeje (ČSLH), aby urychlil volbu nástupce Slavomíra Lenera, jenž u národního týmu po mistrovství světa skončí. Nejpozději do 25. května musí česká strana pro účely Světového poháru nahlásit jména třiadvaceti hráčů do pole a tří gólmanů. Již příští čtvrtek se v Praze sejde výkonný výbor, který se bude otázkou nového trenéra zabývat. "Jsem toho názoru, že bychom to měli na příštím zasedání výboru vyřešit, protože i sami potencionální kandidáti chtějí mít jasno co nejdříve," řekl ČTK již v dubnu šéf svazu Karel Gut. "Záleží ovšem na tom, zda se členové výkonného výboru k tomu přikloní, či budou chtít nechat otázku kouče až na novém vedení, které vzejde ze svazové konference," dodal. Volební konference svazu se však uskuteční až 26. června. Pravděpodobnější je tudíž varianta, že čtvrteční jednání výkonného výboru probere seznam kandidátů a následně na mimořádném zasedání schválí nový realizační tým, který sestaví mužstvo pro Světový pohár.

Počasí

Noc bude oblačná, místy déšť nebo přeháňky, v Čechách se přechodně může vyjasnit. Teploty 8 až 4 stupně. Zítra se postupně zatáhne, na většině území bude pršet, místy budou i bouřky. Teploty 12 až 16 stupňů, na horách kolem 7. Jihozápadní až západní vítr bude mít rychlost do 20 kilometrů za hodinu.

07-05-2004