Denní souhrn zpráv Zprávy

29-04-2004

Klaus zákon o Benešovi v lhůtě nevetoval, začíná tedy platit

Václav Klaus nevetoval v zákonem dané lhůtě kontroverzní zákon o zásluhách prezidenta Edvarda Beneše o stát. Zákon o dvou větách, který počátkem dubna prosadila Poslanecká sněmovna přes veto Senátu, tak začne platit, i když ho prezident ani nepodepsal. O rozhodnutí hlavy státu o zákonu, který se týká i sporů mezi Čechy a Němci o význam Beneše pro evropské dějiny, informoval ČTK mluvčí Hradu Petr Hájek.

Nový zákon má pouhé dva paragrafy. První říká, že "Edvard Beneš se zasloužil o stát". Druhý říká, že zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení. Podle Hájka je evidentní, i ze způsobu jednoznačného přijetí této předlohy v Poslanecké sněmovně a naopak jeho jednoznačným zamítnutím v Senátu, že "jde o velmi netypický a zvláštní zákon, na který se názory české veřejnosti i politiků velmi různí". Prezident je podle něj přesvědčen o tom, že by mělo být samostatné vytváření názorů na historické události, staré desítky let, ponecháno na každém občanovi. "K tomu není třeba stvrzení těchto názorů formou zákona. Prezident proto nepovažoval za nutné zákon podepsat, i když rezolutně odmítá útoky na prezidenta Edvarda Beneše, ke kterým v poslední době v některých sousedních zemích, ale bohužel i u nás dochází," sdělil Hájek ČTK.

Schválení zákona o Benešovi provázela v parlamentu emotivní rozprava, v níž se zastánci a odpůrci předlohy přeli o to, zda má význam zásluhy Beneše zvláštním zákonem oceňovat. S iniciativou vydání speciálního předpisu přišla skupina tří levicových poslanců. Mezi kolegy v lavicích dolní komory získali podporu. Předlohu však do sněmovny vrátili senátoři. Podle nich nelze uzákonit výklad dějin a větu o Benešových zásluhách o stát učinit právně závaznou i pro ty, kteří s tímto hodnocením nesouhlasí. Veto Senátu poslanci přehlasovali 13. dubna.

Prezident dal nedávno najevo, že se mu zákon nezamlouvá i s ohledem na ocenění zakladatele státu Masaryka. "Postavení Masaryka bylo, je a bude zcela unikátní, neopakovatelné a přiřazovat k němu jakéhokoli jiného prezidenta je omylem, chybou a trošku takovou schválností a zbytečností," uvedl Klaus v České televizi.

Po přehlasování senátního veta poslance ostře odsoudily Rakouský sudetoněmecký landsmanšaft a německý Svaz vyhnanců (BdV). Předsedkyně německého Svazu vyhnanců, který zastřešuje všechny vysídlenecké organizace ve Spolkové republice, Erika Steinbachová Klause tehdy vyzvala, aby "hanebný zákon" odmítl. V Benešovi vidí vysídlenecké spolky v prvé řadě politika, který svou poválečnou prezidentskou legislativou, takzvanými Benešovými dekrety, umožnil odsun sudetských Němců a konfiskaci jejich majetku. Historici ale poukazují na to, že dekrety jsou jen o majetkových konfiskacích, nikoli o odsunu, který byl ze všech východoevropských zemí, včetně Maďarska, umožněn rozhodnutím vítězných mocností.

Kohout po schůzce s Klausem: Vznikne fórum k financím v EU

Na vzniku pracovního fóra, které bude řešit české postavení a finanční výhledy v EU, se ve čtvrtek dohodli prezident Václav Klaus a první náměstek ministra zahraničí Jan Kohout. Finanční perspektiva EU do roku 2013 bude v příštích měsících vedle ústavy hlavním tématem, o němž budou jednat členské země včetně ČR. Věcí se bude zabývat i česká vláda. "Budou se řešit obtížná a dlouhodobá témata," řekl ČTK Kohout, jehož Klaus přijal před jeho květnovým odjezdem do čela mise v EU.

Náměstek, jenž nyní zastupuje nemocného ministra zahraničí Cyrila Svobodu, uvedl, že prezident s jeho nápadem na vznik fóra souhlasil. Fórum by podle Kohouta mělo zamezit další možné neshodě mezi Klausem a vládou, tentokrát o postoji k financím a jejich přerozdělování v EU. Kohout narážel na nedávnou roztržku mezi Klausem a Špidlou, která propukla kvůli návrhu vládní koncepce směřování Česka v EU. Prezident ji tvrdě kritizoval a řekl, že text je natolik špatný, že si nedovede představit jeho schválení. Kohout soudí, že postoj k financím by měl mít širokou politickou podporu. Podle Kohouta chce být Česká republika čistým příjemcem peněz z EU a chce, aby se s tím ve finanční perspektivě unie počítalo. To by znamenalo, že by Češi z Bruselu více dostávali než přispívali. Peníze z EU by podle Kohouta měly směřovat například do vědy, výzkumu, inovací, zaměstnávání či krajinotvorby.

Škromach: Podnikneme kroky, aby Češi neodcházeli za prací do EU

Vláda bude podnikat kroky, aby Češi a Češky neodcházeli za prací do EU. Novinářům to ve čtvrtek řekl ministr práce Zdeněk Škromach. Podle něj ale česká strana nadále jedná se "starými" členskými zeměmi, aby umožnily českým občanům volný přístup na své pracovní trhy. Většina dosavadních států EU přijala opatření, která brání novým evropským občanům získat práci. Po dvou letech je přehodnotí.

"Naším zájmem není, aby naši občané odcházeli za prací v zahraničí. Potřebujeme kvalifikované síly na našem pracovním trhu," uvedl Škromach. Češi by ale podle něj měli mít stejné podmínky jako nynější občané EU. Podle Škromacha si vláda po dohodě s Evropskou komisí vytyčila priority, díky nimž chce udržet české pracovníky doma. Bude klást důraz na vývoj mezd v souladu s růstem produktivity práce. Chce sladit systém dávek a daní tak, aby motivovala lidi k práci. Podnikům hodlá vytvořit podmínky, aby mohla vznikat nová pracovní místa. Má také v úmyslu přehodnotit důchodový systém tak, aby lidé neodcházeli do penzí předčasně.

Ve spolupráci se sociálními partnery hodlá kabinet zmodernizovat odborné vzdělávání a přizpůsobit ho poptávce na trhu práce, uvedl ministr. Vytvoří také systém celoživotního vzdělávání. "Každý občan v aktivním věku musí počítat s tím, že během svého života se bude muset několikrát rekvalifikovat," zdůraznil Škromach. Ke zlepšení zaměstnanosti hodlá česká strana podle ministra získat peníze z Evropského sociálního fondu. Do roku 2006 by mohla z tohoto zdroje dostat téměř 457 milionů eur (přes 14 miliard korun).

Češi a Češky budou moci od soboty bez pracovního povolení pracovat ve Velké Británii, Irsku, v Polsku, Maďarsku, Slovinsku, třech pobaltských státech a na Slovensku. Přísná omezení by na ně neměla čekat ani ve Švédsku. V Nizozemsku bez větších překážek dostanou práci zástupci několika vybraných profesí. V Dánsku získají pracovní povolení, pokud si seženou místo. Úřady ale nejprve zkontrolují, zda jim zaměstnavatel nabídl stejné podmínky jako domácím. Stejný postoj zaujalo i Norsko, které není v EU.

Škromach rovněž uvedl, že omezení přístupu na pracovní trhy ve většině stávajících členských zemí EU mohou zhoršit situaci na českém trhu práce. Lidé z nových členských zemí, kterým většina států patnáctky brání volně na svém území získat zaměstnání, by mohli hledat příležitost v Česku. "Tím, že se za námi vytvořila jakási zeď na trhu práce, tak se ČR může stát cílovou zemí v migraci za prací," uvedl Škromach. Poloha, podmínky i ekonomická situace v Česku tomu podle něj nahrávají. Polsko, Slovensko i Maďarsko mají navíc vyšší míru nezaměstnanosti než Česko, což může český pracovní trh ohrozit, míní ministr.

Česká strana si proto ponechala možnost v případě nutnosti přístup na svůj pracovní trh omezit. Po vstupu do EU se o místo v Česku mohou ale zatím volně ucházet jak občané 15 stávajících zemí, tak z devíti nových států unie. "Pokud tito lidé přijdou za prací a budou tady legálně pracovat, jsou vítáni. Pokud by ale chtěli přijít za sociálním systémem a sociálním zvýhodněním, pak učiníme veškeré administrativní kroky k tomu, aby sem nemohli jen za tímto účelem přijít," zdůraznil Škromach.

Guvernér Tůma nevyloučil dřívější zvýšení úrokových sazeb

Guvernér ČNB Zdeněk Tůma ve čtvrtek nevyloučil dřívější zvýšení úrokových sazeb, než centrální banka původně předpokládala. Základní repo sazba je nyní na historicky nejnižších dvou procentech. Ekonomové dosud očekávali, že ČNB zvýší sazby o 0,25 procentního bodu ve druhé polovině roku, zřejmě v červenci. Nyní by to podle některých mohlo být v květnu či červnu. Zvýšení úrokových sazeb by v některých případech mohlo vést k růstu úroků u úvěrů, což by je prodražilo. Více úročeny by ale mohly být i vklady v bankách. Guvernér však nechtěl určit načasování a rozsah případného zvyšování sazeb. "S ohledem na nejistotu bychom neradi indikovali rozsah a časování toho zvýšení," uvedl.

ČNB podle Pavla Sobíška z HVB Bank přehodnotila načasování pohybu úrokových sazeb, protože má oproti jiným institucím optimističtější pohled na vývoj domácího hospodářství. "Její prognóza letošního růstu kolem čtyř procent je podstatně výš než činí odhady ostatních ekonomických pracovišť včetně ministerstva financí," řekl ČTK.

Kubinyi: O VZP a ředitelce Musílkové by měla rozhodnout sněmovna

Problémy Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) a její ředitelky Jiřiny Musílkové by se měla zabývat Poslanecká sněmovna. Novinářům to ve čtvrtek řekl ministr zdravotnictví Jozef Kubinyi. Poslance chce požádat, aby zařadili na jednání schůze bod o stavu zdravotnictví a situaci VZP. Krátce po svém nástupu do funkce ministr prohlásil, že VZP špatně hospodaří, Musílková svoji funkci nezvládá a měla by rezignovat.

Kubinyi zdůraznil, že cílem jeho výroků nebylo dostat "hlavu Musílkové". Nejde mu prý o její odvolání, aby na její místo dosadil někoho z ČSSD. Zdůraznil, že motivem jeho jednání je nepořádek ve VZP. "Na tom trvám," řekl. Konstatoval, že nechce zlikvidovat ředitelku, ale udělat pořádek ve VZP. "Útočil jsem na funkci generální ředitelky, nebylo to v osobní rovině, neútočil jsem na paní Jiřinu Musílkovou. Nicméně jako generální ředitelka je zodpovědna za to, co se u ní děje," dodal. Na dotaz novinářů, zda ostatní pojišťovny jsou v pořádku, odpověděl ministr: "Zdaleka ne".

O situaci VZP hovořil Kubinyi také na pondělním setkání s prezidentem České lékařské komory Davidem Rathem. Podle komory má některé chování VZP charakter komplikované korupce. V Rathových materiálech není podle Kubinyiho nic nového, co by už nevěděl. Lékařské komoře se podle jejího prezidenta nelíbí putování prostředků VZP do soukromých firem významných politiků, kteří ovlivňují chod VZP. Firmy poslance Miroslava Ouzkého (ODS) a místopředsedy zdravotního výboru Milana Cabrnocha (ODS) "spolykaly" podle Ratha 60 milionů z peněz VZP. Cabrnoch přitom sedí ve správní radě VZP, která o penězích také rozhoduje.

Odbory vidí řešení VZP ve změně zákonů, ne odvolání ředitelky

Problémy Všeobecné zdravotní pojišťovny nevyřeší podle předsedy Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Jiřího Schlangra odvolání její ředitelky Jiřiny Musílkové. Nutná je změna zákonů tak, aby všech devět pojišťoven mělo stejné podmínky. "VZP podléhá parlamentu a její ředitel je jmenován parlamentem, zatímco u ostatních pojišťoven jsou rozhodující pro jmenování ředitelů jejich správní rady. Zaměstnaneckým pojišťovnám schvaluje pojistný plán vláda, VZP parlament," uvedl rozdíly Schlanger. Pokud se toto změní, bude podle něj v transparentních podmínkách možné v soutěži pojišťoven hodnotit, která hospodaří lépe, má lepší management a lepšího ředitele. "Problém českého zdravotnictví není v osobách, ale v koncepci," řekl Schlanger a dodal, že útok na Musílkovou jako jeden z prvních kroků v ministerské funkci ho od Kubinyiho překvapil.

Diskety nalezené u Kozla mají podle žalobce vztah ke kauze Berka

Policie ve čtvrtek od rána rozlepovala obálky s disketami, které při březnové prohlídce v Úřadu vlády našla u náměstka vicepremiéra Petra Mareše Františka Kozla. Z 30 si jich policisté stihli prohlédnout jen deset. "Lze konstatovat, že mají vztah k podnikům, kvůli jejichž konkurzům jsou stíháni (konkurzní soudce Jiří) Berka a spol.," řekl ČTK státní zástupce Jaroslav Dolejší. Kozel přitom v úterý v České televizi popřel, že by si od něj policisté odnesli materiály týkající se případu Berka. "Jeden list byl název nějaké firmy. Druhý list papíru se vztahoval k mému zeti Petru Tuhému a byl to jakýsi výměr finančního úřadu," řekl televizi. Kriminalisté si podle něj ještě odnesli "deset dvacet" nepopsaných disket.

Policie podezírá ředitele sekce kanceláře Národního bezpečnostního úřadu Vladimíra Šišu a Kozla, že sbírali informace o lidech, kteří kauzu Berka a spol. vyšetřují, a následně se pokoušeli ovlivňovat průběh trestního řízení. Berka a čtyři další muži jsou již dva měsíce stíháni kvůli podezřelým konkurzům. Mezi obviněnými je Kozlův zeť Petr Tuhý. Policie u Kozla a Šiši našla při prohlídkách spisy některých stíhaných. Žádná obvinění dosud nepadla.

Diskety nalezené u Kozla budou podle Dolejšího dále analyzovány a policisté budou pátrat po dalších souvislostech. "Již nyní ale materiály potvrzují personální provázanost pachatelů na další osoby," uvedl Dolejší bez bližších podrobností. Již dříve uvedl, že je možné, že se kauzu Berka pokusili ovlivňovat i další státní úředníci. Jejich jména ovšem nesdělil.

Berka a čtyři další lidé byli před dvěma měsíci obviněni ze zločinného spolčení kvůli podezřelým konkurzům společnosti ZKL Klášterec nad Ohří a Stavebního podniku Ralsko. Soudce Berka byl již loni v dubnu obviněn kvůli konkurzu Union banky. Mezi obviněnými jsou kromě soudce Berky bývalý konkurzní správce Daniel Thonat, ředitel podniků a zástupce konkurzního správce Petr Tuhý, soudní znalec Martin Jurenka a pracovník zpeněžování podstaty Lubor Kindl. Thonat a Tuhý jsou ve vazbě.

Špidla, Schröder a Miller: Konec historie plné utrpení

Rozšířením Evropské unie uzavírají Česko, Německo a Polsko symbolicky kapitolu společných dějin, která byla plná utrpení. Uvádějí to šéfové vlád těchto tří zemí Vladimír Špidla, Gerhard Schröder a Leszek Miller ve společném příspěvku pro páteční vydání listu Lausitzer Rundschau. Deník vychází v německé části regionu, který tvoří společnou příhraniční oblast ČR, Německa a Polska. V tomto regionu je i město Žitava, jež leží prakticky přímo na společné hranici všech tří států a kde se v pátek šéfové vlád těchto zemí sejdou ke společné oslavě rozšíření EU.

Minulost našich zemí byla poznamenána rozdělením Evropy, vzájemným odtržením jejích obyvatel a nesvobodou států, píší dále premiéři ve svém článku. "Dnešním dnem završujeme úkol, na němž jsme od roku 1989 společně pracovali," konstatují. "Konfrontace je nahrazována spoluprací, prosazování zájmů proti jiným nahrazuje sdílení zájmů s jinými. V tom spočívá základní a trvalý význam evropské integrace pro náš kontinent a pro uspořádání světa na principech spolupráce. Odvaha Solidarity a polského lidu, rozhodující průrvy do železné opony učiněné v Maďarsku, sametová revoluce v Československu a pokojná revoluce v bývalé NDR umožnily sjednocení Německa i evropského kontinentu," píše se v příspěvku.

Ministři spravedlnosti EU schválili konfiskační příkaz

Zabavit zločincův majetek bude v Evropské unii napříště snadnější a rychlejší. Ministři spravedlnosti rozšířené unie dospěli ve čtvrtek v Lucemburku k dohodě o vzájemném uznávání konfiskačních příkazů. "Může to skutečně pomoci v tažení proti organizovanému zločinu," míní český ministr spravedlnosti Karel Čermák, slibující si od nového nástroje především to, že jmění gangů působících uvnitř unie bude možno - samozřejmě po soudním rozsudku - zabavit rychleji a snadněji.

Konfiskační příkaz navazuje na evropský zatykač jako další opatření usnadňující boj proti kriminalitě a terorismu. Je jednodušší a přímočařejší než stávající režim, vyplývající z mezinárodních smluv jako úmluva Rady Evropy z roku 1990 proti praní peněz a o konfiskaci majetku z trestní činnosti. Čermákův náměstek Jakub Camrda odhaduje, že normu patrně bude záhodno převzít do dvou let, ale měla by stačit novela trestního řádu, bez zásahu do ústavy. "Úspěch v parlamentu nemohu zaručit, ale doufám, že si parlament zvykne na to, že EU má svou legislativu i v oblasti trestního práva," poznamenal v narážce na peripetie okolo evropského zatykače.

V daném případě však nejde o stíhání zločinců, ale o výkon trestu. Jestli český soud odsoudí někoho k propadnutí jmění, které má odsouzený jinde v EU, tak bude jednodušší konfiskace za přispění dalšího členského státu dosáhnout. "Na Bahamy se to, bohužel, vztahovat nebude," dodal Camrda v narážce na trestně stíhaného podnikatele Viktora Koženého žijícího na Bahamách.

Ministři se rovněž dohodli, že oběť zločinu se kdekoli v Evropské unii dočká finanční pomoci, ale ta se nebude závratně vymykat z místních poměrů. "Směrnice byla přijata v podobě, která je pro nás velmi výhodná. Českým občanům dává jistotu, že se jim - pokud se stanou obětí trestného činu kdekoli v EU - dostane peněžité pomoci od státu, kde se čin stal. Na druhé straně směrnice neklade zvýšené nároky na náš státní rozpočet. Toto riziko zpočátku hrozilo, ale podařilo se dosáhnout podoby přijatelné pro všechny i z finančního hlediska," řekl ČTK náměstek ministra spravedlnosti Jakub Camrda.

Návrh směrnice původně stanovil nejnižší hranici maximálního odškodnění na 60.000 eur všude v rozšířené EU, ale novým členským zemím se ještě před vstupem do EU podařilo výsledek ovlivnit; argumentovaly především dopady na veřejné finance i na odlišnou kupní sílu eura ve starých a nových zemích "pětadvacítky". V konečném textu se tak místo konkrétní sumy objevila formulace o "přiměřeném" odškodnění.

Do 1. ledna 2006, odkdy má směrnice platit, bude však třeba pozměnit příslušný český zákon z roku 1997, aby se vztahoval nejen na české občany a cizince usazené v ČR, ale i na občany dalších států EU, pokud by se na českém území stali terčem zločinců.

Klausovi se nelíbí aktivity české diplomacie ve vztahu ke KLDR

Prezident Václav Klaus nesouhlasí s plány české diplomacie na aktivnější roli při řešení složité situace na Korejském poloostrově. Klaus ve čtvrtek v rozhovoru pro BBC rovněž řekl, že by také neotevíral český zastupitelský úřad v komunistické Severní Koreji, jak to má v plánu ministerstvo zahraničí.

Klaus úsilí české diplomacie nechápe. O pomoc při těžkých jednáních se svým severním sousedem přitom Českou republiku požádala Jižní Korea, ale i Japonsko. "Já vůbec nechápu ambice některých našich politiků a ministerstva zahraničí (ve vztahu) k Severní Koreji. Oni tam na nás nejsou zvědaví a nikdo tam na nás také nečeká," prohlásil Klaus.

Politické špičky budou EU slavit hlavně v Praze, v pátek i sobotu

Hlavně v Praze budou politické špičky slavit český vstup do Evropské unie. V pátek a v sobotu je čekají slavnostní shromáždění, koncerty a další akce pořádané k historickému rozšíření EU o deset nových členů. Nejen doma, ale i v zahraničí bude oslavovat pouze premiér Vladimír Špidla (ČSSD). V sobotu bude nejprve na česko-německo-polském Trojmezí se svými kolegy, německým Gerhardem Schröderem a polským Leszkem Millerem. Společně poté odletí na slavnosti do irského Dublinu.

Na rozdíl od ostatních nejvyšších ústavních činitelů oslaví vstup do EU prezident Václav Klaus jen v pátek. Například odpoledne na Václavském náměstí chystá autogramiádu své nové knihy Evropa Václava Klause. Poté se Klaus přesune do Louňovic pod Blaníkem na Benešovsku. O půlnoci vystoupí na horu Blaník, odkud slavnostním přípitkem osloví občany v přímém televizním přenosu. Kolem půlnoci promluví k občanům i Špidla, a to ze Staroměstského náměstí.

Mlynář chce, aby výměnu jednatelů Eurotelu prověřil ÚOHS

Ministr informatiky Vladimír Mlynář požádal Úřad pro ochranu hospodářské soutěže o prověření výměny jednatelů Eurotelu a následné personální propojení s vedením Telecomu. Ministr chce zjistit, zda tyto změny neodporují podmínkám, za kterých loni úřad schválil spojení obou firem. Vyjádření Telecomu zjišťujeme. Jedním z odvolaných jednatelů Eurotelu je i generální ředitel Terrence Valeski. Podle ministra k sesazení jednoho s nejúspěšnějších tuzemských manažerů nebyl žádný věcný důvod. "Jako člen vlády odpovědný za sektor telekomunikací se od tohoto rozhodnutí distancuji," uvedl ministr na dnešní tiskové konferenci. Připomněl, že jeho resort nemá v Telecomu žádné pravomoci, protože odpovědnost za podíl státu v Telecomu spadá pod ministerstvo financí a FNM. Jmenování nových jednatelů Eurotelu z členů managementu Telecomu je podle ministra omezením nezávislosti mobilního operátora. To může mít negativní vliv na připravovanou privatizaci a rozvoj nových služeb, řekl s tím, že tento krok je v přímém rozporu se strategií, na jejímž základě loni stát schválil nákup 49 procent Eurotelu.

Telecom díky Eurotelu do března zvýšil zisk o 44 pct na 1,4 mld.

Český Telecom v prvním čtvrtletí zvýšil čistý zisk o 44 procent na 1,4 miliardy korun. Pomohlo mu mimo jiné prosincové dokoupení 49procentního podílu v Eurotelu, jehož výsledky jsou do letošních čísel poprvé plně zahrnuty. V síti Telecomu pokračoval na začátku letošního roku pokles využívání pevných linek k telefonování a naopak rostlo jejich použití pro datové a internetové služby a služby s přidanou hodnotou. Podíl vytáčeného přístupu na internet na celkovém provozu dosáhl 55 procent.

Sobotka: Daňové zatížení do konce volebního období mírně klesne

Celkové daňové zatížení v České republice by mělo do konce volebního období v roce 2006 mírně klesnout. Poté, co letos kvůli zvýšení daní dosáhne vrcholu, by se mělo snížit zhruba na úroveň před třemi lety. Předpokladem ale je růst ekonomiky zhruba o tři procenta ročně, řekl ve čtvrtek na konferenci Hospodářství 2004 ministr financí Bohuslav Sobotka.

Daňové zatížení v České republice, měřené složenou daňovou kvótou, se pohybuje kolem 37 procent, před třemi lety to podle revidovaných dat bylo 36 procent. To je podle ministerstva financí většinou pod či na úrovni zemí Evropské unie a okolních středoevropských států.

Někteří ekonomové ale upozorňují, že daňové zatížení v České republice je příliš vysoké a brzdí tak ekonomickou aktivitu. Podle Jana Švejnara by při snížení daňového zatížení o pět až šest procent česká ekonomika mohla dosahovat až sedmiprocentního růstu HDP. Nyní je to kolem tří procent.

Kulhánek: Se čtvrtou modelovou řadou zatím nepočítáme

Vedení Škody Auto ve čtvrtek dementovalo zprávy, podle kterých chystá v nejbližších letech rozjezd výroby malých vozů a tím i další modelové řady. "Škoda Auto v nejbližší budoucnosti neuvažuje o zavedení čtvrté modelové řady," prohlašuje ve stanovisku zaslaném ČTK předseda představenstva Vratislav Kulhánek. "V současné době pracujeme na zavedení nové Octavie, která byla mimořádně pozitivně přijata odbornou veřejností. Ohlasy mezi zákazníky nás dokonce přiměly, abychom hledali kapacity na zvýšení plánované výroby tohoto vozu. Naše technické centrum pracuje na vývoji následníka modelu Fabia, který je klíčovým vozem v naší paletě", uvedl Kulhánek.

Vydáním Hitlerova rozhovoru proti Židům se bude zabývat policie

Vydáním knihy s Hitlerovým protižidovským rozhovorem se bude zabývat policie. Trestní oznámení chce kvůli knize během příštího týdne podat se svým právníkem senátor Daniel Kroupa. "Ta kniha je naprosto zjevně antisemitská," řekl ČTK. "Vadí mi, že v situaci, kdy v Evropě všichni slušní politici a kulturní činitelé bojují proti antisemitismu, tak se na pultech českých knihkupectví objeví kniha, která je ve zjevném rozporu s trestním zákonem," uvedl senátor. Věří, že jeho trestní oznámení bude mít stejnou dohru před soudem jako to,které před časem podal na vydavatele českého překladu Hitlerova ústředního díla Main Kampf. Michalu Zítkovi pražský městský soud koncem ledna vyměřil tři roky vězení s podmíněným odkladem na zkušební dobu pěti let. Vydavatel Hitlerova rozhovoru Jan Hlaváč se v Mladé frontě Dnes obvinění z antisemitismu brání. "Se základní ideou knihy, že za vše mohou Židé, samozřejmě nesouhlasím a také to v předmluvě píšu," uvedl.

Podle televize Nova, která na Kroupův záměr ve středu upozornila, zachycuje kniha osmdesát let starý rozhovor mezi Adolfem Hitlerem a Dietrichem Eckartem, šéfem tehdejšího nacistického deníku Lidový pozorovatel. V knize se podle televize například píše: "Jsou to čisté bestie, které by nedokázala žádná láska světa odvrátit od toho, aby nám otravovaly duši a tělo. Již jedna jediná židovská onuce zamoří vzduch. Žid je vyvrhelem lidstva. Dobytkem, velkým mistrem ve lhaní." Vydání knihy považují za chybu i historikové.

Premiér Špidla je s protiteroristickými jednotkami spokojen

Předseda vlády Vladimír Špidla se ve čtvrtek přijel podívat na pražskou Zbraslav na simulovaný zásah speciální policejní jednotky Útvaru rychlého nasazení (URNA). Akci policie uspořádala na jeho žádost, podle policejní mluvčí Blanky Kosinové se chtěl premiér seznámit s činností protiteroristických jednotek. "Jsou to kvalifikované útvary, v porovnání s ostatními státy obstojí," prohlásil premiér po skončení cvičení. Společně s policejním prezidentem Jiřím Kolářem zhlédl útok komanda na panelový dům a na autobus. Zásahová jednotka nejprve slanila z vrtulníku na střechu domu, z něhož se pomocí lan a výbušniny dostala do bytu ve čtvrtém patře. Podle Kosinové se útok velice podobal tomu, který policie před několika lety použila na jednom z pražských sídlišť proti uprchlému vězni Jiřímu Kajínkovi. Podle Koláře se předseda vlády o činnost zásahových jednotek živě zajímá, přímo v akci je ale dnes prý viděl poprvé. "Prezentovali jsme mu způsobilost jednotek zatýkat ty nejzávažnější zločince," vysvětlil policejní prezident smysl akce.

Herečka Poullainová, která zavinila nehodu, vyvázla s podmínkou

Okresní soud v Olomouci ve čtvrtek potrestal herečku Chantal Poullainovou za ublížení na zdraví ročním podmíněným trestem se zkušební dobou 16 měsíců. Soud ji uznal vinnou ze způsobení dopravní nehody v Olomouci, při níž vloni v červenci dva mladí lidé utrpěli vážná zranění. Poullainová u soudu vinu přiznala, odmítla však, že by před jízdou pila alkohol. Hodinu po nehodě měla v krvi 0,22 promile alkoholu. "Přiznávám svoji chybu, že jsem jela rychle. Ale odmítám, že bych před jízdou pila alkohol," řekla soudu. Dále odmítla k případu vypovídat.

Herečka před vjezdem na kruhový objezd nerespektovala dopravní značení, vjela na něj nepřiměřenou rychlostí, nedala přednost projíždějícímu vozidlu Renault Clio a narazila do něj. Jeho řidička utrpěla zranění jater, plic a měla zlomená žebra. Její přítel se dodnes zotavuje z trojnásobné zlomeniny pánve a lékaři nevyloučili možnost trvalých následků.

Kromě podmínečného trestu soud zakázal Poullainová také 20 měsíců řídit motorová vozidla. Obžaloba i obhajoba si ponechaly lhůtu pro případné odvolání. Poškození u soudu přiznali, že v době nehody nebyli připoutáni bezpečnostními pásy. "Při připoutání by možnost zranění byla výrazně menší," řekl k tomu soudní znalec Zdeněk Nejezchleb.

Znalci se také zabývali otázkou, zda alkohol, který byl herečce hodinu po nehodě zjištěn v krvi, pochází z léků na nachlazení. Nedospěli však k jednoznačnému závěru. Pouze v rovině hypotéz zůstala i odpověď na otázku, zda takto malé množství alkoholu mohlo mít vliv na koncentraci řidičky. Toxikolog se vyjádřil také k obsahu ampule, která byla u Poullainové po nehodě zajištěna. Některá médie dříve spekulovala, že se v ní mohly nacházet zbytky drog. "Žádné omamné či psychotropní látky jsme nenalezli," uvedl toxikolog Petr Ondra.

Obhájce Poullainové u soudu poukazoval na skutečnost, že jeho klientka se po nehodě zajímala o zdravotní stav poškozených, hradila jim nadstandardní léčbu a dohodla se s nimi na odškodnění. Dvojici vyplatila dohromady téměř 500.000 korun. Požadoval proto podmínečné zastavení trestního stíhání, soud však jeho návrhu nevyhověl. Státní zástupce Jiří Jančík připustil, že viníci dopravních nehod nebývají obvykle k poškozeným tak vstřícní. "Je nepřehlédnutelné, jak se postavila k následků nehody, kterou způsobila. Je však nutné přihlédnout k tomu, jak závažné následky poškozeným vznikly," uvedl.

Klaus dal milost bývalému gamblerovi, který zpronevěřil 40.000

Prezident Václav Klaus udělil další milost. Odpustil roční trest odnětí svobody Jiřímu Hladkému. Muž žijící nyní ve Spojených státech byl v Česku odsouzen za zpronevěru. Když před devíti lety propadl Hladký gamblerství, odcizil svému zaměstnavateli naftu za 40.000 korun. Poté odjel k sestře do Spojených států, kde si ve švagrově firmě na splacení náhrady vydělal, řekla ČTK jeho advokátka Klára Veselá-Samková. Peníze zaměstnavateli vrátil. Soud v Uherském Hradišti jej však mezitím odsoudil k odnětí svobody na jeden rok.

Na Hladkého byl podle ministerstva spravedlnosti vydán mezinárodní zatykač. Loni 16. prosince byl na jeho základě Hladký zatčen a uvězněn v americkém Connecticutu, uvedla advokátka. Vzhledem k tomu, že si Hladký, který v pátek oslaví 45. narozeniny, v USA založil rodinu a prohřešek nebyl závažného rázu, Samková požádala v únoru prezidenta o jeho omilostnění. Ve Spojených státech si Hladký odseděl čtyři měsíce. Ve středu byl eskortován do České republiky. Klient Samkové-Veselé, kterou loni prezident navrhl bez úspěchu Senátu za ústavní soudkyni, byl ihned omilostněn.

Pražské Divadlo na Vinohradech opustí senioři v důchodovém věku

Umělecký šéf pražského Divadla na Vinohradech Martin Stropnický neprodloužil termínované smlouvy Antonii Hegerlíkové, Gabriele Vránové, Janu Teplému, Miroslavu Moravcovi a Rudolfu Jelínkovi. Na čtvteční tiskové konferenci tento svůj krok zdůvodnil příliš početným hereckým ansámblem a řadou uměleckých funkcí, které nejsou nezbytně nutné. Změny nastanou většinou ke konci sezony.

"Zrušil jsem rovněž devítičlenný divadelní orchestr, místa stálého scénického výtvarníka a kostýmního návrháře," řekl Stropnický. S tím podle něj souvisí postupné omlazování souboru - termínované smlouvy obdrží letošní absolventi herectví pražské Divadelní fakulty Pavel Batěk a Daniel Bambas, kteří na Vinohradech dosud hostovali. Soubor obohatí i Vilma Cibulková, s níž se Stropnický dohodl na dvouleté smlouvě. Herečka spolu s Jiřím Dvořákem ztvární hlavní role v první premiéře příští sezony, jíž v listopadu bude Shakespearův Macbeth.

"Čtyřicet členů hereckého souboru je příliš vysoké číslo, redukce tohoto počtu je věcí nesmírně citlivou a složitou," řekl ČTK Stropnický, který prý dlouho přemýšlel, s kým se rozloučí. Hodně herců má uzavřeny smlouvy na dobu neurčitou, což jakýkoliv pohyb nesmírně komplikuje. "Vím, že jsem tímto rozhodnutím nikoho nepotěšil. Zvažoval jsem i lidská kritéria, bral v úvahu i skutečnost, že pro někoho může ztráta divadelního prostředí znamenat životní tragédii, totální ztrátu smyslu života," uvedl Stropnický. Podle svých slov naznačil i některým z těch, kteří mají smlouvu na dobu neurčitou, že pro ně v nejbližší době nevidí nějakou výraznější práci na Vinohradech, a vyzval je, aby si ji ve vlastním zájmu pokud možno hledali jinde.

V oslavanském zámku vznikla muzejní expozice i pivovar

V obnovovaném zámku v Oslavanech na Brněnsku vzniká muzejní expozice, sportovní centrum a od soboty se otevře také pivovar. "Budeme otevírat po 400 letech, zdejší pivovar byl otevřen v roce 1623. Vařit budeme vlastní pivo Templář," řekl ČTK starosta Vít Aldorf. Kapacita pivovaru bude až 1500 hektolitrů piva ročně. V den vstupu Česka do EU se také poprvé otevřou zámecké expozice, Oslavanští připraví mimořádné prohlídky zámku s historickým výkladem. Zámek řadu let chátral, posledních pět let ho tamní radnice za pomoci soukromých investorů opravuje. Stávající expozice o historii hornictví a energetiky v jižním křídle doplní i historická výstava. Po dobu půl roku budou moci návštěvníci zhlédnout dobové snímky Oslavan a okolí. V jižním křídle je i hasičské muzeum, zřejmě největší v republice.

Do Čech se zatoulalo káně bělochvostá

Téměř týden pobývá ve stanici pro handicapované živočichy v Pátku u Poděbrad cizokrajná káně bělochvostá. Dravec, který obvykle hnízdí v Iráku a v Iránu a nanejvýš se někdy se zatoulá na Balkán, se dostal do péče českých ochránců přírody minulý pátek, kdy ho u Českého Brodu zřejmě srazilo auto. Když ho lidé našli, pták mnohem větší než česká káně lesní krvácel ze zobáku. "Nyní už je v pořádku a chystáme se ho vypustit zpátky do volné přírody v sobotu ráno," řekl ČTK pracovník stanice Luboš Vaněk. Samička nebyla okroužkovaná, podle jejího chování Vaněk usuzuje, že dosud žila v přírodě. Jak se do Čech dostala, ornitologové netuší. Pták se podle nich ale ve střední Evropě uživí, loví totiž stejně jako jeho tuzemští příbuzní myši, sysly a hraboše.

Houbaři se radují: už rostou

Deštivé počasí minulých dnů přineslo do českých luk a lesů hojné množství jarních hub. Rostou hlavně smrže a letos jich je opravdu nebývale mnoho, řekl ČTK jednatel České mykologické společnosti Miroslav Smotlacha. Smrže se objevují v celých koloniích. Stovky těchto jarních hub se objevily u Prahy, u Plzně, ve východních Čechách i jinde, uvedl Smotlacha. Smržů je několik druhů, všechny jsou jedlé a dobré. "Kdo je zná, ten si na nich pochutná. Včetně mě," dodal známý mykolog. V lesích se už objevily i čirůvky májovky, které jsou typickým znakem máje. V menší míře se lidé mohou setkat i s březnovkami. Rostou i různé druhy hub na pařezech, například houževnatec. Sběr takových hub však už vyžaduje zkušenější houbaře, upozornil Smotlacha. Většinu stejně láká především sběr hřibovitých hub, které se objevují až v červnu. Jarní houby sbírá užší, zasvěcenější skupina lidí, uzavřel mykolog.

Šňůra gólů v závěrečné třetině pomohla Čechům k výhře nad Němci

Po množství nevyužitých šancí a přesné trefě Klause Kathana drželi Němci po dvou třetinách s českým týmem nerozhodný stav 1:1, ale šňůra gólů v závěrečné třetině vynesla svěřencům Slavomíra Lenera jednoznačné vítězství 5:1. Proti důrazným Němcům se český tým sice dokázal technicky prosadit, ale třiadvacetiletý gólman Krefeldu byl dlouho překážkou. Nejlepším hráčem utkání byl vyhlášen z české strany útočník Martin Ručinský, který se díky gólu a dvěma asistencím vyhoupl do čela kanadského bodování turnaje. "Vůbec žádný význam to pro mě nemá. Nepřijel jsem vyhrát produktivitu nebo střelce. Jsem tady jen pro jedno, chci vyhrát titul mistra světa. Vím, že bez mých spoluhráčů bych nikde nebyl," řekl autor sedmi bodů za čtyři góly a tři přihrávky.

Nerozhodný stav po dvou třetinách hráče Vancouveru nijak nelekal. "Říkali jsme si, že musíme vydržet u naší hry. Věděli jsme, že každý zápas nemůžeme rozhodnout hned na začátku," vykládal Ručinský. Proti Němcům zažil i propadák na Světovém poháru v roce 1996 a potupnou prohru 1:7. "Když jsem nad tím později přemýšlel, byl Světový pohár nejlepší, co nás mohlo potkat. Všichni na naše hvězdné mužstvo pěli ódy, my jsme propadli a otevřeli jsme si oči. Uvědomili jsme si, že se nehraje na papíře, ale musí se složit tým tak, aby měl jedno srdce," dodal muž, který potom slavil triumf na olympijských hrách v Naganu i dvakrát na mistrovství světa.

Obránce František Kaberle do výsledku promluvil přihrávkou na vítěznou branku Jágrovi. "První dva zápasy nám to napadalo do branky na začátku. Teď ale stáli Němci vzadu ve čtyřech i v pěti hráčích. Šance jsme měli, ale dlouho jsme je nedávali. Pak se to protrhlo," pravil Kaberle. Uvědomuje si, že v osmifinálové skupině je s Rakušany a Švýcary čekají podobné zápasy. "Musíme být trpělivý a hrát celých šedesát minut," nabízí osvědčený recept.

Trenér Slavomír Lener si po zápase pochvaloval, že tým vyšel z první vážnější zkoušky psychiky se ctí. "Tušili jsme, že to bude těžké, že nás Němci potrápí," přiznal kouč národního celku a dodal, že mužstvo takový zápas potřebovalo. "Ukázalo v něm svoji vnitřní sílu. Nevěřili jsme, že by němečtí hokejisté s námi vydrželi v tomhle tempu po celý zápas. To jsme také před poslední třetinou klukům v kabině řekli, aby neustupovali od strategie, od forčekingu. Chtěli jsme vyhrát a stačilo nám i 2:1," vyjádřil přesvědčení, že alespoň jedna z mnoha šancí se ujme. Německý trenér Hans Zach na tiskové konferenci po utkání ocenil hru vítězů i bojovný výkon svých svěřenců. "Dvě třetiny jsme hráli výtečný hokej, ale gól v oslabení na začátku třetí části nás zlomil," přiznal Zach. "A současně odstartoval lavinu českého týmu," dodal. Brankáře Roberta Müllera považuje za jednoho z největších německých talentů a v zápasu mu dal přednost, neboť chtěl nechat trochu odpočinout jedničku Olafa Kölziga.

Bylo jen otázkou času, kdy Němce dorazíme, tvrdí Martinec

S maličko odlišnými pocity na rozdíl od většiny příznivců českého výběru sledoval v Sazka Areně středeční souboj domácích hokejistů s Němci trojnásobný světový šampion a někdejší kouč české reprezentace Vladimír Martinec. V dresu soupeře se totiž snažil favorita zaskočit i jeho syn Tomáš, který před třemi roky získal německé občanství. Nakonec však ani on nezabránil výhře hostitelů 5:1.

"Měli jsme převahu a bylo jen otázkou času, kdy Němce dorazíme," nepochyboval Vladimír Martinec v rozhovoru pro ČTK o konečném úspěchu Lenerova celku. Před třemi lety v době, kdy byl Martinec spolu s Josefem Augustou u kormidla národního mužstva, se utkání na mistrovství světa německému celku vydařilo lépe. V Kolíně nad Rýnem uhrál s pozdějšími mistry světa remízu 2:2. "Jenomže tehdy jsme za ni po všech těch peripetiích s cestováním do místa utkání byli ještě rádi," odmítl Martinec srovnávat fakt, že i ve středu svěřenci Hanse Zacha po dvě třetiny relativně drželi s českým týmem krok a před závěrečnou dvacetiminutovkou byl stav nerozhodný 1:1. "Ale i tenkrát to pro nás byla zkouška odolnosti a nakonec nás pro další zápasy zdravě nabudila," zavzpomínal.

Podle Bubníka je hokejové MS zatím v zahřívací fázi

Úvodní tři kola hokejového mistrovství světa byla podle bývalého reprezentanta Vlastimila Bubníka pro všechny účastníky jen zahřívací fází. "Rozhodně se v Ostravě sešli mnohem kvalitnější týmy, než ve dvou pražských skupinách. Pětice Slovensko, Švédsko, Rusko, Finsko a USA svede tvrdý boj o čtyři postupová místa, naopak v Praze jsou jedinými favority Kanada a pochopitelně Česká republika," tvrdí někdejší reprezentant a nejlepší útočník šampionátu ve Švýcarsku (1961). Podle něj je to pro české hokejisty nevýhoda. "Protože ani první místo ve skupině nebude znamenat, že narazíme na snadného protivníka," tvrdí Bubník, který v březnu oslavil už třiasedmdesáté narozeniny.

"Nepředpokládám, že by nás měli potrápit další dva soupeři Rakousko a Švýcarsko. Těším se ale na zápas s Kanadou, který více odhalí naše vyhlídky na úspěch," řekl Bubník, který startoval na čtyřech olympiádách (v Oslo v roce 1952, v Cortině 1956, ve Squaw Valley 1960 a v Innsbrucku 1964) a stihl si ještě zahrát na pěti mistrovstvích světa.

Bubník býval velkou individualitou, proto také pozorně sleduje výkony jednotlivých hráčů. "Zatím se mi v tomto směru nejvíce líbí Martin Ručinský a velice dobře spolupracují i Jágr s Martinem Strakou. Škoda jen, že se neuzdravil Martin Havlát, který mohl být další velkou posilou našeho týmu," dodal Bubník, který se zatím neodvažuje tipovat favority na medaile. "Přál bych samozřejmě medaili, nejlépe zlatou, českým hokejistům. Domácí prostředí ale bývá zrádné. Důležité bude, jak se přehoupnou naši hokejisté přes čtvrtfinále, neboť úspěch může přinést psychické povzbuzení," tvrdí Bubník. "Velice silní budou Švédové, Kanada a kvalitní tým mají letos i Slováci. Podceňovat nelze po jedné porážce ani Rusko s Finskem. Myslím si, že z boje o čtvrtfinále vypadnou hokejisté USA, kteří mají z ostravské pětice ve své hře největší výkyvy," pokusil se Bubník nastínit vyhlídky favoritů.

Brückner po blamáži věří v seefeldskou tréninkovou oázu

Fotbalisté České republiky mají za sebou totální blamáž, jak je ze všech stran označována prohra 0:1 v přípravném utkání s Japonskem. Reprezentační kouč Karel Brückner ale odmítl sáhnout ke kategorickým soudům a kritice vlastního týmu, který hraje zápas od zápasu hůře. Věří totiž, že všechno zlé se v dobré obrátí na soustředění v závěru května v rakouském Seefeldu. Brückner by asi ze všeho nejraději na nepovedené středeční odpoledne zapomněl. I proto se samotným průběhem utkání příliš nezabýval a prohlásil, že šlo především o poslední test před závěrečnou nominací. "Porážku nepřeceňuji, stejně jako jsem nepřeceňoval ani dřívější výhry," odmítl dělat tragédii z porážky se šestadvacátým týmem současného světového žebříčku FIFA. Diplomaticky ale pochválil jen soupeře a přiznal, že ho hra Asiatů zvlášť nepřekvapila. "Demonstrovali přesně to, co o nich víme: mají rychlý přechod do útoku a výtečnou dynamiku," pokrčil Brückner rameny na znamení toho, že hráči o přednostech soupeře dobře věděli. Už před zápasem totiž avízoval, že se soustředí především na výkon svého týmu, který by měl být odpovídající tomu, že EURO už je za dveřmi. Jenže místo očekávané ofenzivní smršti viděli věrní fanoušci, kteří i přes hokejové šílenství dorazili na Letnou, nejhorší výkon od chvíle, co Brückner mužstvo převzal. Největší debaty se vedou o správnosti jeho rozhodnutí vyzkoušet hru na tři obránce. Trenér sice experiment po utkání obhajoval a podobně jako řada jeho svěřenců v tom nespatřoval hlavní důvod prohry, ale bylo zřetelné, že se na nevydařeném představení hodně podepsal. A nebylo to způsobeno jen tím, že příliš ofenzivních hráčů automaticky znamená menší bránění. Neúčinná totiž byla rázem i středová řada, kde bylo najednou méně místa pro improvizaci obvyklých režisérů Nedvěda a Rosického a při menší útočné hře měl soupeř víc prostoru pro svou hru. Trenérova obhajoba tudíž obstojí pouze částečně. "Museli jsme si tuto variantu jednoduše vyzkoušet a jiné možnosti už k tomu mít nebudeme," tvrdil po zápase. Nemyslel tím podle všeho, že by stejným způsobem někdy složil základní sestavu. Spíše chtěl vyzkoušet možnost, že se tým dostane na turnaji do situace, kdy bude muset vsadit všechno na ofenzívu. Zkouška ale vyzněla hodně tragicky.

V přípravné fázi je cennější obnažení nedostatků, řekl Škorpil

Tým fotbalových reprezentantů do jednadvaceti let nezažívá po svém nedávném "narození" vůbec idylické období. Dva odehrané zápasy, žádný vstřelený gól, bezbranková remíza na Slovensku a středeční debakl 0:4 na půdě Bulharska - taková je momentální bilance výběru trenéra Ladislava Škorpila. Sama "lvíčata" se shodují: do květnové přípravy s Tureckem máme o čem přemýšlet. "Ale na druhou stranu: z přípravy se naštěstí stejně ještě nestřílí," řekl kapitán Tomáš Sivok.

Krutá bulharská lekce prý poskytla českým trenérům pro další práci cenné poznatky. "V přípravné fázi je cennější obnažení nedostatků, než radování se z nějaké šťastné výhry," zůstával nad věcí kouč v rozhovoru pro ČTK. "V krizi a válce poznáte charakter člověka mnohem lépe, než v míru nebo při nějaké veselici. Prohra pro nás má v současné situaci větší vypovídající hodnotu," snažil se vzápětí najít na rozpačité situaci pozitiva.

Škorpil netruchlí; v první řadě poukazuje na fakt, že je v testovacím období, ve kterém zkouší a hledá sestavu i optimální herní systém. Pohromadě teď nemá ani nejsilnější kádr: mimo hru jsou dlouhodobě zranění záložník Martin Kolář a útočník Pavel Fořt, kvůli klubovým povinnostem nyní dostal volno i útočník Václav Svěrkoš z Mönchengladbachu - všechno adepti základní sestavy.

Oproti prvnímu zápasu na Slovensku poslal Škorpil do "sofijské" základní sestavy navíc pět nových hráčů - brankáře Daňka, beky Kaufmana, Šourka a Kleina a záložníka Jiřího Bílka. "Kádr je pořád ve znamení tvorby a ta má u každého mužstva svůj vývoj," zopakoval Škorpil.

Sport: Finanční skupina PPF ustoupila od koupě fotbalové Sparty

Finanční skupina PPF ustoupila od plánované koupě podílu ve fotbalové Spartě Praha. Informoval o tom ve čtvrtek deník Sport s odkazem na tiskového mluvčího PPF Ivana Lackoviče. Podle Sportu nehodlali lidé z PPF akceptovat požadavek minoritního akcionáře Sparty Vlastimila Košťála, aby mu nový vlastník na určitou dobu garantoval místo prezidenta klubu. Finančníci chtěli prý navíc vedle Sparty koupit i vydavatelství Vltava-Labe-Press. Obojí vlastní Němec Axel Diekmann, který byl proti. Sport se v tomto případě odkazuje na dobře informovaný zdroj. Skupina PPF nebyla jediným zájemcem o koupi většinového podílu ve Spartě. Podle dřívějších spekulací měl o klub projevit zájem i thajský premiér Šinavatra, developerská skupina Sekyra Group, nejmenovaná společnost s celosvětovou působností a obchodní subjekt z východní Evropy. Deník Sport napsal, že největším favoritem je teď skupina českých podnikatelů působící převážně ve Švýcarsku. Cena klubu se prý pohybuje kolem 750 milionů korun. Případný zájemce by musel rovněž převzít závazky ve výši 230 milionů korun.

Ostrava může v neděli slavit titul, Plzeň plakat nad sestupem

Fotbalisté Baníku Ostrava už jsou přichystáni na oslavy mistrovského titulu. K tomu, aby se po 23 letech vrátil titul na Bazaly, však ještě musejí udělat poslední krok v Olomouci. Jejich největší pronásledovatelé už budou mít v době svých zápasů jasno: Sparta hraje se Zlínem v neděli večer, slávisté v Uherském Hradišti až v pondělí. V neděli se může rozhodnout také o prvním sestupujícím, který se může stát Viktoria Plzeň.

Olomouc nehodlá dopustit, aby odvěký rival slavil na její půdě. Sama potřebuje uhrát výsledek, který by jí dával reálnou šanci na druhé místo. A tím je pouze vítězství. "A my na něj hrát budeme," slíbil také kouč Petr Uličný ofenzivní smršť. Utkání budou provázet mimořádná bezpečnostní opatření, kvůli nimž muselo být dokonce přeloženo na neděli.

Baník může slavit titul už v tomto kole i v případě porážky za předpokladu, že současně nějaké body ztratí Sparta i Slavia. Sparťanům musí při pohledu na nejbližšího soupeře mrazit. Na svém stadionu sice neprohráli už dvacet zápasů v řadě, ale jako poslední si jejich skalp odvezl právě Zlín, který vyhrál dokonce tři uplynulé vzájemné zápasy.

Nejsmutněji může být v neděli večer v Plzni. Pokud se fotbalistům Viktorie nepodaří v Teplicích stáhnout sedmibodovou ztrátu na Blšany a Žižkov, bude její osud definitivně zpečetěn a může se chystat na druhou ligu. Hostující kouč František Cipro tak může opouštět Stínadla znovu se stísněným pocity, podobně jako při jeho předčasném odchodu od teplického celku.

Praha bude dále připravovat záměr kandidatury na olympiádu

Pražský magistrát bude pokračovat v přípravách záměru kandidatury na olympijské hry. Zastupitelé dnes po bouřlivé debatě schválili studii, podle níž jsou ve městě plochy na výstavbu olympijských sportovišť. Nejvhodnějším místem pro olympijský stadion a vesnici se podle ní jeví sever města v oblasti Letňan. Mnozí opoziční zastupitelé však pochybovali o tom, zda by na případné pořádání letní olympiády město a stát měly. Ekonomická a marketingová studie se však teprve budou zpracovávat. "Na podzim se sejdeme ještě jednou a pak budeme debatovat o tom, zda do toho půjdeme, nebo ne," zdůraznil primátor Pavel Bém. Praha již dříve oznámila, že se možná bude ucházet o pořádání olympiády v roce 2016 nebo 2020.

Populární Amfora jede opět hrát fotbal za "velkou louži"

Výlet za "velkou louži" si v nejbližších dnech zopakuje klub Amfora, sdružující známé zpěváky, herce, muzikanty, moderátory a sportovce. "Jak jinak, vyjedeme do Ameriky, stejně jako před rokem, opět za fotbalem," řekl ČTK Petr Salava, který téměř tři desítky let stojí jako prezident v čele tohoto zájmového sdružení AMatérských FOtbalových RArit. "V rámci vstupu do Evropské unie chce náš generální konzul v New Yorku udělat nějakou akci. Přijali jsme proto pozvánku k fotbalovému utkání s výběrem tam žijících Čechů a Slováků. Zápas se uskuteční 9. května. Protože šlo o akci narychlo, pojede nás méně," uvedl Salava. On osobně se ještě předtím vydá s Karlem Gottem, Jiřinou Bohdalovou, Helenou Vondráčkovou, Martinem Dejdarem a Miro Žbirkou na soukromou cestu do Chicaga, kde se k nim pak připojí ostatní. Například Josef Dvořák, Jožka Černý, Karel Vágner, Filip Renč, Pavel Poulíček, fotbalista František Veselý a Josef Laufer. "Ti odletí 5. května," řekl Salava a dodal, že zpět v Praze budou všichni 10. května ráno. Žádný koncert se v USA nechystá, připraveno je prý jen setkání s krajany.

"Vykopávat budou Vondráčková, Bohdalová a Gott," uvedl Salava a upozornil, že Gott je členem Amfory přes rok. Amerika byla loni už jedenadvacátou zemí, kam tito fotbaloví nadšenci zavítali. Loňská výprava ale byla mnohem větší, čítala přes čtyřicet lidí.

Členové Amfory prý v posledních letech rozšířili svůj zájem na tenis a bowling. Tento klub vznikl koncem roku 1974, kdy sehrál první fotbalový zápas. Z rekreačně sportujících umělců ho tehdy sestavili někdejší dýdžej Salava a rocker František Ringo Čech. K dnešku klubem prošlo na čtyři sta členů, kteří vedle evropských zemí kopali do míče i v Tunisku, Japonsku, Austrálii, Novém Zélandě, Thajsku, Rusku, Indonésii, Kostarice, Jihoafrické republice a Sjednocených arabských emirátech. Před pěti lety dostal Salava od Českomoravského fotbalového svazu cenu za šíření slávy a dobrého jména fotbalu doma i v zahraničí.

Počasí v ČR

V pátek má být většinou polojasno, ojediněle hlavně na severovýchodě přeháňky nebo bouřky. Teploty 21 až 25 stupňů, na horách kolem 17.

29-04-2004