Denní souhrn zpráv Zprávy

22-04-2004

Sněmovna schválila zákon o DPH, hlasoval i zraněný Cyril Svoboda

Poslanecká sněmovna dnes definitivně schválila dlouho očekávaný nový zákon o dani z přidané hodnoty. Zákon, který vetoval prezident republiky, vládě pomohl schválit i zraněný ministr zahraničí Cyril Svoboda. Předloha snižuje základní sazbu DPH z 22 na 19 procent. Kvůli DPH ale podraží některé zboží a služby.Zástupci koaličních klubů těsně před dnešní schůzí potvrdili, že s výjimkou dlouhodobě hospitalizovaného poslance ČSSD Miloslava Vlčka nikoho nepostrádají. Na hlasování přišel i nezařazený poslanec Petr Kott a z brněnské úrazové nemocnice byl dopraven zraněný ministr Svoboda. Přijatý zákon patří k pilířům vládní rozpočtové reformy a je nutný pro vstup země do EU. Vláda si od předlohy slibuje, že posílí veřejné rozpočty až o 20 miliard korun. Podstatnou část těchto příjmů ale zaplatí domácnosti. Podle odhadu ministerstva práce a sociálních věcí vlivem květnového zvýšení DPH vzrostou domácnostem náklady o 266 korun měsíčně, tedy o 3192 korun za rok.

Na přijetí zákona netrpělivě čekali především čeští podnikatelé, neboť kvůli chystaným změnám nevěděli, s jakou DPH mají počítat od 1. května. Dnešní schválení zákona jim také dalo jistotu, že nebudou muset platit mimořádnou zálohu DPH, kterou chtěl stát nahradit výpadek příjmů po vstupu země do EU. Snížením základní sazby tak vznikl prostor pro mírné zlevnění řady zboží a služeb. Jde například o paliva, automobily, elektroniku, telekomunikace či služby autoopraven. V nižší, tedy pětiprocentní sazbě, zůstávají potraviny, vodné, stočné, noviny, časopisy, zdravotnické prostředky a léky, vstupenky na kulturní akce nebo papírové dětské pleny.

Ze snížené do základní sazby se však přesunula řada položek, což bude pro konečné spotřebitele znamenat zdražení. Více peněz tak spotřebitelé zaplatí například v kadeřnictví, za jídla v restauracích, za opravy obuvi a za vstupenky na sportovní zápasy. Od 1. ledna 2005 má podražit také ubytování v hotelech. Zvýšení cen chce vláda kompenzovat sociálními dávkami. Příslušný zákon by dnes měla sněmovna také schvalovat. Mnoho podnikatelů si přitom stěžuje, že sněmovna přijala zákon pozdě. Tvrdí, že je neuvěřitelné, že jen několik dní před vstupem země do unie nevědí, jaká bude DPH a kam budou které služby a výrobky patřit. Na poslední chvíli tak budou muset prodejci přecenit zboží a služby a také například informovat zákazníky o změnách ceníků. Podnikatelé tvrdí, že podnikatelský sektor tak platí za chyby politiků. Parlamentní opozice viní ze vzniklé situace vládní politiky, ti zase svalují odpovědnost na prezidenta Václava Klause, který normu vetoval. Opozice mluví v souvislosti s novým zákonem o bezkoncepčním zdražování. Samotnou novelu označuje za legislativní zmetek.

Přesun ministra Svobody do sněmovny probíhal téměř utajeně

Zraněný ministr zahraničí a poslanec KDU-ČSL Cyril Svoboda dorazil před 10:00 do budovy Poslanecké sněmovny. Jeho příjezd a první chvíle ve sněmovně ale provázely tajnosti. Do kanceláře, kde vyčká na hlasování a která je uzpůsobena jako nemocniční pokoj, byl přepraven tajně tak, aby ho novináři neviděli. Jeho přítomnost v kanceláři potvrdilo to, že tam kolem 10:30 vstoupil premiér Vladimír Špidla. Svoboda byl do sněmovny dopraven sanitkou od asi kilometr vzdáleného Úřadu vlády, kam ho dopravil z Brna vrtulník. Sanitka ho vyložila u jednoho ze vchodů do sídla sněmovny z Malostranského náměstí. Odtud byl Svoboda zřejmě poměrně komplikovaně dopraven labyrintem chodeb do hlavní parlamentní budovy. Oficiálně to ale nikdo nechtěl potvrdit. Pracovníci parlamentu a ministrova doprovodu pouze naznačovali, že po 10:00 již byl v připravené kanceláři. Ještě v Brně ve chvíli, kdy ho zdravotníci nakládali do vrtulníku, Svoboda novinářům řekl, že se necítí zcela zdráv, ale hlasování ve sněmovně o DPH zvládne. Svobodův ošetřující lékař Miloš Janeček ČTK řekl, že léčba ministra postupuje dobře a bez jakýchkoli problémů. Podle lékařů je však již nyní zcela jisté, že Svoboda bude nadále potřebovat lékařskou péči a čeká jej poměrně dlouhá a složitá rehabilitace.

Sněmovna schválila kompenzace k DPH, polepší si rodiče i důchodci

Finanční kompenzace, které mají u sociálně slabších skupin zmírnit dopady přijatých změn u daně z přidané hodnoty (DPH), dnes schválila sněmovna. Zákon počítá například s tím, že od 1. května vzroste trvale rodičovský příspěvek o tisíc korun měsíčně. K 1. červnu získají jednorázový dětský příspěvek 2000 korun na každé dítě všichni, kteří na to mají nárok. Důchodci získají ke stejnému datu mimořádný důchod 1000 korun. Zákon o kompenzacích podpořilo 131 poslanců ze 184 přítomných. Pro předlohu hlasovali vládní poslanci a komunisté. Ministr financí Bohuslav Sobotka již dříve přislíbil, že v krátké době předloží i novelu zákona o dani z příjmů, která by měla přinést další úlevy pro rodiny a podnikatele. Jde podle něj například o společné zdanění manželů, změny v odpisových sazbách a opatření, které umožní veřejným vysokým školám odečíst si od základu daně dary až do výše deseti procent základu daně.

Na uvedených změnách se již v lednu dohodla koalice. Politici se také dohodli na urychlení odpisů pro firmy. U první odpisové skupiny, kam patří například nástroje, nářadí, auta, autobusy či přívěsy, to bude ze čtyř na tři roky. Druhá odpisová skupina, kam patří například stavební jeřáby, traktory, obráběcí stroje nebo čerpadla, zrychlí ze šesti let na čtyři roky. Třetí odpisová skupina zahrnující mimo jiné tramvaje či vozy metra se zkrátí z 12 na deset let. Koalice slibuje také menší "papírování" spojené s podnikáním.

Kvůli zákonu o DPH hrozí soudní spory a nižší příjmy

Vleklými soudními spory a nižšími příjmy do státní pokladny hrozí schválená novela zákona o dani z přidané hodnoty, řekl ČTK Petr Hruška ze společnosti České daně. Novela podle něj umožňuje některým obchodníkům neplatit DPH, jinde je zase v rozporu s nařízeními Evropské unie. Ministerstvo financí to odmítá. "Daňaři se za své klienty vrhnou do boje," tvrdí Hruška. Novelu, která přizpůsobuje české právo unijnímu, schválila dnes sněmovna. Daňoví odborníci se obávají, že státní rozpočet na největší daňové změně za posledních 11 let může velmi tratit. "Pokud například konečný prodejce neuplatní nárok na odpočet DPH vyúčtované dodavatelem, nemusí touto daní zatížit ani své výnosy, a stát tak přijde o DPH z jeho marže," uvedl Hruška. Dopady na státní rozpočet by byly fatální, ovšem pro spotřebitele by výsledná cena mohla být nižší, podotkl. MF s tím nesouhlasí. "Jde o osvobození od daně, při kterém nebyl uplatněn nárok na odpočet," uvedl mluvčí MF Marek Zeman. Zákon výslovně stanoví, které činnosti jsou osvobozeny od daně bez nároku na odpočet, nejde proto o jakýkoli následný prodej zboží, u kterého plátce neuplatní nárok na odpočet, dodal.

Sobotka: Finanční úřady a ministerstvo podnikatelům s DPH pomohou

Finanční úřady a ministerstvo financí by měly podnikatelům pomáhat při zavádění nového zákona o DPH, který dnes těsně schválila sněmovna. ČTK to po hlasování řekl ministr financí Bohuslav Sobotka. Ministr předpokládá, že zákon začne platit zřejmě od pátku, kdy by měl vyjít ve Sbírce zákonů, tedy zhruba týden před vstupem ČR do EU. Mnozí podnikatelé se i tak obávají nejasností. Zákon přizpůsobuje české právo unijnímu. "Předpokládám, že finanční úřady i ministerstvo financí budou postupovat vůči podnikatelské sféře maximálně tolerantně," řekl Sobotka. Podle něho schválení zákona také znamená, že podnikatelé nebudou platit mimořádnou zálohu DPH. Pokud by zákon neprošel, muselo by ministerstvo financí vydat zvláštní předpis, kterým by placení zálohy zrušilo, upozornil ministr.

Ahern: Přijměme rychle euroústavu; EU Česku suverenitu nevezme

Členské země rozšířené EU by se měly na znění evropské ústavy shodnout co nejdříve, nejpozději do konce června, zdůraznil dnes v Praze irský premiér Bertie Ahern. Jeho země nyní EU předsedá. Ahern rovněž prohlásil, že členstvím v Evropské unii Česká republika nepřijde o svoji národní identitu. Tato poselství v české metropoli řekl devět dní před rozšířením EU o deset nových zemí. Ahern si myslí, že členství v EU identitu a suverenitu států posiluje. Prezident Václav Klaus naopak v dnešní Mladé frontě Dnes napsal, že Česká republika přestane od 1. května existovat jako samostatný a suverénní stát. "Udělejme vše pro to, abychom se v EU neztratili...," uvedl Klaus ve svém článku. Ahern soudí, že Irsku přineslo členství v EU výhody a prosperitu. "Ve věku globalizovaného obchodu a médií nepředstavuje sdílení suverenity v dohodnutých oblastech ztrátu, ale přesný opak. Představuje pro státy skutečný a hmatatelný zisk, neboť jim dává vliv, v jaký by jinak nemohly ani doufat," podotkl Ahern v Senátu. Rozšíření EU a hrozba terorismu je pro Aherna jedním z dalších důvodů k tomu, aby byla euroústava přijata co nejdříve. Proto požádal všech 25 států rozšířené unie, aby při červnovém schvalování euroústavy nevznášely žádné nové otázky.

Premiér Vladimír Špidla, s nímž Ahern posnídal, uvedl, že schválení ústavy ještě za irského předsednictví je pravděpodobné. "Pravděpodobnost je vysoká, ale jistota není. Je ještě asi deset otázek otevřených, a to není málo," řekl český premiér. Špidla Ahernovi například řekl, že Česká republika nadále požaduje systém jednoho komisaře pro každou členskou zemi EU. Ahern uvedl, že toto pravidlo bude pravděpodobně po několik let zachováno, avšak v budoucnu bude nutné počet komisařů snížit a uvést v život spravedlivé rotační předsednictví v komisi.

Klaus jednal s nejvyššími představiteli Čínské lidové republiky

Václav Klaus se v Pekingu stal prvním českým prezidentem, který se zde sešel se svým čínským protějškem. Ve Velkém lidovém paláci na pekingském náměstí Tchien-an-men ho přijal čínský prezident Chu Ťin-tchao. Čínský prezident na úvod schůzky připomněl, že Klaus byl v roce 1994 prvním českým premiérem a nyní i prezidentem, který navštívil Čínu. To ukazuje, že kladete důraz na rozvíjení vztahů s Čínou, řekl čínský prezident, který je i šéfem Komunistické strany Číny. Také Klaus řekl, že pevně věří, "že tato návštěva dá v obou zemích jasný signál o našich zájmech".

Před prezidentem se Klaus sešel také s čínským premiérem Wen Ťia-paem. Po schůzkách se český prezident zúčastnil podpisu tří smluvních dokumentů - dohody o hospodářské spolupráci, protokolu o kulturní spolupráci a protokolu o spolupráci v oblasti životního prostředí. Václava Klause čekalo před Velkým lidovým palácem na náměstí Tchien-an-men impozantní přivítání. Spolu se svým čínským protějškem provedl přehlídku čestné jednotky, kterou doprovázely salvy z děl umístěných uprostřed vyklizeného náměstí. Klaus je prvním českým prezidentem na návštěvě ČLR. Jeho návštěva, během níž navštívil Hongkong, Macao, Šanghaj a Čcheng- tu, se dosud soustředila především na podporu hospodářských a obchodních vztahů s Čínou. Skupiny na obranu lidských práv Klause před odjezdem vyzývaly, aby jednal s představiteli komunistické Číny o dodržování lidských práv v zemi a aby se přimluvil za pět čínských politických vězňů. V Hongkongu Klaus novinářům řekl, že o lidských právech bude mluvit až v Pekingu.

Policisté objevili unesenou holčičku

Policistům se dnes kolem 13:00 podařilo najít živou jedenáctidenní holčičku, která byla unesena ve středu v centru Liberce. Novorozeně převezli do krajské nemocnice v Liberci, kde ho poznala jeho matka. Miminko i s ní zůstalo na dětském oddělení nemocnici na pozorování. "Dítě bylo v Chrastavě na Liberecku u sedmatřicetileté ženy. Je v dobrém zdravotním stavu," řekla ČTK mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková. Podle ní se policistům podařilo novorozeně vypátrat i díky pomoci obyvatel. Na tísňovou linku 158 i osobně jim poskytly informace desítky lidí. Vyšetřování případu stále ještě pokračuje. Zatčená žena svým vzhledem odpovídá popisu únoskyně, poskytnutého svědky a za únos ji hrozí zatím až tři roky vězení. Její motiv policisté stále ještě zjišťují a do 15:30 ji ještě neobvinili. Ministr vnitra Stanislav Gross ČTK řekl, že žena podezřelá z únosu je zřejmě duševně nemocná. "Už bych nechtěla nikdy nic podobného zažít," řekla matka novinářům. Dodala, že svou dceru si příště bude lépe hlídat a pachatelce její čin nikdy neodpustí.

Škromach navrhl řešení nezaměstnanosti, opozice je odmítala

Nezaměstnanost, která přesahuje hranici deseti procent, chce vláda snižovat mimo jiné poklesem daňové zátěže a zvyšováním motivace k přijetí zaměstnání. Poslancům to dnes řekl ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach (ČSSD). Zástupci opoziční ODS i KSČM jeho návrhy označili za nedostatečné a odmítali je. Sněmovna jako celek se však po téměř tříhodinové debatě k žádnému stanovisku nedobrala. Opozice sice uspěla díky momentální početní převaze a v dílčích hlasováních prosadila návrhy komunisty Antonína Zralého, aby sněmovna vyslovila "znepokojení nad soustavně klesající zaměstnaností a nad neúčinností dosavadních opatření vlády" a požádala kabinet o novou zprávu s harmonogramem prováděných opatření. V konečném hlasování ale dolní komora takové usnesení nepodpořila. Vláda chce podle Škromacha například podmínit vyplácení dávek aktivitou jejich příjemců a vytvořit podmínky pro práci starších lidí v souvislosti s prodlužováním věku odchodu do starobního důchodu. Snížením pracovních nákladů hodlá kabinet zvýšit motivaci zaměstnavatelů k vytváření nových pracovních míst hlavně pro absolventy škol, uvedl Škromach. Prostřednictvím daňového zvýhodnění vláda podle něj plánuje přimět nezaměstnané k tomu, aby přijímali i hůře placenou práci. "Věřím, že společným úsilím se nám podaří zlomit hydru nezaměstnanosti a dosáhnout toho, že ten, kdo bude chtít pracovat, práci najde," poznamenal ministr. Možnosti vidí ministr v oblasti cestovního ruchu a sociálních služeb. Připomněl, že vláda má Národní akční plán zaměstnanosti na léta 2004 až 2006 projednat v červnu a poté jej postoupí do Bruselu.

MZe chce změnu, aby kvůli fondům rolníci nemuseli měnit účetnictví

K čerpání peněz ze strukturálních fondů Evropské unie bude zemědělcům stačit i jednoduché účetnictví, uvedlo dnes ministerstvo zemědělství. Metodika ministerstva financí stanovuje příjemcům peněz z fondů povinnost vést podvojné účetnictví, ale MZe usiluje o její změnu, řekl ČTK vedoucí odboru komunikace úřadu Pavel Kovář. "Nejdříve musíme provést konzultace s Bruselem, zda by to vůbec bylo možné," uvedl k tomu mluvčí ministerstva financí Marek Zeman. Podle ministerstva zemědělství nerozumí EU účetnictvím pouze podvojné účetnictví, takže z tohoto pohledu je dostačující i jednoduché. Až 85 procent soukromých farmářů vede tzv. daňovou evidenci, která se dříve označovala jako jednoduché účetnictví. Zemědělci jsou znepokojeni, že jim to vzhledem ke stanoveným pravidlům pro čerpání peněz z fondů EU nebude stačit. Asociace soukromého zemědělství upozornila, že podvojné účetnictví musí ze zákona vést firma s obratem převyšujícím šest milionů korun ročně, což pro zemědělský podnik představuje farmu s výměrou minimálně 200 hektarů. "Takových podniků je mezi soukromými zemědělci podle našeho odhadu maximálně 15 až 20 procent," uvedla asociace.

Policie už ví, kdo zamkl hocha ve třídě, informaci ale nezveřejní

Policie už zná jméno člověka, který zřejmě nedopatřením zamkl ve třídě dvanáctiletého žáka, jenž nepřežil pád z okna školy v Praze 8. "Tuto informaci si zatím ponecháme pro sebe," řekl dnes ČTK vyšetřovatel Ladislav Hrdlička. Mentálně postižený chlapec trpící Downovým syndromem zemřel v úterý po pádu z okna základní školy Na Slovance v Libni. Policisté již třetí den vyslýchají několik desítek svědků tragické události, jako první přišli na řadu hned v úterý občané, kteří bydlí v domech naproti škole. "Stále jsme s výslechy neskončili a co se týče odpovědnosti za tuto nehodu, šetření ještě probíhá," uvedl velitel Služby kriminální policie a vyšetřování Praha 9. Policie bude výsledky konzultovat se státním zastupitelstvím a oznámí je příští týden. "Nikdo ještě nebyl obviněn," zavrhl předčasné závěry Hrdlička.

Jihlavská laboratoř dnes potvrdila desátý případ BSE v Česku

Národní laboratoř v Jihlavě dnes potvrdila desátý případ BSE v Česku. Takzvanou nemoc šílených krav (BSE) u krávy z chovu zemědělské společnosti Silyba v Dolní Dobrouči na Ústeckoorlicku s konečnou platností určil třetí test. ČTK to řekl vedoucí laboratoře Pavel Barták. Kvůli výskytu nemoci budou muset veterináři utratit 62 kusů dobytka, z toho 59 z Dolní Dobrouče a tři kusy z jiných chovů. Podle mluvčího Státní veterinární správy Josefa Dubna je počet rizikových kusů velmi malý, protože nakažená kráva již byla starší. Dojnice měla 6,5 roku. Pro chovatele ze společnosti Silyba bude podle jejího předsedy Vladimíra Hovada utracení zvířat znamenat citelnou ránu. Již dříve ČTK řekl, že jenom na ušlých tržbách za prodej mléka ztráta dosáhne až dvou milionů korun. Další ztráty očekává z neuskutečněného prodeje telat. Společnost, která chová asi 600 kusů skotu a z toho 310 dojnic, je podle něj pojištěna. Kompenzaci by jí měl poskytnout i stát. "My jsme s tím počítali, protože všech devět předchozích případů bylo potvrzeno," řekl dnes ČTK Hovad. Silyba již jedná se zástupci pojišťovny a ministerstva zemědělství alespoň o částečných náhradách škod. Termín likvidace kohorty by se měl upřesnit v následujících dnech. "Chtěli bychom se opět dostat na 310 dojnic, to je pro nás optimální stav," dodal.

Dozorčí radu Eurotelu povede šéf rady Telecomu Ondřej Felix

Dozorčí radu mobilního operátora Eurotel povede Ondřej Felix, který je současně předsedou stejného orgánu v mateřském Českém Telecomu. Felixe dnes zvolili členové dozorčí rady. Jeho zástupcem zvolili náměstka ministra financí Zdeňka Hrubého, uvedl Telecom v tiskové zprávě. Dozorčí radu Eurotelu ustavilo začátkem dubna vedení Telecomu, aby jejím prostřednictvím mohlo dohlížet na chod dceřiné firmy. V pětičlenné radě sedí bez výjimky členové dozorčí rady Telecomu. Telecom je od prosince 100procentním vlastníkem Eurotelu. Eurotel má celkem tři jednatele. O odvolání dvou z nich, generálního ředitele Terrence Valeskiho a ředitele právní divize Luboše Bórika, dnes bez výsledku jednala dozorčí rada Telecomu. Rozhodnutí odložila na příští středu. Odvolání navrhuje představenstvo Telecomu kvůli dlouhodobým problémům v komunikaci vedení obou firem. Třetím jednatelem je výkonný ředitel pro vnější vztahy Jaroslav Kubišta. Novým jednatelem by se podle neoficiálních informací mohl stát šéf controllingu v Telecomu Martin Bek.

Spor o choltický zámek pokračuje

Spor o choltický zámek, který trvá již déle než 12 let, bude pokračovat i nadále. Soudce pardubického okresního soudu i žalovanou obec Choltice dnes právní zástupce Bertholda Thuna poněkud zaskočil další, v pořadí pátou, změnou žaloby. Thun se domáhá majetku po svém otci, který byl konfiskován na základě Benešových dekretů. Soud změnu žaloby připustil a další jednání odročil na 24. června. Právní zástupce čtyřiašedesátiletého námořního kapitána žijícího od konce druhé světové války v Itálii, dnes u soudu uvedl, že jeho klient nechce prolomit Benešovy dekrety, restituční hranici ani jinou zákonnou normu. Je však přesvědčen, že majetek, který měl zdědit po otci, nebyl nikdy konfiskován. Nyní proto žádá soud, aby uznal, že zámek a nemovitosti patří do dědictví po Leopoldu Thun Hohensteinovi, který zemřel v září 1944. Tím by se Thunovi otevřela cesta k rodinnému majetku. Soud totiž loni zastavil znovuotevřené dědické řízení s tím, že není co dědit. Choltice, které před lety zámek koupily, tak budou muset u soudu dokazovat, že choltické panství bylo po válce skutečně konfiskováno. "Trochu jsem něco podobného čekat, ale přece jen nás to zaskočilo. Budeme se muset dobře připravit," řekl ČTK starosta Choltic Jan Málek.

Berthold Thun podal žalobu na vydání zámku a dalších nemovitostí v březnu 1992. Žalobě předcházel rozsudek pražského soudu, který Thunovi v roce 1992 přiřkl movitý majetek jako dědictví po otci. Díky tomu získal a vyvezl z České republiky zhruba 60 obrazů a dalších předmětů umělecké hodnoty. Během 12 let obec do údržby zámku investovala přes pět milionů korun. Další desetitisíce vložila do vedení soudního sporu.

Galerista Novotný neuspěl s trestním podnětem na elitní policisty

Čechoameričan George Novotný neuspěl s trestním oznámením na dva elitní policisty vyšetřující aktivity jeho spoluobžalovaného, senátora a bývalého šéfa televize Nova Vladimíra Železného. Inspekce ministra vnitra dospěla k závěru, že v daném případě nejde o podezření z trestného činu, řekl ČTK náměstek protikorupční služby Milan Šiška. Jeho šéf má nyní z pokynu inspekce prověřit, zda policisté nepochybili kázeňsky. Železný s Novotným jsou obžalováni z daňových úniků za 6,8 milionu korun při dovozu obrazů z ciziny. Proces možná začne počátkem června. Oběma mužům hrozí pět až dvanáct let vězení. Podle galeristy policisté v úředním záznamu z loňského července zfalšovali výsledek vyšetřování podnětu, kterým Novotný poukazoval na snahy Železného o jeho obchodní likvidaci. "Prostřednictvím kriminálních aktů vůči mé osobě, mému soukromému majetku a majetku mé firmy Galerie Longa," sdělil Novotný ČTK.

Středisko: V kapsli s drogou bylo nebezpečné DOB, uživatel zemřel

Kapsle s nebezpečnou syntetickou drogou, po jejímž požití zemřel ve středu jeden ze dvou mužů, obsahovala nejspíš vysoké množství halucinogenní látky DOB. ČTK to dnes řekl vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti Viktor Mravčík. Podle něj byla tato substance v Česku zachycena zřejmě poprvé. Před požitím kapslí národní středisko případné konzumenty varovalo. Oba mladíci si drogu vzali minulý čtvrtek. Druhý z nich byl již propuštěn z nemocnice. "Nástup účinků s halucinacemi, nevolností, zvracením a následným bezvědomím byl přibližně 15 minut po požití, což svědčí o pravděpodobně vysokém množství DOB, přítomném v kapsli," upřesnilo středisko. Rozšíření substance v Česku podle Mravčíka není pravděpodobně velké, distribuována byla dosud zřejmě jen v omezené míře. DOB je podle střediska velmi nebezpečná syntetická droga s halucinogenními účinky. Riziko úmrtí je po jejím požití vysoké. "Zdraví ohrožující množství se pohybuje již v řádu několika miligramů," upozornili pracovníci střediska.

Nejvyšší soud v květnu vynese verdikt nad Karlem Hoffmannem

Nejvyšší soud v Brně vynese svůj verdikt v kauze bývalého vysokého komunistického funkcionáře Karla Hoffmanna odsouzeného za sabotáž do konce května. Přesný termín jednání ani rozhodnutí o tom, zda bude o Hoffmannovi Nejvyšší soud jednat veřejně či za zavřenými dveřmi, zatím nepadlo. "Tato věc je tak složitá, že předpokládám i jisté předporady před vlastním řešením případu, kde budeme zvažovat i formu jednání," řekl dnes ČTK soudce Nejvyššího soudu Vladimír Veselý. Proti pravomocnému rozsudku, kterým byl Hoffmann odsouzen ke čtyřletému vězení, podali v lednu jeho obhájci k Nejvyššímu soudu dvě dovolání. Devětasedmdesátiletý Hoffmann byl potrestán za sabotáž, které se podle pražského městského i vrchního soudu dopustil tím, že v noci na 21. srpen 1968 nechal zastavit rozhlasové vysílání. Chtěl tím podle rozsudku zabránit zveřejnění stanoviska předsednictva Ústředního výboru Komunistické strany Československa (ÚV KSČ), jež intervenci vojsk Varšavské smlouvy odsoudilo. Hoffmann měl původně jít za mříže už 5. ledna. V prosinci ale po obdržení výzvy k nástupu trestu požádal soud o odklad ze zdravotních důvodů. Soudkyně pražského městského soudu Pavla Augustinová proto v únoru odložila na základě doporučení komise vězeňských lékařů jeho nástup do vězení. Jako nový termín nástupu určila 9. srpen.

Jednání bankovní rady ČNB skončilo bez měnových rozhodnutí

Dnešní zasedání bankovní rady České národní banky skončilo bez měnových rozhodnutí. ČTK to sdělila mluvčí centrální banky Pavlína Bolfová. Jednání o úrokových sazbách neměla bankovní rada na programu a zabývat se jimi bude 29. dubna. Základní repo sazba od konce července loňského roku činí dvě procenta a je na úrovni eurozóny. Analytici se domnívají, že ČNB zřejmě zvýší sazby ve druhé polovině roku, poprvé od roku 2001. Na konci roku by měla základní sazba činit 2,5 procenta.

Motolští lékaři operovali čtvrté irácké dítě, děvče je v pořádku

Lékaři pražské motolské nemocnice dnes operovali srdce poslednímu ze čtyř iráckých dětí, které se léčí ve zdejším dětském kardiocentru. Děvče je po zákroku v dobrém stavu, řekla ČTK mluvčí nemocnice Eva Jurinová. Dívka a dva chlapci, kteří podstoupili operaci již dříve, se zotavují. Čtveřice dětí ve věku od sedmi do 14 let přiletěla do Prahy koncem března z jižního Iráku spolu s českými policisty. "Operace se obešla bez komplikací. Pacientka je v běžné pooperační péči," upřesnila Jurinová. Zbývajícím třem dětem se podle ní daří dobře. Čtyři irácké pacienty se chystá v pondělí v poledne navštívit irácký chargé d'affaires v Praze Lúaj Núrí Bašír. Prohlédne si i dětské kardiocentrum. V pondělí by měli lékaři také upřesnit další postup a případně i termín, kdy by děti mohly opustit nemocnici, uvedla Jurinová. Čtveřici iráckých dětí vybral v Basře český zdravotnický tým. Celkem našel tři desítky malých pacientů, u nichž je zákrok nutný. Další chlapci a děvčata zatím na případnou operaci v Česku čekají ve své vlasti.

Čeští vědci mají hyperrychlý počítač Amálka pro výzkum kosmu

Ústav fyziky atmosféry uvedl do provozu hyperrychlý počítač Amálka, který bude sloužit českému kosmickému programu. Jeho pracovníci oznámili, že nový systém vznikl propojením 64 výkonných počítačů a bude sloužit k náročným výpočtům a experimentům. Výpočetní technika systému Amálka umožňuje vytvořit například třírozměrný numerický model planety Merkur a studovat jevy, které vznikají během střetu jeho magnetického pole s tokem částic slunečního větru. Studium těchto procesů je důležitou přípravou pro lety sond k této planetě. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) je plánuje na letošek a příští rok, Evropská kosmická agentura (ESA) na rok 2012. Amálka je podle tvůrců nejvýkonnější počítačový systém v Česku a je srovnatelný s podobnými systémy v Evropské unii i jinde ve světě.

Nejkrásnější česká beletristická kniha má ode dneška výstavu

Kniha Jaroslava Rudiše Nebe pod Berlínem dostala dnes titul Nejkrásnější česká kniha roku 2003 v kategorii beletrie. Autorem grafické podoby a původních ilustrací je výtvarník Juraj Horváth. Výstava ilustrací se do 15. května koná v knihkupectví Samsa v pasáži U Nováků ve Vodičkově ulici. Návštěvníci si zde mohou koupit knihu s podpisy obou autorů, řekl ČTK nakladatel Joachim Dvořák. Ocenění tvůrců není první - Rudiš za knihu dostal Cenu Jiřího Ortena, Horváth je držitelem zlaté medaile z mezinárodní soutěže o nejkrásnější knihy z celého světa. Dostal ji před dvěma lety za ilustrace ke knize Herberta Schwarze Příběhy z parní lázně. Knihu Nebe pod Berlínem vydalo předloni nakladatelství Labyrint. Úspěšný titul se dočkal několika reedicí a loni vyšel v novém vydání. Proto mohl být oceněn v soutěži o nejkrásnější knihy roku 2003. "Celkem jsme dělali šest dotisků," řekl Dvořák. Dramatizaci knihy vysílal Český rozhlas Olomouc a pražské Radio 1, další připravil divadelní spolek M.U.T. a uvedl ji v březnu v Divadle Komedie. V německém překladu vyjde kniha letos v září jako Der Himmel unter Berlin. Některé kapitoly byly přeloženy i do polštiny. "Péčí Tiskárny K. E. Macana v Praze byla loni kniha vydána v Braillově písmu pro nevidomé. Nyní podle Nebe pod Berlínem vzniká filmový scénář," uvedl Dvořák. Ke knize vyjde v říjnu unikátní soundtrack, který nahrál Jaroslav Rudiš s kapelou U-Bahn.

Šéf organizačního výboru MS věří, že problém kamer bude vyřešen

Kvalita přenosů ze zápasů hokejového mistrovství světa z pražské Sazka Areny by neměla být ohrožena. Organizační výbor šampionátu hodlá do jeho sobotního začátku vyřešit problém související s umístěním hlavní kamery České televize tak, aby záběry nerušili stojící či procházející diváci. Novinářům to dnes řekl šéf výboru Zbyněk Kusý na krátkém setkání v pražském hotelu Corinthia Towers. "Hala nám sice nepatří, jsme tam jen v nájmu, ale vyřešili jsme už celou řadu problémů. Vyřešíme i tohle," ujistil přítomné žurnalisty. "Jsme připraveni vyblokovat sektor umístěný pod kamerou nebo naopak instalovat pod kameru podstavec a vykoupit místa v klubovém patře nad ní," přiblížil Kusý plánované varianty. Ve druhém případě by se podle něho jednalo zhruba o dvacet klubových sedadel. Právě za ty ovšem jejich majitelé platí značné peníze. Finanční kompenzace za dobu celého mistrovství by se podle Kusého pohybovala v řádech milionů korun. "A zaplatí to hokejový svaz, stejně jako řadu dalších služeb, které si televize objednala. Servisní místa, analogové linky, studia," vypočítal nutné podmínky k vysílání, jejichž realizace si vyžádala náklady 1,44 milionu korun. Potíž vznikla v tom, že se na místech, odkud může hlavní televizní kamera snímat dění na ledě, se do záběru dostávají diváci. Zaměstnanci ČT se ve středu dopoledne v hale pokusili instalovat pod kameru podestu, ale zabránili jim v tom příslušníci ochranky. Mluvčí České televize Martin Krafl později ČTK řekl, že veřejnoprávní stanice bez podstavce pod hlavní kamerou nebude schopna ručit za kvalitu přenosu, který bude vysílán v 67 zemích světa.

Čeští florbalisté odehrají tři přípravné zápasy ve Finsku

Kvalitní test před květnovým mistrovstvím světa ve Švýcarsku čeká české florbalisty v příštích třech dnech. V pátek, v sobotu a v neděli totiž ve Finsku změří síly s domácí reprezentací, jedním z favoritů světového šampionátu. "Jedná se o reciprocitu za dva přátelské zápasy před mistrovstvím světa v roce 2002 ve Finsku, které se tehdy hrály v Česku. Náklady na nadcházející přípravu ve Skandinávii tedy tentokrát platí Finové," řekl prezident České florbalové unie (ČFbU) Filip Šuman. "Určitě budeme v Helsinkách jednat o prodloužení této vzájemné spolupráce, která je oboustranně prospěšná, neboť Finové nás už považují za kvalitního soupeře, který je opravdu prověří." Do Finska nominovali reprezentační trenéři Zdeněk Skružný a David Zlatník jednadvacet hráčů. Po víkendovém soustředění ve Dvoře Králové už se do přípravy nezapojili brankář Blažek a útočníci Garčar a Kadlec. Ve výpravě bude z pracovních důvodů chybět i obránce Hanzlík, nejede ani útočník Tříska a zranění si doléčuje Freund. Všichni však zasáhnou do závěrečného soustředění před MS ve Dvoře Králové. Tam se k týmu už připojí i kapitán Rohel, naopak start brankáře Grečmala na MS je už vzhledem k jeho studijním povinnostem prakticky vyloučen.

Počasí

V Česku je jasno až polojasno. Teploty se pohybují mezi 19 až 23 stupni Celsia, na horách kolem 15ti stupňů.

22-04-2004