Denní souhrn zpráv Zprávy

24-07-2005

Zemřel ministr kultury Pavel Dostál

V brněnské nemocnici zemřel ministr kultury Pavel Dostál. ČTK to v neděli ráno řekla mluvčí nemocnice Zuzana Joukalová. Dvaašedesátiletý člen vlády a poslanec za sociální demokracii podlehl po téměř ročním boji rakovině. Před politickou kariérou a účastí ve čtyřech vládách sociálnědemokratických premiérů byl Dostál dramatikem a divadelníkem. Poslední premiéry své hry nazvané Dva na smetišti, kterou napsal s Miroslavem Horníčkem, se osobně zúčastnil loni v listopadu v Praze. Do divadla přijel z Karlových Varů, kde pobýval po operaci slinivky břišní, při níž mu lékaři odstranili zhoubný nádor. Ten mu zjistili při vyšetřeních spojených s ortopedickým zákrokem a odoperovali 15. září. Ministr o povaze své nemoci sám informoval a lékaři po zákroku tvrdili, že odstranění napadené tkáně zabránilo dalšímu šíření nemoci. Dostálova léčba měla být původně ukončena jen krátkou chemoterapií. Opakovaně se ale začaly objevovat horečky a zápaly plic a ministr se v prosinci rozhodl zahájit desetitýdenní intenzivní ambulantní chemoterapii. Během léčby se věnoval práci, byl v kontaktu s ministerstvem a jezdil do Prahy na některá jednání vlády a sněmovny. V Brně absolvoval chemoterapii a menší chirurgický zákrok. Zvažovala se i další operace. Nejdříve na léčebné procedury ministr dojížděl jednou týdně, v poslední době ale v nemocnici již několikrát delší dobu pobýval.

Politici vyjádřili lítost a smutek nad úmrtím ministra Dostála

Čeští politici vyjádřili lítost a zármutek nad úmrtím ministra kultury Pavla Dostála. Bývalý prezident Václav Havel a jeho manželka Dagmar považují Dostálův odchod za velkou ztrátu pro Českou republiku. Premiér Jiří Paroubek prohlásil, že Dostálovo úmrtí je obrovskou ztrátou pro sociální demokracii. Podle prezidenta Václava Klause byl Dostál důkazem toho, že politika nemusí za každou cenu lidi rozdělovat. "Že i když se díváme na leckteré politické věci odlišně, můžeme být v tak hezkém vztahu, jako jsme byli s Pavlem Dostálem. V tom byl, myslím, výjimkou," řekl Klaus novinářům.

Paroubek řekl, že Dostál byl skvělý člověk, vynikající služebník státu a dobrý ministr. Málokterý člověk měl na českou veřejnost takový vliv jako on, uvedl. "Potkávali jsme se často v divadle. Měl mimořádný vztah ke kultuře a umělcům. Rozuměl jim, byl jedním z nich. Bude nám všem chybět," uvedl premiér. V České televizi Paroubek poukázal na to, že Dostál provedl českou kulturu složitým posttransformačním obdobím. Řada projektů pod jeho vedením se až neskutečně povedla, řada jich bude působit dlouhá léta ještě po jeho odchodu, pokračoval Paroubek. Dostál byl podle něj mimořádně respektovaný člověk v české kultuře a také velmi oblíbený. "Pokud jde o sociálnědemokratickou stranu, byl jednou z čelných osobností strany a byl také nejuznávanější politickou osobností země z výkonných politiků. Samozřejmě pro ČSSD je to obrovská ztráta," řekl Paroubek v ČT.

Václava Havla i jeho manželku Dagmar zpráva o úmrtí hluboce zasáhla. Byli dobří osobní přátelé, Dostál byl podle Havla ministrem, který měl kulturu opravdu rád, protože z ní sám vzešel, řekl ČTK exprezidentův tajemník Jakub Hladík. Dostálův odchod považují manželé Havlovi za velkou ztrátu pro naši zemi.

Expremiér a bývalý předseda ČSSD Miloš Zeman ČTK řekl, že se s Dostálem naposledy setkal zhruba před měsícem, kdy ho s manželkou navštívil v nemocnici v Brně. Dostál tehdy podle Zemana překypoval životním optimismem a stále ještě věřil, že nemoc překoná. "Ten optimismus byl tak sugestivní, že jsem tomu uvěřil i já. O to více je mně líto, že odešla jedna z mála skutečných osobností, které jsem v životě znal," konstatoval Zeman.

Zpráva o Dostálově smrti hluboce zasáhla předsedu vládní KDU- ČSL Miroslava Kalouska. "Pavel Dostál byl skvělý a statečný chlap. Neměli jsme stejné politické názory, ale řadu věcí jsme společných měli. Měl jsem ho velmi rád a bude mi moc chybět. Bude mi hrozně chybět naše vzájemné posílání si básniček po esemeskách, tu jeho poslední si budu pamatovat do smrti," řekl ČTK. "Je mi to strašně líto, že zemřel," uvedl předseda opoziční ODS Topolánek, který se zprávu o Dostálově úmrtí dověděl z vysílání rozhlasu. S Dostálem si tykal a měl ho rád.

Umělci: Dostál byl báječný člověk, statečný muž a dobrý ministr

Jako na báječného člověka, statečného muže a dobrého ministra kultury vzpomínají na Pavla Dostála umělci, které ČTK oslovila. Podle ředitele Divadla Na Fidlovačce Tomáše Töpfera byl Dostál nejlepším porevoluční ministrem kultury. Skvěle se orientoval v oboru a měl velký respekt. "Byl to báječný rovný chlap. To vám asi řekne každý, ale já teď především myslím na to, že to byl také manžel a táta. Myslím na jeho skromnou tichou ženu a na jeho děti, protože ti tady zůstanou," řekl. Ředitel Divadelního ústavu Ondřej Černý uvedl, že Dostál si svým osobním zaujetím dokázal získat pro českou kulturu respekt veřejnosti. Vyznával princip "ručení osobností". Věděl co to je, nést kůži na trh. Uměl bojovat, byl to skutečný muž. "Měl jsem ho rád, vážil jsem si ho," doplnil Černý. Také ředitel Národního divadla Daniel Dvořák vyzdvihl Dostálovu statečnost v životě i v boji s chorobou. Podle ředitele Národní galerie Milana Knížáka si Dostál získal přízeň až lásku obrovskou pracovitostí a odvahou, se kterou vstupoval do problémů. Neváhal podpořit i politické odpůrce, pokud byli profesně zdatní. Byl jemný, bláhový, hektický a především báječný kamarád. "Jsem přesvědčen, že tak obětavého ministra kultury Česká republika hned tak nenajde," řekl Knížák ČTK. Zpěvák Karel Gott rozhlasové stanici Frekvence 1 řekl, že společně s přáteli se v posledních dnech snažil Dostála podporovat a dát mu najevo, že si ho jako člověka nesmírně váží. Hodně lidí si s ním o tom povídalo, a hlavně ve chvílích, když už věděl, že je to špatné, dodal Gott.

Dostálova náhradnice Hamplová bude ve sněmovně podporovat vládu

Vládní koalice si udrží i po úmrtí ministra kultury a poslance ČSSD Pavla Dostála těsnou parlamentní většinu nad opozicí. Dostálova náhradnice Jana Hamplová, která loni po sporech opustila ČSSD, ČTK řekla, že vstoupí do poslaneckého klubu sociální demokracie a bude podporovat vládu premiéra Jiřího Paroubka. Koalice si tak ve dvousetčlenné sněmovně nadále udrží většinu 101 hlasů. "Připadá mi logické, že budu v klubu ČSSD, když jsem za ni kandidovala. Vládě určitě nebudu dělat potíže," prohlásila Hamplová. Mandátu se naplno ujme složením poslaneckého slibu, což by měla učinit v úvodu sněmovní schůze, která má začít 16. srpna. Kolem příchodu Hamplové do sněmovny panovala určitá nervozita a nejistota, a to i přesto, že už koncem června v prohlášení pro deník Právo deklarovala, že by pro Paroubkovu vládu nebyla "žádným problémem". Nejistota kolem Hamplové panovala kvůli tomu, že se v uplynulých letech dostala s ČSSD do několika ostrých sporů. Stranu nakonec loni na podzim opustila kvůli neshodám s krajskou organizací v Olomouci.

České turisty od explozí v Egyptě dělily jen desítky metrů

Čeští turisté, kteří se v noci na neděli vrátili kvůli teroristickým útokům předčasně z dovolené v Egyptě, bydleli často jen několik desítek metrů od míst explozí. Výbuchy v letovisku Šarm-aš-Šajch některým z nich rozbily okna v hotelových pokojích, jiným poškodily restauraci v přízemí hotelu.

"Vzbudila nás šílená rána, vymlátilo nám to okna," vyprávěla Vladěna Tašlerová z Karlovarska, která se svou rodinou bydlela jen 150 metrů od výbuchů. Až ráno se prý dozvěděli, že to byl bombový útok. Z hotelu, kde nálož explodovala, podle ní zbyly jen trosky. Naštvalo ji, že policisté nejprve nedělali nic a pak zase začali být až příliš aktivní. "Nepustili nás do hotelu, pořád nás kontrolovali," uvedla.

Podobné zkušenosti měl i turista z Mostu. Záchranáři byli podle něj zprvu laxní, pak zase zakazovali všechno. K místům výbuchů prý dorazili až po 30 nebo 40 minutách. "Ta jejich opatření stejně vydrží jen chvíli," myslí si. Domů se vrátil z obavy, že by se exploze mohly v Egyptě opakovat stejně jako v případě Londýna.

Většina ze stovky turistů, kteří do Prahy přiletěli speciálem ČSA, nechtěla s novináři mluvit a raději pospíchala za svými rodinami. Bylo na nich znát, že je teroristické útoky šokovaly. I ti, kteří k rozhovoru svolili, řekli pár krátkých vět a vzápětí se omluvili. Cestou z Egypta je v letadle doprovázel i lékař a psycholog.

Linku pomoci po útocích v Egyptě lidé užívají hlavně k informacím

Nejčastějším důvodem volání na linku pomoci, kterou zřídilo ministerstvo vnitra po teroristických útocích v Egyptě, je shánění kontaktů a informací o situaci v zemi. Lidé se také ptají po svých blízkých, kteří se rozhodli v Egyptě na dovolené zůstat. ČTK to v neděli řekla Marie Masaříková z tiskového odboru ministerstva. Psychologickou pomoc zatím téměř nikdo ze zhruba 20 volajících nežádal. Na lince pomoci 974 833 235 nebo 603 190 188 se volajícím dostane základní péče, mohou obdržet i kontakt pro důkladnější psychologickou pomoc. Čísla budou sloužit nepřetržitě až do odvolání.

V Plzni bylo kvůli opuštěnému kufru vyklizeno autobusové nádraží

Na celou hodinu vyklidili v neděli ráno policisté centrální autobusové nádraží v Plzni. Důvodem byl opuštěný kufr na nástupišti po odjezdu spoje z Londýna, který pokračoval do Prahy. Přivolaný pyrotechnik žádné nebezpeční neobjevil. ČTK to řekl operační důstojník plzeňské policie. Podle vedoucího nádraží Václava Hory se tak jednou za jeden až dva měsíce stává, že cestující zapomenou zavazadlo na nástupišti. Běžně ho dispečer odnese do úschovny nebo vyrozumí majitele. "V současné napjaté době jsme raději zavolali policii. Zvláště, když šlo o autobus z Londýna," uvedl vedoucí nádraží. Podle informací dispečera nádraží v Plzni pravidelně hlídají policisté. Autobus z Londýna parkoval několik minut u nádražní haly. Po oznámení nálezu policisté vyklidili halu a okolní nástupiště. Provoz bylo omezen minimálně, neboť v neděli ráno jezdí na nádraží málo spojů.

Turisty v Praze trápí řada problémů

Turisté si nemohou užívat krás Prahy zcela bez stresu. V pražských ulicích se ztrácejí, čelí kapsářům a nepoctivým taxikářům a směnárníkům. ČTK to potvrdili pracovníci městské policie a turistických informačních center i oslovení turisté. Návštěvníci české metropole se často potýkají s nepříjemnými nebo banálními problémy: jak se dostat do metra či na poštu nebo jak se vyhnout kapsářům. "Během dvanáctihodinové směny máme na tomto stanovišti kolem 20 hlášení kapesních krádeží," potvrdil ČTK strážník František Janda na stanovišti městské policie v dolní části Václavského náměstí. Nechat se okrást však není jediný způsob, jak zbytečně přijít o všechny úspory. Turisté si prý často stěžují na nepoctivé směnárny. "Většinou to bývá tím, že je poplatek napsán tak drobným písmem, že si toho nikdo nevšimne, a velkými číslicemi je vyznačen zdánlivě výhodný kurz. Někdy chybí označení, co je nákup a co prodej," dodal Janda. "Účtují si neuvěřitelné poplatky," postěžoval si například starší pár turistů z jihošpanělské provincie Murcie. "My máme z Prahy jen pozitivní dojmy. Vadí nám snad jen mapy v češtině. Najít Václavské náměstí je pro nás velký problém," doplnil asi šedesátiletý anglický turista. Manželé ze Španělska dodávají, že nechápou pražský systém značení ulic. "Na křivolaké uličky jsme zvyklí ze španělských měst, ale tady jsou cedule s názvy ulic na rozdíl od Španělska pouze na rohových domech na koncích ulic," říká čtyřiapadesátiletý Javier. "A je tu málo záchodů," konstatuje.

Průzkum: Polovina českých zaměstnanců si po práci přivydělává

Téměř polovina českých zaměstnanců si po práci ještě přivydělává, vyplývá z průzkumu internetového serveru Job3000.cz. Zhruba 12 procent respondentů uvedlo, že k řádnému zaměstnání má ještě brigádu, sedm procent má dvě zaměstnání a osm procent zaměstnanců po práci podniká. Průzkum navíc ukázal, že se osm procent zaměstnaných věnuje takzvanému multi-level marketigu, tedy podomnímu prodeji nejrůznějšího zboží. Podle majitele serveru Job3000.cz Josefa Nechvátala může takový trend naznačovat, že když už lidé nemají podnikání jako hlavní a jediný zdroj výdělku, tak je alespoň provozují mimo svůj pracovní poměr. Počet lidí bez práce se v poslední době snižuje. V červnu nezaměstnanost klesla o 4832 osob, přesto zůstala na květnových 8,6 procenta. Úřady práce registrovaly 489.744 nezaměstnaných, což je nejméně za poslední tři roky.

Češi v lesích nasbírají desítky tisíc tun plodů za miliardy korun

Češi jsou poměrně pilnými sběrači lesních plodů, kterých ročně z lesa přinesou v průměru 40.000 tun. Z toho rozhodující část, asi polovinu, tvoří houby. V běžných cenách lze hodnotu sběru ocenit v průměru asi na tři miliardy korun za rok, vyplývá ze Zprávy o stavu lesa a lesního hospodářství.

Objem sběru je v jednotlivých letech výrazně ovlivňován úrodou lesní plodů, která závisí do značné míry na počasí a meziročně citelně kolísá. V dosud sledovaném období 11 let se lidé nejvíce činili v roce 1995, kdy nasbírali téměř 60.000 tun toho, co les nabízí. V posledních dvou letech objem o něco přesahoval 26.000 tun, což jsou nejnižší úrovně za dobu šetření do roku 1994.

V dlouhodobém průměru tvoří největší díl nasbíraných plodů houby, z celkových 40 tisíc tun asi polovinu. Velkému zájmu se těší také borůvky, kterých Češi natrhají průměrně asi 10.000 tun ročně. Malin si odnesou 4000 tun. V menším objemu pak následují bezinky, ostružiny a brusinky. V přepočtu si česká domácnost v posledních letech ročně zpestří jídelníček zhruba deseti kilogramy lesních plodů, z toho 5,4 kilogramu představují houby.

Módní fretky vytlačují z českých domácností psy a kočky

Kouzlu roztomilých růžových čumáčků propadá stále více českých chovatelů. Vedle tradičních mazlíčků si v posledních letech pořizují fretku, přítulné zvířátko, jehož předností je hbitost a aktivita. Vodí je na procházky, předvádějí v soutěžích a snaží se i vycvičit. Oceňují na nich hravost i poměrně nenáročný chov. Většinu dne totiž toto zvíře prospí.

"Stále častěji se stává, že si lidé ke kočce a psovi pořizují fretku. Po letech však zjistí, že jim vyhovuje nejvíc. Má totiž od každého trošku. Jako s pejskem se s ní dá chodit na procházky, ale nemusí. Má také kočičí hravost a svéhlavost," řekla ČTK předsedkyně klubu Chovatelů a příznivců fretek Petra Nerandžičová.

Podle chovatelů jsou fretky povahově "někde mezi psem a kočkou". "Fretka je ale aktivnější a čipernější. Je to zvíře, se kterým se člověk nenudí. Není jako kočka, která když zestárne, přestane si hrát. Je hravá celý život," chválí zvíře Nerandžičová. Podle ní spousta lidí dnes dává přednost fretkám před tradičními kočkami a psy. Paničky s fretkami na vodítku ovšem stále vzbuzují pozornost. "Někdo to může brát jako módu. V USA je to třetí nejrozšířenější domácí zvíře, hned za psem a kočkou. V Česku však zatím chov fretek není tak masový, jako je jinde ve světě," řekla Nerandžičová. Může za to prý nedostatek informací. Jen v posledních letech se na trhu objevil dostatek literatury a k popularizaci zvířátek přispěla i internetová osvěta v češtině. Chovatelé na fretkách oceňují, že je to zvíře výhodné pro zaměstnané lidi. Aktivitu totiž zpravidla projevuje ráno a večer, zatímco přes den spí a to až 18 nebo 20 hodin. Na rozdíl od psa se netrápí, že je celý den doma sama.

Šestý díl Harryho Pottera by čeští čtenáři mohli dostat k Vánocům

Český překlad šestého dílu knihy o kouzelnickém učni Harry Potterovi, na nějž netrpělivě čekají tisíce dychtivých čtenářů, by se v českých knihkupectvích mohl objevit do letošních Vánoc. Pevný termín jeho vydání ale nakladatelství Albatros ještě nestanovilo, řekl ČTK překladatel Pavel Medek. "Zatím nemůžu nic slíbit. Konečné datum bude záležet na Albatrosu, i když to hodně záleží i na mě. Budeme se snažit, aby to bylo ještě na vánoční trh, ale zatím to potvrdit nemůžu," dodal.

Obrovského tlaku čtenářů si je vědom. Proto se první týden po světové premiéře knihy Harry Potter a Princ dvojí krve zavřel na svou chatu u Slapské přehrady, aby měl klid na překlad prvních kapitol. "Schovávám se na venkově. Albatros mi filtruje telefonáty a maily, za to jsem jim vděčný," poznamenal. Po zkušenostech z práce nad předchozími díly totiž ví, že první týdny po jejich vydání mu hodně lidí volá a ptá se na další osudy oblíbených hrdinů.

Filmová škola v Hradišti uvedla záznam procesu s Horákovou

Zaplněný sál Slováckého divadla v Uherském Hradišti v neděli zhlédl první ze tří částí unikátního šestihodinového dokumentu z procesu s Miladou Horákovou. Kompletní záznam se promítal ve světové premiéře v rámci Letní filmové školy. Byl také doplněn komentářem odborníků.

Horáková byla poslankyní za národní socialisty. Po komunistickém puči v únoru 1948 se na protest vzdala mandátu. Posléze neúspěšně iniciovala společný postup nekomunistických stran. Ve vykonstruovaném procesu byli spolu s ní k smrti odsouzeni také Jan Buchal, Oldřich Pecl a Záviš Kalandra.

O jednotlivých protagonistech procesu a historických souvislostech diváky informovala například historička Zora Dvořáková, která o Horákové napsala knihu. Materiál se promítal měsíc po 55. výročí popravy Horákové. "Jde o to, aby se mladí lidé mohli podívat na jednu z nejhanebnějších věcí, jaká byla v naší země spáchána, a jakých krutostí byl komunistický režim schopen," řekl ČTK ředitel Národního filmového archivu Vladimír Opěla. Záznam, který byl pořizován k propagandistickým účelům, nebyl nikdy uváděn celý; zřejmě proto, že hlavní protagonisty se komunistickému režimu nepodařilo zlomit. Zachoval se však v archivu.

"Po roce 1948 ztratil archiv samostatnost a přidružoval se vždy k nějakým institucím, v roce 1952 spadal pod ministerstvo vnitra. Právě v této době se do archivu materiál v surovém stavu asi dostal," uvedl Opěla. O existenci záznamu se v té době vědělo, ale našel se až v roce 1969 při inventarizaci. "Když jsme dělali inventarizaci v depozitáři, byly tam dvě paní. O jedné jsme věděli, že je nakloněná komunistům, ta naštěstí na materiál nenarazila jako první. Zpracovala jej druhá pracovnice, která celých dvacet let o existenci záznamu dokázala mlčet," uvedl ředitel. Po roce 1989 archiv záznam zabezpečil, překopíroval a nabídl Občanskému fóru, stejně jako materiál o T.G. Masarykovi a Janu Palachovi. Doposud se využily jen některé části filmu, do budoucna by archiv chtěl film zrekonstruovat a doplnit jej o rozhlasové záznamy.

Tvůrce oblíbených večerníčků Zdeněk Smetana oslaví osmdesátiny

Zvláštně střapaté postavičky dobromyslných skřítků Křemílka a Vochomůrky, neposedy Rákosníčka, Malé čarodějnice či psíků Štaflíka a Špagetky a mnoha dalších figurek večerníčků baví, teší a vychovávají už několikátou generaci dětí. Výtvarnou podobu jim dal a oživil je Zdeněk Smetana, který se nesmazatelně zapsal do historie televizních pohádek. V úterý 26. července se dožije 80 let.

Podle režiséra a výtvarníka Zdeňka Smetany je na pohádce nejhezčí pocit jistoty, že dobro zvítězí nad zlem. Proto se mu nelíbí, že spousty dnešních importovaných pohádek jsou studené a tvrdé. Schází jim poezie a pohoda, jaká je v těch českých. "Mám pocit, že na mých postavičkách se dětem i dospělým líbí to, že to nejsou bombastičtí akční hrdinové," vyznal se kreslíř. Příkladem jsou zrovna Křemílek s Vochomůrkou, nejstarší Smetanovi skřítkové, které oživil už v roce 1968. "Občas si něco navzájem provedou, ale když jde do tuhého, drží při sobě. A to asi umějí děti ocenit až doteď," komentoval jejich oblibu autor.

Bratři Vetešníkové jsou veslařskými mistry světa do 23 let

Bratři Jan a Ondřej Vetešníkové se v Amsterodamu stali veslařskými mistry světa do 23 let. Ve finále soutěže dvojskifů lehkých vah na premiérovém šampionátu této věkové kategorie Češi v neděli porazili portugalskou posádku bezmála o dvě vteřiny a získali zlaté medaile.

Kajakářka Hilgertová vyhrála závod Světového poháru v Seu

Kajakářka Štěpánka Hilgertová vyhrála nedělní závod Světového poháru slalomářů na divoké vodě v Seu d'Urgell. Deblkanoisté Jaroslav Volf s Ondřejem Štěpánkem vybojovali stříbrnou medaili, když prohráli pouze s olympijskými vítězi Pavolem a Peterem Hochschornerovými ze Slovenska.

Češi kralovali mistrovství světa v kuličkách

Z mistrovství světa jednotlivců v kuličkách, které se o víkendu konalo v Praze, vyšli čeští borci jako jednoznační vítězové - obsadili prvních pět příček z 15, o zbylé se podělili se svými soupeři z Německa. Absolutním vítězem se stal počítačový expert Svatoslav Štěrba. "Bylo to velké překvapení. Všichni vsázeli na největšího favorita, kterým byl Pavel Zoufalý. Ten ale skončil až třetí," řekl ČTK prezident Českého kuličkového svazu Petr Šejba. Z německých hráčů zabodoval nejlépe Randolf Hildekandt, držitel titulu mistra světa v kuličkách v kategorii týmů. Kuličky, které patřívaly k oblíbené zábavě dětí, hrají dnes spíš dospělí. Před hliněnkami dávají hráči přednost skleněnkám, protože jsou vhodnější i pro ne zcela ideální terén.

V Karlovarském kraji mrzlo, byla tady nejstudenější letní noc

V Karlovarském kraji v noci na neděli klesla teplota pod bod mrazu a meteorologové zaznamenali nejstudenější noc od začátku léta. V Šindelové na Sokolovsku naměřila místní klimatologická stanice více než pět stupňů pod nulou. ČTK o tom informoval pozorovatel Českého hydrometeorologického ústavu Plzeň Rudolf Kovařík. Pod nulu klesla v Šindelové teplota už v sobotu kolem 22:00, kdy bylo naměřeno minus 1,3 stupně. V neděli mezi třetí až pátou hodinou ranní bylo ve dvou metrech nad zemí minus 0,8 stupně a při zemi minus 5,3 stupně.

Počasí

V pondělí čekáme oblačno, přechodně zataženo, občas déšť nebo přeháňky. Odpoledne ojediněle bouřky. Teploty do 24, na jihovýchodě do 28 stupňů.

24-07-2005