Denní souhrn zpráv Zprávy

18-04-2004

Tři čeští novináři zadržovaní v Iráku jsou zpět ve vlasti

Zpravodaj České televize Michal Kubal, jeho kameraman Petr Klíma a zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka jsou zpět ve vlasti. Dnes brzy ráno přiletěli speciálním armádním letadlem na staré pražské ruzyňské letiště. Pro novináře v sobotu večer odletěl do jihoirácké Basry náměstek ministra zahraničí Petr Kolář spolu s lékařem a psychologem. Novináři přiletěli těsně před šestou hodinou ranní. Na letištní ploše je čekali jejich příbuzní. V letištní hale pak při tiskové konferenci všichni tři novináři poděkovali vládě a českým úřadům. "Jsem moc rád, že jsem občanem této republiky, jejíž vláda se umí postarat o své lidi. Můžeme být opravdu vděčni českým úřadům za to, co pro nás udělali," řekl novinářům Kubal. Na otázku, co udělají novináři jako první věc v ČR, shodně odpověděli, že se chtějí obejmout se svými příbuznými. "To, co jsem chtěl, jsem již udělal. Objal jsem se se svou manželkou, objal jsem se svou maminkou a moc se těším na svého tříletého syna," řekl Vít Pohanka. Novináři se také shodli, že je nyní velmi láká sprcha a vlastní postel. "A co cítím já? Tak to jsou ty osm dní nošené kalhoty, košile a vesta, kterou jsem nesundával ani v noci," řekl s úsměvem Klíma.

Novináři na tiskové konference zhruba dvacet minut čelili dotazům směřujícím na podrobnosti jejich pobytu a jejich pocity. Za jedno byli například v názoru, že nyní budou ještě více vážit rizika, která je mohou na podobných cestách potkat a budou se o výjezdu do krizových oblastí rozhodovat spolu se svými nejbližšími. "Každé riziko jsem doposud zvažoval dvakrát, nyní ho budu zvažovat třikrát. Bude to mít nepochybně dopad na to, s jakou vervou se budu vypravovat do oblastí jako je Irák," řekl Pohanka. Novináři ale soudí, že zpravodajství z krizových oblastí je důležité a je podstatnou částí žurnalistiky. "Otázkou je, jaká míra toho rizika je ještě únosná," řekl Kubal. K situaci v Iráku podotkl, že nearabští novináři se v Iráku mohou jen velmi těžko pohybovat.

Po skončení tiskové konference odjeli novináři na vyšetření do vinohradské nemocnice. "Odebrali nám krev, změřili tlak a tep, prošli jsme vyšetřením na interně. Byla tam i psychiatrička, s níž jsme měli možnost mluvit," řekl ČTK odpoledne Pohanka. Dodal, že vyšetření mají ještě pokračovat. Dosavadní výsledky prohlídek ukazují na to, že jsou všichni tři v pořádku.

Hlasy pro Gašparoviče volili Slováci lepší obraz země ve světě

Čeští politikové a s nimi i čeští a evropští politologové hodnotí sobotní prezidentské volby na Slovensku, v nichž Ivan Gašparovič hladce porazil Vladimíra Mečiara, často jako vítězství menšího zla. Soudí, že voliči se volbou Gašparoviče rozhodli pro lepší obraz své země ve světě. Nové hlavě slovenského státu dnes český prezident Václav Klaus popřál, aby jeho působení v nové funkci bylo prospěšné pro Slovensko i pro vztahy s Českou republikou. K prohře bývalého premiéra Vladimíra Mečiara Klaus řekl, že "občan rozhodl". "Tak to na světě má být, a tak tomu bylo i na Slovensku," řekl Klaus novinářům v čínské Šanghaji, kde je na státní návštěvě. Předseda českého Senátu Petr Pithart označil v sobotu večer z amerického Texasu vítězství Ivana Gašparoviče nad Vladimírem Mečiarem za srozumitelné znamení, které Slováci dali sobě a světu. "Nepochybuji, že touto volbou se nic nezmění na mimořádně dobrých česko-slovenských vztazích," řekl Pithart. Podle předsedy Poslanecké sněmovny Lubomíra Zaorálka (ČSSD) se Slováci zvolením Gašparoviče prezidentem rozhodli pro lepší zahraničněpolitický obraz své země. Volba Vladimíra Mečiara by podle něj zkomplikovala vnímání Slovenska v Evropě i ve světě. Výsledkem volby byl překvapen předseda ODS Mirek Topolánek. "Já jsem se domníval, že pro současnou vládní koalici by vítězství Mečiara znamenalo více prostoru pro případnou spolupráci s HZDS. Myslím si, že občané Slovenska vybírali mezi menším a větším zlem a rozhodli se nakonec pro menší zlo. Tím nemyslím zlo v té absolutní podobě," řekl ČTK.

Česká republika má podle Klause zájem o spolupráci s Šanghají

Česká republika má zájem rozvíjet vztahy s čínskou Šanghají, které je jedním z nejrychleji se rozvíjejících měst světa. V Šanghaji to řekl prezident Václav Klaus, který sem dnes přiletěl z Hongkongu. Poté, co navštívil bývalé kolonie a nynější zvláštní oblasti Číny, Hongkong a Macao, je to první zastávka jeho cesty po nejlidnatější zemi světa v kontinentální Číně. Máme zájem s Šanghají rozvíjet vztahy ekonomického typu, i něco dalšího, například v oblasti kultury, uvedl Klaus, který se dnes sešel s šanghajským starostou Chanem Čengem. Šanghaj, která má podle statistik 13,2 milionu obyvatel, je výkladní skříní čínského ekonomického rozmachu. Spíše než starostou či primátorem je Chan Čeng předsedou vlády, řekl Klaus. Nicméně připomínkou toho, že Klaus přijel ze stále kapitalistického Hongkongu do ještě komunistické Číny bylo již uvítání na letišti. Vedle generálního ředitele úřadu šanghajské radnice Tu Ťia-Chaa ho zde přivítal i párek pionýrů v rudých šátcích s kyticí.

Hongkongský list se ptal Klause na spojení demokracie a ekonomiky

Hongkong dostal radu týkající se spojení demokracie a ekonomiky od nepravděpodobného globálního partnera - České republiky. Český prezident Václav Klaus řekl, že nerozumí obavám ústřední čínské vlády v Pekingu nad tím, že by demokracie ohrožovala ekonomický rozvoj - vzhledem ke zkušenostem své země při opouštění z bývalého sovětského bloku. Napsal to dnes hongkongský list South China Morning Post. List ve svém článku týkajícím se Klausovy návštěvy Hongkongu narážel na nynější spory s ústřední vládou v Pekingu kolem reforem týkajících se budoucích voleb v této bývalé britské kolonii, která je od roku 1997 pod čínskou správou. Zatímco se v Hongkongu minulý týden konaly demonstrace požadující úplné a přímé volby do místního zákonodárného shromáždění, parlament v Pekingu rozhodl, že jakákoli volební reforma musí mít nejprve požehnání centrální moci. Nyní je volena méně než polovina členů šedesátičlenného hongkongského zákonodárného sboru. "To bych nikdy, nikdy neřekl," řekl listu Klaus v souvislosti s obavami nad vlivem demokracie na ekonomiku. "V naší zemi politická svoboda nebránila ekonomické restrukturalizaci. Naopak politická svoboda ji umožnila." "Politické reformy začaly ihned po zhroucení komunismu...byly spontánní a byly rychlejší než ekonomické reformy," dodal. Podle Klause jen "nedělitelnost svobody" vede ke vzniku demokracie v každé společnosti se svobodnou ekonomikou, napsal hongkongský list.

Ministr Svoboda je po operaci v pořádku; čte si, jí i vstává

Ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU- ČSL) se po sobotní operaci v brněnské Úrazové nemocnici zotavil a daří se mu dobře. "Stav pacienta se podstatně zlepšil, jí a už se i staví vedle lůžka," řekl dnes novinářům ředitel nemocnice Petr Zelníček. Odmítl spekulovat o dalším pooperačním vývoji s tím, že pacient je stále léčen a nyní jej čeká rehabilitační program. Ředitel zopakoval, že při čtvrteční autonehodě si ministr poranil páteř v oblasti šestého krčního obratle. Úrazem byla sice postižena meziobratlová ploténka, ale operace stav zlepšila. Lékaři počítají s tím, že Svoboda nyní absolvuje obvyklou pooperační léčbu přímo v Brně. Podle Zelníčka je spolu se Svobodou v nemocnici i jeho žena. "Lékař není dozorce, proto si pan ministr volí návštěvy sám a zná naše přání, aby jich bylo co nejméně," zdůraznil ředitel. Dále připomněl, že vicepremiér je v pracovní neschopnosti jako každý běžný člověk po utrpěném úrazu. Bližší informace o dalším vývoji ministrova zdravotního stavu sdělí lékaři na pondělní tiskové konferenci v Brně. Sedmačtyřicetiletý Cyril Svoboda havaroval spolu se svým doprovodem ve čtvrtek pozdě večer na dálnici poblíž Vyškova. V době nehody spal, proto neměl podle lékařů obranné reflexy a zranil se vážněji než osádka služebního vozu.

Škromach chce spojit se zákonem o přiznáních důvěru ve vládu

Vládní návrh zákona o majetkových přiznáních je podle místopředsedy ČSSD a ministra práce Zdeňka Škromacha pro jeho stranu natolik důležitý, že s ním možná vláda spojí hlasování o své důvěře. Škromach to dnes řekl v pořadu Sedmička televize Nova. Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek ale takové opatření považuje za nepřiměřené. ČTK řekl, že kompromis ohledně zákona je v koalici dohodnut. "Považoval bych za nepřiměřené, kdyby s takovýmto zákonem chtěla vláda spojit svoji důvěru. Uzavřeli jsme dohodu o tom, jak má ten zákon vypadat a jsme připraveni tu dohodu dodržet," řekl Kalousek. Lidovci i unionisté již dříve naznačili, že podpoří jen takovou podobu majetkových přiznání, které kopírují koaliční dohodu. "Já si myslím, že je to tak důležitý zákon, že by s ním i vláda mohla spojit důvěru. Myslím, že je to tak zásadní věc pro tuto vládu, že bychom tohoto prostředku mohli použít," řekl Škromach. Dodal, že majetková přiznání jsou pro ČSSD prioritní věcí.

Evropská banka pro obnovu a rozvoj očekává v ČR čtyřprocentní růst

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) očekává v České republice letos zrychlení hospodářského růstu z loňských 2,9 procenta na čtyři procenta. Za hlavní rizika považuje fiskální politiku a vývoj na hlavních vývozních trzích, zejména v Německu. Pokud jde o veřejné finance, považuje je banka za hlavní problém u všech tří hlavních zemí vstupujících nyní do Evropské unie, tedy Česka, Polska a Maďarska. "Je zřejmé, že nedošlo k významnějšímu zvýšení fiskální discipliny," uvádí se v nové zprávě, kterou banka dnes vydala. Český deficit se snížil z 6,7 procenta HDP v roce 2002 na loňské 5,8 procenta s vyloučením příjmů za privatizace, ale se započtením výdajů na restrukturalizaci bank. Fiskální reforma by měla stabilizovat veřejné finance, ale veřejný dluh ve střednědobé perspektivě podle banky dále poroste. Jsou tedy nutné další reformy, a to i ve zdravotním zabezpečení a penzijním systému. EBRD zveřejnila svou aktualizovanou zprávu o zemích na východ od dnešní hranice Evropské unie v předvečer svého výročního zasedání v Londýně.

Wiesenthal: Sebevražedné útoky jsou zločiny proti lidskosti

Centrum Simona Wiesenthala požaduje, aby mezinárodní společenství prohlásilo sebevražedné atentáty za zločiny proti lidskosti. Českou veřejnost seznámilo s touto výzvou světovým vůdcům při dnešním pražském shromáždění proti antisemitismu. Organizátoři kampaně sbírají podpisy a zasílají je nejvyšším představitelům USA, Velké Británie, Německa a Francie. Čeští aktivisté chtějí výzvu předat premiéru Vladimíru Špidlovi. Iniciativa usiluje o to, aby svět našel konkrétní právní mechanismus, který pomůže "pohnat před soud" nejen pachatele sebevražedných bombových útoků, ale také organizace, které školí, financují a inspirují mládež, aby přijímala "kult smrti". V posledních měsících se mezinárodní terorismus a sebevražedné atentáty namířené proti nevinným civilistům rozšířily daleko za hranice Spojených států a Izraele, připomíná výzva. Nové mezinárodní úsilí iniciované Simonem Wiesenthalem má za cíl označit sebevražedné útoky za zločiny proti lidskosti, ať je jejich pachatelem kdokoli a ať jsou jejich oběti kdekoli.

Židé zaznamenali větší profesionalizaci pravicových extremistů

Čeští Židé neregistrovali loni žádný antisemitský násilný útok proti člověku. Útoky proti židovskému majetku a symbolům se podle nich omezily na hřbitovy a pomníky. Zaznamenali však větší profesionalizaci pravicových extremistů. Uvádí se to ve zprávě o projevech antisemitismu v České republice, kterou ČTK poskytl předseda Židovské obce v Praze Tomáš Jelínek. Pravicoví extremisté se podle tohoto zdroje v daleko větší míře soustřeďují na osvojování si nových forem antisemitismu - popírání holokaustu a protiizraelskou rétoriku. Dosud převažujícím prostředkem šíření antisemitismu je v Česku literatura. Na knižním trhu se objevily dva antisemitské tituly, upozorňuje zpráva, která je úvodní prací vznikajícího Fóra proti antisemitismu při pražské židovské obci. V Česku je situace tradičně hodnocena velmi dobře, a to především ve srovnání s násilnými útoky v řadě zemí západní Evropy, konstatoval Jelínek. Získat oficiální údaje o antisemitských útocích však není podle něj možné, protože nejsou sledovány.

Lidé připomněli oběti šoa a vystoupili proti antisemitismu

Shromáždění proti antisemitismu nazvané Všichni jsme lidi bylo dnes v Praze manifestací proti lhostejnosti a proti všem formám rasové nesnášenlivosti. Stalo se současně v Den šoa, kdy si židovský národ připomíná šest milionů Židů vyvražděných za druhé světové války. Ve Valdštejnské zahradě se sešlo několik set lidí. "Většina Evropanů si myslí, že mezi všemi zeměmi škodí světovému míru nejvíce židovský stát," připomněl nedávný průzkum veřejného mínění Mojmír Kallus z občanského sdružení Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ). Jak Kallus upozornil, v Evropě narůstají protižidovské projevy a nálady, mimo jiné výzvy k útokům proti synagogám, hanobení hřbitovů či neonacistické koncerty. Dnešní shromáždění bylo naopak podporou státu Izrael. K nekompromisnosti ke všem projevům rasové nesnášenlivosti vyzval primátor Pavel Bém. Dnešní iniciativu ICEJ a Společnosti křesťanů a židů ocenil jako "práci, které není nikdy dost". "Antisemitismus slouží jako lakmusový papírek podle kterého se pozná stav společnosti. Tam, kde začne nenávist proti Židům, přijdou na řadu i další," připomněl v té souvislosti Kallus.

Obyvatelé Jistebnice na Táborsku odmítli sklad vyhořelého paliva

Obyvatelé Jistebnice na Táborsku v dnešním místním referendu jednoznačně odmítli výstavbu hlubinného úložiště radioaktivního odpadu v okolí své obce. Drtivá většina z nich pověřila zastupitelstvo, aby k zabránění stavby využila všech zákonných prostředků, které mají jako účastníci správních řízení a vlastníci nemovitostí. Referenda se zúčastnilo 51,25 procenta ze 1606 oprávněných osob, takže je platné. "Na první otázku, zda souhlasí s tím, aby bylo v lokalitě Božejovice-Vlksice vybudováno hlubinné úložiště vyhořelého jaderného paliva, odpovědělo záporně 97,33 procenta účastníků. Téměř stejná část hlasujících, 96,23 procenta, pověřilo obec, aby usilovala o zabránění stavby" řekl ČTK starosta Jistebnice František Plocha (nezávislý). Jistebnice se tak stala další obcí v Jihočeském kraji, která odmítá vybudování úložiště radioaktivního odpadu ve svém katastru. Již dříve se stejně vyslovily obyvatelé obcí Lodhéřov a Deštná na Jindřichohradecku, Přeštěnic u Milevska, Nadějkova, Božetic a Zhoře u Milevska.

Podnikatelé v zemědělství se musejí podle zákona zaevidovat

Zemědělské podniky právnických osob se musí od 1. května zaevidovat u obecních úřadů obcí s tzv. rozšířenou působností. Povinnost stanovuje novela zákona o zemědělství pro všechny zemědělské podnikatele. Samostatně hospodařící rolníci se mohou evidovat do jednoho roku od nabytí účinnosti normy, tedy do 1. května 2005, sdělilo ČTK ministerstvo zemědělství. "Smyslem je lepší kontrola," řekl ČTK Hugo Roldán z odboru komunikace MZe. Pro zápis do evidence musí splnit žadatelé stanovené podmínky včetně odborné způsobilosti. Stát tak chce podle Roldána mimo jiné zajistit kontrolu na tím, aby zemědělství dělali lidé, kteří mu rozumějí. Evidenci zemědělského podnikatele povedou příslušné obecní úřady obcí s rozšířenou působností. Hospodáři obdrží osvědčení o zápisu do evidence, který je bude stát administrativní poplatek. Fyzické nebo právnické osobě, která provozuje zemědělskou výrobu, aniž by byla zaevidována, může obecní úřad udělit pokutu až do 200.000 korun.

Nejkrásnější dívkou ČR se stala Jana Doleželová z Uničova

Miss České republiky roku 2004 byla dnes v karlovarském Grandhotelu Pupp korunována Jana Doleželová z Uničova na Olomoucku. Dvaadvacetiletá studentka farmaceutické fakulty měří 176 centimetrů a má míry 87-57-89. Získala také titul Miss televizních diváků. Korunku jí nasadila loňská miss Lucie Váchová. První vicemiss se stala dvaadvacetiletá účetní Michaela Wostlová z Českých Budějovic. Třetí místo v soutěži o českou královnu krásy obsadila osmnáctiletá studentka střední průmyslové stavební školy Edita Hortová z Brna. Korunovaci provázel zmatek. Předseda poroty a prezident pořádající agentury Art Production K/2 Miloš Zapletal totiž při vyhlašování třetího místa popletl obálky. Třetí místo omylem přiřkl Wostlové, zatímco jí náleželo místo druhé. Když zval moderátor Jan Čenský na pódium loňskou vicemiss Kláru Medkovou, neodpustil si proto štiplavou poznámku. "Doufám, že je to správně. Loni snad byl pan Zapletal ještě při smyslech," poznamenal. Titul Miss sympatie získala Pavla Sudová z Plzně a titul Miss talent Monika Horáková.

Poprvé vyšel Nedělní svět, nabízí zpravodajství, kulturu i sport

Dnes vyšly poprvé noviny Nedělní svět, které na 48 stranách nabízejí zpravodajství z politiky, ekonomiky, kultury i sportu. Dnešní výtisk je zdarma, od příští neděle noviny budou stát 12 korun, tedy stejně jako konkurenční Nedělní Blesk, který byl dosud na tuzemském trhu osamocen. Nedělní svět má čtyři části - aktuální zpravodajství, sport, oddíl Pohoda je věnován životnímu stylu a pod označením Scéna se skrývají informace z kultury a zábavy. Dnešní číslo přináší například informaci o tom, že Český svaz ledního hokeje loni neoprávněně prodal komerční práva na grafické znaky mistrovství světa v hokeji, a rozhovory s primátorem Pavlem Bémem a s hokejistou Jaromírem Jágrem. "Nedělní svět je koncipován jako nebulvární titul, inteligentně postavená alternativa vůči Nedělním Blesku," řekl dříve ČTK Dalibor Balšínek z vydavatelství Mediacop, které noviny vydává. "Nedělní Blesk je natolik etablován na trhu, že to nijak nepocítí," uvedl k nové konkurenci šéfredaktor těchto novin Martin Švehlák. Nový titul bude podle něho bez silného zázemí a spojení se zavedeným deníkem čekat těžký boj o místo na trhu.

V senátní zahradě bude 1. května jazz, irská i staropražská hudba

Rozšíření Evropské unie se bude slavit 1. května ve Valdštejnské zahradě s pivem, klobásami a tvarůžky. Zahradou ze 17. století k tomu budou znít jazz, staropražský šlamr a tradiční irská hudba. Oslavy ve stylu lidové veselice připravují na prvomájové odpoledne předsedové parlamentních komor Lubomír Zaorálek a Petr Pithart. Slavnost plánují jako setkání poslanců a senátorů, zástupců velvyslanectví 25 členských zemí EU s obyvateli a návštěvníky hlavního města. Pozváni byli také členové vlády, představitelé krajů a soudů či ombudsman. Tříhodinové oslavy začnou od 17:00 evropskou hymnou, Pithart a Zaorálek si chystají projevy. Zájemci budou moci ve slavnostně nasvícené zahradě setrvat až do 22:00, případně také navštívit historickou expozici v sídle Senátu. Malostranské zahradě dominuje vodní nádrž s kapry a karasy na straně blízko stanice metra a umělá krápníková stěna, sala terena a bronzové sochy manýristy Adriana de Vries. Obdivovanými obyvateli zahrady jsou volně žijící pávi, k jejichž sousedům patří výři ve voliéře.

Divadla z festivalu Šest z šedesátých sklidila aplaus vstoje

Vyprodané sály a potlesk vstoje - to vše doprovázelo české a slovenské divadelní soubory, které se v uplynulých dnech představily slovenskému publiku v Košicích a Zvolenu v rámci tzv. jarního turné festivalu Šest z šedesátých. Akce, jež měla premiéru loni v Praze přinesla v obou slovenských městech po čtyřech představeních z repertoáru pražského Divadla na Zábradlí, Činoherního klubu, Semaforu a slovenského Radošínského naivního divadla. "Reakce lidí byly nadmíru nadšené," řekla ČTK Jitka Molavcová, členka divadla Semafor, které ve Zvolenu o víkendu uzavíralo akci. Jak dodala, vystoupení pražského kultovního divadla jsou na Slovensku stále vzácná a každé setkání se slovenským divákem je proto tím spontánnější. "Kontakty se slovenskými umělci máme ale pořád živé," připomenula. "Nedávno jsem se například zúčastnila v Nitře natáčení televizního pořadu a do své show mě pozval i známý komik Milan Markovič," dodala. Jak ČTK prozradil šéf divadla Jiří Suchý, Semafor v těchto dnech finišuje s přípravou premiéry, kterou pod názvem Sex a sex je dvanáct uvede 12. května v pražském divadle U Hasičů. "I po vystoupeních na Slovensku jsme ještě po nocích zkoušeli," dodal.

Přibyslav má asi největší koncentraci ochotníků v širokém okolí

V třiapůltisícovém městečku Přibyslav na Havlíčkobrodsku působí pět amatérských divadelních souborů a vznik šestého se připravuje. "Na počet obyvatel máme asi největší hustotu ochotníků v širokém okolí," řekla dnes ČTK místní organizátorka Anna Šauerová při zahájení 21. ročníku přehlídky amatérských divadelních souborů Divadelní Přibyslav 2004. Náklonnost místních lidí k divadlu je podle ní dána patrně dlouhou tradicí. Ochotníci v Přibyslavi působí už od roku 1857. Vedle samotných herců se představeních podílejí i jejich příbuzní a přátelé v rolích řemeslníků, kulisáků, osvětlovačů nebo kadeřnic. Podle Šauerové se ještě nestalo, že by ochotníci nevyprodali místní kulturní dům. "Lidi se vždycky rádi přijdou podívat, co tam ti blbci jejich známí zase vyvedou," řekla se smíchem Šauerová. Amatérských divadelníků si považuje také herec Stanislav Zindulka, který festival zahájil. "Sám jsem vylétl z ochotnického hnízda. Je to jedna z nejlepších činností, která může člověka potkat," řekl ČTK Zindulka, který začínal s ochotníky v rodné Jilemnici.

Český pár zachráněn po ztroskotání jachty u australských břehů

Starší český manželský pár byl zachráněn a převezen do bezpečí poté, co jeho jachta narazila na útes u břehů severovýchodní Austrálie, stala se neovladatelnou a začala nabírat vodu. Oznámila to dnes agentura AP s odvoláním na místní záchrannou službu. Podle ní šlo o manželský pár zhruba "šedesátníků", kteří absolvovali cestu kolem světa. Právě pluli kolem Velkého korálového útesu, když jejich člunu v bouřlivém počasí vypověděl službu motor. Nacházeli se v té chvíli asi 100 námořních mil od ústí řeky Lockhart, poblíž města Cairns. Špatně ovladatelné plavidlo jménem Buke Falos pak narazilo do útesu a začala do něj vnikat voda. Tísňové volání zachytila pobřežní služba v sobotu v půl osmé večer (11:00 SELČ). Trosečníci strávili těžkou noc v nebezpečných vlnách. Posléze byli značně vyčerpáni, ale nezraněni, zachráněni vrtulníkem a převezeni do nemocnice v Cairnsu. Pár byl podle prvních údajů v Cairnsu již od prosince a právě se vydal na další část své cesty kolem světa.

Horolezci na Čo Oju postavili výškový tábor a jsou kompletní

Horolezci Radek Jaroš a Martin Koukal, mistr světa v běhu na lyžích, postavili na své expedici na himálajský vrchol Čo Oju první výškový tábor. Dostali se do výšky 6400 metrů nad mořem a zase slezli do základního tábora. Dnes se k nim opět připojil třetí člen výpravy Petr Vavrys. Jaroš s Koukalem se do tábora CI poprvé prošli po ledovcové moreně poseté sutí a posledních 400 výškových metrů zdolali další prudký kopec suti. "Mám pocit, že to Martinovi ani nevadilo. Zvládl to do pěti hodin. Holanďani, kteří tam už mají tři stany, říkali šest," napsal Jaroš na své internetové stránce. V CI chrání stan z levé strany metrový skalní hřebínek. "Vpravo padá skála a suťoviště do asi čtyřsetmetrové hloubky," popsal Jaroš. Oba horolezci se bez problémů vrátili do základního tábora a rozloučili se svým trekařem Manfredem Strnadem. V neděli měli Češi v plánu vylézt do CI, kde chtěli přespat a pak se vyšplhat a založit CII ve výšce okolo 7100 metrů. Kvůli počasí cestu odložili. "V sobotu celé odpoledne a noc sněžilo, a proto jsme se rozhodli, že nikam nepůjdeme," uvedl Jaroš.

Česká republika prohrála s Ruskem 4:7, v prodloužení 0:1

Hokejisté České republiky prohráli v odvetném utkání o třetí místo série Euro Hockey Tour v normální hrací době s Ruskem 4:7, v šesté minutě nastaveného času rozhodl o úspěchu ruského týmu Sergej Zinovjev. Výsledek: Česká republika - Rusko 4:7 (2:2, 1:1, 1:4), prodloužení 0:1 Branky a nahrávky: 2. Průcha (Hamr), 15. Průcha (Dopita, J. Hlinka), 33. Hamr (Dopita), 53. Prospal (Výborný) - 10. Ovečkin, 15. Zinovjev (Zelepukin), 38. Ovečkin (Zelepukin), 43. Mozjakin, 48. Proškin (Bykov), 54. Kalinin (Zelepukin), 60. Antipov, 66. Zinovjev. Rozhodčí: Lärking (Švéd.) - Blümel, Pouzar (oba ČR). Vyloučení: 2:3. Využití: 1:1. Diváci: 9315. První zápas: 5:1.

Vyoral skončil na ME v prostných pátý, Konečný na přeskoku osmý

Vynikající páté místo vybojoval David Vyoral na mistrovství Evropy ve sportovní gymnastice ve finále prostných. Ve vyrovnané soutěži získal za svou sestavu 9,475 bodu a k medaili mu scházely dvě desetiny bodu. Druhý český zástupce ve finále Martin Konečný, šestý ze sobotního víceboje, skončil v přeskoku osmý. Další dvě zlaté medaile získal evropský šampion ve víceboji Marian Dragulescu z Rumunska. Vedle triumfu v prostných se prosadil i na přeskoku. Kůň našíř se stal kořistí dalšího Rumuna Ioana Silvia Suciua, na kruzích se o zlato podělili Řek Dimosthenis Tampakos s Alexandrem Safoškinem z Ruska.

Pekárková druhý titul na cyklistickém šampionátu nezískala

Překvapivou mistryní republiky v cyklistickém závodu s hromadným startem se dnes stala Martina Růžičková. Oddílová kolegyně absentující české jedničky Lady Kozlíkové z týmu Rostex Quantum měla nejrychlejší finiš z vedoucí skupiny, která přijela pohromadě do cíle v Dobrušce. Favorizovaná Julie Pekárková se po vítězství v sobotní časovce dnes musela spokojit se čtvrtým místem. "Všechny soupeřky čekaly, co udělám. Jelo se hrozně pomalu a spurt není mojí silnou stránkou," povzdechla si Pekárková, která v minulosti vyhrála mistrovský závod s hromadným startem třikrát. Její ambice na další titul zhatilo pomalé tempo. "Bohužel, snažila jsem se odjet, ale nepovedlo se mi to ani v nejtěžším kopci, protože foukal dost silný protivítr. Holky za mnou se střídaly a udržely se mě," líčila průběh závodu. Pekárková bojuje o druhé volné místo v olympijském závodě vedle Kozlíkové. "Po dnešku mám dost velké obavy. Podle posledních kritérií by měl rozhodovat počet bodů UCI. Za dnešní vítězství jich bylo patnáct a to se dá těžko dohnat. V závodech v zahraničí je velký úspěch udělat bod," uvedla česká dvojka, která letos už startovala i ve Světovém poháru.

Čeští triatlonisté jsou bez medaile, mistrem Evropy je Henning

Poprvé od roku 2000 nezískali čeští triatlonisté na mistrovství Evropy žádnou medaili. Filip Ospalý dnes obsadil ve španělské Valencii jedenácté místo a nenavázal na zlato a dvě stříbra z předchozích let. Jan Řehula skončil dvaadvacátý. Mistrem Evropy se stal Dán Rasmus Henning před domácím Enekem Llanosem. Třetí skončil Němec Maik Petzold.

Pešek se Smržem v úvodu motocyklového šampionátu nebodovali

Ani jeden z českých motocyklových závodníků nedokázal v úvodu mistrovství světa na silnici v jihoafrickém Welkomu bodovat. Lukáš Pešek obsadil v kubatuře do 125 ccm dvacáté místo a Jakub Smrž byl ve dvěstěpadesátkách ještě o jednu pozici horší. V královské třídě MotoGP se rozjel za šestým titulem Ital Valentino Rossi, který vyhrál i při své závodní premiéře na stroji Yamaha.

Počasí

V noci na pondělí polojasno až oblačno, místy slabý déšť. Teploty 9 až 5 stupňů. V pondělí se očekává oblačno až polojasno, místy déšť. Postupně od západu zataženo s deštěm nebo přeháňkami, místy bouřky. Teploty 16 až 20, na západě kolem 14 stupňů.

18-04-2004