Denní souhrn zpráv Zprávy

12-06-2005

Premiér Paroubek chce podporovat posilování soudcovské samosprávy

Ministerský předseda Jiří Paroubek (ČSSD) podporuje snahu soudců posílit jejich kompetence na úkor ministerstva spravedlnosti. V diskusním pořadu televize Nova uvedl, že se chce v nadcházejícím týdnu nad návrhem kolegia šéfů krajských soudů sejít s ministrem spravedlnosti Pavlem Němcem. Posílení kompetencí soudů podle Paroubka může mít pozitivní efekt, změna ale není možná během zbývajících 12 měsíců fungování současné vlády.

Kolegium soudců navrhuje vznik samosprávného orgánu, jakési nejvyšší soudcovské rady. Podle nich by se práce justice zrychlila a zefektivnila. Premiér si přečetl na toto téma článek předsedy Městského soudu v Praze Jana Sváčka o fungování takového systému v Nizozemsku. I tam se podle Paroubka o změně diskutovalo tři roky. Premiér si nápadu považuje natolik, že ho hodlá zařadit do volebního programu ČSSD pro sněmovní volby 2006. Ministerstvo spravedlnosti je ochotno jednat s představiteli soudů o posílení jejich kompetencí, například při rozdělování finančních prostředků, personální a organizační práci.

Školné nebo poplatky u lékaře jsou možné podle premiéra za 10 až 15 let

Zavedení školného nebo poplatků u lékaře přichází v České republice v úvahu až za deset nebo 15 let. Dnes na to má většina Čechů příliš malé příjmy, řekl v televizním pořadu na Nově premiér Jiří Paroubek. Chystanou deregulaci nájmů podle něj musí doprovázet kompenzace, aby na to nedoplatili chudší lidé. Návrhy na školné, přímé platby ve zdravotnictví nebo okamžitou deregulaci nájmů bez náhrady podle Paroubka musejí zmizet i ze strategie hospodářského růstu, kterou připravil vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn. Radikální Jahnovy návrhy podle Paroubka nemají smysl v situaci, kdy je průměrná mzda v zemi 18.000 korun hrubého a asi tři čtvrtiny obyvatel má příjem ještě nižší. Strategii pro růst hospodářství prý ČR potřebuje, dokument však musí brát v úvahu ekonomickou realitu. Asi 80 až 85 procent z téměř 300 Jahnových návrhů jsou podle premiéra bezproblémové věci, které bude prosazovat.

Miliardy, které scházejí v pokladně Všeobecné zdravotní pojišťovny, a na druhé straně přebytky jiných pojišťoven jsou podle premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD) následkem špatně založeného systému financování zdravotnictví. Do budoucna proto podle něj není vyloučeno, že místo několika pojišťoven bude jen jedna. "Pan premiér konečně přiznal strategii ČSSD od roku 1998," reagoval na ideu ředitel Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček. Systém podle něj prošel svým vývojem, počet pojišťoven se snížil z více než dvaceti na devět, a nyní je v ekonomicky stabilizovaném stavu. "Problém je v pozici Všeobecné zdravotní pojišťovny, ne v zaměstnaneckých pojišťovnách," řekl Gajdáček s tím, že bez peněz na účtech zaměstnaneckých pojišťoven by nefungovaly ordinace. Zatímco tyto pojišťovny jsou schopny proplácet účty hned, VZP tak činí často s velkým zpožděním.

Ministři Němec a Jahn se již dohodli na nové podobě úpadkového práva

Návrh nové podoby úpadkového práva je již hotov. Ministr spravedlnosti Pavel Němec a vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn se dohodli na konečné podobě návrhu a vláda by o něm mohla rozhodovat přibližně počátkem září. Reforma by měla zrychlit a zjednodušit úpadky a zvýšit pravomoci věřitelů na úkor soudců.

Současná úprava úpadků v ČR je podle expertů katastrofální. Konkurzy trvají léta a věřitelé získají nazpět průměrně jen 17 procent pohledávek, což je nejméně v Evropské unii. Konkurzy navíc mají naprostou převahu nad sanací problémových podniků. Zatímco návrhů na konkurz je v ČR ročně kolem 4000, vyrovnání je nejvýše pár desítek. Úpadek firem by se měl podle návrhu expertů řešit buď konkurzem, nebo reorganizací. Na tu by však měly nárok pouze firmy s alespoň 100 zaměstnanci nebo s tržbami nad 100 milionů korun. Snažit se reorganizovat menší podniky by podle Jahnových expertů nemělo příliš smysl.

Nový zákon by měl zavést také osobní bankrot pro občany nebo drobné podnikatele. Ten je podle expertů nutný kvůli rostoucímu zadlužování obyvatel a stále větší oblibě splátkových prodejů. Lidé by měli mít možnost se oddlužit jednorázovým vyrovnáním nebo splátkovým kalendářem. Zákon pamatuje i na dlužníky, kterým úpadek teprve hrozí. Ti by měli mít šanci překonat svůj krizový vztah mimo úpadkové řízení. Více chránit by se měl také takzvaný poctivý dlužník, tedy takový, který si úpadek sám nepřivodil a snaží se co nejvíce ho splatit. O většině věcí by nově měli rozhodovat sami věřitelé, zatímco dosud měly úpadek na starosti spíše soudy. Převody majetku dlužníka na příbuzné nebudou podle návrhu platit půl roku před zahájením konkurzu.

Věznice: Problémem jsou přeplněné cely a málo zaměstnanců

Přeplněné věznice, málo pracovních příležitostí a nedostatek peněz na zaplacení kvalitních zaměstnanců, tak vidí hlavní nedostatky ve vězeňství v uplynulém roce vězeňská správa. Odsouzení jsou podle ní také stále nebezpečnější, což nutí správu zpřísňovat bezpečnostní opatření ve věznicích. Vyplývá to ze zprávy, kterou na středečním zasedání vlády předloží ministr spravedlnosti. Vězeňská správa poukazuje především na to, že zatímco počet vězňů neustále roste, lidí, kteří je mají hlídat, naopak ubývá. Zatímco od roku 2003 stoupl počet vězňů asi o 3000 na současných 19.316, od vězeňské služby odešlo téměř 500 lidí a zůstalo jich 9680. Vláda přitom požaduje redukci stavů členů vězeňské služby v rámci snižování počtu státních zaměstnanců.

Nesplnilo se například očekávání, že české věznice uvolní zavedení alternativních trestů. Ubylo také podmínečně propuštěných. Pro odsouzené se také stále hůře shání vhodné zaměstnání. Loni pracovalo asi 45 procent z více než 12.000 vězňů, kteří mohou pracovat. Vězeňská služba nevylučuje možnost útoků, při kterých se zločinci budou snažit násilím osvobodit své odsouzené společníky. Problémem jsou i mobilní telefony, které mají vězni schované na celách. Vazební věznice jsou proto vybaveny speciálním zařízením, které může volání monitorovat. Přesto se každý rok u uvězněných najdou stovky přístrojů. Stejně jako jiné oblasti státní správy se i vězeňství potýká s korupcí. Kvůli korupčnímu chování bylo loni vyšetřováno deset a odsouzeno pět pracovníků vězeňské správy.

Kazatelka proti situaci v husitské církvi protestuje hladovkou

Šestačtyřicetiletá kazatelka Církve československé husitské Milena Tomešová ze Studnice u Náchoda zahájila hladovku. Svým protestem chce upozornit laickou veřejnost na spor mezi vedením církve a jejím patriarchou Janem Schwarzem. "Protestní hladovka je zaměřena proti nedemokratickým postupům současného vedení církve," řekla Tomešová. Spor v husitské církvi se vyhrotil po Schwarzových prohlášeních v médiích o neprůhledném hospodaření v kostele svatého Mikuláše na Staroměstském náměstí v Praze. Schwarz má údajně důkaz, že duchovní v kostele sv. Mikuláše nepřípustně vybírali poplatky za křest.

Podle předsedy lidovců Kalouska teď není šance prosadit v parlamentu referendum

V parlamentu v současnosti není šance přijmout zákon o referendu kvůli postoji opozičních ODS a KSČM, uvedl v pořadu České televize předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek. Proto by podle něj politici měli počkat na strategické rozhodnutí EU o evropské ústavní smlouvě a teprve pak rozhodnout, jakým způsobem dokument ratifikovat v ČR. Na otázku, zda vláda bude dál prosazovat všelidové hlasování, Kalousek uvedl, že na to neexistuje jednoznačná odpověď právě kvůli rozložení sil v parlamentu.

ČR a dalším novým zemím navrhovaný rozpočet EU vyhovuje

Od České republiky a dalších nových členských zemí EU se neočekává, že by svými postoji ohrožovaly na nadcházejícím summitu unie dohodu o rozpočtovém výhledu na období 2007-13. Ačkoli Lucembursko jako předseda EU předkládá návrh, který je podstatně nižší než původní verze Evropské komise, noví členové EU v něm příliš neztrácejí. Těmto státům jde především o výši prostředků určených na politiku soudržnosti, tedy na financování projektů ze strukturálních fondů EU. Oproti původnímu návrhu klesá tato kapitola výdajů pouze o 9 procent. Celkový pokles je přitom o 14 procent.

Po prvním "nástřelu" nepříznivém pro nové státy, který způsobil pobouření, opravilo Lucembursko parametry. Jeho stávající dokument umožňuje například České republice očekávat roční příjem ze strukturálních fondů, Fondu soudržnosti a částečně z titulu venkovského rozvoje ve výši nejméně 3,5 miliardy eur, tedy 110 miliard korun, zatímco odvod do společné pokladny se bude nadále pohybovat kolem miliardy eur (30 miliard korun). Dobrou zprávou pro nové členy je návrh zvýšit podíl EU na financování naprosté většiny projektů na 80 procent, což oslabí tlak na národní rozpočty.

Řidič, který vjel v Plané do lidí, měl v krvi 1,35 promile

Osmadvacetiletý řidič, který vjel do lidí při automobilové tuning party na letišti v Plané na Tachovsku, měl podle dechové zkoušky v krvi 1,35 promile alkoholu. Zranil sedm lidí. Jeden muž utrpěl těžké zranění, zbývající lidé lehčí. Řidič je obviněn z obecného ohrožení.

Nehoda se stala na akci, kam se sjeli majitelé aut, která si různě upravují. Svým sériově vyráběným vozům dávají sportovní vzhled, vybavují je výkonnými motory, audiosystémy a dalšími doplňky a upravují jejich karosérie i interiéry. Do Plané se sjelo asi 100 takových aut. Na letišti bylo asi 2000 lidí. Řidič z Plané jel se svým autem po vzletové dráze k hangárům letadel. Nezvládl řízení, sjel na travnatou plochu mezi stánky s občerstvením. Zde narazil do lidí.

Sněmovna rozhodne o vykázání pachatelů domácího násilí z obydlí

Pachatelům domácího násilí by od roku 2007 mohlo hrozit nejméně desetidenní vykázání z bytu nebo domu, v němž žijí s týranou osobou. Má to umožnit předloha, o jejímž přijetí rozhodne Poslanecká sněmovna na schůzi, kterou zahájí příští týden. Normu navrhla skupina poslanců v čele s Janem Kasalem (KDU- ČSL). Má šanci na schválení, ale není jasné, v jaké podobě. Například právě k tomu, že policie by mohla vykázat násilníky z bytu a domu, jsou někteří poslanci zdrženliví. Nejsou si jisti, zda policisté dokáží vždy správně vyhodnotit konkrétní situaci. Poslanci zvažují i zkrácení desetidenní lhůty vykázání.

Přísnější postih pachatelů domácího násilí je možný už od poloviny loňského roku, kdy začal platit zákon, podle něhož je domácí násilí trestným činem, za který může hrozit až osmiletý trest. S tresty počítá i nový trestní zákoník, o jehož přijetí má sněmovna rozhodnout do počátku července. Podle něj má hrozit pěti až dvanáctileté vězení mimo jiné lidem, kteří oběť domácího násilí utýrají k smrti.

Studenti válečné československé školy se sešli po 60 letech

Po šedesáti letech se v britském Llanwrtyd Wells sešli studenti válečné československé státní střední školy, která zde sídlila v posledních dvou letech druhé světové války. Duší srazu je lady Milena Grenfellová-Bainesová, která dokáže na jediný víkend sladit program více než 40 lidí s adresami od Prahy či Bratislavy, přes Washington po Austrálii. Na abiturientský večírek dorazil i štáb televize BBC, který připravuje půlhodinový dokument. Někteří z účastníků budou směřovat ještě do Prahy, kde budou oficiálně předávat své poznámky, učebnice a jiná mementa do Národního archivu.

Mnoho lidí i samotné bývalé žáky zajímá důvod jejich silnějších vazeb, které jim pomáhají, aby se scházeli navzdory tomu, že přijet je pro ně podstatně náročnější než u obvyklých abiturientských srazů. "Myslím, že to bylo tím, že mnozí z nás přišli o rodinu," říká bývalá předsedkyně dívčí samosprávy Hana Backerová, která se nakonec stala lékařkou ve velšském Cardiffu. "Tím pádem se tato škola a tito lidé stali rodinou. Starší děti se staraly o mladší a nebylo to jen obyčejné kamarádství ze školních lavic." S rodinným příměrem souhlasí i sir Nicholas Winton, který přijel na večírek z Londýna a který těsně před válkou dokázal vyvézt více než 600 dětí z Československa do Británie: "Je to moc fajn, když člověk takto vlastně získá druhou rodinu."

Celosvětový pochod proti hladu podpořilo v Praze asi 500 lidí

Asi 500 lidí se v Praze zúčastnilo celosvětového pochodu proti hladu. V tričkách s nápisy Fight hunger: Walk the world prošli pětikilometrovou trasu z Letné na Střelecký ostrov. Podle pořadatelů ze společnosti TNT se podařilo vybrat zhruba 300.000 korun na podporu vzdělání a potravinovou pomoc dětem v Tanzanii. "Cílem pochodu je vyřešení globálního problému hladu. Na celém světě trpí hladem na 300 milionů dětí. Na hlad a nemoci z podvýživy umírá denně kolem 18.000 dětí. To lze řešit jednak finanční podporou, jednak poukazováním na tyto skutečnosti. Řešení je jednoduché, když se zapojí dostatek ochotných lidí," řekl ČTK ředitel společnosti TNT Express v ČR Petr Chvátal. Na celém světě se podle jeho slov pochodu zúčastnilo na 200.000 lidí. Organizátoři předpokládají, že se podaří vybrat až tři miliony eur, tedy zhruba 100 milionů korun.

Děti v Kosovu dostaly od Čechů balíčky s oblečením a hračkami

Čeští vojáci společně s dobrovolníky z humanitární organizace ADRA předali nejchudším kosovským a bosenským dětem balíčky s oblečením, hygienickými potřebami a hračkami. Kamion odvezl na Balkán minulou neděli více než 250 adresných zásilek v celkové hodnotě téměř 300.000 korun. Výprava s humanitární pomocí nejprve navštívila severní Kosovo, oblast Podujevo, kde se student zlínské univerzity Rudolf Koukol dohodl s českými vojáky praporu KFOR na spolupráci. Ti v oblasti vytypovali 24 dětí z nejchudších a nejpočetnějších rodin.

Daňoví poplatníci slaví v ČR svobodu o dva dny dříve než loni

Poprvé od počátku jeho určování přestal den daňové svobody v ČR cestovat v kalendáři směrem k Silvestru, ale zamířil opačným směrem k Novému roku. Den, od kdy český daňový poplatník pomyslně přestává vydělávat na daně odváděné státu a pracuje pro svou peněženku, Liberální institut letos vypočítal na 14. června. Je to o dva dny dříve než v loňském roce. Tento pozitivní posun nastal především díky snížení daní ze zisků firem a taktéž zavedením slev na daních, podporující především rodiny.

Česká republika se pohybuje zhruba v polovině žebříčku OECD, který uvádí míru zdanění obyvatelstva. Mnohem dříve než v ČR slaví den daňové svobody ve Spojených státech, Mexiku nebo v daňově liberálním Irsku, naopak ještě několik týdnů si počkají v Dánsku nebo Švédsku. Ve srovnání jednotlivých složek daní Češi "úpí" pod jedněmi z nejvyšších odvodů na sociální pojištění, naopak užívají z hlediska Evropy "zanedbatelných" daní z majetku. Průměrné jsou pak české daně spotřební a příjmové. Mezi ekonomy však panuje poměrně čilá diskuse, jak den daňové svobody určit. Analytik Daniel Marek z Patria Finance například výsledek Liberálního institutu zpochybňuje, když podle jeho výpočtů den D spadá až na 24. června.

Zraněná horolezkyně je po operaci, mimo ohrožení života

Patnáctiletá horolezkyně, která v sobotu spadla při slaňování kopce Žďár na Rokycansku, je po operaci. Operace byla bez komplikací, dívka není v ohrožení života. Prognóza dalšího vývoje bude možná až po několika dnech, řekl administrátor Fakultní nemocnice v Plzni. Dívka patřila ke skupině, která zdolávala asi 50 metrů vysokou kolmou skalní stěnu na Ždáru u Svojkovic. Při sestupu spadla z 25 metrů do zalesněného nepřístupného terénu. Dívka si zlomila bederní páteř a utrpěla vnitřní krvácení do břicha.

Čeští turisté začínají více objevovat nové oblasti

Češi při svých prázdninových cestách stále většinou neopouštějí Evropu, ale s rostoucí životní úrovní přibývá těch, kteří chtějí objevovat nevšední turistické oblasti - Asii, Afriku a Ameriku. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytla Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA). Základní trendy se příliš nemění. Mezi standardní oblasti patří Chorvatsko, Egypt, Tunisko, Bulharsko, Řecko, Itálie a Španělsko. Stále více klientů poznávacích zájezdů začíná objevovat Petrohrad, Moskvu a další země bývalého sovětského bloku - Estonsko, Litvu, Lotyšsko a západní Ukrajinu.

Češi stále častěji cestují na jiné kontinenty. Americký kontinent loni navštívilo 55.000 Čechů, Asii 81.000 a Afriku dokonce 274.000 českých turistů. Velký podíl počtu cest na černý kontinent mají Tunisko a Egypt. Mezi úspěšné novinky patří podle AČCKA Jordánsko, Malta, Botswana, Malajsko, Nový Zéland, Austrálie nebo Omán. Od loňské sezony Češi jezdí do Dominikánské republiky, Jižní Ameriky, JAR a na ostrovy v Karibiku.

Monstrkoncertem vyvrcholil festival dechových orchestrů Kmochův Kolín

Monstrkoncertem všech zúčastněných domácích i zahraničních orchestrů vyvrcholil třídenní mezinárodní festival dechových hudeb Kmochův Kolín. Představilo se při něm patnáct orchestrů, z toho šest zahraničních. Novinkou letošního ročníku byla soutěž mládežnických orchestrů nazvaná Evropa hraje Kmocha. Festival je věnován památce kolínského rodáka, legendárního skladatele a kapelníka Františka Kmocha (1848 až 1912). V programu nechybělo Nocturno v chrámu sv. Bartoloměje, průvod městem, ohňostroj ani vystoupení mažoretek. Kmochův Kolín patří mezi festivaly s nejdelší tradicí v Česku. Během víc než čtyřicetileté historie se ho zúčastnilo přes 800 orchestrů z Evropy, USA a Kanady. Jejich vystoupení zhlédlo přes milion diváků.

Gott s Vondráčkovou se po pěti letech vracejí do Carnegie Hall

Slavná newyorská koncertní síň Carnegie Hall uvítá v úterý stálice české populární hudby Karla Gotta a Helenu Vondráčkovou. Obě hvězdy se vracejí na věhlasné pódium po necelých pěti letech, na podzim 2000 Carnegie Hall téměř vyprodaly. Letos je měla doplnit ještě další česká legenda Waldemar Matuška, který ale pro nemoc musel účast necelý týden před koncertem odříci. Podobně jako před pěti lety bude i tentokrát koncert ve velkém stylu, od příjezdu hvězd před Carnegie Hall v obří limuzíně až po půlnoční party na střeše s výhledem na zářící mrakodrapy.

V play off o postup na ME zdolali čeští házenkáři Portugalsko o gól

Čeští házenkáři zvítězili v brněnském utkání play off o postup na mistrovství Evropy nad Portugalskem 28:27, třebaže v průběhu druhého poločasu vedli už o osm branek. Odvetu týmy sehrají za týden v Entroncamentu, šampionát se uskuteční na začátku příštího roku ve Švýcarsku.

České házenkářky podlehly v kvalifikaci MS Rumunsku o osm branek

Vysokou brněnskou prohrou 29:37 s Rumunskem vstoupily české házenkářky do play off o postup na mistrovství světa. Odveta se hraje v sobotu 18. června v Sighisoaře, šampionát se uskuteční v prosinci v Rusku. Jen úvodní čtvrthodina hry vypadala pro český celek nadějně. Poté rychle ztratil vedení a Rumunky již přesvědčivě kráčely za jasnou výhrou.

Volejbalistky porazily ve světové kvalifikaci Slovensko 3:0

Vítězství nad Slovenskem udrželo české volejbalistky ve hře o účast na mistrovství světa 2006. Po sobotní hladké porážce se Srbskem a Černou Horou v neděli tým na turnaji v Záhřebu porazil Slovenky 3:0 po setech 25:18, 25:9 a 25:23. Do třetí fáze kvalifikace postoupí dva ze čtyř celků.

Motocyklista Kaláb vyhrál v Rijece závod ME stopětadvacítek

Český motocyklový jezdec Igor Kaláb vyhrál v Rijece závod stopětadvacítek na mistrovství Evropy. V celkovém pořadí se díky tomu posunul na druhé místo. Kaláb v dosavadních čtyřech závodech pouze jednou neskončil na stupních vítězů: v Nizozemsku byl druhý a v Maďarsku třetí, v Itálii upadl. Do nedělního závodu vyrazil z druhého místa, ale hned šel do čela a nikoho před sebe nepustil. Vedoucí muž seriálu Michele Conti z Itálie sice vyhrál kvalifikaci, ale závod dokončil jako sedmý. V Chorvatsku bodovalo i dalších sedm českých jezdců.

Na mistrovství světa chrtů získali Češi osm medailí, tři zlaté

Napínavou podívanou, krásu, pozoruhodnou rychlost i ladnost pohybů nabídlo divákům dvoudenní mistrovství světa v dostizích chrtů, které skončilo v Mladé Boleslavi. Z celkového počtu 20 mistrovských titulů získali čeští závodníci tři a navíc také dvě stříbrná a tři bronzová místa. V této plejádě kralovali němečtí chovatelé, jejichž svěřenci získali devět mistrovských titulů, čtyři tituly putovaly do Nizozemska a po jednom také do Rakouska, Maďarska, Belgie a Francie. Kynologický areál na Krásné louce se stal vůbec poprvé v dějinách republiky dějištěm světového šampionátu v této soutěži.

Počasí

Očekáváme oblačno, místy přeháňky i bouřky, ojediněle s kroupami. Teploty vystoupí na 20 až 24, na jihovýchodě až na 26 stupňů, na horách bude kolem 18 stupňů Celsia. Jižní vítr může mít od vyšších poloh nárazy kolem 50 km za hodinu.

12-06-2005