Denní souhrn zpráv Zprávy

11-06-2005

Topolánek a Paroubek mají podle průzkumu u lidí stejné šance být premiérem

Pokud by si lidé měli vybrat, zda bude premiérem po příštích volbách do Poslanecké sněmovny Jiří Paroubek (ČSSD) či Mirek Topolánek (ODS), dopadl by souboj téměř nerozhodně. Pro šéfa občanských demokratů Topolánka se v průzkumu, který pro Mladou frontu Dnes zpracovala společnosti SC&C, vyslovilo 50,7 procenta lidí. Premiér a místopředseda sociálních demokratů Paroubek získal 49,3 procenta. "Veřejnost to vnímá tak, že nový premiér Paroubek otupil ostří konfliktů mezi vládními stranami a dokázal také konsolidovat sociální demokracii. Jeho kredit u veřejnosti je velmi vysoký, lidé ho vnímají jako určitý nový vítr v české politice," řekl v listu analytik Centra pro výzkum veřejného mínění Daniel Kunštát.

Současnému předsedovi vlády by před Topolánkem dala přednost nejen nadpoloviční většina voličů ČSSD, ale i koaličních KDU-ČSL a US-DEU, z nabízené dvojice ho vybrala rovněž většina příznivců KSČM. Pro Topolánka se podle výsledků průzkumu rozhodli většinou mladší lidé s vyšším vzděláním i platem. Drtivou převahu získal u voličů ODS. Šetření se zúčastnilo zhruba 2300 lidí.

Anděla Dvořáková: Některá média podporují požadavky sudetských Němců

Část českých médií podle předsedkyně Českého svazu bojovníků za svobodu Anděly Dvořákové podporuje požadavky sudetských Němců na revizi Benešových dekretů. Násilí při poválečném odsunu Němců zároveň označila za událost vyplývající z bezprostředních pocitů válečných let. Uvedla to na setkání u Lidického památníku. Vesnici srovnali nacisté se zemí 10. června 1942. Vyhlazení Lidic označil za selhání civilizace a kultury Evropy předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD). "Lidskost selhává v Evropě nadále, například v případě genocidy v Srebrenici," připomněl masakr téměř osmi tisíc Muslimů ve východobosenské enklávě v roce 1995.

S kritickým projevem na adresu Sudetoněmeckého krajanského sdružení vystoupila v Lidicích europoslankyně Jana Bobošíková (Nezávislí). Předseda sdružení Berndt Posselt se podle jejích slov "nechutně opírá do českého prezidenta Václava Klause". Podivila se také přístupu některých českých europoslanců, kteří podle ní nedokáží jednoznačně odsoudit holokaust a postavit se proti narušení principů Postupimské dohody.

Nové sídlo Svobodné Evropy bude pravděpodobně v Praze 10 na Hagiboru

Nové sídlo Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL) bude pravděpodobně v Praze 10 na Hagiboru. Stanice, která nyní sídlí v budově bývalého federálního shromáždění blízko Václavského náměstí v centru Prahy, by se měla přestěhovat do nově vystavěné budovy nedaleko stanice metra Želivského. S odvoláním na dva na sobě nezávislé zdroje o tom informují Lidové noviny.

Přemístění, o němž se začalo mluvit po teroristických útocích na USA, má schválit americký Kongres. Za současný nájem platí Američané symbolickou korunu ročně. Ovšem ročně vynakládají kolem desítky milionů na údržbu a úpravy budovy. Co bude s budovou bývalého Federálního shromáždění, zatím není jasné. "Nájem Svobodné Evropy vyprší za dva roky. Zatím ale neproběhla žádná jednání o tom, k čemu by se budova mohla využívat dál," řekl před časem Marek Zeman z ministerstva financí, kterému budova patří.

Žalobce si dojel za svědky v kauze daňových úniků až do Arménie

Až do Arménie si dojeli žalobce s policejním komisařem vyslechnout svědky k případu organizovaného gangu 24 lidí, kteří čelí obvinění z mnohamilionového krácení daní. Na daních měli ošidit stát o 75 milionů korun. Trestná činnost souvisela s dovozem a vývozem zboží. O výslechy pěti arménských svědků, údajných dovozců z ČR, požádal státní zástupce arménské úřady cestou právní pomoci. Jerevanské úřady byly velmi vstřícné, protože povolily, aby u výslechů svědků mohli být i obhájci obviněných. "To je přitom proti zásadám jejich procesu," vysvětlil žalobce. V Arménii podle něj nemá obhájce právo být u policejního výslechu svědků ani u rekognic (rozpoznávání pachatele). Zajímavé je i to, že tamní policisté píší výslechy rukou.

Obviněná skupina podle policie organizovala v uplynulých letech fiktivní obchody se zbožím zanedbatelné hodnoty. Obchodním artiklem byly neupotřebitelné elektrosoučástky a autosoučástky. Umělým navyšováním hodnoty se údajně snažili neoprávněně získat od státu při vývozu zboží přes hranice vrácení nadměrného odpočtu DPH či snížení vlastní daňové povinnosti. Zboží sice existovalo, ale nemělo hodnotu uváděnou v daňovém řízení. Rozprášením skupiny se podle policie podařilo zabránit dalším daňovým ztrátám ve výši 19 milionů korun.

Vláda projedná komunistický návrh, jak přilepšit důchodcům

Komunisté chtějí finančně přilepšit důchodcům a tvrdí, že státní rozpočet na to má. Skupina poslanců KSČM mimo jiné navrhla, aby se důchody nezvyšovaly podle inflace, ale v závislosti na růstu životních nákladů penzistů. V příslušné novele autoři uvedli, že tyto náklady rostou zpravidla poněkud rychleji než inflace. Komunistický návrh ve středu posoudí vláda. Komunisté také žádají, aby stát při valorizaci zohledňoval růst reálných mezd nikoli nejméně z jedné třetiny, ale nejméně z poloviny. Poslanci KSČM uvedli, že poměr mezi průměrným důchodem a průměrným platem už řadu let klesá. V roce 1991 to podle nich bylo 55,3 procenta, loni už jen 40,6 procenta.

Rožnovská firma TCT přerušila výrobu obrazovek

Rožnovská společnost TCT, která vyrábí televizní obrazovky, přerušila výrobu. Drtivá většina z tisícovky zaměstnanců je nyní nedobrovolně doma a pobírá 60 procent platu. Potíže souvisí s tím, že prodejní ceny některých obrazovek jsou nyní na světovém trhu nižší, než jsou výrobní náklady. Informuje o rom vydání Mladá fronta Dnes. Podobně jako na dalšího výrobce, LG Phillips Displays v Hranicích na Moravě, i na rožnovskou společnost doléhá klesající poptávka po klasických televizorech s vakuovými obrazovkami. Odbytové problémy způsobují také čínští producenti, kteří své vývozy do Evropy stále zvyšují a podle názoru některých odborníků k získání podílu na trhu využívají dumpingové ceny. Zaměstnanci se však obávají, že potíže společnosti s odbytem by mohly vyústit v další propouštění. To však vedení firmy odmítá.

Odborníci na Znojemsku likvidují ekologickou havárii

Patrně celý víkend budou odborníci odstraňovat následky ekologické havárie, která vznikla ve čtvrtek u Přímětic na Znojemsku po nehodě cisterny s benzinem. Kolizi zavinil její řidič rychlou jízdou. Muž při neštěstí zahynul, z cisterny uniklo asi 5000 litrů benzinu. Komunikace u Přímětic musela být po nehodě zcela uzavřena. Silnice i okolní půda byla silně znečištěna. Na místě kolize již bylo odtěženo asi sto tun zeminy. Podle některých zdrojů je to asi třetina kontaminované půdy.

Singapurský prezidentský pár bude v Česku trávit dovolenou

Singapurský prezident S. R. Nathan s chotí stráví v České republice část své dovolené. Na soukromou návštěvu přiletí v neděli a bude zde pobývat do čtvrtka. V pondělí ho na Pražském hradě pohostí obědem český prezident Václav Klaus. Singapurský prezidentský pár bude ubytován v Praze a chystá se podnikat jednodenní výlety, řekl ČTK honorární generální konzul Singapuru v České republice Martin Plachý. Podívat by se měl do Českého Krumlova a Karlových Varů. Součástí jeho dovolené je i návštěva Rakouska, Maďarska, Řecka a Velké Británie, kam odletí z Prahy.

Plzeňská nemocnice používá unikátní nástroj na vyřezávání nádorů z jater

Unikátní nový nástroj na vyřezávání nádorů ze zasažených jater již měsíc jako jediné pracoviště v celé republice používá Chirurgická klinika Fakultní nemocnice v Plzni. Jak píše deník Právo, Česko je tak po USA, kde nástroj vznikl, a Francii v pořadí třetí zemí, kde se tato moderní elektrochirurgická technika uplatňuje. Jak uvedl přednosta klinika Vladislav Třeška, nový nástroj je schopen z nemocných jater odstranit a navíc šetrně jen tu část, která je nádorem zasažena. Protože zároveň při řezu teplem spálí tkáň kolem nádoru, dokonale uzavře cévy a žlučovody, takže dochází k minimálním krevním ztrátám. Pokud jsou játra zdravá, stačí nemocnému k životu, když po odstranění nádoru zůstane 30 procent jater.

Na 5000 lidí putovalo Prahou, aby varovalo před rakovinou prsu

Upozornit na nebezpečí rakoviny prsu a zvýšit povědomí o prevenci této zákeřné nemoci chtěli účastníci růžového pochodu Prahou. Sešlo se jich více než 5000 a z Hradčanského náměstí putovali ulicemi metropole až na Vyšehrad. Mezi těmi, kteří pátý ročník akce zahájili, byla i zpěvačka Lucie Bílá. Vyzvala ženy, aby na sebe nezapomínaly. Výtěžek ze vstupného bude věnován na projekty boje proti rakovině prsu. Letos by mohla sbírka přinést přes 4,8 milionu korun.

Karcinom prsu je v České republice nejčastějším onkologickým onemocněním u žen. Ročně je zachyceno více než 4500 nových případů. Onemocnění je velmi často diagnostikováno v pokročilých stadiích.

Němci si stěžují na benzinovou turistiku do českého příhraničí

Německým podnikatelům vadí, že jim levnější benzin v českém příhraničí bere zákazníky, a zasahuje tak významně do jejich zisků. Litr benzinu je v Německu totiž nejméně o pět korun dražší než v Česku, a Němci si jej proto jezdí za hranice kupovat. Zaznělo to mimo jiné na prvním česko - bavorském hospodářském fóru, které se konalo v bavorském městě Furth im Wald a v západočeských Domažlicích. "Tento problém si ale musí vyřešit Spolková republika uvnitř, do toho nemůže nikdo jiný zasahovat," řekl k tomu ČTK český eurokomisař Vladimír Špidla. Fórum zorganizovala frakce Evropské sociálně demokratické strany v Evropském parlamentu.

Účastníci fóra se také krátce zmínili o plánované výstavbě velkého obchodního centra v nedaleké Folmavě, proti kterému se zejména v Německu zvedla vlna odporu. Někteří němečtí, ale i čeští obchodníci se bojí, že tak přijdou o své zisky. "Padlo zde vysvětlení, že centrum není financováno z českých vládních ani evropských peněz, ale že je to záležitost trhu," řekl Špidla.

Tisk: Škoda testuje v Německu novou fabii, továrna to nekomentuje

Na německých silnicích se podle britského motoristického magazínu Autoexpress objevil prototyp nové Škody Fabia, informují Právo, Mladá fronta Dnes a Blesk. Britský časopis přinesl také obrázek, o němž tvrdí, že zobrazuje novou verzi populárního vozu. Společnost Škoda Auto tvrdí, že jde o fotomontáž, testování vozu nekomentovala. Obrázek připomíná grafickou montáž vyrobenou na počítači, ale respektovaný magazín tvrdí, že vycházel z reality. Škoda už potvrdila, že příští rok na jaře v Ženevě ukáže nový model Roomster. Nová fabia zřejmě přijde po něm, píše Mladá fronta Dnes. Do tří let má být hotov také malý džíp Yeti.

Do kolejiště v Pikovicích u Prahy spadl ze skály mladík

V Pikovicích nedaleko Prahy spadl sedmnáctiletý mladík ze skály do kolejiště. Utrpěl mnohačetná zranění, která jej ohrožují na životě. Mladík spadl při slézání skály nazývané Pikovická jehla. Podle policie nebyl jištěn a při slézání skály mu uklouzly nohy. Podle policie nikdo cizí na tomto neštěstí vinu nenese. Jeho záchrana byla komplikovaná, protože hasiči a záchranáři museli ke zraněnému dojít asi dva kilometry pěšky.

Na Rokycansku se těžce zranila patnáctiletá horolezkyně

Na kopci Žďár u Svojkovic na Rokycansku se těžce zranila patnáctiletá horolezkyně. Patřila ke skupině, která zdolávala asi 50 metrů vysokou kolmou skalní stěnu. Při sestupu dívka spadla z 25 metrů do zalesněného nepřístupného terénu. Dívka si zlomila bederní páteř a má vnitřní krvácení do břicha. Po nahlášení neštěstí na místo vyrazil vrtulník se dvěma lezci na palubě. Ti se spustili pod skalní stěnu, uložili zraněnou do vakuových nosítek a vtáhli ji na palubu, popsal ČTK mluvčí hasičů František Vaško. První informace záchranářů hovořily i o zraněném mladém muži, který uvízl na skále. Nakonec se ukázalo, že horolezec, který se pokoušel slanit k dívce dolů, měl problémy, ale zraněn nebyl.

V horském průsmyku v Bosně zahynul český turista

Pětašedesátiletý český občan z Ostravy zahynul v horách v centrální části Bosny a Hercegoviny. ČTK to v sobotu sdělilo české velvyslanectví v Sarajevu. Muž uvízl s autem v horském průsmyku, když tudy protékala voda po velkém dešti. Mrtvé tělo bylo náhodně objeveno v pátek ve večerních hodinách. Předpokládá se, že smrt důchodce nenastala následkem cizího zavinění a že se muž utopil.

Na Plzeňsku někdo nastražil otrávená vejce

Kolem rybníků v Netunicích na Plzeňsku někdo nastražil otrávená slepičí vejce. Jedno vejce snědlo štěně retrívra a za několik minut pošlo. Případem se zabývá policie. Píše to Plzeňský deník a regionální příloha Mladé fronty Dnes. Odborníci připouštějí, že ve vejci, které sežral pes, byla prudce jedovatá chemikálie. Otrávená vejce používali myslivci v polovině minulého století jako návnadu na lišky. Několik desítek let je ale jejich používání zakázáno. Myslivci se od tohoto činu distancují. "Pokud by se prokázalo, že tuto činnost prováděl nějaký myslivec, tak ho okamžitě vyloučíme," řekl Jiří Šilha z republikového vedení českomoravské myslivecké jednoty.

V Brně se ve sportovních soutěžích utkali žadatelé o azyl

Své dovednosti v Brně otestovalo v různých soutěžích 400 azylantů a žadatelů o azyl v Česku. Sportovní den pro ně uspořádala správa uprchlických zařízení ministerstva vnitra. Akce je jednou z důležitých částí projektu Pod jedním sluncem. Česko si jí připomíná již 15. výročí od doby, kdy na svém území nabídlo pomoc prvnímu uprchlíkovi. "Cílem akce není jen pobavit azylanty a žadatele o azyl, ale také zbourat pomyslné bariéry mezi nimi a veřejností," řekl ČTK pracovník správy uprchlických zařízení Jakub Dvořáček. Doplnil, že do sportovních soutěží se zapojili nejen běženci, ale také pracovníci nevládních organizací a další zájemci.

V Česku je 12 uprchlických zařízení. Běženci si v nich sportem krátí dlouhou chvíli. Zařízení pořádají i sportovní klání. Z toho vznikla myšlenka na uspořádání celostátních sportovních dnů. Běženci se utkali v pěti disciplínách; ve fotbalu, volejbalu, nohejbalu, petanque a ve stolní tenise. Součástí projektu Pod jedním sluncem nejsou jen sportovní dny, ale také hudební a divadelní soutěže a různé vzdělávací akce. Nejvíce obyvatel českých uprchlických zařízení tvoří lidé z bývalého Sovětského svazu a asijských států.

Nejvýznamnější osobností své historie zvolili Češi Karla IV.

Nejvýznamnější osobností své historie zvolili Češi Karla IV. V anketě největší Čech mu lidé dali více než 68 tisíc hlasů. Na druhém místě žebříčku osobností se ocitl zakladatel čs. státu Tomáš Garrigue Masaryk a třetí skončil jediný žijící z desítky finalistů exprezident Václav Havel. Češi na rozdíl od jiných národů dali přednost své dávnějším historii. Karla IV., který stál ve 14. století u zrodu nejstarší univerzity ve střední Evropě a dovedl zbídačenou zem k nebývalé prosperitě vybrali diváci mezi deseti finalisty soutěže v ostrém souboji. Na dalších místech se umístili Jan Amos Komentký, Jan Žižka, Jan Werich, Jan Hus, Antonín Dvořák, Karel Čapek a Božena Němcová.

Výstava na Novém Městě představuje díla pěti Čechokanaďanek

Výstava pěti výtvarnic, které před lety opustily komunistické Československo a postupně zakotvily v Kanadě, se koná do 8. července na Novoměstské radnici v Praze. Tři z autorek skupiny Art Canada 5 ilustrují dětské knihy, jedna je fotografkou a jedna se věnuje figurativní kresbě a malbě. Výstavu pořádá ministerstvo kultury - myšlenka na její uspořádání vznikla při loňské návštěvě ministra kultury Pavla Dostála v Torontu, kde tehdy zahajoval česko-kanadský divadelní projekt.

Duran Duran rozezpívali pražskou sportovní halu

Sportovní halu na pražském Výstavišti rozezpívali členové jedné z nejpopulárnějších britských kapel 80. let Duran Duran. Publikum doprovodilo zpěváka Simona LeBona zejména při starých hitech, chladné však nezůstalo ani při písních z poslední desky Astronaut. Kapela nechala diváky půl hodiny čekat, poté nastoupilo všech pět členů na podium a vychutnalo si nadšené přivítání. "Dobrý večer, Praha," řekl LeBon česky a pak už kapela hrála jako za starých časů. Celou halu k pohybu přiměla především závěrečná diskotéková píseň Wild Boys. Když po ní chtěli Duran Duran koncert ukončit, roztančení lidé si pískotem vyžádali několik přídavků.

Independent: Stará civilizace v Evropě měla chrámy před Egyptem

Pozůstatky nejstarší civilizace v Evropě staré 7000 let nalezli archeologové v souvislém pásmu táhnoucím se přes celý evropský kontinent, včetně České republiky. Informuje o tom britský deník The Independent. Stopy po více než 150 chrámech z období 4800 až 4600 před naším letopočtem jsou rozesety po oblasti táhnoucí se přes 600 kilometrů z východního Německa přes Českou republiku až na Slovensko a do Rakouska. Tyto mohutné stavby byly vybudovány o 2000 let dříve než egyptské pyramidy či Stonehenge v jižní Anglii, napsal list. Průzkumy, zejména letecké snímky z podloží polí a z německých, slovenských a rakouských měst, podle deníku trvají už tři roky, avšak odborníci dosud nedali nově objevené civilizaci ani jméno.

Chrámy vystavěli z dřeva a zeminy hluboce věřící lidé, potomci kočovníků z Podunajské nížiny, jejichž hospodářství bylo založeno pravděpodobně na chovu dobytka - ovcí a prasat. Jeden z nejvýraznějších nálezů byl učiněn v dnešních Drážďanech, kde archeologové našli trosky chrámu o průměru 150 metrů. Obklopený byl čtyřmi příkopy, třemi hliněnými náspy a dvěma palisádami dlouhými přes 800 metrů. V areálu byly nalezeny také dřevěné a kamenné nástroje i figurky lidí a zvířat. Tajemstvím zůstává, proč tyto komunity zanikly po relativně krátkém období dvou až tří století. Znovu byly podobné stavby budovány až o 3000 let později v době střední doby bronzové.

První muzeum koček se v červenci otevře ve Lnářích u Blatné

Pravděpodobně první muzeum koček v zemi se 9. července otevře ve Lnářích na Strakonicku. Vznikne v části barokního zámku, který kdysi sloužil jako výjezdní sídlo vlády. Podle spoluautorky muzea Aleny Vaníčkové bude čtvrtým svého druhu v Evropě. Kočičí muzea jsou již ve Vídni, v Německu a ve Francii. Návštěvníci muzea budou moci obdivovat například suvenýry s kočičí tematikou, které autoři expozice sesbírali po celém světě; obrazy a grafiky koček či keramické sošky těchto zvířat. Mezi exponáty budou i kuriózní předměty. "Třeba nočník, na němž jsou kočky vyobrazeny, ložní prádlo, nebo ojedinělá blůza s kočkami z USA," řekla ČTK Vaníčková.

Muzeum lidem umožní seznámit se i s historií života koček po boku člověka, jenž trvá zhruba 4000 let, či o jejich chovatelství. Expozice doplní encyklopedie, naučná literatura a beletrie. Zajímavostí muzea je téměř dva metry vysoká kopie kočky představující egyptskou bohyni Bastet. Právě Egypťané považovali kočky za mytický symbol. Dějiny znají desítky milovníků koček. Mezi největší z nich patřili spisovatel Ernest Hemingway, americký prezident Abraham Lincoln či francouzská herečka Brigitte Bardotová. Z českých osobností patří k náruživým "kočkařům" textař a zpěvák Petr Hapka, zpěvačka Marta Kubišová a desetibojař Roman Šebrle.

Ani druhý pokus zvolit předsedu českého fotbalu nevyšel

Ani opakovaná valná hromada Českomoravského fotbalového svazu předsedu nezvolila. Vlastimil Košťál si ve třech volebních kolech udržel převahu v české komoře, Ivan Hašek byl stejně úspěšný na Moravě. Výkonnému výboru byl prodloužen mandát do konce září. Do té doby se musí uskutečnit nová valná hromada. Hašek svůj projev postavil na očistě od korupční aféry. Svůj souboj s Košťálem označil za souboj dvou vizí. Tu svou pojmenoval "Fotbal a byznys", tu soupeřovu "Byznys na účet fotbalu". Delegátům slíbil vyšší objem peněz do fotbalu na všech stupních a vyzval je ke spolupráci na řízení.

Košťál odsoudil volání po změně za každou cenu, k níž podle jeho slov vyzývají Haškovi stoupenci. "Vytvářejí tak dojem, že kdo to nechápe, nemá ve fotbale co pohledávat," řekl Košťál. Naznačil, že Haška řídí nějaká vlivná skupina nebo firma, zatímco on sám kandiduje jen za sebe a nikým ze zákulisí se řídit nedá. Zopakoval své představy o fungování fotbalu a připomněl své manažerské úspěchy.

Habartová vystřílela druhým místem v Mnichově pro ČR olympiádu

Střelkyně Pavla Habartová vybojovala na Světovém poháru v Mnichově nečekané stříbro v disciplíně vzduchová puška. Dvaadvacetiletá reprezentantka vedle nečekaného osobního úspěchu vybojovala pro Českou republiku už druhé účastnické místo na olympijské hry 2008 v Pekingu. O to první se postaral v květnu při SP v USA pistolář Martin Tenk.

Štěpánek podlehl v londýnském semifinále Roddickovi 1:2 na sety

Radek Štěpánek nezastavil Andyho Roddicka na cestě za třetí finálovou účastí na travnatých kurtech v londýnském Queen's Clubu. Český tenista prohrál v semifinále s americkým favoritem, který se pyšní nejrychlejším servisem ze všech hráčů na světě, ve třech setech 3:6, 6:2 a 2:6. Štěpánek se s Roddickem utkal poprvé v kariéře.

Volejbalistky zahájily světovou kvalifikaci prohrou se Srbskem

České volejbalistky zahájily kvalifikační turnaj pro mistrovství světa porážkou s favorizovaným týmem Srbska a Černé Hory. V Záhřebu podlehly soupeřkám ve třech setech 17:25, 15:25 a 18:25. Dalšími soupeřkami českých hráček bude v neděli Slovensko a v pondělí domácí Chorvatsko. Do další fáze postoupí dva týmy.

Vytrvalec Simon skončil čtvrtý v chodeckém závodě Paříž - Colmar

Český chodec Zdeněk Simon obsadil čtvrté místo v tradičním ultravytrvalostním závodě Paříž - Colmar, který odstartoval ve Francii už ve čtvrtek. Simon ušel 440 kilometrů dlouhou trať za 59 hodin a 16 minut a za nejrychlejším Polákem Grzegorzem-Adamem Urbanowským, který je mnohonásobným vítězem závodu, zaostal o více než čtyři hodiny.

Počasí

Bude oblačno, přechodně polojasno. Teploty 15 až 19, na horách kolem 8 stupňů Celsia.

11-06-2005