Denní souhrn zpráv Zprávy

10-06-2005

Premiéři zemí Visegrádu pro pokračování ratifikace euroústavy

Šéfové vlád zemí takzvané visegrádské čtyřky - Česka, Polska, Slovenska a Maďarska - se v pátek vyjádřili pro pokračování procesu ratifikace ústavy EU, přestože ji nedávno zamítli v referendech Francouzi a Nizozemci. Oznámil to polský premiér Marek Belka na společné tiskové konferenci se svými kolegy Jiřím Paroubkem, Mikulášem Dzurindou ze Slovenska a Ferencem Gyurcsánym z Maďarska. Premiéři si také přejí, aby se pětadvacítka příští týden na summitu EU shodla na návrhu rozpočtu unie pro léta 2007 - 2013. "Bylo by dobré, kdyby se podařilo dosáhnout shody v otázce příštího rozpočtu EU ještě během lucemburského předsednictví," řekl Belka. Podle šéfů vlád zemí Visegrádu by to totiž dokázalo, že EU umí krize překonávat. Premiéři se setkali v polském městě Kazimierz Dolny, týden před bruselským summitem EU, na kterém se má rozhodnout o dalším postupu kolem euroústavy. K tomu, aby ústava vstoupila v platnost, je třeba souhlas všech 25 členských států EU. Po odmítnutí ústavy ve Francii a Nizozemsku se začaly ozývat hlasy, podle kterých nemá smysl v ratifikaci pokračovat.

V SČH mají podle Svobody čeští podnikatelé velké šance

V Srbsku a Černé Hoře se českým podnikatelům otevírají velké šance, zejména v oblasti turistiky, budování infrastruktury a rozvoje energetiky. Místní vlády podporují české firmy, aby se mohly podílet na privatizačním procesu, řekl ČTK ministr zahraničí Cyril Svoboda, který v pátek ukončil třídenní návštěvu Srbska a Černé Hory (SČH). Zdůraznil také, že Česká republika bude respektovat jakékoli demokratické řešení v této zemi, jejíž dvě součásti chystají referendum o nezávislosti. Ministr zdůraznil, že Česká republika je a chce být úspěšná v SČH v procesu privatizace a v investicích. Jako úspěšné v regionu označil působení firem ČEZ, Vodní zdroje Brno a Železniční stavitelství Brno. "Česko je země, která dává velkou humanitární a rozvojovou pomoc do této oblasti, je to země, která zde má svůj největší kontingent vojáků v zahraničí," připomněl Svoboda. Zdůraznil, že česká zahraniční politika podporuje zachování transformačních procesů v této oblasti i směřování Srbska a Černé Hory do evropských struktur a jejich přibližování k NATO.

Svoboda nemohl odletět z Černé Hory, jeho letadlo mělo poruchu

Ministr zahraničí Cyril Svoboda musel v pátek posunout svůj odlet z Černé Hory, protože jeho letoun An-26 měl poruchu. Stroj sovětské výroby zůstal stát na letišti v Podgorici kvůli závadě bezpečnostní kontrolky, problém zhruba po půlhodině odstranili palubní technici. Letos je to již třetí závada letadla takzvané vládní letky, kterou má na starosti česká armáda. Ministr je na návštěvě Černé Hory a Srbska od středy, jednal tam o situaci na Balkáně, například o statusu Kosova. Kontrolka v kokpitu antonova signalizovala, že není dovřená zadní sklopná rampa. Letoun proto nemohl vzlétnout. Posádka ale zjistila, že vrata jsou v pořádku a že rozbitá byla kontrolka. Typ An-26 slouží v armádě zhruba 30 let, problémy se však nevyhýbají ani mladším strojům. V dubnu musel cestou do Říma nouzově přistát na mnichovském letišti prezident Václav Klaus, protože prasklo přední sklo u letounu CL-601 Challenger kanadské výroby, měsíc před ním byl zase stižen poruchou vládní letoun Tu-154 směřující s ministrem obrany Karlem Kühnlem do Izraele.

Vrchní zastupitelství rozhodlo o Mlynářově stížnosti na stíhání

Vrchní státní zastupitelství v Praze již rozhodlo o všech třech stížnostech na stíhání v kauze bývalého ministra informatiky Vladimíra Mlynáře (US-DEU). Informace k obsahu rozhodnutí ale zatím neuvedlo. Mlynář je obviněn kvůli založení společnosti Testcom servis. Obvinění čelí také její šéf a někdejší ředitel České televize Dušan Chmelíček a jeho náměstek z Testcomu Vít Novotný. "Konkrétnější informace poskytneme, až bude rozhodnutí doručeno všem stranám," řekla v pátek ČTK mluvčí vrchního zastupitelství Irena Zadražilová. Mlynář je stíhán za zneužívání informací v obchodním styku a zneužívání pravomoci veřejného činitele, Chmelíček navíc ještě z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Novotný je stíhán pouze za porušování povinnosti při správě cizího majetku.

Čeští chemici se zapojí do sil NATO vedených Španělskem

Liberečtí chemici se od července znovu zapojí do sil rychlé reakce NATO, které mají na starosti ochranu před radiační, chemickou a biologickou hrozbou. Mnohonárodnímu praporu bude velet Španělsko, liberecká 31. brigáda přispěje 35 vojáky. Její příslušník se navíc stane zástupcem velitele praporu, informovala v pátek ČTK Jana Růžičková z tiskového odboru ministerstva obrany. Naposledy Češi působili loni ve třetí rotaci, kde byli vedoucí zemí. V lednu předali velení Německu a zároveň začali s výcvikem pro nové, již pátého uskupení. "Většina z nich má zkušenosti jak z působení z předcházejících rotací, tak z působení v zahraničních misích," upřesnila mluvčí.

EU schválila prodej Českého Telecomu španělské Telefónice

Evropská komise v pátek schválila prodej Českého Telecomu španělské telekomunikační společnosti Telefónica. Ta za 51procentní podíl ve firmě zaplatí české vládě 82,6 miliardy korun. "Komise dospěla k závěru, že transakce nebude výrazně bránit účinné konkurenci," uvedla podle agentury Reuters komise. Díky prodeji Českého Telecomu získá vláda potřebné finanční prostředky, zatímco pro Telefóniku nákup znamená především vstup na nové trhy. Telefónica prozatím ve východní části Evropské unie nepůsobila. Telefónica chce zachovat Telecom jako stabilní a rozvíjející se firmu, která bude mít možnost vlastní expanze do zahraničí. Ponechat si chce i mobilního operátora Eurotel, ve kterém Telecom drží 100 procent. Španělé mohou Telecomu předat zkušenosti při poskytování vysokorychlostního internetu, internetového obsahu nebo budování mobilní sítě třetí generace.

Svědek v kauze Kořistka: O deseti milionech s politikem mluvili

Novým svědkem v případu údajného podplácení unionistického poslance Zdeňka Kořistky je bývalý novinář a spisovatel Ladislav Sommer z Ostravy. Muž, který se sám přihlásil policii, tvrdí, že poradce šéfa ODS Marek Dalík a lobbista Jana Večerek během loňské schůzky v ostravské kavárně Cafe Bar Paris s Kořistkou mluvili o deseti milionech a jeho politické budoucnosti. Dalík to ale odmítá. "Zařizoval jsem tehdy byt a měl v kapse tři tisíce korun. Když jsem to slyšel, říkal jsem si, že oni házejí miliony jako korunami a já suším jen drobné. To mě pobavilo," řekl v pátek ČTK osmapadesátiletý Sommer.

Dalík a Večerek byli stíháni kvůli tomu, že prý Kořistkovi nabídli deset milionů korun a místo velvyslance v Bulharsku za to, že nepodpoří novou vládu. Oba od počátku obvinění odmítali. Dozorující státní zástupce Josef Bláha nakonec obvinění zrušil a případ odložil, protože neshledal podezření z trestného činu. Policie při stíhání obou mužů vycházela především z odposlechů. Postup v případu nyní prověřuje Nejvyšší státní zastupitelství v Brně. Dalík s Večerkem navíc podali žalobu na Kořistku a ministerstvo spravedlnosti. U soudu se chce bránit i ODS.

Sommer připustil, že přímo v restauraci nepochopil, že trojice hovořila o úplatku. "Nebylo zcela jasné, v jaké souvislosti o deseti milionech mluví. Domyslel jsem si to až později z novin," tvrdí svědek, který prý osobně zná jen Večerka, se kterým se setkal v rámci předvolební kampaně ODS do Evropského parlamentu. "Tehdy v restauraci jsem poznal i Kořistku," doplnil. Dalík na to má jednoznačný názor. "Já si myslím, že pan Sommer je šílenec. Je absurdní, že se po takové době přihlásí a někdo mu věří," řekl Dalík ČTK. "I nadále tvrdím, že tam nic takového nepadlo a navíc nikdo neseděl tak blízko, aby mohl něco slyšet," dodal.

Podle MfD Sommer svou opožděnou výpověď zdůvodnil policii do protokolu tak, že nepovažoval svědectví za důležité, protože se psalo, že policie má zásadní důkazy proti Dalíkovi a Večerkovi ve formě odposlechů. Když si prý přečetl v novinách vyjádření Bláhy, který případ definitivně odložil s tím, že důkazy nejsou dostatečné, odhodlal se přihlásit, Vzhledem k novému svědkovi se může celý případ znovu otevřít.

Prezident udělil milost muži, který pečuje o nemocného syna

Prezident Václav Klaus udělil v pátek milost Rudolfu Loosovi, který se stará o vážně nemocného syna. Prezident odsouzenému prominul zbytek trestu vězení, sdělil v pátek ČTK prezidentův mluvčí Petr Hájek. Loos nevykonal celý trest 400 hodin obecně prospěšných prací, který mu byl později přeměněn na trest odnětí svobody v trvání 66 dnů. Žádost o milost podalo sociální oddělení fakultní motolské nemocnice, kde se šestiletý Dominik léčí. Klaus žádosti vyhověl. "Otec by měl nastoupit k výkonu zbytku trestu právě v době, kdy syn bude propouštěn z transplantační jednotky a vyžadovat celodenní péči spojenou s dojížděním na hematologicko-onkologickou kliniku," uvedl Hájek. Podle sdělení motolské nemocnice se odsouzený o syna po celou dobu vzorně stará a byl s ním i hospitalizován, informoval mluvčí.

Karásek: Odstranění vepřína v Letech by měla platit i firma AGPI

Na odstranění vepřína v Letech u Písku, kde za války stával sběrný tábor pro Romy, by se měla finančně podílet i společnost AGPI, jíž velkovýkrmna patří. Novinářům to v pátek před schůzkou se zástupci firmy řekl vládní zmocněnec pro lidská práva Svatopluk Karásek. Varianta výstavby nového areálu, kterou by hradil pouze stát, je podle něj nepřijatelná. "Řešení je přestěhovat vepřín, s tím, že by pomohli různí lidé i spolky," uvedl Karásek. Naposledy zástupci české vlády s majiteli vepřína jednali před osmi lety. Karásek uvedl, že postavit nový vepřín stojí zhruba 300 milionů korun. "Jde o to, jak tu částku složit a kolik jsou do toho ochotni dát oni (AGPI). Staré auto a nové je rozdíl, tak musejí také uznat, že za nový musejí také něco dát," řekl. Možností, jak peníze na případnou výstavbu získat, je podle něj uspořádat celostátní či romskou celosvětovou sbírku. Jednání o osudu vepřína již v minulosti několikrát ztroskotala. Zemědělská společnost AGPI již dříve předeslala, že je ochotna areál v letech opustit výměnou 'klíč za klíč'. Konkrétní částku za přestěhování ale její vedení nevyslovilo.

Vyhořelá sýpka hradu Pernštejn je již provizorně zastřešena

Sýpka hradu Pernštejn na Brněnsku, kterou zničil v polovině dubna rozsáhlý požár, má již provizorní zastřešení. Řemeslníci je dokončili ve čtvrtek. V nejbližších dnech začnou opravovat krov čtvrté brány hradu propojené se sýpkou. Celková oprava objektů přijde na 45,5 milionu korun. Práce začnou příští rok na jaře, řekl v pátek ČTK šéf jihomoravských památkářů Jaromír Míčka. Provizorní zastřešení zabrání podle něj zničení mohutné kamenné stavby. Památkáři nyní shánějí prostředky na opravu budov. Stát by na ně měl poskytnout přibližně 28 milionů korun, Jihomoravský kraj 6,6 milionu a sousední Vysočina dva miliony korun. Na opravu historických objektů bude využito i 400.000 korun, které vybrala ve sbírce na obnovu hradu Česká televize. "Zbytek peněz ještě musíme někde získat. Předpokládáme, že na konci roku bude vypsáno výběrové řízení na dodavatele stavby, aby se hned na jaře mohlo začít s pracemi," uvedl Míčka. V sýpce původně sídlil depozitář. Po rekonstrukci v ní vzniknou výstavní prostory, které představí, jak kdysi na hradech bydleli jejich prostí obyvatelé. V objektu bude zčásti obnoven zničený depozitář a budou v něm vytvořeny kanceláře.

Na Kanárských ostrovech zadrženi Češka a Němec kvůli požáru

Kvůli podezření ze založení požáru v rezervaci Caldera de Taburiente na Kanárských ostrovech byli zadrženi Češka a Němec. Informovala o tom v pátek agentura DPA s odvoláním na úřady v Santa Cruz. Devětadvacetiletá Češka a osmačtyřicetiletý Němec ve čtvrtek údajně zabloudili a rozdělali si oheň, aby na sebe upozornili. Turisty sice záchranáři nalezli a dopravili vrtulníkem do bezpečí. Oheň se ale rozšířil a zasáhl piniový les. Oba turisté se nyní musejí zodpovídat před soudem z toho, že svou nedbalostí způsobili požár. Kvůli požáru bylo ve čtvrtek přepraveno do bezpečí z parku ležícího v obrovské rokli v sopečném kráteru mnoho turistů, mezi nimiž bylo i 50 dětí. Regionální vláda uvedla, že nikdo nepřišel o život. Hasičům se podařilo zdolat požár po několika hodinách.

Synoda duchovních chce demokratizovat řízení husitské církve

Církev československá husitská, v níž nyní stojí biskupové proti patriarchovi Janu Schwarzovi, se chystá na poslední červnovou sobotu ke sněmovnímu jednání. V pátek se v pražských Dejvicích sešla generální synoda duchovních a připravila na zasedání novelizaci ústavy a souvisejících řádů církve. "Cílem je demokratizace v řízení církve důsledně uplatněná i na nejvyšší úrovni vedení," stojí ve zprávě tiskové mluvčí církve Hany Tonzarové, kterou obdržela ČTK. Ústřední rada církve nedávno dočasně pozastavila Schwarzovi výkon všech funkcí a služeb. Patriarcha to však považuje za neplatné. Na jednání generální synody v pátek podle Tonzarové nepřišel, ačkoli byl řádně pozván. Jednání sboru bylo "konstruktivní" a nevyostřilo dále konflikt, uvedla. Podle mluvčí se synoda výsledkem pátečního jednání staví proti tendencím ke "kultu osobnosti, který je zcela neslučitelný s duchem a tradicí Církve československé husitské".

KSČM: Průměrný důchod by měl být 40 procent hrubé mzdy

Důchodový systém by měl podle KSČM zůstat solidární a měl by občanům zaručit, že průměrný důchod bude na úrovni 40 procent hrubé mzdy. Stávající penzijní systém je podle KSČM udržitelný do roku 2030, po úpravách může fungovat až do roku 2100. Uvádí se to v prohlášení, které v pátek novinářům poskytlo vedení strany. Vláda podle komunistů zbytečně straší občany, když tvrdí, že současný důchodový systém je neudržitelný.

Ženy a děti z Lidic vzpomínaly na vypálení této obce

Ženy a děti z Lidic na Kladensku, které přežili vypálení této obce nacisty, si v pátek u pomníku zabitých dětí připomněly 63. výročí této tragédie. "Jsem rád, že si od roku 1990 lidickou tragédii připomínají ti, kterým něco říká. Je to mnohem důstojnější než v dobách povinných zájezdů," řekl ČTK starosta Lidic Václav Zelenka. Oficiální pietní vzpomínka za účasti politiků se koná v sobota od 10:00. Už v pátek odpoledne se na pietním místě sešly Sociálně demokratické ženy. Lidický starosta prováděl skupinu místy, kde prožil dětství. V době vypálení obce mu byly čtyři rok a světlé vlasy mu tehdy zachránily život - byl totiž vybrán na převýchovu do německé rodiny. "Němci byli při vyhlazování Lidic tak důkladní, že změnili i tok potoka," sdělil při prohlídce místa, které podle jeho vzpomínek mělo před 63 lety úplně jiný profil. Zarovnání terénu se zbytky více než stovky zničených stavení totiž naprosto změnilo terén. "Nejstarší baráky v Lidicích byli vlastně vypálené třikrát, nejdříve husity, poté během třicetileté války a nakonec Němci," uvedl starosta, který bydlel na kraji obce, takže mezi prvními viděl přijíždějící německé vojáky. Na poněmčení se ocitnul v dělnické rodině v Lohze u Drážďan. Do tehdejšího Československa se vrátil jako poslední ze zavlečených dětí v květnu 1947.

Nákup letadel pro ČSA chce financovat přes deset subjektů

Financování nákupu 12 Airbusů typu 320 nabídlo Českým aeroliniím více než deset firem a konsorcií. ČTK to řekl prezident ČSA Jaroslav Tvrdík. Mezi finančními institucemi, které tento týden podaly nabídky do tendru na financování nákupu letadel celkem za deset až 12,5 miliardy korun, je například CitiGroup, ČSOB nebo Komerční banka. Soutěže se nakonec neúčastní firmy, které letadla nakupují a dále je pronajímají. Firma totiž nechce letadla pořídit formou pronájmu, tzv. operativního leasingu, ale chce je získat do vlastnictví. Dopravce požaduje financování části transakce co nejvíce se blížící 100 procentům očekávané ceny. Projekt počítá s tím, že ČSA získají financování s maximální sazbou deseti procent, a to na 12 až 15 let. Koncem června by měla výběrová komise doporučit další postup. Vítěz by měl být znám po prázdninách. Financování by mělo být k dispozici nejpozději do dodávky prvních letadel, tedy do února 2006.

Akcionáři Moravských železáren odmítli schválit účetní uzávěrku

Nadpoloviční většina účastníků páteční řádné valné hromady akciové společnosti Moravské železárny odmítla schválit účetní uzávěrku za loňský rok. Požadují její přezkoumání a dále chtějí po představenstvu společnosti více informací, proč se firma loni propadla do ztráty 98,7 milionu korun po zisku 362.000 korun v roce 2003. Akcionáři dále omezili pravomoc představenstva nakládat s majetkem firmy. Výsledky loňského hospodaření včetně návrhu na uhrazení ztráty se budou znovu zabývat na mimořádné valné hromadě.

Novou semaforskou éru začne Jiří Suchý na podzim v Dejvicích

Novou semaforskou éru, v níž se vrátí k myšlence "sedmi malých forem", která před 46 lety stála u zrodu této populární pražské scény, začne Jiří Suchý na podzim v novém divadle v Dejvické ulici v Praze. Poté, co po povodních v roce 2002 vystřídal jedenáct adres, tam konečně se svým souborem nalezne střechu nad hlavou. "Bude to na Den Dejvic 4. září, co převezmeme klíče od nové scény. Pásmem Koncert s.r.o. pak 1. října, shodou okolností na mé narozeniny, zahájíme zkušební tříměsíční provoz. Koncert uvedeme i 28. října a 30. října, kdy oslaví narozeniny republika a Divadlo Semafor," řekl Suchý na pátečním setkání s novináři. Podle svých slov "přehodil veksl" a kromě zábavy nabídne i vážněji laděné projekty. Vedle hudebních komedií jimi budou koncerty, dětský kabaret, divadlo poezie, výtvarné divadlo, listování nerealizovanými filmovými scénáři a akce typu Host do domu. "Nejbližšími akcemi budou 16., 22., 23. a 30. června koncerty na nádvoří Nostického paláce, v nichž vedle současných členů Semaforu vystoupí i ti, kteří touto scénou prošli a dotáhli to daleko. Například Bohuš Matuš, Leona Machálková, Karel Černoch, Karel Vágner, Petra Janů, Miluška Voborníková a Zuzana Stírská," řekl Suchý. Nabral prý novou energii a kvůli finančnímu grantu sestavil pro novou scénu dramaturgický plán na čtyři roky.

"Budeme tam mít balkon a poprvé i orchestřiště. Budeme mít zpívající uvaděčky, na jedné stěně se objeví snímky z historie divadla a na obrazovkách videoprojekce," dodal. V repertoáru se 25. října objeví hra věnovaná českému bulváru Jako když tiskne, jejímž režisérem bude Zdeněk Zelenka. Koncem listopadu bude mít premiéru recitál Jitky Molavcové, o kterém se prý mluví už od roku 1971. Následovat bude večer připomínající semaforské začátky v někdejším Akord klubu v Redutě. "V každé sezoně se vrátíme k nějaké starší hře. První bude na jaře 2006 Kytice v koprodukci s brněnskou JAMU. Vystoupíme tam i my dva s Molavcovou a v roli Vodníka hostující Vašek Neckář," řekl Suchý. Sezonu uzavře hra Sukně smutnou jehlou spíchnutá.

Roxy uvede inscenaci o indické bojovnici Phúlán Dévíové

Pražský klub Roxy uvede v sobotu taneční inscenaci Pro Phúlán, která je inspirovaná osudem indické bojovnice za práva žen Phúlán Dévíové. Představení vychází z kombinace postupů výtvarného divadla, evropského výrazového tance a techniky klasického tance severní Indie kathaku. Autorkou námětu, režie a choreografie je Ivana Hessová, která se věnuje především výuce tance kathak. Hessová v inscenaci také tančí, spolu s dramaturgyní včera Vendulou Kodetovou, herečkou Petrou Lustigovou a dalšími šesti tanečnicemi. Ženy tvoří téměř celý tvůrčí tým - scénografii a výpravu má na starosti Andrea Králová, pouze pro hudební doprovod autorky vybraly Tomáše Reindla a Michala Bureše alias DJ Blue. Výtvarně na projektu spolupracovali romistka Eva Davidová a režisér Viliam Poltikovič.

Ani třetí kolo voleb předsedu fotbalového svazu neurčilo

Ani třetí kolo voleb na páteční opakované valné hromadě Českomoravského fotbalového svazu předsedu neurčilo. Bývalý šéf Sparty Vlastimil Košťál si udržel většinu v české komoře, někdejší reprezentant Ivan Hašek znovu vyhrál u moravských delegátů. Před třetím kolem se sešli zástupci obou komor v dohodovacím řízení, ale na ničem se neshodli. Moravští delegáti pak udělali ještě jeden pokus, když "obětovali" jednoho ze svých uchazečů o křeslo místopředsedy Jiřího Kubíčka. Olomoucký ředitel, považovaný za "šedou eminenci" moravského fotbalu, byl mnoha českým delegátům trnem v oku. Před třetím kolem nabídl svou rezignaci výměnou za to, že česká komora zvolí Haška. Někteří čeští delegáti to označili za nepřípustné "handlování" s funkcemi. Haškova podpora sice opět mírně vzrostla, ale v české komoře mu stále chybělo 13 hlasů. Stanovy na takový případ nepamatují a situace je nejasná. Pokud valná hromada předsedu nezvolí, vyprší v sobotu 18. června současnému výkonnému výboru mandát a v českém fotbale nastane bezvládí. Návrh na automatické prodloužení volebního období o šest měsíců totiž v pátek neprošel.

Počasí

V sobotu oblačno s občasným deštěm. Teploty 13 až 17 stupňů, na horách kolem 6 st. C. Severozápadní vítr o rychlosti do 25 kilometrů za hodinu.

10-06-2005