Denní souhrn zpráv Zprávy

03-06-2005

Stát zdravotnictví pomůže, mzda lékařů má vzrůst o osm procent

Stát zdravotnictví finančně pomůže, na druhé straně by se ale mělo začít šetřit, například ve výdajích na léky a přístroje. Lékařům a dalším zdravotníkům v nemocnicích by měly od 1. září vzrůst platy, a to o osm procent. U lékařů by to mělo být z 37.000 zhruba na 40.000 korun. Dohodli se na tom v pátek zástupci vlády, pojišťoven, lékařů a nemocnic.

Premiér Jiří Paroubek po jednání řekl, že lidé se také zřejmě dozvědí, jak je která nemocnice a ordinace úspěšná v léčbě. Podle prezidenta České lékařské komory Davida Ratha jde o "racionální kompromis", který prospěje všem. Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová je s výsledky jednání vcelku spokojena. "Já doufám, že to již bylo jednání gruntovní a závěrečné a že konečně k určité dohodě došlo," řekla. Naznačila ale, že pojišťovny s výsledky zřejmě spokojeny nebudou. "Tím jsem chtěla říci, že nelze vyloučit ještě některé úpravy," prohlásila.

Stát jednak odkoupí pohledávky Všeobecné zdravotní pojišťovny ve výši 3,8 miliardy korun, které zůstaly po zkrachovalých státních podnicích. Kromě toho bude státní rozpočet od příštího roku víc platit za státní pojištěnce, tedy děti, důchodce a nezaměstnané. Mělo by to přinést dalších 2,3 miliardy korun ročně. Emmerová naznačila, že částka by se mohla vyšplhat až na 4,6 miliardy korun.

Podle mluvčího Koalice soukromých lékařů Jana Jelínka dohoda zahrnuje krátkodobá opatření, která zajistí "přežití" jen na půl roku až rok. "Neřeší to dlouhodobé problémy," řekl. "Myslím si, že by bylo úplně nejlepší, kdyby se podařilo zkoncipovat úplně nový zákon, který by lépe řídil financování péče," podotkla Emmerová.

Ředitelka VZP míní, že dohoda dluh nesníží, má zastavit jeho růst

Ředitelka Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiřina Musílková soudí, že páteční dohoda politiků, zdravotníků a pojišťoven deficit ve zdravotnictví neodstraní, dokonce ani nesníží, mohla by ale zajistit, aby už nerostl. Ocenila však tu část dohody, která pojišťovny nabádá k tomu, aby začaly zveřejňovat údaje o kvalitě zdravotní péče. Mělo by to například znamenat, že lidé se dozvědí, jak je která nemocnice úspěšná v léčbě různých diagnóz. "K tomu nás vyzval přímo pan premiér - začít zveřejňovat, která zařízení jsou kvalitní, kde ručíme za péči pro naše pojištěnce," uvedla. Pojišťovny dostaly podle ní také za úkol důsledně trvat na tom, aby zdravotníci spořili. "Dohoda jako taková k úsporám nevede, je to na tom, jak donutíme naše partnery úsporně se chovat," řekla.

Jedna z věcí, na které se účastníci schůzky domluvili, je zavedení elektronických zdravotních knížek. Musílková řekla, že 550.000 klientů VZP už je má. V praxi to podle ní vypadá tak, že kromě pacienta si i ošetřující lékař po zadání hesla na internetu může ověřit, jaké jsou výsledky vyšetření i kolik a jaké léky člověk bere. Jde o to, že pacient obvykle chodí k několika lékařům a každý mu třeba předepíše jiný lék. Účinky některých medikamentů mohou jít vzájemně proti sobě, kromě toho může užívání příliš mnoha léků způsobit na zdraví víc škody než užitku. Ošetřující lékař by tak po nahlédnutí do zdravotní knížky mohl tyto věci ohlídat a některé léky třeba vysadit. Znamenalo by to tedy i úspory ve výdajích na léky a za zbytečná vyšetření.

Ředitel krajského úřadu zrušil mandáty dvou zastupitelů Vyškova

Ředitel jihomoravského úřadu Jiří Crha zrušil v pátek mandáty dvou vyškovských zastupitelů. Jeden je ředitelem vyškovské základní školy a druhý ředitelem městské zoo. Podle nového zákona o střetu zájmů totiž nemůže být zastupitel města nebo obce zároveň ředitelem obecní příspěvkové organizace. Crhovo rozhodnutí je zřejmě prvním podobným v zemi. Muži sami odmítli rezignovat, zánik jejich mandátů již dvakrát neschválilo ani vyškovské zastupitelstvo.

Rozhodnutí nabude právní moci až sedm dní po vyvěšení na krajské úřední desce. "Poté budou mít zastupitelé dvoudenní lhůtu na to, aby se odvolali k soudu," řekl Crha ČTK. V případě, že se proti zákonu odvolají, zůstanou zastupiteli až do rozhodnutí soudu. Tuto možnost chce využít ředitel vyškovské základní školy Miroslav Brtníček. "Na svou obranu využiji všech zákonných prostředků, ne proto, že bych chtěl porušovat zákon, ale by se prokázalo, že je zákon nesmyslný," řekl ČTK Brtníček. Ředitel vyškovské ZOO Josef Kachlík se dosud nerozhodl. "Zatím o tom uvažuji," řekl ČTK.

Zastupitelům v celé zemi se nelíbí, že omezení začalo platit v půlce volebního období. "Je to jako změnit pravidla v poločase fotbalového zápasu," řekl Brtníček. Nesouhlasí ani s tím, že by měla novela zabránit zvýhodňování zastupiteli řízených institucí. "I kdybych získal pro školu nějaké výhody, budou to výhody pro žáky a obyvatele tohoto města," míní Brtníček.

Novela skončila u Ústavního soudu. Vládní koalice navíc nyní chystá zcela nový zákon o střetu zájmů, který by už souběh funkcí nezakazoval. Ukládal by však zastupitelům předkládat majetková přiznání.

Podle Klause hrají "eurofanatici" s falešnou kartou a vydírají Evropany

Zamítnutí evropské ústavy ve francouzském a nizozemském referendu, které vedlo ke skepsi v eurozóně, nemá podle českého prezidenta Václava Klause žádnou souvislost se společnou evropskou měnou. "Někteří eurofilové a eurofanatici rozhodli, že budou hrát dramatickou hru, když se stalo tohle, tak padne euro, udělejme rychle nějaký plán," řekl v pátek Klaus ČTK při oficiální návštěvě Finska. "To je lživé vydírání, které podle mého názorů vůbec není na místě," dodal. Klaus se domnívá, že zakolísání měny po politickém problému je logické a stalo se vždy v historii. "Ale vydírat Evropany teď tím, že vidíte, co jste udělali a euro padne, to je podle mého názoru neuvěřitelně falešná karta a já bych si přál, aby nikdo z Evropanů tuto kartu nehrál," uvedl Václav Klaus.

Čeští politici odmítají zpochybňování eura

Současné diskuse o budoucnosti eura nesmí zpochybnit plán České republiky přijmout společnou měnu do roku 2010, uvedl ministr financí Bohuslav Sobotka. Euro je podle něj úspěšným projektem a má ve světě stále větší váhu. Společné měny se zastal i premiér Jiří Paroubek. Rovněž vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn prohlásil, že na českém plánu přijmout euro v roce 2010 se zatím nic nemění.

Čeští politici tak reagovali na skepsi kolem eura, která se objevila po nedávném odmítnutí euroústavy ve Francii a Nizozemsku. Proti euru naposledy vystoupil italský ministr práce Roberto Maroni. Itálie by podle něj měla zvážit odchod země z eurozóny a znovuzavedení liry. "Některé problémy, například v italské ekonomice, nesouvisejí s tím, že Itálie je v eurozóně, ale spíše s jinými, strukturálními problémy," podotkl Jahn.

"Euro je úspěšný projekt. Euro jako měna má ve srovnání s dolarem stále větší váhu, používá se stále více pro obchodování i jako rezervní měna. Současné diskuse nesmí zpochybnit cíl přijetí eura v ČR do roku 2010," řekl Sobotka.

Podle premiéra Paroubka přispívá vidina přijetí eura ke snižování schodku českých veřejných financí. "Odpískávat opatření, která jsou potřebná k dosažení určité stabilizace veřejných financí, by nebylo dobré," řekl ČTK s tím, že tlak na snižování deficitu česká vláda dlouhodobě podporuje.

Téma euroústavy dominovalo Zaorálkově návštěvě Berlína

Politika musí hledat způsob, jak říci veřejnosti, že přijetí euroústavy je v zájmu občanů zemí EU. Shodl se na tom předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek s německým ministrem zahraničí Joschkou Fischerem. Téma euroústavy dominovalo celé dvoudenní návštěvě šéfa Poslanecké sněmovny v Berlíně. "Přijde doba, kdy Evropa bude ústavní smlouvu potřebovat," tlumočil předseda sněmovny slova šéfa německé diplomacie. "Ten dokument má svou cenu, má v sobě prvky cenného kompromisu," vysvětloval Zaorálek. Reforma evropských institucí, kterou euroústava mimo jiné zavádí, je podle něj nezbytná. Dodal, že Fischer neodmítal ani návrh prodloužit prostor k ratifikaci euroústavy, kterou by měla celá pětadvacítka přijmout do konce příštího roku. Podle Zaorálka by prodloužení lhůty prospělo hloubce debaty o evropské myšlence. "Stálo by za to uvědomit si, proč se přijímání euroústavy zadrhlo," řekl Zaorálek.

Factum Invenio: Mezi Čechy teď mírně převažují odpůrci euroústavy

Mezi Čechy po odmítnutí evropské ústavní smlouvy ve francouzském a nizozemském referendu mírně převažují odpůrci euroústavy nad jejími stoupenci. Vyplývá to z průzkumu, který pro ČTK zpracovala firma Factum Invenio. Největší tábor ale tvoří ti, kteří nemají na přijetí či odmítnutí evropské ústavy jednoznačný názor. Proti přijetí euroústavy je podle průzkumu 33,7 procenta Čechů, pro ratifikaci 31,5 procenta obyvatel a 34,8 procenta dotázaných nemá na tuto otázku utvořený názor.

Například podle průzkumu agentury CVVM z poloviny května souhlasilo s přijetím euroústavy 51 procent, čtvrtina byla proti a zhruba stejný počet lidí se k otázce nedokázal vyjádřit.

Na dně potoka v Zákupech našli lidé 13 protitankových min

Na dně potoka Svitávka v Zákupech našli lidé ve čtvrtek ráno 13 protitankových min sovětské výroby. Byly sice silně zrezivělé, nedalo se však vyloučit, že by mohly vybuchnout. Pyrotechnik je odvezl do bezpečnostního bunkru a později je zlikviduje. "Pouhým pohledem se nedalo zjistit, jestli jsou miny ještě funkční," řekla ČTK severočeská policejní mluvčí Jarmila Hrubešová.

Podle zákupské starostky Miloslavy Hudakové si u potoka hráli dospělí s dětmi a miny tam objevili. Jeden muž pak o munici informoval strážníka. "Miny ležely v potoce Svitávka v takzvaných Nových Zákupech, kde do roku 1990 byla sovětská kasárna a v panelových domech tam žili důstojníci s rodinami," podotkla Hudaková. Miny do potoka vojáci zřejmě odhodili před odjezdem do Sovětského svazu.

V pondělí se koná dlouho plánovaná schůzka Paroubka s Topolánkem

Premiér Jiří Paroubek se v pondělí sejde s předsedou ODS Mirkem Topolánkem. Politici budou zřejmě jednat o výsledcích lidových hlasování o euroústavě ve Francii a Nizozemsku, při kterých byl dokument odmítnut, a o případném hlasování v Česku. Topolánek ale ČTK řekl, že jestliže bude evropská problematika jediným tématem jednání, pokládá to za ztrátu času. "Signalizoval jsem, že pokud by ta schůzka měla být jen o ratifikaci euroústavy, tak ji pokládám se zbytečnou," prohlásil. Podle dřívějších informací se na pondělním jednání bude mluvit také o možnosti kompromisu v názorech na reformu důchodového systému. Reformu důchodů připravuje komise složená ze zástupců všech parlamentních stran.

Paroubek: Jahnova strategie dozná změn, potřebuje vyvážit

Předseda vlády Jiří Paroubek má poměrně značné výhrady k některým bodům strategie hospodářského růstu do roku 2013, kterou vypracoval vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn. Paroubek v pátek novinářům řekl, že materiál je v některých bodech v rozporu s programovým prohlášením vlády. Předpokládá proto, že konečná podoba bude jiná než ta, kterou ve čtvrtek Jahn předložil. Strategie by měla být podle něj více vyvážená.

Jahn ve své strategii navrhl okamžitou deregulaci nájmů bez náhrady. Češi by podle něj měli také platit školné na vysokých školách a poplatky u lékaře, spořili by si na důchod a zrušil by se jim pevný věk odchodu do penze. Zároveň by ale měli nižší daně a méně byrokracie. Podnikatelé a ekonomičtí experti s nimi souhlasí, naopak proti jsou odbory.

Naplněním strategie by podle Jahna česká ekonomika dohnala do roku 2013 Evropskou unii, zatímco dnes je bohatství Čechů asi na 70 procentech průměru EU.

KDU-ČSL: Hospodářská strategie Jahna je základ pro další jednání

Lidovci chápou strategii hospodářského růstu do roku 2013, již vypracoval vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn, jako základ pro další politická jednání. Jejich výsledkem by měla být opatření k posílení konkurenceschopnosti české ekonomiky. Novinářům to řekl předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek. Podle nšj strategie nekopíruje žádný z politických programů. Je proto velmi vhodným základem pro to, aby se o ní vedla politická diskuse, míní. Řada navrhovaných opatření ale podle Kalouska může vyvolat negativní reakce.

Premiéra na televizním kanálu 24.cz bude střídat šéf Senátu

Pravidelná vystoupení premiéra Jiřího Paroubka na televizním kanálu 24.cz prostřídá debata s předsedou Senátu Přemyslem Sobotkou z opoziční ODS. Zatímco pořad Ptejte se svého premiéra měl premiéru tento čtvrtek, pořad Očima předsedy Senátu startuje příští čtvrtek. Sobotka bude společně s moderátorem komentovat aktuální politické dění. Televizní kanál 24.cz přenáší satelit. Televize již přináší jednání ze schůzí obou komor Parlamentu. Přenosy a záznamy jednání jsou nekomentované a nesestříhané. Kanceláře sněmovny a Senátu podepsaly s firmou Region Media smlouvu o přístupu k vnitřním televizním okruhům obou komor.

Kulhánek: Domácí výrobci automobilů loni vyváželi hlavně do EU

Loňský export české výroby automobilů firem ze Sdružení automobilového průmyslu směřoval zejména do zemí Evropské unie. Z vývozního objemu 314 miliard Kč směřovalo do unijních států téměř 90 procent. Celkové tržby přitom vzrostly o 11 procent na 390 miliard korun, řekl v pátek na oficiálním zahájení brněnského Autosalonu prezident SAP Vratislav Kulhánek. Dodal, že vstup Česka do EU sice ovlivnil ekonomiku země, ale obor byl v Evropě dávno před tímto datem. Autoprůmysl přitom téměř z 60 procent drží dodavatelé, zbytek tržeb připadá na firmy ve finální výrobě. "Lze očekávat další a podstatné navýšení v momentu plného náběhu výroby v automobilce TPCA Kolín," uvedl Kulhánek.

Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban připomněl, že Česko se stává světovou velmocí ve výrobě automobilů na jednoho obyvatele. Za rok 2005 počítá s produkcí až 800.000 vozů, což bude téměř dvojnásobek loňského počtu. Obor zaměstnává přímo 90.000 lidí a dalších 40.000 v dodavatelské sféře.

Ambrozek: Nejvíce problémů se životním prostředím řeší Praha

Malá města - malé problémy, velká města - velké problémy. Z hlediska životního prostředí to zhruba platí o českých i světových městech podle hodnocení současných ekologických výzev z úst ministra životního prostředí Libora Ambrozka. S největšími ekologickými problémy se musí potýkat hlavní město Praha, uvedl ministr při příležitosti blížícího se Světového dne životního prostředí.

Česká města sice nerostou, ale potýkají se s podobnými problémy životního prostředí jako města ve světě. Ambrozek zmínil především nárůst automobilové dopravy po roce 1990 a z toho plynoucí vzrůstající znečištění ovzduší emisemi. Ze zprávy o životním prostředí České republiky vyplývá, že v roce 2003 bylo více než 40 procent obyvatelstva ČR, zejména ve velkých městech, vystaveno nadlimitním hodnotám některé ze znečišťujících látek. Dalším problémem je nakládání s odpady. Například Praha jich v roce 2003 vyprodukovala 3,37 milionu tun. Na rozdíl od světových megapolí jsou enviromentální problémy v Česku řešeny, domnívá se Ambrozek. "V řadě zemí se mohou velká města stát časovanou bombou. Evropská města včetně Prahy si to uvědomují - řeší odpad, nemá problém se zajištěním základních potřeb, například pitné vody," vysvětlil ministr.

Pět českých firem dostalo značku Ekologicky šetrný výrobek

Pět výrobků pěti firem se od pátku může pyšnit značkou Ekologicky šetrný výrobek. Známku při příležitosti Světového dne životního prostředí zástupcům oceněných firem udělil ministr životního prostředí Libor Ambrozek.

Firma Korona Lochovice je získala za šedou lepenku ze sběrového papíru, společnost Vlabo Litomyšl za zdravotnický nábytek Vlabo Hospital a firma Ing. Vladislav Uličný - INTEXT z Krnova za nábytek pro interiéry. Firma Thermona ze Staré Osady u Zastávky u Brna byla oceněna za plynový závěsný nástěnný kotel Therm Trio 90 a společnost Starkon Nová říše z Bohuslavic u Telče za kancelářský nábytek Army Profi.

Ekoznačka bude upozorňovat spotřebitele na to, že výrobek je při své výrobě i následném provozu a užívání šetrnější k životnímu prostředí, a přitom také splňuje všechna ostatní kritéria a normy kvality.

Klaus: K ochraně přírody nepotřebujeme organizované ekology

Český prezident Václav Klaus soudí, že lidé mají základní povinnost chránit přírodu, ale nejsou k tomu vůbec nutní organizovaní ekologové a zelené strany. Klaus to řekl v pátek při návštěvě Finska, jehož přístup k přírodě a prolínání přírody s městem se mu líbí; stejný přístup by rád viděl i v České republice.

"S ekologickým agresivním občasným hnutím to fakt nemá nic společného, ani se stranami Zelených to nemá nic společného. To měli Finové dávno předtím, než vůbec napadlo někoho Stranu zelených založit," prohlásil Klaus. Finský styl života, architektury a urbanistiky je podle něj tradiční a vznikl dávno předtím, než ochránci životního prostředí začali "dělat pochody na jaderné elektrárny". To, co dělají Finové, je podle něj normální přístup rozumných lidí.

Podle Klause musejí lidé zachovat přírodu minimálně v takovém stavu, v jakém ji zdědili od otců a praotců. "A na to já nepotřebuji pana Jakuba Patočku (šéfredaktora Literárních novin a představitele české Strany zelených) nebo kohokoli jiného," podotkl prezident.

Patočka, který je nyní ve Španělsku, byl ve své reakci stručný. "K tomu se snad nedá říct nic jiného, než že příroda nepotřebuje Václava Klause k tomu, aby komentoval poměry, které tady panují," řekl Patočka ČTK.

Česká ekologická hnutí v minulosti věnovala Václavu Klausovi pozornost při udílení svých anticen za problematický vztah k životnímu prostředí. Hned dvakrát byl například Klaus nominován v anketě Zelená perla za největší antiekologický výrok roku. Cenu v této anketě Klaus získal v roce 1995 ještě jako premiér za tvrzení, že "ekologie není věda, s vědou nemá nic společného, je to ideologie". Už o dva roky dříve rovněž jako premiér dostal cenu Ropák za největší antiekologický počin. Toto ocenění obdržel za "prosazení dostavby jaderné elektrárny Temelín a za ekonomickou politiku, která přeměňuje přírodu na ekonomický ukazatel - výši hrubého domácího produktu".

Zahraniční obchod ČR po vstupu do EU vzrostl o pětinu

Objem zahraničního obchodu České republiky se zvýšil za první rok po vstupu do EU, tedy od května 2004 do konce dubna 2005, o 20,6 procenta proti stejnému období před vstupem. Růst vývozu zároveň předstihl růst dovozu a celková bilance zahraničního obchodu skončila přebytkem 11,2 miliardy Kč.

Předseda Českého statistického úřadu Jan Fischer v pátek řekl, že do zlepšení bilance se promítlo zvětšení vnitřního trhu po vstupu do EU a odpadnutí celních a administrativních bariér. To mělo za následek snížení transakčních nákladů pro zahraniční obchod v rámci EU.

Tempo růstu českého vývozu po vstupu do EU je podle Fischera vysoké i v porovnání s dynamikou zahraničního obchodu států EU, kde vývoz vzrostl v průměru o 8,2 a dovoz o 10,1 procenta.

České firmy mají šanci dodat zařízení pro jaderný blok ve Finsku

České firmy by mohly mít šanci v subdodávkách zařízení pro plánovanou stavbu pátého bloku jaderné elektrárny ve Finsku, dále v dodávkách příměstských vlaků či dílů pro zaoceánské nákladní lodi. Řekl to český obchodní rada v Helsinkách Květoslav Sulek, který doprovázel prezidenta Václava Klause na jeho státní návštěvě Finska. Sulek uvedl, že Finové chtějí pro 40 procent subdodávek pro jaderný blok získat firmy ze zahraničí. Výstavbu reaktoru schválila finská vláda v roce 2003.

Finsko se rovněž v příštích letech chystá obměnit dalších 40 motorových vlaků v příměstské dopravě v Helsinkách. ČKD Vagonka již vyhrála soutěž na prvních 16 vlaků za miliardu korun. "Pro nás je tedy výhoda, že jsme vyhráli první tendr," uvedl Sulek.

Sídlo Kafkovy společnosti se otevřelo spisovatelovým příznivcům

Den otevřených dveří v sídle Kafkovy společnosti v židovské čtvrti v Praze v pátek spíše než turisty lákal skutečné příznivce díla pražského rodáka Franze Kafky. Společnost se při příležitosti 81. výročí Kafkova úmrtí snažila Kafku prezentovat ne jako turistickou atrakci, ale jako člověka a současně velkou osobnost světové literatury. V atraktivní lokalitě Maiselovy ulice v pražské židovské čtvrti se přitom akce konala možná naposledy.

Nevládní organizace Společnost Franze Kafky se totiž potýká s nedostatkem peněz na provoz. "Zřejmě se budeme muset přestěhovat z Maiselovy ulice, neboť nájem zdejších prostorů je pro nás finančně neúnosný," řekla ČTK pracovnice společnosti Jaroslava Podzimková. Podle ní se i přes podporu ministerstva kultury peníze na správu Kafkovy pozůstalosti získávají jen těžko. Lidé se přitom mohli při návštěvě sídla společnosti seznámit s její nakladatelskou produkcí i s Kafkovou knihovnou, přístupnou běžně jen na objednávku, kterou ze starých knih v minulých letech rekonstruoval a sestavil německý antikvář Herbert Blank. Mohli tak mimo jiné zjistit, co Kafka znal a četl.

Podle Podzimkové dnes jeví zájem o Kafku především cizinci, přitom židovský spisovatel strávil celý život v Praze a češtinu ovládal plynně. Ostatně není tajemstvím, že k jeho oblíbeným knihám patřila také Babička Boženy Němcové.

Společnost Franze Kafky sdružuje zhruba 600 členů, patří mezi ně i nositel Nobelovy ceny Günter Grass, izraelský autor českého původu Viktor Fischl, spisovatel Ivan Klíma, sochař Olbram Zoubek či místopředseda Senátu Petr Pithart.

Univerzita Karlova dá příspěvek na bydlení všem studentům

Univerzita Karlova dá stipendium na ubytování všem studentům denního studia. Největší částku poskytne sociálně slabým posluchačům, mezi ostatní rozdělí zbytek peněz, které dostane od ministerstva školství. O pravidlech rozdělování ubytovacího stipendia rozhodl v pátek akademický senát. Přímý příspěvek zavádí reforma financování a nahradí současnou státní dotaci na lůžka na kolejích. Příspěvek dostanou i ti, kteří nyní nebydlí na kolejích dotovaných státem a bydlení si financují ze svého.

Studentům žijícím na kolejích stipendium většinou nepokryje zvýšení cen ubytování. Zatímco nyní platí v průměru 800 až 1200 korun za lůžko na měsíc, od října bude nejčastější cena koleje kolem 2000 korun, někde až 4000 korun. Zástupci UK tvrdí, že ceny jsou režijní a univerzita na studentech nechce vydělávat. Kolejné se zvyšuje kvůli reformě financování, školy k ceně lůžka na měsíc většinou připočítávají zhruba 900 korun, které dostávaly jako dotaci od státu. Proti zdražení minulý týden v Praze protestovalo téměř 200 studentů.

Členové akademického senátu se přeli o to, zda by měli stipendium dostat i studenti bydlící v sídle školy. Odpůrci příspěvků pro všechny uváděli, že škola dostane peníze jen na studenty, jejichž trvalé bydliště je mimo sídlo školy, a peníze se tak zbytečně rozmělní mezi velký počet posluchačů. Nakonec se akademici přiklonili k plošným příspěvkům.

Pracovníkům muzea Brna vadí plány na komerční využití Špilberku

Zaměstnanci Muzea města Brna nesouhlasí s plány některých brněnských radních na komerční využití svého sídla - hradu Špilberk. Změny na hradě zvažuje skupina radních kolem náměstka primátora Radomíra Jonáše (ODS). "Obáváme se, že současné úvahy o komerčním využití části Špilberku jsou v rozporu se statutem národní kulturní památky i s jejím stávajícím kulturním využitím," uvádí 37 pracovníků muzea v protestním dopise. Protest vyvolaly zprávy médií, že by se Špilberk mohl v budoucnu přeměnit například na luxusní hotel. "Naším cílem je snížit provozní náklady hradu a docílit oživení této památky," řekl minulý týden náměstek novinářům. Jonáš o tom již jednal se španělskou firmou. Dodal ale, že sám nepovažuje za vhodné, aby na hradě byl hotel.

Signatáři upozorňují, že Špilberk je jedinou historickou památkou mezinárodního významu v Brně, kterou hojně navštěvují turisté z celého světa. "Ve svém důsledku by (změny) znamenaly výrazné omezení současných úspěšně se rozvíjejících kulturních aktivit i značný pokles atraktivnosti nejen této památky, ale i našeho města a kraje," píší.

Američtí a pacovští studenti vytvořili představení o holokaustu

Američtí a pacovští studenti společně vytvořili na čtrnáctidenním workshopu hodinovou divadelní inscenaci s názvem Ester v Terezíně aneb Místo holokaustu v českých dějinách. Hra, která se skládá ze scén ze hry Ester, svědectví terezínských vězňů, německé poezie a myšlenek a názorů studentů, sklidila v pátek aplaus diváků v pacovské sokolovně.

"Nejdůležitější je nejen mluvit o minulosti, ale srovnávat ji s přítomností," řekla ČTK po představení autorka projektu Lisa Peschelová, profesorka historie a teorie divadla na univerzitě v Minnesotě. V Česku je poněkolikáté, tentokrát díky grantu Fulbrightovy komise. Pracuje tu na disertační práci o českém divadle v Terezíně za druhé světové války. Podle ní je zajímavé, že se v koncentračním táboře v Terezíně v těžkých podmínkách nesvobody hrálo divadlo či pořádaly koncerty. Do pacovského představení byly proto začleněny prvky z kulturních akcí, jež se v Terezíně konaly a týkaly se stejně mladých lidí, jako jsou pacovští herci. Korespondují s příběhem perské královny izraelského původu Ester, která se zasloužila o záchranu Židů před pronásledováním.

Hru Ester v roce 1938 upravil E. F. Burian a v režii Norberta Frýda a s hudbou Karla Reinera byla uváděna v roce 1944 v Terezíně. Lisa dostala k jejímu uvedení svolení Burianova syna.

Děti se přiotrávily cestou na prohlídku karlovarské záchranky

Cestou na den otevřených dveří karlovarské záchranné služby se v pátek přiotrávily děti z mateřské školy. V autobuse zřejmě unikl plyn z hasicího přístroje, informoval ČTK mluvčí záchranné služby Lukáš Hutta.

"Na dopoledne byly pozvány školy a školky z Karlových Varů a Staré Role. Podle učitelek došlo cestou autobusem asi k úniku plynu z hasicího přístroje. Děti si pak stěžovaly na bolesti a točení hlavy a nevolnost," uvedl Hutta. Celá skupina dětí dorazila až do areálu záchranné služby. "Naši zdravotníci si je ihned vzali do péče a pro jistotu bylo všech 27 malých pacientů převezeno na další vyšetření do karlovarské nemocnice," uvedl Hutta. Jak se ukázalo, všechny děti byly v pořádku a mohly se vrátit zpět na prohlídku karlovarské záchranky.

RRTV dala České televizi pokutu půl milionu

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání uložila České televizi pokutu půl milionu korun za reportáž Případ zneužívaného chlapce. Reportáží, kterou ČT odvysílala jako součást hlavní zpravodajské relace Události dne 18. února po 19:15, údajně televize ohrozila mravní vývoj dítěte. Mluvčí ČT Martin Krafl nechtěl pokutu komentovat s tím, že televize počká, až dostane verdikt rady v písemné podobě. Místopředseda rady Jiří Šenkýř dnes řekl ČTK, že reportáž byla natočena tak, že byla prozrazena identita zneužívaného chlapce; to je podle něj porušením zákona i úmluv na ochranu dětí. "Spolužáci, kteří se na to dívali, přesně věděli, o koho jde. Proto jsme přistoupili na poměrně tvrdý trest," řekl Šenkýř. Maximální výše pokuty za ohrožení fyzického, psychického nebo mravního vývoje dětí je deset milionů korun.

Policejní orchestry vystoupily na Staroměstském náměstí

Staroměstské náměstí, stejně jako kostel sv. Šimona a Judy, bylo v pátek dějištěm koncertu policejních orchestrů, které se v Praze účastní víkendového mezinárodního festivalu Polfest. Do české metropole přijelo na 400 hudebníků.

Šestý ročník přehlídky policejních sborů a orchestrů přivede uniformované muzikanty na Staroměstské náměstí znovu v sobotu odpoledne. Mají tam vystoupit všichni účastníci, kteří přijeli z Německa, Dánska, Norska a Švýcarska i z České republiky. V sobotu dopoledne mají koncertovat v zahradě Na Valech na Pražském hradě. Na Staré Město mají pak jít za doprovodu mažoretek a jízdní policie.

Fotbalisté si přejí duel s "trpaslíkem" rozhodnout co nejdříve

Co nejrychleji ukončit čekání na gól a pak pobavit atraktivní hrou, takový mají cíl fotbaloví reprezentanti v sedmém kvalifikačním utkání o účast na mistrovství světa. Zápas proti největšímu outsiderovi první skupiny Andoře ale nebude jen honičkou za gólovým účtem, ale také velkým svátkem pro Liberec; zde se bude hrát vůbec první reprezentační zápas.

První vzájemný zápas skončil před dvěma měsíci v Andoře jasnou výhrou českého favorita 4:0. Nyní se očekává minimálně stejný brankový rozdíl a optimisté dokonce doufají, že dojde k překonání historické výhry, kterou reprezentace zaznamenala před devíti lety proti Maltě (6:0). Nejvyšší prohru Andoře připravili před čtyřmi lety Portugalci (1:7).

Výše skóre proti Andoře může, ale také nemusí hrát v konečném účtování roli. Zvlášť, pokud sobotní soupeř skončí ve skupině poslední. Výsledky s ním se pak pro případné hodnocení týmů na druhých místech ve skupinách budou odečítat.

Fotbalisté v týdnu ale tvrdili, že o překonání střeleckých rekordů jim nepůjde. Hlavním heslem před dalším duelem s Makedonií je klidná cesta k vítězství bez zranění a také žlutých karet. V ohrožení je nyní pouze Tomáš Rosický, který byl napomínán právě v Andoře.

Trenér Brückner zřejmě chystá překvapení v základní sestavě, a to nejen kvůli tomu, že pošle na hřiště jen tři obránce. "Budeme brát v potaz, že hrajeme ve středu další zápas, stejně jako to činíme jindy. Na trávník vyběhne optimální sestava na tu hru, kterou předvádí soupeř. Musíme si uvědomit, že 95 procent zápasu strávíme útočením do plných," uvedl kouč nekonkrétně.

Koller na překonání Pučova rekordu před duelem s Andorrou nemyslí

Jedinečná šance se otevírá před útočníkem české fotbalové reprezentace Janem Kollerem - pokud dvoumetrový obr v sobotním duelu světové kvalifikace proti Andoře zažije gólovou radost, posune se do čela žebříčku reprezentačních kanonýrů. Nyní má forvard Borussie Dortmund na kontě 34 přesných tref v dresu národního mužstva, stejně jako legendární Antonín Puč. Už v sobotu Koller může v Liberci historii přepsat.

Dvaatřicetiletý hráč debutoval v reprezentaci před šesti lety a v národním týmu na něj pokaždé bylo spolehnutí. V 61 zápasech Koller do této chvíle nastřádal 34 branek a nyní může být prvním mužem českých tabulek. "Když jsem v nároďáku začínal, tak mě ani v duchu nenapadlo, že by se mi něco podobného mohlo podařit," prohlásil Koller.

Hokejoví obránci Srdínko a Židlický se upsali švédskému Leksandu

Hokejoví obránci Marek Židlický a Jan Srdínko podepsali smlouvy s nováčkem švédské ligy Leksandem. Zatímco čerstvý mistr světa z Vídně Židlický bude ve Skandinávii působit pouze v případě, že se nerozběhne NHL, Srdínko uzavřel s ambiciózním klubem klasický kontrakt.

Židlický by se do Leksandu přesunul z IFK Helsinky, kde strávil letošní sezonu. "Když to přeženu, tak Marek měl milion nabídek, chtěl ho skoro každý," řekl hráčský zástupce Jiří Hamal internetovému serveru hokej.cz na adresu nejlepšího obránce šampionátu ve Vídni a člena All Star týmu turnaje. Odchovanec kladenského hokeje se rozhodl pro švédský klub, se kterým podepsal takzvanou alternativní smlouvu. "V případě, že začne NHL, bude hrát za Nashville. Jestliže ne, nastoupí za Leksand," uvedl Hamal.

Srdínko se stěhuje na sever Evropy z Ruska, kde hájil barvy Novosibirsku. Po roce však klub opustil a podepsal s Leksandem také roční smlouvu. Také on měl několik nabídek, i z české extraligy. "Dohodli jsme se, že Honza ještě bude hrát v cizině. Má za sebou úspěšný rok, příští sezonu na to chce navázat," řekl Hamal, podle kterého se Srdínko do švédské soutěže hodí.

Srdínko a případně Židlický nebudou jedinými českými hráči v klubu. V letošní sezoně působili v Leksandu obránce Ladislav Benýšek a útočník Tomáš Kucharčík. Zatímco Benýšek bude v týmu pokračovat, Kucharčík odešel do druholigového švýcarského celku Morges. Leksand pro příští sezonu angažoval také slovenského útočníka Jiřího Biceka.

Hapal neprodloužil smlouvu a opouští fotbalisty Zlína

Prvoligový fotbalový klub ze Zlína v nové sezoně nepovede trenér Pavel Hapal. Pětatřicetiletému kouči vyprší na konci června smlouva a s vedením desátého klubu uplynulého ročníku se na jejím prodloužení nedohodl. "Za určitých okolností bychom pokračovali dál, ale nedohodli jsme se na složení realizačního týmu," řekl předseda představenstva Zdeněk Červenka deníku MfDnes. Přípravu Zlína zatím povede asistent Pavel Hoftych, Hapalova nástupce by měl klub oznámit do týdne. Zlín zahájí novou sezonu již 19. června, kdy se v Poháru Intertoto utká s běloruským týmem Grodno.

Bývalý reprezentant Hapal vedl zlínské fotbalisty od 1. listopadu, když po příchodu z Opavy nahradil ve funkci Vlastimila Paličku. V jarní části si mužstvo pod jeho vedením připsalo jen dvě vítězství a definitivně se zachránilo až v předposledním kole.

Počasí:

V sobotu má být oblačno až zataženo s přeháňkami, jen na Moravě bude polojasno. Odpoledne bude od západu oblačnost ubývat. Teploty 19 až 23 stupňů Celsia, na Moravě a ve Slezsku až 27, na horách kolem 15 stupňů. Mírný jihozápadní až západní, na Moravě a ve Slezsku zpočátku jižní vítr v bouřkách zesílí.

03-06-2005