Denní souhrn zpráv Zprávy

20-05-2005

Kuba vyhostila českého senátora Karla Schwarzenberga

Kuba vyhostila českého senátora Karla Schwarzenberga, který přiletěl do Havany na schůzku organizovanou tamními disidenty. Setkání organizuje Shromáždění na podporu kubánské občanské společnosti (APSC), což je střechová organizace sdružující desítky malých disidentských skupin. Cílem schůzky je snaha o prosazení demokratických reforem na Kubě. "Policie si pro mě přišla do hotelu, odvezla mě na letiště a posadila mě do letadla. To je postup totalitních států," řekl Schwarzenberg v telefonickém rozhovoru s Reuters před odletem z Kuby. Kromě českého senátora, který přijel na Kubu jako turista se švýcarským pasem, kubánské úřady vyhostily ve čtvrtek také předního politika německého opozičního bloku CDU/CSU Arnolda Vaatze. V úterý nebyli vpuštěni do země dva polští členové Evropského parlamentu, Boguslaw Sonik a Jacek Protasiewicz, kteří přijeli na stejnou schůzku se soukromými pasy a turistickými vízy. Hned na letišti Poláky odmítly imigrační úřady a poslaly je zpět do Evropy. Kubánské velvyslanectví v Bruselu také odmítlo udělit víza 18 dalším europoslancům, včetně českých poslanců Zuzany Roithové, Libora Roučka a Miroslava Ouzkého.

Vyhoštění Karla Schwarzenberga odsoudil předseda Senátu Přemysl Sobotka. Označil je za flagrantní porušení mezinárodního práva. Kubánské velvyslanectví v Praze požádal o vysvětlení celého případu. Sobotka se kvůli incidentu obrátil také na českého ministra zahraničí Cyrila Svobodu s žádostí, aby ve věci vyhoštění českého senátora urychleně začal jednat s kubánskou stranou. Za naprosto nepřijatelné označil vyhoštění senátora Karla Schwarzenberga ministr zahraničí Cyril Svoboda. Podle šéfa české diplomacie jednání kubánských úřadů potvrzuje správnost tvrdého postoje České republiky vůči režimu Fidela Castra. "Je to proti všem pravidlům demokratického chování. Je to důkaz, že je na Kubě totalitní režim," řekl Svoboda k incidentu. Ministr rovněž potvrdil informaci Hospodářských novin, že kubánské vízum před dvěma týdny bez udání důvodu nedostal jeho náměstek Pavel Svoboda.

Evropští diplomaté sledují počínání kubánských úřadů velmi pozorně. Příští měsíc musí Evropská unie rozhodnout, zda znovu vyhlásí diplomatické sankce kvůli porušování lidských práv na Kubě. Ta zatím ignoruje výzvy EU k propuštění 61 vězněných disidentů. EU odvolala předloňské diplomatické sankce v lednu letošního roku a vyslovila se pro dialog jak s vládou, tak s demokratickou opozicí. Pozastavení sankcí bylo v Bruselu schváleno ministry zahraničí poté, co šéf české diplomacie Cyril Svoboda prosadil některé formulační změny v usnesení, podle něhož se ministři zahraničí k této věci vrátí v červenci.

Spor o vyšší platy lékařů trvá

Páteční schůzka premiéra Jiřího Paroubka s ministryní zdravotnictví Miladou Emmerovou a představiteli zdravotních pojišťoven a lékařů o lepším platovém ohodnocení lékařů nerozhodla. Znovu se koná za týden, kdy už by mohlo rozhodnutí padnout. Prezident České lékařské komory David Rath tvrdí, že lékaři mohou omezit počet výkonů, takže v souhrnu nedostanou více peněz než dosud, ale jejich práce bude lépe ohodnocena. Podle ředitelky Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiřiny Musílkové premiér vyslechl argumenty všech stran a řekl, že nemá zájem na tom, aby pacienti měli méně péče. Pojišťovny varují, že když bude vyslyšen Rathův návrh na navýšení ceny lékařské práce v seznamu zdravotních výkonů, stoupne nynější desetimiliardový dluh zdravotního pojištění o dalších 24 miliard. "Péče o pacienty se omezí, prodlouží se čekací doby na operace," varovala Musílková. Pojišťovny jsou ve shodě s ministryní, podporují 19 krátkodobých opatření, jimiž chce dosáhnut stabilizace zdravotnických financí. Jedním z opatření je i zachování dosavadní ceny lékařské práce v seznamu zdravotních výkonů.

V ČSSD sílí hlasy, které chtějí premiéra Paroubka volebním lídrem

Přibývá sociálních demokratů, kteří by chtěli, aby je do příštích parlamentních voleb vedl premiér Jiří Paroubek. Předseda vlády Mladé frontě Dnes potvrdil, že o místo volebního lídra bude usilovat. ČSSD o tom má rozhodovat na podzim. Nynější předseda ČSSD Stanislav Gross, když opouštěl premiérské křeslo, slíbil, že ČSSD dovede k vítězným volbám. "Bude-li Paroubek úspěšný premiér, tak jistě bude brán velmi vážně jako kandidát na volebního lídra," uvedl socialistický poslanec Jan Kavan, mluvčí levicové frakce ČSSD. Přestože je Paroubek v sociální demokracii vnímán spíš jako pragmatický pravicověji orientovaný socialistický politik, vzestup jeho preferencí uvítali i další stoupenci levicové frakce a chtěli by, aby stranu vedl do voleb. Naděje do něj vkládá předseda děčínské ČSSD Jaroslav Foldyna. Připustil, že je vkládal i do Grosse, který ho zklamal. Růst popularity nového premiéra stoupenci levicové frakce podle člena jejího přípravného výboru, exministra zdravotnictví Ivana Davida očekávali. Přestože ho nepřijímá bez výhrad, jako úspěšný premiér by podle jeho soudu vhodným volebním lídrem určitě byl. Mnohým sociálním demokratům vadí, že Gross po rezignaci na funkci předsedy vlády "odešel do ústraní", a nevěnuje se intenzivně stranické práci. Jsou netrpěliví a zazlívají mu, že se hned nepustil do příprav na parlamentní volby v příštím roce. Preference sociální demokracie se stále propadají. Podle květnového průzkumu STEM by ji volilo 11,4 procenta voličů. Pokles obliby způsobila straně i vleklá vládní krize, kterou odstartovaly nejasnosti kolem majetku Grossovy rodiny. Gross se nyní sice občas objevuje na některých veřejných akcích a účastní se i jednání lídrů parlamentních stran, vyhýbá se však vystoupení v médiích.

Paroubek: Zda uctívat Beneše, je výsostným rozhodnutím Čechů

Rozhodnutí uctívat druhého československého prezidenta Edvarda Beneše je podle premiéra Jiřího Paroubka výsostnou věcí Čechů. Reagoval tak na vyjádření maďarského premiéra Ference Gyurcsányho, který kritizoval nedávné odhalení Benešovy sochy v Praze. Paroubek míní, že Maďaři by měli spíše přemýšlet o tom, jaký měli podíl na rozbití Československa po Mnichovu 1938. Zdůraznil ale, že oba státy by se měly zaměřit na budoucnost a věci, které je spojují. "Myslím si, že by Maďaři měli trošku zpytovat své svědomí, podívat se na příčinu a následek, podívat se na to, jakým způsobem se podíleli na rozbití Československa po mnichovské dohodě," řekl ve čtvrtek premiér. Důležitější než problematická historie je podle premiéra přítomnost a budoucnost. "Měli bychom se podívat na to, co nás spojuje, a ne na to, co nás rozděluje," uvedl Paroubek. Sochu Beneše, jehož některá rozhodnutí dodnes budí polemiku a vášně doma i v zahraničí, v pondělí odhalil spolu s předsedou sněmovny Lubomírem Zaorálkem.

V Karlových Varech se otvírá domov pro válečné veterány

V Karlových Varech je ode dneška v sanatoriu Bílý Kříž otevřen domov péče o válečné veterány. Jde teprve o druhé zařízení tohoto typu, které bylo v Česku zřízeno. První domov pro bývalé vojáky vznikl v roce 2001 v pražské Ústřední vojenské nemocnici. Domovy pro veterány zřizuje ministerstvo obrany podle zákona o válečných veteránech. Karlovarský domov bude mít kapacitu 28 míst. Jeho obyvatelé budou přispívat na pobyt a jídlo jako v jiných sociálních zařízeních. Ministr obrany Kühnl již dříve uvedl, že stát musí v budoucnu ještě více pečovat o staré válečné veterány. Měla by proto vzniknout další pečovatelská zařízení, kde budou moci bývalí vojáci strávit klidné stáří.

Cizinecká policie prodloužila úřední hodiny pro žadatele o pobyt

Cizinecká a pohraniční policie dočasně prodloužila své úřední hodiny pro žadatele o pobyt v České republice. Chce tak čelit rostoucím frontám před svým pražským sídlem, ve kterých stovky lidí čekají mnoho hodin na vyřízení dokladů. Služebna v Olšanské ulici bude pracovat od počátku příštího týdne až do odvolání opět od pondělí do čtvrtka a otevírací doba pro veřejnost prodlouží od 7:00 do 19:00. Pracovníci úřadu, které posílí další zaměstnanci, budou na vyřízení žádostí pracovat i o víkendu. Pomoci má i trvalé oddělení žadatelů pocházejících ze zemí EU od jiných uchazečů, čímž se podle ministerstva sníží fronta před úřadem zhruba o jednu třetinu. Občané Evropské unie totiž mohou od 30. května své záležitosti řešit na pracovišti cizinecké policie v ulici Sdružení 1 v Praze 4 na Pankráci. Současnou chaotickou situaci podle vnitra způsobil znatelný nárůst počtu cizinců a také nová právní úprava týkající se povolování jejich pobytu v Česku po vstupu země do EU.

Pedofilní server zneužívá fotky českých dětí

Zahraniční pedofilní server zřejmě zneužívá fotografie nahých českých dětí, které na internet umísťují jejich rodiče. Zpravidla jsou to stránky, na které lidé umísťují běžné rodinné snímky svých malých potomků. Víc než polovinu z devadesáti odkazů tvoří české stránky. Informovala o tom ve čtvrtek Česká policie. Mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová nevylučuje, že stránka s odkazy je určena právě pedofilům. Podle ní však policie zakročit nemůže. "Oni vlastně odkazují na fotografie, které jsou už jinde na webu zveřejněny," uvedla Kosinová. Vyzvala rodiče, aby zneužitelné fotky z internetu odstranili. Rodiče, kteří na webu snímky svých dětí zveřejňují, si riziko zneužití často neuvědomují, míní provozovatelka jednoho českého dětského internetového magazínu Helena Szmigielová.

Ve Stráži letos vězňům zadrželi už 22 telefonů

Vězeňská služba ve Stráži pod Ralskem od počátku roku odhalila u odsouzených 22 mobilních telefonů. Vězňové se je snažili do vězení propašovat buď z venkovních pracovišť, nebo přes příbuzné při návštěvách. Z předávání mobilních telefonů vězňům je podezřelý také jeden muž z vězeňské služby, na kterého nedávno soudce uvalil vyšetřovací vazbu. Vězni se snaží mobilní telefony propašovat nejrůznějším způsobem. Nedávno detektor odhalil přístroj, který si odsouzený muž ukryl do konečníku. Odsouzený si pobyt za mřížemi prodlouží a navíc už nebude smět vykonávat práci na volném pracovišti. Podle ředitele věznice Františka Vacha odhalil ukrytý mobilní telefon detekční rám, kterým vězni procházejí. Věznice totiž v poslední době výrazně zpřísnila bezpečnostní systém kontrol, a to i díky novým detekčním systémům. Jsou schopny odhalit i nejdůmyslnější úkryty. "V dubnu zjistili příslušníci skrýš, kdy si jeden z vězňů nechal nově podrazit pracovní obuv a ve špičce boty vybudoval úkryt pro mobilní telefon," dodal Vach.

Na Pražském jaru vystoupí Václav Hudeček

Na festivalu Pražské jaro vystoupí tento pátek houslista Václav Hudeček se Symfonickým orchestrem hlavního města Prahy FOK a dirigentem Andrejem Borejkem. Na koncertě v Obecním domě zazní hudba S. Prokofjeva i málo známé dílo Alexandra Zemlinského. V kostele sv. Šimona a Judy má koncert britský vokální soubor I Fagiolini, který uvede Monteverdiho madrigaly a další hudbu z období na přelomu renesance a baroka. Kompletní výjimečné festivalové uvedení Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův v česko-německé koprodukci pokračuje vpodvečer v Národním divadle operou Siegfried. Jiří Suchý a soubor The Hottentots Orchestra zopakují v Činoherním klubu své společné představení.

Na Džbánu začíná festival Barvy léta

Na pražském koupališti Džbán začíná dvoudenní hudební přehlídka Barvy léta. Představí se na něm řada rockových a punkových kapel, například Zpraku!, NVÚ, Do řady!, Hasiaci prístroj, Apple Juice, Totální nasazení, SPS, Slobodná Európa a Visací zámek. Hlavní hvězdou bude v sobotu kapela Tři sestry, která zde vystoupí v rámci svého turné k 20. výročí existence. Její vystoupení se bude natáčet na připravované DVD. Kromě oslavenců a gratulantů z kapel Divokej Bill a Wohnout se představí soubory Nestel Postel, Dukla Vozovna, MZH, DeBill Heads, Prohrála v kartách, Hubert Macháně, Lety Mimo, Doctor P.P., E!E a Jaroslav Uhlíř. Pořadatelé slibují návštěvníkům, že závěr narozeninového koncertu bude provázen "pekelným" ohňostrojem.

V Praze vystoupí britská skupina Paradise Lost

V neděli v pražském klubu Abaton zahrají britští hudebníci Paradise Lost. Na koncertě by měli představit i nové skladby ze svého aktuálního alba. Jako předkapela vystoupí mimo jiné izraelská metalová skupina Orphaned Land. Popularitu si Paradise Lost získali především v devadesátých letech po vydání alba Icon (1993) a především pak desky Draconian Times (1995). Hudební tvář skupiny poté přesto doznala značných změn. Muzikanti se odvrátili od klasických metalových prvků a nechali se inspirovat především takzvanou gotikou. V písních se začala čím dál tím více objevovat elektronika. Jejich deska Host z roku 1999 byla dokonce přirovnávána ke zvuku Depeche Mode. V posledních letech však Britové obrátili a znovu se vracejí k syrovějšímu pojetí. Posluchači se tak mohou opět těšit na hutný kytarový zvuk a nezaměnitelný vokální projev Nicka Holmese.

Romská zpěvačka Věra Bílá a soubor Gulo Čar vystoupí ve Vídni

Přední představitelka romské hudby Věra Bílá vystoupí v pátek s kapelou Kale v kulturním sále WUK ve Vídni. Na koncertu představí i písně z nového alba C'est Comme Ca (Takhle to chodí), věnovaného zpěvačce Zuzaně Navarové, která zemřela v prosinci loňského roku. Večer odstartuje brněnský romský soul-funkový soubor Gulo Čar, držitel ceny Akademie populární hudby Anděl v žánrové kategorii world music za rok 2003. V hudbě rokycanské rodačky se mísí pop a jazz s prvky latinskoamerické a etno-hudby, v původních moderních cikánských písničkách zpívá o lásce, smutku a smrti. V uplynulých pěti letech vystupovala v 26 zemích, loni například koncertovala s velkým úspěchem v rakouském Kremsu.

Český film let 1939 až 1945 představuje výstava v Národním muzeu

Slova písně Jen pro ten dnešní den stojí za to žít, která Oldřich Nový zpíval do ouška Adině Mandlové, dala podtitul výstavě v Národním muzeu v Praze. Prostřednictvím fotografií, dokumentů, plakátů, přístrojů a snímků z natáčení podává svědectví o českém filmu v letech 1939 až 1945. Mezi unikáty patří dochovaná scéna loutkového filmu Ferda mravenec a frak Oldřicha Nového, který nosil při natáčení Fričovy komedie Kristián. "Babička, Eva tropí hlouposti, Dívka v modrém, Pantáta Bezoušek, Roztomilý člověk či Kristián jsou mezi díly přitažlivými i po 60 letech od svého vzniku. Stejně jsou oblíbeni Oldřich Nový, Nataša Gollová, Jiřina Štěpničková, Adina Mandlová a další herci. Jen málokdo si však uvědomuje, že tyto snímky jsou spojeny s jednou z nejtragičtějších kapitol českých národních dějin. Vznikaly na pozadí okupace, politické nesvobody a státem řízeného antisemitismu," řekl autor expozice Libor Jůn. Výstava vznikla jako součást projektů k oslavám 60. výročí konce 2. světové války a potrvá do konce července. Připomíná filmy inspirované klasickou českou literaturou, řadu veseloher a počátky snímků animovaných. Pozornost věnuje některým hereckým osudům a obecnějším problémům protektorátní kinematografie, například vztahu mezi českou a německou produkcí.

Muzejníci o víkendu oslaví svůj mezinárodní svátek

Mezinárodní den muzeí připadl sice už na 18. května, v řadě muzeí a galerií ho ale oslaví až o tomto víkendu. Například Muzeum hlavního města Prahy si budou moci v sobotu zájemci prohlédnout za pouhou korunu. V muzeu byla otevřena výstava s názvem Skončeno a podepsáno, která na 130 fotografiích dokumentuje drama pražského povstání. Během víkendu bude volný vstup do Muzea městské hromadné dopravy ve Střešovicích. Bohatý program připravilo na neděli Národní muzeum v Praze. Odborníci budou určovat donesené nerosty a horniny, drahé kameny, suvenýry z moře i zkameněliny. Vstup do všech expozic, včetně Náprstkova muzea, Národního památníku na Vítkově, Lobkovického paláce, Lapidária v Holešovicích, expozice historických lékáren v Nerudově ulici, čerstvě otevřeného Muzea české hudby a muzeí Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany, bude volný. Stejně tak do mimopražských expozic v Křečovicích, Nelahozevsi, Jabkenicích, Vrchotových Janovicích a Žďáru nad Sázavou. V muzeích a galeriích po celé České republice byla ke dni muzeí zahájena veřejná sbírka Vstupenka pro Asii. Výtěžek z prodeje pohlednic po dvacetikoruně podpoří prostřednictvím konta SOS Srí Lanka Muzeum námořní archeologie v Galle, jehož budova byla zničena vlnou cunami.

Začíná festival muzejních nocí

Ve třiasedmdesáti městech se od tohoto pátku až do začátku června uskuteční Festival muzejních nocí. Ve více než stovce muzeí a galerií nabídne zájemcům řadu neobvyklých nočních akcí. Budou mezi nimi koncerty, divadelní představení, ukázky řemesel, soutěže, prezentace běžně nevystavených sbírek a další setkání s minulostí i přítomností. "První Pražská muzejní noc zaznamenala loni ve dvou desítkách objektů na 50.000 vstupů," poukázal na úspěch prvního ročníku generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš. V Praze ale tato akce vyvrcholí až o prvním červnovém víkendu. V pátek proběhne především v brněnských muzeích a galeriích. Své prostory otevřou k nočním prohlídkám i v Sokolově, Nové Pace, Jeseníku, Olomouci, Pardubicích, Kutné Hoře, Mladé Boleslavi a ve Zlíně.

Archeologové nalezli v Olomouci pohřebiště z doby bronzové

Rozsáhlé pohřebiště z mladší doby bronzové s více než osmi desítkami žárových hrobů nalezli v těchto dnech archeologové v Olomouci - Slavoníně. Podle Jakuba Vrány z Archeologického centra v Olomouci je lokalita největším pohřebištěm lužické kultury, které odborníci na střední Moravě v posledních 20 letech nalezli. Nádoby z žárovými pohřby navíc vydaly i kolekci bronzových předmětů a dokonce i zbytek zlatého drátku z doby kolem 1300 až 1000 let před naším letopočtem. V Olomouci - Slavoníně zůstanou archeologové zřejmě do května. Bádají v místech, kudy povede trasa západní tangenty rychlostní komunikace. Rozsáhlé pohřebiště lidu lužické kultury objevili archeologové na Moravě také v 60. letech minulého století v Moravičanech na Šumpersku. Odborníci tehdy narazili na několik set žárových pohřbů.

Příbramští studenti pomáhají v Tatrách sázet nový les

Navzdory větru a dešti pracuje v lesích nad obcí Mlynčeky nedaleko Kežmarku 40 studentů ze čtyř středních škol z Příbrami. Do Tater přijeli, aby pomohli obnovovat les po větrné smršti, která zasáhla oblast Vysokých Tater před půl rokem a zdevastovala zhruba 13.000 hektarů lesů národního parku. S iniciativou zorganizovat brigádu na pomoc Vysokým Tatrám přišli příbramští "zelení". Příbram má partnerské styky s podtatranským městem Kežmarok, které má lesy v postižené oblasti. A tak příbramská radnice přispěla studentům nejenom na cestu, ale také na nákup 10.000 sazenic stromečků, které koupili po příjezdu na Slovensko od Státních lesů Tatranského národního parku. "Sázet stromky jsme zatím nemohli kvůli dešti. Tak alespoň pomáháme čistit les od větví, které tady zůstaly po těžbě polomu," říká Ján Krištiak, který studenty na brigádě doprovází. Pomoc mladých lidí z Česka oceňují také lesní dělníci. "Jsou docela pilní," soudí Vlastimil Peterka, který spolu s kolegy už šest měsíců pracuje na těžbě kalamitního dřeva v lesích v okolí Kežmarku. "Jen nevím, proč nepřijedou také studenti ze Slovenska, když mohli přijet až z Česka," poznamenal.

O post místopředsedy fotbalového svazu se uchází i Puček

Bývalý rozhodčí Lubomír Puček kandiduje na funkci místopředsedy Českomoravského fotbalového svazu. Možnost podat kandidaturu na funkce do výkonného výboru ČMFS skončila ve čtvrtek o půlnoci. Pučkova přihláška dorazila do sídla svazu v Praze na Strahově v pozdních večerních hodinách. Podali ji funkcionáři Baníku Ostrava. Havířovský rozhodčí prohlásil, že ho ke kandidatuře dohnaly především poměry v českém fotbale. Naznačil, že předvolební boj nepovažuje za úplně čistý. "Měla by rozhodnout celá valná hromada a ne nějaký předvoj, který se tajně schází někde na dálnici. Z toho jsme otrávený asi nejvíc, když vidím, jak se dopředu rozdělujou funkce," řekl Puček. Ve volbách se utká s třemi dalšími moravskými kandidáty Mojmírem Fryčákem, Jiřím Kubíčkem a Pavlem Mokrým. Valná hromada se uskuteční 10. června, adepty na předsednický post jsou Ivan Hašek, Vlastimil Košťál a Mokrý, kteří kandidovali i v dubnu.

A jaké bude počasí

Dnes bude skoro jasno až polojasno. Teploty vystoupí na 16 až 20, na horách bude kolem 14 stupňů.

Tolik zprávy Radia Praha.

20-05-2005