Denní souhrn zpráv Zprávy

22-04-2005

Ústřední výbor ČSSD v sobotu rozhodne o osudu Paroubkovy vlády

Grémium ČSSD v pátek akceptovalo výsledky formování nové vlády. Osud formované koaliční vlády v čele s Jiřím Paroubkem mají ale v rukou aktéři sobotního jednání Ústřední výkonného výboru ČSSD. I když jednání zdaleka nebude formální, všeobecně se předpokládá, že většina členů výboru jen mírně pozměněný kabinet ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU podpoří, i když někteří se skřípěním zubů. Nasvědčuje tomu doporučení předsednictva ČSSD i vyjádření regionálních politiků strany.

Optimistou je i Paroubek, jehož nominaci na premiéra má výbor potvrzovat. Předpokládá, že výbor by neměl mít výhrady ani k dalšímu personálnímu složení vlády. Největší námitky se ale přesto budou zřejmě týkat opětovného jmenování ministrů za KDU- ČSL, byť se vzdali místopředsednických funkcí ve straně v souladu s někdejšími požadavky ČSSD na vládu bez lídrů stran. Sociální demokraté viní lidovce z rozpoutání vládní krize a rozpadu kabinetu šéfa ČSSD Stanislava Grosse, který byl kritizován za nevyjasněné majetkové poměry své rodiny. Některým členům ČSSD proto není moc pochuti obnovení vládního spojenectví s křesťanskými demokraty. I krajští představitelé strany ale úterní dohodu o staronové koaliční vládě označovali jako východisko z vleklé vládní krize. Někteří jako "nejlepší možné", jiní jako "nejméně špatné".

Pokud by ústřední výkonný výbor dohodu odmítl, přiblížil by tím dozajista variantu předčasných voleb do sněmovny, které by ČSSD podle průzkumů voličských preferencí nevyhrála, a ztratila by tak velkou část vlivu. Sjezd sociálních demokratů na konci března sice vyzval představitele strany, aby v případě rozpadu vládní koalice pokračovali v plnění volebního programu ČSSD prostřednictvím menšinové vlády, současně je ale vyzval i k tomu, aby zabránili konání předčasných voleb.

Prezident Václav Klaus navíc již oznámil, že vznik menšinové vlády ČSSD bez předem sjednané podpory by nebyl ochoten umožnit. Tuto podporu by sociální demokraté mohli dostat jen od komunistů, spolupráci s nimi na vládní úrovni mají ale sjezdem zakázánu.

Paroubek už má "svou" vládu téměř pohromadě

Nástupce Stanislava Grosse ve funkci premiéra Jiří Paroubek ukončil jednání s ministry za ČSSD o jejich setrvání ve vládě. Jako posledního ujistil o další spolupráci ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha. Novinářům řekl, že o jméno nástupce Vladimíra Mlynáře v čele ministerstva informatiky požádal šéfa Unie svobody Pavla Němce do pátečního večera.

Z dosavadních ministrů za ČSSD nezasedne v Paroubkově kabinetu pouze Jaroslav Palas. Mohl doplatit na to, že na březnovém sjezdu ČSSD označil Grosse za "vyhořelé palivo". Výběrem Paroubek naplnil očekávání, podle nichž bude jeho kabinet "Grossovou vládou" bez Grosse. "Když to někdo říkám, předpokládám, že to říká ODS, tak jim v tom nebudu bránit," konstatoval k tomu Paroubek. Včetně unionistického ministra informatiky Vladimíra Mlynáře a bezpartijního ministra bez portfeje Jaroslava Bureše, kteří již dříve podali demisi, tak po vládní krizi opustí své funkce tři ministři.

Paroubek v pátek potvrdil, že ministerstvo průmyslu bude dál vést Milan Urban, i když se spekulovalo o tom, že ho nahradí jeho náměstek Martin Pecina. Ministerstvo zemědělství má po Palasovi řídit poslanec Petr Zgarba. Paroubek také vybral svého nástupce do čela ministerstva pro místní rozvoj. Podle očekávání se jím stal poslanec Radko Martínek. Nic se nezmění na ministerstvech zahraničí, dopravy a životního prostředí, která budou dál řídit lidovci Cyril Svoboda, Milan Šimonovský a Libor Ambrozek. Na ministerstvech obrany a spravedlnosti zůstanou unionisté Karel Kühnl a Pavel Němec. Také v čele ministerstva informatiky bude ministr za unii. US-DEU údajně vybírá z trojice nezávislých kandidátů, podle neoficiálních informací jimi jsou Arnošt Traxler, Libor Kudláček a Vladimír Smejkal.

Ve vládních křeslech, která obsadí sociální demokracie, zůstane ministr kultury Pavel Dostál a ministr financí Bohuslav Sobotka. Paroubek již dříve předpověděl, že jeho pozice spíš posílí. Může to znamenat, že by se mohl stát vicepremiérem. Už ve čtvrtek se přes výhrady k jejich práci Paroubek domluvil na dalším působení ve vládě s ministryní školství Petrou Buzkovou, vicepremiérem Martinem Jahnem a ministryní zdravotnictví Miladou Emmerovou, její setrvání v kabinetu Paroubek podmínil řadou úkolů, což v pátek zopakoval. Dál bude v ministerské funkci za sociální demokracii pokračovat nestranický ministr vnitra František Bublan. Vedle Martínka a Zgarby bude nováčkem kabinetu za ČSSD bezpartijní právník Pavel Zářecký, který už podle čtvrtečních jednání nahradí Bureše v křesle ministra bez portfeje a čele legislativní rady vlády. Dohromady tak s unionistou, s jehož nominací čeká nejmenší vládní strana na výsledek sobotního jednání socialistů, bude mít nová vláda čtyři nové tváře.

Klaus obvinil Zaorálka, že schvaluje urážky hlavy státu

Prezidenta republiky Václava Klause se dotklo, že předseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) souhlasí s kritikou, kterou vůči prezidentovi vznesli místopředseda Evropského parlamentu Roca Vidal-Quadras a předseda ústavního výboru EP Jo Leinen. Na tiskové konferenci věnované Klausovým názorům na evropskou ústavu konzervativec Vidal-Quadras ve středu prohlásil, že Klaus je jediným šéfem členského státu EU, který vůči unii stojí v tak výrazné opozici. "Jeho (Klausovy) argumenty proti ústavě jsou předpojaté, zavádějící i lživé," řekl novinářům Vidal-Quadras.

Klaus v dopise Zaorálkovi napsal, že nedovede pochopit, že jako ústavní činitel veřejně schvaluje urážky prezidenta vlastní země. "Pokud je Váš výrok v médiích, že 'námitky obou poslanců jsou přesné a výstižné', autentický, pak se tímto výrokem ztotožňujete i s tím, že politici cizí země mohou hlavu našeho svrchovaného státu zcela neslýchaně vyzývat k demisi," napsal v pátek Klaus Zaorálkovi. "Dopustíme-li, aby i nejvyšším představitelům České republiky bylo zakazováno účastnit se diskuse o zásadních otázkách, které ovlivní život občanů naší země na dlouhá desetiletí, ztratíme postupně právo rozhodovat o budoucnosti vlastní země a o svém vlastním životě. Naplní se tak, naším vlastním přičiněním, nejhorší obavy, které o směřování Evropské unie mám," napsal Klaus.

Zaorálek pátečnímu vydání deníku Právo řekl, že považuje kritiku na Klausovu adresu za oprávněnou: "Námitky obou poslanců jsou přesné a výstižné. Jediné, co nyní může pan prezident udělat, je to, že na jejich argumenty věcně odpoví. To není žádné okřikování."

Prezident v dopise uvedl, že Zaorálek má odlišné názory na Evropskou ústavu, což plně respektuje. "Považoval bych však za nepřijatelné, aby Vám kdokoliv bránil je svobodně vyjadřovat. O to větší by bylo mé pobouření, kdyby Vám právo vyslovit svůj názor, který jinak nesdílím, bylo - jako předsedovi Poslanecké sněmovny - upíráno ze zahraničí a kdyby byl předseda naší sněmovny urážen a umlčován," napsal. Kritiku od europoslanců považuje za urážku suverénní členské země EU. Ve čtvrtek proto v dopise předsedovi EP Josepu Borellovi napsal, aby zaujal stanovisko. Podle šéfa prezidentské kanceláře Jiřího Weigla očekává prezident omluvu. K omluvě vyzvali také poslanci ODS.

Předseda Evropského parlamentu odpoví Klausovi až příští

Předseda Evropského parlamentu Josep Borrell odpoví až příští týden na dopis českého prezidenta Václava Klause. ČTK to sdělil jeho mluvčí Jacques Nancy. Podle nejmenovaného zdroje v EP se v pátek na odpovědi v Borrellově sekretariátu pracovalo, nebyl však dokončen její překlad do češtiny. Nancy ČTK ještě dopoledne tvrdil, že Borrell v pátek zajisté odpoví.

Klaus v dopise označil kritiku svých názorů na Evropskou unii a ústavní smlouvu ze strany místopředsedy EP Aleja Vidal-Quadrase a předsedy ústavního výboru EP Jo Leinena za urážlivou a vyzval Borrella, aby k tomu zaujal stanovisko. Oba europoslanci se dopustili "hrubých urážek vůči mé osobě, jakožto demokraticky zvolenému prezidentu České republiky", napsal Klaus.

"Kdyby byl napsal mně, s radostí bych mu odpověděl. Napsal však Borrellovi a jsem přesvědčen, že dostane odpověď od něj," řekl v pátek večer Vidal-Quadras ČTK. Hněvivá Klausova reakce ho překvapila. "Debatu začal on tím, že napsal onu předmluvu k textu profesora Coughlana. Pochopili jsme z toho, že chce diskutovat. Jeho velmi ostré a agresivní názory dělaly dojem, že si přeje vyvolat spor, zvedli jsme tedy onu rukavici, což je v demokracii něco zcela přirozeného." Ukázalo se však, pokračoval, že Klaus nechápe rozdíl mezi úlohou prezidenta jako hlavy státu a politika. Pokud si myslí, že zastupuje celou Českou republiku a všechny její občany, nemá se plést do sporů. A pokud se do nich pustí, na což má plné právo, nemůže se dovolávat postavení prezidenta. "Prostě nechápe rozdíl mezi těmito dvěma rolemi." Španělský konzervativec si také nemyslí, že by se mělo s Klausem diskutovat jen na české půdě. "O evropských věcech se má mluvit v celé unii a my europoslanci jsme představiteli nejen svých voličů, ale všeho evropského lidu. Pokud jsem tedy nějak přispěl k rozvoji oné debaty, jsem tomu rád, protože naším úkolem je se starat, aby lidé ústavní smlouvu znali, aby o ní přemýšleli a měli možnost si o ní se znalostí věci udělat názor."

Nancy řekl, že Borrell příští týden odpoví také na dopis europoslanců Jana Zahradila (ODS) a Vladimíra Železného (klub Nezávislí/Demokraté), kteří se před časem pozastavili nad Leinenovými výroky ohledně Klausových názorů na euroústavu v rozhovoru pro Lidové noviny.

Zástupci ČSSD se postavili za kritiky Klause kvůli euroústavě

Kritika dvou představitelů Evropského parlamentu na adresu prezidenta Václava Klause za jeho názory na EU a evropskou ústavu byla na místě, míní představitelé ČSSD. Uvedli to v prohlášeních, která v pátek poskytli ČTK. Klaus naopak považuje kritiku za urážku a čeká omluvu. Totéž požaduje i ODS. Její europoslanci považují kritiku Klause za skandální.

Europoslanci ČSSD Libor Rouček a Richard Falbr označili způsob, jakým Klaus komentoval obsah a smysl evropské ústavy, za "zavádějící a zkreslující". "Ani neztratíme svou národní identitu ani se nestaneme pouhými provinciemi státu Evropská unie," uvedli. Místopředseda Evropského parlamentu Roca Vidal-Quadras a šéf výboru pro ústavní záležitosti Jo Leinen podle Falbra s Roučkem "pouze uvedli na pravou míru, jaké jsou skutečnosti". Způsob Klausova vyjádření k evropské ústavě "není korektní, nevychází z hlubší znalosti evropského práva a evropského integračního procesu a je založen pouze na negativních emocích", dodali Rouček a Falbr.

Místopředsedkyně senátorů ČSSD a výboru pro evropské záležitosti Alena Gajdůšková soudí, že omlouvat by se měl spíš Klaus českým občanům za své postoje. Prezidentovo chování podle senátorky navíc vybočuje z ústavního rámce. Podle ústavy konání prezidenta v zahraniční oblasti podléhá spolupodpisu premiéra a odpovídá za něj vláda. "Jestliže tedy prezident nekoná v souladu se zahraničněpolitickou linií vlády, pak porušuje Ústavu České republiky," tvrdí senátorka.

Kohout: Debata o Klausových postojích k ústavě nemá přesahovat ČR

Debata o názorech prezidenta Václava Klause na evropskou ústavní smlouvu by se měla odehrávat výlučně v České republice, řekl ČTK český velvyslanec při EU Jan Kohout. Reagoval tak na kritiku, kterou vůči prezidentovi vznesli místopředseda Evropského parlamentu Alejo Vidal-Quadras a předseda ústavního výboru EP Jo Leinen. "Kolbiště by mělo být doma; jakékoli hlasy zvenčí jsou při zvýšené citlivosti na rady a doporučení z ciziny fakticky kontraproduktivní. Pokud chce o tom někdo na úrovni debatovat, ať přijede prosazovat své názory k nám a nedělá to z Bruselu prostřednictvím médií," řekl Kohout ČTK.

Policisté odcházejí do civilu, bojí se novely služebního zákona

Na mnoha místech v zemi začali odcházet do civilu mladší policisté, kteří mají odslouženo deset až 15 let. Policejní prezidium eviduje ke konci března zhruba tisícovku žádostí ze všech koutů republiky o uvolnění ze služebního poměru. Podle policejního prezidia je důvodem jejich odchodu strach z novely služebního zákona. Nejhorší situace je na severu Čech, kde letos opustilo řady policie zhruba tolik lidí, kolik jich tam odešlo od policie za celý loňský rok. Lidé se bojí, co nakonec novela přinese, jestli pro ně nebude nepříznivější než současný zákon, řekla ČTK mluvčí prezidia Blanka Kosinová.

Podle návrhu zákona by totiž policisté dostávali výsluhu každý měsíc až do důchodu po 15 letech služby, nyní však na ni mají nárok už po deseti letech u policie. Kosinová také připomněla, že příslušníci za peníze daňových poplatníků vystudovali, jazykově se vzdělali a profesně se zdokonalili. "Nyní ale nevidí pracovní a finanční jistoty," konstatovala. Na severu Čech, kde odchází asi nejvíce lidí, je přitom velmi vysoká nezaměstnanost, upozornila severočeská policejní mluvčí.

Pro koncesionářské poplatky může hlasovat až půlka klubu ODS

Šance, že sněmovna v květnu schválí vyšší koncesionářské poplatky, je zřejmě opět o něco vyšší. Poslanec za ODS a místopředseda sněmovní mediální komise Petr Pleva v pátek ČTK a Právu řekl, že pro zvýšení koncesionářských poplatků by mohla hlasovat až polovina poslaneckého klubu této opoziční strany, tedy téměř tři desítky poslanců.

Sněmovna by se v květnu měla podle Plevy zabývat návrhem, který zvyšuje rozhlasový poplatek z 37 na 48 korun; členové mediální komise do něj zahrnuli i návrh a zvýšení televizních poplatků ze 75 korun na stokorunu měsíčně. Občanští demokraté byli v minulosti odpůrci vyšších poplatků, stejně jako komunisté. "Reformy v ČT nás přesvědčily, že vývoj jde správným směrem," uvedl Pleva po zasedání v budově televize. Přesvědčilo ho prý i to, že televize hodlá peníze z vyšších poplatků investovat do výroby, a že se tak zbytečně "neprojedí".

Česká televize spustí zpravodajský kanál 2. května přes satelit

Česká televize spustí ostré vysílání svého zpravodajského programu ČT 24 druhý květnový den ve 13:00, a to prostřednictvím satelitních sítí. ČTK to sdělil mluvčí ČT Martin Krafl. Podle ředitele techniky ČT Rudolfa Popa bude signál vysílán nekódovaně, a bude tak dostupný pro všechny majitele satelitních přijímačů. Program, který by měl z počátku vysílat 18 hodin denně, se tak stane první českou zpravodajskou stanicí. Do budoucna hodlá tento program televize vysílat v některé ze vznikajících digitálních sítí.

Sání nechtěl jít v pondělí k soudu, soudkyně mu ale nevyhověla

Člen katarské královské rodiny Hámid bin Abdal Sání obžalovaný ze sexuálních kontaktů s nezletilými dívkami žádal soud, aby v pondělí jednal v jeho nepřítomnosti. "Eskortu jsem ale nezrušila," řekla ČTK soudkyně Monika Křikavová.

Senát Obvodního soudu pro Prahu 2 se bude muset na začátku hlavního líčení vypořádat s námitkami obhájce Josefa Lžičaře. Tvrdí, že soudkyně je podjatá, a chce, aby byl případ předán jinému soudu. Nelíbí se mu totiž, že soudkyně nereagovala na rozhodnutí ministra spravedlnosti Pavla Němce předat případ do Kataru, nepřerušila stíhání a nepustila Sáního z vazby. Křikavová má za to, že ministr nebyl oprávněn takto rozhodnout bez předchozího návrhu soudu.

Předseda Jazzové sekce Karel Srp dostal medaili T.G.Masaryka

Předseda Jazzové sekce Karel Srp dostal medaili T.G.Masaryka. Udělil mu ji místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip (KSČM) za mnohaleté úsilí Jazzové sekce o demokratické prostředí v České republice. Medaili T.G.Masaryka uděluje Filip jako místopředseda dolní komory za přínos v oblasti vědy, vzdělávání a kultury. Před Srpem medaili obdrželi za oblast lékařství přední český kardiochirurg Jan Pirk a za oblast vzdělávání Karel Muzikář.

Srp je zakladatelem Jazzové sekce, která se před listopadem 1989 podílela na vydávání legálních i zakázaných publikací. Není členem žádné politické strany, v minulosti měl ale blízko k sociální demokracii. Byl členem její kulturní komise. Srp se objevil v neoficiálních seznamech spolupracovníků Státní bezpečnosti (StB), takzvaných Cibulkových seznamech, jako spolupracovník komunistické tajné policie. V prosinci 2000 Městský soud v Praze 1 rozhodl, že byl ve spisech StB evidován jako její spolupracovník neoprávněně.

Armáda převzala další tři gripeny, závady jsou odstraněny

Česká armáda převzala v pátek další tři švédské stíhací letouny Jas-39 Gripen. Celkem šest letounů přiletělo do Česka v pondělí. Tři z nich ale měly drobné závady. Technici je však již odstranili. Dalších osm letadel by mělo do Česka přiletěl do srpna. Česko si je pronajalo od Švédska na deset let za téměř dvacet miliard korun. Gripeny nahradí dosluhující sovětské stíhačky MiG-21.

Podle Mladé fronty Dnes měly stíhačky během pondělního příletu ze Skandinávie problémy se spojením a navigací. Elektronika NATO, kterou jsou české stíhačky vybaveny, totiž nedokázala správně komunikovat s jejich počítači. Tři ze šesti nových strojů proto armáda nepřevzala.

České letectvo si pronajalo na deset let 12 nových stíhaček Jas-39 Gripen C a dvě letadla ve dvoumístné verzi D. Na rozdíl od základních verzí (jednomístné A a dvoumístné B) mají letouny pokročilejší výbavu. Jsou vybaveny plně barevnými displeji, dokážou tankovat za letu a jsou plně kompatibilní se vzdušnými silami NATO. Desetiletý pronájem stíhaček přijde na 19,6 miliardy korun. Související offsety, tedy zpětné investice švédské strany do české ekonomiky, mají dosáhnout 130 procent ceny kontraktu, tedy více než 25 miliard korun.

Evropská unie prodala další tuny české pšenice

V dalším kole zvláštního tendru Evropské unie na prodej obilí z intervenčních skladů ve střední Evropě dnes našlo odběratele 29.535 tun české pšenice při minimální ceně 90 eur, tedy 2720 korun. Celkem se již v tendrech EU prodalo asi 110.000 tun pšenice původem z Česka, zhruba třetina předpokládaného množství. Evropská komise potvrdila, že podobně jako v předchozích kolech nepřijala žádné nabídky na koupi obilí z Polska a Maďarska. Kvůli neochotě tamních obchodníků akceptovat na jejich vkus stále příliš vysoké ceny se to stalo i v předchozích tendrech.

EU letos organizuje tendry na vývoz pšenice ze středoevropských zemí, které většinou nemají moře a přitom měly loni vysokou nadúrodu. Celkově má v plánu zahrnout do těchto tendrů 800.000 tun pšenice. V předchozích třech kolech trendu se prodalo celkem asi 82.000 tun české pšenice, Polsko a Maďarsko zatím neprodaly nic. Komise nechce jít s cenou příliš dolů na úkor rozpočtu EU. Ten členským státům proplácí nákup od farmářů do intervenčních skladů při úřední ceně přibližně 101 eur za tunu. Až dosud v tendru stále nejde o množství, která by zásadně ulevila českým skladům. Přebytek z loňské nadúrody se jen v Česku odhaduje na dva miliony tun. Týdenní tendry však mají běžet až do konce června.

Die Welt: Siemens chce vyrábět automobilové součástky v ČR už od půli roku 2006

Přesun výroby automobilových součástek z würzburského závodu společnosti Siemens VDO do České republiky má nastat dřív, než se čekalo. Podle pátečního vydání deníku Die Welt chce podnik v Ostravě, kde má postavit nový závod, zahájit výrobu už v polovině roku 2006. Doposud se mluvilo o roce 2007. Siemens VDO už podle listu u českých úřadů podal žádosti o povolení stavby. Siemens VDO počítá s tím, že přesun výroby bude firmu stát 28,8 milionů eur. Přechod do levnější České republiky má ale koncernu ušetřit 38,1 milionu eur. Do poloviny roku 2009 se podle listu má počet pracovníků ve Würzburgu snížit z 1564 na 814. Koncern je jedním z největších zaměstnavatelů v Německu a celosvětově zaměstnává 430.000 lidí.

Aero získalo zakázku za miliony USD na dodávky dílů pro Boeing

Výrobce letadel Aero Vodochody zvítězil ve výběrovém řízení americké společnosti Boeing na dodávky 210 kusů sestav kanónových dveří a náhradních dílů pro nadzvukový vojenský letoun F/A-18E/F. Zakázka se pohybuje v milionech amerických dolarů, uvedl marketingový ředitel programu kooperací Jan Dvořák. Aero dodává dveře americké firmě od roku 2001, kdy v tendru také zvítězilo. První zakázka byla na zhruba 150 kusů. Novou objednávku si Američané odeberou letech 2006 až 2010.

Aero Vodochody, které mělo v minulosti nedostatek zakázek a její ztrátové hospodaření musel financovat stát, v poslední době rozšiřuje program kooperací. Podle mluvčího firmy Vítězslava Kulicha by objem tržeb programu měl letos meziročně vzrůst řádově o stamiliony korun. V rámci kooperací firma spolupracuje se společnostmi Sikorsky, Boeing, BAE Systems či Vought.

Policie opět navrhla obžalovat bývalého šéfa padlé banky Moravce

Policie po řadě měsíců znovu žalobci navrhla, aby předal soudu trestní kauzu Kreditní a průmyslové banky, jejíž krach v 90. letech předznamenal pády dalších bank. Někdejší šéf KPB Antonín Moravec je stíhán za zhruba půlmiliardový podvod, poškozování věřitele a porušování povinnosti při správě cizího majetku.

Podle týdeníku Respekt koupil Moravec v roce 1991 na úvěr stáčírnu minerálky Ida. Továrnu potom zastavil, a získal tak padesát milionů korun, nutných jako základní jmění pro nově zřizovanou banku, napsal týdeník. Podle něj si pak Moravec s bankovní licencí od České národní banky půjčil od jiných bank tři miliardy korun. Desítkám svých firem půjčil 800 milionů korun, další peníze zmizely u jiných dlužníků, popsal Respekt. Podle něj pak Moravcovy firmy jeho bance nesplácely, a KPB tak neplatila svým věřitelům. Kvůli dlouhodobým potížím banky, která podle tisku zanechala dluhy asi 3,5 miliardy korun, uvalila ČNB na KPB v roce 1993 nucenou správu. Opakovaně ji prodloužila až do roku 1995, kdy byla KPB odebrána licence a banka se ocitla v konkurzu.

Skandál kolem KPB zasáhl i politickou scénu. Od banky si totiž půjčily peníze i ODA a KDU-ČSL. ODA do KPB převedla svůj dluh ve výši 52 milionů korun a KDU-ČSL si vzala u banky úvěr 20 milionů korun. Úvěr nesplatila, získala však novou půjčku přibližně 13 milionů korun. Dluh ODA převzala Česká pojišťovna, dluh lidovců přešel na Agrobanku.

Židé se připravují na oslavu osmidenního svátku Pesach

Opatřováním nekvašeného chleba a dalších kulinářských doplňků se připravují židé na oslavy osmidenní svátku Pesach. Svátek patří k nejvýznamnějším událostem v judaistickém náboženském kalendáři. Oslavy začnou v sobotu večer a potrvají do 1. května, po celou dobu si židé budou připomínat biblické vyvedení svých předků z egyptského otroctví.

Přes odlišné důvody slavení bývá Pesach nesprávně vykládán jako židovské Velikonoce. S křesťanskými svátky jej ale spojuje jen časová blízkost. Z pohledu křesťanské víry přesto existuje jeden společný jmenovatel. V období židovských svátků přijel do Jeruzaléma Ježíš Kristus; po takzvané Poslední večeři Páně byl zrazen, zatčen, odsouzen a ukřižován.

Pravoslavné Velikonoce se blíží, v neděli bude žehnaní ratolestí

Pravoslavná církev se připravuje na největší křesťanské svátky - Velikonoce. Měsíční odstup od oslav katolických je dán pohyblivým juliánským kalendářem, jímž se pravoslavní tradičně řídí. Svatý týden začne pro křesťany východního obřadu svěcením ratolestí v neděli, kdy si připomenou příjezd Ježíše Krista do Jeruzaléma.

Obdobou Květné neděle odstartují pravoslavní takzvaný pašijový týden. Jeho vyvrcholením bude Velký pátek, Velká sobota a nedělní oslava Kristova vzkříšení. Součástí oslav bude také půlnoční průvod kolem brněnského svatováclavského chrámu, řekl ČTK protojerej brněnské pravoslavné obce Jozef Fejsak. Duchovní při obřadu také posvětí věřícím přinesené pokrmy.

Pravoslavné Velikonoce se svým způsobem slavení a lidovými zvyky ničím neliší od pojetí katolického. Samozřejmostí je čtyřicetidenní půst, svěcení vajíček či obdarovávání dětí. Duchovně nejvýznamnější je noc Kristova vzkříšení ze soboty na neděli. Jediným rozdílem je časový posun a fakt, že pravoslavné Velikonoce vrcholí vždy s koncem židovského svátku Pesach.

Fedcupové utkání tenistek s Japonskem začne Benešová

Ruka Pavla Béma rozhodla o tom, že Iveta Benešová zahájí fedcupové utkání tenistek ve Světové skupině II proti Japonsku. Pražský primátor vytáhl z osudí při pátečním losování jméno české dvojky, která se v sobotu na antuce pražské Štvanice střetne s Akiko Morigamiovou. Ke druhé dvouhře nastoupí v den svých šestnáctin a ke své premiéře ve Fed Cupu Nicole Vaidišová proti Aiko Nakamuraové. "Jsem jednička, ale zodpovědnost mě svazovat nebude. Na utkání se těším a snad to dobře dopadne," řekla Vaidišová po losu. O nominaci Vaidišové, 34. hráčky světa, český kapitán Tomáš Petera nepochyboval. Druhou singlistku vybíral z trojice Benešová, Klára Koukalová a Květa Peschkeová. "Jsem hluboce přesvědčen, že kterákoli by nastoupila, tak by vyhrála," řekl Petera. Aby mohla být Vaidišová jedničkou, tak nemohla hrát v sobotu Koukalová, protože se ve Fed Cupu počítá žebříček z minulého týdne, kdy na tom byla Koukalová na WTA lépe. Petera zvolil Benešovou především z taktických důvodů. "To nám umožňuje obrovská vyrovnanost všech hráček. Nemusíme hledět na momentální formu, protože všechny hrají výborně," těšilo Peteru. Kapitán počítá s případnou nedělní změnou. "Nominace Benešové nám umožňuje všechny možné varianty," řekl Petera. Vítěz utkání prvního kola druhé Světové skupiny postoupí do baráže o účast v elitní Světové skupině pro rok 2006.

Tenistka Vaidišová se chce při Fed Cupu ukázat českému publiku

V plné záři chce tenistka Nicole Vaidišová předvést v Praze svůj talent. O víkendu povede Češky do fedcupového utkání s Japonskem a bude to její první vystoupení v republice od jejího raketového vstupu na světovou scénu. Vaidišová marně po pátečním losu pátrala v paměti, kdy naposledy hrála zápas v Praze. "To je asi dávno," řekla po chvilce přemýšlení a už se na své vystoupení těšila. V hledišti budou vedle rodičů i příbuzní, přátelé a tenisoví fandové, kteří o ní doposud jen četli nebo viděli krátké ukázky v televizi. "Teď mám šanci ukázat jim svůj tenis tady doma," řekla tenistka. V šestnácti, které v sobotu oslaví, dokázala více než bývalé světové jedničky Serena Williamsová z USA či Belgičanka Kim Clijstersová. Loni vyhrála dva turnaje WTA a od pondělí je českou jedničkou, když se na žebříčku dostala na 34. místo světa. "Chci být první na světě," odvážně vyhlašuje vytáhlá blondýnka.

Lídrem družstva už Vaidišová byla. Předloni dovedla českou čtrnáctku v Prostějově k titulu mistryň světa. "Vždycky hraji ráda za nároďák," řekla tenistka narozená v Norimberku a trénující převážně na Floridě. "Jsem Češka a vždycky budu ráda reprezentovat svou zem," slíbila fanouškům na internetu.

Hokejisté remizovali s Finskem 3:3, rozhodne odveta

Česká hokejová reprezentace remizovala v úvodním utkání o třetí místo v sérii Euro Hockey Tour v Litvínově s Finskem 3:3. Porážce domácího týmu zabránil gól Radka Dvořáka, který ve 46. minutě vyrovnal. O držiteli bronzové medaile rozhodne nedělní odveta v Helsinkách.

Čeští hokejisté si musí podle Rusnáka dát pozor na díry v obraně

Čeští hokejisté patří mezi hlavní favority nadcházejícího mistrovství světa v Rakousku. Mají řadu kvalitních útočníků v čele s Jaromírem Jágrem, jemuž se povedla sezona v Rusku. Češi si ale musí dát pozor na díry v obraně a přidat by měla také brankářská jednička Tomáš Vokoun. V rozhovoru pro ČTK to řekl Dárius Rusnák, který coby kapitán dotáhl před dvaceti lety v Praze Československo k titulu mistrů světa. Za jednu z největších osobností českého výběru i celého šampionátu Rusnák považuje Jágra. Tomu prý pomohla sezona v Rusku, kde zjistil, že kvalitní hokej se nehraje pouze v NHL, ale také v Evropě. Zkušenosti z ruské ligy se prý bude nyní snažit využít i na šampionátu. "Chtěl bych vidět Jágra, jak se vypořádá s přechodem z ruské ligy do reprezentace a jaký bude vůdce. Uvidíme ale, zda se nezopakuje situace z loňského roku, kdy Češi nešťastně předčasně vypadli z bojů o medaile," připomenul Rusnák. Na zlato si ale prý může dělat pomyšlení dalších pět či šest týmů. Silná bude Kanada, Švédsko, Finsko, Rusko, zapomínat nelze na Američany. Rusnák ale především doufá, že jeho slovenští krajané se probojují aspoň mezi nejlepší čtyřku.

Českým hokejistům Vídeň svědčí, ze čtyř MS mají dvě zlata a bronz

Čtyřikrát v historii mistrovství světa zavítal hokejový svátek do Vídně a pouze jednou se čeští či českoslovenští reprezentanti vraceli bez medaile. Při vídeňské premiéře v roce 1967 totiž skončili čtvrtí, naopak o deset let později vybojovali zlato. Titul mistrů světa přivezli Češi z rakouské metropole i v roce 1996, o devět let dříve získali jejich českoslovenští předchůdci bronzové medaile.

Především poslední vídeňský šampionát v roce 1996 byl z české strany jedním z nejpovedenějších vůbec. Svěřenci trenéra Luďka Bukače ztratili během celého turnaje jediný bod za remízu s Norskem, s ostatními soupeři si poradili s nebývalou lehkostí a po jedenácti letech se mohli znovu radovat z titulu mistrů světa. V základní skupině nastříleli Češi 27 branek a s přehledem si zajistili první místo. Ve čtvrtfinále smetli Německo 6:1, v semifinále přejeli obdobným výsledkem celek USA (5:0). Finálové drama s Kanadou vyřešil za stavu 2:2 gól Martina Procházky v poslední minutě třetí třetiny. Vítězství českého týmu pak ještě zpečetila trefa Jiřího Kučery do prázdné branky.

To o 19 let dříve byla cesta ke zlatu mnohem zapeklitější. V základní části MS 1977 skončilo Československo až třetí, ve finálové skupině si však svěřenci dvojice Karel Gut, Ján Starší poradili jak s favorizovanými Sověty (4:3), tak s nepříjemnými Švédy (2:1). Po ostudné porážce s Kanadou v poměru 2:8 se zdálo být vše ztraceno, avšak díky překvapivé výhře Švédska nad SSSR spadlo zlato do klína Československu.

V roce 1987 českoslovenští hokejisté už tolik štěstí neměli. V první fázi šampionátu nestačilo omlazené mužstvo v čele s výborným brankářem Dominikem Haškem pouze na suverénní "sbornou", ve finálové skupině nejdříve remizovalo se Švédskem 3:3, poté porazilo Kanadu 4:2. Ještě sedm minut před koncem závěrečného utkání se SSSR bylo Československo mistrem světa, potom ale Sověti otočili výsledek z 0:1 na 2:1 a na svěřence koučů Staršího a Františka Pospíšila zbyl "jen" bronz.

O dvacet let dříve skončili českoslovenští hráči při vídeňské premiéře ještě o stupínek hůř. Důvodem byl především fakt, že nedokázali porazit ani jednoho protivníka ze silné pětky, kam kromě Československa patřily ještě Sovětský svaz, Švédsko, Kanada a Finsko. Tečku za neúspěšným vystoupením týmu, v němž nechyběly hvězdy typu Václava Nedomanského či Jozefa Golonky, udělala hromadná bitka v závěrečném duelu s vítěznými Sověty.

Gólman Turek zrušil smlouvu s Calgary a zůstane v Čechách

Hokejový gólman Roman Turek už se do NHL nevrátí. Čtyřiatřicetiletý Turek zrušil svou smlouvu s Calgary Flames, v níž mu ještě zbývaly dva roky. Nyní jedná o další spolupráci s Českými Budějovicemi, jimž letos pomohl k návratu do extraligy. ČTK to potvrdil hráčův agent Jaromír Henyš. "Podepsáno ještě nic není, rozhodne se příští týden. Je ovšem pravděpodobné, že v Budějovicích zůstane," řekl Henyš. Turek loni podepsal s "Plameny" tříletou smlouvu, ale během letošní sezony, kdy se NHL kvůli výluce nehrála, se ji připravoval zrušit. "Společně s vedením ji trochu předělal, v Calgary mu vyšli vstříc. Chápou, že se chce zařídit podle rodiny," uvedl Henyš.

Počasí:

Sobota má být podle meteorologů zpočátku slunečná, odpoledne se bude od jihozápadu zatahovat. Teploty 12 až 16 stupňů Celsia, na horách kolem 7. Slabý proměnlivý vítr.

22-04-2005