Denní souhrn zpráv Zprávy

21-04-2005

Václav Klaus považuje kritiku od europoslanců za urážku a čeká omluvu

Za urážku suverénní členské země Evropské unie považuje prezident Václav Klaus kritiku, kterou si za své názory na unii a euroústavu vysloužil od místopředsedy Evropského parlamentu Roca Vidal-Quadrase a předsedy ústavního výboru EP Jo Leinena. V dopise předsedovi EP Josepu Borellovi Klaus napsal, aby zaujal stanovisko. Podle šéfa prezidentské kanceláře očekává prezident omluvu.

Oba europoslanci se dopustili "hrubých urážek vůči mé osobě, jakožto demokraticky zvolenému prezidentu České republiky", napsal Klaus Borellovi. "Důvodem jejich urážlivých, nepřijatelných a v dosavadní historii EU naprosto bezprecedentních útoků byla skutečnost, že otevřeně zastávám kritické názory vůči smlouvě o ústavě pro Evropu," napsal prezident. Kritika prezidentových postojů pobouřila také představitele ODS. "Inkviziční tažení proti těm, kteří nezastávají unifikovaný postoj evropských federalistů, je smutným dokladem demokratického deficitu některých evropských politických elit," uvedli.

Prezident Klaus očekává v pondělí demisi od premiéra Grosse

Prezident Václav Klaus nepřijme demise sedmi ministrů, které mu již delší dobu leží na stole. Zopakoval, že očekává v pondělí demisi celé vlády premiéra Stanislava Grosse. Podle dohody by se novým premiérem měl stát Jiří Paroubek, výměnu ale ještě v sobotu musí posvětit Ústřední výkonný výbor ČSSD. K dohodě o odstoupení Grosse a zformování nové vlády na základech dosavadní spolupráce lídři ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody dospěli po mnoha peripetiích několikaměsíční vládní krize, kterou odstartovala aféra kolem financí Grossovy rodiny. Dohodu stran vládní koalice Klaus chápe "jako příslib odstranění hrozby vzniku menšinové vlády ČSSD bez předem sjednané podpory". V prohlášení prezident připomněl, že tuto variantu řešení vládní krize nebyl ochoten umožnit.

Jiří Paroubek nyní jedná o skladbě nového kabinetu. Očekává se, že se jeho složení příliš nezmění. Střídání by se mělo týkat jen několika ministerských křeslech. Konečná podoba kabinetu by podle Paroubka měla být hotová do konce týdne. Závěrečné rozhodnutí o řešení vládní krize spočívá na Ústředním výkonném výboru ČSSD, který se sejde v sobotu. Očekává se však, že návrh vlády s Paroubkem čele výraznou většinou schválí. Podle zjištění ČTK jsou i ti největší odpůrci unaveni vleklou krizí, která podle nich sociální demokracii poškozuje, a považují rychlé a třeba i špatné řešení za lepší než žádné.

S pravděpodobným budoucím premiérem se dohodl na svém dalším působení v kabinetu vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn. Ve vládě se chce i nadále věnovat především podpoře podnikatelů, vědy a výzkumu, dokončení strategie hospodářského růstu a přípravě na čerpání peněz z Evropské unie po roce 2007. Ekonomičtí experti a zástupci podnikatelů chválí Jahna jako mimořádně schopného ekonoma a vyjednavače. Ve vládě by měla zasednout i ministryně školství Petra Buzková a zdravotnictví Milada Emmerová. Po té chce Paroubek do tří měsíců koncepci zdravotnictví. Ministrem bez portfeje se stane právník Pavel Zářecký. V této funkci nahradí Jaroslava Bureše.

Paroubek odmítá plošné škrty v rozpočtu, podporuje snížení daní

Pravděpodobný budoucí premiér Jiří Paroubek odmítá plošné škrty v rozpočtu, které navrhuje ministr financí Bohuslav Sobotka. Škrty by měly být výběrové. Paroubek naopak podporuje Sobotkův plán na snížení daní. O dalších privatizacích budoucí předseda vlády neuvažuje. Ze systémových reforem je prý vláda schopná dokončit bytovou reformu a vytvořit "určité obrysy systému důchodové reformy". Na další systémové změny již údajně nebude dost času.

Kandidátovi na budoucího premiéra Jiřímu Paroubkovi (ČSSD) by nevadil benevolentnější přístup státu k takzvaným lehkým drogám. Souhlasí také s eutanazií. Uvedl to v pořadu Press Klub na Frekvenci 1. "Asi bych mohl uvažovat o některých měkkých drogách, že by se mohly legalizovat. Myslím, že rozdíl mezi alkoholem a třeba marihuanou asi není takový," řekl. Dodal, že jasný názor ale nemá. Vláda se přitom na konci loňského roku rozhodla důrazněji bojovat právě proti takzvaným lehkým drogám, mezi které patří marihuana nebo extáze. Vypracovala za tímto účelem novou národní strategii protidrogové politiky. Největšími zastánci tvrdého přístupu ke všem narkotikům bez rozdílu jsou zejména křesťanští demokraté. Benevolentnějšími názory jsou naopak známi někteří zástupci Unie svobody. Eutanazie je podle současné právní úpravy de facto vražda a hrozí za ni teoreticky i výjimečný trest. Podle nového trestního zákona, který však ještě nebyl schválen, by se trestala maximálně šestiletým vězením.

Dolejš: KSČM nedá vládě důvěru, některé její zákony možná podpoří

Opoziční KSČM nevysloví důvěru nové vládě, kterou by měl vést sociální demokrat Jiří Paroubek. KSČM je ale ochotná podpořit některé vládní návrhy zákonů, jež by byly blízké programu KSČM. Na tiskové konference to uvedl místopředseda strany Jiří Dolejš. V minulosti měla KSČM zájem mimo jiné o zákon o majetkových přiznáních. Požadovala, aby vláda s touto předlohou spojila hlasování o důvěře.

ODS chce dát sněmovně možnost rozpustit komoru při vládní krizi

Občanští demokraté navrhují, aby poslanci měli možnost hlasovat o rozpuštění dolní parlamentní komory v případech vládní krize. Hlasování by ale vždy měla předcházet demise vlády a návrh prezidenta na rozpuštění komory. Pro návrh by pak musela zvednout ruku nadpoloviční většina poslanců. Příslušnou novelu Ústavy předloží ODS v Senátu. Místopředseda ODS Petr Nečas nepředpokládá, že by předloha mohla celým legislativním procesem projít do konce nynějšího volebního období. "Je to zákon, který spíše směřuje na další volební období, než aby řešil aktuální politickou situaci v řádu dnů nebo týdnů," řekl Nečas. ODS soudí, že současná vládní krize vyústila v politickou frašku a poškozuje politickou kulturu v ČR.

Armádní expert: Za uspěchané převzetí gripenů mohou politici

Za uspěchané převzetí švédských stíhaček Jas-39 Gripen mohou politici, kteří pronájem nových strojů oddalovali, řekl šéf armádního akvizičního týmu Vladimír Ficenec. Ukvapený pronájem letadel přispěl podle čtvrteční Mladé fronty Dnes k problémům s komunikací mezi navigačními přístroji gripenů a jejich elektronickými systémy při pondělní cestě do Česka. Česká republika rozhodnutí o nových stíhačkách skutečně několikrát měnila, naposledy po katastrofálních povodních v roce 2002. Tehdy se rozhodlo o menším počtu strojů a místo jejich nákupu dala vláda přednost pronájmu na deset let.

Životnost dosluhujících stíhaček MiG-21 končí v srpnu, do té doby musí být obrana vzdušného prostoru zabezpečena, upozornil Ficenec. Vojsko nakonec muselo začít s přebíráním strojů původně určených pro švédské letectvo, protože nové by výrobce nestačil smontovat. Gripen se podle Ficence vyrábí zhruba 40 měsíců. "Ten čas na přípravy byl krátký, ale letouny to neohrozilo," poznamenal. Součástí česko-švédské smlouvy je i offsetový program, tedy doprovodné investice ve výši 130 procent ceny letadel.

Správce Zbrojovky chce prodat výrobu zbraní, možná za 100 mil. Kč

Konkurzní správce Zbrojovky Brno Martin Kopčil chce v nejbližší době stabilizovat výrobu zbraní ve firmě a poté ji prodat jako fungující celek. Možnou cenu za zbrojařskou výrobu odhadl na zhruba 100 milionů korun. Fungující výroba zbraní není jediným majetkem v konkurzní podstatě, velkou část tvoří například areál, pro nějž chce Kopčil také najít zájemce. V současné době jedná správce se čtyřmi či pěti zájemci o výrobu zbraní, ale jednání zatím nejsou závazná. Zbraně jsou jedinou výrobní aktivitou, která dnes zůstala v brněnské Zbrojovce i přes konkurz zachována. Zhruba 80 procent produkce se vyváží. Mezi největší odběratele patří Finsko, Německo, Španělsko, Itálie, Polsko, Ukrajina, Rumunsko nebo Kanada.

Levice projedná cestu k socialismu, političtí vězni jsou rozhořčeni

Směřování k socialistické budoucnosti a bezpečnostní a obranná politika v Evropě budou tématem mezinárodní konference, na kterou se v sobotu a v neděli sjedou do Prahy zástupci 37 komunistických a levicových stran z Evropy, Asie a Blízkého východu. Připravované setkání překvapilo a rozhořčilo politické vězně.

Místopředseda KSČM Jiří Dolejš uvedl, že pro KSČM je socialismus strategickým cílem. Zdůraznil přitom, že komunistům jde o nové pojetí socialismu, který nemůže vzniknout jednorázovou mocenskou změnou a nastolením mocenského monopolu a diktatury. "Nepřipustíme žádné omezování demokracie, diskriminaci nebo represi za názory a vytváření podmínek pro kult osobnosti. Zkompromitovaná praxe se nesmí a nemůže opakovat," řekl Dolejš. Podle představ KSČM má nový socialismus garantovat lidská, politická a sociální práva, pluralitní společnost včetně různých forem vlastnictví, ale i socialistický trh a konkurenci.

Ministři EU se dohodli na zavedení mýtného na 60.000 km silnic

Ministři dopravy Evropské unie dospěli k politické shodě, že zavedou společná pravidla pro zpoplatnění kamionů na 60.000 kilometrech transevropských dálnic a silnic. Tranzitní země, které jsou průjezdem kamionů nejvíce zatíženy, by chtěly vybírat co nejvíce, naopak proti se stavějí státy na okraji EU, jako jsou Řecko či Pobaltí, protože poplatky by zvýšily náklady jejich přepravců. Mýtné by sice mělo hradit jen náklady na infrastrukturu, ale výše by mohla kolísat podle provozu či podle míry znečišťování.

Praha se rozhodla urychlit přípravy na elektronické mýtné, které by v první fázi měly platit kamiony nad 7,5 tuny na 970 kilometrech dálnic a rychlostních komunikací. Od vstupu do EU jezdí po Česku podle odhadů ministerstva dopravy až o polovinu více kamionů, hranice přejíždí měsíčně o 200.000 vozů více než loni. Protiopatření v podobě zavedení 15denních a dvouměsíčních kupónů namísto týdenních a měsíčních vedlo EK k zahájení správního řízení proti České republice.

Höschl: ČR postupuje proti trendům psychiatrické péče

V České republice nebyla dosud zahájena transformace psychiatrické péče, kterou procházejí země Evropské unie. Situace v české psychiatrii se dokonce vyvíjí opačným směrem než v Evropě, řekl ředitel Psychiatrického centra Praha Cyril Höschl. V Evropě jsou rušeny velké léčebny a dlouhodobí pacienti, u kterých je to možné, jsou přesouváni do komunitní péče. Dostává se jim sociální, pečovatelské, psychologické a poradenské podpory. Zároveň je posilována psychiatrická péče ve všeobecných nemocnicích. V ČR se z ekonomických důvodů rozšiřují velké léčebny, ubývá psychiatrických oddělení v nemocnicích a komunitní péče nevzniká, protože nikdo neví, kdo by ji proplácel, uvedl Höschl.

Zdravotní pojišťovny chtějí poplatky za návštěvy u lékaře

Zavést poplatky za vydání léků na recept ve výši přibližně 20 korun i za každou návštěvu u lékaře navrhují zdravotní pojišťovny ve své koncepci reformy zdravotnictví. Mimo to by si podle zdravotních pojišťoven měli pacienti připlácet na pobyt a stravu v nemocnici, hradit by si měli také běžné levné léky. "Jde o to, aby lidé zbytečně nechodili k lékaři a nenechávali si předepisovat léky, které si mohou sami koupit," řekl ČTK ředitel Svazu zdravotních pojišťoven ČR Jaromír Gajdáček. Úkolem pojišťoven by podle jejich koncepce mělo být především zmírnění dopadů finančně náročných výkonů a léčení na pacienty.

Za deset let provedli lékaři v IKEM 400 transplantací jater

Čtyři stovky zachráněných životů za deset let si mohou připsat na konto lékaři Institutu klinické a experimentální medicíny, kteří provádějí transplantace jater. "Většina pacientů žije dodnes kvalitním životem," řekl ČTK přednosta Transplantcentra Štefan Vítko. Tři čtvrtiny operovaných tedy žijí s novými játry déle než pět let. To podle Vítka vysoce přesahuje průměr evropských center. Nejmladšímu nemocnému byly v době transplantace tři roky, nejstaršímu 67 let. Vítko připomněl, že vůbec první transplantaci jater v Česku provedli lékaři v roce 1983 v Brně. ČR patří v transplantační medicíně k nejvyspělejším zemím, co se týká výsledků i dostupnosti operací. Tento týden provedli brněnští chirurgové unikátní trojtransplantaci, kdy příjemce dostal při jedné operaci játra, ledviny a srdce.

Před 50 lety začalo vznikat české "atomové centrum"

Před 50 lety, 23. dubna 1955, podepsaly ČSR a SSSR dohodu, ve které se tehdejší Sovětský svaz zavázal pomoci při výstavbě ústavu jaderného výzkumu v Řeži u Prahy. Od toho roku funguje vesnice 20 kilometrů od Prahy jako centrum jaderného výzkumu v České republice. V rozsáhlém areálu Ústavu jaderného výzkumu (ÚJV) pracují stovky odborníků, kteří mají k dispozici unikátní zařízení. Ústav, který měl v roce 2003 zisk přes 20 milionů korun, vyrábí například speciální léky, pracuje pro jaderné elektrárny nebo zajišťuje likvidaci radioaktivního odpadu.

Vladimír Špidla: Evropě hrozí vylidnění, změna důchodů není všelékem

Změny v důchodovém systému nejsou podle eurokomisaře pro sociální politiku Vladimíra Špidly všelékem, který zvrátí nezadržitelné stárnutí evropské populace. Je zapotřebí celé škály opatření od přijímání a integrace migrantů do společnosti, až po lepší podporu rodin, řekl ČTK Špidla. Do roku 2030 podle něj v EU přibude 30 milionů lidí starších 80 let. Česko s Itálií patří k zemím, které stárnou nejrychleji. Pokud politici nezačnou demografickému jevu čelit, Evropa se začne vylidňovat. Varianty řešení demografické krize Evropy nabízí Špidla v takzvané Zelené knize, kterou představil v Brně na konferenci Evropa 4 generací. Průměrný věk v "pětadvacítce", který v roce 1960 činil 32 let, se vyšplhá na 50 let v roce 2050. Skutečný úbytek obyvatelstva již začal v Česku, Maďarsku, Polsku, Litvě, Lotyšsku, Estonsku, Bulharsku Rumunsku a na Slovensku, tedy ve státech, které jsou v EU nové nebo které mají unii rozšířit.

Počet platebních karet v Česku roste, kartu má sedm lidí z deseti

Češi dohánějí v užívání platebních karet vyspělé státy Evropské unie. Platební kartu má v České republice téměř sedm lidí z deseti. Podle údajů Sdružení pro bankovní karty dosáhl počet karet ke konci loňského roku zhruba 6,9 milionu. Obliba platebních karet však stále nedosahuje úrovně v evropských zemích. Zatímco Češi prostřednictvím jedné karty utratí v průměru 12.700 korun ročně, Evropané u obchodníků zaplatí zboží za téměř 80.000 korun, vyplývá z údajů společnosti Visa Europe.

Ministr Ambrozek: Limity těžby uhlí lze zachovat do roku 2030

Ministerstvo životního prostředí bude prosazovat zachování ekologických limitů těžby hnědého uhlí minimálně do roku 2030. Analýza prokázala, že do té doby uhelné zásoby vystačí. "O stanovení budoucí linie těžby, za níž by se už uhlí nedobývalo, jsme připraveni jednat s představiteli Ústeckého kraje, ministerstva průmyslu, energetiky i těžebními společnostmi," řekl v Horním Jiřetíně na Mostecku ministr životního prostředí Libor Ambrozek (KDU-ČSL). O limitech těžby rozhodla vláda v roce 1991. "Limity byly nastaveny z toho důvodu, aby se region mohl dále rozvíjet, aby nebyl vydán napospas těžebním společnostem. Pokud bychom hranice těžby zrušili, uvrhneme severní Čechy opět do nejistoty," uvedl Ambrozek.

Místním lidem se nelíbí zejména státní energetická koncepce schválená loni. Ta nadále počítá s hnědým uhlím jako strategickou surovinou. Obyvatelé Horního Jiřetína a přilehlých Černic vyjádřili v únorovém referendu jednoznačný nesouhlas s rozšířením těžby hnědého uhlí za územní ekologické limity. Ohrozilo by to totiž existenci jejich obcí a lidé se stěhovat nechtějí.

ČEZ podala nabídku na koupi polské elektrárny

Energetická společnost ČEZ podala předběžnou nabídku na koupi polské elektrárny Zespóľ Elektrowni Dolna Odra. Polsko v privatizaci nabídlo minimálně desetiprocentní podíl v elektrárně. "V dosažení našeho cíle stát se lídrem na trhu s elektřinou střední a jihovýchodní Evropy, je právě Polsko pro nás strategickým trhem ve středoevropském regionu," uvedl ředitel společnosti Martin Roman. ČEZ loni hospodařil se ziskem 12,4 miliardy korun a zřejmě zůstal nejziskovější tuzemskou firmou. Podnik koupí balkánských distributorů loni téměř zdvojnásobil počet koncových zákazníků na 6,6 milionu. Mezi evropskými energetikami mu patří osmá příčka.

Němečtí investoři jsou v ČR spokojeni, volají ale po reformách

Němečtí investoři jsou zatím se svým působením v České republice spokojeni, stále častěji se však z jejich řad ozývá volání po reformách podnikatelského prostředí, kvůli kterému se pro ně stávají atraktivnější jiné země. Vyplývá to z ankety, kterou mezi německými podniky působícími v ČR vypracovala Česko-německá obchodní a průmyslová komora. Výkonný člen představenstva komory Dieter Mankowski řekl, že jako dobrou hodnotilo svou současnou ekonomickou situaci 58 procent ze 120 dotázaných německých investorů a pouze čtyři procenta podniků vyjádřila nespokojenost.

Podle výsledků ankety by více než dvě třetiny dotázaných německých podniků v ČR opět investovaly, na druhou stranu by však 23 procent oslovených firem nyní zvolilo pro umístění své investice jinou zemi. "Při alternativních cílových regionech je na prvním místě Slovensko, následuje Rumunsko, Čína a Ukrajina. Němečtí investoři kritizují nedostatečný boj s korupcí, množí se i jejich připomínky k nižší kvalitě učňovského školství, kvůli které mají problémy se sháněním kvalifikované pracovní síly.

Aktivisté v Praze protestovali proti testům na zvířatech

Asi stovka převážně mladých lidí v Praze protestovala proti pokusům na zvířatech. S transparenty a v maskách zobrazujících týraná zvířata demonstrovali před sídlem nadnárodní společnosti Procter & Gamble, jež se podle nich na pokusech podílí. I když je v Česku testování kosmetiky zakázáno, zákon se dá podle pořadatele demonstrace Tomáše Poppa snadno obcházet. "Ingredience se definuje jako látka, která bude použita nejen v kosmetice, ale obecně i v chemickém průmyslu. Potom ji lze testovat na zvířatech," řekl Popp ČTK.

Spor o výklad zákona v Sáního kauze míří k městskému soudu

Spor o to, zda ministr spravedlnosti je, či není oprávněn bez předchozího návrhu soudu předat trestní řízení do cizí země, putuje k Městskému soudu v Praze. Advokát katarského prince Hámida bin Abdal Sáního obviněného za sex s nezletilými podal ve středu stížnost proti rozhodnutí obvodního soudu, který jeho klienta odmítl propustit z vazby. Jedním z důvodů soudu je názor, že ministr nebyl oprávněn sám od sebe rozhodnout o předání případu do Kataru. Sáního obhájce Josef Lžičař je přesvědčen, že ministr takovou pravomoc má.

Při nehodě na Ústecku zemřeli dva muži, 13 osob je zraněno

Dva muži zemřeli při dopravní nehodě u obce Varvažov na Ústecku. Při srážce nákladního automobilu s avií, která převážela dělníky, bylo dalších 13 osob zraněno, dva těžce. Silnice ve směru na Děčín byla na necelé čtyři hodiny uzavřena. Příčinou nehody byla pravděpodobně nepozornost řidiče nákladního vozu.

Na Semilsku přistihli policisté dva řidiče se čtyřmi promile alkoholu

Dva řidiče, kteří měli v krvi každý zhruba čtyři promile alkoholu, odhalili policisté na Semilsku v rámci dopravněbezpečnostní akce typu Kryštof. Oba již přitom byli dříve za jízdu v opilosti trestáni, řekl zástupce vedoucího semilské dopravní policie Miroslav Klus. Čtyři promile odpovídají podle odborníků zhruba 15 až 17 pivům - vypitým ovšem naráz. Oba muži se přitom podle Kluse přiznali pouze k vypití dvou desetistupňových piv. Prvního opilce přistihla hlídka za volantem u obce Bozkov s 3,95 promile. Vedle něj seděl majitel vozu. "Je to neuvěřitelné, ale spolujezdec byl úplně střízlivý," podotkl Klus.

Muž, který rozdával v centru Pardubic peníze, skončil v nemocnici

Pětitisícové bankovky rozdával ve čtvrtek v centru Pardubic kolemjdoucím devadesátiletý muž. Strážníci, které na jeho podivné chování někdo upozornil, jej předali lékaři, který rozhodl o jeho převozu na psychiatrické oddělení nemocnice. Kolik peněz muž rozdal, strážníci nevědí. "Jevil známky zmatenosti a tvrdil, že v bance mu řekli, že jsou bankovky neplatné. U sebe jich měl ještě deset, tedy 50.000 korun. Zda jsou falešné, nevíme, ale podle strážníků měly ochranné znaky jako peníze pravé," řekl ČTK mluvčí městské policie Pavel Čejka.

Muž zahynul při výbuchu v Břeclavi

Pětatřicetiletý muž zahynul při výbuchu v Břeclavi. Exploze nastala v dílně, kterou si udělal ve sklepě rodinného domu. Příčina neštěstí není zatím známa, řekl ČTK mluvčí jihomoravských hasičů. Na místě neštěstí pátrají po příčinách specialisté z řad hasičů i policie. Zatím se ví pouze to, že neexplodoval zemní plyn. Výbuch způsobil škodu za asi sto tisíc korun.

Do července by měl být hotov ústav pro malé násilníky

Do července by mělo být v Boleticích na Děčínsku otevřeno nové zařízení pro malé násilníky. Bude součástí stávajícího výchovného ústavu a místo zde bude pro 12 dětí, řekl novinářům ředitel odboru speciálního školství ministerstva Jiří Pilař. V současnosti žádný takový ústav neexistuje a malí pachatelé násilných činů jsou umisťováni mezi děti s méně závažnými nebo zcela jinými problémy. Přitom agresivita dětí a mladistvých začíná být stále větším problémem. "Jen loni jsme v republice měli 16 dětských vrahů," připomněl Pilař.

V budoucnu by mělo vzniknout další zařízení v Psychiatrické léčebně v Praze Bohnicích, kam by byly umisťovány děti společensky nebezpečné, které mají některé psychiatrické onemocnění. Podle odhadů odborníků je v České republice kolem dvou až tří desítek výrazně nebezpečných dětí, které vědomě násilí páchají a nepovažují to za nich špatného. Dětí s psychiatrickým onemocněním způsobujícím agresivitu je prý ještě více.

Reklama CzechTourismu bude lákat Poláky k návštěvě Česka

Reklamní kampaň se sloganem "Zastavte se u nás!" bude měsíc oslovovat z televizí a tištěných médií Poláky a zvát je k návštěvě České republiky. Vládní agentura CzechTourism za ni utratila 26 milionů korun ze strukturálních fondů EU. Kampaň má zvýšit počet polských turistů, kteří Česko navštěvují. Například loni jich ČSÚ evidoval 254.000 z celkového počtu 6,06 milionu cizinců, kteří Česko v minulém roce navštívili. Poláci tak byli až osmou nejsilnější skupinou zahraničních hostů. Víc turistů přijelo do Česka například z Británie nebo dokonce USA.

Ve spotu zastaví policista polskou rodinu, která projíždí přes ČR k moři. Řidič očekává pokutu, ale je zaskočen policistovým přívětivým upozorněním na hrad Bouzov, který právě minul. Potenciální polští turisté, kteří doposud přes ČR převážně jen projížděli za svými cestami k moři a do Alp, budou oslovováni také formou tištěné inzerce a venkovních světelných reklam.

Kolekci nejkrásnějších českých knih roku 2004 tvoří 25 titulů

Pětadvacet publikací vydaných v loňském roce dostalo ocenění udělované v soutěži Nejkrásnější české knihy roku 2004. Do soutěže přihlásilo 96 nakladatelů 187 knih. Předseda poroty soutěže Tomáš Machek připomněl, že nejlepší české knihy jsou srovnatelné se špičkovou produkcí v zahraničí. Nic ale nevypovídají o zbytku české knižní produkce. "Množství knih, které jsou přihlášené do soutěže, totiž tvoří jen dvě procenta (loňské knižní produkce)," řekl Machek. Masová knižní produkce nepodléhá žádnému hodnocení z hlediska kvality a výtvarné stránky a je stále velmi nekvalitní. Oceněné publikace budou prezentovat ČR na mezinárodních veletrzích ve Frankfurtu nad Mohanem a Lipsku.

Štěpánek v Barceloně porazil Caňase a postoupil do čtvrtfinále

Radek Štěpánek na antukovém turnaji v Barceloně postoupil už do čtvrtfinále. Český tenista na cestě mezi posledních osm vyřadil pátého nasazeného Guillerma Caňase z Argentiny, kterého na okruhu ATP ve třetím vzájemném zápase porazil vůbec poprvé. Ve čtvrtfinále turnaje dotovaného částkou 850.000 eur se Štěpánek utká s vítězem zápasu mezi Argentincem Josém Acacusem a Švýcarem Stanislasem Wawrinkou.

Brankář Petr Čech se přiblížil k prvnímu ligovému titulu ve své kariéře

Fotbalový brankář Petr Čech se znovu o něco přiblížil k vysněnému prvnímu ligovému titulu ve své kariéře. Marně na něj čekal ve Spartě a v provinčním Rennes si o něm mohl nechat jen zdát, ale nyní má s Chelsea na dosah vítězství ve slavné Premier League. Londýnskému klubu stačí ve zbývajících pěti ligových zápasech uhrát čtyři body a trofej mu připadne po dlouhých padesáti letech. "Jsme už opravdu blízko. Nemůžu se dočkat, až ten pohár zvednu nad hlavu," řekl Čech den po remíze s Arsenalem. "Důležité bude, abychom o víkendu doma porazili Fulham. Pak už to nějak uhrajeme. Hlavně se nemusíme ohlížet na zaváhání soupeřů, můžeme si to vybojovat sami," uvedla česká brankářská jednička.

Před blížícím se finišem sezony se bude muset vypořádat s mimořádně hektickým programem. O víkendu jej kromě utkání s Fulhamem čeká i vyhlašování nejlepších hráčů Premier League - slavnost se uskuteční v Londýně v neděli. Čech figuruje mezi elitní šesticí, na konkrétní umístění nemyslí. "Pro mě je ctí, že jsem se vůbec dostal do takového výběru. Je to anketa hráčů, o to víc mě takový úspěch těší," řekl Čech.

Počasí

Bude polojasno, na severovýchodě během dne oblačno, na horách ojediněle sněhové přeháňky. Denní teploty 9 až 13 stupnů, na horách kolem 3 stupňů Celsia.

21-04-2005