Denní souhrn zpráv Zprávy

20-04-2005

ČSSD, KDU-ČSL a unie začaly konkretizovat fungování nové vlády

ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody-DEU začaly konkretizovat složení, program a podmínky spolupráce nově formované vlády v parlamentu. Zatímco politici jsou optimističtí, občané a analytici jsou kritičtější. Podle průzkumu agentury STEM dostaly dosavadní vláda a parlament nejhorší hodnocení za posledních pět let.

Kandidát na premiéra Jiří Paroubek (ČSSD) řekl, že nejzazším termínem, dokdy by měl mít seznam členů kabinetu, je konec týdne. Nepočítá s velkými změnami. Nevyloučil ale, že odejde některý z ministrů ČSSD. Spekuluje se mimo jiné o ministru zemědělství Jaroslavu Palasovi. Paroubek předpokládá, že nestraník Martin Jahn zůstane vicepremiérem pro ekonomiku. Naznačil, že by zůstala zachována funkce ministra bez portfeje. S Jaroslavem Burešem, který jím byl, ani s ministrem informatiky Vladimírem Mlynářem (US-DEU) ale nepočítá. Unie už má tři kandidáty za Mlynáře. Všichni jsou nestraničtí odborníci.

Odcházející premiér Gross zůstane jen předsedou ČSSD. O výši jeho platu rozhodne politické grémium strany. Kdyby ČSSD při výpočtu postupovala podobně jako ODS u svého šéfa Mirka Topolánka, mohl by se Grossův plat pohybovat kolem 100.000 korun.

Vyjednávači ČSSD, KDU-ČSL a unie začali konkretizovat koaliční dohodu a podmínky spolupráce stran. Předseda lidovců Miroslav Kalousek předpokládá, že dohoda by měla být podepsána do konce týdne. Dosavadní vláda by pak měla podat demisi zřejmě příští týden, kdy by mohla být jmenována i nová vláda, která by pak mohla požádat sněmovnu o důvěru v květnu.

Ze středečního jednání předsedů poslaneckých klubů ČSSD, KDU-ČSL a unie vyplynulo, že by si v koaliční smlouvě měly vymezit oblasti, ve kterých by závazně postupovaly společně a nesnažily by se vzájemně přehlasovat s pomocí opozice. Mohla by to být podobná témata jako v dosavadní koaliční smlouvě, která počítá s tím, že mezi oblasti, kde by měla koalice postupovat jednotně, patří státní rozpočet, veřejné výdaje, daňové změny, ochrana vlastnictví či bytová politika a zákon o nájemném.

Lídři poslanců ČSSD, KDU-ČSL a unie rovněž ujistili, že všichni jejich členové novou vládu podpoří. Řada poslanců hlavně ČSSD má nicméně k podobě nového kabinetu velké výhrady. Zatím se však zdá, že při hlasování o důvěře vládě by ji přesto mohli podpořit. Dohodu o obnovení vlády většinou přivítali i krajští politici ČSSD. Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach (ČSSD) vnímá rekonstruovaný kabinet jako pouhou výměnu premiéra. Myslí si také, že tlak ze strany KDU-ČSL zcela nezmizí.

S převažujícím optimismem politiků kontrastuje postoj občanů a analytiků. Ekonomičtí analytici očekávaný konec vládní krize pokládají za příznivou zprávu, ale staronový kabinet podle nich českému hospodářství nijak výrazně nepomůže. Více než 80 procent lidí si podle průzkumu agentury STEM myslí, že dosavadní vláda a parlament pracovaly v době mnohatýdenní vládní krize špatně. Pohoršil si i Klaus, přesto se dlouhodobě těší důvěře většiny veřejnosti.

Václav Klaus čeká na podepsání dohody a Grossovu demisi, pak zareaguje

Prezident Václav Klaus zatím nebude vývoj kolem vládní krize komentovat. Čeká, až mu premiér Stanislav Gross ukáže podepsanou koaliční dohodu a podá demisi. Jak řekl, teprve poté bude ústavně reagovat. Naznačil také, že sociálně demokratický kandidát na premiéra Jiří Paroubek je přijatelný. "Nebudu jednat a reagovat na žádné mezidohody, nehotové dohody, případní dohody a tak dále. Ústavně budu reagovat až na skutečnou podepsanou dohodu, která je jasná a která musí vyústit v to, že mě k ní předseda vlády za sebe a celou vládu předá demisi," řekl Klaus. Připomněl, že koaliční partneři zahájili nové kolo dohod a on chce nyní počkat, jak to vše dopadne. "Rozumím tomu, že v sobotu budou mít nějaké jednání nejvyššího orgánu sociální demokracie, čili do té doby žádnou věc já za definitivní a hotovou nepovažuji," řekl prezident republiky.

Václav Klaus nechtěl komentovat návrh ČSSD, aby se premiérem stal její místopředseda Jiří Paroubek. "Já nemám co tato jména považovat za přijatelná a nepřijatelná. Pokud to bude kandidát, na kterém se shodne 101 poslanců, já myslím, že je to možný kandidát," řekl Klaus.

Vláda schválila státní závěrečný účet za loňský rok

Vláda ve středu schválila hospodaření státu, krajů a obcí za loňský rok. Stát loni hospodařil se schodkem 93,5 miliardy korun, deficit obcí činil téměř deset miliard a kraje vykázaly nepatrný přebytek. Proti očekávání dosáhlo hospodaření dobrých výsledků, řekl na tiskové konferenci první náměstek ministra financí Eduard Janota. Hospodaření státu loni především díky vyšším výběrům daní dopadlo asi o 20 miliard korun lépe, než byl deficit schválený Poslaneckou sněmovnou. Ministerstva navíc ušetřila dalších téměř 30 miliard korun, které převedla do letošního roku.

Na rok 2005 schválili poslanci státní rozpočet se schodkem 83,6 miliardy korun. První čtvrtletí přineslo zklamání při výběru daně z přidané hodnoty, kde stát získal proti očekávání o šest miliard korun méně. Podle Janoty je však reálné, že se podaří plánovaný schodek dodržet. Stát pravděpodobně ušetří na úrocích a na jiných daních by zase mohl vybrat více, než plánoval.

Zadlužení obcí se loni vyšplhalo již na 75 miliard korun a nějaký dluh má více než polovina z 6244 obcí a měst. Podle expertů poroste zadlužení obcí i v dalších letech. Starostové budou potřebovat hodně peněz na spolufinancování projektů z fondů EU. Asi 100 miliard korun by měly obce do roku 2010 investovat do výstavby čistíren odpadních vod. Kraje zatím za svoji čtyřletou existenci nashromáždily dluhy za 1,5 miliardy korun.

ČR loni také získala téměř 25 miliard korun z Evropské unie, do bruselského rozpočtu naopak 18 miliard odvedla. Státní rozpočet z přijatých peněz získal 13,5 miliardy Kč, zbytek mířil do rozpočtů obcí, krajů a do soukromého sektoru.

Kabinet zatím uvolní na přípravu ČR do Schengenu 140 milionů

Kabinet pro letošní rok uvolní ministerstvu vnitra a zahraničí k přípravě vstupu Česka do schengenského prostoru 140 milionů korun. ČTK to po zasedání kabinetu řekla jeho tisková mluvčí Věra Dušková. V původním návrhu ministerstev se přitom počítalo s částkou, která by byla určena jak pro letošek, tak pro příští rok. Měla přesahovat 400 milionů korun. Peníze úřady použijí na projekty v souvislosti se začleňováním Česka do prostoru Evropské unie bez vnitřních hranic. Předpokládá se, že Praha se k Schengenu připojí v roce 2007.

Ze schválené částky připadne vnitru 120 milionů korun a ministerstvu zahraničí 20 milionů korun. Peníze se použijí na urychlení digitalizace telekomunikační sítě ministerstva vnitra, zlepšení radiového spojení cizinecké a pohraniční policie v příhraničních oblastech, vytvoření vízových pracovišť či na zpracování nových biometrických prvků při vyřizování víz.

Schengenskou smlouvu o volném pohybu osob podepsala Francie, Německo a země Beneluxu v roce 1985. Platit začala o deset let později. Dnes stojí mimo Schengen v EU pouze Velká Británie a Irsko, naopak součástí jsou i nečlenské státy EU Norsko a Island.

Stát zvýšil garance za ÚJV Řež o 450 milionů na 866 milionů Kč

Vláda zvýšila státní garance na odstranění ekologické zátěže vzniklé před privatizací společnosti Ústav jaderného výzkumu Řež o 450 milionů korun. Celkový objem prostředků na likvidaci jaderného paliva stoupl téměř na 866 milionů korun. Schválení vyšší záruky bylo podmínkou pro získání finanční podpory od Spojených států v objemu 13 milionů dolarů (zhruba 300 milionů korun). Likvidace paliva je v souladu s celosvětovou snahou o snížení hrozby zneužití jaderných a radioaktivních materiálů. Česká republika se k iniciativě organizované Spojenými státy, Ruskem a Mezinárodní agenturou pro atomovou energii připojila minulý rok. Samotným cílem programu je navrácení vysoce obohaceného jaderného paliva ruského původu využívaného ve výzkumných reaktorech zpět do země výrobce.

Ministři podpořili možnost dalšího vzdělávání a rekvalifikací

Lidé by v budoucnu měli mít snadnější přístup k dalšímu vzdělávání a rekvalifikacím. Vláda schválila příslušný návrh ministerstva školství. Cílem návrhu je podle ministryně školství Petry Buzkové vytvoření šancí zejména pro lidi s nízkou kvalifikací, kteří budou moci své dosavadní zkušenosti a znalosti formalizovat prostřednictvím zkoušky. Nebudou tak muset chodit několik let do školy, aby si mohli rozšířit svou odbornou kvalifikaci. "Například člověk, který se vyučí v rodinné firmě aniž by absolvoval odbornou školu či učiliště, bude mít možnost formalizovat výsledky vzdělání provedením určité zkoušky," řekla Buzková. Pro přezkoušení vzniknou oficiální místa, která budou vydávat také certifikáty. Zkoušení a vydávání certifikátů zajistí takzvané autorizované osoby, jimiž budou moci být školy, vzdělávací centra, firmy i jednotlivci. Lidé budou zkoušeni podle metodiky, která určí, jaké znalosti a dovednosti jsou pro získání jednotlivých kvalifikací třeba. Zatím není jasné, kolik by certifikáty stály, podle Buzkové by však poplatky měly být co nejnižší.

Čelní poslanci EP: Klaus poškozuje zájmy České republiky

Evropský parlament (EP) vyjádřil ve středu znepokojení nad odmítavým postojem českého prezidenta Václava Klause k přijetí evropské ústavy. Znepokojení vyjádřili jménem instituce místopředseda EP Roca Vidal-Quadras a předseda ústavního výboru Evropského parlamentu Jo Leinen. Klausův mluvčí Petr Hájek vzápětí vyjádřil nad postupem obou europoslanců své pobouření. Na tiskové konferenci věnované Klausovým názorům na evropskou ústavu konzervativec Vidal-Quadras připomněl, že dokumentu a jeho ratifikaci dal většinovou podporu Evropský parlament. Prohlásil, že Klaus je jediným šéfem členského státu EU, který vůči unii stojí v tak výrazné opozici. "Česká republika je země v srdci Evropy, je v jejím středu a byla by škoda, kdyby se kvůli tomuhle euroskeptikovi a zavádějící kampani dostala do izolace, na periferii evropské politiky," uvedl socialista Jo Leinen, podle něhož Klaus svým přístupem poškozuje zájmy své země.

"Pokud jsou slova panů Roca Vidal-Quadrase či pana Jo Leinena, představitelů Evropského parlamentu, autentická, musím vyjádřit hluboké pobouření nad tím, že takto reagují na názor vyjadřovaný hlavou jednoho ze členských států EU," uvedl Hájek ve svém vyjádření, které zaslal ČTK. "Jestli takto vypadá demokratická diskuse a respekt k názorům druhých, pak jsou tito lidé skutečnými škůdci Evropské unie a evropského porozumění," napsal prezidentův mluvčí.

Klaus počátkem dubna prezentoval v Praze knihu irského ekonoma Anthonyho Coughlana, který odmítá přijetí evropské ústavy jako krok směřující k vytvoření evropského superstátu. "Pan Klaus uvádí v tomto textu (předmluvě) sérii argumentů proti ústavě, které jsou předpojaté, nefér nebo prostě chybné," řekl na tiskové konferenci v Bruselu Vidal-Quadras. Podle přední irské politoložky Brigid Laffanové je irský akademik Coughlan skalní euroskeptik, kterého vědecká obec v Irsku nebere vážně. Leinen se podivil, že se hlava členského státu EU hlásí k takovému "pamfletu".

Evropská komise schválila polské PKN převzetí Unipetrolu

Evropská komise podle očekávání dala ve středu zelenou polské společnosti PKN Orlen v jejím záměru převzít český petrochemický holding Unipetrol. "Komise dospěla k závěru, že tento úkon závažným způsobem nenaruší účinnou hospodářskou soutěž v Evropském hospodářském prostoru nebo v jeho podstatné části, neboť aktivity obou firem se značnou měrou nepřekrývají," uvedla EK ve svém komuniké. Polský koncern, který je největším prodejcem pohonných hmot ve střední Evropě, nabídl loni za 63procentní státní podíl v Unipetrolu 13,05 miliardy korun. "Unipetrolu byl v posledních čtyřech letech hledán silný partner a PKN to splňuje," řekl ČTK mluvčí skupiny Unipetrol Tomáš Zikmund. "Celková stabilita po spojení těchto firem bude přínosem," doplnil.

Fond národního majetku podle mluvčí Petry Krainové rozhodnutí komise ještě neobdržel. Celá transakce musí být podle ní vypořádána do 15 dnů od doručení oznámení o splnění všech odkládacích podmínek. PKN zálohu 1,3 miliardy korun za Unipetrol zaplatil minulý rok, zbylých téměř 12 miliard firma zaplatí nyní. Následně stát převede akcie na polskou firmu.

Silnice Trojzemím definitivně schválena, Poláci podepsali smlouvu

Poláci schválili smlouvu, která umožní stavbu silnice spojující Česko, Polsko a Německo v oblasti takzvaného Trojzemí. Projekt propojení Hrádku nad Nisou na Liberecku s německou Žitavou v uplynulých 14 letech několikrát ztroskotal na faktu, že silnice musí vést přes Polsko. "Prezident Aleksander Kwašniewski v úterý zmiňovanou smlouvu podepsal," řekla ČTK pracovnice tiskového oddělení kanceláře polského prezidenta. Podepsaná smlouva podle ní putovala zpět na polské ministerstvo zahraničí, které bude o ukončení ratifikace oficiálně informovat české diplomaty.

Proti silnici, která má vést z Hrádku nad Nisou, kolem polské Bogatyně až do německé Žitavy, se v poslední době stavěla hlavně polská opozice. Projekt je totiž podle ní v rozporu s polskými zájmy. Opoziční politici tvrdili, že spojení Hrádku nad Nisou s Žitavou může pro jihoevropské státy zpřístupnit německé přístavy u Baltského moře na úkor polských. Loni v říjnu proto opozice v Sejmu, tedy dolní komoře polského parlamentu, prosadila zvláštní rezoluci, ve které vládu vyzvala, aby stavbě polského přibližně pětikilometrového úseku silnice zabránila.

Kardinál Vlk: Jako papež musí Ratzinger jednat otevřeněji než dříve

Josef Ratzinger bude muset podle kardinála Miloslava Vlka jako papež Benedikt XVI. jednat s větší otevřeností než jako prefekt vatikánské Kongregace pro nauku víry, někdejší římské inkvizice. Jestli bude mít mezi katolíky všeobecný respekt, se podle pražského arcibiskupa ukáže později. Jediný český církevní hodnostář, který se podílel na volbě nové hlavy katolické církve, ocenil v Římě podle mluvčího České biskupské konference, jak rychle našli kardinálové v konkláve konsensus. "Názory jednotlivých kardinálů už nyní nehrají roli," uvedl Vlk podle německé katolické agentury.

V Kostelci začal seminář o postavení žen z etnických menšin

Ženy z etnických menšin a imigrantky jsou podle předsedkyně Evropské kontaktní skupiny v ČR Evy Kavkové odstrčeny na okraj české společnosti. Nemohou sehnat práci, narážejí na jazykovou bariéru, společnost se jich straní. "Myslíme si, že jsou dvakrát diskriminované. Nejenom proto, že jsou ženy, ale také proto, že jsou cizinky. Jejich situace je mnohem složitější než situace jejich manželů, synů nebo bratrů," řekla Kavková ČTK. Azylový proces je podle ní strastiplný. Jen asi tři procenta žádostí o azyl jsou vyřízena kladně, dodala.

Postavení žen z etnických skupin je tématem mezinárodního semináře, který začal v Kostelci nad Černými lesy. Potrvá do neděle a účastní se ho téměř 70 žen z 14 evropských zemí, včetně českých Romek. Cílem setkání je zhodnotit dodržování základních práv žen garantovaných chartou lidských práv a deklaracemi EU. "Chceme zjistit, jaký je rozdíl mezi literou zákona a praxí. Jaký mají ženy přístup k sociálním službám, k zdravotní péči a vzdělání, jaká je jejich zkušenost s diskriminací," konstatovala Kavková. Nezaměřují se přitom jen na azylanty, ale také na lidi, kteří mají povolení k pobytu v Česku. Jedním z výstupů semináře bude memorandum o dodržování lidských práv, které organizátoři setkání postoupí Evropské komisi. Podobné semináře se dosud konaly tři, a to před deseti lety v Paříži, v roce 1998 v Antverpách a před čtyřmi lety v Glay.

Starosta Bagdádu v Senátu vyzval k pomoci s obnovou města

Bagdád potřebuje co nejdříve, pokud možno ještě letos nebo příští rok, schválení územního plánu. Čeští experti navrhli část projektu rozvoje, která se týká historických částí irácké metropole, řekl ČTK po setkání s českými senátory ze zahraničního a bezpečnostního výboru starosta Bagdádu Alá Tamímí. Hovořil s nimi o možnostech pomoci při obnově Iráku a o demokratizaci země. Bagdád a Praha mají podle Tamímího mnoho společného díky skutečnosti, že jde o dvě historická města rozdělená na dvě poloviny řekou. Proto má Bagdád zájem o zkušenosti pražských projektantů, zdůraznil Tamímí. České firmy by se mohly zapojit i do modernizace a zvýšení kapacity už existujících čističek vody, řekl Tamímí českým senátorům. Bagdád by podle něj potřeboval zvýšit výrobu pitné vody o třetinu.

Pracovníci organizace ADRA předali rybářům na Srí Lance lodě

Pracovníci humanitární organizace ADRA předali rybářům na Srí Lance šestnáct nových lodí. Ostrov zasáhlo spolu s dalšími oblastmi jihovýchodní Asie před čtyřmi měsíci katastrofální zemětřesení a řada místních přišla při neštěstí úplně o všechno. Lodě znamenají pro lidi, pro které byl rybolov často jedinou obživou, novou naději. ČTK o tom informovala mluvčí organizace Lenka Zenklová. Sklolaminátové lodě nesou jména českých dárců a měst. Zvláštní pozornost se soustředila na loď se jménem DMS ASIE, která se stala symbolem dárcovství prostřednictvím SMS zpráv. ADRA vybrala na pomoc postiženým oblastem zhruba 120 milionů korun, z toho pomocí DMS přišlo asi 52 milionů. "Za jednotlivými názvy lodí jsou města nebo organizace. Za označením DMS ASIE je český národ, který se tímto ojedinělým způsobem spojil k získání velkého množství finančních prostředků na pomoc obyvatelům postižených oblastí," uvedl předseda správní rady Vítězslav Vurst.

Lékaři poprvé současně transplantovali játra, ledviny a srdce

Výjimečnou operaci - transplantaci srdce, jater a ledvin současně jednomu příjemci provedli v úterý brněnští lékaři. "Tato operace byla první v České republice a zřejmě i v celé Evropě," řekl ČTK kardiolog Jan Černý. Osmihodinový zákrok uskutečnily tři operační týmy chirurgů z Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie. Operovaly dvaapadesátiletého muže, který trpěl závažným srdečním onemocněním a selháváním jater a u něhož už byly vyčerpány všechny jiné možnosti léčby. Současně měl nedostatečně funkční ledviny. "Pokud by byla provedena transplantace jen jednoho orgánu - ať srdce, nebo jater - nastalo by po operaci selhání druhého orgánu a zcela určitě i ledvin," vysvětlil chirurg. Navíc při postupné transplantaci orgánů od několika dárců by mohl pacient mít mnohem větší problémy s reakcí těla na cizí orgány.

Operační tým se proto rozhodl pro velmi ojedinělý postup, který byl pro záchranu pacienta jediným řešením. Jde o raritní operaci, jaké se provádějí jen na špičkových transplantačních pracovištích ve světě, například v americkém Chicagu, doplnil. Podle lékařů je stav pacienta nyní dobrý. "Je při vědomí, komunikuje a funkce všech tří transplantovaných orgánů jsou normální," upřesnil Černý.

Pavilon České republiky na Expu přivítal stotisícího návštěvníka

Český pavilon na světové výstavě Expo 2005 v japonské prefektuře Aiči přivítal ve středu stotisícího návštěvníka. Stala se jím Tošiko Iwataová z města Tojota v Aiči. Pavilon láká také české studenty a české občany, kteří jsou v Japonsku pracovně, informovala ČTK kancelář generálního komisaře Expo. Expozici už navštívili například zaměstnanci továrny automobilky Toyota v Kolíně, kteří byli v Japonsku na školení. "Věříme a těšíme se, že v českém pavilonu postupně přivítáme další české občany," říká podle kanceláře generální komisař Vladimír Darjanin.

Česká republika se výstavy Expo 2005, jejímž hlavním tématem je Moudrost přírody, účastní expozicí, pro niž zvolila jedno z podtémat - Umění života. Expozice Zahrada fantazie a hudby je pojata jako relaxační prostor s optickými a zvukovými objekty.

Pražský dům fotografie vystavuje snímky Lucie Nimcové

Pod názvem Instant Women vystavuje své snímky slovenská fotografka Lucia Nimcová v Pražském domě fotografie. V dočasném působišti galerie na Václavském náměstí přehlídka potrvá do 29. května. Sedmadvacetiletá Lucia Nimcová absolvovala Institut tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě. Její snímky, na kterých už v prvních ročnících studia zachycovala své nejbližší okolí, se pohybovaly na hranici subjektivního dokumentu a výtvarné fotografie. Tehdy vznikly soubory nazvané O sobě, Amerika, Z nemocnice (1999), O místech a lidech (2000), Trochu z punku (2001). Autorka do takto zachycené reality někdy zasahovala - vpisováním a vkreslováním, kolorováním, tónováním, záměrným užitím starých šedivých fotografických papírů nebo alespoň doplněním o úryvky textů a básní umístěných pod fotografiemi.

Ve středu fotografčina zájmu často stojí ženy. Nejdříve vytvořila konceptuálně laděný soubor Ženy (2001 až 2003) o ženách v jejich privátním prostředí domova. Čtveřice snímků o každé z - pro autorku - výjimečných žen nepoodhaluje nic z jejich problémů, jen dává nahlédnout do jejich světa a vztahu žena - její partner.

Ze sportu:

Česká fotbalová reprezentace poskočila ve světovém žebříčku FIFA na druhé místo za vedoucí Brazílii. Ještě minulý měsíc figuroval národní tým na čtvrté pozici, ale dvě výhry ve světové kvalifikace proti Finsku a v Andoře jej katapultovaly hned za úřadující světové šampiony. Češi byli ve světovém žebříčku druzí naposledy v květnu 2000.

Fotbalisté Slovácka postoupili do semifinále Poháru Českomoravského fotbalového svazu. V penaltovém rozstřelu porazili Teplice 9:8. Také fotbalisté Plzně jsou semifinále. V domácím čtvrtfinálovém zápase porazili Most 4:3 v penaltovém rozstřelu.

Odměny za olympijské medaile se nemění, český vítěz na zimních hrách v Turínu dostane milion korun stejně jako v Salt Lake City a v Aténách. Hokejisté si v případě triumfu rozdělí deset milionů. Výši odměn schválilo plénum Českého olympijského výboru na středečním zasedání v Praze.

Titul mistra světa vynesl Romanu Dostálovi podle očekávání nejvyšší ocenění v anketě Biatlonista roku. Překvapivý vítěz vytrvalostního závodu z březnového šampionátu v tyrolském Hochfilzenu dostal suverénně nejvíce hlasů a cenu převzal ve středu večer na slavnostním vyhlášení v Praze.

Basketbalisté Sparty v Novém Jičíně nenastoupili k třetímu utkání ligového čtvrtfinále. Pražanům, kteří v sérii s Mlékárnou Kunín prohrávali 0:2 na zápasy, tak hrozí kontumace. Pokud ji skutečně Hrací komise Asociace ligových klubů ve čtvrtek potvrdí, postoupí novojičínský klub do semifinále.

Krátce o čtvrtečním počasí v České republice:

Oblačno, místy přeháňky, většinou sněhové. Teploty 4 až 8 stupňů Celsi

20-04-2005