Denní souhrn zpráv Zprávy

10-04-2005

Lídři bývalé koalice začali jednat o možné společné vládě

Špičky ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody- DEU se v neděli večer sešly na úřadu vlády, aby se pokusily domluvit na nové vládě. Vyjednavači stran bývalé koalice přijížděli s ochotou vyjednávat a dohodnout se. Cesta k dohodě ale nebude snadná ani krátká. Lidovci nemíní přistoupit na požadavek ČSSD, aby se v novém kabinetu už neobjevili jejich odstoupivší ministři. I unionisté chtějí ponechat výběr svých zástupců na vlastním uvážení. Kromě lídrů tří stran se schůzky účastní i kandidát ČSSD na budoucího premiéra Jan Kohout, který kolem novinářů prošel mlčky a s úsměvem.

"Věřím, že dnes uděláme první krok k dohodě," uvedl před příchodem do Strakovy akademie první místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. I šéf poslanců nejsilnější vládní strany Michal Kraus je mírným optimistou. ČSSD si podle něj neklade žádné předběžné podmínky a věří, že schůzka nebude zbytečná. "Kdyby naše jednání nebylo k ničemu, tak půjdeme radši na fotbal," podotkl.

KDU-ČSL podle svého předsedy Miroslava Kalouska nerozumí tomu, proč by se "zkompromitovaným" premiérem Stanislavem Grossem měli odcházet i schopní ministři, jejichž pověst není nijak pošramocena. Proto nevidí důvod, proč by KDU-ČSL znovu neměla nominovat své dosavadní ministry. I když lidová strana nechápe logiku, proč by ve vládě neměli být straničtí lídři, Kalousek ani první místopředseda strany Jan Kasal ambice zasednout v kabinetu nemají. "Chceme být vstřícní," poznamenal. Pokud se jednorázová dohoda stran bývalé koalice podaří uzavřít, po předchozí dohodě s prezidentem Václavem Klausem Gross rezignuje a na jeho místo nastoupí Kohout, nynější velvyslanec při EU a řadový člen ČSSD. Pokud jednání zkrachují, pak hodlá sociální demokracie vládnout do řádných voleb sama.

Část týmu české polní nemocnice na Srí Lance se vrátila domů

Po tříměsíční humanitární misi v jihosrílanském městě Gálla se v sobotu večer vrátilo do České republiky devět členů týmu české polní nemocnice organizace Hand for Help (HfH). Uzavírá se tak polovina mise Hand for Help - práce mobilní pediatrické jednotky, která v polní nemocnici i při výjezdech do terénu ošetřila více než 5000 pacientů. O budoucnosti porodnicko- gynekologické části polní nemocnice, kterou HfH k misi připojila na žádost srílanské vlády, se v těchto dnech intenzivně jedná. Další lékaři a část zdravotnického a technického personálu se domů vrátí příští sobotu. Zbylí členové týmu včetně šéfa mise HfH Jaromíra Dolanského budou pokračovat v jednáních o dalším osudu polní porodnice, o jejíž setrvání na Srí Lance má místní vláda velký zájem.

Policisté u Vřesové zastřelili ozbrojeného zloděje automobilu

Policejní hlídka v neděli ráno kolem 05:00 zastřelila poblíž Vřesové na Sokolovsku muže, který krátce předtím ukradl terénní automobil. Vozidlo nemělo platnou státní poznávací značku a svítilo mu jedno světlo. Řidič místo zastavení najel na policistu a ujížděl. Hlídka vozidlo pronásledovala, řidič ale nerespektoval pokyny k zastavení. Na policisty opakovaně najížděl a bránil jim v předjetí. Řidič sjel z hlavní silnice na lesní cestu a snažil se ujet terénem. Vzápětí však havaroval, když narazil s autem do stromu. "Vystoupil z automobilu a dal se na útěk do lesa. Policisté jej znovu vyzývali k zastavení, ale muž jim hrozil zastřelením a držel v ruce pistoli. Policisté použili opět varovných výstřelů do vzduchu a poté, když muž nereagoval a chtěl utéci, policisté dvakrát vystřelili proti němu," uvedl policejní mluvčí Jiří Soukup. Z vyšetřování zatím vyplývá, že jde o pětatřicetiletého muže ze severních Čech, který před zásahem policistů odcizil terénní vozidlo i horské kolo. U sebe měl další věci z trestné činnosti.

Na Chrudimsku se jel tajný závod, účastníci ho ale nedokončili

Takzvaný tajný závod, při kterém řidiči rychlých aut jezdí bez respektování předpisů v běžném silničním provozu, se v neděli odehrál na silnicích Chrudimska. Pro množství policejních kontrol ale mnoho jezdců závod vzdalo a pořadatelé soutěž nakonec zrušili. Informovala o tom televize Nova. Závodníků se ráno sešlo necelých 30, krátce před startem dostali plánek do té doby tajné 130 kilometrů dlouhé trasy a mnozí deklarovali neochotu dodržovat předpisy. Podle reportáže televize nerespektovali dopravní značky, omezenou rychlost v obcích a předjížděli v zatáčkách a na nepřehledných místech. Po zásahu policie pořadatelé nakonec závod zrušili, ale do budoucna podobné akce opět plánují.

Na koncertu skinheadů v Hostěnicích na Brněnsku policie nezasáhla

Bez zásahu policie se obešel koncert neonacistických kapel, který se v noci ze soboty na neděli konal v Hostěnicích na Brněnsku. Do místní restaurace dorazilo přibližně 150 příznivců extremistických skupin. Na akci dohlíželo asi 130 policistů. "Při jakémkoliv náznaku porušení zákona jsme byli připraveni zakročit, taková situace však z našeho pohledu nenastala," řekl ČTK ředitel policie Brno-venkov Bohumil Šimek. Koncert skončil krátce před jednou hodinou ranní. Po jeho skončení se na policii s podezřením na možné porušení zákona obrátili přítomní aktivisté, kteří koncert sledovali zvenčí. "Podařilo se nám natočit větu: 'Nedám Židům žádnou šanci, bolševickej smrad,' která zazněla na vystoupení kapely Impérium," řekl ČTK Ondřej Cakl. Policie bude podle Šimka žádat předložení důkazů. Akce začala v sobotu přibližně ve 21:00, účastníci se sjížděli už mnohem dříve. Přesto byla policie na místě už před zahájením akce. Policejní hlídky kontrolovaly všechna vozidla vjíždějící do obce Hostěnice. Po skončení koncertu skinheadi bez problému opustili obec.

Zaměstnanci Ostroje dostávají odměny za drobné zlepšovací návrhy

Management strojírenské společnosti Ostroj Opava se rozhodl podpořit iniciativu zaměstnanců a odměňuje je za drobné zlepšovací návrhy. "Vedoucí střediska zváží, zda je nápad reálný. Pokud ano, pracovník dostane odměnu v řádu několika stokorun ještě ve stejný den," řekl ČTK předseda představenstva a generální ředitel Vladimír Trochta. Pokud se úspory nebo zvýšení produkce prokáží v praxi, autor nápadu získá další finanční ocenění. Nápad dostal Trochta na ekonomickém semináři, kde odborníci z Japonska představovali asijský systém motivace zaměstnanců. "V Japonsku mají vše promyšleno ještě do mnohem větších detailů," řekl Trochta.

Památník protikomunistického odboje Vojna se otevře 18. května

Památník protikomunistického odboje, v nějž se mění bývalý tábor nucených prací Vojna u Lešetic na Příbramsku, se otevře 18. května. Stane se tak u příležitosti mezinárodních dnů muzeí, řekl ČTK Josef Velfl, ředitel Hornického muzea Příbram, jež památník vybudovalo. Muzeum v autentickém prostředí je už na návštěvníky prakticky připraveno. "Finišujeme. Hlavní expozice v budově velitelství je hotova. Ještě je třeba dodat některé exponáty, které se restaurovaly, nebo militárie. Dokončili jsme také drobné korektury textu," popsal Velfl. Z budovy velitelství půjdou návštěvníci do bývalého bunkru. Další zastavení pak bude v budově tzv. korekce, jejíž vězeňské kóje dostaly původní podobu. Stejným stylem jsou pak zařízeny i další objekty, například ošetřovna, kulturní dům nebo ubytovna. Autorem expozic je zakladatel příbramského muzea Jiří Majer.

V Rakousku zahynul český alpinista

Třiadvacetiletý český horolezec zahynul v sobotu nedaleko Hohen Wand v dolnorakouském okresním centru Wiener Neustadt. Informovala o tom agentura APA, podle které tělo objevil až v neděli krátce po poledni jeden turista. Podle prvních zpráv vyrazil český alpinista na cestu sám. Na deštěm promáčené a kluzké stezce patrně ztratil rovnováhu a zřítil se ze srázu. K převozu mrtvého použili záchranáři vrtulník.

Polárník Sůra v pondělí vyráží na Severní pól

Český polárník Václav Sůra vyráží v pondělí na základnu Barneo a odtud na lyžích s ruskou expedicí na Severní pól. Putování polární pustinou bude trvat zhruba týden, řekla ČTK Tanja Sizová z Klubu cestovatelů po Rusku. Po Miroslavu Jakešovi, Oldřichu Bubákovi a Vilému Rudolfovi se Sůra může stát čtvrtým Čechem, který na lyžích točnu dobude. Základnu Barneo Rusové vybudovali na kře mezi Severním pólem a souostrovím Špicberky. Její součástí je i letiště. Zásoby si expedice veze na saních. Zpět na Barneo účastníky dopraví vrtulník. Sůra si už svou výstroj vyzkoušel před čtrnácti dny při teplotě kolem minus 30 stupňů Celsia v mrazicím skladu v Jirnech u Prahy. Testoval nerezové termosky, ve kterých si ponese půl litru kávy a litr čaje. Nápoje si každé ráno uvaří na benzinovém vařiči. Zkoušel také nový péřový spací pytel, rukavice a hlavně kameru s pouzdrem, ve kterém ji bude chránit před mrazem. V mrazáku s ní pořídil první záběry. Chce totiž o této dobrodružné výpravě natočit dokument.

Donutil bavil diváky v USA, nové autorské pořady zatím nechystá

Herec pražského Národního divadla Miroslav Donutil bavil v uplynulém týdnu české a slovenské krajany ve Spojených státech veselými příběhy o cestování v představeních Cestou necestou. Vystoupení v Chicagu, Bostonu, New Yorku a New Jersey přilákala pokaždé stovky vděčných diváků. Aby pořadatelé uspokojili jejich zájem, museli například v Chicagu třikrát vyměnit sál za větší. "Je to poslední pořad mých One Man Show. Už jsem vyvykládaný, skutečně už není co povídat," řekl Donutil ČTK v New Yorku. Své autorské pořady pro jednoho herce odehrál dosud v 1500 reprízách a prodalo se milion jejich nahrávek na CD. "Možná, až uplyne nějaký čas, až se to zase všechno nashromáždí a člověk nabude nějaké chuti, pak se možná znovu něco objeví, ale zatím s tím nepočítám," uvedl. Se svými pořady už projel Severní Ameriku "křížem krážem", včetně Kanady, západního pobřeží USA a Havaje. "Jsem tady už asi popatnácté," odhadl a dodal, že vždy tu měl "výbornou zkušenost". Pokud se najdou další diváci, kteří budou chtít vidět Cestou necestou, a bude-li mít dost času, chuti a zdraví, vypraví se do USA znovu.

Miss České republiky 2005 je Lucie Králová z Teplic

Miss České republiky 2005 se v sobotu večer v karlovarském Grandhotelu Pupp stala třiadvacetiletá Lucie Králová z Teplic. Titul první vicemiss a druhé místo obsadila dvacetiletá Petra Macháčková z Hudlic, druhou vicemiss se stala devatenáctiletá Agáta Hanychová z Prahy. Lucie Králová, která byla například i favoritkou sázkových kanceláří, dostala dvě úvodní ceny sobotního večera. Vybrali si ji jako nejkrásnější dívku posluchači rozhlasu i čtenáři několika časopisů. Dostala cenu Nej hlas udělovanou za nejkrásnější hlas a Miss sympatie. Od poroty získala titul Miss talent. Vítězka je sedmnáctou královnou krásy v českých zemích od obnovení soutěže v roce 1989; letos se však poprvé o svůj post nejkrásnější dívky země dělí s další kráskou. První vítězkou konkurenční České Miss se koncem února stala dvaadvacetiletá studentka Kateřina Smejkalová. Vybrali ji diváci ze šesti superfinalistek, které předtím určila porota.

Také soutěž Miss ČR dala prostor veřejnosti a vítězku poprvé zvolili nikoli porotci, ale diváci. Hlasovalo jich přes 220.000. Porota zvolila jen vítězky tří vedlejších cen. Miss elegance i Miss silueta se stala Daniela Frantzová, jediná finalistka s krátkými vlasy. Králová už se soutěže zúčastnila loni. Byla vyhlášena nejkrásnější dívkou severních Čech a postoupila do finále. Po osobní tragédii ze soutěže odstoupila. Tři dny před finálovým večerem tragicky zemřel její snoubenec. Zelenooká dívka s mírami 95-65-94 pracuje jako asistentka v advokátní kanceláři. Narodila se ve znamení Vodnáře.

Žbirka nadchl slovenské a české diváky na koncertu v New Yorku

Velkolepá atmosféra ovládla v sobotu večer koncert Miroslava Žbirky v newyorském sále Martina Luthera Kinga. Nejpopulárnější slovenský zpěvák současnosti posluchačům nabídl Biely kvet, Atlantidu a další své osvědčené hity, ale i několik skladeb z posledních let. "Je to takový zvláštní pocit hrát v New Yorku, je to pro mě úplně nové. Nejde jen o nějaký koncert jako v Pardubicích nebo ve Zvolenu. Pro toto publikum to znamená něco víc, připomínáme jim pomocí písniček domovinu a možná i nějaké zážitky, které se váží k minulosti," řekl Žbirka ČTK v New Yorku. Na koncertu se sešly stovky Slováků a Čechů, kteří žijí a pracují ve Spojených státech. Vesměs mladé publikum většinu písniček nebo alespoň jejich refrénů znalo nazpaměť a neváhalo se ke zpěvákovi připojit. Bouřlivý potlesk, vztyčené ruce a ohlušující jásot provázely každou skladbu.

Ve Vídni začal festival české kultury

V rakouské metropoli začal festival, který má přiblížit historii i současnou českou uměleckou scénu a který přichystalo vídeňské České centrum. Součástí přehlídky jsou přibližně tři desítky akcí včetně divadelních představení, koncertů a filmů. Festival je rozdělen do několika tématických bloků a zahrnuje rovněž výstavu a přednášky o 45 letech práce českých egyptologů a kulturní akce k výročí konce druhé světové války. Romskou hudbu přijede v květnu reprezentovat Věra Bílá. Vídeňské České centrum vydalo k festivalu informační brožuru v němčině s názvem "Když Česko, tak..." s podrobným programem akcí a s články o přínosu Čechů v literatuře, hudbě, sportu i v dalších oblastech života.

Program v pátek odstartoval Večer neobvyklých písničkářů ve vídeňském klubu Nachtasyl, kde zhruba pěti desítkám posluchačů představili svoji produkci neortodoxní Petr Váša, Tomáš Hanák s kytarovým doprovodem Jiřího Podzimka a folkové Sestry Steinovy. Vystoupení se protáhlo až přes půlnoc a u publika se setkalo s nadšeným ohlasem. Klub Nachtasyl existuje již téměř 20 let a před pádem železné opony býval vyhlášeným místem setkání českých exilových umělců. V minulosti v něm vystupovali například Karel Kryl, Jaroslav Hutka, Pavel Landovský či Svatopluk Karásek.

Ve Velké ceně Španělska bodoval z Čechů pouze dvanáctý Rous

Radomil Rous jako jediný z kvarteta českých zástupců dokázal bodovat v úvodním závodě mistrovství světa silničních motocyklů v Jerezu. Velkou cenu Španělska dokončil šestadvacetiletý jezdec v kubatuře do 250 ccm s hondou na dvanáctém místě a po více než roce se mohl radovat z bodů. Vrcholem Grand Prix byl dramatický dojezd kategorie MotoGP, v níž zahájil sezonu vítězstvím obhájce Valentino Rossi. Smůlu měl Jakub Smrž, jenž se v průběhu závodu čtvrtlitrů propracoval až na jedenáctou příčku, ale kolo před cílem vypadl. Stylově zahájil nový ročník úřadující šampion Daniel Pedrosa, který díky suverénní jízdě systémem start - cíl mohl v Jerezu před zhruba 130 tisíci nadšených diváků poprvé otevírat šampaňské pro vítěze.

Chodec Holuša má titul, Dibelková i celkový triumf z Poděbrad

Miloš Holuša a Barbora Dibelková se stali staronovými šampiony v chůzi na 20 kilometrů. V Poděbradech při 73. ročníku mítinku Evropské atletické asociace se česká rekordmanka zároveň stala absolutní vítězkou v mezinárodní konkurenci, zatímco Holuša při vítězství Francouze Johana Dinize prošel cílem jako pátý. Z prvenství v mezistátních utkáních se v českých lázních radovali muži Francie a ženy Běloruska shodně před domácími týmy. Za chladného a deštivého počasí dosáhl Diniz času 1:20:20 hodiny, další medailová umístění vybojovali s více než minutovými odstupy Slovák Matej Tóth a další Francouz Denis Langlois. Devětatřicetiletý Holuša ztratil na vítěze čtyři minuty a 25 sekund. "S výkonem jsem celkem spokojen, ale nevyhovovalo mi počasí. Mezi jedenáctým a šestnáctým kilometrem jsem poměrně vytuhnul. Chtěl jsem zajít lepší čas, ale šel jsem z plného tréninku a v posledním měsíci je to už můj třetí závod," uvedl český reprezentant.

Klusácký nováček Sir Playboy se v Praze uvedl vítězstvím

Porážkou loňského jedenáctinásobného vítěze a dvojnásobného Klusáka roku Lucky Fortuny skončil hlavní dostih nedělního klusáckého odpoledne v Praze-Chuchli. Přemožitelem favorita v Dubnové ceně sázkové kanceláře Fortuna na trati 1670 metrů se stal pětiletý hnědý valach Sir Playboy, který triumfoval pod vedením svého trenéra Ondřeje Goiše. Lucky Fortuna vedený svým majitelem Petrem Boumou a další favorit Henri Hammering v sulce s Michalem Kalčíkem dávali trojici soupeřů dvacetimetrovou výhodu na startu. Mezi nimi byl i Sir Playboy, který byl přivezen vloni na podzim po dostihové sezoně z Nizozemska. Nováček na českých drahách udával tempo, Lucky Fortuna se však po zaváhání na startu k němu připojil.

Na horách leží nový sníh

Během soboty a noci na neděli napadlo na českých horách od pěti do 25 centimetrů nového sněhu. Sníh vedle milovníků zimních sportů přivítali i hydrologové, kteří před víkendem varovali před možností zvyšování hladin řek. Pokud totiž do tajícího sněhu při teplém počasí prší, riziko záplav se zvyšuje. Protože však na horách v sobotu srážky dešťové přecházely ve sněhové, vzestup hladin řek se zastavil. Upozornění na možné zvyšování hladin řek, které vydal Český hydrometeorologický ústav, však platí ještě do pondělí dopoledne. Podle měření ČHMÚ z nedělního odpoledne neplatí nikde na sledovaných tocích žádné stupně povodňové aktivity. Nejvíce sněhu napadlo v Jeseníkách, kde meteorologická stanice Šerák naměřila 24 centimetrů, Paprsek hlásí deset centimetrů a Červená u Libavé pět centimetrů nového sněhu. V Beskydech na Lysé hoře připadlo 13 centimetrů, v Krkonoších na Labské boudě deset centimetrů, na Sněžce pět centimetrů, na Mísečkách jeden centimetr nového sněhu. V Krušných horách na Cínovci a Fichtelbergu přibylo pět centimetrů a na Šumavě na Churáňově také pět centimetrů nového sněhu.

Počasí

Noc má být oblačná, ale postupně se vyjasní a pondělí přes den bude slunečno. Teploty 11 až 15 stupňů, na horách kolem 7. Severní až severovýchodní vítr bude mít rychlost do 20 kilometrů za hodinu.

10-04-2005