Denní souhrn zpráv Zprávy

04-04-2005

Katolíci se modlí za zemřelého papeže, budou se konat zádušní mše

V Česku, stejně jako na celém světě, se modlí tisíce katolíků za papeže Jana Pavla II., který v sobotu zemřel. V kostelech se konají zádušní mše, připravována jsou i rekviem v katedrálách. Až do pohřbu, který bude zřejmě ve čtvrtek, jsou na znamení smutku vyvěšeny na církevních budovách černé vlajky. Kardinál Miloslav Vlk, jediný český duchovní, který se bude podílet na volbě papežova nástupce, se chystá na cestu do Vatikánu. Kdy odletí a zda tam po pohřbu Jana Pavla II. zůstane až do konkláve - volebního zasedání stovky oprávněných kardinálů, není zatím známo. Pohřbu papeže se za Českou republiku zúčastní prezident Václav Klaus. Přítomnost premiéra Stanislava Grosse není zatím jasná. Vládu bude ve Vatikánu reprezentovat odstupující ministr zahraničí Cyril Svoboda. Kardinál Miloslav Vlk oznámil, že na pohřeb papeže Jana Pavla II. odlétá v úterý v podvečer.

Pat kolem vlády trvá

Patová situace kolem vlády Stanislava Grosse zatím trvá. Ministři naznačili, jakým způsobem chtějí z vládní krize vybřednout. Hlasování o důvěře navrhují spojit s projednáváním konkrétního zákona. To ale odmítl prezident Václav Klaus. Hlava státu vyčkává. Demise tří lidoveckých ministrů a unionisty Vladimíra Mlynáře zatím nepřijal. Chce počkat, zda počet odcházejících ministrů nenaroste. Pondělí naznačilo, kteří z ministrů a za jakých podmínek hodlají zůstat ve vládě. Například ministryně Petra Buzková chce z vlády odejít, pokud kabinet získá důvěru jen díky komunistům. Ve vládě chtějí i nadále setrvat ministři Zdeněk Škromach a František Bublan. Svou účast v kabinetu podmiňuje hlasováním o důvěře vicepremiér Martin Jahn. Nakročeno k odchodu z vlády má také ministr Jaroslav Bureš. Čeká, zda se kabinet ve středu nerozhodne jako celek podat demisi. Pokud tak neučiní, rezignuje. Stejně uvažuje i ministr obrany Karel Kuhnl a spravedlnosti Němec. Gross v neděli oznámil, že jeho vláda požádá sněmovnu o vyslovení důvěry. "Sněmovní matematika" postavená na základě politické reality říká, že bez podpory komunistů se vláda neobejde. Kabinet by měl o dalších krocích jednat ve středu. Ekonomové a analytici soudí, že rozhodnutí Grosse požádat s menšinovou vládou o důvěru zvýšilo pravděpodobnost předčasných voleb. Přesto jsou zatím podle nich potřebné hospodářské reformy v nedohlednu. Pád vlády by totiž vedl k několikaměsíční krizi, při které by žádná důležitá rozhodnutí nepadla. Sociální demokraté chtějí spojit otázku důvěry s některým zákonem, například o majetkových přiznáních, střetu zájmů či daňovými změnami. Komunisté už naznačili, že v takovém případě jsou připraveni vládu podpořit. Takový postup ale odmítá Klaus. Země podle něj potřebuje rychlé řešení současné krize, a ne další odklady. Považuje za "naprosto nemožné", aby vládní krize pokračovala. Kdyby ale vláda požádala parlament o pouhé vyjádření důvěry a nespojovala to s jinými věcmi, musela by sněmovna hlasovat do 14 dnů. Agentura Reuters dnes napsala, že menšinová vláda Stanislava Grosse parlamentní hlasování o důvěře patrně nepřežije. Podle Reuters je Grossův krok odpovědí na stoupající tlak prezidenta Václava Klause a některých ministrů, které rozrušil fakt, že poprvé od pádu komunismu v roce 1989 musela vláda spoléhat při hlasování na totalitní stranu.

Vláda požádá parlament o důvěru, nemá ale hlasy, aby ji dostala

Premiér Stanislav Gross v neděli vpodvečer nečekaně oznámil, že vláda požádá Poslaneckou sněmovnu o vyslovení důvěry. Grossovu oznámení předcházelo jednání ministrů za ČSSD a hlavně pohrůžka nestranického vicepremiéra pro ekonomiku Martina Jahna, že rezignuje, když kabinet o důvěru nepožádá. Vláda ale nemá ve sněmovně dost hlasů, aby ji získala. O osudu kabinetu znovu rozhodne postoj KSČM. Gross řekl, že rekonstruovaný kabinet nebude dělat komunistům personální ani programové ústupky. Představitelé parlamentních stran vyslovení důvěry odmítli, nebo podmínili splněním požadavků.

Experti: ČSSD spojí hlasování o důvěře s přijetím zákona

Sociální demokraté spojí hlasování o důvěře vládě s přijetím některého zákona, tvrdí politologové. Jinak by kabinet neměl šanci hlasování přežít. Kabinet může o důvěru požádat dvojím způsobem - buď samostatně, nebo ji spojit s přijetím některého zákona. Nejčastěji se mluví o zákonu o majetkovém přiznání či o střetu zájmů. "V tom případě mu ji (důvěru) komunisté nemohou odepřít a vláda bude už jasně vládou z jejich milosti. Já tipuji, že si vyberou tu druhou možnost," řekl ČTK Bohumil Doležal. Podobný názor má i Zdeněk Zbořil. Ve spojení důvěry s přijetím zmíněných zákonů vidí i dobrý tah - ČSSD tím podle něj zároveň začne s předvolební kampaní. "Když bude sněmovna hlasovat proti zákonům, tak řeknou (sociální demokraté) - to jsou ty strany, které hlasovaly proti," míní politolog. Otázkou podle něj je, zda se při hlasování o důvěře za svou stranu postaví všichni sociálnědemokratičtí poslanci. "Může se objevit deset nebo 15 disidentů, kteří by to mohli zvrátit," myslí si. Nyní je podle něj řada na prezidentovi - pokud bude nyní se schvalováním rekonstruované vlády otálet, přenáší se tak na něj částečně zodpovědnost za prodlužování vládní krize, podotkl Zbořil. Samostatné hlasování o důvěře nemůže vláda přečkat ani podle Rudolfa Kučery. "Už je to od Grosse jistý druh rezignace," myslí si. Na rozdíl od Zbořila je přesvědčen, že kabinet předstoupí před parlament kvůli tlaku prezidenta a ve skutečnosti s tímto krokem nikdo z vedení strany nesouhlasí. "Nikdo z nejbližších Grossových ministrů to nechtěl udělat, je to z jejich strany rezignace," řekl Kučera.

Marek: Grossův krok povede k volbám, dopad na ekonomiku příznivý

Rozhodnutí premiéra Stanislava Grosse, že jeho vláda požádá v dohledné době Poslaneckou sněmovnu o vyslovení důvěry, se v bezprostřední reakci projeví v zakolísání finančních trhů. Dlouhodobě ale bude mít příznivý dopad na ekonomiku, poněvadž Grossův krok s vysokou pravděpodobností povede k předčasným volbám, čímž se odstraní období politické nejistoty, řekl ČTK hlavní ekonom Patria Online David Marek. Na měnovém trhu, který je nejcitlivější, by mohl kurz koruny reagovat pohybem až o 20 haléřů. Akciový trh by příliš reagovat neměl s výjimkou akcií Českého Telecomu, jehož privatizaci by měla vláda ve středu projednávat. Telecom by měl být podle Marka prodán, ale pokud prezident Václav Klaus předtím přijme již podané demise některých členů kabinetu, bude podle něho otázkou akceschopnost vlády.

Experti: Šance na předčasné volby roste, reformy zatím daleko

Rozhodnutí premiéra Stanislava Grosse (ČSSD) požádat s rekonstruovanou menšinovou vládou o důvěru v Poslanecké sněmovně zvýšilo pravděpodobnost předčasných voleb. Přesto jsou zatím potřebné hospodářské reformy v nedohlednu, řekli dnes ČTK ekonomové. Od menšinové vlády ČSSD nebo od její přechodné nástupkyně nelze podle hlavního ekonoma Raiffeisenbank Pavla Mertlíka očekávat potřebné hospodářské reformy. Kabinet totiž bude podle něj slabý, křehký a nestabilní. Podle bývalého ministra financí Mertlíka by však bylo dobré dokončit některé projekty, mimo jiné práce na důchodové reformě nebo prodej firmy Vítkovice Steel. Podle hlavního analytika České spořitelny Viktora Kotlána však budou mnohem důležitější následná politická jednání po pádu vlády, ze kterých vyplyne rychlost dohody nad předčasnými volbami. Vhodnější by podle něj byl zvláštní zákon o zkrácení volebního období, než opakované pokusy sestavit vládu, která nezíská důvěru parlamentu.

Evropská komise očekává v ČR v roce 2006 hospodářský růst 4,2 pct

Hospodářský růst zůstane v Česku letos stejný jako loni, tedy čtyři procenta. V roce 2006 by HDP měl vzrůst na 4,2 procenta, vyplývá z pololetní prognózy, kterou zveřejnila Evropská komise. Nezaměstnanost, jež nyní v ČR podle metodiky EU činí 8,3 procenta, zůstane do konce letošního roku na stejné úrovni, příští rok mírně klesne na 8,2 procenta, uvedla komise. Názory českých ekonomů se různí. Podle některých vidí Brusel českou ekonomiku v růžových brýlích, podle jiných je naopak mírně pesimistický. "Predikce z dílny Evropské komise naznačují, že v Česku není potenciál k dalšímu zrychlení růstu HDP. S tím lze naprosto souhlasit," řekl hlavní ekonom HVB Bank Pavel Sobíšek. On sám je dokonce ještě konzervativnější a předpokládá letošní růst ekonomiky jen o 3,7 procenta. Kvůli prudkému zdražování ropy navíc podle něj hrozí, že skutečný růst bude ještě nižší. Naopak podle ekonomky Next Finance Markéty Šichtařové je prognóza komise mírně pesimistická. "My počítáme letos i příští rok s hospodářským růstem ve výši 4,3 procenta. Není ovšem divu, že EK je spíš pesimistická, když eurozóna již tak dlouho zápolí s oživením," dodala.

Týden: Klaus napsal knihu, která odrazuje od podpory euroústavy

Prezident Václav Klaus napsal knihu, která odrazuje od podpory euroústavy. Publikaci s názvem Řekneme své ano nebo ne evropské ústavě a názory v ní obsažené má propagovat billboardová kampaň, dále plakáty v knihkupectvích a reklama na internetu. Kniha se má objevit na pultech už tento týden a jejím cílem je přesvědčit čtenáře, aby v referendu hlasovali proti přijetí evropské ústavní smlouvy. Informuje o tom nejnovější vydání časopisu Týden. Publikaci vydává Centrum pro ekonomiku a politiku (CEP), v jehož správní radě Klaus sedí. Na trh se má nejdříve dostat 40.000 výtisků, celkový náklad by se však měl pohybovat v řádech statisíců. Jen propagace knihy, jejíž prodejní cena bude 69 korun, by měla přijít na statisíce korun. "Je šance, že se náklady vrátí. Ale není to hlavní podmínka, jsme nezisková organizace," uvedl ředitel CEP Petr Mach.

Policie nebude prověřovat Grosse kvůli Mlýnu

Policie nebude prověřovat premiéra Stanislava Grosse kvůli tomu, že ještě jako ministr vnitra vytvořil utajovaný policejní tým Mlýn. Trestní oznámení, které na Grosse podal člen Spolku na podporu nezávislé justice Šalamoun Zdeněk Jemelík, žalobkyně založila s tím, že nebyl spáchán trestný čin. "Po vyhodnocení oznámení nebyly zjištěny skutečnosti, které by zakládaly podezření ze spáchání trestného činu," řekla dnes ČTK státní zástupkyně Jana Hercegová. Založení znamená, že se případ vůbec nepředá policii, protože není co vyšetřovat. Úkon se neřídí trestním řádem, ale interními předpisy zastupitelství. Zprávu o svém postupu Hercegová předá pražskému městskému státnímu zastupitelství, které na prověřování kauzy dohlíží. Jemelík podle Hercegové v trestním oznámení nespecifikoval, jakého trestného činu se Gross podle něj dopustil. Spatřoval jej ale v tom, jak tým vznikl, a v tom, že opatřoval informace pro ministra Grosse.

Šéf Ústavního soudu Rychetský je v nemocnici, problémy se srdcem

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský je kvůli potížím se srdcem v nemocnici. Na koronární jednotce skončil po nedělní srdeční příhodě, která se mu stala při tenisu. "Stalo se to večer. Podle informací lékařů nebezpečí nehrozí. Další postup závisí na tom, jestli se podaří rozpustit krevní sraženinu," řekl ČTK mluvčí soudu Michal Spáčil. Bývalý vicepremiér, ministr spravedlnosti a od roku 1996 senátor za ČSSD stanul v čele nejvyšší soudní instituce v zemi v roce 2003. Jedenašedesátiletý Rychetský ještě ve čtvrtek vyhlašoval plenární nález ohledně změny zákona o veřejných dražbách

Kvůli procesu s Hučínem stanuli před soudem v Přerově členové BIS

Především působením Vladimíra Hučína ve složkách Bezpečnostní informační služby (BIS) a jeho tehdejšími aktivitami se zabýval přerovský soud. K jednání si předvolal bývalé i současné členy BIS, kteří byli kvůli soudu s Hučínem zbaveni mlčenlivosti. Jednání také doprovázely hlasité protesty aktivistů, kteří nesouhlasili s tím, že je proces neveřejný. Hučín je obžalován ze sedmi trestných činů. Případem se bude zabývat soud i v úterý. Bývalý zpravodajec Hučín, který svou vinu popírá, je s vývojem procesu zatím spokojen. "S procesem jsem zatím naprosto spokojen. Před soudem byl vyslechnut můj bývalý ředitel Petr Částečka, který jednoznačně vypovídal v můj prospěch. Kdybych to převedl do sportovní terminologie, tak vedeme 10:0," řekl ČTK Hučín. Podotkl, že nechápe, proč je proces neveřejný. "Je to zbytečně utajováno před občany, žádné zvlášť tajné informace se tam neprobírají," dodal Hučín. Aktivisté Hučína se k soudní místnosti během celého dne vůbec nedostali. Dveře na chodbu zablokovala ve třech řadách justiční stráž, která místy tvořila nad účastníky soudu převahu. Lidé i odpoledne klid na chodbě přerušovali výkřiky: Chceme svobodný proces, Jelínkova justice je ostudná nejvíce či Svobodu právu. Zazpívali také společně hymnu. Spis týkající se procesu Hučína má celkem osm svazků a téměř 2000 stran. Bývalého důstojníka BIS Hučína viní obžaloba ze šesti trestných činů. Podle státního zástupce v 90. letech jako důstojník BIS vyvolával v lidech pocit ohrožení levicovým extremismem, přechovával tajné materiály, neoprávněně shromažďoval osobní data a nelegálně držel zbraně a výbušniny.

Odbory: Mzdové tarify ve Škodě Auto se od června zvýší o sedm pct

Mzdové tarify zaměstnanců v automobilce Škoda Auto by se měly od 1. června zvýšit ve všech platových třídách o sedm procent. To je podle odborů výsledek jednání s firmou, který dnes schválila podniková rada odborů. Dosud ale není podepsána kolektivní smlouva, která by tyto mzdové dohody definitivně potvrdila. Vyplývá to z mimořádného vydání Škodováckého odboráře, který vyšel po dnešním jednání podnikové rady. Mluvčí odborů Jaromír Cvrček vzápětí ČTK potvrdil, že podniková rada konstatovala, že odborový vyjednávací tým těmito výsledky splnil svůj mandát. Nová mzdová dohoda by měla platit od 1. dubna do 31. března 2007. Dohodou by byla zažehnána hrozba celodenní stávky. Na začátku jednání odbory požadovaly desetiprocentní růst mzdových tarifů, firma nabízela zpočátku nárůst v mezích předpokládané inflace, tedy asi pod tři procenta.

Nemocnice v Šumperku získala mezinárodní certifikát kvality

Nemocnice v Šumperku získala mezinárodně platný certifikát, který potvrzuje vysokou kvalitu péče v zařízení. Nemocnici ho udělil Technický kontrolní svaz se sídlem v Německu na základě zavedení systému řízení jakosti. Auditoři budou i nadále sledovat, zda nemocnice kvalitu péče udržuje. Zařízení za tři roky čeká obhajoba certifikace. Cílem nového systému je podle vedení nemocnice vytvoření bezpečného prostředí pro pacienty i zaměstnance a větší průhlednost jednotlivých provozních činností. "Velkým přínosem je také to, že systém určuje kompetence, pravomoci a odpovědnost každého zaměstnance," uvedla náměstkyně ředitele pro ošetřovatelskou péči Eva Pavelková. Zdůraznila, že celý systém je založen především na prevenci. "Vyhodnotili jsme nejčastější mimořádné události na odděleních a snažíme se všechny rizikové faktory postupně odstraňovat. Jde nám především o prevenci pádů, záměny léků či ochrany před agresivními osobami," dodala Pavelková. Personál slibuje, že nový systém řízení přispěje i k lepší informovanosti pacienta. Nemocnice proto připravuje takzvané informované souhlasy, jejichž prostřednictvím bude pacient před vlastním výkonem dostatečně seznámen s léčbou i případným rizikem. "V rámci zlepšení informovanosti pacientů jsme také zřídili dietní poradnu, poradnu pro pacienty se střevním vývodem, přednášky pro budoucí rodiče a cvičení pro nastávající maminky," uvedla vedoucí oddělení řízení kvality Daniela Chaloupková. Zpětnou vazbou zavedeného systému bude pravidelný průzkum spokojenosti pacientů.

Policie obvinila útočníka z koncertu skinheadských skupin

Sobotní koncert skinheadských kapel v Petrovicích na Kutnohorsku bude mít policejní dohru. Dvacetiletý mladík, který při kontrole hodil na policisty skleněný půllitr, byl v neděli obviněn z útoku na veřejného činitele, řekla ČTK kutnohorská policejní mluvčí. Koncertu v petrovickém kulturním domě se zúčastnilo asi 50 příznivců extremistických skupin. Do bezpečnostní akce policie nasadila 102 mužů včetně příslušníků pořádkové jednotky. Poté, co policejní těžkooděnci vstoupili do sálu a začali přítomné hosty kontrolovat, pořadatelé hudební produkci ukončili. Nikdo nebyl zraněn, nevznikla ani škoda na majetku, dodala mluvčí. Aktivní přístup policie je neobvyklý, v podobných případech policisté uzavřené koncerty extremistů většinou nenarušovali a nezasahovali. Středočeský policejní mluvčí to v sobotu zdůvodnil tím, že policie měla indicie, že by mohl být narušen veřejný pořádek.

Ředitelka vězeňské služby Meclová po dohodě s Němcem odchází

Generální ředitelka vězeňské služby Kamila Meclová opouští svůj post. Nahradí jí současný ředitel věznice v Brně-Bohunicích Luděk Kula. Podle mluvčího ministerstva spravedlnosti Petra Dimuna měl ministr Pavel Němec s Meclovou dlouhodobě rozdílný pohled na řízením a vedením vězeňské služby. Meclová proto nabídla rezignaci a Němec jí přijal. Odstupující ředitelce ministr nabídl, že může ve vězeňské službě zůstat. "Jistě najde uplatnění v rámci vězeňské služby, protože má pro tuto oblast vzdělání a předpoklady," sdělil ministr Němec. Meclová byla ředitelkou vězeňské služby od konce roku 1999, kdy nahradila Jiřího Malého. Ten rezignoval po řadě závažných pochybení pracovníků vězeňské služby. Ředitelka v příštích deseti letech plánovala výstavbu jedné až dvou nových věznic.

Zemřela Helena Zmatlíková, autorka mnoha dětských postaviček

Ve věku 81 let dnes ráno zemřela malířka Helena Zmatlíková, známá především mnoha ilustrovanými postavičkami oblíbených dětských hrdinů. Několik generací čtenářů zná dokonale svět příběhů a pohádek, které zabydlují půvabné postavičky s typickýma velikýma očima. Zmatlíková zemřela po dlouhé nemoci. ČTK to řekl její syn Ivan Zmatlík. Dodal, že poslední rozloučení s malířkou se bude konat v úzkém rodinném kruhu. Helena Zmatlíková ilustrovala více než 180 knih pro děti, které vycházely v mnoha vydáních a reedicích. Získala několik ocenění v tuzemsku i zahraničí. Z obrázků Heleny Zmatlíkové se na čtenáře několika generací díval kocourek Modroočko a jeho dvojnožec, trpaslík Pitrýsek na nich putuje za štěstím a nezbedný Pinocchio čelí nebezpečí. S ilustracemi Zmatlíkové rostou děti odmalička, od prvního leporela, jako je třeba Hrubínův Paleček nebo Vařila myšička kašičku. S jejími obrázky se naučí i číst. Slabikář, který vznikl v autorské dvojici s básníkem Jiřím Žáčkem, patří mezi nejzdařilejší, stejně jako učebnice Moje první čítanka. Helena Zmatlíková v současnosti patří mezi první desítku nejčastěji vydávaných ilustrátorů 20. století v Česku. Sama říkala, že vydané tituly ani nespočítá, protože některé už vyšly více než desetkrát, a to jen v češtině. O dětské knížky s jejími ilustracemi je zájem také v cizině, mezi milované ilustrátory patří dokonce i v Japonsku.

Seriál Major Zeman se vrátí na Primu, političtí vězni jsou proti

Konfederaci politických vězňů (KPV) se nelíbí, že se na obrazovce Primy objeví normalizační seriál Třicet případů majora Zemana, a to prý v podobě "krkolomné" verze Zemana v roli agenta CIA. Proti uvedení kontroverzního seriálu protestovali političtí vězni již loni, tentokrát však upozorňují zejména na jeho údajnou nízkou uměleckou úroveň. Nedomníváme se, že by uvedení seriálu bylo problematické, sdělil zástupce Primy. "I kdybychom se zřekli v kulturní oblasti požadavku etiky, zůstává nám zde ještě otázka vkusu a ohleduplnosti vůči těm, kteří si zachovali nárok na dobré, krásné a pravdivé umění," sdělila ČTK předsedkyně KPV Naděžda Kavalírová. Média by podle ní měla působit také výchovně a nedávat vždy přednost "tržním aspektům". Mluvčí Primy Jana Malíková sdělila ČTK, že televize počítá s uvedením seriálu v květnu letošního roku, vždy jeden díl týdně v pozdních večerních hodinách. Důvodem návratu ale není vznik akční verze majora Zemana, seriál a nový film jsou podle jejích slov dva rozdílné projekty. "Na novém filmu o majoru Zemanovi se nebudeme podílet, nebudeme jej koprodukovat, nemáme s ním nic společného," řekla ČTK mluvčí Primy Jana Malíková. Prima vysílala kontroverzní seriál vyrobený v normalizačních letech již loni. Také tehdy političtí vězni protestovali, podle nich je seriál oslavou minulého režimu a jeho represivních složek, které potlačovaly lidská a občanská práva. Podali také jedno z celkem čtyř trestních oznámení na Primu, policie však všechna odložila. Seriálem se loni zabývala také Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, která rovněž dospěla k tomu, že Prima vysílací zákon neporušila.

Brněnská Husa na provázku uvedla nastudování Sherlocka Holmese

Nejslavnější případy londýnského detektiva mapuje v představení s názvem Sherlock Holmes brněnské Divadlo Husa na provázku. Režie hry, která měla v neděli premiéru, se ujala Eva Tálská. Slavného pátrače ztvárnil Luboš P. Veselý, jeho "méně chápavou" pravou ruku Doktora Watsona hraje Petr Jeništa. Geniální detektiv s dýmkou využívá svého důvtipu a logického myšlení v boji proti malým podvodníkům i nebezpečným zločincům. Mezi pěti divadelními detektivními příběhy tak nechybí ani souboj s klasickým nepřítelem - doktorem Moriartim. Autoři pod vedením dramaturga Radana Koryčanského vycházeli výhradně z klasických knih Arthura C. Doylea, nikoliv z děl jeho pokračovatelů.

Počasí

Noc bude téměř jasná s teplotami 4 stupně až nula. Úterek bude zpočátku slunečný, během dne se bude zatahovat a k večeru místy zaprší. Teploty 16 až 20 stupňů, na horách kolem 13.

04-04-2005