Denní souhrn zpráv Zprávy

26-03-2005

Předsedou ČSSD zvolen Stanislav Gross

Premiér Stanislav Gross se stal řádným předsedou ČSSD. V tajné volbě na sjezdu ČSSD v Brně porazil svého jediného protikandidáta, ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha. Pro Grosse hlasovalo necelých 53 procent delegátů. Pro zvolení byla nutná nadpoloviční většina. Gross ještě před hlasováním řekl, že pokud nezvítězí v prvním kole, do druhého již nepůjde. Po zvolení prohlásil, že přijímá odpovědnost za výsledky příštích voleb do Poslanecké sněmovny. Ty se budou konat zhruba za 15 měsíců. Škromach po oznámení Grossova vítězství řekl, že těsný výsledek hlasování považuje za úspěch. "Výsledek je pro mě přijatelný, byť to nebylo vítězství," uvedl. Zdůraznil, že je připraven s Grossem spolupracovat.

Premiér a nově zvolený předseda ČSSD Stanislav Gross nehodlá ustoupit tlaku lidovců a je odhodlán dovést svoji vládu do konce volebního období. Gross to prohlásil poté, co na sjezdu ČSSD porazil Zdeňka Škromacha a stal se řádným šéfem nejsilnější vládní strany. Pokud ale Gross neodstoupí z čela koaliční vlády, chtějí lidovci jednat s ostatními stranami o dřívějším termínu voleb. Výsledek hlasování je však podle místopředsedy KDU-ČSL Jana Kasala natolik těsný, že si s hodnocením situace koaliční partneři ČSSD počkají až na neděli. Lidovci žádají Grossův odchod z čela koaličního kabinetu.

Kalousek zpochybnil setrvání lidovců v koalici

Předseda lidovců Miroslav Kalousek má výsledek hlasování za "suverénní rozhodnutí" sociální demokracie. S vyjádřením chtějí lidovci počkat na nedělní usnesení ČSSD. Nyní chce širší vedení KDU-ČSL dohodnout se sociální demokracií takové změny koaliční smlouvy, které ukončí vládní krizi. Podle Kalouska lidovci trvají na odchodu Stanislava Grosse z čela vlády, pokud má KDU-ČSL setrvat v kabinetu do konce řádného volebního období. Jinak budou lidovci pro uspořádání předčasných voleb.

Topolánek: Zvolení Grosse šéfem ČSSD je špatná zpráva

Zvolení premiéra Stanislava Grosse do čela ČSSD je "špatná zpráva pro občany České republiky". Prohlásil to šéf hlavní opoziční ODS Mirek Topolánek. Zopakoval, že ODS se chystá v úterý iniciovat sněmovní hlasování o nedůvěře současné Grossově vládě. ODS podle něj tento úmysl již dávno oznámila a nesouvisí s tím, kdo byl teď zvolen do čela ČSSD. Pokud poslanecký klub ODS v úterý potvrdí rozhodnutí hlasování o nedůvěře vyvolat, neznamená to, že se bude o osudu kabinetu rozhodovat hned v úterý, kdy má po čtyřdenní přestávce pokračovat březnová sněmovní schůze. Z jednacího řádu vyplývá, že by se kvůli nedůvěře musela sejít schůze zvláštní. Podle jednacího řádu musí návrh na vyslovení nedůvěry předložit písemně nejméně 50 poslanců. ODS jich má 57. K vyslovení nedůvěry je třeba nejméně 101 hlasů. Sněmovna má 200 poslanců.

Do voleb o předsednické křeslo nakonec šli jen Gross a Škromach

Přes spekulace, že do bojů o post předsedy sociální demokracie může zasáhnout ještě další kandidát, do voleb proti sobě nakonec v sobotu odpoledne nastoupili pouze dosavadní úřadující předseda ČSSD a premiér Stanislav Gross a 1. místopředseda strany a ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Oba ve svých předvolebních vystoupeních přesvědčovali kandidáty, aby je zvolili. Na své vystoupení měli dvacet minut. Gross účastníkům sjezdu řekl, že se rozhodl loni v létě převzít odpovědnost za stranu i vládu a "neutekl z boje" ani pod tlakem lidovců. Názory, že se snaží vést sociální demokracii doprava nebo z ní vytvářet "ODS s lidskou tváří", označil za rány pod pás. "Nic takového dělat nebudu a nic takového dělat nechci, byla by to zrada našeho programu a zrada sociální demokracie," řekl k obvinění Gross. Poznamenal však, že je nezbytné oslovit i jiné než tradiční voliče ČSSD, i takové, kteří si svoji levicovou orientaci neuvědomují. Škromach ve svém vystoupení znovu nabídl možnost oddělit funkci premiéra a předsedy strany. Prohlásil, že on jako předseda by dobře hájil Grosse jako premiéra a že by jeho kabinet jednoznačně podporoval. Škromach i Gross slíbili, že ať už jejich volební souboj dopadne jakkoliv, budou pro sociální demokracii pracovat v jakékoliv funkci. Oba také řekli, že jsou spolu připraveni spolupracovat v příští vládě i v příštích volbách.

Zeman nepodpořil žádného z kandidátů na funkci předsedy

Velikonočního sjezdu sociální demokracie v Brně se účastní také bývalý předseda ČSSD a expremiér Miloš Zeman. Hned v úvodu pátečního jednání delegáti sjezdu odhlasovali, že bude na jejich jednání pozván. Zeman své stranické kolegy vyzval, aby se vrátili k důsledné levicové politice, otevřeně však nepodpořil žádného z kandidátů. Dosud protěžoval Škromacha, po špatných zkušenostech s Vladimírem Špidlou, jehož kdysi navrhl za svého nástupce, prý ale již nechtěl nikoho doporučovat. Později nicméně dodal, že jeho podpora jednoho z kandidátů byla před sjezdem tak evidentní, "že by to pochopil i novinář". Bývalý šéf ČSSD vyzval k předložení lepšího programu a varoval před prospěcháři uvnitř strany. Zopakoval také svůj návrh, aby příštího předsedu volili všichni členové strany. Popřel by prý sám sebe, kdyby přijal výzvy svých příznivců a kandidoval už nyní. Slova bývalého předsedy ČSSD přivítali Jaroslav Foldyna, Petr Lachnit a Josef Hojdar. Zvýšeným hlasem naopak reagovali šéf sněmovny Lubomír Zaorálek nebo ministryně školství Petra Buzková. Gross nechtěl Zemanův projev hodnotit.

ČSSD dala na loňské neúspěšné volby 130 milionů

Sociální demokracie vydala za kampaň před loňskými volbami celkem 130 milionů korun. Překročila tak plánované rozpětí téměř o 17 milionů korun. Ve zprávě delegátům brněnského sjezdu ČSSD to řekl místopředseda pro řízení Martin Starec. Všechny loňské volby nejsilnější vládní strana prohrála. Podle Starce to pro ni znamenalo ztrátu 6,7 milionu korun na státních dotacích. Samotný provoz strany stál loni 120 milionů korun. Starec rovněž upozornil na problém, který plyne ze sporu sociální demokracie s advokátem Zdeňkem Altnerem. Podle některých odhadů by mohla ČSSD přijít až o 600 milionů korun. Advokát zastupoval ČSSD ve sporu o Lidový dům se státem a se sociální demokracií se soudí o smluvenou odměnu.

Česko v květnu navštíví poslední rumunský král

Poslední rumunský král Michal I. navštíví v květnu Českou republiku. Zúčastní se oslav 60. výročí konce 2. světové války a v plánu má mimo jiné setkání s prezidentem Václavem Klausem. Někdejší panovník se podle informací rumunské ambasády v Praze zúčastní pietních aktů v Kroměříži, Brně a v hlavním městě. Na programu návštěvy ve dnech 5. a 6. května má rovněž přednášku na Karlově univerzitě. Třiaosmdesátiletý Michal I. pochází z jihoněmecké katolické větve rodu Hohenzollernů-Sigmaringenů. Poprvé usedl na trůn v letech 1927 až 1930, kdy za něj ale vládla regentská rada. Později byl králem ještě v letech 1940 až 1947, skutečným pánem Rumunska byl však v té době fašistický diktátor Antonescu. V roce 1944 se Michal I. podílel na ozbrojeném povstání. O tři roky později byl přinucen podepsat abdikační listinu a odejít do exilu. Od té doby žil převážně ve Švýcarsku. Je ženatý a má pět dcer.

O Český Telecom mají zájem i Belgičané

Belgický telekomunikační operátor Belgacom se bude ucházet o koupi 51 procent akcií Českého Telecomu. Připojí ke společnostem Swisscom a Telefónica, které jsou zatím považovány za dva hlavní uchazeče o většinový podíl v Českém Telecomu. Kabinet Stanislava Grosse očekává, že do tendru se závazně přihlásí tři až čtyři uchazeči. Doufá, že nabídky přesáhnou částku 70 miliard korun, tedy asi tří miliard dolarů. Uzávěrka nabídek je v úterý 29. března. Odborníci soudí, že nejpravděpodobnějšími favority jsou Švýcaři a Španělé, protože oba chtějí expandovat na východ. Čtvrtý možný uchazeč - France Télécom v rámci mezinárodního konsorcia - sice potvrdil, že 29. března předloží nabídku, nic konkrétního ale nesdělil. Vláda se snažila Telecom prodat už před pěti lety, ale aukci zrušila, protože nebyla spokojená s nabízenou cenou. V roce 2002 kabinet odmítl prodat Telecom soukromému konsorciu pod vedením Deutsche Bank.

USA a Švédsko chtějí bojovat proti obchodu se ženami i v ČR

Spojené státy a Švédsko se podílejí na společném projektu prevence obchodu se ženami, který bude působit na území dvanácti evropských států a oblastí včetně České republiky. V čele projektu jsou Koalice proti obchodování se ženami a Evropská ženská lobby, které budou financovat nevládní organizace bojující proti obchodu s bílým masem. Na činnost projektu vydají Spojené státy a Švédsko v příštích dvou letech po 330.000 dolarech. Projekt, který se zaměří na rovnost pohlaví, na poptávku po sexuálním obchodu a na propojení obchodu s lidmi a prostituce, bude podle agentury působit v Bulharsku, v České republice, v Estonsku, v Chorvatsku, v Kosovu, v Litvě, v Lotyšsku, v Maďarsku, v Moldavsku, v Polsku, v Rusku a v Srbsku a Černé Hoře.

V Praze výjimečně zazněly Janovy pašije

Janovy pašije od Johanna Sebastiana Bacha nepatří v Čechách k běžnému koncertnímu či chrámovému repertoáru, na Velký pátek však zazněly v Praze shodou okolností hned na dvou různých místech - v kostele sv. Šimona a Judy a ve Stavovském divadle. Za oběma koncerty stáli mladí tuzemští interpreti - dirigenti Václav Luks a Marek Štryncl se svými komorními orchestry specializovanými na barokní hudbu. Mezi pěvci i instrumentalisty byli, zvláště pro Luksovo provedení v kostele, angažováni také renomovaní zahraniční umělci. V Česku není Bachova duchovní hudba, vycházející z kultury evangelického prostředí, běžně uváděna. Pašije jako typ velikonočního oratoria neoddělitelně patří k hudební kultuře německé reformace. Zejména v prostředí luterské církve jsou živou součástí repertoáru a zaznívají nejen při koncertech, ale i při bohoslužbách.

Šumavští ochotníci předvedli v Praze hru o ukřižování Krista

Na pražské Kampě vzniklo o velikonočních svátcích historické stanové městečko. Středověkou atmosféru připomínala nejen renesanční hudba v podání souboru Ludus Musicus, ale také ukázky boje skupin historického šermu. Návštěvníci si mohli vyzkoušet i řadu tradičních řemesel. S největším zájmem se setkalo vystoupení herců z Hořic na Šumavě, kteří předvedli nejslavnější výjevy z her o ukřižování Ježíše Krista. Sedm desítek hořických ochotníků sehrálo v prostoru před tzv. Werichovou vilou fragmenty Pašijových her, kterými si lidé připomínají poslední dny Krista. Velké veřejné vystoupení, které se v hlavním městě konalo po více než dvou stoletích, vyvrcholilo ukřižováním Spasitele na pětimetrovém kříži.

Na karlovarský festival letos přijede Liv Ullmannová

Na letošní ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech přijede norská herečka, spisovatelka a režisérka Liv Ullmannová. Od organizátorů přehlídky převezme Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světovému filmu. Festival, jehož jubilejní 40. ročník se uskuteční od 1. do 9. července, uvítá slavnou herečku dokumentem Liv Ulmannová: Scény ze života, k němuž namluvil komentář americký režisér Woody Allen. Na počest Ullmannové festival dále uvede jeden z nejúspěšnějších norských filmů Ann-Magritt, v němž vytvořila hlavní roli, a snímek Kristina Vavřincová, který v roce 1995 režírovala. Ullmannovou proslavily především role ve snímcích švédského režiséra Ingmara Bergmanna. Zazářila například ve filmech Persona, Scény z manželského života, Hadí vejce nebo Podzimní sonáta. Její kariéra je však spjata i se jmény dalších režisérů.

Malostranské zahrady jsou opět otevřeny

Po zimní přestávce se pro veřejnost opět otevřely palácové zahrady pod Pražským hradem i Valdštejnská zahrada v areálu Senátu. Palácové zahrady jsou otevřeny od 10:00 do 18:00 stejně jako senátní zahrada. V ní letos návštěvníci uvidí i dva nové přírůstky, párek netradičně zbarvených bílých pávů. Lákadlem zahrady v sousedství barokního Valdštejnského paláce je unikátní sala terrena, určená pro zahradní koncerty, uměle vytvořená krápníková stěna a voliéra se dvěma páry výrů. Barokní ráz má i pět terasovitých palácových zahrad na jižním svahu hradčanského návrší. Systém strmých schodišť spojuje Ledeburskou, Malou a Velkou Pálffyovskou, Kolowratskou a Malou Fürstenberskou zahradu. Součástí je Galerie Ledeburské zahrady. Zahrady jsou navzájem průchozí a tvoří spojnici mezi Hradem a Malou Stranou.

Na některých hradech a zámcích začíná sezona

Na Pražském hradě a některých dalších hradech a zámcích začíná letní turistická sezona. V okolí Prahy bude možné navštívit čtyři nejznámější hrady - Karlštejn, Kokořín, Konopiště a Křivoklát, ale také Točník na Berounsku či Krakovec na Rakovnicku. Zámky Veltrusy, Březnice a Žleby zůstanou naopak uzavřeny. Státem spravované objekty zůstanou na Velikonoce uzavřeny také v Moravskoslezském, Pardubickém a Královéhradeckém kraji.

Buchlovický zámek přivítal první letošní návštěvníky

Bohatou květinovou výzdobu si na Bílou sobotu mohli prohlédnout návštěvníci zámku v Buchlovicích na Uherskohradišťsku. Ten se letos poprvé otevřel pro veřejnost. Květinová aranžmá připravili speciálně pro velikonoční svátky studenti Střední zahradnické školy v Brně. Květinové vazby doplnily keramické výrobky regionálního umělce Oldřicha Víchy. Speciální výzdoba vydrží na zámku do pondělí, poté se zámek návštěvníkům na několik dní opět uzavře. Sezona stejně jako na většině památek začne prvním dubnovým dnem. Podobně je tomu také na nedalekém hradu Buchlov, který je před řádnou sezonou otevřen do pondělí. Na velikonoční svátky se s předstihem otevřel také například zámek v zoologické zahradě Lešná u Zlína.

Lysický zámek zahájil sezonu velikonoční výstavou

Velikonoční aranžmá a květinové obrazy zdobí od tohoto víkendu interiéry zámku v Lysicích na Blanensku. Vazby z proutí, kraslic a pentlí či tulipány, hyacinty a narcisy nescházejí v žádné z komnat. Aranžmá jsou vyrobena podle takzvaného selského vzoru z vrbového proutí a kočiček. Akce potrvá do příští neděle. Památkáři očekávají, že přiláká tisíce návštěvníků. Renesanční zámek v Lysicích navštíví ročně zhruba 40.000 lidí. Objekt je jednou z nejnavštěvovanějších památek Blanenska. Vznikl v 16. století na místě středověké vodní tvrze. Po mnoha přestavbách se jeho součástí stala věž s hodinami a sloupová kolonáda v jeho zahradě. Zámek patřil mnoha šlechtickým rodům. Posledním byl rod Dubských z Třebomyslic, který tam sídlil do roku 1945.

V Bečově si připomínají 20. výročí nalezení relikviáře sv. Maura

Letošní rok bude na zámku a hradu v Bečově nad Teplou ve znamení 20. výročí od nalezení unikátní relikviáře sv. Maura. Potvrdil to kastelán hradu Ondřej Cink. Relikviář, který je považován po korunovačních klenotech za druhou nejvýznamnější movitou památku v Česku, byl na Bečově objeven v roce 1985. Dvacáté výročí si na Bečově připomenou přednáškami, koncerty, ale i společnou expozicí, kterou zámek připravuje s policejním muzeem v Praze. Tam bude podle kastelána prezentována novodobá historie relikviáře, hlavně kriminalistická zápletka, která předcházela jeho nalezení. Relikviáři bude věnován také CD-ROM. Celé oslavy by měly vyvrcholit v listopadu, kdy by na zámku měly být tradiční noční prohlídky expozice relikviáře. Bečovský zámek loni navštívilo 65.980 návštěvníků. Podobný zájem lze očekávat i letos. Hrad Bečov nad Teplou byl založen na počátku 14. století rodem pánů z Oseka, jimž náležel spolu s panstvím téměř dvě století. Patří mezi nejzachovanější hrady v českých zemích, protože už v renesanční době nevyhovoval náročným nárokům na bydlení a byl nadále užíván jen jako hospodářská budova. Pod hradem stojí zámek z 18. století, který má již renesanční jádro.

Dřevohostice budou vykupovat starožitný nábytek

Radnice v Dřevohosticích na Přerovsku bude vykupovat od lidí starožitný nábytek, který pak umístí v místním zámku. Vybavení se z něj ztratilo v průběhu téměř půlstoletí, kdy zámek chátral. Památka se před časem dočkala oprav a radní ji nyní chtějí otevřít veřejnosti. "Potřebujeme památku naplnit. Spousta původních věcí ze zámku je stále v Dřevohosticích a okolí, ale lidí to schovávají doma," sdělil starosta Ladislav Sigmund. Dřevohostice mají podle něj zájem o nábytek z rozhraní Hané a Valašska. Chtějí od lidí například staré selské jizby. Další vybavení si radnice chce půjčit z přerovského muzea. Zámek pochází ze 16. století. Obec ho koupila od rodu Skrbenských v roce 1897. V době komunismu byly v zámku například sýpky zemědělského družstva a ústav sociální péče pro mentálně postižené. Během této doby se zámku ztratily veškeré cennosti.

Čeští fotbalisté zvítězili nad Finskem

Čeští fotbalisté zvítězili v kvalifikaci mistrovství světa v Teplicích nad Finskem 4:3, tři minuty před koncem rozhodl o výhře Vratislav Lokvenc. Další branky domácího celku, který v druhé půli přišel o dvougólový náskok, vstřelili Milan Baroš, Tomáš Rosický a Jan Polák.

Mladý kanoista Kobliha zemřel na selhání srdce

Na selhání srdce zemřel ve čtvrtek při reprezentačním soustředění v Hanušovicích na řece Moravě devatenáctiletý úspěšný závodník ve sjezdu na divoké vodě Martin Kobliha. Na svém kontě měl titul juniorského mistra světa v závodě hlídek z roku 2003 a stříbro v individuálním závodu. Ve stejném roce získal zlato mezi jednotlivci na mistrovství Evropy v Karlových Varech. "Patřil mezi sportovce s nejpříkladnějším vztahem k tréninku a ke kolektivu. Nám všem odešel výjimečný člověk, který přinášel do našich dní dobrou náladu a příjemnou atmosférou," uvedl reprezentační trenér Robert Knebel na internetových stránkách kanoe.cz.

České juniorky na MS v klasickém lyžování získaly bronz

Druhý bronz pro českou výpravu získaly na juniorském mistrovství světa v klasickém lyžování ve finském Rovaniemi běžkyně ve štafetě. Eliška Hájková, Martina Chrástková, Lenka Munclingerová a Eva Nývltová v závodu na 4x5 kilometru nestačily pouze na vítězné Norsko a druhé Rusko. Běžkyně tak navázaly na čtvrteční úspěch sdruženářů, kteří skončili rovněž třetí v soutěži družstev. Junioři na úspěch běžkyň nenavázali, přestože do štafety na 4x10 kilometrů výborně odstartovali. Martin Jakš zaběhl na úvodním klasickém úseku nejrychlejší čas a předával jako první. Václav Kupilík, Ondřej Horyna a Aleš Razým ale za jeho výkonem výrazně zaostali a propadli se až na osmé místo.

Tisíce lyžařů využily ideálních podmínek v Krkonoších

Tisíce lyžařů v sobotu využily ideálních podmínek pro zimní sporty v Krkonoších. Přijeli sem nejen domácí rekreanti, ale též Němci, Poláci či Nizozemci. Čekalo je tu až 150 centimetrů jarního firnu a teploty kolem deseti stupňů nad nulou. Všechny sjezdovky ve Špindlerově Mlýně jsou upravené a zatím se neobjevují žádná vydřená místa. V provozu byly čtyři lanovky a 11 vleků. Přes metr sněhu hlásili rovněž z Pece pod Sněžkou, Jánských Lázních nebo Velké Úpy. Špatné počasí však odradilo turisty nasadit lyže v Orlických horách, přestože sněhové podmínky byly jinak vynikající s 80 centimetry na sjezdovkách. V provozu byla pouze polovina vleků, které vozily jenom desítky skalních lyžařů.

A na závěr ještě krátce o počasí:

V noci bude oblačno, ojediněle se slabým deštěm. Teploty klesnou na 7 až 3 stupně. Zítra čekáme oblačno až zataženo, místy déšť, odpolední teploty 11 až 15 stupňů, na horách kolem deseti.

Tolik zprávy Radia Praha.

26-03-2005