Denní souhrn zpráv Zprávy

24-03-2005

Gross své vyhlídky nehodnotí, ale do druhé volby by nešel

Premiér Stanislav Gross několik hodin před zahájením volebního sjezdu sociální demokracie nechtěl hodnotit své šance při volbě předsedy nejsilnější vládní strany. Novinářům řekl, že nemíní ovlivňovat suverénní rozhodnutí šesti stovek delegátů. Připustil jen, že pokud by neuspěl v prvním ani druhém kole tajné volby, dalšího klání by se už neúčastnil. Premiér nechtěl komentovat názory, že ve straně už nemá tak jednoznačnou podporu, jakou měl ještě začátkem roku před vypuknutím skandálu kvůli majetkovým poměrům Grossovy rodiny. Nechtěl rozebírat ani myšlenku rozdělení funkce premiéra a stranického lídra, kterou razí Škromach. "Nebudu hodnotit svoje šance. Mojí povinností je složit sjezdu účty, to samozřejmě udělám, a sjezd rozhodne. Nechci, aby se kdokoliv z delegátů cítil býti tlačen ke zdi," uvedl.

Sociální demokraté se sejdou v době nejisté politické situace, kdy lidovci žádají výměnu premiéra. Pokud Gross zůstane i po sjezdu v čele kabinetu, chce lidová strana jednat o předčasných volbách. Jednání o dalším osudu vlády začnou až po svátcích. "KDU-ČSL nebude o Velikonocích svolávat své stranické orgány ani iniciovat koaliční jednání," řekl ČTK mluvčí lidovců Ondřej Jakob. Šéf křesťanských demokratů Miroslav Kalousek už vyjádřil podivení nad tím, že sjezd ČSSD se koná právě o Velikonocích, což jsou pro křesťany nejvýznamnější svátky v roce. Kalousek přijede na sjezd v sobotu jako host.

Klaus by při změně vlády chtěl záruku, že má většinovou podporu

Prezident Václav Klaus by v případě změny kabinetu žádal od vládních stran jasné záruky, že se ve sněmovně mohou opřít o většinu, tedy minimálně 101 hlasů. Klaus tak reagoval na úvahy o možné menšinové vládě ČSSD podporované komunisty. Klaus ve čtvrtek řekl Českému rozhlasu, že by se zachoval stejně jako během loňské vládní krize, kdy vládu Vladimíra Špidly nahradil kabinet Stanislava Grosse založený na staronové koalici sociálních demokratů, lidovců a unionistů. Špidlův i Grossův tým se v dolní komoře mohly spoléhat na křehkou většinu 101 hlasů.

Grosse, kterého Klaus loni v létě jmenoval premiérem, vyjádření prezidenta nepřekvapilo. "Je to prohlášení, které těžko může kohokoliv překvapit. Samozřejmě před sjezdem sociální demokracie je mnoho sil, které se ho snaží ovlivnit," řekl ministerský předseda novinářům.

Platforma ČSSD chce, aby sjezd pozval Zemana

Platforma za renesanci ČSSD bude na nadcházejícím sjezdu prosazovat rezoluci, v níž by se nejsilnější vládní strana omluvila občanům i voličům sociální demokracie za zradu volebního programu. Má také zájem na tom, aby delegáti brněnského sjezdu pozvali na své jednání bývalého předsedu vlády a ČSSD Miloše Zemana. Podle mluvčího platformy Jaroslava Doležala se k frakci hlásí asi 3000 členů ČSSD a prý téměř třetina z šesti stovek delegátů sjezdu. Mnozí členové platformy se netají tím, že by se expremiér měl nejen na sjezd přijet a promluvit tam, ale měl by i kandidovat na předsedu sociální demokracie. Část poslanců ČSSD už chystá usnesení, kterým by sjezd vyzval Zemana, aby do Brna přijel. Předseda platformy Václav Dašek prohlásil, že předsedou strany by rozhodl neměl být premiér Stanislav Gross. Jeho problémy s financováním bytu a podnikáním jeho ženy jsou podle platformy jen vrcholem ledovce. Gross nese odpovědnost za troje prohrané volby v minulém roce, byl jedním z těch, kteří zradili Zemana v prezidentské volbě, na rozdíl od Zemana nemá dost politických ani životních zkušeností, aby zvládl vést stranu i vládu, řekl Doležal. Sociální demokracie se podle platformy odklonila od svého programu "minimálně na střed, ne-li doprava". Kromě veřejné omluvy občanům a voličům chtějí členové platformy na sjezdu prosadit celkovou obměnu širšího vedení strany i takovou změnu stanov, která umožní přímou volbu předsedy všemi členy ČSSD.

Gross potvrdil, že NBÚ dodal podklady pro bezpečnostní prověrku

Národní bezpečnostní úřad má od čtvrtka k dispozici dotazník, který kvůli bezpečnostní prověrce vyplnil premiér a šéf ČSSD Stanislav Gross. V únoru slíbil, že o prověrku požádá do sjezdu ČSSD. Očekává se, že prověrka potrvá přinejmenším rok. Předseda vlády chce prověrkou vyvrátit pochybnosti o majetkových poměrech své rodiny. Gross musel v podrobném dotazníku, který čítá desítky stran, kromě základních osobních údajů uvést své majetkové poměry nebo kontakty do zahraničí. NBÚ vychází nejen z dotazníku, ale pátrá v evidencích policie, tajných služeb a u vybraných státních orgánů. Gross ve středu řekl Lidovým novinám, že ještě čeká na výsledek psychotestu od akreditovaného psychologického pracoviště, který musel předložit spolu s dotazníkem. "Ta procedura není jednoduchá. Do sjezdu to ale určitě stihnu, slib splněn bude," řekl listu.

Křesťané připomněli ve čtvrtek ustanovení Večeře Páně a kněžské závazky

Křesťané si připomínali Vykupitelovu poslední večeři s apoštoly. Katoličtí duchovní na Zelený čtvrtek obnovovali také své kněžské závazky. Při mši, při níž se rovněž světí oleje, se například v katedrále sv. Víta s kardinálem Miloslavem Vlkem sešly desítky kněží pražské arcidiecéze. V Česku jich působí na tři tisíce. "Duchovní pracují v těchto dnech naplno," řekl ČTK mluvčí katolické církve Daniel Herman. Vedle řady různých bohoslužeb a liturgií je podle něj o Velikonocích také rozšířena nabídka svátosti smíření - tedy možnost zpovědi.

Zelený čtvrtek je dnem, kdy si křesťané ve všech církvích připomínají Kristovu poslední večeři s apoštoly, tedy biblický základ svátosti Večeře Páně - svatého přijímání. Chleba a víno jsou církvemi chápány ve smyslu jeho těla a krve. Při této události, popsané v Novém zákoně, Ježíš ustanovil památku na své utrpení a smrt. Učinil to během židovské velikonoční hostiny před svátky Pesach (pascha) připomínajícími vyvedení z otroctví v Egyptě do zaslíbené země a Boží ochranu před smrtí pro všechny, kdo své domovy označili krví obětovaného beránka. Tyto události zachycuje Starý zákon.

Židé slavili veselý svátek Purim, připomínající královnu Ester

Karneval, maškary, dobré jídlo a pití a vzájemné obdarovávání - takový byl po bohoslužbách čtvrteční večer pro příslušníky židovské komunity a jejich přátele. I v Praze začali za soumraku slavit svůj nejveselejší den v roce, svátek Purim. Podle starověké tradice jde o připomínku záchrany Židů ze smrtelného nebezpečí díky odvaze Ester, perské královny izraelského původu. Král, jehož poštval zlý služebník Haman, nařídil Židy v zajetí zahubit. Zachránila je však jeho žena, která se tři dny postila a pak se odhodlala za svůj národ přimluvit. Na pořádném purimovém karnevalu nemá "purimšpil", divadelní hra, někdy pojatá jako tradiční příběh o královně Ester, jindy jako veselá parodie současných poměrů. Židé mají navíc příkaz opít se na svátek Purim tak, aby nerozeznali "mezi požehnaným a prokletým".

Pražská židovská komunita slavila svátek ve Španělské synagoze i v Jeruzalémské synagoze. Tam však byla navíc letos součástí programu tryzna za rodinný tábor českých Židů z Terezína, vyvražděný v Osvětimi roku 1944.

Korespondenční forma hlasování bude asi jen pro Čechy v cizině

Využít korespondenční formu hlasování asi budou moci při volbě poslanců jen Češi žijící v zahraničí. Směřuje k tomu po čtvrtečním jednání výsledná podoba senátní novely zákona o parlamentních volbách. Původní předloha počítala s tím, že možnost volit poslance poštou by měli mít také voliči v České republice. Samotná novela pravděpodobně voličům z řad krajanů umožní, aby mohli své hlasovací lístky při příštích parlamentních volbách předem zaslat příslušnému zastupitelskému úřadu. Nemuseli by tak velvyslanectví či konzulát navštívit osobně a překonat kvůli tomu často dlouhou cestu, která je od účasti ve volbách odrazovala.

ČNB: Změny paktu stability mohou ohrozit stabilní vývoj v Evropě

Úpravy Paktu stability a růstu povedou k jeho výraznému oslabení, především z pohledu transparentnosti, vynutitelnosti cílů a principu rovného zacházení. Zároveň mohou vést k ohrožení stabilního a neinflačního vývoje v Evropské unii. Uvedla to Česká národní banka po jednání bankovní rady.

Summit EU tento týden schválil změny paktu především tím, že rozšířil možnosti, jak uniknout sankcím za překročení tříprocentního limitu rozpočtového deficitu. Pro země střední a východní Evropy je významné především to, že EU umožní odpočítávat z deficitu náklady reformy důchodového systému.

Navzdory výhradám k rozvolnění definice a vynucování cílů paktu ČNB pozitivně vnímá posílení paktu v jeho preventivní části. Ta směřuje k zodpovědné fiskální politice v příznivých obdobích. "To může být přínosem pro dodržování fiskální disciplíny na evropské úrovni," uvedli členové rady.

Česká národní banka nesdílí úvahy, že by reforma paktu stability mohla vést k dřívějšímu přijetí eura Českou republikou v důsledku změkčení fiskálních cílů. Splnění maastrichtských kritérií ve fiskální oblasti je podmínkou nutnou, nikoli však postačující, k hladkému přijetí eura, uvedla.

Zákon o referendu posoudí sněmovní výbory, jeho osud ale nejasný

Osud vládního návrhu ústavního zákona o referendu, který by umožnil všelidové hlasování mimo jiné o evropské ústavě, zůstává nadále nejasný. Sněmovna ho ve čtvrtek posoudila v prvním čtení a přikázala k projednání výborům. Rozprava ale znovu potvrdila rozdílné názory poslanců na předlohu. Místy emotivní rozprava naznačila, že předloha by mohla nalézt podporu hlavně v ČSSD a KSČM. Nejdůrazněji ji odmítla ODS, která v Senátu prosazuje vlastní zákon, který by umožnil konat pouze jednorázové referendum o euroústavě.

Otázka, zda má mít Česko obecný zákon, který by umožňoval pořádat referenda o různých věcech, nebo zda má parlament pro každé všelidové hlasování přijímat zvláštní zákon, dlouhodobě dělí politickou scénu. Obecně platí, že levice se spíše kloní k první variantě, zatímco pravice má blíže ke druhé.

Gross: Vláda by se návrhem snížení daní mohla zabývat v květnu

O snížení daní z příjmů, které navrhuje ČSSD, by vláda mohla jednat v květnu. Sazby by fakticky měly klesnout od 1. ledna 2006. Při ústních interpelacích ve sněmovně to řekl premiér Stanislav Gross. Z jeho slov také vyplynulo, že sociální demokraté by se chtěli na daňových změnách dohodnout s koaličními partnery. Kdyby se to nepodařilo, budou je prosazovat sami. "Doufám, že se nám podaří dosáhnout koaliční shody. Samozřejmě, že to není podmínka pro to, aby byl tento návrh do Poslanecké sněmovny předložen, ale budeme se o to snažit," uvedl.

Momentálně je však otázka, zda bude v květnu nynější koalice ještě existovat. Vládou otřásají spory vyvolané kauzou majetkových poměrů premiérovy rodiny. Ministr financí Bohuslav Sobotka v únoru řekl, že plánované snížení daní ušetří většině občanů přes 4000 korun ročně. Vydělat by měli především lidé s příjmy do 20.000 korun měsíčně, ale ještě při platu kolem 30.000 by měla roční úspora činit téměř 3000 korun. ČSSD tvrdí, že její návrh by pro většinu lidí byl výhodnější než rovná daň navrhovaná ODS.

ODS to však popírá. "ČSSD chce snižovat daně pouze části obyvatel s nižšími příjmy, zatímco rovná patnáctiprocentní daň a zvýšená odečitatelná položka snižuje daň všem," řekl v únoru stínový ministr financí ODS Vlastimil Tlustý. Návrh občanských demokratů prý navíc celou daň výrazně zjednodušuje a na rozdíl od plánu ČSSD motivuje občany, aby vydělávali více.

Obce vítají převod objektů po vojsku, vládě ale vyčítají zdržení

Města a obce přivítaly středeční souhlas vlády s převodem bývalého vojenského majetku. Obcím se většinou ulevilo, protože mohou zahájit projekty, které v objektech po armádě plánují. Někde tak vznikne průmyslová zóna, jinde se budou stavět byty nebo budovy pro komerční účely. Vláda ale sklízí od některých měst kritiku za otálení s převodem armádního majetku.

Dohromady vojsko převede 24 objektů. Skutečnými vlastníky bývalého vojenského majetku se města stanou během příštích měsíců. "Předpokládáme, že převod proběhne do poloviny letošního roku," řekl dnes ČTK Jan Pejšek z tiskové služby ministerstva obrany.

Dvanáctiletý hoch zachránil tonoucího důchodce

Z rozvodněné řeky Opavice na okraji Krnova na Bruntálsku zachránil ve středu odpoledne dvanáctiletý chlapec šestasedmdesátiletého tonoucího důchodce. "Viděl jsem, že tělo plave asi v polovině řeky. Svlékl jsem si bundu a jen v tričku a kalhotách pro něj skočil a doplaval," popsal statečný zákrok Jan Kvapil. Důchodci, který do řeky spadl, když nabíral vodu, pravděpodobně zachránil život.

I když v okolí byli i další dospělí lidé, jen on v sobě našel odvahu a do proudu skočil. "V tu chvíli jsem si vůbec neuvědomoval strach. Prostě jsem věděl, že to musím udělat," uvedl. Bezvládného muže se mu podařilo dopravit ke břehu. Z vody jej ale dostat nedokázal. "Byl moc těžký. Naštěstí mi pomohla paní, která jela na kole. Vytáhli jsme jej ven, převrátili na bok a čekali na příjezd sanitky," popsal chlapec.

Zda jej ke statečnosti inspirovalo povolání otce, neví. "Vedeme ho k tomu, že lidem se má pomáhat," řekl ČTK Janův otec, policista Stanislav Kvapil. Podle něj si chlapec za svůj výkon zaslouží pochvalu. "I když to bylo trochu nerozvážné. Řeka byla rozvodněná a voda ledová. Teprve později jsem si uvědomil, že tam taky mohl zůstat," uvedl.

Genetik Václav Pačes se stal novým předsedou Akademie věd

Akademici si ve čtvrtek do svého čela zvolili nového předsedu, stal se jím ředitel Ústavu molekulární genetiky Václav Pačes. Pro vědce, který patří k odpůrcům připravované reformy největší české badatelské instituce, hlasovalo v Národním domě na pražských Vinohradech 114 delegátů sněmu Akademie věd. Pačesův soupeř, dosavadní místopředseda akademie Vladimír Nekvasil, získal 91 hlasů.

Dvaašedesátiletý Pačes po zvolení poděkoval končící sedmašedesátileté předsedkyni Heleně Illnerové. Ta se rozhodla nevyužít možnosti kandidovat ještě na druhé funkční období. Chce se věnovat laboratorní práci a rodině. Řekla, že by měli dostat příležitost mladší lidé. Do čela vědecké instituce se dostala před čtyřmi lety, když v druhém kole volby porazila právě Pačese.

Akademie by měla podle Pačese především vytvářet prostředí pro vynikající vědu. V kandidátském projevu uvedl, že proto nesouhlasí s tendencemi protěžovat pouze aplikovaný výzkum vedoucí k ekonomicky využitelným poznatkům. Zdůraznil, že praktické využití může mít i takzvaný základní nebo vyhledávací výzkum. Vznik samostatných veřejných výzkumných institucí podle Pačesova názoru příliš nezlepší podmínky pro vědeckou práci, jedinou výhodu spatřuje v tom, že si ústavy budou moci ponechat vydělané peníze, které nyní odvádějí státu.

O funkci generálního ředitele ČRo se uchází 17 lidí včetně Kasíka

Do konkurzu na generálního ředitele Českého rozhlasu se zatím přihlásilo 17 lidí. Letos končí šestileté funkční období Václavu Kasíkovi, a Rada ČRo proto podle zákona vyhlásila výběrové řízení na nového ředitele. Kasík se do konkurzu přihlásil rovněž. "Počítáme s tím, že volba by měla skončit do 30. dubna," řekl ČTK člen rady Štěpán Kotrba.

Kasíka k opětovné účasti vyzvala rada při vyhlášení konkurzu. O funkci generálního ředitele stojí také současný ředitel Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Alexandr Pícha a ředitel regionální stanice ČRo Regina a bývalý dramaturg ČT Richard Medek. K dalším zájemcům o místo patří i Jan Vávra, bývalý šéf ČNTS, servisní organizace Novy. Po roztržce Vladimíra Železného s americkým investorem Vávra televizi opustil.

Vlastníci bytů se mohou snadněji dohadovat na opravách domu

Společenství vlastníků bytů se budou moci snadněji dohadovat na opravě střechy, fasády či na rekonstrukci jiných společných částí domu. Usnadní jim to novela, kterou ve čtvrtek schválil Senát a která tak už jen čeká na podpis prezidenta. Návrh předložila skupina zákonodárců z ČSSD, KDU-ČSL, KSČM a US-DEU. Autoři chtějí, aby k uvedeným rozhodnutím stačil souhlas tříčtvrtinové většiny, nikoli všech, jak to podle nich zatím zákon vyžaduje. Současná povinnost získat svolení od každého v praxi vede k tomu, že oprava se často prostě neuskuteční.

Jeden z autorů Stanislav Křeček (ČSSD), jenž je též předseda Sdružení nájemníků, ale již dříve uvedl, že novela zákona je velmi potřebná. Dodal, že u soudu zastupoval společenství vlastníků, které chtělo postavit půdní byty a kvůli nesouhlasu jednoho člověka nemohlo. "Jeden jediný vlastník, bydlící v přízemí, kterému to bylo úplně jedno, nedal souhlas, a tím pádem se nemohlo stavět," prohlásil.

Bytová družstva, kde lidé vlastní družstevní podíl a družstvo pak celý dům, stejnou povinnost získat v takových případech souhlas všech nemají. Novela se jich tedy podle něj netýká. Ve společenství vlastníků je člověk majitelem konkrétního bytu.

Právo: Česká zbrojovka koupila amerického výrobce zbraní

Největší tuzemský výrobce střelných zbraní, společnost Česká zbrojovka Uherský Brod, získala prostřednictvím své dceřiné společnosti CZ-USA stoprocentní kontrolu nad americkým výrobcem krátkých palných zbraní Dan Wesson. Píše to čtvrteční Právo. Výrobky pod značkou Dan Wesson budou i nadále určeny hlavně pro severoamerický trh. Česká zbrojovka získala nákupem jak samotnou značku Dan Wesson, tak i výrobní kapacity a hmotný majetek společnosti. Podle vedení české firmy bude hlavním úkolem obnovit prestiž značky a postupně oživit prodej její nové americké akvizice, uvedlo Právo.

Zakladatel firmy Dan Wesson byl podle firemních webových stránek vnukem Daniela Wessona, který spolu s Horacem Smithem v roce 1852 založil značku Smith & Wesson. Ta je nyní jedním z největších výrobců ručních palných zbraní v USA.

A.s. Česká zbrojovka v Uherském Brodě patří mezi největší světové producenty ručních palných zbraní. Výrobky vyváží do přibližně 100 zemí všech kontinentů, mezi největší importéry patří USA, země západní Evropy a Latinské Ameriky a Slovensko.

Krajské organizace Nezávislých se postavily proti vedení strany

Většina krajských organizací hnutí Nezávislí se postavila proti centrálnímu vedení a chystá na ně žalobu. Budou žádat pozastavení činnosti hnutí. Vadí jim, že republiková rada vyloučila většinu členské základny. Zdůvodnila to porušováním stanov. "Nikdo jsme se nedozvěděli, jak jsme je porušovali - nechtějí s námi komunikovat," řekl ČTK mluvčí regionálních organizací Václav Musílek.

Předseda hnutí František Zwyrtek s postupem krajských poboček nesouhlasí. Ani on však nevysvětlil, jak stanovy porušily. "Nerespektovaly je a neuznávaly orgány hnutí," poznamenal. Zároveň je obvinil ze snahy organizaci rozbít. Rozkol hnutí ale podle něj nehrozí. "Budeme dělat všechno pro to, aby Nezávislí mohli pokračovat," prohlásil.

Otevřený dopis za odstoupení premiéra převzal Grossův asistent

Otevřený dopis pedagogů vysokých škol a pracovníků Akademie věd žádající odstoupení předsedy vlády Stanislava Grosse předala ve čtvrtek v Poslanecké sněmovně trojice iniciátorů premiérovu asistentovi. Gross ve sněmovně nebyl. Pod otevřený dopis připojilo svůj podpis 80 lidí, převážně z Českého vysokého učení technického, Univerzity Karlovy a Akademie věd. "Dalších 35 podpisů jsme měli přislíbeno," řekl novinářům jeden z iniciátorů dopisu Ladislav Hlavatý. Otevřený dopis není iniciativou škol, ale jednotlivců. Podnět k jeho vzniku daly nejasnosti kolem majetku rodiny premiéra Grosse. "Události posledních dnů nás přesvědčují, že premiér nemá dostatek kompetencí ani mravních postojů, které jsou důležité pro premiéra této země," poznamenal Hlavatý.

Topolánek slíbil pomoc běloruské opozici na cestě k demokracii

Stejně jako před několika týdny na Ukrajině slíbil ve čtvrtek v Praze předseda ODS Mirek Topolánek pomoc při vstupování do evropských struktur také běloruské opozici. V pražském sídle ODS podepsal dohodu o spolupráci s lídrem opoziční Běloruské národní strany Vincukem Vjačorkou. Na rozdíl od Ukrajiny, která se vydala před několika měsíci po takzvané "oranžové revoluci" na cestu demokracie, Bělorusko je pod vedením Alexandra Lukašenka vnímáno jako totalitní režim.

Poslanci předložili novou verzi "protikuřáckého" zákona

Naprostý zákaz kouření na pracovištích, na zastávkách hromadné dopravy, na diskotékách a dalších místech zahrnuje nový návrh "protikuřáckého" zákona. Sněmovně ho předložila skupina poslanců v čele s lidovcem Josefem Janečkem. ČTK řekl, že vůbec by se nesmělo kouřit ani v restauracích, protože například pro číšníky je to pracoviště.

Dolní komora o omezení kouření na různých veřejných místech diskutovala už několikrát, zatím ale bez výsledku. Ve sněmovně už zhruba dva roky leží jiný návrh uvedeného zákona. Většina poslanců se ale v únoru přiklonila k názoru, že by byl kvůli množství změn a úprav nepřehledný a jen obtížně vymahatelný. Nedá se asi očekávat, že by o něm mohli zákonodárci hlasovat dřív než za několik měsíců, i to je ale s otazníkem. Janečkův nový návrh zřejmě diskusi znovu oživí.

Nejvyšší soud zrušil tresty Pacovským za vraždy v Litvínovicích

Nejvyšší soud ve čtvrtek v neveřejném jednání zrušil všechny rozsudky nad Čechorakušanem Ladislavem Pacovským a jeho synem Johnem v případu trojnásobné vraždy v Litvínovicích na Českobudějovicku. Ladislava Pacovského poslal soud za dvojnásobnou vraždu na doživotí do věznice se zvýšenou ostrahou. Jeho syn John putoval za vraždu třetího muže na 13 let do vězení s ostrahou. Nejvyšší soud shledal, že dovolání obou obviněných jsou důvodná, řekla ČTK mluvčí Nejvyššího soudu Marika Komoňová. Zároveň ale rozhodl o vzetí Pacovských do vazby. Podle dostupných informací je to poprvé, co Nejvyšší soud vyhověl dovolání doživotně odsouzeného.

Ústecký soud v případu vraždy třebenického faráře vyslýchá svědky

Výslechem svědků pokračoval ve čtvrtek ústecký krajský soud v projednávání případu brutální vraždy třebenického faráře. Dveře jednací síně zůstaly pro veřejnost uzavřené, protože jeden ze dvou obžalovaných byl v době vraždy mladistvý. Podle zákona o soudnictví nad mládeží nesmí veřejnost znát totožnost mladistvého pachatele.

Šestadvacetiletý Rudolf Šamko a patnáctiletý mladík podle obžaloby vnikli loni 11. září mezi čtvrtou a šestou ranní do třebenické fary, kde je při krádeži přistihl osmasedmdesátiletý farář Ladislav Kubíček. Dvojice kněze usmrtila a založila požár, aby zahladila stopy. Pitva prokázala, že útok byl brutální. Kubíček podle lékařů umíral v krutých bolestech.

Hlavního líčení se účastní i Marie Svatošová, která zastupuje poškozeného bratra zavražděného faráře Kubíčka. "On v osmačtyřicátém emigroval do Austrálie a já si s ním léta dopisuji. Požádal mě o pomoc při zajištění pohřbu a vyřízení pozůstalosti," vysvětlila svou účast u soudu.

Starosta Třebenic Václav Vobořil (nezávislý) ČTK řekl, že radnice připravuje odhalení pamětní desky s bustou na budově fary, kde byl loni 11. září farář Kubíček zavražděn. Autorem desky a busty bude litoměřický sochař Libor Pisklák.

Policie stíhá pět lidí za nelegální dovoz více než tuny zlata

Policie stíhá pět lidí kvůli nelegálnímu dovozu zlata v celní hodnotě za nejméně 430 milionů korun. Obvinila je z zkrácení daně. Zlato převáželi z Rakouska do České republiky. Podezřelí jsou i z dalšího nezákonného obchodu se zlatem. Stát tak na daních připravili o desítky milionů korun, informovala ČTK mluvčí policejního prezidia Lucie Uhlířová.

Evropský parlament dostane ze Senátu podklady o Železném

Evropský parlament dostane ze Senátu hlavně podkladové materiály a záznam jednání, při němž horní komora před dvěma lety vydala tehdejšího senátora a nynějšího europoslance Vladimíra Železného k trestnímu stíhání. Vyplývá to z textu odpovědi europarlamentu, kterou ve čtvrtek schválili členové senátního mandátového a imunitního výboru.

Evropský výbor pro právní záležitosti se chtěl kvůli nové žádosti o zbavení imunity Železného od senátorů mimo jiné dozvědět, jaké důvody je vedly k jeho vydání. Senátoři se tomu ale vyhnuli odkazem na záznam jednání. "Nechtěli jsme se pouštět do komentáře, proč Senát Železného vydal. Odkazujeme ve svých odpovědích k tomu, jak (Senát) jednal, aby si Evropský parlament udělal obrázek o celé kauze," uvedl již v úterý bývalý předseda výboru Jan Hadrava (US-DEU).

Senát před dvěma lety posuzoval především to, zda trestní stíhání Železného pro poškozování věřitele a krácení daní má nějaké politické motivy. Většina členů výboru se tehdy shodla na tom, že Železného případ nemá charakter politické perzekuce, nesouvisí s jeho mandátem, a doporučila jeho vydání. Jeho doporučení pak vzalo za své 61 z 80 přítomných senátorů.

Dalimilova kronika je už dostupná na internetu

Týden poté, co Česká republika získala pro sbírky Národní knihovny zlomek latinského překladu Dalimilovy kroniky, je tento rukopis dostupný na internetu. Knihovna rukopis převedla do elektronické podoby. ČTK to sdělil Jaroslav Einter ze sdružení BMI, které organizuje projekt Březen - měsíc internetu.

Ti, kdo si budou chtít rukopis prohlédnout v jeho fyzické podobě, si musejí počkat do 1. dubna. Národní knihovna jej na čtrnáct dní vystaví v Zrcadlové kapli pražského Klementina, spolu s dalšími, česky psanými rukopisy Dalimilovy kroniky a jejími zlomky, jež má ve svých sbírkách.

Nově objevený latinský rukopis přednostně prošel digitalizací na specializovaném pracovišti Národní knihovny. Kronika byla opatřena odborným popisem a zařazena k dalším dokumentům, které zpřístupňuje databáze Manuscriptorium. Databáze obsahuje informace o historických fondech, včetně obrazových kopií těch dokumentů, které již byly digitalizovány. Přístup k obrazům je licencovaný, licenci mohou zdarma získat české knihovny, které zprostředkovávají přístup svým čtenářům jako službu prezenčního studia. Vzhledem k významu překladu Dalimilovy kroniky se Národní knihovna rozhodla, že rukopis zpřístupní volně, volně zpřístupněné budou také další vybrané rukopisy - například Jenský kodex, Krumlovský sborník, Antifonář královny Alžběty Rejčky či Bible olomoucká. Databáze Manuscriptorium zpřístupňuje přes 1500 digitálních kopií rukopisů, starých tisků a map se zhruba 600.000 obrazy. Informace zájemci najdou na internetových adresách www.nkp.cz, www.manuscriptorium.com, www.memoria.cz a www.aipberoun.cz.

Unikátní bohemikum, které se před několika týdny objevilo v nabídce jedné z pařížských aukčních síní, vydražila minulý týden Národní knihovna přibližně za deset milionů korun.

Dalimilova kronika je nejstarší česky psaná veršovaná kronika. Latinský překlad odborníci datují do doby kolem roku 1340, asi 30 let poté, co autor vytvořil jeho českou předlohu. Text a ilustrace se týkají prvního historicky doloženého českého knížete Bořivoje, jeho ženy svaté Ludmily, jejich vnuka svatého Václava, knížete Oldřicha nebo knížete Břetislava I.

Hra o ukřižování Krista se v Praze představí po dvou stoletích

Pašijové hry, kterými si lidé podle bible připomínají výjevy z konce života Ježíše Krista, se po více než dvou staletích představí opět v hlavním městě. Tradice veřejných vystoupení, kterou v Praze zavedl jezuitský řád, skončila s jeho zrušením v roce 1773. O letošním velikonočním víkendu ukáže na Kampě nejslavnější výjevy z her o ukřižování soubor herců z Hořic na Šumavě.

"V uzavřených komorních scénách se Pašijové hry pěstovaly průběžně, ale velká veřejná vystoupení skončila se zrušením jezuitského řádu," řekl ČTK historik Hugo Schreiber. Výjevy ze života Krista sehrávali jezuité pravidelně v pražském Klementinu a svými vystoupeními lákali do řádu nové členy. Delší tradici mají Pašijové hry právě v Hořicích na Šumavě, kde se poprvé hrály už ve 13. století. O šest století později dokonce pro potřeby Pašijových her vznikla v Hořicích samostatná budova divadla. V roce 1843 zhlédlo v Hořicích drama ukřižování Krista přes 40.000 diváků, uvedl historik. Tradici obnovili Hořičtí po pádu minulého režimu.

S divadlem zavítají o víkendu na Kampu v centru hlavního města, kde se uskuteční oslava svátků v historickém duchu. Návštěvníkům představí třetinový fragment nejdůležitějších scén, který ukončí ukřižováním Krista na pětimetrovém kříži. V minulosti se lidé podle Schreibera chodili na Kampu především pobavit, a proto se nová tradice do historických míst poblíž Vltavy hodí.

Fotbalovou reprezentaci čeká Finsko

Premiérový "ostrý" souboj si v sobotním utkání kvalifikace mistrovství světa v Teplicích odbudou čeští a finští fotbalisté. Dosud jediný vzájemný zápas před deseti lety v Brně neměl soutěžní punc. Češi tehdy zvítězili 4:1, o góly domácích se rovnoměrně podělili Patrik Berger a Petr Samec. Z aktuální české sestavy vyběhl tehdy na brněnský trávník pouze Karel Poborský. První reprezentační start si proti Finům připsal současný kapitán národního mužstva Tomáš Galásek, jenž ale kvůli zranění v nominaci na nadcházející střetnutí chybí.

První společný trénink s týmem absolvoval ve čtvrtek reprezentační útočník Jan Koller. O jeho startu v sobotním kvalifikačním duelu proti Finsku to ale nic nenapovědělo, protože fotbalista měl během tréninku úlevy. Právě Kollerův zdravotní stav je nejvíce sledovanou událostí v národním týmu, jehož příprava se zatím odehrává jinak bez velkých potíží.

Sobotní zápas může mít slušnou diváckou atmosféru. Podle sekretáře teplického klubu Františka Šnobra bylo prodáno či objednáno už na sedm tisíc vstupenek a o takřka tři tisíce lístků požádaly mládežnické kluby a školy. "Už teď to vypadá, že přijde nejméně deset tisíc fanoušků," prohlásil funkcionář.

Jednadvacítka chce proti Finům odčinit klopýtnutí v Makedonii

Čtyřměsíční čekání je u konce, fotbalová reprezentace do jednadvaceti let v pátek znovu zasáhne do kvalifikačních bojů o mistrovství Evropy. Svěřence Ladislava Škorpila čeká proti Finsku páté utkání, podruhé se tým "lvíčat" představí na domácí půdě. V důvěrně známém prostředí mladoboleslavského stadionu jednadvacítka touží odčinit listopadovou remízu z Makedonie. V prvním utkání letošního roku čeští hráči neberou nic jiného než vítězství.

"V takovém utkání by druhá ztráta za sebou byla zrovna v domácím prostředí zvlášť nepříjemná. Rozhodně nemáme sebemenší důvod Finy podcenit," řekl ČTK trenér Škorpil. "Tu Makedonii musíme vítězstvím bezpodmínečně odčinit, cokoliv jiného než výhra bude obrovská ztráta," uvedl kapitán Tomáš Sivok.

Českému týmu zatím v kvalifikační skupině patří druhá příčka za Rumunskem. Češi na lídra ztrácejí s osmi získanými body jeden bod. Finsko je předposlední a má stejně bodů jako Arménie na úplném chvostu.

Fotbal chtějí dál řídit jeho současní představitelé

Ani neblahé následky mohutného korupčního skandálu zřejmě nepohnou zásadním směrem se složením fotbalové "vlády". Většina z třináctičlenného výboru se znovu uchází o funkce v novém řídícím orgánu, jehož složení určí volby na valné hromadě Českomoravského fotbalového svazu 15. dubna. A podle zákulisních dohod, jejichž závěry občas pronikají na veřejnost, se zdá, že současní členové mají velkou šanci svá křesla obhájit.

Ze čtvrteční uzávěrky kandidatur je jasné, že minimálně osm členů výkonného výboru necítí žádný podíl na současné krizi a chce pokračovat. Definitivně mimo hru tak jsou jen odstupující předseda Jan Obst, potrestaný místopředseda Milan Brabec a Vladimír Leška. Šéf Slavie Leška dokonce prohlásil, že by nikdo ze současného vedení neměl kandidovat. Další členové však tento názor očividně nesdílejí. Přitom ještě na přelomu roku se zdálo, že valná hromada může přinést do českého fotbalu čerstvý vítr. Přibývali zájemci o post předsedy a fotbalová veřejnost i prostřednictvím ankety v deníku Sport dala jasně najevo, že si přeje v čele fotbalu nové lidi. Tři týdny před volbami to však vypadá, že žádné velké změny nebudou. I proto několik kandidátů od svého záměru pracovat ve vedení fotbalu upustilo. Necítili podporu, dva z kandidátů dokonce dali jasně najevo, že nevidí možnost změny.

Mladík Lacko pojede jako první Čech MS cestovních vozů

Teprve dvacetiletý Adam Lacko bude prvním českým automobilovým závodníkem, který se zúčastní seriálu mistrovství světa cestovních vozů na okruzích. Jezdec týmu Internet Expres Prima usedne za volant vozu Alfa Romeo 156 Super 2000. Po dvou letech závodění s tahačem Tatra, s nímž v loňské sezoně skončil třetí v Evropském poháru třídy Race Truck, postoupil Lacko v hierarchii motoristického sportu výše.

"Adamovi je dvacet a kdyby trucky jezdil dalších pět let, tak by již potom těžko někam přestupoval. Zastávám názor, že na tahačích nám nic neuteče. Proto jsme se rozhodli k přestupu do mistrovství světa cestovních vozů," řekl šéf týmu Stanislav Matějovský, šampion v seriálu tahačů ve třídě Super Race Truck z roku 2001.

S alfou romeo se Lacko zatím stále seznamuje. "Vůz je hodně rychlý, jde o auto špičkové úrovně. Když budu končit v konkurenci třiceti jezdců kolem patnáctého místa, tak budu spokojen," uvedl Lacko, který v MS absolvuje minimálně pět až šest závodů.

Počasí

V pátek má být podle meteorologů přes den většinou polojasno. Večer se v Čechách začne zatahovat, a k večeru má na západě pršet. Teploty 13 až 17 stupňů Celsia, na horách kolem 11 stupňů.

24-03-2005