Denní souhrn zpráv Zprávy

23-03-2005

Framaceutické firmy podaly na Česko stížnost k Evropské komisi

Mezinárodní asociace farmaceutických společností (MAFS) podala na Českou republiku stížnost k Evropské komisi. ČTK to ve středu sdělil výkonný ředitel asociace Pavol Mazan. Firmám podle něj vadí neprůhlednost stanovení cen a úhrad léků. "Současný systém postrádá jasná pravidla. Brání postupnému zavádění nových účinnějších léků na trh a omezuje přístup pacientů k moderní léčbě," uvedl Mazan. Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová po svém nástupu rozpustila kategorizační komisi, v níž odborníci rozhodovali o tom, které léky budou hrazeny ze zdravotního pojištění a kolik za ně pojišťovny zaplatí. Z rozdílu této částky a maximální ceny léku, kterou stanovilo ministerstvo financí, pak vyplýval doplatek pacienta. Rozhodování je nyní v rukou ministryně.

Socialisté více váhají, zda zvolit předsedou Grosse, či Škromacha

S blížícím se sjezdem přibývá socialistů, kteří váhají, zda bude vhodnějším předsedou úřadující šéf ČSSD Stanislav Gross, nebo místopředseda Zdeněk Škromach. Tito politici jsou stále jediní, kdo jsou odhodláni utkat se na velikonočním sjezdu v Brně o funkci šéfa strany. Zatímco Gross chce v souladu s evropskými socialisty omezit sociální dávky, Škromach trvá na tradiční solidaritě ČSSD s nemajetnými vrstvami. Vyplývá to z ankety ČTK mezi delegáty sjezdu v krajích. Váhavých socialistů sice přibylo, ale jednoznačně Škromacha podporuje jen zlínská ČSSD. Gross by podle ní však měl zůstat premiérem, protože vláda je úspěšná. O výhodách rozdělení funkce předsedy strany a vlády mezi dva muže je přesvědčen i Škromach. "Nejpřijatelnější by pro nás samozřejmě bylo, kdyby lidovci ustoupili a tato vláda fungovala dál," řekl ČTK předseda zlínské ČSSD František Novosad. KDU-ČSL ale v sobotu dala najevo, že nezůstane v koalici, bude-li Gross premiérem, a že bude se socialisty jednat jen o předčasných volbách.

Gross už vyplnil dotazník NBÚ, jeho prověrka může začít

Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) už brzy může začít s bezpečnostní prověrkou premiéra Stanislava Grosse (ČSSD). Předseda vlády v těchto dnech vyplnil desítky stran podrobného dotazníku, který je hlavním východiskem pro práci NBÚ. "Formuláře má už premiér vyplněné. Ve středu se vrátil z Bruselu, odevzdá je zřejmě ve čtvrtek," řekla mluvčí vlády Věra Dušková. Gross v únoru slíbil, že do sjezdu ČSSD, který začíná tento pátek, požádá o bezpečnostní prověrku. Chtěl tím vyvrátit pochybnosti o majetkových poměrech své rodiny. Dušková potvrdila, že premiér požádal o nejvyšší stupeň - přísně tajné. V takových případech trvá prověřování minimálně rok. NBÚ bude prověřovat i Grossovu manželku a známé.

Špidla vystoupí na sjezdu ČSSD, o straně mluvit nebude

Bývalý předseda vlády a ČSSD Vladimír Špidla se jako host zúčastní nadcházejícího sjezdu sociální demokracie v Brně. Stejně jako dosud i na vrcholném setkání nejsilnější koaliční strany se nynější evropský komisař bude důsledně vyhýbat komentování domácí politické situace. "To mi nepřísluší," řekl ve středu Špidla novinářům v Bruselu. Ve svém projevu se tak bude expremiér věnovat tématu, který je součástí jeho práce v bruselské exekutivě. "Budu hovořit o lisabonské strategii," uvedl. Tímto termínem se označuje ambiciózní cíl, který měl do roku 2010 učinit z Evropské unie nejvýkonnější ekonomiku na světě při udržení sociálních a ekologických priorit. Ukázalo se ale, že takové vyhlídky jsou příliš optimistické. Lídři EU včetně Špidlova nástupce Stanislava Grosse se proto na dnešním summitu v Bruselu dohodli na skromnějších a reálnějších cílech. Na sjezd ČSSD byl pozván i Špidlův předchůdce v čele vlády a strany Miloš Zeman, který se ale do Brna nechystá.

Velvyslanec USA Cabaniss hovořil se Zemanem o politické situaci

Americký velvyslanec William Cabaniss ve středu probíral s bývalým socialistickým premiérem Milošem Zemanem vnitropolitickou situaci v České republice. ČTK to potvrdil expremiér s tím, že ho velvyslanec navštívil na vlastní žádost. O podrobnostech odmítl hovořit s odkazem na to, že zásadně o soukromých návštěvách neinformuje. Koaliční krize, o kterou se zajímají i zahraniční politikové a média, vznikla v Česku v souvislosti se skandálem kolem nejasného financování Grossova bytu a podnikání jeho manželky. KDU-ČSL požaduje Grossovu rezignaci a hrozí, že opustí koalici, zůstane-li premiérem. Zeman je od minulých voleb v důchodu a žije ve staré tvrzi v Novém Veselí na Českomoravské vrchovině.

ED: Politickou situaci mohou vyřešit jen předčasné volby

Současnou politickou situaci provázenou koaliční krizí mohou podle Evropských demokratů (ED) vyřešit pouze předčasné parlamentní volby. Na společné tiskové konferenci ED a zástupců senátního Klubu otevřené demokracie to řekl předseda této strany Jan Kasl. Evropští demokraté by také uvítali, kdyby s nimi začaly spolupracovat další menší strany. "Situace vyžaduje jasné, razantní a důsledné řešení," zdůraznil Kasl. Nejasnosti kolem financování bytu premiéra Stanislava Grosse, podnikání jeho manželky Šárky i to, že se další lidé staví do role mravokárců a sami mají resty, jen vede k růstu preferencí KSČM, uvedl předseda ED.

Senát chce změnu právní ochrany lidí bez právní způsobilosti

Soudy by podle Senátu neměly být nuceny určovat lidem, u nichž rozhodují o zbavení právní způsobilosti, opatrovníky jen z řad advokátů. Soudy tak měly rozhodnout v případě, že by si člověk opatrovníka sám nevybral. Senátoři také odmítli zkrátit maximální dobu, na kterou může soud nařídit vyšetřování duševně chorého člověka ve zdravotnickém zařízení, ze tří měsíců na šest týdnů. Podle Senátu by to mohlo ohrozit kvalitu lékařského posudku. Novelou občanského soudního řádu se tak bude muset znovu zabývat Poslanecká sněmovna. Předlohu vypracovaly poslankyně Zuzka Rujbrová, Marie Rusová (obě KSČM) a Hana Orgoníková (ČSSD). Poslankyně chtějí dosáhnout toho, aby i člověk, který je duševně nemocný a není schopen sám hájit svá práva, měl tato práva zajištěna kvalifikovaným zastoupením.

Senát odmítl registrační pokladny

Senát ve středu zamítl návrh zákona, který počítá se zavedením registračních pokladen s fiskální pamětí od 1. ledna 2007. Horní komora soudí, že zákon by mohl být zničující pro některé malé podnikatele. Pochybuje také o tom, že povede k vyššímu výběru daní. Dnešní verdikt Senátu může ještě změnit sněmovna, kam předlohu senátoři vracejí a která již normu jednou schválila. Ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD) zákon předkládal s tím, že registrační pokladny přispějí k zamezení daňových úniků, neboť evidují platby v hotovosti. Sobotkův úřad tvrdí, že roční výnosy ze zavedení pokladen by činily asi miliardu korun. Senát zákon zamítl především hlasy zástupců ODS, menších stran a nestraníků. Ze 74 přítomných bylo proti 50 senátorů.

Vyšetřovací komise sněmovny mají jednat veřejně, Senát souhlasí

Zasedání vyšetřovacích komisí Poslanecké sněmovny budou zřejmě v budoucnu zpravidla přístupná veřejnosti. Nyní se občané zasedání komisí nemohou účastnit vůbec. Se změnou počítá novela pravidel jednání sněmovny, kterou ve středu přijal Senát. Pokud předlohu podepíše také prezident Václav Klaus, občané budou moci přímo sledovat schůze komisí tak, jako například schůze výborů dolní komory. Předloha však počítá s tím, že vyšetřovací komise by mohla ze svého jednání vykázat veřejnost v případech, pokud by jednala o tajných věcech souvisejících s obranou či bezpečností státu nebo jinou závažnou utajovanou skutečností. Komise by mohla své jednání nebo jeho část uzavřít, pokud by se na tom usnesla na návrh kteréhokoli ze svých členů. V případě využívání této praxe by tak veřejnost měla nadále k dispozici jen průběžné a závěrečné zprávy o výsledcích práce komisí nebo kusé neoficiální informace, které proniknou do médií. Zpřístupnění schůzí navrhla skupina poslanců ODS v čele s Martinem Římanem.

Omezením náhrad zákonodárců se bude zabývat rozpočtový výbor

Sněmovní rozpočtový výbor bude v nadcházejících týdnech zkoumat, které náhrady zákonodárců by se daly omezit. S návrhem přišel předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek. Navrhuje například zrušit bezplatnou leteckou dopravu po republice a přiznat členům parlamentu stejné diety, na jaké mají nárok ostatní zaměstnanci při cestách do zahraničí. Sněmovna ve středu předlohu propustila do druhého čtení. Právě omezení diet zákonodárců bude zřejmě jedním z kontroverzních bodů. Nyní poslanci dostávají 2,5násobek běžných diet a mnozí z nich si myslí, že by to tak mělo zůstat. Tvrdí, že reprezentují Česko, a neměli by v zahraničí budit dojem chudých. Jako nesystémové označila krácení diet i vláda. Další omezení by se týkalo funkcionářů parlamentních komor, kteří využívají služební automobil s kartou na benzin a současně berou cestovní náhrady, jež se podle vzdálenosti bydliště pohybují od 18.600 do 27.900 korun měsíčně. Podle Kalouskova návrhu by si museli vybrat - buď budou dál používat kartu a z cestovních náhrad jim zůstane jen 15 procent, nebo si nechají plné náhrady a vzdají se karty na benzin.

Senát chce širší zmírnění podmínek pro čerpání plné mateřské

Rodiče by měli mít podle Senátu možnost dávat své dítě do mateřské školy až na 80 hodin měsíčně, aniž by ztratili nárok na mateřský příspěvek. Senátoři ve středu v tomto duchu navrhli rozšířit novelu zákona o státní sociální podpoře, jejíž autoři navrhli ponechat plnou mateřskou v případě, když dítě bude chodit do mateřské školy až na čtyři hodiny denně. V současnosti je tato lhůta omezena na pět dní v měsíci. Novelou se nyní bude znovu zabývat Poslanecká sněmovna. Rozšíření lhůty má podle senátorky ODS Aleny Palečkové umožnit zejména matkám, aby se mohly vrátit do zaměstnání a udržovat si svoji kvalifikaci. Mnohým matkám, například z řad lékařek či právniček, by to umožnilo vrátit se do práce třeba na celý jeden den v týdnu.

Senát beze změn podpořil novelu, která má zrychlit adopce

Zrychlení adopcí, které má přinést stručná novela občanského soudní řádu, ve středu senátoři beze změn podpořili. Novela ukládá soudům, aby přednostně a co nejrychleji rozhodovaly o tom, zda je k osvojení dítěte nutný souhlas biologických rodičů. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Václav Klaus. Rychlejší práce soudů má podle autorů novely z řad poslanců KDU-ČSL přispět k tomu, aby se malé děti dřív dostaly do náhradních rodin, a nemusely prožít mládí v ústavech. Autoři novely uvedli, že například v roce 2001 bylo osvojeno 545 dětí a žádostí o adopci bylo 2100. V tomtéž roce přitom rozhodnutí soudů poslalo do ústavů 2130 dětí. Ředitelka Nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová již dříve ČTK řekla, že biologičtí rodiče často blokují možnost poslat dítě do náhradní rodiny. Dítě je pak v ústavu až do dospělosti. "I když je o děti v ústavech velmi dobře postaráno, lásku a rodinné zázemí jim nejsou schopni nahradit, ač se snaží sebevíc," uvedla. Připomněla také Úmluvu o právech dítěte, podle níž dítě má vyrůstat v rodinném prostředí.

Sněmovna je proti libovolnému počtu přihlášek na střední školy

Žáci základních škol ani nadále nebudou moci podávat přihlášky na libovolný počet středních škol. Novelu, která k tomu měla otevřít cestu, ve středu sněmovna zamítla. Autoři předlohy z řad poslanců ODS navrhovali i některé další změny, například to, aby střední školy mohly, ale nemusely při přijímání studentů přihlížet k vysvědčení dětí na základní škole. Dolní komora novelu zamítla hlasy ČSSD a komunistů. Nový školský zákon stanoví, že v prvním kole se lze hlásit jen na jednu školu. Vadí to nejen některým rodičům, ale i ODS, jejíž poslanci proto uvedenou novelu předložili a navíc si na znění školského zákona stěžovali u Ústavního soudu. Dříve se mohly děti v prvním kole hlásit na jednu veřejnou a zároveň na soukromou či církevní školu. Nejsilnější opoziční strana je přesvědčena o tom, že nynější zákon omezuje právo na vzdělávání, což je v rozporu s Listinou základních práv a svobod. Ministryně školství Petra Buzková (ČSSD) ve středu naopak prohlásila, že kdyby parlament předlohu ODS schválil, vyvolalo by to chaos a na střední školy by se dostalo méně studentů než dnes.

Rath žádá Emmerovou o zásah proti pojišťovnám

Prezident České lékařské komory (ČLK) David Rath požádal dopisem ministryni zdravotnictví Miladu Emmerovou, aby donutila zdravotní pojišťovny dodržovat vyhlášku o platbách za zdravotní péči. Pokud neposlechnou, má podle Ratha do zadlužených zaměstnaneckých pojišťoven poslat likvidátora a na Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP) uvalit nucenou správu. Rath to ve středu řekl novinářům. "Ministerstvo je povinno zjednat nápravu. Pokud by toho nebylo schopno, je otázka, zda plní dobře své úkoly," prohlásil. Rath chce slyšet od ministryně jasný plán kroků, jak donutí pojišťovny platit lékařům a nemocnicím podle cen z vyhlášky. Pojišťovny by podle vyhlášky měly navýšit platby oproti loňsku o tři procenta, navrhují však zařízením původní částky. Ministryně tvrdí, že na navýšení budou mít, protože výběr pojistného stoupne o šest až sedm procent. Pojišťovnám tak podle Emmerové zbude ještě částka na pokrytí dluhů. Pojišťovny s Emmerovou nesouhlasí.

Pojišťovny: Povinné ručení podraží, rostou náklady na odškodnění

Ceny povinného ručení budou v České republice v dalších letech postupně růst, neboť jsou ve srovnání se sazbami v západoevropských zemích EU stále zhruba poloviční. Vyplývá to z ankety ČTK mezi pojišťovnami. Ty zatím netuší, zda sazby povinného ručení změní pro příští rok. Hlavním důvodem růstu by mohly být především vyšší nároky na odškodnění klientů. "Sazby povinného ručení budou v budoucnu muset globálně doznat dalšího navýšení," uvedl generální ředitel pojišťovny UNIQA Marek Venuta. Požadavky na náhrady škod se podle jeho slov v Česku zvyšují, i když jsou stále nižší než v zemích na západ od českých hranic.

Kinský u krajského soudu neuspěl, pozemky na Kladensku nedostane

František Oldřich Kinský nedostane zpět pozemky v obcích Jarpice a Šlapanice na Kladensku. Pravomocně o tom ve středu v odvolacím jednání rozhodl Krajský soud v Praze. Je to již osmý spor, v němž byl Kinský u soudů v Česku neúspěšný. Senát nevyhověl Kinského odvolání proti srpnovému rozhodnutí Okresního soudu v Kladně, který zamítl jeho žalobu na určení majetku v obou obcích již několikrát. Krajský senát však rozsudky vždy zrušil a vrátil k novému projednání. "S rozsudkem nejsem spokojený. Budu se o celou věc prát dál. Ještě musím zvážit, zda se rozhodnu pro dovolání nebo ústavní stížnost," uvedl právní zástupce Kinského Jaroslav Čapek, který před začátkem líčení podal bezúspěšně stížnost na předpojatost všech členů senátu. Zdůvodnil to zásahy ze strany státu a vyjádřeními členů vlády k tomuto případu. Pokud by neuspěl s možným dovoláním u Nejvyššího soudu, obrátí se prý se žalobami k evropskému tribunálu ve Štrasburku. "Rozhodnutí je takové, jaké je, jsme spokojení. Uspěli jsme bez nákladů na advokátní poradny, takže se rozhodně nezlobíme," radoval se po vyhlášení rozsudku starosta Šlapanic Karel Löwe. "Pan Kinský přišel se svoji žádostí o navrácení majetku pozdě. Kdyby vše bylo podle zákona, tak mu pozemek v aleji z Budeniček do Zlonic bez problémů vrátíme," dodal starosta.

Odsun sudetských Němců byl správný, soudí více než polovina Čechů

Více než polovina Čechů si myslí, že odsun sudetských Němců na základě poválečných Benešových dekretů byl spravedlivý. Dvě třetiny lidí také zastává názor, že Benešovy dekrety by měly platit i nadále. Jen sedm procent Čechů by je zrušilo. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Obdobně skončily i ankety provedené v uplynulých letech. Podle pětiny dotázaných byl sice odsun německého obyvatelstva z českých zemí nespravedlivý, ale za minulostí by se měla udělat tlustá čára, aby nezatěžovala současné vztahy. Jen zhruba pět procent Čechů by se za odsun Němců omluvila. Ještě méně, tři procenta občanů, by bývalé osadníky pohraničí odškodnila. Benešovy dekrety ze 40. let minulého století se netýkaly jen Němců, ale i Maďarů. Dokumenty rozhodly o rozdělení zemědělského majetku, zbavil majetku ty, kteří v minulosti získali německé nebo maďarské občanství a další dekret umožnil konfiskaci jejich veškerého majetku. Československo tehdy opustilo kolem tří milionů Němců a 30.000 Maďarů.

Lichvářka z Bílovce na Novojičínsku stráví ve vězení 2,5 roku

Na 2,5 roku poslal ve středu novojičínský okresní soud do vězení devětašedesátiletou Helenu Klinkovskou z Bílovce na Novojičínsku. Uznal ji vinnou z lichvy a vydírání. Za nepřiměřeně vysoké úroky půjčovala peníze především v rámci romské komunity. Vydělala téměř 500.000 korun. Navíc vydírala svědky a vyhrožovala jim likvidací, pokud budou svědčit proti ní. K soudu ve středu Klinkovská nepřišla. V současné době je ve vězení. Kvůli lichvě ji stejný soud udělil stejný trest už loni v červnu. Odvolací senát ostravského krajského soudu ale trest o půl roku zmírnil. Ve středu okresní soud původní rozsudek zrušil a udělil nový souhrnný trest. Odsouzená Klinkovská se k rozsudku vyjádří až jí do věznice doručí jeho písemnou verzi. Její právník s rozhodnutím senátu příliš spokojený nebyl. Podle něj jde o komplot a mstu ze strany konkurenční rodiny. Zpochybnil navíc práci policie, která podle něj postupovala nestandardně. Státní zástupce si ponechal lhůtu na rozmyšlenou.

Jméno patriarchy Jana Schwarze zmizí ze seznamu agentů StB

Městský soud v Praze ve středu nařídil ministerstvu vnitra odstranit jméno patriarchy církve československé husitské Jana Schwarze ze seznamu spolupracovníků StB. Už v roce 1994 přitom soud rozhodl, že Schwarz je v seznamu veden neoprávněně. Před jedenácti lety se však nedomohl výmazu svého jména z takzvaného registru svazků. Zatím jeho krycí jméno Cyril lze najít v seznamu zveřejněném ministerstvem vnitra na internetu i v jeho tištěné podobě. V příslušné kolonce je však odkaz upozorňující na rozsudek soudu. Schwarzovu elektronickou registraci musí vnitro odstranit do 30 dnů. Z papírových seznamů, které ministerstvo vydalo, ji již odstranit nejde. Pokud by však vyšly seznamy nové, jeho jméno v nich už nebude. Z registrů svazků vyplývá, že Schwarz byl v březnu 1987 zaveden jako kandidát tajné spolupráce. Kategorie označuje osoby, u kterých StB zvažovala možnou spolupráci. Tito lidé o zájmu bezpečnosti většinou ani nevěděli. V říjnu téhož roku již ale byl veden jako agent, tedy zkušený informátor StB. Celý svazek byl zničen v lednu 1989. "Nevím jak jsem se v seznamech ocitl," řekl patriarcha ČTK. Podle něj byl pod neustálou kontrolou a několik let dokonce nesměl pracovat v kolektivu. Do kontaktu s bezpečností prý přišel v době, kdy byl vězněn na Borech. "Nikdy jsem ale nepodepsal vědomou spolupráci," řekl Schwarz.

Na Labi v Ústí platí pohotovost, plavba i přívozy stojí

Hladina Labe v Ústí nad Labem dosahovala ve středu odpoledne výšky 537 centimetrů, tedy sedm centimetrů nad hranici druhého povodňového stupně, pohotovosti. Kvůli vysoké vodě stojí říční plavba. Od soboty nejezdí ani přívoz mezi českým Hřenskem na Děčínsku a německou obcí Schöna. "Hladina musí klesnou na pět metrů, abychom říční turistickou stezku otevřeli," řekla ve středu ČTK mluvčí severočeské cizinecké policie Eva Hauková. Uzavřen je také přívoz na Litoměřicku. "Voda by měla ve čtvrtek klesnout v Ústí na hranici 530 centimetrů," řekla ČTK dispečerka Povodí Labe. Osobní automobily a kamiony do výšky čtyř metrů již mohou projíždět po silnici pod Benšovým mostem v krajském městě. Vyšší vozidla musí při cestě z Prahy do Děčína odbočit v Lovosicích na Teplice. "Spodní část silnice je stále zaplavena, voda musí klesnout pod 530 centimetrů, aby byla celá komunikace průjezdná," uvedl dispečer ústeckých strážníků.

Dva čeští horolezci utrpěli v Tatrách vážná zranění

Vážná zranění utrpěli ve středu ve Vysokých Tatrách dva čeští horolezci při túře na Jehněčí štít. Čtyřiačtyřicetiletý muž z Příbrami si při pádu zlomil ruku a poranil plíce a žebra a jeho dvaadvacetiletý partner si zřejmě zlomil bederní páteř. ČTK to řekl mluvčí Letecké záchranné služby společnosti Air Transport Europe z Popradu Pavol Svetoň. K neštěstí podle mluvčího došlo na jižní stěně směrem od Červené dolinky, přičemž horolezci vypadli z prvního stanoviště, které se nachází asi 40 metrů nad terénem. Pomoc ke zraněným horolezcům přivolali jejich kolegové, kteří s nimi byli na túře, informoval Svetoň.

Polárník Sůra vyzkoušel v mrazicím skladu výstroj pro Severní pól

Pobytem v mrazicím skladu v Jirnech u Prahy ve středu vyvrcholily přípravy polárníka a cestovatele Václava Sůry na dubnovou lyžařskou expedici k Severnímu pólu. Při teplotě minus 26 stupňů Celsia vyzkoušel svoji speciální výstroj, která by však neměla zklamat ani při výrazně nižších teplotách. K Severnímu pólu vyrazí na lyžích jako čtvrtý Čech v historii. Jeho speciální spací pytel, palcové rukavice, bundy a další doplňky oblečení by měly vydržet při extrémních teplotách až minus 48 stupňů. Speciální polární boty, které již mohl vyzkoušet při dřívějších expedicích, by měly ochránit dokonce před mrazem 84 stupňů. Sůra si na dnešní zkoušku přinesl i vlastnoručně vyrobený speciální obal na videokameru i s rukávem, který umožňuje ochránit techniku a zároveň filmovat i při krutých mrazech. Právě nadměrná vlhkost i mrazy jsou největším nepřítelem polárníkovy techniky, proto si je na noc ukládá do spacího pytle.

Darjanin: Český pavilon na výstavě Expo 2005 se liší od jiných

Český pavilon na světové výstavě Expo 2005 se výrazně odlišuje od ostatních národních pavilonů. Je o tom přesvědčen generální komisař české účasti Vladimír Darjanin. Proto už s napětím očekává první návštěvníky a je zvědav, jak budou na českou interaktivní Zahradu hudby a fantazie reagovat. Expo 2005 v japonské prefektuře Aiči začne ve čtvrtek slavnostním ceremoniálem, dveře výstaviště se pro veřejnost otevřou o den později. "To, abychom byli jiní, se nám povedlo. Něco podobného jinde nemají. Jak to všechno bude fungovat, budeme moci říci po otevření," řekl ve středu Darjanin v telefonickém rozhovoru s ČTK. Fasádu pavilonu zdobí 30.000 dřevěných bodlin, které podle Darjanina ladí s nedalekým lesíkem, na nějž pomyslně navazují. Komisař, který se byl podívat v pavilonech jiných zemí, podotkl, že už vstup do českého pavilonu je odlišný. "Vchází se jakousi mušlí a člověk se ocitne v prostředí, kde jsou hudební nástroje. Například varhany a klavír vydávají zvuk, jako když jsou ponořeny ve vodě," řekl. Interiér má evokovat dětství a vybízí k hrám. Autory budovy jsou například výtvarníci Petr Nikl a Barbora Škorpilová či režisér Jan Hřebejk. Autorem souborného díla je Jiří Černý.

Ceny Thálie budou předány v předvečer Světového dne divadla

V předvečer Světového dne divadla - v sobotu 26. března budou v Národním divadle v Praze předány ceny Thálie. Nominace ve čtyřech kategoriích se týkají 13 scén, z nich pěti mimopražských. Pětkrát zabodovalo Národní divadlo v Praze (ND), třikrát plzeňské Divadlo J.K.Tyla. Moderátorkou večera bude brněnská herečka Zdena Herfortová. V přímém přenosu nabídne předávání cen Česká televize. Světový den divadla se z rozhodnutí Mezinárodního divadelního ústavu od roku 1961 slaví vždy 27. března na paměť zahájení přehlídky Divadlo národů v Paříži. Všude na světě při této příležitosti zazní poselství francouzské režisérky Ariane Mnouchkineové.

Podle rozhodnutí členů čtyř porot byli na Thálie nominováni například Vanda Hybnerová za roli Catherine v Auburnově hře Důkaz v pražském Divadle v Řeznické, Richard Krajčo jako Richie v Penhallově dramatu Láska a porozumění na jevišti pražského Divadla Ungelt či Boris Rösner za titulní roli v Moliérově Lakomci v Národním divadle v Praze, který tento týden převzal za svůj výkon cenu Alfréda Radoka.

V činoherním oboru se dále v nominacích objevila Jitka Smutná za roli Pokladní v Sigarevově hře Černé mléko (Národní divadlo Praha), Markéta Tallerová za výkon v Ibsenově hře Když my mrtví procitneme (Divadlo F. X. Šaldy Liberec) a Alois Švehlík. Ten exceluje ve hře Ernsta Jandla Z cizoty v pražském Divadle Na zábradlí, která právě získala Radokovu cenu, titul Inscenace roku a režiséru Janu Nebeskému vynesla vavřínový věnec.

Operní porota upozornila na výkony Lívie Ághové (Dvořákův Dimitrij, Státní opera Praha), Kataríny Jorda Kramolišové (Belliniho Norma, Slezské divadlo Opava), Petra Straky (Janáčkova Její pastorkyňa, Národní divadlo Brno) a Dalibora Tolaše (Wagnerův Bludný Holanďan, Divadlo J. K. Tyla Plzeň).

V oboru baletu a pantomimy jsou v nominacích Nikola Márová a Zuzana Susová (za výkony v Adamově Giselle, pražské ND) a Charlotta Öfverholmová jako Lola v představení Lola and Mr. Talk v pražské Arše. Z jejich mužských kolegů pak Miroslav Hradil (Malý pan Friedemann, Divadlo J. K. Tyla Plzeň), Richard Kročil (inscenace D.M.J. 1953 - 1977, brněnském ND) a Michal Štípa (Giselle, ND Praha). V muzikálovém a operetním oboru mají naději Petra Janů (Tři mušketýři, Divadlo Broadway Praha), Daniela Šinkorová (Kabaret, Divadlo J. K. Tyla Plzeň), Jaromír Meduna (Mam'zelle Nitouche, Divadlo ABC Praha) a Dušan Vitázek (Hair, Městské divadlo Brno).

Hlaváč vydal životopis hudebníka Pavla Žalmana Lohonky

Novou životopisnou knihu Ráno bylo stejný ve středu v Brně představil folkový hudebník Pavel Žalman Lohonka. Muzikantovy paměti sepsal publicista Jan Hlaváč. Kniha vznikala podle Žalmana asi čtyři až pět let. "Sedávali jsme v hospodě a já jsem mu to vše vyprávěl na kazety prakticky od dětství až po současnost. Honza to pak zpracoval do povídek," řekl ČTK Lohonka. "Samozřejmě to nešlo hned. Například jsem si musel dát víno nebo kořalku. Teprve pak jsem si vzpomněl třeba na některé detaily z dětství," popsal. V knize prý hodně poodhaluje svou duši a nitro. Naznačují to poněkud tajuplné názvy kapitol jako Cesta uhlákem, Jak jsem sestrojil Havrana či Svatby a pohřby. Proces tvorby knihy prý podle Hlaváče vznikl klasicky - vyprávěním historek o ženách v restauraci u piva. To přešlo v knižní zpověď. "Ta kniha spíše než memoárová je beletristická. "Z jeho života jsme hledali okamžiky, které mají buď dobrý nebo špatný konec, aby to šlo pointovat," popsal Hlaváč. Knihu prý napsal tak, aby byla čtivá i pro toho, kdo Lohonku vůbec nezná.

Koller po zranění opět trénoval

Optimisticky vypadá možnost, že se v sobotním kvalifikačním utkání fotbalové reprezentace proti Finsku objeví útočník Jan Koller. Dvoumetrový fotbalista se ve středu v podvečer poprvé objevil na tréninku českého mužstva a po půlhodinovém výklusu odcházel spokojen: natažený stehenní sval ho zatím netrápí. Kollerova účast se očekávala už na dopolední přípravě, ale to měl fotbalista ještě nařízen klid na lůžku. Za tréninkem na Strahov tak nakonec vyrazilo jen dvacet hráčů. Na míč musel ještě zapomenout René Bolf, který kvůli nataženým zadním stehenním svalům jen vyklusával okolo trávníku. Původně měl být uzavřen médiím i fanouškům až odpolední trénink, ale nakonec trenér Karel Brückner znepřístupnil i první dnešní fázi.

Hokejista Hubáček kvůli surovosti ve Zlíně vynechá pět zápasů

O pět extraligových zápasů přijde vítkovický hokejista Petr Hubáček, který v druhém semifinále ve Zlíně udeřil do hlavy ležícího Jaroslava Kristka. Za trest ve hře dostal automaticky zákaz startu v jednom utkání, další čtyři vynechá na základě dnešního rozhodnutí disciplinární komise. Dvakrát si nezahraje obránce ostravského klubu Marek Malík kvůli faulu na Miroslava Okála ve stejném duelu. I on vynechá třetí semifinálový duel automaticky po trestu ve hře, kterým mu rozhodčí udělili. Disciplinární komise mu ve středu ve zkráceném řízení přidala distanc ještě na jeden zápas. Hubáček, jehož zákrok v závěru zápasu odstartoval následné bitky a šarvátky, se stal nejtvrději potrestaným hráčem v letošní sezoně. Stop na čtyři zápasy ve středu dostal i litvínovský obránce Radim Skuhrovec, který krosčekoval v šestém čtvrtfinálovém duelu proti Zlínu u mantinelu útočníka Radka Bonka.

Počasí

Ve čtvrtek polojasno až oblačno, na Moravě a ve Slezsku zpočátku ještě zataženo se slabým deštěm. Teploty 12 až 16 stupňů, na horách kolem 9. Proměnlivý vítr do 15 kilometrů za hodinu.

23-03-2005