Denní souhrn zpráv Zprávy

22-03-2005

Poslanci ČSSD proti předčasným volbám

Poslanecký klub ČSSD nechce řešit koaliční krizi předčasnými volbami. Sněmovní frakce nejsilnější vládní strany se na tom shodla v usnesení, které podpořila výrazná většina přítomných. Řekl to předseda klubu Michal Kraus. Místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal má za to, že usnesení je signálem pro nadcházející sjezd ČSSD. I pro lidovce jsou předčasné volby nejzazší variantou řešení vládní krize, zopakoval předseda lidovců Miroslav Kalousek.

"Je to významný signál pro delegáty sjezdu, aby hledali jiné řešení jako východisko z krize," řekl Kasal ke stanoviska klubu ČSSD. Dotkl se tak požadavku lidovců, aby sociální demokraté odvolali po víkendovém sjezdu z čela vlády premiéra Stanislava Grosse kvůli aféře kolem finančních poměrů jeho rodiny. Kalousek řekl, že pro lidovce je urychlení voleb posledním řešením krize. "O té variantě diskutujeme, určitě to není varianta, kterou preferujeme," konstatoval.

O předčasných volbách jako jednom z možných východisek z nynější krize začala hovořit KDU-ČSL o víkendu. Dlouhodobě po nich volá ODS. Kdyby se chtěli politici k předčasným volbám dopracovat schválením zvláštního ústavního zákona, bez hlasů KSČM nebo ČSSD by to nešlo. "My prostě odmítáme předčasné volby jako řešení současné politické situace," uvedl Kraus.

Předčasné volby si nepřeje ani Unie svobody-DEU. "Náš postoj se nemění - jsme proti. Vůbec se na to netěšíme," řekl ČTK místopředseda unie Svatopluk Karásek. Lidovci trvají na odchodu Grosse z čela vlády, pokud má KDU- ČSL setrvat v kabinetu do konce řádného volebního období. V případě, že Gross neodejde, chtějí začít s koaličními partnery jednat o co nejrychlejším uspořádání předčasných voleb. Podle neoficiálních informací ČTK odhadují někteří vedoucí představitelé KDU-ČSL možnost Grossova odstoupení na 20 procent, zatímco pravděpodobnost předčasných voleb na 80 procent.

Když se ale v klubu ČSSD hlasovalo, kdo je pro předčasné volby, nezvedl podle Krause ruku nikdo. Pak šlo už jen o to, zda přijímat výslovné usnesení o tom, že poslanecká frakce předčasné volby nechce. Výrazná většina se podle Krause přiklonila k názoru, že ano a byla pro.

Někteří sociální demokraté před sjezdem spekulují o tom, že situaci by pomohl vyřešit takzvaný německý model, tedy oddělení funkcí premiéra a předsedy strany. Kraus si to ale nemyslí. "Vzhlížení k německému modelu není příliš reálné," poznamenal Kraus na adresu představy, kterou razí zejména Zdeněk Škromach, Grossův vyzyvatel v boji o vedení strany. Kraus si stále myslí, že současná koalice ještě má šanci. "Pokud zvítězí politický rozum, (koalice) nezkolabuje," dodal.

Sněmovna odložila protikuřácký zákon a přímou volbu prezidenta

Poslanecká sněmovna v nejbližších nejméně dvou týdnech nerozhodne o přijetí zákona, který by zakázal kouření na veřejných místech a omezil prodej tabáku a alkoholu. Nerozhodne ani o zavedení přímé volby prezidenta republiky. Podle očekávání vyřadila obě předlohy z programu schůze, která začala v úterý odpoledne.

Oba zákony chtějí poslanci ještě projednat ve sněmovních výborech a komisích. V případě přímé volby hlavy státu se už několik měsíců nemohou shodnout na tom, jaký konkrétní způsob tohoto výběru prezidenta zvolit. Proto hlasování o novele Ústavy, která by přímou volbu zavedla, opakovaně odkládají.

Naopak už tento nebo příští týden se bude sněmovna věnovat prvnímu čtení vládního návrhu zákona o obecném referendu, který by měl umožnit i rozhodnutí občanů o evropské ústavě. V úterý ale nestanovila, kdy přesně začne o předloze jednat. V programu schůze uzavírá návrh zákona zhruba čtvrtou desítku bodů, takže není jisté, zda to bude už tento týden.

Na příští týden, na čtvrtek 31. března, zařadila sněmovna debatu o závěrečné zprávě své vyšetřovací komise, která se zabývala kauzou Diag Human. Pře s firmou Diag Human zatím Česko stála přes 300 milionů korun a dál hrozí až několikamiliardová škoda. Ve sporu jde o krach obchodu s krevní plazmou. Společnost Josefa Šťávy tvrdí, že o něj počátkem 90. let přišla vinou protiprávního zásahu státu, a domáhá se odškodnění.

Tento týden se bude sněmovna věnovat hlavně druhým a prvním čtením nových zákonů, schvalovat předlohy by měla příští týden. Komunistům se nepodařilo přesvědčit sněmovnu, aby do programu zařadila informace vlády o zpracování zákona o majetkových přiznáních a vývoji finančních vztahů mezi Českem a Evropskou unií. Sněmovna podle očekávání rozhodla, že tento týden nebude jednat v pátek, kdy mimo jiné začíná sjezd vládní ČSSD. Schůze bude trvat nejméně dva týdny.

Šéf Senátu Sobotka z ODS říká "měkké ano" přijetí euroústavy

Předseda Senátu Přemysl Sobotka z opoziční ODS říká přijetí evropské ústavní smlouvy "měkké ano". Řekl to ČTK po setkání s velvyslanci zemí EU a kandidátských států. Tvrdě odmítavý názor na euroústavu podle něho už nemá ani jeho strana, která je považována za největší kritiky tohoto dokumentu.

"Já říkám měkké ano. Tak jako lisabonská kritéria se zdála velmi tvrdá a měla postihovat země, které je nedodržují. Najednou se to dokázalo změkčit. Věřím, že i tato ústava nebude ve svém důsledku tak tvrdá, jak zní," zdůvodnil svůj postoj Sobotka. Poukázal na dohodu o principech reformy Paktu stability a růstu, tedy pravidel rozpočtového hospodaření chránících společnou měnu. Ministři financí zemí EU se dohodli na ulehčujících kritériích pro hodnocení vyššího rozpočtového schodku.

ODS nedávno kritizovala euroústavu kvůli tomu, že by přinesla omezení suverenity země a jejího vlivu v Evropské radě oproti podmínkám z přístupové smlouvy. Razantním kritikem euroústavy je prezident a čestný předseda ODS Václav Klaus.

"V této chvíli je naším úkolem dosáhnout toho, abychom byli rovnoprávným členem unie. Jsme pro liberální Evropskou unii, ne pro unii, která je svázána natvrdo předpisy," uvedl Sobotka.

Před plánovaným referendem o euroústavě chtějí občanští demokraté podle Sobotky lidem vysvětlit klady a zápory této smlouvy. "Chceme vysvětlovat lidem, co vlastně je tato smlouva o ústavě. Abychom nedopadli jako ve Španělsku, kde vlastně hlasovali o dotačních titulech, které dostali z Evropské unie," poznamenal šéf Senátu.

Návrh ODS na jednorázové referendum o euroústavě bude Senát schvalovat na nadcházející schůzi. Pokud bude přijat, sněmovna jej bude projednávat souběžně s vládním návrhem ústavního zákona o obecném referendu. Zatímco ODS chce referendum uspořádat ještě letos, vláda preferuje spojit hlasování s volbami do sněmovny.

Šestiletý hoch spadl v Mostě do řeky Bíliny; pátrání neúspěšné

Šestiletý chlapec spadl v úterý ve 14:30 do řeky Bíliny u čistírny odpadních vod v mostecké čtvrti Chanov. Hoch si se svým o rok starším kamarádem chtěl umýt boty, nejspíš se smýkl a spadl do vody. Mostečtí policisté a hasiči s kolegy z Teplicka prohledávají břehy řeky směrem po proudu, zatím neúspěšně, řekla ČTK mostecká policejní mluvčí. Do pátrání se zapojí i člun.

Syna postrádala matka z chanovského sídliště. Upozornila proto policii, která zorganizovala záchranné práce. Chlapec podle svého kamaráda plaval asi 100 metrů, poté ale zmizel pod hladinou.

V posledních dnech je to už druhá podobná tragédie. V sobotu odpoledne spadl do koryta Podkrušnohorského přivaděče v sídlišti Vinařice v Jirkově na Chomutovsku devítiletý chlapec. Jeho tělo se zatím najít nepodařilo.

Helebrant si za chyby v duelu Sparta - Liberec šestkrát nezapíská

Fotbalový rozhodčí Luboš Helebrant bude tvrdě pykat za chyby v sobotním prvoligovém utkání Sparty s Libercem. Podle komise rozhodčích se dopustil čtyř hrubých chyb a až do konce dubna nebude nasazován. Přijde tak o šest zápasů. Komise Helebrantovi vytkla, že nenařídil dvě penalty proti Spartě. Navíc měl podle funkcionářů vyloučit na každé straně po jednom hráči - libereckého záložníka Karola Kisela a kapitána Sparty Karla Poborského.

Vyhrát musíme nad Finskem i Andorrou, říká Jankulovski

Nic jiného než zisk šesti bodů si před nadcházejícími zápasy s Finskem a Andorrou v kvalifikaci o postup na mistrovství světa 2006 nepřipouští obránce Marek Jankulovski. Ke čtyřicátému utkání za národní tým nastoupí univerzální hráč z italského Udine v sobotu v Teplicích proti Finsku, o čtyři dny později čeká reprezentaci zápas v Andoře.

Finové byli již před začátkem kvalifikace pasováni na černého koně první skupiny a zatím tuto roli plní. V tabulce jsou třetí. "Mají devět bodů, jsou ve hře o postup. Jména příliš neznám, ale jejich hráči nastupují v kvalitních soutěžích, tak špatní určitě nebudou. Ale oba příští zápasy musíme vyhrát," řekl Jankulovski.

Finy podle něj nelze podcenit. "Největším nebezpečím pro nás zřejmě budou rychlé protiútoky, takže bude nutné hrát poctivě v obraně. Máme kvalitní zálohu a útok, nějakou branku určitě dáme, hlavně to chce neinkasovat," uvedl sedmadvacetiletý hráč.

Oba týmy nastoupí v Teplicích oslabeny. Karlu Brücknerovi budou chybět kapitán Galásek, Grygera a pravděpodobně i Koller, Finům kvůli zranění zase záložník Tainio z Auxerre a útočník Forssell z Chelsea. Další středopolař Väyrynen z Heerenveenu si odpykává trest. "Pro nás je to asi menší ztráta. Myslím, že trenér Brückner má možnost vybírat z kvalitnějších náhradníků. Pro soupeře bude těžké nahradit tři opory," tvrdí Jankulovski.

Na reprezentační sraz se hodně těšil. Deset dnů s národním týmem je pro něj prý i odpočinkem. "Uvolním se od italského stresu, dobře zregeneruji a naberu nové síly," uvedl Jankulovski, který za rok odehraje až šedesát zápasů. Jiné jsou i tréninky. "V klubu se vidíme každý den, tady potrénujeme jen několikrát. Jde o to sladit hru, zažít taktické kombinace, pro nás obránce hlavně v hlídání prostorů. Na to je trenér Brückner odborník a vždy nás na soupeře skvěle připraví," prohlásil bývalý hráč Baníku Ostrava.

Švec už trénoval s jednadvacítkou, problémy má ale Jirsák

Slávista Michal Švec se v úterý premiérově zapojil do přípravy fotbalové reprezentace do jednadvaceti let. Univerzální hráč, který může nastoupit na pravém okraji obrany i ve středu zálohy, se do týmu dostal poté, co kvůli svalovým problémům vypadl původně nominovaný obránce Olomouce Roman Hubník. Ten v pátečním utkání evropské kvalifikace s Finskem nebude moci nastoupit.

Trenéry potěšil zlepšující se zdravotní stav Švecova spoluhráče ze Slavie stopera Martina Latky, kterého v minulých dnech trápila viróza. Naopak problémy s achilovkou má královéhradecký záložník Tomáš Jirsák, v úterý nenaskočil ani do jedné ze dvou tréninkových fází.

Vedení týmu věří, že oba hráči budou do pátku fit. "Latka bude určitě v pořádku, ani u Jirsáka by nemělo jít o nic vážného. Mělo by to být v pořádku," řekl ČTK vedoucí mužstva Dušan Fitzel s tím, že trenéři o povolání dalších náhradníků momentálně neuvažují.

Benjamínek Švec, který teprve v sobotu oslavil osmnácté narozeniny, v úterý zažil mimořádně hektický den. Dopoledne se dozvěděl o pozvánce do reprezentační jednadvacítky, vzápětí stačil úspěšně složit zkoušky v autoškole a odpoledne už poprvé trénoval s mužstvem trenéra Ladislava Škorpila.

"Vůbec jsem to nečekal, nikdo mi předtím ani nic nenaznačoval," uvedl Švec na internetových stránkách Slavie. "Nejdřív udělám řidičák a teď tohle. To je skvělé," radoval se Švec, který první gratulaci k nominaci dostal od svého otce.

Stabilní člen reprezentačního týmu do devatenácti let sice je v jednadvacítce úplným nováčkem, ale v pátek proti Finsku v Mladé Boleslavi si možná mezi "lvíčaty" odbude svoji premiéru. Při neúčasti distancovaného Kaufmana a zraněného Hubníka je reálné, že na pravém kraji obrany zaskočí právě on.

Počasí

V Čechách většinou oblačno, místy s deštěm. Na Moravě a ve Slezsku polojasno, přechodně oblačno a déšť jen ojediněle. Odpolední teploty 10 až 14 stupňů, na horách kolem osmi.

22-03-2005