Denní souhrn zpráv Zprávy

20-03-2005

Řeky se pomalu vrací do svých koryt, pomohla studená noc

Hladiny rozbouřených řek pozvolna klesají, toky se vrací do svých koryt. Podle vodohospodářů pomohla zejména studená noc na neděli, která zpomalila tání sněhu. Na Vysočině, kde se zdála situace v sobotu nejkritičtější, platil v neděli ráno třetí povodňový stupeň na třech řekách. Situace by se mohla ještě zkomplikovat v Olomouci, kde Morava, která v noci zaplavila část Litovle, stále stoupá.

Původně přepokládaných sedm metrů zřejmě Labe v Ústí nepřekročí. V pondělí, kdy by měla řeka kulminovat, očekávají vodohospodáři výši hladiny zhruba 660 centimetrů. Zaplavena zůstává silnice u Benešova mostu, která je součástí hlavního tahu Praha-Ústí-Děčín. Vltava v Praze je klidná, platí na ní nejnižší povodňový stupeň.

Chlapce, který spadl v Jirkově na Chomutovsku do koryta Podkrušnohorského přivaděče, se stále nepodařilo najít. Jedinou potvrzenou obětí záplav tak zůstává vodák, který v sobotu na Havlíčkobrodsku utonul v řece Sázavě. Jeho tělo, zaklíněné v kořenech stromů, se stále nepodařilo vyprostit.

Zaorálek: Předčasné volby jedna z možných, ale krajních variant

Předčasné volby jsou jedna z možných, ovšem krajních variant řešení současné situace. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl předseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD). O předčasných volbách jako o jedné z možností se podle něj při jednání poslanců ČSSD již dříve zmínil také premiér Stanislav Gross. Zaorálek však považuje za velmi obtížné, aby se sněmovna na předčasných volbách dohodla. Myslí si ale, že vláda má dobré výsledky a měla by se snažit svůj mandát dokončit.

Lidovci trvají na odchodu Grosse z čela vlády, pokud mají v kabinetu zůstat do konce řádného volebního období. Když Gross neodejde, chtějí začít s koaličními partnery jednat o co nejrychlejším konání předčasných voleb. Dlouhodobě a nejhlasitěji po nich volá ODS. Předseda jejího poslaneckého klubu Vlastimil Tlustý v pořadu televize Prima potvrdil, že podle občanských demokratů je to nejlepší varianta. Soudí, že nejlepším východiskem jsou předčasné volby i pro ČSSD. "Nemáte žádné jiné východisko," řekl místopředsedovi ČSSD a vicepremiérovi Zdeňku Škromachovi. Škromach uvedl, že socialisté se předčasných voleb nebojí, ale neusilují o ně. Na dotaz moderátora, zda lze jednat i o vládě bez Grosse, Škromach řekl, že diskutovat lze o čemkoli. Současně ale označil postoj lidovců za nezodpovědný. Připomněl, že ústřední výkonný výbor strany podpořil Grossovo setrvání ve funkci premiéra. Škromach a Gross se na nadcházejícím sjezdu utkají o místo předsedy strany. Vicepremiér často hovoří o takzvaném německém modelu, tedy o oddělení funkcí premiéra a šéfa strany. Již dříve uvedl, že by po sjezdu jiný předseda ČSSD, tedy případně i on, dokázal lépe vyjednávat s Kalouskem. Úvahu, podle níž by byl Gross předsedou ČSSD a on premiérem, označil za spekulaci. Soudí, že po sjezdu bude třeba jednat nejen s koaličními partnery, ale i s opozicí.

Kdyby se strany chtěly předčasných voleb dopracovat schválením zvláštního ústavního zákona, muselo by ve sněmovně takovou normu podpořit nejméně 120 poslanců. ODS a KDU-ČSL ale mají dohromady jen 78 hlasů.

Lucembursko navrhlo nový kompromis pro reformu Paktu stability

Lucembursko, jež předsedá Evropské unii, předložilo v neděli ministrům financí 12 zemí eurozóny nový návrh reformy Paktu stability a růstu, tedy pravidel rozpočtového hospodaření zemí se společnou měnou. Navržený kompromis počítá s prodloužením lhůty pro stlačení rozpočtového schodku pod stanovenou mez z jednoho na dva roky pro státy dotčené hospodářskými potížemi, případně by se lhůta mohla ještě prodloužit. Na reformě paktu se ministři financí nedokázali dohodnout na řádném zasedání 8. března.

Česko podle ministra Bohumila Sobotky pokládá návrh za přijatelný kompromis. "Pakt bude mít (i po reformě) smysl, protože pravidla zůstávají, pouze se mění postup při ukládání sankcí za jejich porušení," řekl ČTK. Upřesnění mantinelů podle ministra neohrozí jednotnou měnu. "Změkčení paktu se ČR ani v příštím období netýká. Nejsme zemí, která by byla v hospodářských potížích. Předpokládáme, že naše ekonomika poroste rychleji než průměr eurozóny," řekl. Pro Prahu zůstane závazný konvergenční program jako cesta ke splnění kritérií pro přijetí eura k roku 2010. "Toto za nás reforma paktu neudělá. Pro nás platí cíl udržitelně snížit deficity pod tři procenta (do roku 2008) a až poté budeme moci zohlednit například náklady penzijní reformy. Reforma paktu nepřinese žádné změkčení naší rozpočtové politiky," ujistil. Česka by se nemělo dotknout ani případné změkčení v podobě menšího zřetelu na druhé kritérium paktu, tedy veřejný dluh do 60 procent HDP. Veřejný dluh v ČR totiž dosahuje 37 procent a Sobotka předpokládá, že ČR stanovenou mez ani v příští dekádě nepřekročí, respektive HDP poroste rychleji než zadlužování.

Benešová: Postup v kauze Mlynář byl neetický a možná i nezákonný

Postup Městského státního zastupitelství v Praze v kauze ministra informatiky Vladimíra Mlynáře (US-DEU) odporuje etice a mohla jím být porušena i část zákona o státním zastupitelství. V telefonickém rozhovoru v diskusním pořadu České televize to řekla nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová. "Nemůže dojít k situaci, kdy dotyčný budoucí obviněný se dozví, že je obviněn, z novin... Odporuje to nejen etickému kodexu státního zástupce, ale mám za to, že byl porušen i paragraf 24 zákona o státním zastupitelství," řekla v ČT Benešová. Chce proto věc prověřit.

Ministr se o chystaném obvinění dozvěděl z médií. Údajně má být stíhán v souvislosti s převodem peněz ze státního rozpočtu do společnosti Testcom servis, s.r.o.

O tom, že policie dostala pokyn ministra obvinit, informoval média státní zástupce Jan Karabec. Později zastupitelství médiím sdělilo, že se tak stane do 5. dubna. Podle Benešové je Karabec mladý státní zástupce, který zřejmě nemá dostatečné zkušenosti.

"Nejde o uřeknutí jednoho mladého státního zástupce. I zkušený mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze pan (Martin) Omelka ve čtvrtek uvedl, že budu obviněn," kritizoval ministr Mlynář v ČT postup zastupitelství. Podle náměstkyně městského státního zástupce Marcely Kratochvílové Karabec jen potvrdil informaci, která byla již známa. "Nemám žádné takové poznatky, že by mohla uniknout od nás," uvedla.

Mlynář dnes zopakoval, že obvinění stále neobdržel a neví, co je jeho obsahem. Až dorazí, je připraven podat proti němu stížnost. Bude-li zamítnuta, zváží demisi. Už také podal trestní oznámení pro pomluvu a křivé obvinění na bývalého zaměstnance ministerstva Milana Nováka, který na něj trestní oznámení podal. Upozornil také na to, že společnost Testcom servis skončila své působení v kladných hodnotách. "Na založení společnosti bylo vloženo 7,5 milionu korun, na účtu nakonec zůstalo 7,9 milionu," upřesnil ministr. Dodal, že společnost nebyla soukromá. "Je plně pod kontrolou státu a zapsal ji krajský obchodní soud," řekl. Založením společnosti Testcom servis Mlynář pověřil výzkumný ústav Testcom, který podléhá přímé kontrole státu. Příspěvkové organizace ministerstev ovšem podle zákona nesmějí soukromé společnosti s ručením omezeným zakládat ani financovat. V únoru 2004 se Mlynář na požadavek ministerstva financí rozhodl Testcom servis zrušit.

Poslanci posoudí novelu o zápisu vlastnictví do katastru

Poslanci ODS chtějí zamezit takzvaným "obstrukčním spekulantům" ve vydírání majitelů nemovitostí a pozemků. Novelu zákona o zápisu vlastnictví do katastru nemovitostí, která má spekulantům v jejich činnosti zabránit, bude na březnové schůzi v prvním čtení projednávat sněmovna. Spekulanti pracují tak, že zpochybní majetkový vztah k třeba jen malé části pozemku, čímž způsobí značné zpoždění vkladového řízení. Po zájemci o zápis pak požadují peníze za stažení žaloby. Schůze bude zahájena v úterý 22. března.

"Než soud případ prošetří, nemůže katastrální úřad zapsat nového vlastníka do katastru nemovitostí," tvrdí předkladatel novely poslanec ODS Miloš Patera. Upozornil na to, že tyto účelové žaloby o určení vlastnictví, které mají zablokovat převod práv na katastrálním úřadu, jsou zneužívány čím dál častěji. Cílem novely je proto zrychlení vkladového řízení a vyloučení vlivu spekulantů. "Zjednodušeně řečeno, soud by měl ihned vydat předběžné opatření, které vkladové řízení nezablokuje na dlouhou dobu. Vzhledem k obratnosti obstrukčních spekulantů při protahování řízení jsou zaznamenány případy, které jsou vedeny i několik let," informoval Patera.

"Nejsme oprávněni posuzovat, zda mají žalující pravdu, či ne. To přísluší jen soudu. Samozřejmě lze tohoto postupu zneužít. Je to způsob, jak někomu znepříjemnit nakládání s majetkem. Podání této žaloby stojí pouze 1000 korun. Kdyby to byla procenta z ceny nemovitostí, možná by si to mnozí rozmysleli," řekla již dříve ČTK ředitelka Katastrálního úřadu pro Karlovarský kraj Jitka Stoklasová.

Patera je přesvědčen, že novela zákona parlamentem projde bez větších problémů. Jiný názor má ale vláda. Soudí, že návrh zákona nepřispívá k posílení právní jistoty občanů. Jeho přijetí by nutně vedlo ke zpochybnění spolehlivosti skutečností zapisovaných do katastru nemovitostí, tvrdí ministři. Vláda se také obává, že by návrh ve svém důsledku mohl vést ke zvýšení administrativy u správců daně z převodu nemovitostí spojené s vracením již zaplacených daní z převodů nemovitostí.

Německý nedělník analyzuje Klausovo odmítání euroústavy

Odmítavým postojem českého prezidenta Václava Klause k evropské ústavě a další evropské integraci se zabývá komentář nedělníku Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung. Ve vzájemném pojímání Čechů a Evropanů z EU se v malém odehrává totéž co ve vztazích mezi Evropou a USA, napsal list. Tak jako by Evropané volili Johna Kerryho a Američané si zvolili George Bushe, tak přispívají Češi ke zklamání Evropanů z EU, když dávají přednost kritikovi EU Václavu Klausovi před Václavem Havlem, uvedl deník. A podotkl, že Klausova obliba stoupá od chvíle, kdy přišel na Hrad.

V EU si začínají dělat o Čechy obavy. Mezi politiky z deseti nových členských zemí je Klaus nejostřejší a nejjednoznačnější odpůrce ústavy Evropské unie. Co paměť sahá, jen Margaret Thatcherová se svého času vyslovila stejně nekompromisně proti maastrichtskému projektu federalizované EU.

Hádankou, jak to, že nikoliv euronadšený, ale přece jen eurooptimistický národ více důvěřuje nejprominentnějšímu odpůrci euroústavy než kterémukoliv z proevropských pražských politiků, se zabývají čeští i zahraniční politologové, uvedl nedělník. Člověk se možná přiblíží k řešení, když vezme v úvahu, že tato důvěra se vztahuje na charakter, nikoliv na Klausovy politické názory. "Češi si na něm cení to, že prezident své názory nezměnil, ani nezmírnil. Klaus zůstal takový, jaký byl vždycky, jeho názor na Evropskou unii není oportunistický," napsal list. Klaus je přesvědčen, že čím více svobody a otevřenosti systémy mají, tím efektivněji fungují. Tato myšlenka je klíčem k pochopení jeho kritiky zastánců evropské integrace. Ctitel ekonomického liberála Friedricha von Hayeka se obává ztráty svobody dalším přesunem politického rozhodování z demokraticky kontrolovaného prostoru národních států na "postdemokratickou" kontrolu občanům vzdálenou evropskou úroveň.

Podle Římana slevy regulovat není třeba; Schling si myslí opak

Podle místopředsedy hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Martina Římana (ODS) není třeba dál regulovat podmínky pro výprodeje v obchodech, jejichž zpřísnění chce ve vládě prosadit ministerstvo průmyslu a obchodu. Říman v diskusním pořadu televize Nova uvedl, že podmínky na trhu dostatečně upravuje stávající legislativa a chování obchodníků navíc reguluje silná konkurence. Naopak podle člena hospodářského výboru Jaromíra Schlinga (ČSSD) je nutné zvýšit ochranu spotřebitelů před nekalými praktikami obchodníků.

Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban chce ve vládě prosadit přísnější verzi návrhu novely zákona o regulaci reklamy, která má zavést pořádek do výprodejů v obchodech. Legislativní rada vlády původní návrh ministerstva průmyslu a ochodu zmírnila do podoby, která podle Urbana nevnese do problematiky výprodejů nic nového. Vláda již schválení normy dvakrát odložila a znovu o ní bude jednat příští týden ve středu.

Říman s návrhem nesouhlasí. "Spotřebitel má právo být chráněn a největší ochrana každého spotřebitele v tržním hospodářství je to, že na trhu existuje konkurence. A ta konkurence v maloobchodě je dnes tak silná, že spotřebitel, když se spálí jednou, tak nemá žádný důvod nechávat se spálit podruhé či potřetí. Jde prostě jinam," uvedl Říman. Upozornil, že v případě schválení přísnější varianty novely zákona o regulaci reklamy by obchodníci museli umět odhadnout poptávku po zlevněném zboží. "V podstatě to znamená, že obchodník musí vědět, kolik toho prodá, a podle toho se musí zachovat. Ať někdo vysvětlí obchodníkovi, jak má zjistit, jaká bude po zboží poptávka," podotkl Říman.

Naopak Schling míní, že by se podmínky pro výprodeje měly upravit. "Spotřebitel má být nějakým způsobem chráněn proti nekalým praktikám (obchodníků). Proti němu přece stojí zkušení odborníci na reklamu, stojí proti němu silné organizace," prohlásil Schling. Podle něj by dobře nastavená úprava podmínek pro výprodeje mohla spotřebitele ochránit až před několikatisícovými ztrátami.

Obchodníci by podle přísnější verze novely museli s ohledem na očekávanou poptávku zajistit buď dostatek zboží pro celé výprodejové období, nebo by u zlevněného zboží měli uvést jeho množství v jednotlivých prodejnách. Úprava tak má podle MPO zabránit případům, kdy se obchodníci pomocí klamavé reklamy na slevy snaží do svých obchodů přilákat co nejvíce zákazníků.

SVU pro záchranu archivů a pomoc k jejich studiu lidmi z ČR a SR

Pečovat o uchovaní historických dokumentů českých a slovenských spolků ve Spojených státech, umožnit vědcům a studentům z původní vlasti jejich vědecké prozkoumání a pomáhat k rozvoji kontaktů mezi vysokými školami jsou hlavní směry, jimiž chce Československá společnost pro vědy a umění (SVU) přispívat k zachování národního dědictví na obou stranách Atlantiku.

"SVU burcuje ostatní organizace Čechů a Slováků v Americe, aby své materiály ukládaly v archivech," řekl na závěr výroční konference v Miami na Floridě ČTK předseda SVU Miloslav Rechcígl. "Krajanské spolky, včetně politicky zaměřených organizací, bohužel vymírají. Tento proces se podstatně urychlil po roce 1990, kdy spolky ztratily důvod pro svoji existenci," soudí Rechcígl. Jeho společnosti se ovšem tento problém podle něho netýká. "SVU se nepovažuje za krajanskou, ale za profesionální organizaci. Má daleko širší zájmy a je přesvědčena, že je ještě potřeba a že může v ledasčem pomoci," řekl. "SVU je vitální, roste, omlazuje se. Jen loni jsme získali mezi sebe 50 studentů, včetně posluchačů z České republiky a ze Slovenska. Studenti se zúčastňují našich konferencí, ale organizují si i vlastní setkání," uvedl předseda SVU, i když přiznal, že organizace musí svoji činnost mladým lidem přizpůsobit. "Musíme to udělat pro ně zajímavé," připustil.

Čeští a slovenští intelektuálové žijící v USA, kteří tvoří základ SVU, začali mezi sebou vybírat peníze do výpomocného fondu pro vědecké bádání v dokumentech. "Fond umožní studentům a vědcům z České republiky a ze Slovenska, aby mohli přijet pomoci s přípravou jejich inventáře a aby v archivech mohli také studovat. Věříme, že založení fondu ovlivní ostatní organizace," doufá předseda SVU.

Společnost bude dále pomáhat s navazováním a rozvíjením kontaktů mezi univerzitami v původní vlasti a ve Spojených státech, které pak vedou ke studentským výměnám a širší akademické spolupráci. "Kontakty jsou nejdůležitější," řekl Rechcígl, "ale jen tak k nim nedojde. Potřebujete k nim vždy nějaký podnět." Proto SVU věnovala část své konference zvláštnímu sympoziu o akademické spolupráci, jehož se zúčastnili zástupci univerzit jak z ČR a ze Slovenska, tak i z několika států USA. Všichni představitelé vysokých škol, s nimiž na místě hovořila ČTK, označili možnost navázání osobních vztahů s kolegy na druhé straně oceánu za mimořádně významnou a oboustranně výhodnou.

StB začala ničit dokumenty hned po 17. listopadu

Svazky komunistické státní bezpečnosti se ničily hlavně v době, kdy ministerstvo vnitra vedl nyní takřka neznámý František Pinc. Shodují se na tom historik Pavel Žáček a bývalý ministr Richard Sacher. StB po listopadu 1989 zničila desítky tisíc písemností. Šéf slovenského Ústavu paměti národa Ján Langoš v pátek řekl, že za skartaci živých svazků spolupracovníků StB jsou ale odpovědni Marián Čalfa, Ján Čarnogurský a Valtr Komárek. Trojice politiků od 10. prosince 1989 do 15. ledna 1990 ministerstvo vnitra společně vedla. Oficiální rozkaz ke skartaci vybraných dokumentů vydal tehdejší první náměstek ministra vnitra a šéf StB Alojz Lorenz 1. prosince 1989. Dalším rozkazem skartace 8. prosince zastavil.

Ničily se tajné a přísně tajné materiály a živé svazky, to znamená materiály vedené na agenty, kteří v té době pro StB aktivně pracovali. "Je potřebné postupovat tak, aby na útvarech nezůstaly materiály, jež by měly vzhledem k současnému politickému uspořádání kompromitující charakter," uvádělo se mimo jiné v rozkaze.

Pinc ve vládě Ladislava Adamce zastupoval KSČ a do čela ministerstva vnitra byl jmenován 3. prosince 1989. O týden později přešel na rezort paliv a energetiky. Z dokumentů lze podle Žáčka usuzovat, že do jisté chvíle Pinc o skartacích nic nevěděl. Dokumenty o činnosti tajné bezpečnosti však začali její příslušníci ničit ihned po 17. listopadu. Prokop Tomek z Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu řekl, že StB zničila až 70 procent svazků takzvaných nepřátelských osob. Podobně ale naložila s písemnostmi důležitých spolupracovníků. "V době, kdy vnitro vedl takzvaný triumvirát Čalfa, Komárek a Čarnogurský, už byly zásadní dokumenty zničeny," řekl Žáček. Likvidace jednotlivých dokumentů a "dočišťování" ale v menším rozsahu pokračovaly nadále. Podle dřívějšího Sachrova vyjádření tomu napomohla skutečnost, že ministerstvo bylo v té době prakticky bez vedení.

Tehdejší vedení Občanského fóra se ale podle Sachra spíše bálo reakce veřejnosti, kterou by zveřejnění svazků StB mohlo vyvolat. Václav Havel prý tehdy například navrhoval, aby se svazky zapečetily a navždy zůstaly uzamčeny. Proti tomu se ale postavil dnešní ombudsman Otakar Motejl s argumentem, že svazky mohou obsahovat informace o zločinech příslušníků StB. Proto se svazky dále využívaly k lustracím vybraných osob, například kandidátů do parlamentu. Toto rozhodnutí bylo prvním krokem k pozdějšímu přijetí lustračního zákona.

Termín voleb v pražské židovské obci je po dnešku nejasný

Nad termínem a pravidly voleb, které by měly vyřešit rozkol v pražské židovské obci, se po neděli vznáší otazník. Předpokládalo se, že volby se uskuteční v dubnu. Většina z účastníků jednání obce v Městské knihovně se ale přiklonila k názoru, že je třeba ještě pracovat na volebním řádu. ČTK o jednání informoval člen obce Tomáš Jelínek. "Volební řád je zástupný problém. Pan Jelínek chtěl odložit volby, neznámo z jakých důvodů," řekl Jelínkův oponent František Bányai, který obec do předčasných voleb vede. V dubnu ale podle něj volby "určitě nebudou". Jelínek uvedl, že druhá strana sporu, reprezentovaná Bányaiem, v lednu vyhlásila volby, ačkoli volební řád chtěla schválit až dnes. Podle Jelínka však není správné přijímat ho až tehdy, kdy už byly vydány seznamy voličů a různé volební komise pracují, aniž byly schváleny. Shromáždění obce v neděli také volební řád neschválilo, dodal. Většina z účastníků jednání se podle Jelínka shodla na tom, že do něj musí být zapracovány připomínky a volby mohou být vyhlášeny teprve ve chvíli, kdy bude existovat platný volební řád. Lednové vyhlášení voleb bylo tedy nedělním rozhodnutím vlastně anulováno, soudí Jelínek.

Na podzim byla reprezentaci obce vedené Jelínkem vyslovena nedůvěra. "Byl jsem protiprávně zbaven funkce," uvedl Jelínek. Bányaie tehdy zvolila část členů počtem přesahujícím 200 hlasů. Jelínka podpořila v korespondenčním hlasování o důvěře reprezentaci obce třetina ze zhruba 1500 členů. Obě strany tvrdí, že právě jejich postup je legální, že odpovídá stanovám, které druzí naopak vykládají špatně.

Pražská židovská obec je tedy nyní rozdělena na dvě hlavní frakce. Na jedné straně stojí platforma Obec pro všechny, na druhé Koalice kolem předsedy Jelínka. Koalice vydala deklaraci, v níž dosavadní přípravu voleb kritizuje. Jelínek ČTK řekl, že volby by se neměly odkládat. "Ale musí to být volby, které budou garantovat, že na přípravě se budou podílet všechny strany, které v obci jsou," uvedl.

Pithart: Zlepšení vzájemných vztahů má v rukou Bavorsko

Zlepšení politických vztahů mezi Českem a Bavorskem bude možné, pokud německá strana najde způsob, jak kompenzovat hlasování poslanců bavorské CSU v Evropském parlamentu proti vstupu České republiky do Evropské unie. Na česko-německé konferenci v Jihlavě to prohlásil senátor Petr Pithart (KDU-ČSL). Míč je na bavorské straně, řekl. S Bavorskem funguje obchodní výměna i přeshraniční spolupráce, pokud bude navíc politicky zaštítěna, bude ještě lepší, domnívá se. Podle mnichovského novináře Michaela Franka však současný postoj bavorské vlády odráží vnitrobavorské i vnitroněmecké problémy, které pak "jdou přes české mantinely".

V Praze se uskutečnil mírový pochod proti válce v Iráku

Zhruba 300 lidí se v neděli v Praze vydalo na mírový pochod na protest proti americké politice v Iráku. Od Václavského náměstí šli k americkému velvyslanectví, kde předali petici určenou americkému prezidentovi a vládě s výzvou k ukončení okupace Iráku. Hlasitým pískáním odsoudili zátarasy před velvyslanectvím, kde hlídkovaly desítky policistů. V oknech úřadu byli vidět vojáci v přilbách a neprůstřelných vestách. Asi po hodině se účastníci pochodu pokojně rozešli.

Pochod a demonstraci na Václavském náměstí zorganizovalo občanské sdružení Mezinárodní mírové fórum. K protestům se připojily také levicové organizace, jejich požadavky byly prakticky totožné. Mezi účastníky byli také Iráčané a Palestinci.

V Praze se objevily billboardy "Stydím se za svého premiéra"

Zhruba třicet velkoplošných billboardů s nápisem Stydím se za svého premiéra se v neděli objevilo na různých místech Prahy. Organizátoři tak chtějí dát najevo nespokojenost s předsedou vlády Stanislavem Grossem. Vadí jim, jak vysvětloval majetkové poměry své rodiny. ČTK to sdělil Filip Humplík, podnikatel v reklamě, který akci pořádá. Billboardy budou viset po dobu jednoho měsíce u pražských hypermarketů a nákupních center nebo na dálničních přejezdech. Za tři tisíce korun organizátoři každému zajistí pronájem a vytištění billboardu s jeho fotografií a jménem společně s prohlášením Stydím se za svého premiéra.

Polárník Sůra bude testovat výstroj před expedicí na Severní pól

Polárník a cestovatel Václav Sůra bude ve středu při teplotě kolem minus 30 stupňů Celsia testovat výstroj před dubnovou expedicí na Severní pól. "Možností není v Čechách mnoho. Budu tábořit v mrazicím skladu firmy REWE v Jirnech u Prahy, kde jsem v minulých letech tábořil s prvním českým pokořitelem Severního pólu Miroslavem Jakešem," řekl ČTK.

Sůra bude zkoušet nerezové termosky, ve kterých si s sebou ponese půl litru kávy a litr čaje. Nápoje si každé ráno uvaří na benzinovém vařiči. Vyzkoušet chce nový péřový spací pytel a rukavice a hlavně kameru s pouzdrem, které ji bude chránit před mrazem. "Chci totiž o této strastiplné cestě natočit dokument," řekl. První zkouškou kamery bude záznam jeho pobytu v "mrazáku".

Sůra se účastnil několika polárních expedic. K pólu vyráží asi za tři týdny s ruskou výpravou vedenou polárníkem a ředitelem Muzea Arktikdy a Antarktidy v Leningradě Viktorem Bojarským. Protože bude čtvrtým Čechem, který se chystá na lyžích severní pól dobýt, žertem říká, že na něj zbyla bramborová medaile. První na lyžích dobyl severní točnu Jakeš v roce 1993. V roce 1996 se tam vrátil a v jeho výpravě byli další dva Češi: Oldřich Bubák a Vilém Rudolf. Oba už měli zkušenosti z polárních končin.

Na kontě už má Sůra několik polárních výprav. V roce 1998 přešel na lyžích Špicberky od východu na západ. V roce 1999 vystoupil se svou devítiletou dcerou na největší grónský ledovec. V Grónsku žil krátce i s eskymáky.

Ceny Anděl získali Aneta Langerová, Dan Bárta a Tata Bojs

Výroční ceny Akademie populární hudby Anděl Allianz 2004 v hlavních zpěváckých kategoriích získali Aneta Langerová a Dan Bárta. Skupinou roku se stali Tata Bojs, kteří společně se svými spolupracovníky zvítězili celkem ve čtyřech kategoriích. Získali také cenu za nejlepší rockové album, nejlepší zvuk a s režisérem Jakubem Kohákem za videoklip Virtuální duet.

Aneta Langerová si odnesla také cenu za objev roku. "Doufám, že tenhle objev, který tady před vámi stojí, do budoucna nezklame," prohlásila při přebírání ceny. Se dvěma soškami ze sálu odešel i Bárta, získal také cenu za skladbu roku; stala se jí píseň On My Head ze soundtracku k filmu Snowboarďáci. Zpěvákem roku se Bárta letos stal již poosmé.

Do Síně slávy letos Akademie uvedla loni zesnulou zpěvačku Zuzanu Navarovou, která se v 80. letech prosadila se skupinou Nerez a poté vystupovala sólově a s kapelou Koa.

Popovým albem roku se letos stala deska Mikrokosmos skupiny Kryštof. Cenu za nejlepší DVD roku získala skupina Monkey Business za DVD Lazy Old Youth Beggars.

Letos poprvé byla také během hlavního ceremoniálu vyhlášena cena v kategorii dance&hip hop, získali ji Moimir Papalescu & The Nihilists za album Analogue Voodoo. Ostatní žánrové ceny již byly vyhlášeny v pátek v ostravském klubu Fabric.

Korupční aféra kolem taxikářských licencí má už 75 obviněných

Korupční aféra spjatá s nezákonným získáváním licence na řízení taxíku má již 75 obviněných, k nimž zřejmě brzy ještě jeden člověk přibude. "Pak zbývá vyslechnout přes desítku svědků a doplnit listinné důkazy," řekla ČTK státní zástupkyně. Vyšetřování bude patrně uzavřeno v červnu.

O případu v lednu informovala Mladá fronta Dnes. Podle ní minimálně 65 pražských taxikářů získalo licenci podvodem, protože k žádostem o ni přikládali zfalšované výpisy ze svých rejstříků trestů. Vedle taxikářů patří k obviněným i bývalá úřednice pražského magistrátu Daniela Siglerová, nyní provozovatelka taxislužby, a zaměstnankyně Ústavu dopravního inženýrství Eva Müllerová. Právě k Müllerové údajně směřovaly od Siglerové a taxikářů desetitisícové úplatky. Byla totiž členkou zkušební komise, která o taxikářských licencích rozhodovala. Za úplatek Müllerová podle MfD taxikářům umožnila, aby si vybrali termín zkoušky a počítač, u kterého test z pravidel silničního provozu a místních znalostí napíšou. U stolu prý měli připravený tahák.

Pro získání licence musí mít taxikáři čistý trestní rejstřík. Ten jim údajně obstarávala Siglerová a taxikář Jiří Kofroň, kteří se podíleli na falšování výpisů z rejstříku. V případu je za korupci stíháno deset lidí, kvůli padělaným rejstříkům 68. Tři obvinění jsou podezřelí jak z úplatkářství, tak z padělání a pozměňování veřejné listiny, upřesnila státní zástupkyně.

Vzhledem k nebývalému rozsahu kauzy předpokládá, že jen seznamování obviněných s vyšetřovacím spisem potrvá celý květen a část června. Očekává, že v červenci by od policie mohl přijít návrh obžaloby.

Neznámý pachatel ukradl dva Špálovy obrazy za 1,25 milionu korun

Zatím neznámý pachatel či pachatelé se v sobotu vloupali do starožitnictví v ulici Milady Horákové v Praze 7 a ukradli dva vzácné obrazy Václava Špály v celkové hodnotě 1,25 milionu korun. První z obrazů byl s motivem selky, druhý se jmenuje Koupání. Pokud budou zloději dopadeni a usvědčeni, hrozí jim až osm let vězení. Špálova díla jsou jedněmi z nejčastěji prodávaných na trhu s uměním. Snad nejvíc falzifikátů z oblasti českého moderního umění se vydává právě za Špálu.

Hrobník odsouzený za smrt na hřbitově neuspěl s dovoláním

Hrobník z pražského vinohradského hřbitova Jan Kříž už nemá žádnou možnost, jak se vyhnout osmiletému trestu za záhadné zmizení padesátileté Aleny Šedivé před dvanácti lety. Nejvyšší soud totiž odmítl jeho dovolání. "Námitky v dovolání byly zjevně neopodstatněné," řekla ČTK mluvčí soudu Marika Komoňová.

Hlavní argumentem Křížova dovolání byla skutečnost, že se tělo Šedivé nikdy nenašlo. "Tělo údajně poškozené se nikdy nenašlo, nebyl předložen důkaz o tom, že je po smrti," namítal Křížův obhájce Miloš Červinka. Nashromážděné důkazy proti Křížovi jsou podle něj pouze nepřímé. "Nejsou způsobilé vytvořit ucelenou představu o tom, co se ve skutečnosti na Vinohradském hřbitově v noci dne 8. dubna 1993 stalo," tvrdí Červinka. Podle něj je za takové důkazní situace nutné se podle zásady v pochybnostech ve prospěch přiklonit k tvrzení podezřelého, že čin nespáchal.

Podle soudů však důkazy o tom, že Kříž Šedivou nejprve nožem zranil a následně usmrtil, existují. Kříž byl odsouzen pouze za ublížení na zdraví s následkem smrti. Úmysl zabít či pokus o znásilnění, jak navrhovala obžaloba, se prokázat nepodařilo. Sám žalobce však tehdy označil případ za jeden z nejkomplikovanějších za posledních deset let. Ani on ale o Křížově vině nepochybuje.

V obci Úterý opět řádil žhář, i když ji hlídá domobrana

V obci Úterý na Plzeňsku, která z obavy před neznámým žhářem zřídila domobranu, v neděli opět hořelo. Od začátku roku vzplály v rekreační obci s více než 400 obyvatel čtyři domy. "Kolem 01:30 někdo rozdělal oheň pod přístřeškem, hlídky ho hned uhasily. Žháře hledá policie, která nasadila psy," řekl ČTK starosta Miloš Říha. Podle něj zapálil pachatel oheň poblíž místa, kde se střídají hlídky. Pokud by si ho domobrana do deseti minut nevšimla, vznikly by opět velké škody.

20. kolo 1. fotbalové ligy

V Brně se diváci gólu nedočkali, domácí hráli s Českými Budějovicemi 0:0. Fotbalisté Mladé Boleslavi remizovali s Blšany 1:1. Ligový nováček vedl od 25. minuty po trefě Bednáře, ale hosté dvě minuty před koncem díky Devátému vyrovnali. Jablonečtí fotbalisté doma nečekaně prohráli s Opavou 0:1. Gól dal dvě minuty před přestávkou Rostislav Kiša. Fotbalisté Drnovic porazili Slavii Praha 2:1. Branky Drnovic vstřelili po změně stran Holenda a Onofrej, Slavia pouze korigovala výsledek po střele Zbončáka. Fotbalisté Sigmy Olomouc porazili Zlín 1:0. Gól dal už ve 4. minutě Radim Kučera. V sobotu porazila Sparta Liberec 2:1 a stejným poměrem branek skončilo utkání Ostrava-Příbram. Zápas Slovácko-Teplice se hraje v pondělí.

Slovácko bude s Teplicemi hájit čtyřletou neporazitelnost

Nebývale vyrovnaný souboj slibuje pondělní dohrávka 20. kola fotbalové ligy. V přímém souboji na sebe narazí Slovácko s Teplicemi, jejichž vzájemná utkání v posledních sedmi zápasech v pěti případech skončila remízou. A fotbalisté z jihu Moravy by v domácím prostředí zároveň chtěli prodloužit čtyři roky starou sérii, ve které s Teplicemi nepoznali hořkost porážky. Pondělní zápas bude zároveň předehrou čtvrtfinále Poháru ČMFS, ve kterém se stejní soupeři utkají 20. dubna.

Do pondělního boje oba sokové vyrazí v rozdílném rozpoložení. Zatímco Slovácko minulý týden povzbudila výhra nad Drnovicemi vydřená v posledních minutách zápasu, Teplicím se úvod jara příliš nepovedl. Dvě domácí remízy jsou pro třetí tým ligy a podzimní štiku soutěže málo. A Severočechům ještě teď musí v uších znít pískot, kterým je v posledním zápase do kabin vyprovodili vlastní fanoušci po bezbrankové remíze s Jabloncem. "Tepličtí na jaře zatím jen dvakrát remizovali, ale o to větší motivaci teď budou mít. Tu bilanci teď budou jistě chtít prolomit," upozornil kouč Slovácka Ladislav Molnár. "Teplice mají hodně zkušený tým, bude to moc těžké," poznamenal trenér.

Čeští elitní fotbaloví trenéři získali nejvyšší profilicence UEFA

Elitní společnost sedmadvaceti českých fotbalových trenérů v čele s reprezentačním koučem Karlem Brücknerem obhájila v neděli nejvyšší licenci určenou pro mezinárodní fotbal. Špičkoví domácí odborníci k tomu navíc získali profilicence UEFA, které opravňují k vedení národních týmů či zahraničních klubů. Trenéři si tak během dvoudenního recertifikačního programu "Upgrading" v Praze doplnili vzdělání, které získali před rokem 1999. Splnili tak i podmínku Evropské fotbalové unie (UEFA), která po trenérech působících na špičkové úrovni nejvyšší možné vzdělání požaduje. Od sezony 2005/2006 bude tato licence navíc vyžadována i po trenérech a asistentech v české první a druhé lize, další zájemci budou doškolováni průběžně.

"U trenérů, kteří získali licence nyní, jsme zohlednili výborné výsledky dosažené v minulosti. Diplom jim zůstává doživotně. A právě ta potřebná licence slouží jako pracovní povolení platné pro Evropu i celý svět," prohlásil dnes na závěr semináře Georgy Mezey, oficiální zástupce UEFA pro recertifikační program, který dohlíží i na kvalitu celého vzdělávacího programu ČMFS. Mezey dodal, že licence musí být pravidelně obměňována, její platnost se pohybuje v rozmezí od jednoho do tří let.

V pražském hotelu Corinthia Towers se ve "školních škamnách" sešel výkvět české trenérské školy, dorazili zástupci starší i nastupující generace. Až ze Saúdské Arábie dorazil bývalý reprezentační trenér Milan Máčala, nechyběl ani kouč Wisly Krakov Werner Lička, trenér druholigového německého Ahlenu František Straka, novopečený kouč ruského Krasnodaru Jozef Chovanec nebo lodivod Zenitu Petrohrad Vlastimil Petržela, který dnes na dálku sledoval vystoupení svých svěřenců ve Vladikavkazu. "Ale prezident mě sem vůbec pustit nechtěl. Nemohl pochopit, že musím v době zápasu do Prahy na školení. Dost jsme se pohádali, dokonce jsme si vyhrožovali na úrovni soudů," usmíval se Petržela při rozhovoru s ČTK.

Čeští držitelé profilicence UEFA: Miroslav Beránek, Milan Bokša, Karel Brückner, Mario Buzek, František Cipro, Josef Csaplár, Dušan Fitzel, Jaroslav Hřebík, Jozef Chovanec, Jozef Jarabinský, František Komňacký, Ivan Kopecký, Jiří Kotrba, Vítězslav Lavička, Werner Lička, Milan Máčala, Vlastislav Mareček, Jiří Nevrlý, Josef Pešice, Vlastimil Petržela, František Straka, Zdeněk Ščasný, Ladislav Škorpil, Pavel Tobiáš, Dušan Uhrin st., Petr Uličný a Karel Večeřa.

V přípravě českých hokejistů doplní zkušené hráče i sedm nováčků

Kouč české hokejové reprezentace Vladimír Růžička odtajnil nominaci na úvod přípravy na mistrovství světa v Rakousku. V týmů jsou již zařazeni hráči, s nimiž šéftrenér národního týmu počítá do konečné nominaci. i ti, kteří se o ni ještě poperou. V mužstvu je však také sedm nováčků, jejichž šance jsou nulové a budou sbírat své první zkušenosti.

Ostřílené reprezentanty zastupují ve výběru beci Tomáš a František Kaberleové, Jaroslav Špaček, Jan Hejda, Karel Pilař a útočníci Martin Straka, David Výborný, Jan Hlaváč, Martin Havlát a Josef Vašíček. Nechybí ani Martin Ručinský, který od 9. ledna za Litvínov kvůli zranění břišního svalstva nehrál, absolvoval v zámoří operaci a po pauze se chystá k návratu. Závěr ročníku vynechal kvůli potížím s třísly i Straka.

Naopak o šampionát zřejmě přijde útočník Patrik Eliáš z Magnitogorsku, který se v tuzemsku léčí ze žloutenky. "Zeptám se lékařů, jak to s ním bude vypadat. Ale zatím mi nikdo neřekl, že by mohl mistrovství světa stihnout," řekl ČTK Růžička. Ze zdravých hráčů neměl zájem například o dva účastníky loňského Světového poháru - beka Jiřího Šlégra z Litvínova a svého svěřence ze Slavie Tomáše Vlasáka.

Růžička už prozradil, že na šampionát počítá s brankářskou trojici Tomáš Vokoun (IFK Helsinky), Milan Hnilička (Liberec) a Adam Svoboda (Norimberk). V přípravě tak dostane šanci trojice nováčku Tomáš Pöpperle (Sparta), Lukáš Mensator (Karlovy Vary) a Miroslav Kopřiva (Kladno), kteří se v tomto ročníku objevovali často i v první lize.

Do obrany byl povolán karlovarský František Ptáček, který v letošním ročníku objížděl turnaje Euro Hockey Tour, a také dva absolutní nováčci Martin Ševc z Kladna a Lukáš Poživil z Litvínova. Z útočníků se objevil na dvou akcích EHT kladenský Miloslav Hořava, Radek Dlouhý ze Slavie má zase na kontě sedm zápasů z minulého ročníku a jeho spoluhráč Lukáš Havel odehrál ještě pod bývalým koučem Slavomírem Lenerem jedno utkání. Znojemský David Ludvík nastoupil v tomto ročníku v prosinci proti Bělorusku. Nováčky jsou Vítězslav Bílek z Kladna a sparťan Tomáš Netík.

Tottenham Hotspur láká Rosického a jednal už i s Dortmundem

Fotbalistu Tomáše Rosického láká znovu anglická Premier League. Sportovní ředitel Borussie Dortmund Michal Zorc po sobotním utkání v Hamburku potvrdil německým novinářům, že velký zájem o českého reprezentanta má Tottenham Hotspur. Fotbalista v rozhovoru pro ČTK řekl, že o zájmu Angličanů dobře ví, ale podle jeho informací k dohodě zatím nedošlo. Rosického o zájmu "kohoutů" prý nedávno informoval jeho hráčský agent Pavel Paska. "Informoval mě ale také o tom, že k dohodě mezi kluby zatím nedošlo. A ani netuším, jak se budou jednání vyvíjet dál," řekl čtyřiadvacetiletý fotbalista.

Zájem londýnského klubu, který je aktuálně na devátém místě anglické ligy, se zdá být vážný a je jen otázkou, zda funkcionáři najdou společnou řeč při jednání o případném letním transferu. Nicméně už nyní je zřejmé, že by to i pro movitý anglický klub byla nadstandardní investice. Rosický totiž má ve vestfálském klubu uzavřenu smlouvu až do roku 2008 a během loňského léta za něho Borussia požadovala od případného zájemce nejméně deset milionů eur. Není však vyloučeno, že zájemců o Rosického služby bude v létě více. V italském tisku se velmi často objevují spekulace o tom, že ho usilovně sleduje Juventus Turín. Pokud by Rosický přestoupil do Tottenhamu, rozšířil by českou legii v tamním klubu. Na hostování tam působí juniorský reprezentant David Limberský a exslávistický gólman Radek Černý.

Počasí:

V pondělí má být slunečno, teploty 7 až 11 stupňů Celsia, na severu a severovýchodě jen kolem 5, na horách -3, na Šumavě 3 nad nulou. Východní vítr bude mít rychlost do 20 kilometrů za hodinu.

20-03-2005