Denní souhrn zpráv Zprávy

18-03-2005

Meteorologové opět upozornili na vzestup hladin řek

Meteorologové opět upozornili na vzestup hladin řek. Toky v povodí Berounky, Chrudimky a Dyje mohou v sobotu dosáhnout třetího povodňového stupně. Na stav ohrožení by se v pondělí mohlo dostat například i Labe v Ústí nad Labe

m.

"V sobotu v první polovině dne přejde přes naše území od severovýchodu výrazná studená fronta. Za ní k nám po přední straně tlakové výše nad Skandinávií pronikne studený vzduch," vysvětlili odborníci. Během soboty srážky postupně ustanou. Celkově by nemělo napršet více než dvacet milimetrů.

Kvůli dešti by měly vzestupy na menších tocích pokračovat až do sobotního večera, pak se ochladí a hladiny začnou klesat. Na dolních úsecích toků bude voda stoupat až do neděle, na dolním Labi dokonce ještě v pondělí.

"Podle dosavadního vývoje lze předpokládat, že se hladina v Ústí nad Labem přiblíží k úrovni 3. stupně povodňové aktivity," míní meteorologové. Během soboty by stupeň ohrožení mohl být překročen v povodí Berounky na Úhlavě, Radbuze, Úslavě a Střele. Dále i na Lužické Nise, Smědé, v povodí Chrudimky, pak na Novohradce. V povodí Dyje na horních úsecích Svratky, Svitavy, Jihlavy i Dyje.

Druhého povodňového stupně by měly dosáhnout všechny přítoky v povodí Berounky a horní Vltavy a Metuje a Tichá Orlice v povodí Labe. Upozornění meteorologů platí od pátečního do nedělního odpoledne pro celé území ČR.

Už v pátek uzavřela voda několik menších i hlavních silnic. Hasiči odčerpávají zatopené sklepy. Stav ohrožení vyhlásili vodohospodáři celkem na sedmi místech v zemi.

Gross považuje pokles popularity za důsledky kampaně i svých chyb

Premiér a úřadující šéf ČSSD Stanislav Gross považuje pokles své popularity za logický důsledek kampaně, která se podle něj vedla v posledních dvou měsících "bez ohledu na fakta" v některých médiích. Zároveň připustil, že je to možná důsledek i některých jeho nezvládnutých reakcí a nedocenění rizik spojených s podnikáním jeho manželky. Grossovu reakci na nejnovější průzkum agentury STEM zaslala ČTK mluvčí sociální demokracie Lucie Orgoníková.

Podle průzkumu agentury STEM klesla Grossova popularita od ledna o 29 procent na 18 procent. Gross konstatoval, že výsledek průzkumu nepřeceňuje ani nepodceňuje a že ho očekával.

"Jsem si jist a doufám v to, že česká veřejnost podpoří kroky, které má ČSSD a vláda připraveny. Důvěra lidí je pro politika a politiku vůbec důležitá. Věřím, že se lidé sami přesvědčí o smysluplnosti naší práce. Pro budoucnost naší země je důležité dokončit to, co jsme začali, a neutíkat od rozdělané práce. Pokud to zvládneme, mám právo opět žádat o důvěru," sdělil Gross.

Opozice tvrdí, že Gross by měl na značný propad své popularity nějakým způsobem reagovat. Podle ODS je Gross ve stejné situaci jako předlistopadový šéf komunistické strany Miloš Jakeš. ODS věří, že kvůli téměř třicetiprocentnímu propadu popularity Gross odstoupí. Komunisté soudí, že Gross na podněty občanů nereaguje správně.

Předseda ODS Mirek Topolánek řekl, že kdyby Gross celou situaci ohledně vládní krize pochopil, tak již tři měsíce premiérem není. "Pak by jeho popularita jako premiéra nemohla klesat, protože by nebyl premiérem," uvedl. Místopředseda ODS Ivan Langer podotkl, že Gross vystupuje mnohdy jako předlistopadový šéf komunistické strany Jakeš. "A to z toho důvodu, že nepochopil, že si drtivá většina lidí v této zemi přeje jeho odchod. Myslím si, že úplně stejně jako Miloš Jakeš v roce 1989 je na tom Stanislav Gross v roce 2005. Doufám, že toto číslo mu otevře oči," řekl.

Předseda US-DEU Pavel Němec prostřednictvím svého mluvčího vzkázal, že poslední výsledky důvěry lidí ve vládu ukazují, že krize kolem finančních zdrojů premiéra Grosse důvěryhodnost vlády nepoškodila. "Co se týče osobnosti pana premiéra, tak tam ty výsledky jasně říkají, že je to jeho osobní problém, a ne problém koalice. Je jenom na něm, aby na to nějak reagoval," uvedl.

"Je to problém schopnosti reagovat správně na podněty občanů," komentoval výsledky průzkumu místopředseda KSČM Vojtěch Filip. Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek ČTK řekl, že se nechce k propadu Grossovy popularity vyjadřovat. Kalouska podporuje 28 procent respondentů, tedy o 11 procent méně než počátkem roku. Kalousek pokles očekával. Uvedl, že "ti, kteří pronášejí jasná a kontroverzní stanoviska, v těchto anketách ztrácejí". Tento výrok ale vztahoval pouze na svůj výsledek.

Policie odložila vyšetřování korupce ve fotbalové Spartě

Fotbalový klub Sparta Praha není podle policejního vyšetřování zapleten do korupční aféry. Státní zástupkyně Jitka Rybenská ČTK řekla, že nebylo prokázáno podezření ze spáchání trestného činu. Rozhodnutí vyšetřovatele odložit případ státní zástupkyně akceptuje.

Proti usnesení policie může do tří pracovních dnů podat stížnost poškozený, kterým je v tomto případě Českomoravský fotbalový svaz. Předseda disciplinární komise Alexander Károlyi řekl ČTK, že se svaz rozhodne až pro prostudování vyšetřovacího spisu. "Protože případ byl odložen, nemáme ze zákona možnost seznámit se s přílohami, jimiž jsou především odposlechy. Nicméně hlavní pasáže odposlechů jsou součástí policejního usnesení," řekl ČTK Károlyi.

Konec policejního vyšetřování ještě neznamená, že se Sparta nebude muset zpovídat před disciplinární komisí svazu. Károlyi řekl, že komise po seznámení se se spisem nejpozději příští čtvrtek rozhodne, zda s letenským klubem nezahájí řízení. Spartu by mohla potrestat odpočtem až dvanácti bodů a finanční pokutou do půl milionu korun.

Média delší dobu spekulovala o tom, že by výsledkem vyšetřování mohlo být obvinění ředitele Sparty Miroslava Pelty a rozhodčího s delegátem, kteří jsou již obviněni v jiné kauze korupční aféry. Tisk citoval nejmenovaný zdroj, podle nějž má policie proti Spartě dostatek důkazů. Vedení klubu však opakovaně tvrdilo, že o korupci na Letné nemůže být řeči.

Dluhy nemocnic za léky přesáhly miliardu, firmy jdou za Emmerovou

Dluhy nemocnic za léky přesáhly miliardu korun. Od loňského června, kdy činily 700 milionů, stouply o 40 procent. ČTK to řekl ředitel Asociace velkodistributorů léčiv (AVEL) Pavel Suchý. Spolu s představiteli zdravotních pojišťoven a lékárnické komory jdou firmy v pondělí za ministryní zdravotnictví Miladou Emmerovou. Chtějí slyšet, jak bude situaci řešit.

"Dluh veřejných lékáren se pohybuje trvale kolem 1,9 miliardy, ale dluh nemocničních lékáren za osm měsíců výrazně narostl," řekl Suchý. Zarážející podle něj je, že dluhy nemocnic stouply, přestože dostaly na oddlužení tři miliardy korun.

Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky se propad nemocnic na konci roku 2003 blížil 2,5 miliardy, loni dosáhly zisku 3,7 miliardy. Tato částka není ve statistice rozčleněná, takže případné dluhy za léky se v ní skryjí.

Dodavatelé léčiv s Emmerovou o finančních problémech dosud nejednali. Naposledy je řešili s její předchůdkyní Marií Součkovou na podzim roku 2003, poté následovalo oddlužení nemocnic a finanční injekce zdravotním pojišťovnám. Součková tehdy distributorům slíbila, že do dubna 2004 budou nemocnice bez dluhů. "Opak je pravdou," poznamenal Suchý.

EK se nelíbí české předpisy pro registraci dovážených ojetých aut

Evropské komisi se nelíbí české předpisy o registraci dovážených ojetých vozidel. Proti České republice proto v pátek EK zahájila řízení pro porušení práva. Komisi připadá, že české předpisy představují přílišnou překážku volnému pohybu ojetých aut na jednotném vnitřním trhu EU. Ministerstvo dopravy zatím o krocích EK neví.

"Zatím nám vyjádření Evropské komise nepřišlo. Nevíme, co je podstatou stížnosti. Jakmile nám bude doručena, budeme podle jejího obsahu příslušně reagovat," řekl ČTK Karel Hanzelka z kanceláře ministra dopravy.

Dovoz ojetin do České republiky loni stoupl o pět procent zhruba na 130 000 vozů a byl zhruba na stejné úrovni jako prodej nových osobních aut. Důvodem růstu byl právě vstup do EU.

Komise na základě stížností dospěla k závěru, že podmínky registrace dovážených ojetých vozidel do Česka jsou přísnější než ty, jež se vztahují na novou registraci ojetých vozidel, která již byla v zemi přihlášena.

EK také z českých předpisů prý nabyla dojmu, že registrace některých kategorií dovážených ojetých aut je zakázána docela. Podle zdroje z EK je podstatou problému skutečnost, že se do Česka nesmějí dovážet ojeté nákladní vozy starší pěti let a ojeté osobní automobily starší osmi let. Dovoz ojetin v tuzemsku upravuje zákon o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích z roku 2001.

V Kladně budou řešit otázku trenérů a setrvání útočníka Patery

Hokejisté Kladna v extralize pronikli po osmi letech do play off, a vedení klubu je proto i po čtvrtfinálovém vyřazení s uplynulou sezonou spokojené. Rabat podlehl až v sedmém utkání favorizovaným Pardubicím a celkově obsadil sedmé místo. Nyní v Kladně budou řešit otázku trenérské dvojice a především setrvání nejproduktivnějšího hráče Pavla Patery.

"Samozřejmě teď ještě prožíváme zklamání z vyřazení od Pardubic, ale celou sezonu hodnotíme kladně. Odehráli jsme v ní spoustu skvělých zápasů. Velkým oživením byl i start Jaromíra Jágra," řekl ČTK generální manažer Otakar Černý. Kladno čekalo na účast v play off od roku 1997 a poté, co před třemi roky sestoupilo a muselo bojovat o návrat, se dokázalo vzchopit. Loni mu postup do osmičky unikl až v posledním kole, letos bez potíží vybojovalo v dlouhodobé části šesté místo.

Smlouva končí po letošním ročníku trenérovi Zdeňku Müllerovi a jeho asistentovi Petru Tatíčkovi. Jednání o obsazení postu koučů mají prý v Kladně naplánované na příští týden. "Budeme jednat, ale nechci teď komentovat, jestli je, nebo není o současné trenéry zájem," prohlásil Černý.

Podle generálního manažera je většina hráčů v klubu pod kontraktem i na další ročník. Smlouva však končí nejproduktivnějšímu hráči Paterovi. "Jednání s Pavlem a vyřešení trenérské otázky je pro nás v současné době priorita," dodal Černý.

Když má Kraus den, tak by ho prý ve skikrosu nezdolal ani Miller

Skikros má před sebou budoucnost. O dravém klání akrobatických lyžařů to tvrdí Tomáš Kraus, od pátku první mistr světa v této disciplíně. Ve finské Ruce si dojel pro zlatou medaili i s ortézou na zraněném kolenu a tvrdil, že ve formě by na něj v korytu plném zatáček, hrbolů a skoků neměl ani Američan Bode Miller, vítěz sjezdařského Světového poháru.

Kraus přirovnal skikros k motokrosu na lyžích. "Tak nějak se to dá představit. Čtyři se postaví na start a bojují na ostří nože až do cíle. Je to maso, prostě zábava," řekl Kraus. Často mluví o štěstí a při pohledu na finálové jízdy, při kterých se ve Finsku nebezpečně zranili tři závodníci, mu člověk dal za pravdu.

Přesto si skikros stále jasněji říká o místo na slunci mezi lyžařskými disciplínami mezinárodní federace FIS. "Ten sport má potenciál být velkým, akorát hodně lidí nemá chuť to posunout nahoru," narážel Kraus na zkostnatělý postoj funkcionářů FIS. "Není to jenom hraní si na závodění, ale děláme tvrdou práci. Někdy i nebezpečnou, ale zajímavou. Půjde to dopředu," věřil Kraus.

Na olympijských hrách skikros zatím místo nemá, ale je možné, že by se mohl dostat už do programu ve Vancouveru 2010. "Já si myslím, že by to tak mělo být. Olympiáda určitě vydělá na tom, že tam skikros bude. Skikros patří na olympiádu!" uvedl Kraus.

Na trať skikrosu se čím dál častěji pouští někdejší sjezdaři. Není snadné se prosadit, důkazem toho je třeba Luca Cattaneo. Ital stál na stupních vítězů ve sjezdu Světového poháru, ale ve skikrosu mu to nejde. "Není to tak snadné, jak to může vypadat. Ale pomohlo by, kdyby skikros začal jezdit nějaký slavný sjezdař," řekl český šampion.

Krausovi zazářily oči při pomyšlení, že by si to ve skikrosu rozdal třeba se současným nejlepším sjezdařem Millerem. "To by mě lákalo," přitakal Kraus. Věří, že by proti vítězi SP v alpském lyžování potvrdil, kdo je králem skikrosu. "Já bych mu dal. Když nemají skikrosaři nejlepší den a já jezdím dobře, tak mě neporazí. A Bode (Miller) by těžko mohl převyšovat o hlavu všechny ostatní," řekl Kraus.

Ve čtvrtfinále Ligy mistrů se proti sobě postaví Baroš a Nedvěd

Ve čtvrtfinále fotbalové Ligy mistrů se proti sobě postaví bývalí spoluhráči z české reprezentace Milan Baroš s Vladimírem Šmicrem v dresu Liverpoolu a Pavel Nedvěd z Juventusu Turín. Rozhodl o tom páteční los ve švýcarském Nyonu.

Zvlášť duel Baroše s Nedvědem bude pikantní, oba patřili k ústředním postavám českého týmu na loňském mistrovství Evropy. Baroš se stal s pěti brankami nejlepším střelcem šampionátu, zatímco Nedvěd jako kapitán vedl mužstvo k bronzovým medailím. Poté v reprezentaci skončil, ale pořád patří k hlavním oporám Juventusu, stejně jako Baroš v Liverpoolu.

Příznivci obou klubů si spíš pamatují na tragické události z posledního vzájemného zápasu. Finále PMEZ v roce 1985 vstoupilo do historie jako jedna z největších fotbalových tragédií. Bitka fanoušků před utkáním na Heyselově stadionu v Bruselu a zřícení části tribuny si vyžádaly celkem 39 mrtvých.

Anglické kluby byly poté na pět let vyloučeny z pohárových soutěží a Juventus s Liverpoolem od té doby oficiální zápas nehrál. Platiniho penalta, která tehdy zápas rozhodla, tak zůstává posledním gólem v historii vzájemných zápasů.

Počasí

Zataženo s deštěm, od vyšších poloh se sněžením. Později by se ale mohlo od severovýchodu vyjasňovat. Teploty 7 až 11 stupňů, na severovýchodě kolem 4, na horách 1 pod nulou.

18-03-2005