Denní souhrn zpráv Zprávy

16-03-2005

Dva lidé zahynuli při nehodě tramvaje v centru Prahy

Nehodu tramvaje na Karlově náměstí, při které ve středu ráno zahynuli dva lidé, nezpůsobil technický stav kolejiště. Podle mluvčí dopravního podniku Michaely Kuchařové zatím nebyla zjištěna závada ani na tramvajové soupravě. Tramvaj byla podle generálního ředitele Drážní inspekce Zdeňka Žáka vybavena záznamovým zařízením, které vyhodnotí znalec. "Přibližnou příčinu bychom mohli znát koncem týdne," uvedl. Inspektoři také zjišťují, zda tramvaj nejela před vykolejením příliš rychle.

Tramvaj číslo 22 vykolejila na výhybce na křižovatce, několik metrů po vyjetí ze zastávky. Podle Žáka má tramvaj natolik dynamické zrychlení, že mohla i na tak krátkém úseku překročit povolenou rychlost. Na protilehlém nástupním ostrůvku zachytil vykolejený vůz čekající lidi. Porazil devětapadesátiletého muže a o pět let starší ženu odhodil pod projíždějící avii. Oba utrpěli vážná poranění hlavy a na místě zemřeli. Dvě ženy s vážnými poraněními a jedna žena v šoku byly převezeny do nemocnice.

Šéfa protidrogové centrály zastrašují kosovsko-albánské gangy

Ředitel Národní protidrogové centrály (NPC) Jiří Komorous oznámil, že je zastrašován. Na mobilní telefon mu přišly výhrůžné textové zprávy, anonymní dopis dostala i jeho manželka. Autorem je podle Komorouse člověk, který na něj podobně útočil již v polovině 90. let. Je prý velmi inteligentní a má vztah k bývalým i současným bezpečnostním složkám. "Pracuje na objednávku kosovsko-albánských drogových gangů," řekl Komorous. Výhrůžky jsou podle něj zřejmě výsledkem zvýšeného tlaku policie na tyto zločinecké struktury v posledních třech měsících. "Za první čtvrtletí tohoto roku bylo uskutečněno jedenáct operací, při kterých bylo zadrženo 200.000 dávek drog v celkové hodnotě 17,450.000 korun a bylo zatčeno 37 pachatelů, z toho deset cizinců," informoval Komorous. Mezi zadrženými cizinci jsou především etničtí Albánci a Vietnamci.

Nejrozšířenějšími drogami v Česku jsou podle Komorouse marihuana, pervitin a extáze. Užívání heroinu stejně jako v loňském roce stagnuje. Obchodníci s drogami jsou stále nebezpečnější, pracují v utajení, pro komunikaci využívají internet nebo mobilní telefony, ve kterých střídají sim karty. Překvapivým trendem je podle Komorouse stabilní počet uživatelů těkavých látek na severu Čech a stoupající dovoz kokainu z jižní Ameriky. Do výroby a obchodu s pervitinem se podle něj také stále více zapojují cizinci, především z Bulharska, Ruska a arabských států. Pro výrobu této specificky české drogy se používají běžně dostupné léky.

Počet českých obětí zemětřesení v Asii stoupl na čtyři

V Thajsku byla identifikována další česká oběť prosincového zemětřesení a počet Čechů, které zabilo rozbouřené moře, tak stoupl na čtyři. Další čtyři Češi zůstávají v regionu postiženém mořskými záplavami pohřešováni - tři v Thajsku a jeden na Srí Lance. Ministerstvo předpokládá, že ani tito lidé katastrofu nepřežili. Z toho lze usuzovat, že asijská apokalypsa se stala osudnou pro osm Čechů. Po zemětřesení v zemích obklopujících Indický oceán zahynulo nebo se pohřešuje přibližně 300.000 osob, z toho dvě třetiny v Indonésii.

Klaus nesouhlasí s názorem Soudcovské unie, že hlava státu nemůže odmítnout navrženého soudce

Prezident Václav Klaus nesouhlasí s názorem Soudcovské unie, že hlava státu nemůže podle Ústavy odmítnout navrženého soudce. Argumenty šéfa Soudcovské unie Jaromíra Jirsy jsou neobhajitelné, sdělil prezidentův mluvčí Petr Hájek. Za zcela nemístné pak Klaus považuje to, aby mu soudci vyhrožovali stížností k Ústavnímu soudu. Spor mezi Soudcovskou unií a prezidentem je důsledkem toho, že Klaus se minulý týden rozhodl nejmenovat mezi soudce 32 justičních čekatelů kvůli tomu, že jsou mladší 30 let.

Vláda souhlasí s podobou kampaně před schvalováním euroústavy

Informační kampaň, která má za cíl vysvětlovat lidem význam euroústavy, bude mít na starosti premiér Stanislav Gross a úřad vlády. O zaštítění kampaně mělo zájem také ministerstvo zahraničí. Argumentovalo tím, že už má zkušenosti z kampaně před předloňským referendem o vstupu země do EU. Ministerstvo zahraničí podle dřívějších informací počítalo s tím, že by si kampaň před případným referendem vyžádala tento a příští rok asi 218 milionů korun. Lidé by se informace o smlouvě měli dozvídat hlavně prostřednictvím hromadných sdělovacích prostředků. Není ale jasné, zda kampaň bude ryze informační a vysvětlovací, nebo jestli bude euroústavu přímo podporovat. Podle informací z bruselského ústředí EU je Česká republika jedinou členskou zemí, která dosud nemá vůbec jasno v tom, jak a kdy bude evropskou ústavu schvalovat. Podle pozorovatelů to v EU vyvolává údiv.

Vláda souhlasí s americkými raketami pro nové české stíhačky

Vláda odsouhlasila nákup amerických protiletadlových raket AIM-120 AMRAAM pro nové stíhačky Jas-39 Gripen. Střely středního doletu podle ministerstva obrany výrazně posílí bojovou hodnotu letounů. Cena ani doba dodání zatím uvedeny nebyly, systém by ale měl být plně funkční od roku 2009. Prvních šest gripenů ze čtrnácti pronajatých přiletí ze Švédska na čáslavskou základnu ve druhé polovině dubna. Střela využívá kombinovaného způsobu navedení na cíl. Letoun může zaměřit a zničit více cílů najednou. Navíc je střela použitelná za každého počasí.

Soud zamítl Altnerův návrh obstavit ČSSD Lidový dům

Sociální demokraté se zatím nemusí obávat, že by nemohli disponovat s Lidovým domem, kde strana sídlí. Obvodní soud pro Prahu 1 totiž zamítl návrh na předběžné opatření podaný advokátem Zdeňkem Altnerem, který po straně žádá přes půl miliardy korun za to, že pro ni před časem Lidový dům vyhrál u soudu. "Svá tvrzení, kterými odůvodňoval nutnost předběžného opatření, nepodložil žádnými důkazy, proto jsem návrh zamítl," řekl soudce Zdeněk Kučera.

Altner vyhrál spor o Lidový dům pro sociální demokracii v roce 2000. Tvrdí, že ze smlouvy, kterou s ním za ČSSD podepsal v roce 1997 tehdejší předseda strany Miloš Zeman, vyplývala odměna ve výši deseti procent ceny vysouzené nemovitosti. Cenu Lidového domu přitom Altner odhaduje na 1,5 miliardy korun. Zbytek částky, na kterou si nyní činí nárok, tvoří smluvní pokuty. Celkem po straně žádá více než 591 milionů korun. Návrh na předběžné opatření podal Altner podle soudce proto, že se domnívá, že se ČSSD snaží snížit hodnotu svého majetku, aby mu nemusela platit tak vysoké částky. Obvodní soud pro Prahu 1 loni v listopadu část Altnerových nároků uznal. Sociální demokraté mu mají zaplatit 18 milionů korun, strana se ale odvolala s tím, že jeho nároky jsou neoprávněné a smlouva je v rozporu s dobrými mravy. ČSSD už Altnerovi zaplatila přes 50 milionů korun.

Na programy bydlení vydá ministerstvo do roku 2010 asi devět miliard Kč

Na programy bydlení vydá ministerstvo pro místní rozvoj do roku 2010 podle odhadu kolem devíti miliard korun. Peníze půjdou například na podporu výstavby nájemních a družstevních bytů, půjčky na pořízení bydlení i na opravy bytového fondu. Koncepci bytové politiky schválila vláda. Součástí plánu je rovněž odstranění deformací na trhu nájemního bydlení. V příštích pěti až šesti letech by se podle ministra pro místní rozvoj Jiřího Paroubka měly nájmy v bytech s regulovanými činžemi zvyšovat o osm procent ročně až do tří procent z tržní ceny nemovitosti. Obce a města by měly mít možnost zvýšit nájmy až o 12 procent. Vláda se příslušným návrhem zákona bude zabývat zřejmě koncem března. Ministr předpokládá, že by zákon mohl začít platit od 1. ledna 2006.

Nový zákon o vlastnictví bytů pomůže vlastníkům bytových jednotek snáze se dohodnout na opravách domů, což umožní urychlit rekonstrukce a modernizace. V současné době je potřeba k rozhodnutí o rekonstrukci domu, například při opravě střechy, souhlasu všech vlastníků bytů. Stává se tak, že se domluva o rekonstrukci neúměrně prodlužuje. Jeden vlastník může celou akci i zastavit. Nově bude stačit souhlas tří čtvrtin vlastníků.

Policie zřejmě obviní ministra Mlynáře do 5. dubna

Policie má od státního zástupce pokyn, aby ministra informatiky Vladimíra Mlynáře (US-DEU) obvinila ze dvou trestných činů do 5. dubna. "Ještě se musí něco doladit, ale do tohoto termínu by mělo být obvinění vypracováno a odesláno," řekl mluvčí městského státního zastupitelství Martin Omelka. Kromě Mlynáře čeká stíhání i další osoby. Policie se chystá Mlynáře obvinit z porušování povinnosti při správě cizího majetku a za zneužívání informací v obchodním styku. Za výše zmíněný paragraf hrozí až osmileté vězení.

V kauze jde o převod peněz ze státního rozpočtu do společnosti Testcom servis, s.r.o. Jejím hlavním úkolem byl provoz internetového portálu veřejné správy. Založením společnosti Testcom servis Mlynář v říjnu 2003 pověřil výzkumný ústav Testcom, který podléhá přímé kontrole státu. Podle zákona ovšem nesmějí příspěvkové organizace ministerstev soukromé společnosti zakládat ani financovat. V únoru 2004 se Mlynář na požadavek ministerstva financí rozhodl Testcom servis zrušit. Ministerstvo financí se domnívalo, že tato firma nebyla založena v souladu se zákonem. Podle Mlynáře byl názor jeho ministerstva opačný, ale ustoupil, aby nemusel jít proti ministerstvu financí do soudního sporu. Všech 7,5 milionu korun se podle Mlynáře po likvidaci Testcom servisu vrátilo na účet Testcomu. Účet je nyní obstaven policií, dodal ministr.

Čeští pyrotechnici odletí do Afgánistánu

Patnáct příslušníků mise ISAF-KAIA se slavnostním nástupem v bechyňských kasárnách rozloučilo s Českou republikou. V pátek odletí do Afghánistánu, kde bude 11 z nich zajišťovat pyrotechnickou ochranu letiště v Kábulu. Jejich úkolem je vyhledávat, zabezpečovat a likvidovat výbušný a nebezpečný materiál a zajišťovat ženijní průzkum cest v okolí letiště. Všichni pyrotechnici, kteří nyní do Kábulu odletí, už mají s působením v zahraničí zkušenosti. Čtyři vojáci se budou podílet na jeho meteorologickém zabezpečení.

Vláda odmítla návrh ODS zrušit investiční pobídky a snížit daně

Návrh opoziční ODS zrušit investiční pobídky a snížit daně firem na 15 procent ve vládě podle očekávání neuspěl. Bez ohledu na názor kabinetu však chce ODS své návrhy prosadit v Poslanecké sněmovně. ODS navrhuje zrušit zákon o investičních pobídkách, které jsou podle ní diskriminační a zvýhodňují malou skupinu zahraničních podnikatelů. Návrh občanských demokratů počítá s tím, že by investoři nepřišli o pobídky, které již existují, nebo jim byly přislíbeny. Vláda oponuje, že bez pobídek by do země nepřišli zahraniční investoři, kteří zde vytvořili desítky tisíc pracovních míst, zvýšili produktivitu a nyní táhnou českou ekonomiku. Ekonomičtí experti sice uznávají, že pobídky jsou diskriminační, ČR se jich však prý nemůže vzdát, protože je mají všechny okolní státy, včetně reformního Slovenska, a Česko by se tak ocitlo v nevýhodě. Česká republika je dnes v objemu zahraničních investic v přepočtu na obyvatele nejúspěšnější zemí střední a východní Evropy.

ČR by podle ročenky Transparency International měla zlepšit zákony proti korupci

Česká republika byla loni na 51. místě světové tabulky korupce, kterou sestavuje každoročně mezinárodní organizace Transparency International (TI). Na prvních místech jsou s nejmenší mírou korupce Finsko, Nový Zéland, Island a Dánsko. Na konci tabulky je Nigérie, Bangladéš a Haiti. Transparency International na ČR kritizuje zejména zákon o bankrotu. Kromě toho požaduje zákon o střetu zájmů a konstatuje, že příslušný návrh vlády z roku 2004, na jehož sestavování se podílela, narazil na silný odpor. Ročenka naopak chválí reorganizaci protikorupční policie v ČR. Píše, že dosavadní výsledky naznačují, že by mohla mít pozitivní dopady.

Meclová: ČR potřebuje jednu až dvě nové věznice

Česká republika potřebuje podle ředitelky vězeňské služby Kamily Meclové minimálně jednu nebo dvě nové věznice. V Česku je 19.000 odsouzených a vazebně stíhaných v 35 zařízeních. Z hlediska evropských standardů současná výměra zařízení nestačí, řekla Meclová rozhlasové stanici Frekvence 1. O této věci už jedná s ministrem spravedlnosti Pavlem Němcem. Zařízení pro 500 odsouzených by podle ní stálo miliardu korun. Částka by ale byla rozvržena zhruba do deseti let. Nové zařízení by mělo stát v moravském regionu; moravští odsouzení totiž musí trávit trest většinou v českých věznicích.

V ČR a v dalších postkomunistických zemích, například na Slovensku nebo v Maďarsku, je běžné, že na jedné cele jsou umístěni čtyři, šest, osm, ale i šestnáct lidí. Česká vězeňská služba chce mít vězně v celách nejméně po čtyřech. Přitom například v Beneluxu je obvyklé, že na jednoho vězně připadá jedna cela, a to o rozměru devět až dvanáct metrů čtverečních.

Vrchní soud zrušil doživotní trest za dvojnásobnou vraždu

Vrchní soud v Praze zrušil sedmačtyřicetiletému Martinu Koryčánkovi doživotní trest za dvojnásobnou vraždu v plzeňském zlatnictví. Podle verdiktu muž čin z ledna 2002 nespáchal. Zároveň však Koryčánka odsoudil na 11 let vězení za loupež v klenotnictví v Turnově a za nedovolené ozbrojování. Rozsudek odvolacího senátu je pravomocný, lze proti němu jen podat dovolání k Nejvyššímu soudu. Podle verdiktu Koryčánek nebyl pachatelem vraždy v centru Plzně. Proti němu údajně svědčily pachové stopy nalezené na klobouku, který měl prý pachatel na hlavě, a také výpovědi očitých svědků. Vrchní soud však ve uvedl, že žádný ze svědků jednoznačně neoznačil obžalovaného za pachatele. Obžalovaný všechny činy od počátku popíral a také nyní tvrdil, že na místě činu v době jeho spáchání nebyl.

Policie navrhla zastavit stíhání bývalého tenisty Šrejbra

Policie podle důvěryhodného zdroje ČTK navrhla zastavit trestní stíhání bývalého tenisty a podnikatele Milana Šrejbra, kterého před sedmi lety obvinila z tunelování investičních fondů, které založil a spravoval. Soud pak Šrejbra poslal na pět let do vězení, kde si odpykal 131 dnů. Na svobodu se Šrejber dostal poté, co pravomocný rozsudek zrušil v červnu 2002 Nejvyšší soud.

Šrejber čelí od roku 1998 obvinění ze zneužívání informací v obchodním styku. Od počátku vyšetřování vinu popíral. Podle obvinění se trestného činu dopustil nezákonnými finančními machinacemi, kterými v roce 1996 obohatil svoji společnost Šrejber Tennis Investing (ŠTI) o 13 milionů korun. Podle Šrejbrova obhájce Tomáše Krále policie všechny pokyny Nejvyššího soudu splnila. Nechala doplnit odborné posudky a přibrala i znalecký ústav, který zpracoval revizní posudek. "Všechny tyto důkazy potvrdily můj názor na celou věc. Tedy to, že nešlo o žádné trestné jednání," řekl Král. Pokud případ skutečně skončí zastavením trestního stíhání, lze očekávat, že se řadu let stíhaný muž bude domáhat po státu odškodného.

Eurokomisař Špidla bije na poplach kvůli stárnutí populace

Evropa stárne a tento trend s sebou přináší spoustu nových, dosud neřešených problémů, výzev a nebezpečí. Za pár let se vedle stárnutí objeví nový jev, úbytek obyvatelstva. Pokud se něco nestane, začne se Evropa vylidňovat, se všemi důsledky pro její ekonomiku a pro život jejích obyvatel. Takovou perspektivu vykreslila Evropská komise v "zelené knize", kterou předložil komisař Vladimír Špidla. Jejím cílem je bít na poplach a vyvolat v celé EU širokou debatu, jak tomuto trendu čelit. Poznatky z ní shrne komise do "bílé knihy", jež bude už obsahovat návrhy pro legislativní a jiná opatření na úrovni Evropské unie.

Zelená kniha řeší převážně dva problémy. Prvním je nedostatečná porodnost - žádná země v EU nedosahuje dnes už normální míry reprodukce, zhruba 2,1 dítěte na jednu ženu. Na úplně nejnižší příčce (1,17 dítěte na ženu) se ocitla Česká republika, spolu s Kyprem, těsně pod Slovenskem. "Demograficky to znamená, že za jednu generaci, tedy za 26 let, bude v Česku o polovinu matek méně než dnes. Klesá to prudce. A je třeba si uvědomit, že společnost, která nemá děti, nemůže být v rovnováze a stabilitě," soudí Špidla. Druhý projev demografického vývoje, výrazné stárnutí, se projeví v tom, že ubude dětí a mládeže, přibude starších pracovníků a zejména pak starých a velmi starých lidí v důchodovém věku. Zatímco dnes je v EU zhruba 16 procent lidí ve věku nad 65 let, bude to v roce 2030 už 23 procent a v roce 2050 přes 30 procent. Podle Špidly tento vývoj vyvolá dalekosáhlé změny v systémech zdravotní a sociální péče, ale i v dalších oblastech, jako je urbanistika či veřejná doprava.

Požár v Chile nezpůsobil tak velké škody, jak se uvádělo

Škody napáchané požárem v chilském národním parku, který tam v únoru neúmyslně založil český turista, nejsou tak velké, jak se původně uvádělo. Novinářům to řekl státní tajemník ministerstva zahraničí Vladimír Zavázal, který se z oblasti vrátil v sobotu. "Původně se říkalo, že shořelo 15 tisíc hektarů lesa. Les byl ale jen na 2,5 tisících hektarech, zbytek jsou pastviny a křoviny," uvedl. Požár vznikl od převrženého plynového vařiče, který v parku Torres del Paine používal Čech Jiří Šmiták. Přitom shořelo podle Zavázala zhruba sedm procent celkové plochy rezervace. Vinu za rozsah škod ale nese podle chilského tisku zejména pomalá reakce místní správy parků. "Po celou dobu naší návštěvy jsme nezaregistrovali ani jeden špatný ohlas. Naopak ocenili, že pan Šmiták neutekl a pomáhal hasit. Ocenili i postoj České republiky a to, že Český svaz ochránců přírody vyhlásil veřejnou sbírku na obnovu parku," dodal Zavázal. Chilská vláda nyní pracuje na expertize, podle které se bude park obnovovat. Na základě jejích výsledků se ČR rozhodne, jak se do pomoci zapojí.

Stát vyřadil Mittal Steel ze soutěže o Vítkovice Steel

Stát vyřadil skupinu Mittal Steel z privatizace hutní společnosti Vítkovice Steel. ČTK to po jednání meziresortní privatizační komise řekl její předseda a náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Pecina. Účast Mittalu v soutěži komplikoval spor její dceřiné společnosti Vysoké pece Ostrava s privatizovanou firmou kvůli cenám za dodávky železa. Mittal přitom v úterý oznámil, že je ochoten z některých svých nároků slevit, stát však spor nepovažuje za vyřízený. Jednou z podmínek vládního usnesení byl požadavek, aby uchazeč o privatizovanou firmu neměl spor se státem, Vítkovicemi Steel, či jeho mateřskou firmou Osinek.

ČSOB: Zadlužení domácností do roku 2007 vzroste o více než 80 procent

Zadlužení českých domácností se v příštích dvou letech zvýší o více než 80 procent. V roce 2007 tak Češi budou bankám dlužit zhruba 524 miliard korun, což je o 239 miliard Kč více než na konci loňského roku, vyplývá z údajů ČSOB. Česko se tak výrazně přiblíží úrovni zadlužení domácností v Evropské Unii, kde má úvěr zhruba polovina domácností. V Česku je to zatím jen třetina. Ekonomičtí experti se shodují na tom, že poroste zájem především o hypotéky.

Ochránci dat jsou proti tomu, aby vězni přepisovali záznamy soudů

Úřad pro ochranu osobních údajů vidí příliš velká bezpečnostní rizika v možnosti, že by se vězni místo chybějících soudních zapisovatelů podíleli na přepisování záznamů soudních řízení. Ochránci dat tak patří k odpůrcům tohoto projektu, podle nich by vězni mohli přepisované údaje zneužít. Ministerstvo spravedlnosti chtělo podle televize Nova začít využívat vězně na písařské práce u soudů, neboť by tím i ušetřilo. Za jeden plat soudního zapisovatele může mít stát tři vězně. Vězni - písaři by museli pouze ovládat počítač, středoškolské vzdělání by bylo vhodné, ale ne podmínkou. Podle ministerstva by byli vězni kontrolováni a přepisovali by maximálně rozsudky, usnesení nebo záznamy z veřejných jednání.

Odborníci: Stát by měl definovat "nejlepší zájem dítěte"

Podle zástupkyně veřejného ochránce práv Anny Šabatové i podle odborníků zabývajících se náhradní rodinnou péčí chybí České republice jednotná koncepce péče o děti, které nevyrůstají ve funkční rodině. K tomuto závěru dospěli účastníci úterní besedy, kterou organizovalo ministerstvo práce a sociálních věcí. Obecní úřady by měly rodičům více pomáhat postarat se o děti, například pomoci jim nalézt ubytování. V mnoha případech rodiče přicházejí o své děti proto, že jim nedokáží zajistit bydlení.

Podle průzkumu, který ministerstvo práce a sociálních věcí uskutečnilo v krajích, chybí pro efektivní sociální práci s rodinou dostatek sociálních bytů a azylových lůžek. Kraje si také stěžovaly na nedostatečný počet sociálních pracovníků a absenci motivačních prostředků pro změnu chování rodičů. Ředitelka dětského diagnostického ústavu v Liberci Božena Lányová upozornila na to, že domovy a výchovné ústavy na severu Čech jsou přeplněny. Děti jsou často z rodiny odebrány pro chudobu rodičů a další problémy, které s ní souvisejí. Jedním z důvodů nedostatečné práce s rodiči je podle Šabatové malý počet sociálních pracovníků. V Krnově a v Karviné připadá na jednu sociální pracovníci 500 případů. Podle Šabatové je nedostatečná péče sociálních pracovníků důsledkem nejen jejich přetížení, ale také "nekvalifikovanosti, povýšenosti, pohrdáním klientem a neschopnosti vcítit se do toho, jak závažným zásahem do rodiny je odnětí dítěte".

Střešovická nemocnice získala mezinárodní akreditaci

Ústřední vojenská nemocnice v pražských Střešovicích po několikaletém úsilí získala jako první zařízení ve střední a východní Evropě mezinárodní akreditaci, která je známkou špičkové péče a bezpečí pro pacienty. "Museli jsme změnit celkovou filozofii přístupu k pacientovi. Tři a půl roku jsme tvrdě pracovali," řekl při slavnostním převzetí certifikátu ředitel nemocnice Štefan Brunclík.

Experti společnosti Joint Commission International, která ocenění uděluje, postupně sledovali na 1500 parametrů. Hodnotilo se téměř všechno - od kvality lékařské péče přes komfort pacientů až po evakuační plány. Střešovická nemocnice splnila více než 99 procent požadavků. Zařadila se tím k šesti desítkám nemocnicím ve světě, které již tuto akreditaci mají. Asi nejzásadnější novinkou bylo zavedení jednotného chorobopisu, což snižuje riziko omylu. Pacienti nosí plastové náramky, které slouží k jednoznačné identifikaci. Lékaři i sestry se museli naučit srozumitelně vysvětlovat nemocným, jaké je jejich onemocnění, jak bude probíhat léčba a jak do ní může zasáhnout sám pacient. Klasické vizity, při nichž lékaři řeší problémy nemocného před ostatními pacienty, vystřídaly diskrétní rozhovory v soukromí vyšetřovny. Získání akreditace je pro nemocnici velký úspěch, ale i závazek. Každé tři roky bude muset dokázat, že jí certifikát náleží právem. Slavnostního předání akreditace se zúčastnili i prezident Václav Klaus a americký velvyslanec v Praze William Cabaniss.

Ve čtvrtek se v Paříži draží latinský fragment Dalimilovy kroniky

Česká republika bude ve čtvrtek v Paříži usilovat o unikátní rukopis vztahující se k jejím dějinám. V aukční síni Drouot Richelieu se bude dražit přes 650 let starý fragment dosud neznámého latinského překladu Dalimilovy kroniky. Jeho katalogová cena je v přepočtu 3,6 až 4,5 milionu korun, ale z hlediska historiků lze jeho hodnotu těžko vyčíslit. Na trhu se nic takového neobjevilo několik desítek let. Text a ilustrace se týkají prvního historicky doloženého českého knížete Bořivoje, jeho ženy svaté Ludmily, jejich vnuka svatého Václava, knížete Oldřicha nebo knížete Břetislava I.

Česká Národní knihovna se snažila dosáhnout toho, aby byl rukopis z aukce vyňat a aby ho mohla koupit přímo, ale to bylo s ohledem na zájmy dosavadních majitelů i aukční síně odmítnuto. Představitelé Národní knihovny půjdou do dražby se stropem deset milionů korun, který jim na nákup stanovila vláda. Ta také tuto částku zveřejnila, což odborníci považují za velkou chybu, protože cenu je nyní možné uměle vyšroubovat do výšky, které by třeba jinak nedosáhla. Pokud Národní knihovna rukopis získá, mohl by patřit mezi nejvýznamnější kusy jejích sbírek.

Akrobat Valenta si obnovil zranění zad

Akrobatický skokan na lyžích Aleš Valenta si obnovil zranění zad a mistrovství světa ve finské Ruce pro něj předčasně skončilo. Olympijský vítěz ze Salt Lake City dopadl při úterním tréninku na rovinu těsně za můstek a s bolestí byl hospitalizován v nemocnici v nedalekém Kuusamu. Rentgen vyloučil zlomeniny, ale místo závodů Valenta odletí při první příležitosti domů.

Osudný okamžik přišel při prvním trojném saltu, které Valenta v tréninku skákal. Dosáhl menší nájezdové rychlosti než by potřeboval a ještě se trochu zadrhl na můstku o měkčí sníh. Přistál na rovině z dvanáctimetrové výšky. "Byla to pecka, nic horšího jsem nezažil," řekl. V jednu chvílí měl velké obavy, co se s ním děje. Začala mu brnět levá noha až znecitlivěla. Pak to přešlo do levé ruky a nemohl se vůbec hýbat. "To jsem myslel na nejhorší, ale dostal jsem kapačky a za deset minut to přešlo," řekl akrobat.

Počasí

Bude slunečno, později zataženo s ojedinělými přeháňkami. Teploty 12 až 16 stupňů Celsia.

16-03-2005