Denní souhrn zpráv Zprávy

15-03-2005

Prezident Klaus vyvolal nové protesty odsouzením euroústavy

Prezident Václav Klaus v rozhovoru pro úterní vydání německého deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) zopakoval své výhrady vůči ústavě Evropské unie a obhajobu národního státu jako základu EU. Varoval před ratifikací ústavy a dalším prohlubováním evropské integrace a vyvolal tak okamžitě kritické reakce v Německu i Rakousku. Zároveň se však vyslovil pro co nejvýraznější rozšiřování EU o další státy, včetně například Turecka, Ukrajiny i Kazachstánu. "Mám strach o Evropu... Bojím se, a proto jsem proti ratifikaci evropské ústavy, nic víc," řekl. "Vývoj v EU kritizuji už dlouho. Nezastávám tedy žádnou novou pozici k evropské ústavě, pro mě je jen špičkou ledovce. Jsem pro evropskou integraci, pro otevření Evropy, pro odbourání různých překážek volnému pohybu - a to nejen zboží, jak říkají ti, kteří mě karikují." Český prezident tvrdí, že není proti integraci, nýbrž proti unifikaci. "Pozoruji přechod od integrace k unifikaci už dlouho, pro mě je spojen s (bývalým předsedou Evropské komise) Jacquesem Delorsem a Maastrichtskou smlouvou," řekl Klaus.

Desetinu nového českého kontingentu v Iráku budou tvořit ženy

Ve středu odlétá do Iráku již šestý kontingent české vojenské policie. Následující tři měsíce bude na jihu země pokračovat ve výcviku příslušníků místních bezpečnostních sil. Z 97 vojáků tentokrát tvoří desetinu ženy, což je zřejmě nejvyšší podíl v historii mise. Na pražský Vítkov se v úterý s kontingentem přišli rozloučit rodinní příslušníci a také představitelé armády. Podle mluvčího vojenské policie Jana Čermáka zhruba třetina vojáků již v Iráku byla, takže vědí, co je čeká a nebudou mít větší problémy s aklimatizací. Další příslušníci armády působili v jiných zahraničních misích. Patří mezi ně i jedna z devíti žen jednotky Zuzana Pavlíková, která si v minulosti vyzkoušela život ve vojenské posádce v jihosrbském Kosovu. "Pro mě je to další příležitost, jak se zdokonalit v jazyce, poznat zase další státy," řekla ČTK po úterním slavnostním nástupu na Vítkově. U armády je prý sedm let a zatím je spokojena. "Irácké mise se nebojím, jedu s lidmi, které znám," tvrdí.

Bezpečnostní rada státu o protikrizovém úřadu nerozhodla

Státní úřad pro mimořádné situace, jehož vytvoření v úterý projednávala Bezpečnostní rada státu, si nevyžádá žádné nové úředníky ani dodatečné finance. Po zasedání rady to řekl ministr průmyslu a obchodu Milan Urban (ČSSD). Vláda však návrh na založení úřadu zatím nedostane, podle Urbana do něj budou ještě zapracovány připomínky ministerstva vnitra. Rada se má záležitostí znovu zabývat na své příští schůzi za několik týdnů. Instituce by sloučila činnost Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru a Správy státních hmotných rezerv. Urban přiznává, že současný systém krizového řízení funguje dobře, což se podle něj projevilo i během povodní v roce 2002. "Stále je však co zlepšovat, koordinovaná činnost přinese své ovoce - správa bude jednodušší," uvedl v úterý na Radiožurnálu. Podle něj se sjednocením jednotlivých úřadů záchranné práce zefektivní a zrychlí. Stínový ministr vnitra za ODS Ivan Langer si však myslí, že navrhovaná instituce je dalším zbytečným krokem vlády.

Bezpečnostní rada státu jednala o ekologické zátěži v Řeži

Bezpečnostní rady státu se v úterý mimo jiné zabývala likvidací starých ekologických zátěží v jaderném ústavu Řež. ČTK to potvrdil ministr průmyslu a obchodu Milan Urban. Podle jeho vyjádření se na radě debatovalo o částce až 250 milionů korun, které by na odstranění škod mohla poskytnut americká vláda. "Materiál byl doporučen vládě, která rozhodne o dalším postupu," řekl Urban. V souvislosti s jaderným materiálem již jednou Česko pomoc Spojených států využilo.

O odchodu KDU-ČSL z vlády by rozhodovala celostátní konference

O případném odchodu KDU-ČSL z koaliční vlády by musela rozhodnout celostátní konference, nejvyšší orgán strany mezi sjezdy. Informace, že lidovci už jsou rozhodnuti opustit kabinet, pokud premiérem zůstane Stanislav Gross (ČSSD), proto straničtí lídři odmítají jako předčasné. V kuloárech se již delší dobu mluví o tom, že pokud Gross zůstane v čele vlády, chystá se předseda strany Miroslav Kalousek svou stranu odvést z koalice. "V takové vládě nemůžeme zůstat, a pokud zůstane Gross, my odejdeme," citoval v úterý deník Právo důvěryhodný zdroj z vedení KDU-ČSL. Místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal v úterý ČTK řekl, že postoj jeho strany se nemění. Lidovci nebudou do sjezdu ČSSD žádat Grossovu demisi a věří, že sociální demokracie se zachová jako demokratická strana. Po sjezdu, který se koná koncem března, očekávají politici KDU-ČSL další jednání s novým vedením ČSSD. Předjímat výsledky rozhovorů považují za předčasné. Celostátní konference KDU-ČSL se sejde na pravidelném zasedání tuto sobotu. Kasal předpokládá, že účastníci tohoto grémia budou o dalším osudu vlády debatovat. "Nicméně platí, že nechceme zasahovat do vnitřní diskuse ČSSD," dodal.

Klaus přivedl některé soudce k pochybám o smyslu zákona o soudech

Rozhodnutí prezidenta Václava Klause nejmenovat do funkcí tři desítky justičních čekatelů přimělo některé soudce k pochybám o smyslu novely zákona o soudech a soudcích. Úprava počítá s tím, že se na volná místa soudců budou vypisovat výběrová řízení. Klaus však u soudců nyní vyvolal pochybnosti o tom, zda budou mít výběrová řízení opodstatnění, když je konečné slovo na prezidentovi. Návrhu mělo být věnováno úterní kolegium krajských soudců. "Zazněly tu hlasy, zda má vůbec novela smysl, když konečné slovo je na prezidentovi a on může kandidáta odmítnout," popsal průběh jednání předseda krajského soudu v Ostravě Jiří Doležílek. O tom, že je smysl novely zpochybněn, je přesvědčen i mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun. Zahraniční praxe podle něj ukazuje, že konkurzy na funkce soudců fungují dobře. "Pokud ale není jisté, že člověk, který prošel výběrovým řízením, bude jmenován, nelze o nich zatím uvažovat," uvedl. Klaus minulý týden odmítl jmenoval 32 justičních čekatelů kvůli nízkému věku.

Šéf unie soudců: Prezident nemůže podle ústavy nejmenovat soudce

Ústava nedává prezidentu republiky možnost odmítnout jmenování některého soudce, který splnil všechny zákonem stanovené předpoklady pro tuto funkci. Řekl to v úterý prezident Soudcovské unie Jaromír Jirsa jako jeden z důvodů, proč pokládá rozhodnutí Václava Klause nejmenovat mezi soudce 32 justičních čekatelů kvůli jejich nízkému věku za protiústavní. "Z ústavy nevyplývá možnost prezidenta nejmenovat soudce, jsou-li splněny všechny zákonné předpoklady pro jmenování. Byla porušena zásada rovné šance, určitá skupina obyvatel byla diskriminována kvůli věku," uvedl Jirsa v českém vysílání rozhlasové stanice BBC. Justiční čekatelé jsou podle něj vybíráni a jejich vhodnost pro práci soudce nelze hodnotit podle dosaženého věku.

ODS se chystá zamítnout zákon o obnovitelných zdrojích energie

Opoziční ODS se chystá v Senátu zamítnout zákon o podpoře obnovitelných zdrojů energie. Norma by měla garantovat provozovatelům malých elektráren odběr elektřiny za pevné výkupní ceny po dobu 15 let. Tento cíl vypadá bohulibě jen na první pohled, řekl v úterý ČTK předseda senátorů ODS Tomáš Julínek. "Zákon spíš zavání obrovským lobbismem skupin, které se zabývají dodávkou alternativních zdrojů. Nedává žádné meze. Je zbytečné zavazovat například obce k tomu, aby přijímaly více alternativní energie, než je přirozeně potřebné a než ukládá požadavek Evropské unie," uvedl Julínek. EU požaduje vyrábět do roku 2010 z obnovitelných zdrojů, tedy v malých vodních elektrárnách, spalovnách na biomasu a větrných elektrárnách, osm procent veškeré elektřiny. Zatím jsou to asi dvě procenta. Pokud by zákon nebyl schválen, Česko podle vlády přijde o investice v řádu desítek miliard korun.

Povolení vyvézt rukopis z Francie ještě není, ale prý bude

Francouzské úřady ještě nedaly povolení k případnému vývozu fragmentu latinského překladu Dalimilovy kroniky z Francie, ale neměl by s ním být problém. ČTK to v úterý řekla Isabelle de Puysegurová z pařížské společnosti PIASA, která pořádá čtvrteční dražbu, v níž bude rukopis nabídnut. Eminentním zájemcem o něj je česká Národní knihovna, jejíž ředitel Vlastimil Ježek minulý týden řekl, že bez vývozního povolení na dražbu nepojede. Společnost o povolení požádala před dvěma týdny. Isabelle de Puysegurová přiznala, že to bylo trochu pozdě, protože normální lhůta k vyřízení žádosti je tři týdny. Společnost prý ale v první chvíli nedocenila důležitost fragmentu. Jeho hodnotu konstatoval až expert Christian Galantaris, který ho odborně posuzoval. Povolení k vývozu tak prý může přijít až v den dražby. De Puysegurová ale stejně jako předtím Galantaris řekla, že by mělo být uděleno hladce. Údajně se už v tomto smyslu vyslovili kontaktovaní činitelé francouzského ministerstva kultury.

Česku kvůli sporům akcionářů Kotvy a Trendu hrozí další arbitráž

Nad Českou republikou se kvůli sporům akcionářů společnosti Kotva a fondu Trend vznáší hrozba další arbitráže. Zástupci amerického investičního fondu Brookdale Global Opportunity Fund (BGO), jenž investoval do akcií Kotvy a investičního fondu Trend, v úterý totiž obvinili české úřady, že porušují česko-americkou smlouvu o ochraně investic. Vlastníci fondu BGO nyní zvažují právní kroky na ochranu svých investic v ČR. Státní zástupkyně Dagmar Máchová v únoru zablokovala bezmála 12procentní podíl v a.s. Kotva, který kontroluje fond BGO spravovaný společností Weiss Asset Management (WAM). Své rozhodnutí zdůvodnila tím, že vrchní investiční ředitel WAM Andrew Weiss společně s dvojicí českých spolupracovníků čelí podezření z vydírání Kotvy.

NKÚ: Za sídlo ČSÚ zaplatil stát o 110 mil. Kč víc, než bylo nutné

Náklady státu na stavbu pražského sídla Českého statistického úřadu mohly být o 110 milionů korun nižší, tvrdí Nejvyšší kontrolní úřad. Stát má stavební společnosti Skanska zaplatit za sídlo ČSÚ přes 829 milionů korun, podle odhadu NKÚ je však tato cena neúměrně vysoká. ČSÚ argumentuje soudním posudkem, podle kterého přesahuje hodnota budovy 890 milionů korun. Zprávou NKÚ se bude ve středu zabývat vláda. V dalších týdnech tak bude stát se společností Skanska asi ještě jednat. Pokud se prokáže, že je cena za budovu přehnaně vysoká, bude požadovat její snížení. Poslední splátku 150 milionů by měl stát zaplatit do konce června, takže zatím nic nepřeplatil, řekl ČTK mluvčí ČSÚ Roman Prorok.

Chomutov podpořil Horní Jiřetín, je proti prolomení limitů těžby

Chomutovští radní podpořili výzvu obce Horní Jiřetín na Mostecku k zachování územních ekologických limitů těžby hnědého uhlí. Rozšíření těžby uhlí by ohrozilo existenci dalších obcí v Podkrušnohoří, hranice dobývání by se zastavila až na okraji Chomutova, řekl v úterý novinářům chomutovský místostarosta Rudolf Kozák (ČSSD). "Povrchový důl by v případě prolomení limitů časem těsně sousedil s našimi průmyslovými zónami a také lokalitou s rodinnými domy. Znamenalo by to zhoršení podmínek pro podnikání i ohrožení kvality bydlení," uvedl Kozák. Stát by měl podle něj hledat využití alternativních zdrojů výroby elektrické energie a ne se soustředit na dotěžení zásob hnědého uhlí. "Energetická koncepce s nárůstem objemu využití alternativních zdrojů počítá, je to i podmínka Evropská unie. Naše připojení se k výzvě je morálním apelem, názor komunální sféry by vláda neměla přehlížet," doplnil.

Altner navrhl soudu, aby ČSSD zakázal disponovat s Lidovým domem

Advokát Zdeněk Altner, který zastupoval sociální demokraty v kauze Lidový dům, chce straně znemožnit, aby disponovala se svým sídlem v Hybernské ulici. Obvodnímu soudu pro Prahu 1 navrhl, aby vydal předběžné opatření. "Návrh na předběžné opatření jsme soudu doručili v pondělí," potvrdila informaci ČTK Altnerova sekretářka. Altner hodlá zveřejnit bližší informace na čtvrteční tiskové konferenci. Soud by o Altnerově návrhu měl rozhodnout do týdne. Kdyby Altner uspěl, ČSSD by nemohla nemovitosti prodat, pronajmout či zastavit. Rozsah opatření stanoví soud. Předběžné opatření však nemůže zasáhnout do stávajícího stavu věcí, znemožní manipulaci s majetkem pouze do budoucna. "Už jednou jsme bojovali o Lidový dům s Občanskou demokratickou stranou za ministra financí Ivana Kočárníka, tak myslím, že ho vybojujeme i teď," reagoval na Altnerovu hrozbu místopředseda socialistů Zdeněk Škromach. ČSSD se řadu let soudila se státem o areál nemovitostí v Praze, známých pod názvem Lidovým dům, poté co Kočárníkovo ministerstvo jeho vlastnictví sociálními demokraty zpochybnilo. Ve sporu stranu zastupoval právě Altner.

Děním v Literárních novinách se bude zabývat soud

Člen redakční rady Literárních novin Jiří Vančura navrhl v pondělí soudu, aby do valné hromady vydavatele týdeníku pozastavil kroky vedení redakce, které vedou ke změnám v novinách. Stalo se tak poté, co šéfredaktor týdeníku Jakub Patočka odvezl v noci z 11. na 12. března z pražské redakce do Brna vybavení, čímž znemožnil chod redakce. ČTK to v úterý sdělil Vančura. Podle zástupce šéfredaktora Literárních novin Jana Šíchy neznamená přestěhování do Brna zrušení pražské redakce. Vančura navrhl Obvodnímu soudu pro Prahu 1, aby uložil vydavateli Společnosti pro Literární noviny, aby do termínu valné hromady "pozastavil veškerá opatření, která by výrazně pozměnila společenskou a hospodářskou situaci Literárních novin". "Tímto podáním ... chci přispět k tomu, aby se týdeník Literární noviny s pozitivní půlstoletou tradicí nestal obětí ukvapených, neuvážených a právně velmi sporných zásahů, které mohou vést k jeho zániku," uvedl Vančura.

Dořešení kauzy Kořistka se protahuje, žalobce je stále nemocný

Dořešení kauzy údajného pokusu o podplacení unionistického poslance Zdeňka Kořistky se oddaluje. Státní zástupce Josef Bláha, který případ dozoruje a na jehož stole nyní leží policejní spis k posouzení, je stále nemocný. Na kontrolu podle své sekretářky půjde až v pondělí. Bláha má nyní rozhodnout, zda budou vznesena další obvinění, nebo případ odloží. Ve čtvrtek se Bláha u olomouckého vrchního soudu nezúčastní ani kárného řízení se svým podřízeným Martinem Frašem, který případ podplácení poslance dozoroval ještě před ním. Podle návrhu žaloby státní zástupce Fraš nadřízené neinformoval o připravovaném zatčení a obvinění asistenta šéfa ODS Marka Dalíka a lobbisty Jana Večerka a navíc zapříčinil únik informací.

Vodafone převezme za 3,5 miliardy USD operátory Oskar a MobiFon

Britský mobilní operátor Vodafone Group koupí za 3,5 miliardy dolarů (zhruba 77 miliard Kč) v hotovosti českého operátora Oskar Mobil a rumunského MobiFon. Vodafone to oznámil v úterním sdělení a potvrdil tak informace agentury Reuters. Vodafone o chystaném nákupu hovořil už minulý týden. Zástupci Oskara v úterý nechtěli zprávu komentovat. Vstup firmy, která je podle výnosů světovou mobilní jedničkou, do ČR by podle analytiků mohl zvýšit konkurenční tlak na trhu. Odborníci očekávají, že pro běžné zákazníky by vstup Vodafone znamenal především nové služby, zjednodušení tarifů, levnější roaming či zlevnění hovorů do zahraničí. Levnějšího vnitrostátního volání by se mohli dočkat spíše firemní klienti.

MMR: Obecní nájemní byty by měly být zejména pro sociálně slabší

V obecních nájemních bytech by měli žít zejména lidé, kteří si nemohou obstarat bydlení na volném trhu. S posílením role obcí v tomto směru počítá koncepce bytové politiky na roky 2005 až 2010, jejíž návrh připravilo ministerstvo pro místní rozvoj. Nyní nejsou obce v poskytování takové pomoci vázány a stát nemá nástroje, kterými by plnění těchto úkolů prosadil. O návrhu koncepce bude ve středu jednat vláda. Součástí koncepce bydlení je rovněž odstranění deformací na trhu nájemního bydlení. V příštích pěti až šesti letech by se podle ministra místního rozvoje Jiřího Paroubka měly nájmy v bytech s regulovanými činžemi zvyšovat o osm procent ročně až do tří procent z tržní ceny nemovitosti. Obce a města by měly mít možnost zvýšit nájmy v bytech s regulovanými činžemi o šest až 12 procent. Vláda se návrhem zákona bude zabývat zřejmě koncem března. Ministr předpokládá, že by zákon mohl začít platit od 1. ledna 2006.

Praha hodlá prodat historický dům v centru

Pražský magistrát nabídne k prodeji Richtrův dům na Malém náměstí v centru města. Neznamená to však, že historickou památku nakonec skutečně prodá. O dalším osudu komplexu budov, jehož dějiny sahají do 13. století, město rozhodne podle toho, jak vysoké nabídky dostane, řekl v úterý novinářům radní Pavel Klega (ODS). Nabídky k pronájmu podle něho příliš výhodné pro město nebyly. Výběrové řízení na prodej domu město vypíše v nejbližších dnech. "Chceme se zeptat trhu, jaké budou nabídky," uvedl radní. Výsledky soutěže dostanou radní zhruba za měsíc a půl. Když se nabízené ceny nebudou radním zdát dostatečně vysoké, výběrové řízení bude zrušeno. "Jedna z variant je, že prodej nebude nikdy," podotkl Klega.

Kulínský již čelí obvinění z pohlavního zneužívání 42 dívek

Policie v pondělí rozšířila obvinění sbormistra Bambini di Praga Bohumila Kulínského o 17 dalších skutků. Kulínský je nyní stíhán za sexuální zneužívání celkem 42 někdejších členek sboru. "Poškozené jsou nyní již zletilé," řekla v úterý ČTK státní zástupkyně Blanka Valsamisová. Policie nechce k obviněním sdělit podrobnější informace. Podle žalobkyně jsou však nově sdělené skutky podobné těm předchozím. Trestná činnost Kulínského spadá podle policie do let 1984 až 2001.

Rakousko vydá dva Čechy, údajné dealery drog, do USA

Českého automobilového závodníka Oskara Beneše a podnikatele Václava Pitaše, kteří jsou podezřelí z obchodování s drogami, Rakousko vydá k trestnímu stíhání do Spojených států. Rakouské ministerstvo spravedlnosti podle očekávání vyslovilo souhlas s dřívějším verdiktem soudu, že předání obou Čechů americké justici je přípustné. ČTK to v úterý potvrdila Michaela Nálepková z českého velvyslanectví v Rakousku. Beneš i Pitaš byli loni zadrženi na území alpské republiky během policejní akce namířené proti obchodníkům s drogami. Podle Nálepkové se proti rozhodnutí ministryně spravedlnosti Karin Miklautschové lze odvolat k Nejvyššímu soudu, ani jeden z dvojice Čechů tak prý zatím ale neučinil.

Uherskobrodské muzeum ožilo velikonoční atmosférou a jarem

Velikonoční atmosféra a jarní nálada v úterý s předstihem vstoupila do uherskobrodského Muzea Jana Amose Komenského. Vedle zdobení kraslic různými technikami si tam lidé prohlédnou také paličkování krajek. Desítka paličkářek i krasličářek při práci používá ornamenty typické pro oblast Uherskobrodska, řekl v úterý ČTK pracovník muzea Aleš Kapsa. Ukázky lidových řemesel potrvají do středy. Lidové řemeslnice přiblíží lidem na kraslicích například škrábané vzory nebo takzvané batikování, které patří mezi původní techniky používané na Slovácku. Krasličářky doplňuje také Ludmila Kučírková, která vajíčka zkrášluje voskovými reliéfy. Návštěvníci si mohou prohlédnout také škrábaná vajíčka ozdobené takzvaným rudimovským vzorem nebo kraslice vrtané.

Snímek Tomáše Vorla Skřítek měl v úterý v Praze premiéru

Na dvě slavnostní uvedení "vegetariánské filmové grotesky" Skřítek pozvali v úterý vpodvečer a večer tisícovku diváků jeho producenti spolu se zástupci distribuční společnosti Warner Bros. V kinech se objeví od 17. března ve třech desítkách kopií. Obou projekcí se zúčastnili tvůrci tohoto snímku, ve kterém nezazní jediná smysluplná věta, v čele s režisérem a scenáristou Tomášem Vorlem. Dialogy v něm nahrazují citoslovce vyjadřující zvuky, city a projevy vůle. Mluví se takzvanou "vorlovštinou", které však diváci snadno porozumí. Film vznikl ve společnosti Vorelfilm ve spolupráci se Studiem Mirage a Českou televizí. Hojně se v něm uplatnily počítačové triky. Hrdiny komedie jsou členové vesnické rodiny, čelící nástrahám velkoměsta a snažící se najít vlastní životní cestu. Vorel vyšel především ze svého filmu Cesta z města, jehož vedlejší hrdiny, traktoristu Ludvu a prodavačku Vlastičku v podání Bolka Polívky a Evy Holubové obsadil do rolí hlavních. Hudba je dílem skupiny Mig 21. Na plátně se objeví rovněž její frontman Jiří Macháček a dále například Milan Šteindler, Ondřej Trojan a David Vávra.

Muzeum hlavního města pořádá výstavu o japonské kultuře

Japonskou kulturu přibližuje výstava nazvaná Flétna a meč, která v úterý začala v Muzeu hlavního města Prahy v jeho budově na Florenci. Expozice nese podtitul Harmonie a napětí v japonské kultuře, potrvá do 17. dubna a představí typické formy a projevy vzdálené kultury - kaligrafii, ikebanu, dekorativní malbu, tradiční hudbu, buddhistický chrám i bojová umění. Muzeum ve spolupráci s Česko-japonskou společností a pod záštitou japonského velvyslanectví načasovalo výstavu na dobu krátce před zahájením světové výstavy Expo v japonském Aiči. Další příležitostí je podle pořadatelů vyhlášení letošního roku jako Roku mezilidských vztahů mezi Evropskou unií a Japonskem.

Slavomír Lener ve Spartě končí

Slavomír Lener končí ve funkci hlavního kouče hokejistů pražské Sparty. Padesátiletý bývalý reprezentační trenér měl v klubu smlouvu do konce dubna a opci na další ročník. Po vyřazení ve čtvrtfinále extraligy od Vítkovic se Lener s vedením Sparty v úterý dohodl, že ve spolupráci nebudou pokračovat. ČTK to sdělil ředitel holešovického klubu Luboš Koželuh. "Nechci to nějak více komentovat. Je to příliš čerstvé," řekl Koželuh s tím, že zatím ani není jasné, kdy by se mělo rozhodnout o Lenerově nástupci. Podle klubového prohlášení se o dalším působení asistentů Lea Gudase a Mariana Jelínka v současné době jedná. Lener v rozhovoru pro ČTK řekl, že byl o ukončení svého působení ve Spartě rozhodnutý již po sobotním vyřazení s Vítkovicemi. "V dalších dnech se na tom nic nezměnilo. My jsme dneska měli mítink s hráči a vedením a já jsem chtěl, aby se to nejdříve dozvěděli ode mne oni. Nikoliv aby se to dozvídali z médií," uvedl Lener.

Biatlonista Moravec získal stříbro na juniorském MS

Český biatlonista Ondřej Moravec získal na mistrovství světa juniorů ve finském Kontiolahti stříbrnou medaili ve vytrvalostním závodě na 15 kilometrů. Šampionem se v úterý stal Nor Emil Svendsen, jenž zaznamenal na střelnici o jednu chybu méně než Moravec a dvacetiletého Čecha porazil o 46 sekund. Moravec nasbíral dvě trestné minuty hned na první střelecké položce, což ho stálo zlatou medaili. Talentovaný závodník, jenž získal na únorovém mistrovství Evropy v juniorské kategorii zlato a stříbro, měl totiž na trati absolutně nejrychlejší čas ze všech startujících. Mezi juniorkami se ze zlata radovala německá závodnice Anne Preusslerová. Českým reprezentantkám vůbec nevyšla střelba - loňská dorostenecká mistryně světa ze sprintu Michaela Balatková minula sedmkrát a skončila sedmadvacátá, Zuzana Tryznová chybovala dokonce devětkrát a obsadila 42. příčku.

Na mistrovství světa pojede pětice českých dráhových cyklistů

Pětice českých reprezentantů se představí na světovém šampionátu v dráhové cyklistice. Mistrovství se uskuteční od 24. do 27. března v Los Angeles a na dráze velodromu Carson bude o medaile usilovat trojice sprinterů Alois Kaňkovský, Pavel Buráň, Ivan Vrba a duo stíhačů Petr Lazar, Martin Bláha. "Nejdeme cestou kvantity, ale kvality. Na šampionát jede sice jen pět závodníků, ale většina s medailovými ambicemi či cílem skončit alespoň do šestého místa," řekl na úterní tiskové konferenci šéf dráhové komise Českého svazu cyklistiky Jan Kopač. Na MS bude po letech chybět nejlepší česká cyklistka Lada Kozlíková. "Po náročné olympijské sezoně zvolila jiný závodní program. Na dráze pro ni bude vrcholem až evropský šampionát v červenci v italské Fiorenzuole," vysvětlil Kopač.

Počasí ve středu

Většinou polojasno, na severu při zvětšené oblačnosti ojediněle slabě pršet, ráno ojediněle mlhy. Teploty vystoupí na 13 až 17 stupňů, na horách bude kolem 9 stupňů, na Šumavě kolem 11 stupňů.

15-03-2005