Denní souhrn zpráv Zprávy

13-03-2005

Premiér Gross soudí, že během koaliční krize jednaly ODS a lidovci koordinovaně

Premiér a úřadující předseda ČSSD Stanislav Gross soudí, že během koaliční krize jednaly opoziční ODS a vládní KDU-ČSL v určitých ohledech koordinovaně. V pořadu České televize poukázal na to, že lidovci až do sjezdu ČSSD nebudou naléhat na demisi premiéra a že občanští demokraté zase chtějí až po sjezdu vyvolat parlamentní hlasování o nedůvěře kabinetu. Již dříve někteří sociální demokraté naznačovali, že lidovci se snaží jen distancovat od ČSSD a připravit si půdu pro budoucí vládu s ODS, favoritem voleb.

Sazba daně z příjmu firem by podle premiéra Stanislava Grosse (ČSSD) mohla klesnout pod 24 procent chystaných pro příští rok. Vláda by měla předložit svůj návrh na daňové změny v nejbližší době. Koaliční partneři již dříve uvedli, že uvítají jakékoliv další snížení daní pro firmy za strany ČSSD. Opoziční ODS navrhuje pro příští rok snížení sazby daně z příjmů firem na 15 procent a odstranění investičních pobídek. Podle místopředsedkyně strany Miroslavy Němcové by to mělo srovnat podmínky pro podnikání firem, a kompenzovat tak výpadek příjmů státního rozpočtu, který by podle Grosse dosáhl 60 miliard korun. Přislíbené nebo poskytnuté pobídky by měly platit dále.

Odlet ministra Kühnla do Izraele opozdila závada na letadle

Vládní letoun směřující s ministrem obrany Karlem Kühnlem (US-DEU) do Izraele se musel kolem nedělního poledne kvůli poruše vrátit zpět na ruzyňské letiště. Závada však nebyla vážná a ministr pokračoval asi po dvou a půl hodinách v cestě. Letoun se podle mluvčího ministerstva obrany Andreje Čírtka musel vrátit kvůli technické závadě na měřiči paliva, bezpečnost letu však ohrožena nebyla. Vládní letka je zastaralá, chystá se však její obnova. Bezpečnostní rada státu začátkem února rozhodla o tom, že stát do roku 2007 koupí pět nových strojů.

Künhlovy plány při návštěvě Izraele zdržení nijak významně nenaruší. Během čtyřdenní návštěvy by se měl setkat se svým protějškem Šaulem Mofazem a s předsedou parlamentního zahraničního a bezpečnostního výboru Juvalem Steinitzem. Jednat by měli o bezpečnostní situaci v regionu, vztahu Izraele k NATO, vojenské spolupráci mezi Českou republikou a Izraelem a spolupráci v oblasti vojenského průmyslu. Kühnl má v programu také návštěvu jeruzalémského muzea holokaustu Jad Vašem a letecké základny Ramat David. Součástí ministrova doprovodu jsou i zástupci českých podnikatelů.

Kvůli sněhu nejezdily vlaky na šestnácti místech

Kvůli zavátým kolejím nejezdily v neděli vlaky na šestnácti místech České republiky. Situace je nejsložitější na Vysočině, kde silný vítr navál na železniční tratě velké množství sněhu. Doprava se zastavila i na frekventované trati z Tanvaldu do krkonošského střediska Harrachov. Problémy byly už v sobotu, kdy ve sněhu nedaleko Kořenova uvízl ranní vlak. Asi stovka cestujících musela téměř dvě hodiny čekat, než se pomocné soupravě a železničářům s lopatami a krumpáči podařilo lokomotivu se dvěma vagony ze sněhového sevření vyprostit. Přes noc ale v horách napadlo dalších 30 centimetrů sněhu a stále drobně sněží. Problémy přitom nejsou jen v horách. I na nádražích musí železničáři nepřetržitě ručně od sněhu čistit koleje a výhybky. Během dne sníh z kolejí postupně mizel a v neděli večer zůstaly neprůjezdné čtyři úseky.

V Rakouských horách zahynuli dva Češi

Čtrnáctiletý český lyžař zahynul při nárazu do stromu mimo sjezdovou dráhu v rakouském středisku Hochstein u Innsbrucku. Oznámila to rakouská agentura APA. Podle očitých svědků se čtrnáctiletý chlapec držel nejprve ve sjezdové dráze, ale asi po deseti metrech z ní vyletěl, upadl na záda a ztratil kontrolu nad lyžemi. Tím se dostal mimo sjezdovku a při nárazu do stromu utrpěl smrtelné zranění.

Český skialpinista zemřel pod lavinou, kterou sám uvolnil ve volném terénu u turistického střediska Sportgastein asi 100 kilometrů jižně od Salcburku. ČTK to potvrdilo četnictvo v Bad Gasteinu, které nehodu vyšetřuje.

Český postup kolem evropské ústavy znervózňuje partnery v EU

Česká republika je jedinou zemí Evropské unie, v jejímž případě panuje naprosté nejasno o způsobu a datu ratifikace evropské ústavy. Vnitropolitické "veletoče", které debatu doprovázejí, jsou bruselským expertům špatně pochopitelné. "Česko je případ, kde se mísí regule a povinnosti plynoucí z ústavy země s domácím politikařením. Vyúsťuje to do čehosi, co nedává vůbec smysl a obtížně se z toho hledá cesta ven," soudí Guillaume Durand ze Střediska evropské politiky (EPC).

Zatímco v jiných zemích, v nichž hrozí odmítnutí evropské ústavy, zaujímají politické síly stanoviska víceméně čitelně, z Prahy přicházejí matoucí poselství. "Partneři špatně chápou, proč je v Česku vůči EU tolik skepse. A když už tomu tak je, proč se toho tématu vláda a další političtí činitelé nechopí," připouští český velvyslanec při EU Jan Kohout. Bruselští znalci české politické scény poukazují na to, že ústava je sice bohatě přetřásána v tisku, ale na politické úrovni se ho zatím chopili výrazněji její odpůrci v čele s prezidentem Václavem Klausem. "Vládu není v podstatě slyšet, ani síly pravého středu mimo ODS, ani občanskou společnost," uvedl informovaný odborník v Evropské komisi.

Ministryně Emmerová chce zdravotní knížky zavést již od září

Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová (ČSSD) plánuje, že takzvané zdravotní knížky budou v českém zdravotnictví zavedeny od září letošního roku. "Já bych chtěla zavést papírovou zdravotní knížku, protože pro elektronickou verzi nejsme zcela vybaveni," řekla Emmerová v pořadu televize Nova Sedmička. Dodala, že zavedením zdravotních knížek by se podle jejích informací mohla ušetřit až třetina financí za léky za rok.

S tím ale nesouhlasí stínový ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS). Tvrdí, že jen zavedení knížek by stálo stamiliony. Vyslovil se raději pro využívání takzvaných osobních účtů. Jejich princip spočívá v tom, že by zdravotní pojišťovny sice dál přerozdělovaly peníze z povinného zdravotního pojištění, ale staly se také správci osobních účtů. Na ty by měly jít peníze státu i případné připojištění a příspěvky zaměstnavatelů. Osobní účty by měly mít podobný režim jako účty bankovní a peníze na nich by měly být úročeny. "Legalizací spoluúčasti pacientů se zamezí korupci ve zdravotnictví a celý systém se zprůhlední," tvrdí Julínek. Návrh vychází ze systému některých amerických pojišťoven.

V Česku by mohla do dvou let vyrůst japonská nemocnice

Největší soukromá síť zdravotnických zařízení v Japonsku, společnost Tokushukai by ráda do dvou let postavila v Praze či jiném městě České republiky nemocnici. Skupina českých lékařů a dalších odborníků tento týden mapovali v Japonsku možnosti spolupráce. Vedle stavby zbrusu nového zařízení padl také návrh, že by japonská společnost převzala některou z již existujících českých nemocnic, jejíž běh však není bez problémů. V úvahu připadá také varianta, že by Japonci mohli některé z českých zdravotnických zařízení vybavit těmi přístroji, kterých je v Česku nedostatek.

K zásadám, které si zaměstnanci opakují denně společně s ostatními při ranních poradách, patří bezpodmínečná ochota pomoci pacientovi či nepřijímání jakýchkoliv dárků. "Jsme tu pro pacienty, ne oni pro nás," zní sborově každé ráno ve všech nemocnicích Tokushukai. Právě tento dril a vůbec způsob práce specifický pro japonskou kulturu může vyvolat otázku, zda má stejná koncepce šanci fungovat i třeba v českém prostředí. Personál nemocnic Tokushukai v zahraničí tvoří totiž zdravotníci z příslušné země, kteří absolvovali v Japonsku školení a roční stáž. Podle českých odborníků jsou nemocnice Tokushukai srovnatelné s kvalitními českými okresními nemocnicemi. Rozdíl vidí v tom, že díky dostatku techniky a personálu jsou vyšetření, na něž v Česku mnohdy existuje pořadník, prováděna bez čekacích lhůt. Vstup Japonců do českého zdravotnictví by považovali za pozitivní také proto, že by do této oblasti přibyl konkurenční prvek.

Premiéra Grosse mrzí, že Václav Klaus odmítl jmenovat mladé čekatele na soudce

Premiéra Stanislava Grosse (ČSSD) mrzí, že prezident Václav Klaus odmítl jmenovat 32 čekatelů na funkci soudce. Je jim totiž méně než třicet let a podle Klause jsou na tak zodpovědnou funkci příliš mladí. Předseda vlády se obává, aby odmítnutí kandidáti neodešli z justice do advokacie či jiných oborů. Politici ODS naopak prezidentův postup schvalují.

O věkové hranici pro jmenování soudců hovořili v diskusním pořadu televize Prima i stínová ministryně spravedlnosti ODS Eva Dundáčková a místopředseda sněmovny za KSČM Vojtěch Filip. Oba hlasovali pro zákon, který stanovuje pro jmenování soudců hranici 30 let. Podle přechodného ustanovení se ale omezení netýká právníků, kteří byli justičními čekateli v době přijetí zákona. "Na kroku pana prezidenta mi vadí, že si osobil víc práva, než sám má, protože my jsme tu věkovou hranici stanovili pro ty, kteří nastupují od přijetí zákona do cyklu justičních čekatelů," řekl Filip. Podle něj měli být čekatelé jmenováni. Dundáčková uvedla, že by budoucí soudci měli procházet selektivním výběrem, aby se jimi stali jen ti, kteří prokázali vysokou odbornost a míru schopnosti soudit. "Nemělo by být automatické, že kdo se stane soudním čekatelem, stane se jednoho dne i soudcem," poznamenala.

Předseda Soudcovské unie Jaromír Jirsa Primě řekl, že je rozhodnutí prezidenta protiústavní a doufá, že se čekatelé obrátí na Ústavní soud. Soudcům i ministerstvu spravedlnosti vadí, že prezident se rozhodl pouze na základě věku a podle nich nehodnotil odbornou stránku kandidátů. Právě justičními čekateli chtělo ministerstvo vypomoci některým krajům, které se potýkají s nedostatkem soudců. Soudcovská unie se snaží dlouhodobě o vznik soudcovské samosprávy, která by se podílela na jmenování justičních funkcionářů. Soudci podle Jirsy uvažují o založení soudcovské rady, která by omezila zasahování moci exekutivní do moci soudní.

Kardinál Vlk: Církve jsou vydány na milost a nemilost ministerstvu kultury

Loňské nečekané snížení příspěvku na platy duchovních zavádí ministerstvo kultury podle kardinála Miloslava Vlka i do roku 2005. "Církve jsou bohužel vydány na milost a nemilost ministerstvu a na začátku roku vlastně ani přesně nevědí, co dostanou, nebo nedostanou," píše se v prohlášení pražského katolického arcibiskupství. Představitelé církví tvrdí, že jim stát nedává na platy kněží peníze, na něž mají ze zákona právo. Jen římskokatolická církev dostala loni podle kardinála o 28 milionů korun méně. Písemné námitky České biskupské konference ministr kultury Pavel Dostál podle Vlka odmítl. Kardinál chce v krajním případě situaci řešit soudní cestou.

Uchazeči o práci v cizině se většinou na konkurzech nedomluví

Uchazeči o zaměstnání v zahraničí z Ústeckého kraje mají při náborech firem problémy s cizím jazykem. U dělnických profesí zaměstnavatelé většinou nevyžadují znalost angličtiny či jazyka, jímž se v dané zemi mluví. Konkurzy ale ukázaly, že zájemci o práci nedokážou reagovat téměř na žádné otázky, poradci museli překládat jeden pohovor za druhým, řekla ČTK specialistka na evropský pracovní trh z mosteckého úřadu práce Jana Povejšilová. Náboráři proto zpřísnili podmínky. Šanci dostanou jen ti, kteří rozumějí alespoň natolik, aby mohli správně reagovat na požadavky při výkonu práce. Do únorového konkurzu britské firmy na pečovatele o lidi s poškozenou míchou se přihlásilo 38 osob z celé České republiky. Uspělo jich 14, z toho dva z Ústeckého kraje. V Británii mají zájem i o pracovníky na farmě, řemeslníky, uklízečky či pracovníky ostrahy. V Irsku je poptávka po zdravotnických profesích, ve Slovinsku zase po řemeslech zejména ve stavebnictví. Na Kypru chtějí údržbáře vilových komplexů a zahrad, učitele, kadeřníky a chemiky.

Vláda se má zabývat záměrem nahradit rodná čísla osobními

Vláda se má zabývat záměrem postupně nahradit rodná čísla jinými, která by už kvůli hrozbě možného zneužití neobsahovala údaje o věku či pohlaví jeho nositele. Ministerstvo informatiky předpokládá, že rodná čísla by mohla nahradit již nyní vydávaná čísla sociálního pojištění. ČTK to řekla mluvčí ministerstva Klára Volná. Používání rodného čísla není dosud podle ministerstva žádným způsobem upraveno. Proti tomu, že ho nadměrně vyžadují různé instituce, dlouhodobě protestuje Úřad pro ochranu osobních údajů.

Úplné nahrazení rodných čísel, pokud s ním bude vláda souhlasit, odhaduje ministerstvo na čtyři desítky let vzhledem k tomu, že toto číslo je obsaženo v řadě informačních databází. Nová čísla by se navíc vydávala centrálně, takže by se vyloučily nynější občasné omyly s vydáním stejných rodných čísel. Systém rodných čísel se zavedl v roce 1954. Do budoucna tak navíc hrozí, že se do konce roku 2053 vyčerpá počet všech možných variant rodných čísel.

V Praze 2 se udusil zloděj při vloupání de restaurace

V Praze 2 zemřel asi pětadvacetiletý muž, když chtěl vykrást místní restauraci. Udusily ho mříže, přes které do objektu vnikl, řekla ČTK mluvčí pražské policie Daniela Razímová. Podle policie si muž pravděpodobně heverem roztáhl mříže, kterými bylo zabezpečeno okno vedoucí do objektu. Když se pak snažil otvorem protáhnout, asi o hever zavadil, mříže ho skříply a udusily. Zaklíněné tělo museli vyprostit hasiči. "Lékař už jen konstatoval mužovu smrt, udusil se," řekla mluvčí pražské záchranné služby Simona Cigánková.

Druhý blok Temelína po zkouškách opět dodává elektřinu do sítě

Druhý blok temelínské jaderné elektrárny v neděli ráno opět začal dodávat elektřinu do rozvodné sítě. Pracovníci elektrárny jej odstavili v sobotu kvůli pravidelné zkoušce regulačních zařízení reaktoru. ČTK to řekl mluvčí elektrárny Milan Nebesář. Pracovníci elektrárny druhý blok od začátku roku odstavili již počtvrté. Kvůli pravidelné zkoušce jej odpojili na Nový rok, o týden později ho ale na tři dny vyřadila z provozu závada na generátoru. Zkouška regulačního zařízení odpojila blok od rozvodné sítě na dva dny také 5. února.

Rusové objevují teplické lázně, léčit by se tu měli i kosmonauti

Rusové začali objevovat lázně v Teplicích. Do lázní, kde se léčí především nemoci pohybového ústrojí, by na podzim měli přijet zaměstnanci ruských železnic. Rehabilitovat se v Teplicích budou také kosmonauti z Hvězdného městečka, které je hlavní základnou ruského vesmírného programu, řekl ČTK ředitel lázní Karel Weigl. Dosud se Rusové v Česku léčili hlavně v Karlových Varech a Mariánských Lázních.

Delegace z Ruska, v jejímž čele byl Oleg Jurjevič Aťkov, kosmonaut a šéf zdravotnického odboru ruských železnic, tento týden navštívila Teplice. "Viděli jsme téměř všechno, mluvili jsme s pacienty, prohlédli jsme si technologie, které bychom mohli využít k léčení," řekl novinářům. S výjezdem je prý spokojen, a doporučí proto, aby ruské železnice podepsaly s lázněmi smlouvu o dlouhodobé spolupráci. Ruská železnice je jedním z největších monopolů na světě, kde pracuje asi 1,5 milionu lidí.

Český televizní film In nomine patris získal cenu v Remeši

Na 18. mezinárodních televizních setkáních v Remeši získal v sobotu cenu za nejlepší televizní film český snímek In nomine patris. Oznámila to agentura AFP. Tématem oceněného filmu je takzvaný čihošťský zázrak na Havlíčkobrodsku z přelomu roku 1949 a 1950 a osud tamního faráře, kterého poté vyšetřovala komunistická Státní bezpečnost.

Miss Europe 2005 je z Německa, Češka mezi dvanáctkou

Letošní nejkrásnější dívkou Evropy byla v Paříži zvolena reprezentantka Německa Shermine Shahrivarová, na druhém místě skončila Ljusja Tovmasjanová z Arménie. Česká zástupkyně Edita Hortová se dostala do první dvanáctky, až do první pětice pak postoupila slovenská soutěžící Tatiana Krčméryová. Devatenáctiletá blondýnka Edita Hortová ČTK řekla, že je "strašně moc šťastná, protože dostat se do první dvanáctky je obrovský úspěch". V to, že by se dostala do první pětice, prý nedoufala.

Výstava Roma Rising představí úspěšné členy romské komunity v ČR

Úspěšné české Romy představí na fotografiích výstava Roma Rising (Romské obrození), která se uskuteční letos na podzim v Praze a Ústí nad Labem. Soubor 100 snímků, který vyjde i knižně, pořídil americký fotograf Chad Evans Wyatt. "Naším cílem je změnit běžný názor, že Romové jsou nevzdělatelní a neschopní myslet na budoucnost," sdělila ČTK Eva Bedrníčková z Nadačního fondu Dobrý soused, která výstavu připravuje. Výstava ukazuje Romy, kteří jsou příslušníky střední a vyšší vrstvy. Bedrníčková uvedla, že často také museli být lepší než jejich kolegové z majoritní společnosti. Mezi portrétovanými jsou politici, novináři, zaměstnanci neziskových organizací, ale také žena policistka, kostymérka, strojní inženýr nebo podnikatel.

Sníh v Krkonoších láme rekordy, záchranáři nedoporučují túry

V Krkonoších o víkendu napadlo zhruba tři čtvrtě metru nového sněhu. Na Horních Mísečkách dnes leží 330 centimetrů a to je rekord, řekl ředitel Ski areálu Špindlerův Mlýn Jiří Beran. Podmínky pro lyžaře jsou ideální, stále však platí varování Horské služby, která nedoporučuje túry po hřebenech Krkonoš. Přes vynikající podmínky bylo na horách o víkendu méně lidí než obvykle. Jednodenní návštěvníky podle provozovatelů lyžařských areálů zřejmě odradilo od cesty na hory varování silničářů, kteří se od pátku potýkají s přívaly sněhu a silným větrem.

Janda skončil v Oslu šestnáctý, popáté za sebou vyhrál Hautamäki

Český skokan na lyžích Jakub Janda v norském Oslu zaznamenal nejhorší výsledek v této sezoně Světového poháru. Český reprezentant po nepovedeném prvním skoku na můstku v norském Holmenkollenu obsadil až šestnáctou příčku. Popáté za sebou vyhrál Fin Matti Hautamäki, který o 9,3 bodu porazil domácího Björna Einara Romörena. Třetí skončil Němec Michael Uhrmann.

Jandu v prvním skoku krátce po odrazu rozhodil poryv větru. Nejlepší český reprezentant tak dolétl jen do vzdálenosti 116 metrů a do finálové třicítky postupoval až z devětadvacáté pozice. Ještě o čtyři metry méně skočil druhý český reprezentant Jan Matura, který z osmatřicátého místa do finále nepostoupil. Ve druhém kole se Janda o sedm metrů zlepšil. Navíc si posunem ve výsledkové listině upevnil postavení na třetím místě celkového pořadí Světového poháru.

Judisté Jiří a Andrea Pokorní mají z Noris Cupu stříbro

Další dva cenné kovy přidali na mezinárodním turnaji Noris Cup v Praze na konto výpravy hostitelské země judisté Jiří Pokorný ve váze do 81 kg a jeho žena Andrea Pokorná-Pažoutová (do 70 kg). Oba prohráli ve svých kategoriích až ve finále, což znamená, že spolu se třemi bronzovými úspěchy ze sobotního úvodního dne turnaje nasbírali čeští reprezentanti celkem pět medailí.

Počasí

Bude polojasno až oblačno a na severu místy sněhové přeháňky. Teploty 3 až 7, na horách kolem -1 stupně Celsia. Mírný jihozápadní vítr.

13-03-2005