Denní souhrn zpráv Zprávy

10-03-2005

Tempo růstu české ekonomiky loni zrychlilo na čtyři procenta

Česká ekonomika loni zrychlila tempo růstu na čtyři procenta z předloňských 3,7 procenta. Odhady vývoje zveřejnil ve čtvrtek Český statistický úřad. Ekonomové očekávali nižší růst hrubého domácího produktu v průměru o 3,7 procenta. Českou ekonomiku loni táhly především investice, které se meziročně zvýšily o 9,1 procenta. Přímé investice zahraničních firem dosáhly 115 miliard korun, stroje a zařízení však nakupovaly i tuzemské firmy. Druhým motorem růstu byl zahraniční obchod, který ještě o rok dříve českou ekonomiku naopak brzdil. Celkový vývoz se loni zvýšil téměř o 21 procent, zatímco dovozy rostly o 18,5 procenta. Schodek obchodu se meziročně snížil téměř o 50 miliard na asi 22 miliard korun a letos by mohl zmizet úplně.

Analytici očekávají udržení tempa růstu ekonomiky kolem čtyř pct

Pro letošní rok analytici očekávají udržení tempa růstu ekonomiky kolem čtyř procent, případně mírné zrychlení. Domácnosti se podle nich vrátí do obchodů a začnou o něco více utrácet. Investice sice nezopakují loňský rekordní růst o více než devět procent, ale měly by přidat i tak solidních pět až sedm procent. Dále se bude podle oslovených ekonomů zlepšovat zahraniční obchod, který by poprvé mohl skončit s přebytkem.

Finanční experti shodně očekávají, že Česká národní banka zasáhne proti silné koruně, která by mohla omezit růst HDP v letošním roce. Snížení úrokových sazeb nejméně o 0,25 procentního bodu někteří očekávají již na pravidelném zasedání bankovní rady 31. března. "Pro běžné lidi to znamená, že jejich vklady v bankách budou v průběhu roku o trochu méně úročeny, ale zároveň s tím zlevní i půjčování peněz. Život obyvatelstva na dluh tak bude pokračovat," řekl analytik Volksbank CZ Vladimír Pikora. Dodal, že snížení sazeb a následné oslabení koruny přivítají exportéři.

Náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Tlapa ČTK řekl, že export bude hnacím motorem růstu HDP i v následujících letech, kdy by podle něj česká ekonomika mohla nabrat ještě rychlejší tempo. "ČR má šanci stát se významným hráčem v globálním obchodě. Je ovšem nutné, aby české firmy dokázaly spojit své síly na velké exportní projekty. Pokud se to podaří, tak si myslím, že hospodářský růst by v následujících letech mohl být ještě výrazně vyšší. Růst českého vývozu by k tomu významně přispíval," uvedl Tlapa.

"V následujících letech, až naběhnou další závody na plný výkon, a to zejména kolínská (automobilka) TPCA, budou výsledky (HDP) ještě lepší," dodal generální ředitel agentury CzechInvest Radomil Novák. V letošním roce by se měly firmy, které získaly investiční pobídky, podle Nováka podílet na HDP více než třemi procenty a na přidané hodnotě zpracovatelského průmyslu téměř 15 procenty.

Sobotka věří, že koruna v nejbližší době extrémně neposílí

Ministr financí Bohuslav Sobotka věří, že koruna nebude v nejbližší době extrémně posilovat. "Nemyslím si, že by mělo dojít ke zhoršení situace pro český export, ale je důležité, aby centrální banka plnila svoji roli," řekl ČTK Sobotka bez bližších podrobností. Česká měna v těchto dnech zpevnila na historické maximum k dolaru, vůči euru je nejsilnější od léta 2002. Odborníci očekávají její další zpevnění, a to zejména k americké měně. Silná koruna vyprovokovala ve středu Českou národní banku ke slovní intervenci. Ta ústy viceguvernéra Luďka Niedermayera nevyloučila přímý zásah na trhu. Nynější posilování koruny je podle expertů i přes dobré výkony tuzemské ekonomiky příliš rychlé.

Silná koruna škodí českým vývozcům, kteří za své zboží dostávají v přepočtu méně peněz. Naopak zlevňuje zboží dovážené ze zahraničí. Zpevnění k dolaru snižuje ceny zejména ropy, oblečení a elektroniky.

Štěch: Ekonomice se daří i bez reforem, růst mezd má být vyšší

České ekonomice se daří a vysoký růst by si mohla udržet i nadále, aniž by stát provedl tvrdé ekonomické reformy, řekl ČTK šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch. Ve stavebnictví nebo u zahraničních firem by podle něj měly rychleji růst reálné mzdy zaměstnanců. Ekonomové s tím však nesouhlasí. "Ukazuje se, že není třeba v naší zemi dělat nějaké drastické reformy, po kterých někteří volají, že to musí bolet," uvedl Štěch. Rovná daň a další reformy by podle něj vyvolaly zvýšení rozdílů mezi jednotlivými skupinami obyvatel a vyvolaly sociální nepokoje.

Sobotka: Pro ČR je návrh na snížení rozpočtu EU přijatelný

Pro Českou republiku je přijatelný návrh na snížení rozpočtu Evropské unie v letech 2007 až 2013, které navrhují některé členské země. Na jednání sněmovního výboru pro evropské záležitosti to řekl ministr financí Bohuslav Sobotka. Podmínkou je ale podle něj to, že nedojde ke snížení některých výdajů, jako například na strukturální fondy či Fond soudržnosti.

První globální propočty podle Sobotky nenaznačují, že by se ČR měla v rozpočtovém období 2007 až 2013 stát čistým přispěvatelem EU, tedy že by do unie více peněz vkládala, než přijímala. Poslanec ODS Petr Nečas upozornil na to, že podle předběžných výpočtů by se po vstupu Rumunska, Bulharska či Chorvatska do EU regiony jihozápadních Čech a Moravskoslezského kraje mohly dostat statisticky nad úroveň pro příjem dotací z unie.

Vláda se připravuje na povodně, riziko stoupá s každým dnem zimy

Vláda ve středu doporučila před táním sněhu maximálně vyprázdnit vodní nádrže, aby zadržely očekávaný příval vody. V Česku je nyní nejvíce sněhu za posledních 40 let. Ministr zemědělství Jaroslav Palas po zasedání kabinetu řekl, že na odtávání extrémního množství sněhu se vodohospodáři chystají stejně jako lidé zodpovědní za bezpečnost. V nejbližších deseti dnech podle výhledu hydrologů zatím velká obleva nehrozí. Propuknutí povodní při tání by záleželo také na množství dešťových srážek, řekl ČTK hydrolog Jan Daňhelka. O riziku vzniku povodní už byly informovány kraje a radnice velkých měst. Při rychlém oteplení podle ministra hrozí katastrofální povodně, riziko se zvyšuje každým dnem zimy.

Největší problém bude se zvládnutím Vltavy a Moravy. "V povodí Vltavy leží 1,6 miliardy kubických metrů sněhu, kaskáda je přitom schopna zachytit čtvrtinu," řekl Palas. V povodí Moravy je podle něj nádrží málo; pomohou Nové mlýny. "Kdyby tam nebyly nádrže, v této situaci by tam vznikla katastrofa," konstatoval ministr. Zároveň se ohradil proti požadavku ekologů držet hladinu nádrží pod Pálavou dlouhodobě nízko.

Metly se chystají na možné povodně, snižují hladinu rybníka

Na případné povodně se chystá obec Metly na Strakonicku, kde velká voda před třemi lety způsobila stamilionové škody. Rybáři před třemi dny začali s odpouštěním Metelského rybníka, řekl ČTK starosta Metel a Předmíře Karel Palivec. Povodeň, jež v roce 2002 protrhla hráz místního rybníka a se zemí srovnala několik domů, podle Palivce změnila smýšlení místních lidí. V pohotovosti jsou teď při každé hrozbě. "Věci máme sbalené jak maminka do porodnice," řekl Palivec. Domnívá se však, že rybník je po opravě natolik odolný, že hrozí maximálně lokální zaplavení.

Zahradil a Železný se ohradili proti obviňování Klause ze lži

Europoslanci Jan Zahradil (ODS) a Vladimír Železný (hnutí Nezávislí) se ohradili proti obvinění prezidenta Václava Klause ze lži, které vyřkl předseda výboru pro ústavní záležitosti Evropského parlamentu Jo Leinen. Tento německý sociální demokrat před týdnem v reakci na deset Klausových důvodů proti přijetí evropské ústavy uvedl, že český prezident říká hlouposti a lži. Železný a Zahradil v dopise předsedovi Evropského parlamentu Josepu Borrellovi vyjádřili podiv nad Leinenovou reakcí. "Nejde nám ani tak o obsah argumentů pana poslance Leinena, jakkoli jej shledáváme krajně nepřesvědčivým. Jde zejména o překvapivě neomalený tón reakce zmíněného poslance," uvedli. "Důrazně se ohrazujeme proti takovému způsobu argumentace, který nikterak nezlepšuje kvalitu diskuse o euroústavě a rozhodně nepomáhá pověsti Evropského parlamentu," napsali Borrellovi oba čeští europoslanci. Podle nich je nutné takovou diskusi vést věcně, vyváženě, bez hysterie, přehánění a urážlivých výroků i tehdy, pokud se v ní střetávají zásadně odlišná stanoviska na ústavní smlouvu a budoucnost EU.

Leinen v analýze prezidentova desatera proti euroústavě odmítl jeho tvrzení, že se EU stane státem federativního typu, že nynější členské státy se změní v regiony nebo provincie nebo že evropská ústava bude nadřazena ústavám členských států EU.

Střet zájmů míří k Ústavnímu soudu, novelu napadlo 53 senátorů

Osud sporné novely zákona o střetu zájmů je v rukách Ústavního soudu. Obrací se na něj 53 senátorů, kteří ve své stížnosti tvrdí, že novela nebyla přijata v souladu s ústavou. Zřejmě již příští týden ze Senátu zamíří k soudu ještě jedna stížnost, tentokrát přímo na obsah novely. ČTK to řekl předseda horní komory Přemysl Sobotka (ODS).

Novela počítá s tím, že krajští a někteří obecní zastupitelé budou muset zveřejňovat své vedlejší příjmy, podnikání a působení v orgánech firem. Zastupitelům, kteří svou funkci vykonávají na plný úvazek, navíc zakazuje pobírat odměny za práci ve firmách, které zřídily nebo majetkově ovládají kraj či město.

Emmerová má v příloze koncepce i zvýšení spoluúčasti a pojistného

Zvýšení spoluúčasti pacientů a navýšení plateb pojistného má ministryně zdravotnictví Milada Emmerová (ČSSD) v ekonomickém materiálu, který je přílohou její koncepce zdravotní péče. Položila v něm vedle sebe návrhy svého úřadu, Všeobecné zdravotní pojišťovny, vicepremiéra Martina Jahna, České lékařské komory a Lékařského odborového klubu. Nechala na vládě, aby si z nich vybrala.

"Je to značně nesourodé, s řadou věcí nesouhlasíme," řekl ČTK výkonný ředitel Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček. Ministryně ve své části nepočítá s vyššími platbami občanů, je to pro ni spíše vize do budoucna. Zůstává tak věrna programovému prohlášení své strany. Nejprve chce udělat pořádek na výdajové stránce a zamezit mrhání penězi. Jahn naproti tomu počítá se zavedením poplatků za návštěvu u lékaře a za recept, i když konkrétní sumy neuvádí. Česká lékařská komora a Lékařský odborový klub zase chtějí zvýšit občanům platby pojistného ze současných 13,5 procenta na 14. Všechny tyto návrhy jsou v souladu s doporučeními Světové banky. "Se zavedením poplatků souhlasíme, se zvýšením plateb pojistného ne," tlumočil Gajdáček společné stanovisko všech pojišťoven včetně Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Paroubek: Obce by mohly zvýšit nájmy až o 12 procent za rok

Obce a města by měly mít možnost zvýšit nájmy v bytech s regulovanými činžemi o šest až 12 procent za rok po dobu pěti až šesti let. Nájemníkům, kterým by celkové výdaje na bydlení přesáhly 30 procent čistých příjmů, by však musely přispívat na sociální příspěvky. V rozhovoru pro ČTK to řekl ministr pro místní rozvoj Jiří Paroubek. Obecně by se ale podle něj měly regulované nájmy v příštích pěti až šesti letech zvyšovat o osm procent ročně až do výše tří procent z tržní ceny nemovitosti. Ministr věří, že se mu návrh podaří ve vládě prosadit i přes námitky ODS a KDU-ČSL, které volají po rychlejším růstu. Podle Paroubka ale nemají žádný konkrétní návrh.

Nájmy se podle Paroubka nemohou skokově zvýšit hned, protože by ve státním rozpočtu nebylo najednou dostatek prostředků na příspěvky pro sociálně potřebné. Také je podle něj třeba, aby fungovala státem podporovaná výstavba družstevních bytů pro lidi, co nedosáhnou na hypoteční úvěr. Ministr si od ní slibuje, že sníží ceny nájmů i bytů a zároveň zvýší nabídku bytů. Podpora by měla začít platit od 1. července.

Problém regulace nájemného se v České republice týká zhruba 750.000 bytů, tedy téměř pětiny trvale obydlených bytů. Soukromým majitelům patří kolem 300.000 bytů, ostatní byty vlastní obce. Majitelé domů nyní chystají k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku stížnosti kvůli regulaci nájemného, kterou považují za protiprávní. Částka, kterou by v případě příznivého rozsudku mohli po českém státu v úhrnu požadovat, odhadují na 30 až 50 miliard korun. Pokud by se připojily i obce, suma by se ještě zvýšila.

Majitelé domů uvádějí, že jim současné regulované ceny nestačí ani na údržbu nemovitostí. Navrhované tempo růstu nájmů z MMR považují za nedostatečné. Podle Ústavu soudního inženýrství činí nájemné, které kryje náklady, 49 korun za metr čtvereční a měsíc. Nejvyšší regulované nájemné v republice je v Praze, kde se měsíčně platí 37 korun za metr čtvereční.

Paroubek však podotkl, že bytovým družstvům stačí na krytí nákladů většinou 25 až 30 korun za metr čtvereční měsíčně. Rovněž předseda Sdružení nájemníků Stanislav Křeček nesouhlasí s tvrzením majitelů domů, že jim současná výše regulovaných činží neumožňuje pokrýt náklady na údržbu. "Nájemné přináší možnosti dům opravovat," řekl a dodal, že u nově uzavíraných smluv mohou majitelé požadovat od roku 1995 nájemné bez jakéhokoli omezení.

Zákon o zvyšování nájmů v republice chybí již přes dva roky. Činže v bytech s regulovanými cenami je nyní možné zvyšovat pouze po dohodě majitele a nájemníka. Vláda by se návrhem zákona o nájemném z dílny MMR mohla podle Paroubka zabývat na konci března. Ministr počítá, že by začal platit od 1. ledna 2006.

Větší problém než regulace činží jsou neplatiči nájemného, dodal Paroubek. Vystěhování nájemníků, kteří neplatí činže, nyní trvá i několik let. "Je třeba změnit občanský zákoník," uvedl ministr.

Prezidentovo rozhodnutí se dotkne desítek soudních čekatelů

Rozhodnutí prezidenta Václava Klause nejmenovat 32 čekatelů do funkce soudců se zřejmě dotkne mnohem většího počtu lidí, kteří chtěli u soudů pracovat. "Dalších 48 soudních čekatelů, kterým ještě není 30 let, už zkoušku složilo a čekají na jmenování," řekl ve čtvrtek ČTK mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun. Ministr Pavel Němec prý zvažuje schůzku s prezidentem, kde by se pokusil jeho rozhodnutí změnit. "Pokusíme se pana prezidenta přesvědčit. Na své rozhodnutí má samozřejmě právo, ale vzhledem ke stavu justice by bylo vhodné ho zvážit," řekl Dimun.

Prezident ve středu odmítl jmenovat dvaatřicet z pětapadesáti čekatelů na funkci soudce. Je jim totiž méně než třicet let a podle Klause jsou příliš mladí. Věkovou hranici 30 let stanovil soudcům zákon už v roce 2003. Podle jeho přechodného ustanovení, se ale omezení netýká právníků, kteří již byl přijati za soudní čekatele. Ministerstvo se nyní snaží všechny odmítnuté čekatele udržet v justici. Některým může být prodloužena pracovní smlouva se soudem, kde dosud pracovali. Další by podle Dimuna mohli nastoupit na státní zastupitelství, kde není stanovena věková hranice. Omezené množství může najít uplatnění na ministerstvu a počkat, než jim bude 30 let.

Stanoviště taxi u pražských nádraží už mají správce

Stání pro taxi u některých pražských nádraží už mají správce, kteří zaručí, že z nich zákazníci odjedou bezpečně a bez předražení. Ve čtvrtečním losování o správu osmi stanovišť uspělo pět zájemců ze sedmi přihlášených. Stanoviště by měla začít fungovat se správcem zhruba do měsíce, řekl ČTK po losování Václav Sedláček z magistrátního odboru rozvoje dopravy. Magistrát si od tohoto kroku slibuje to, že se stav taxislužby u nádraží zlepší. Při závažných prohřešcích, jako je předražení, totiž správcům hrozí, že o nájemní smlouvu přijdou.

EK v příštích dnech asi vyhlásí zvláštní tendr na vývoz obilí

Evropská komise by měla v příštích dnech vyhlásit mimořádný tendr na nákup obilí z ČR, Maďarska a Rakouska, tedy zemí, jež měly loni značnou nadúrodu a nemají přístup k moři. Česku by tak měla pomoci vyvézt 300.000 tun pšenice, Maďarsku 320.000 tun, sdělily ČTK zdroj EK a český diplomatický zdroj. Ministr zemědělství Jaroslav Palas přitom ve čtvrtek uvedl, že EK již tendr vyhlásila.

Tendr se má týkat obilí uskladněného v intervenčních skladech v ČR. Komise ho nabídne vývozcům do zemí mimo EU a zaváže se uhradit náklady na dopravu do přístavů. Konečná cena závisí na tom, co vývozci nabídnou, a bude předmětem jednání, uvedly zdroje.

Loňský přebytek obilí se v ČR odhaduje na zhruba 2,5 milionu tun obilí. V intervenčním nákupu byl nabídnut jeden milion tun. Státní zemědělský intervenční fond zatím nakoupil jednu třetinu nabídky. Většina pěstitelů není zařízena na kvalitní dlouhodobé skladování, mají proto obavy ze skladištních škůdců. Mnozí se také obávají, že nestihnou obilí prodat do žní a nebudou mít kam uložit letošní úrodu.

Palas kritizoval zemědělce za vývoz skotu určeného k vykrmení

Ministr zemědělství Jaroslav Palas kritizoval ve čtvrtek na sněmu Agrární komory ČR ve Velké Bystřici na Olomoucku zemědělce, kteří vyvážejí mladý skot určený k vykrmení. Podle ministra by měli zástavní skot nechat doma a krmit jej obilím, kterého je Česku po loňské nadúrodě přebytek. Nový prezident Agrární komory Jan Veleba s názorem ministra nesouhlasí.

Zemědělci loni prodali podle ministra asi třetinu zástavního skotu. Vyvezli asi 85.000 kusů. "Je to chyba, obilí máme více než dost. Producenti se nechali nalákat momentálně výhodnými cenami. Je to krátkozraké," sdělil ČTK Palas.

Veleba ČTK řekl, že s ministrem nesouhlasí. "Jsme v tržním systému a jestliže jsou ceny zástavního dobytka jinde vyšší, nedokáži si představit, jak vývoz zemědělcům zakázat," prohlásil Veleba.

Palas účastníkům sněmu doporučil, aby se zaměřili na chov skotu. Uvedl, že v Česko bude mít letos značné problémy s hovězím masem v oblasti soběstačnosti. "V mnoha oblastech se pěstuje obilí v nepříznivých podmínkách, zatímco by bylo přinejmenším stejně ekonomicky výhodné z hlediska dlouhodobého profitu plochy přeměnit například na pastviny," řekl ministr.

ACNielsen: Většina Čechů nakupuje v moderních typech obchodů

Češi si v posledních letech podle studie agentury ACNielsen oblíbili nakupování v moderních typech obchodů, jako jsou super- a hypermarkety. Společně se Slováky a Slovinci tak patří mezi nejpokrokovější zákazníky ve střední a východní Evropě. Lidé stále častěji nakupují především v hypermarketech, kvůli kterým naopak v tuzemsku klesá zájem o tradiční malé prodejny.

Dana Slámová ze společnosti ACNielsen ve čtvrtek řekla, že zatímco v Maďarsku utrácí největší část svého rozpočtu za nákupy v super- a hypermarketech 56 procent a v Polsku 35 procent lidí, v ČR jejich podíl činí 70 procent. ČR nyní vykazuje nejvyšší hustotu hypermarketů ve střední Evropě. Na milion obyvatel v tuzemsku připadá 16 hypermarketů, zatímco například v Maďarsku jich je osm a v Polsku pět.

Nejvyšší soud zprostil viny vydavatele knihy Mein Kampf

Nejvyšší soud zprostil ve čtvrtek viny vydavatele českého překladu Hitlerovy knihy Mein Kampf Michala Zítka. Zrušil všechny předchozí verdikty obecných soudů nad vydavatelem. Zítkovi loni v lednu pražský městský soud vyměřil za podporu a propagaci hnutí potlačujících lidská práva tři roky vězení s podmíněným odkladem na zkušební dobu pěti let. Zpřísnil tak o dva roky trest, který mu uložil Obvodní soud pro Prahu 7.

"Propagování je aktivní činnost, například získávání pro hnutí stoupence," řekl k rozhodnutí předseda senátu Eduard Teschler. Podle něj by propagaci rasistických hnutí sice šlo uskutečňovat i skrytě, ale ani to Nejvyšší soud v Zítkově počínání nenašel.

Obecné soudy potrestaly Zítka za to, že si před pěti lety nechal přeložit originální text Hitlerovy knihy a překlad vydal v nákladu 106.000 exemplářů, z nichž stihl prodat 90.000. Zbytek zabavila policie, když ho začala stíhat.

Muž stíhaný za pobodání rodiny je ve vazbě, jedna oběť zemřela

Šestatřicetiletý muž obviněný ze čtyřnásobného pokusu o vraždu svých příbuzných putoval ve čtvrtek do ruzyňské vazební věznice. Protože zhruba ve stejnou dobu jedna z jeho obětí v nemocnici zemřela, bude stíhání muže brzy změněno na obvinění z vraždy a trojnásobného pokusu o ni. "Zcela určitě se tak stane," řekl ČTK náměstek krajského státního zástupce Petr Šnajdr.

Údajně psychicky narušený muž v úterý podle policie pobodal sedmašedesátiletou matku, osmatřicetiletou sestru a její dva syny - devatenáctiletého a dvouletého. Mladá žena na následky svých zranění zemřela, sdělila ČTK mluvčí vojenské nemocnice v pražských Střešovicích Magda Thomesová. Poškozená při útoku utrpěla bodné rány v obličeji, čepel nože přitom pronikla až do mozku.

Okresní soud v Kladně vyhověl návrhu státního zastupitelství a vzal obviněného do vazby, řekl ČTK obhájce Jaroslav Ortman. Podle něj soud dospěl k závěru, že existují obavy z útěku obviněného a také nebezpečí, že by mohl v trestné činnosti pokračovat. "Klient mi řekl, že si přeje podat proti verdiktu o vazbě stížnost," prohlásil Ortman.

Proti obvinění stížnost nepodal, k činu se policii přiznal. Ovšem s tím, že místo svých blízkých viděl někoho jiného, do koho bodal. "Je přesvědčen o převtělení," konstatoval obhájce. Vyšetřování by nyní mělo pokračovat výslechy svědků, především poškozených. Jejich zdravotní stav to ale zatím neumožňuje. Zásadní roli sehraje v případu znalecký posudek psychologů a psychiatrů, kteří posoudí duševní stav obviněného a řeknou, zda byl v době činu příčetný.

Pokud se ukáže, že je za své jednání odpovědný a případ dostane na stůl soud, mohl by obviněnému vyměřit 12 až 15 let vězení, možná i výjimečný trest. Obviněný byl přitom stíhán už v minulosti, podle televize Nova byl odsouzen za znásilnění své malé dcery. Údajně byl kvůli tomu i vykastrován.

Muž napadl příbuzné údajně kvůli halucinacím. Nyní již mrtvá žena zřejmě při útoku kryla tělem dvouletého syna a asi mu tak zachránila život. Chlapec měl bodné rány v hrudníku a ruce, žádné zranění nebylo hluboké. Osud batolete je nyní v rukách sociálních pracovnic slánské radnice. "Varianty jsou prakticky dvě, buď se ho ujme někdo z příbuzných, nebo skončí v kojeneckém ústavu," řekl ČTK ve středu tajemník Petr Kolačkovský. Sociální pracovnice totiž rodinu sledují už delší dobu, tři chlapcovi sourozenci už skončili v ústavech.

Na Pražském hradě začíná výstava fotografií Hanzelky a Zikmunda

Dvě stovky fotografií z archivu legendárních českých cestovatelů Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda mají možnost vidět návštěvníci Pražského hradu a nedaleké Písecké brány. Soubor je součástí rozsáhlé kolekce, která byla nově vytvořena před dvěma lety. Na Hradě bude vystaven do 24. dubna.

"Snímků jsme při expedicích nafotografovali na 120.000," řekl ve čtvrtek novinářům Zikmund. Hlavním kritériem výběru byla podle autorů výstavy obrazová kvalita s důrazem na dosud nepublikované nebo z politických důvodů nezveřejněné fotografie, především z druhé cesty po Asii.

Hanzelka se Zikmundem vedle dokumentačních vytvářeli i fotografie výtvarného až uměleckého charakteru. Autorství nerozlišovali. Zikmund je dodnes hrdý na uspořádání snímků, na jejich kartotéku. Všechny jsou také přesně datovány. Hanzelka se Zikmundem pořídili desítky krátkometrážních a několik celovečerních filmů, stovky reportáží pro tisk a rozhlas a vydali deset knih. V letech 1968 až 1989 byli na popud Moskvy umlčeni. Hanzelka zemřel v roce 2003.

Gruša považuje jmenování do čela Diplomatické akademie za výzvu

Předseda mezinárodního PEN- klubu a bývalý český velvyslanec v Německu a Rakousku Jiří Gruša pokládá svoje jmenování do funkce ředitele vídeňské Diplomatické akademie za čest a výzvu zároveň. Dlouholetý český diplomat to řekl v rozhovoru pro rakouskou agenturu APA. "O této funkci jsem nikdy nepřemýšlel, ale o to více pro mne dnes tato mise znamená. Je to pro mne čest a současně výzva," řekl Gruša při krátkém setkání s rakouskou ministryní zahraničí Ursulou Plassnikovou. Důvod jmenování je podle českého konzulátu a ministerstva zahraničí oceněním "Grušových úspěchů v diplomatických službách a potvrzuje velmi dobrou úroveň česko- rakouských vztahů".

Gruša, který od roku 1998 až do loňska vedl českou ambasádu v rakouské metropoli, se svých nových úkolů ujme 1. dubna. V čele instituce nahradí Ernsta Sucharipu, jenž se stane novým rakouským velvyslancem v Londýně.

Nahrávky Divadla Járy Cimrmana ocenilo vydavatelství Supraphon

Kdyby populární vynálezce, matematik, fyzik, hudebník, cestovatel a vlastenec Jára Cimrman žil, mohl dnes být hrdý na ty, kteří v divadle, nesoucím jeho jméno, rozvíjejí jeho odkaz. Ředitelka vydavatelství Supraphon Jana Gondová jim totiž předala dvojitou platinovou desku za 26.000 prodaných nosičů hry Afrika a zlatou desku za 9000 nosičů alba Cimrman v říši hudby. Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak současně převzali cenu Anděl za nejprodávanější nahrávku mluveného slova roku 2004.

"Těší nás, že generace našich vnuků má ještě zájem o to, co jsme napsali. Připadá nám to jako zázrak," řekl Svěrák. Jejich ctižádostí vždycky bylo, aby v jejich hrách bylo kromě komiky i něco krásy. A plně to podle něj platí o opeře Cimrman v říši hudby. Nejen proto se prý o sošku Anděla pohádají.

Od loňského listopadu jsou na supraphonských kompaktních deskách nahrávky všech her Divadla Járy Cimrmana, jedné z nejpopulárnějších českých scén. Od roku 1967, kdy vznikla, uvedla čtrnáct inscenací, které měly dohromady přes 10.000 repríz. Žádná z těchto aktovek doplněných odbornými semináři nezmizela z repertoáru. Nejčastěji se na jevišti objevila opereta Hospoda Na mýtince, která se hraje od konce 60. let.

"Nebýt Cimrmana nikdo by o nás nevěděl. Ale nebýt nás nikdo by nevěděl o něm," tvrdí Svěrák se Smoljakem. Fiktivní génius, kterého si s Jiřím Šebánkem vymysleli pro mystifikující rozhlasové "přenosy" z imaginární vinárny U pavouka, zabodoval v televizní anketě o největšího Čecha. I když se podle pravidel soutěže hlasy v jeho prospěch nezapočítávají, přesto dostane speciální ocenění.

Vilku v pražské Dykově ulici, kde se 29. října 1966 konala zakládající schůze Divadla Járy Cimrmana, připomíná pamětní deska. Podobných "památek" na populárního Járu je po Čechách více. "V mých zápiscích jich figuruje zhruba patnáct," uvedl Svěrák. Většinou jde o pamětní tabulky na domech, ale i o dvě ulice pojmenované po Cimrmanovi - jedna je v Roztokách u Prahy a další v Olomouci.

Praha 1 našla způsob, jak opět odtahovat vozy z placené zóny

Radnice Prahy 1 tvrdí, že našla způsob, jak opět odtahovat neoprávněně zaparkovaná vozidla z placené zóny, která je určena pro místní obyvatele a podnikatele. Úřad podle svého mluvčího Jana Šlajse umístní do některých ulic značky se zákazem zastavení. Budou mít dodatkovou tabulku o tom, že neplatí pro držitele platných parkovacích karet. Odtahování nesprávně zaparkovaných automobilů se bude dít z veřejného zájmu, řekl ČTK Šlajs. Jedinou podmínkou tohoto opatření je podle něho to, že značky se musejí rozmístit sedm dní před tím, než začnou platit. V ulicích by se tak měly objevit do deseti dnů, dodal mluvčí.

Strážníci neodtahují špatně stojící vozidla z takzvané modré zóny na pokyn primátorova náměstka Rudolfa Blažka (ODS) od úterý. Podle nového stanoviska ministerstva dopravy to totiž nemá oporu v zákoně. Automobily na vyhrazených parkovištích netvoří podle ministerstva překážku v provozu. Strážníci tak nyní mohou nasazovat na neoprávněně parkující vozidla jen botičky. Tento postih však místo k parkování pro majitele karet neuvolní.

Pohlaví malé gorily nemohou zatím ošetřovatelé stoprocentně určit

Ani tři měsíce potom, co se v pražské zoo narodila první gorila v Čechách, nebylo možné stoprocentně určit pohlaví tohoto vzácného mláděte. Protože je odchováváno přirozeným způsobem, neměl je žádný z ošetřovatelů ani veterinář v ruce a nemohl je tak zblízka prohlédnout. ČTK to sdělil mluvčí zahrady Vít Kahle v reakci na zprávu deníku Blesk, podle které není gorilí mládě Moja holčičkou, ale klukem. Kahle uvedl, že v posledních dnech začali ošetřovatelé pochybovat o správnosti odhadu pohlaví mláděte, jehož jméno znamená ve svahilštině První. Spory o jeho pohlaví se mláďátka nijak nedotýkají, prospívá skvěle. Má už čtyři zuby a na jeho jídelníčku tak kromě mateřského mléka přibyla například mrkev. Za pomoci matky Kijivu začíná chodit po dvou. Často se už nechává vozit na zádech matky.

Čeští polárníci slavili 50 dní na Rossově ostrově pečeným chlebem

Čeští polárníci, kteří budují na Rossově ostrově v Antarktidě první českou vědeckou stanici, oslavili tento týden padesát dní, které už strávili v nehostinné pustině. Při této příležitosti si poprvé upekli čerstvý chléb. Nejdůležitější ale je, že dopravili poslední kontejner se zásobami a materiálem z pláže do prostoru rodící se stanice, napsal ČTK z Antarktidy člen expedice Hynek Adámek z časopisu National Geographic.

Rossův ostrov, kde bude stát první česká polární stanice, je na okraji Antarktidy naproti Jižní Americe. Čeští geologové, biologové a klimatologové budou zkoumat území, které z 80 procent pokrývá ledovec. Jejich nejbližšími sousedy budou Argentinci z vojenské základny Marambio na ostrově Seymour, která slouží k logistickému zajišťování vědeckých aktivit v oblasti.

Hašek tvrdí, že do boje o předsedu ČMFS jde sám za sebe

Bývalý fotbalový internacionál Ivan Hašek teprve před několika týdny oficiálně oznámil, že se bude ucházet o místo nového předsedy Českomoravského fotbalového svazu, ale už musí rozhánět první spekulace. Na čtvrteční tiskové konferenci v Olomouci vyvrátil, že by v boji o nejvyšší post byl jen nastrčenou figurou bývalého bosse Františka Chvalovského. "Nejsem něčí loutka, kandiduji čistě sám za sebe," bránil se dohadům, které se vyrojily v zákulisí. Připustil však, že osoby někdejšího šéfa českého a blšanského fotbalu si považuje. "Pan Chvalovský fotbalu hodně pomohl a katapultoval ho nahoru. Ale nejsem jeho prodloužená ruka, ani nešířím něčí politiku," ohradil se však Hašek.

Podstatný důraz ve svém volebním programu Hašek klade na potírání korupce. Jeden z pětice známých aspirantů na Obstovo místo razí názor, že v domácím fotbalu je nezbytné zpřísnit tresty i novelizovat disciplinární řád. "Je nutné postavit mantinely tak, aby byl strach z korupce. A pro viníky zavést i doživotní tresty tak, jak to je běžné ve vyspělých evropských zemích," nadnesl Hašek.

České volejbalové kluby čekaly mezi muži na Final Four sedm let

Po sedmi letech si zahraje český volejbalový klub závěrečný turnaj některého z evropských pohárů. Dukla Liberec totiž před dvěma měsíci vyřadila ve čtvrtfinále Klubového poháru Fenerbahce Istanbul a nyní ji čeká Final Four v řeckém Pireu. V posledních sedmi letech žádný český mužský klub do závěrečné fáze evropských pohárů nepronikl. V sezoně 1995/96 dělalo čest českému volejbalu tehdejší Aero Odolena Voda, které postoupilo do finálového turnaje Poháru CEV.

Liberečtí hráči v probíhajícím ročníku Top Teams Cupu začínali již v kvalifikační části, ale svou skupinu doma vyhráli a postoupili do osmifinálové fáze. V ní za sebou znovu nechali všechny tři soupeře a do čtvrtfinále šli z prvního místa. Do finálové čtyřky mělo letos blízko také Kladno, ale úřadující český mistr nestačil ve čtvrtfinále na nizozemské Almere. Letošním úspěchem si Česká republika zajistila také místo v Lize mistrů pro sezonu 2005/06. Prestižní soutěž hráli naposledy právě Liberečtí, v základní skupině v ročníku 2003/04 jim ale soupeři povolili pouhé dva sety.

Liberecký mužský volejbal již jedno období velkých mezinárodních úspěchů zažil. V roce 1976 vyhrála Dukla Pohár mistrů, což se předtím povedlo také dvakrát brněnské Zbrojovce (1968 a 1972). Ještě v roce 1984 dosáhl v této soutěži liberecký tým na bronzovou příčku. Československý volejbal slavil triumf v PMEZ také v roce 1979, kdy vládla celé Evropě ČH Bratislava.

Olomouc už s Heinzem nejedná, příchod do Sparty je na spadnutí

Vedení fotbalové Sigmy Olomouc ve čtvrtek definitivně ukončilo jednání ohledně příchodu Marka Heinze. ČTK to oznámil ředitel klubu Jiří Kubíček, který prý už do Borussie Mönchengladbach zaslal dopis, že o hráčovy služby již neusiluje. Důvod rozhodnutí je prý jediný: Heinz v Německu údajně oznámil, že upřednostňuje odchod do Sparty, která nyní dolaďuje s Němci poslední podmínky vzájemné dohody. Kubíček uvedl, že o nejlepšího střelce loňského ročníku české nejvyšší soutěže již nemá zájem. "Bohužel, po neseriozním jednání hráče a jeho manažerů, které nás velmi zklamalo, rozhodlo ve středu večer vedení našeho klubu ukončit jednání."

Počasí:

V Česku bude v pátek a v sobotu intenzivně sněžit a vítr dosáhne až síly vichřice, varují meteorologové. Očekávají, že vítr výrazně zesílí během pátečního dopoledne; večer na hřebenech hor jeho rychlost přesáhne 100 kilometrů za hodinu. Sněžit začne v pátek kolem poledne na severozápadě a severu země. Postupně se sněžení, v nížinách déšť, objeví v dalších regionech. Na horách během pátku a soboty napadne deset až třicet centimetrů sněhu. Na návětrných svazích hor hrozí dokonce až půlmetrové závěje nového sněhu. Denní teploty se budou pohybovat od nuly do čtyř stupňů Celsia, na horách kolem mínus dvou stupňů.

10-03-2005