Denní souhrn zpráv Zprávy

06-03-2005

Opoziční ODS i vládní KDU-ČSL: Grossova omluva není dostatečná

Veřejná omluva, kterou v sobotu pronesl premiér Stanislav Gross za výroky kolem majetkových poměrů své rodiny, není pro politiky opoziční ODS ani vládní KDU- ČSL dostatečná. Dali to v neděli najevo v diskusním pořadu televize Nova Sedmička. "Nebyla to určitě omluva k nám, byla to omluva k občanům, nevím, ke kterým. Vnímal jsem ji spíš jako omluvu za nešikovnost a to si myslím, že není omluva," řekl v neděli člen předsednictva a šéf senátorů KDU-ČSL Adolf Jílek. Místopředseda ODS Ivan Langer očekával, že předseda vlády vysvětlí všechny "pochybnosti", které provázejí způsob získání Grossova vysokoškolského vzdělání a peněz na financování dostavby a vybavení jeho bytu a pochybnosti o napojení na podnikatelku Libuši Barkovou, podezřelou z vydělávání peněz z prostituce. "Tam byl pouze náznak omluvy za to, co říkal, nikoli za to, co v minulosti dělal," uvedl Langer.

Gross v rozhovoru pro televizi Nova nebyl při vysvětlování své omluvy o moc konkrétnější. Zopakoval to, že když před šesti lety řešil svou bytovou situaci, měl být asi prozíravější. "Možná jsem v té době měl jít cestou ekonomicky méně výhodnou, třeba že bych si vzal větší hypotéku," uvedl. "Za to si své politické následky ponesu, ale nemyslím si, že by kvůli tomu měla padat vláda," poznamenal Gross. Vyhnul se přímé odpovědi na otázku, zda se považuje za důvěryhodného premiéra. "Sám sebe nehodnotím, myslím si, že to právo nemám," řekl Gross. Přiznal, že utrpěl "určitý šrám" na své pověsti, který bude muset odpracovat.

Premiérova sobotní vystoupení předseda poslanců ODS Vlastimil Tlustý "vnímal jako aplikaci starého hesla: Nejlepší obrana je útok a čím sprostší, tím lepší". Chce proto v pondělí navrhnou výkonné radě ODS, aby nečekala do sjezdu ČSSD a iniciovala co nejdříve hlasování o nedůvěře vládě bez ohledu na jeho výsledek, aby se ukázalo, kdo z poslanců Grossův kabinet podporuje.

Odborníci: Grossova omluva je nepřesvědčivá, vláda ale vydrží

Politologové soudí, že sobotní omluva premiéra Stanislava Grosse kvůli jeho výrokům ohledně majetkových poměrů jeho rodiny není příliš přesvědčivá a neřeší podstatu aféry, současná vládní koalice však podle nich vydrží. Mají za to, že premiér pod tlakem okolností pozměnil svou strategii a nyní zapracuje na tom, aby mohla vláda v dnešním složení pokračovat i po sjezdu ČSSD, který Grosse podle jejich názoru zřejmě zvolí do čela strany. "Ten problém v žádném případě vyřešen není, i když změna postoje od arogantního bagatelizování je vidět," řekl v neděli ČTK politolog Rudolf Kučera. Gross se podle něj zatím dostatečným způsobem nezbavil podezření z korupce, a škodí tak nadále zemi. "Nemůže se prostě jen omluvit, že to (původ rodinných peněz) nedokázal dobře vysvětlit," míní Kučera. KDU-ČSL podle něj musí chtít po Grossovi víc, protože kdyby se spokojila se současným stavem, tak by se tím poškodila před svými voliči. Politolog soudí, že po zřejmém znovuzvolení Grosse do čela ČSSD na konci března se koaliční strany shodnou na nějakém kompromisu. Jedním z nich je podle něj dohoda o předčasných volbách, které by se mohly konat na podzim. Gross by do té doby zůstal premiérem, předvídá Kučera.

Nečas připustil, že ODS podá na Grosse kvůli aféře žalobu

ODS možná podá na premiéra Stanislava Grosse (ČSSD) žalobu kvůli podezření, že část rodinného majetku financoval z peněz pocházejících z trestné činnosti. "Je to docela možné, že ji (žalobu) podáme," řekl v neděli v pořadu Nedělní partie televize Prima místopředseda ODS Petr Nečas. Reagoval tak v diskusi na ministra pro místní rozvoj Jiřího Paroubka (ČSSD). "Pokud se vám to nelíbí, že pan premiér podal nějaká vyjádření podle vás nedostatečným způsobem, podejte například žalobu, jinak jsou to všechno fantazie," vyzval Nečase Paroubek. Podnikání premiérovy rodiny a s ním související majetkové transakce podle Nečase "nesou všechny znaky praní špinavých peněz, respektive legalizace výnosů pocházejících z trestné činnosti".

Průzkum pro NS: Lidé Grossovu omluvu nepřijímají, chtějí demisi

Téměř 72 procent lidí nepovažuje omluvu premiéra Stanislava Grosse za důvod k ukončení krize, kterou vyvolaly nejasnosti kolem financování majetku jeho rodiny. Přes dvě třetiny obyvatel navíc soudí, že by Gross měl rezignovat. Vyplývá to z průzkumu agentury Tambor, který se konal ve čtvrtek a v pátek, tedy poté, kdy se Gross při návštěvě Kopřivnice poprvé částečně omluvil za své výroky. Informuje o tom Nedělní svět (NS). Podle průzkumu by zhruba třetina lidí dala přednost předčasným volbám. Přesně čtvrtina respondentů si přála zachování současné koalice s jiným premiérem. Asi 22 procent lidí bylo nakloněno tomu, aby dál vládl Grossův kabinet. Více než polovina lidí se obává, že vinou vládní krize posiluje moc komunistů. Při návštěvě v Kopřivnici se Gross ve čtvrtek omluvil všem, kterých se jeho výroky mohly dotknout. Připustil, že udělal chyby. Měl prý na některé věci více dohlédnout a být prozíravější. Zdůraznil také, že on ani jeho paní neporušili žádný zákon.

Tlustý: Stát by měl za Telecom získat nejméně 150 miliard Kč

Privatizace Českého Telecomu v režii sociální demokracie prý bude pro stát nevýhodná. Podle stínového ministra financí za ODS Vlastimila Tlustého by měl stát za 51,1 procenta akcií Českého Telecomu získat zhruba 150 miliard korun, zatímco předběžně se podle něj hovoří o zhruba třetinovém výnosu. "Za loňský rok zisk společností Telecom a Eurotel dohromady byl, mám-li správné informace, 27 miliard. Všichni, kteří někdy něco privatizovali, vědí, že taková nejjednodušší metoda, jak se odhaduje cena prodávaného podniku, je sedm zisků, to znamená tento zisk krát sedm. Vynásobíte-li 27 krát sedm, je to hodně přes 150 miliard. V nabídkách, jak jsem přečetl včera na teletextu, se mluví o asi 50 miliardách," uvedl v neděli Tlustý v pořadu České televize České televize Otázky Václava Moravce. Podle ministra financí Bohuslava Sobotka ale Tlustého výpočty nemají nejmenší opodstatnění a poškozují privatizační proces. "Važte, prosím, svoje slova," řekl Tlustému a ODS označil za destruktivní opoziční stranu. Tlustého výroky ohledně cenových nabídek Sobotka označil za pouhou spekulaci a připomněl, že termín k jejich předložení je 29. březen.

Ministr Svoboda v Asii předá humanitární pomoc a navštíví nadace

Ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU- ČSL) navštíví příští týden asijské země, které loni v prosinci postihlo ničivé zemětřesení. Předá tam humanitární pomoc a setká se s představiteli nevládních nadací. Bude se také zajímat o osud pohřešovaných Čechů. Cesta potrvá od 8. do 14. března, informoval ČTK tiskový obor ministerstva. Letadlo s ministrem poletí po podobné trase jako stroj, který na přelomu roku vyslal na pomoc poničenému regionu meziresortní krizový štáb. Svoboda nejprve zamíří do Jakarty, kde se setká s indonéským ministrem zahraničí Hassanem Wirajudou a zúčastní se ministerské schůzky Evropské unie a Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN). Odtud se přesune na Sumatru: napřed do města Medan, kterým prochází velká část humanitární pomoci pro oběti zemětřesení, a poté do Banda Acehu, hlavního města zdevastované provincie. Tam Svoboda v rámci humanitární pomoci předá rýži a úpravnu vody a setká se s představiteli nadace ADRA, koordinující pomoc z Česka.

Odborník z Národní knihovny potvrdil pravost rukopisu ve Francii

Odborník z Národní knihovny České republiky (NK) potvrdil pravost rukopisu, který se objevil v nabídce jedné z pařížských aukčních síní. Podle vedoucího oddělení rukopisů a starých tisků NK Zdeňka Uhlíře, který se v sobotu z Paříže vrátil, skutečně jde o fragment latinského překladu Dalimilovy kroniky. ČTK to v neděli řekl generální ředitel NK Vlastimil Ježek. Dosud neznámý překlad středověkého díla by se měl dražit 17. března v pařížské aukční síni Drouot Richelieu. Katalogová aukční cena díla je 120.000 až 150.000 euro, ale odborníci odhadují, že cena by se mohla vyšplhat až na milion euro (30 milionů korun). NK se snažila dojednat s aukčním domem možnost stažení rukopisu z dražby. "Zrušit aukční prodej se nám nepodařilo, takže nezbývá, než se aukce zúčastnit. Musíme na ni ale z Prahy jet s mandátem, kam až můžeme jít," řekl Ježek ČTK. V příštích dnech se proto zúčastní jednání na ministerstvu kultury, které určí, kolik peněz může český stát na koupi vzácného bohemika dát.

Brněnští Slováci představili slovenské tradice na svém plese

Svoji nejvýznamnější akci v roce, kterou je tradiční ples, uspořádala v noci na neděli Obec Slováků v Brně. V jihomoravské metropoli se hlásí ke slovenské národnosti 5500 lidí. Spolek, upozorňující na jejich kořeny, vznikl před 12 lety a má zhruba 200 členů. "Počet členů obce ale stále pomalu vzrůstá," řekla ČTK její předsedkyně Judita Guštafíková. Spolek začal ples pořádat před třemi roky. Členové obce jsou rádi, že jej navštěvuje také mnoho Moravanů, kteří mají zájem o slovenskou kulturu. Na plese se tradičně prezentuje folklorní sdružení Púčik. Vzniklo zhruba před 15 lety při brněnské vojenské posádce, a i když je zaměřeno pouze na slovenské lidové písně a tance, mezi členy souboru je mnoho Čechů. Obec Slováků se podílí i na jiných společenských akcích. Vždy v květnu prezentuje slovenskou kulturu na akci Návraty ke kořenům. V prosinci spolek s organizacemi, sdružujícími jiné menšiny, spolupořádá hudební přehlídku Žijeme v jednom městě.

Český rozhlas bude mít na internetu digitální stanici D-dur

Český rozhlas začne 1. května od 07:00 vysílat na internetu novou digitální stanici nazvanou D- dur. Bude na ní nepřetržitě znít vážná hudba. V budoucnu se má stát jednou z několika různě zaměřených stanic plánovaných Českým rozhlasem po spuštění sítě digitálního vysílání. "D-dur bude s největší pravděpodobností první českou digitální stanicí vysílající 24 hodin denně," uvedl v Magazínu Klubu Vltava šéfredaktor stanice Český rozhlas 3 - Vltava Lukáš Hurník. Nová hudební stanice je podle něj především určena pro pozemní digitální vysílání a až to bude možné, objeví se tak nejprve v systému DVB-T. To je primárně televizní systém, který však může šířit i rozhlasové vysílání. "Další možnosti se otevřou až dostaneme příležitost vysílat v systému DAB, který umožňuje mobilní příjem. Poslední varianta, na které pracujeme, je distribuce v sítích kabelových televizí," uvedl Hurník. Hudbu bude možné poslouchat v kvalitě srovnatelné s kompaktními deskami. Digitální vysílání umožní přijímat doprovodné textové a obrazové informace a užívat některé služby. Pro posluchače znamená ovšem nutnost opatření nových typů přijímačů nebo dekodérů. Momentálně se cena takových zařízení pohybuje v úrovni cen mobilních telefonů.

České lvy za nejlepší film a režii dostalo Hřebejkovo Horem pádem

Film Horem pádem režiséra Jana Hřebejka a producenta Ondřeje Trojana v sobotu získal cenu Český lev pro nejlepší film roku 2004. Filmoví akademici snímku s 12 nominacemi udělili celkem čtyři prestižní křišťálové sošky; Hřebejkovi také za nejlepší režii. Cenu si za nejlepší scénář odnesl Petr Jarchovský a za herecký výkon v hlavní roli Emília Vášáryová. "Jsem skoro tak šťastný, jako kdyby odstoupil premiér," řekl při přebírání sošky ve Velkém sále pražské Lucerny Hřebejk v narážce na současnou krizi koaliční vlády, způsobené aférou kolem financování bytu předsedy vlády Stanislava Grosse.

Čtyři ceny si odnesli také tvůrci snímku Král zlodějů režiséra Ivana Fíly. Film byl nominován v deseti kategoriích a zabodoval díky kameře Vladimíra Smutného, hudbě Michaela Kocába, zvuku Zdeňka Taublera a výkonu Jaši Kulťasova v hlavní roli. Za nemocného herce ocenění převzal režisér Fíla. Třemi lvy akademici ocenili snímek Mistři režiséra Marka Najbrta nominovaného v sedmi kategoriích. Cenu za nejlepší střih získal Pavel Hrdlička, ve vedlejších rolích byli oceněni Klára Melíšková a Jan Budař. Naprázdno nevyšel ani snímek Vaterland - lovecký deník, jeho výtvarník Milan Popelka získal cenu za nejlepší výtvarný počin. Divácky nejúspěšnějším filmem byli vyhlášeni Snowboarďáci režiséra Karla Janáka. Českého lva za dlouholetý umělecký přínos českému filmu získala herečka Stella Zázvorková.

Na České lvy bylo ze 17 loni natočených českých snímků nominováno devět filmů; z nominovaných naprázdno vyšly Bolero, Duše jako kaviár, Krajina mého srdce a Milenci a vrazi.

Přehlídce OST-RA-VAR letos chyběla pravá festivalová atmosféra

Atmosféra plná diskusí, výměn názorů a nečekaných setkání chyběla letos podle účastníků i pořadatelů divadelní přehlídce ostravských divadelních scén OST- RA-VAR. "Představení byla jako vždy na úrovni, ale z večerních setkání, která dělají atmosféru festivalu, byli letos naši studenti zklamaní. Říkali tomu 'nuda v Bezruči'", řekla ČTK vysokoškolská profesorka z Bratislavy Katerina Beňušková. Vinu na tom mělo přesunutí večerních programů z klubu Divadla Jiřího Myrona, který se opravuje, do náhradních prostor v Divadle Petra Bezruče. "Věříme, že za rok už se bude tančit a besedovat až do rána zase v Myronu," řekl spolupořadatel festivalu Marek Pivovar.

Od středy do neděle zhlédli studenti divadelních škol z celé republiky i ze Slovenska a přední literární kritici 14 představení. "Reprezentativní účast české divadelní kritiky napomáhá k tomu, že nejlepší ostravské inscenace se daleko snáze dostávají na celostátní přehlídky. V posledních letech se to příznivě projevilo i v různých anketách i soutěžích, kde se ostravské inscenace začaly umísťovat na prvních místech," řekl v neděli ČTK Jiří Štefanides z Uměleckého centra olomoucké Univerzity Palackého. Letošní ročník byl podle některých odborníků umělecky jeden z nejlepších. "Ani jedno divadlo nemělo vyloženě špatnou inscenaci a naopak každé mělo jednu vynikající hru," řekl Štefanides.

Šímův Portrét Zuzky Zgurišky byl vydražen za 5,85 milionu korun

Obraz Portrét Zuzky Zgurišky od Josefa Šímy získal v neděli nový majitel na aukci uměleckých předmětů v pražském Paláci Žofín za 5,85 milionu korun. Šímův obraz z roku 1933 se tak stal třetím nejdráže prodaným obrazem v Česku od roku 1990. Jeho vyvolávací cena činila 3,5 milionu korun. "Je to největší částka, kterou jsme kdy vydražili," řekl v neděli ČTK Michal Šeba z aukční síně Pictura. Prvenství stále patří obrazu Zlaté rybičky u okna od Emila Filly z roku 1916, který byl v roce 2000 vydražen za 7,3 milionu korun. Pomyslná druhá příčka patří také Šímovi; jeho obraz Vejce z roku 1924 byl loni prodán za 6,7 milionu korun. Další Šímovo dílo - obraz Chaos ze 60. let minulého století, bylo v neděli prodáno za 380.000 korun. Aukční síni se v neděli ze 163 dražených položek podařilo prodat 40 procent uměleckých děl v celkové hodnotě 8,5 milionu korun.

V Blansku měla premiéru filmová pohádka, kterou natočily děti

Premiéru měla v neděli v blanenském kině filmová pohádka Tři zázračné věci. Autorem snímku není žádný známý režisér. Pohádka je výsledkem práce zhruba 30 dětí z filmového kroužku základní školy v blanenské Erbenově ulici. Snímek trvá 45 minut a jeho natáčení trvalo malým nadšencům skoro rok, řekl ČTK vedoucí kroužku Jaroslav Cinkl, který dětem s natáčením pomáhal. Předloha filmu vznikla jako slohová práce v hodinách českého jazyka. Žáci z ní pak společně s učitelkou vytvořili scénář. V kroužku pak již byly rozdány funkce ve filmovém štábu i role ve snímku a loni na jaře se již mohlo začít s natáčením. Školáky bylo vidět při natáčení v zámcích v Rájci-Jestřebí a Blansku, v zámecké hladomorně, u lesních studánek, ale také v restauracích a ve skateparku. Přestože v pohádce nescházejí král s královnou, její děj se odehrává v dnešní době. Král proto jezdí trabantem, služebnictvo se přivolává mobilním telefonem a zahradníkova dcera jede na svatební cestu na skateboardu. "Ve snímku není nouze o drsnější humor blízký dětem a mládeži. Děj má ale spád. Zápletka je o tom, jak se dává dohromady rozbitá královská rodina. Tečku za příběhem samozřejmě udělalo šťastné shledání celé rodiny," doplnil Cinkl.

Neumannová dojela v Lahti druhá, Bauer zvítězil

Běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová obsadila druhé místo v závodě Světového poháru v Lahti na své "mistrovské" trati deset kilometrů volnou technikou. Porážku ze šampionátu v Oberstdorfu oplatila české reprezentantce Ruska Julia Čepalovová, třetí byla Karine Philippotová z Francie. Neumannová se posunula na třetí místo v průběžném hodnocení Světového poháru. Ten vyhrála norská královna Marit Björgenová, která po úspěšném šampionátu víkendový program v Lahti kvůli nachlazení vynechala. Druhá Kristina Šmigunová z Estonska, která v neděli skončila sedmá, má před Neumannovou náskok osmi bodů.

Běžec na lyžích Lukáš Bauer vyhrál potřetí v kariéře závod Světového poháru, v neděli triumfoval na trati 15 kilometrů volnou technikou v Lahti. Předčil tak výsledek Kateřiny Neumannové, která o několik hodin dříve obsadila ve Finsku druhé místo.

Skokan na lyžích Jakub Janda, jehož v týdnu trápila viróza, obsadil páté místo v závodu Světového poháru ve finském Lahti. Z vítězství se radoval stejně jako v posledním podniku seriálu před mistrovstvím světa domácí Matti Hautamäki.

Šebrle vybojoval evropský titul v sedmiboji až v závěrečném běhu

Vícebojař Roman Šebrle potvrdil, že česká atletika v něm má zlatou jistotu. Na halovém mistrovství Evropy v Madridu vyhrál sedmiboj v součtu 6232 bodů, přestože se na šampionát speciálně nepřipravoval a nezávodil v nijak oslnivé formě. I tak obhájil titul a získal už šestou velkou zlatou medaili v kariéře. Prohrál naposledy na mistrovství světa v Paříži 2003. Olympijský vítěz a světový rekordman v desetiboji získal titul až v závěrečném kilometrovém běhu, před kterým ztrácel na Rusa Alexandra Pogorelova 55 bodů. Nakonec ho porazil o 121 bodů. Jeden z nerychlejších kilometrů v kariéře Šebrleho zcela vysílil, takže po doběhu ležel na zemi téměř pět minut.

Koukal skončil v proslulém Vasově běhu čtvrtý, Řezáč třináctý

Český lyžař Martin Koukal skončil v 81. ročníku slavného Vasova běhu ve Švédsku na čtvrtém místě. Při svém premiérovém startu dosáhl na devadesátikilometrové trati času 3:51:50 hodiny. Další český reprezentant Stanislav Řezáč doběhl třináctý. Vítězství v dramatickém finiši získal domácí závodník Oskar Svärd, který již v minulosti Vasův běh jednou vyhrál. Svärd byl v cíli o pouhé tři sekundy dříve než předloňský mistr světa v běhu na 50 kilometrů Koukal.

Rychlobruslařka Sáblíková skončila na mistrovství světa sedmá

Sedmnáctiletá Martina Sáblíková dosáhla na mistrovství světa v Inzellu nejlepšího výsledku českého rychlobruslení za dlouhé roky. Závodnice ze Svratky se v neděli prosadila na vytrvalecké trati 5000 metrů do elitní desítky a skončila sedmá. Zvítězila Němka Anni Friesingerová, pro kterou je inzellský ovál důvěrně známým prostředím, další pozice obsadily její krajanka Claudia Pechsteinová a Clara Hughesová z Kanady. Bronzová medailistka z letošního juniorského mistrovství světa Sáblíková nemohla na stupně vítězů pomýšlet. K třetímu místu jí chybělo 11 vteřin, ale za sebou nechala hned několik renomovaných rychlobruslařských jmen. Na světovém šampionátu startovala v této disciplíně jen vybraná šestnáctka žen.

Čeští boxeři ovládli galavečer v Hiltonu, vyhrál Konečný i Kracík

Bez překvapení a v režii domácích profiboxerů se odehrál v pražském hotelu Hilton premiérový galavečer pořádaný agenturou Step-box. Z vítězství se v hlavním zápase, jediném titulovém, radoval Roman Kracík a spokojeně z ringu odcházel i nejlepší český profesionální rohovník současnosti Lukáš Konečný. Nejsledovanějším duelem večera byl Kracíkův souboj s polským boxerem Andzejem Witkowským, ve kterém byl ve hře mezinárodní český titul polotěžké váhové kategorie do 90,71 kg i pás pro interkontinentálního šampiona federace WTBF. Šlo o odvetu za prosincový zápas, který domácí borec vyhrál na body, a české barvy se z výhry radovaly i tentokrát. Kracík navíc splnil svůj předzápasový cíl a vyhrál před limitem.

Rozhodčí Jára dostal na Spartě nejhorší známku jara

Rozhodčí Jaroslav Jára dostal za sobotní výkon v utkání Sparty s Blšany od delegáta známku 5,5, což je zatím nejhorší hodnocení v jarní části fotbalové ligy. V desetibodové stupnici to znamená výkon o něco horší než průměrný. Ostřílený mezinárodní sudí byl na zápas delegován až dodatečně poté, co utkání na Letné zařadila Nova do svého vysílání. Předseda komise rozhodčích Jaroslav Melichar to zdůvodnil tím, že nechtěl "předhodit" televizním divákům nezkušeného Ladislava Galla. Zdá se však, že neměl příliš šťastnou ruku. Blšanský trenér Michal Bílek Járovi vyčítal, že vyrovnávacímu gólu Sparty předcházel faul. Pochybnosti vyvolala i penalta nařízená proti Spartě. Jára očividně nijak nenadchl ani delegáta Miroslava Svobodu.

Basketbalista Balík dostal za užití marihuany dvouměsíční trest

Basketbalista prvoligového Děčína Marek Balík dostal za užití marihuany dvouměsíční distanc. O výši trestu na svém sobotním zasedání v Olomouci rozhodla disciplinární komise Asociace ligových klubů a ČTK informaci potvrdil její výkonný tajemník Zdeněk Ringsmuth. Trest se Balíkovi započítává od 11. února, takže na palubovku by se mohl v soutěžním utkání vrátit v polovině dubna, kdy startuje čtvrtfinále play off nejvyšší soutěže.

Počasí

V pondělí zataženo až oblačno se sněžením, na horách trvalejším. Noční teploty -4 až -8 stupňů, denní -3 až +1 stupeň, na horách 5 pod nulou. Severozápadní vítr v nárazech a na horách až 70 kilometrů za hodinu.

06-03-2005