Denní souhrn zpráv Zprávy

05-03-2005

Gross považuje koaliční krizi pro vládu za ukončenou

Premiér a úřadující šéf sociální demokracie Stanislav Gross považuje koaliční krizi, která vznikla kolem majetkových poměrů jeho rodiny, pro vládu za ukončenou. Poté, co mu dala většina účastníků zasedání Ústředního výkonného výboru ČSSD důvěru, vyzval ministry k návratu k vládním povinnostem. Potvrdil, že se chce za tři týdny ucházet i o funkci předsedy strany, svých stranických kolegů se už ale nebude ptát, zda ho podporují ve funkci předsedy vlády. Sobotní žádost o podporu širšího vedení strany Gross vysvětlil tím, že Česko potřebuje, aby byla vláda funkční.

Premiér se omluvil členům širšího vedení své strany za své neuvážené výroky, které pronesl v souvislosti s případem svých majetkových poměrů. Zároveň oznámil, že nehodlá odstoupit z funkce předsedy vlády, k čemuž ho vyzvali kvůli kauze lidovci. "Nebudu uhýbat tlaku, abych způsobil pád vlády, která je úspěšná. Ani já, ani moje manželka jsme se nedopustili žádného porušení zákona," prohlásil Gross. Rezignace by podle něj byla chybou, protože řada lidí by si ji vyložila jako přiznání viny. "Rozhodl jsem se, že neodstoupím," prohlásil Gross. Zároveň ale uvedl, že bude respektovat názor širšího vedení ČSSD, které požádal o vyslovení důvěry. Nakonec ji získal, když ho v tajných volbách podpořilo 102 ze 134 přítomných.

Premiér přiznal, že pod tlakem okolností řekl řadu nešťastných výroků, za něž se účastníkům jednání omluvil. Stejnou omluvu hodlá adresovat i celé veřejnosti. "Udělal jsem chyby, kdy pod tlakem jsem řekl řadu výroků, které považuji za nešťastné a které mě mrzí. Měl jsem být asi prozíravější v mnoha věcech, měl jsem být méně důvěřivý a na některé věci jsem měl asi také více dohlédnout," uvedl premiér v rámci omluvy spolustraníkům. "Chci se taky omluvit svým spoluobčanům, naší veřejnosti za to, že jsem vůbec dopustil to, co vzniklo, to jest pro veřejnost dnes již naprosto nesrozumitelnou směsici faktů, polopravd, ale také vyložených lží, které jsou mistrně předkládány tak, aby mě maximálně zpochybnily," uvedl Gross. Na tiskové konferenci po jednání se vyhnul odpovědi na dotaz, za co konkrétně se širšímu vedení strany omluvil, právě odkazem na svůj projev. "Myslím, že jste mě slyšeli, že to bylo zcela zřetelné," uvedl.

V projevu Gross také uvedl, že není možné čekat s rozuzlením krize do Velikonoc, kdy si budou sociální demokraté na sjezdu v Brně vybírat nového předsedu. "Nemáme právo protahováním situace brzdit ČR," ohradil se proti interpretacím lidovců, podle nichž sobotním potvrzením Grosse v čele vlády od ČSSD krize neskončí. Lidovce, kteří vyzvali ČSSD, aby Grosse odvolala, pokud nerezignuje, označil za nezodpovědné. Za nejpřijatelnější řešení současné situace je pro premiéra pokračování koalice s křesťanskými demokraty a unionisty. Pokud lidovci nepřijmou jeho setrvání v čele vlády, je pro něj přijatelnou variantou menšinový kabinet ČSSD, který by však měl zkrácený mandát. ČSSD by pak měla spojit předčasné volby s referendem o euroústavě, které by se uskutečnily dřív než příští léto. S prosazením euroústavy chce Gross spojit zbytek funkčního období vlády.

Důvěra ČSSD v Grosse postoj politiků dalších stran nezměnila

Důvěra, kterou v sobotu širší vedení ČSSD dalo premiérovi Stanislavu Grossovi, zřejmě nepřinesla podle vyjádření většiny politiků dalších stran žádný velký posun pro vyřešení koaliční krize. Patrně jen ČSSD je přesvědčena v souladu se svým usnesením, že tím krize kolem majetkových poměrů premiérovy rodiny skončila. Předseda koaliční KDU-ČSL Miroslav Kalousek označil rozhodnutí sociálních demokratů za jejich vnitřní záležitost a zopakoval, že lidovci dali ČSSD do jejího velikonočního sjezdu čas na to, aby problém vyřešila. Podle místopředsedy KDU-ČSL Jana Kasala výsledek jednání nepřekvapil, není v rozporu se čtvrteční koaliční dohodou. Pro lidovce se podle něj nic nemění. "My budeme jednat o obnovení důvěry," řekl ČTK. Výsledek jednání ČSSD uvítal předseda nejmenší vládní strany US-DEU Pavel Němec. "Je to pozitivní signál pro stabilitu současné koalice, od počátku jsme respektovali vůli ČSSD k řešení a v naději očekáváme deklarovanou omluvu (premiéra Grosse)," vzkázal ČTK Němec po svém mluvčím.

Místopředseda opoziční ODS Petr Nečas uvedl, že rozhodnutí ČSSD nic nemění na tom, že důvěra ve vládu je otřesena. "Já si nedovedu představit, že by se (koalice) zatvářila, že se nic neděje, a jede se dál," řekl ČTK. Hlavní příčina krize - nejasnosti kolem Grossova majetku - podle něj přetrvává. Nečas očekává, že kabinet požádá sněmovnu o důvěru. Míní, že ČSSD neměla příliš na výběr. "Sociální demokracie usoudila, že ji nic jiného nezbývá, než se držet Stanislava Grosse," řekl ČTK. Komunisté výsledek sobotního zasedání sociálních demokratů příliš nekomentovali. "Rozhodnutí ÚVV ČSSD jsme zaznamenali. Je věcí pouze ČSSD, jak uspořádá své záležitosti," píše se v prohlášení, které ČTK zaslala mluvčí strany. K poslednímu vývoji vládní krize se v sobotu nemohl vyjádřit prezident republiky Václav Klaus, cestující do USA. Již dříve ale řekl, že pro zemi nejlepším řešením vládní krize by byly předčasné volby. Dočasný koaliční smír, který byl nastolen ve čtvrtek, ho podle vlastních slov zklamal.

Komunisté navrhli odškodnit odbojáře z druhé světové války

Odškodnit účastníky odboje za druhé světové války a případně i jejich vdovy nebo vdovce navrhují poslanci KSČM. Chtějí, aby odbojáři dostali stejné odškodnění jako občané perzekvovaní za minulého režimu - padesát korun za měsíc věznění či domácí nebo zahraniční účasti na odboji. Vdovy nebo vdovci po zemřelých by měli nárok na polovinu uvedené částky. Předlohou se bude ve středu zabývat vláda. "Vyčíslení nákladů na provedení navrhovaného zákona je obtížné, protože potřebné statistické údaje chybějí - lze je však odhadnout na nejvýše 300 milionů korun ročně s tím, že vzhledem ke generaci občanů, jichž se má týkat, se budou náklady přirozenou cestou snižovat," tvrdí autorka předlohy Jitka Gruntová.

Na Vysočině se rodí nejméně nemanželských dětí v Česku

V kraji Vysočina se rodí nejméně nemanželských dětí v Česku, i když se jejich podíl v uplynulých čtyřech letech zvýšil z deseti na 20 procent. Obdobně je tomu na Zlínsku. Na opačném konci žebříčku stojí kraje Karlovarský a Ústecký, kde se rodí téměř každé druhé dítě mimo manželství. Vyplývá to údajů Českého statistického úřadu. Na Zlínsku a na Vysočině se při posledním sčítání hlásilo nejvíce lidí k víře. Vůbec nejnižší podíl nemanželských dětí, pod 15 procent, je na Žďársku. Tam je také nejnižší rozvodovost. Zhruba tři čtvrtiny dětí mimo manželství porodily v kraji Vysočina svobodné matky, ostatní děti připadají na rozvedené ženy a vdovy. Neznamená to ale, že všechny děti žijí v neúplných rodinách. Přibývá totiž soužití nesezdaných párů, v nichž partneři bydlí společně bez oddacího listu. Zatímco počet nemanželských dětí stoupá, počet sňatků i rozvodů v kraji téměř stagnuje. Na každé druhé manželství připadá jeden rozvod. Největší rozvodovost je na Havlíčkobrodsku a na Třebíčsku.

Poslední jízdu lokomotivy Všudybylky zhatila technická závada

Technická závada v sobotu zhatila poslední jízdu historické parní lokomotivy přezdívané Všudybylka. Vyjížďka z Brna do Moravského Krumlova měla po 67 letech udělat tečku za její bohatou kariérou. Stroj, který vezl stovky nadšenců, se ale ve Střelicích na Brněnsku porouchal. Cestující se museli do Brna vrátit náhradním spojem a Všudybylka byla odtlačena do depa. "Tento smutný konec je výsledkem toho, že se do údržby památek neinvestuje. Jen zápal nadšenců prostě nestačí k tomu, aby se takovéto stroje udržovaly v dobrém stavu," řekl ČTK ředitel železničního muzea Národního technického muzea v Praze Karel Zeithammer. Zdůraznil, že vyjížďku nelze zopakovat; v neděli propadne lokomotivě revizní správa na provoz kotle. Všudybylka v sobotu zamířila do depa kvůli nedostatku financí. Celková rekonstrukce tohoto stroje by si vyžádala zhruba pět milionů korun. Lokomotiva potřebuje nový kotel a další součástky.

Bývalá Textilana úplně zmizela, padl i 84 metrů vysoký komín

Demolice bývalé továrny Textilana v Liberci skončila v sobotu v poledne odstřelem 84 metrů vysokého komína. Dolů se sesunul bez sebemenších problémů. Na ruinách podniku, který ještě v 90. letech patřil k největším českým výrobcům vlněných textilií, vyroste obří obchodní centrum Hollandia za jednu miliardu korun. Jeho součástí se stanou také hypermarket a multikino s parkovištěm pro 1500 automobilů. Na demolici komína použil střelmistr Miloslav Vlček 20 kilogramů průmyslové trhaviny, kterou uložil do 70 vrtů. Odstřel nepovažoval ze obtížný, poněvadž kolem komína bylo hodně volného místa. Na odstřel komína se na okolní vyvýšené svahy a silnice přišly podívat tisíce lidí. Explozi sledovali i z balkonů a střech panelových domů. Motoristé úplně zablokovali úzké ulice na nedalekém sídlišti Na Bídě a ucpali také silnice na jiných místech kolem bývalé Textilany.

Areály nabízely lyžařům ideální podmínky a často slunečné počasí

Sportovní areály v sobotu nabízely lyžařům ideální sněhové podmínky a mnohde i krásné slunečné počasí. Vyznavači lyžování si tak například v Krkonoších užili nejlepší sobotní lyžování za poslední měsíc. Návštěvnost přitom byla často nižší, než se očekávalo. Pěkné počasí potěšilo také sjezdaře na Šumavě, i přesto tam ale nebylo více lidí, než je běžné ve všední den. Tisíce lyžařů vyrazily tradičně do Krkonoš a Jizerských hor. Fronty na čtyřsedačkové lanovce ve Špindlerově Mlýně se pohybovaly do deseti minut. Delší fronty až na 20 minut se v sobotu tvořily například na Špičáku u Tanvaldu, kde byla všechna místa na parkovištích v okolí lanovky plná.

V Jeseníkách také počasí dopoledne lyžařům přálo, kolem poledne se už ale začaly zvedat mraky. "Předpověď na neděli, podle níž by mělo foukat a sněžit, proto asi vyjde," řekl ČTK dispečer jesenické horské služby Marek Formánek. Na jesenických sjezdovkách leží až 2,2 metru sněhu a v provozu jsou všechna horská střediska. V Beskydech v sobotu bylo kolem devíti stupňů pod nulou a k mrazu se ještě přidala mlha, což mnohé lyžaře zřejmě odradilo. Počet návštěvníků se tak pohyboval v průměru, třebaže záchranáři očekávali jednu z největších návštěv v letošní zimní sezoně.

Archeologové nalezli v Brně pec z dob markraběte Jana Jindřicha

Zachovalou pec na pálení vápna a cihel ze 14. století objevili při záchranném výzkumu archeologové v Brně-Králově Poli. Stavebníci ji používali v době, kdy Moravě vládl markrabě Jan Jindřich - mladší bratr císaře Karla IV. "Pec patrně sloužila svým účelům při výstavbě kartuziánského kláštera v Králově Poli," řekl v sobotu ČTK archeolog Petr Holub. Klášter vznikl v roce 1375 na místě původního letního sídla markraběte. Pec objevili odborníci ze společnosti Archaia Brno při záchranném výzkumu v místě, kde budou brzy stát učebny a menza brněnského Vysokého učení technického. "Objev je na místě, kde jej nelze nechat odkrytý. Bude proto zasypán. V budově se ale jistě najde místo, na které by mohla být umístěna alespoň tabulka připomínající tento nález," uvedl Holub. Vysvětlil, že pece ze 14. století na pálení cihel jsou v Česku nalézány jen zřídka. Dosud byly objeveny pouze tři.

Liberečtí loutkáři v sobotu hostovali v Národním divadle v Praze

Novinku Ivy Peřinové nazvanou Krásný nadhasič aneb Požár Národního divadla sehráli v sobotu odpoledne na jevišti "zlaté kapličky" v Praze členové Naivního divadla z Liberce. Inscenace tam hostovala v rámci festivalu Otevřená náruč, zaměřeného na národnostní, zdravotní a etnické menšiny. Letošnímu druhému ročníku udělila patronát hraběnka Mathilde Nostitzová. "Kde jinde bychom měli uvést toto představení než právě v Národním divadle v Praze," řekli novinářům zástupci libereckého divadla, které si za svou pětapadesátiletou existenci první scénu vyzkoušelo poprvé. Inscenací prý splácejí letitý dluh. Listováním v historických análech totiž zjistili, že když se na obnovu "zlaté kapličky" po požáru vybíralo, Liberec nic nedal. Hrdinou loutkové hry je postava skutečného hasiče Čeňka Diviše, který se z nešťastné lásky zastřelil. Jeho pohřeb se konal v den požáru Národního divadla.

Akrobat Valenta skončil ve Špindlerově Mlýně čtvrtý

Aleš Valenta skončil čtvrtý v sobotním závodu Světového poháru akrobatických skokanů na lyžích ve Špindlerově Mlýně. Olympijskému vítězi ze Salt Lake City se tak vydařil návrat na můstky po měsíční pauze zaviněné zraněním zad. Po prvním kole Valenta dokonce vedl, při druhém skoku ale neustál dopad a klesl za medailové pozice. První vítězství v sezoně a šesté v kariéře vybojoval Bělorus Dmitrij Daščinskij. Druhé místo obsadil Číňan Chan Sien-pcheng a třetí byl Kanaďan Kyle Nissen, za kterým Valenta zaostal jen o 1,33 bodu. Světový pohár stále vede Američan Jeret Peterson, jenž v krkonošské soutěži pokazil dopad, byl čtrnáctý a nepostoupil do finále. Valenta se v hodnocení SP posunul na 12. místo.

Šebrle je druhý, boj o zlato v sedmiboji svede s Pogorelovem

Rus Alexander Pogorelov stojí Romanu Šebrlemu v cestě za obhajobou titulu v sedmiboji na halovém mistrovství Evropy. Olympijský vítěz z Atén nasbíral ve čtyřech disciplínách 3506 bodů a po prvním dnu ztrácí na Pogorelova 32 bodů. Třetí je další ruský atlet Alexej Drozdov, který za vedoucí dvojicí už výrazně zaostává. Na Šebrleho ztrácí 90 bodů. Šebrle, který si připsal dílčí vítězství v dálce, završil sobotní část soutěže druhým místem ve skoku do výšky. Výkonem 212 centimetrů potvrdil své kvality a nestačil pouze na excelentního výškaře Attilu Zsivoczkého, který skočil o tři centimetry výš. Celkově se Maďar posunul na páté místo. Estonec Kristjan Rahnu, jenž vedl po třech disciplínách, neskočil svou základní výšku a s bolavou achillovkou ze sedmiboje odstoupil. Druhý český vícebojař Petr Svoboda odstoupil ze soutěže po úvodním běhu na 60 metrů. V tom skončil druhý, ale poranil si stehenní sval.

Čeští tenisté i španělští obhájci jsou v DC krok od vyřazení

Čeští tenisté prohrávají v prvním kole Davisova poháru s Argentinou po úvodních dvouhrách 0:2 a jedna porážka je dělí od vyřazení. Na antuce v Buenos Aires v sobotu ve dvouhře neuspěli Jiří Novák ani Tomáš Berdych. Oba prohráli 1:3 na sety a český tým tak bude v sobotní čtyřhře bojovat o uchování naděje na postup do čtvrtfinále. Kapitán Cyril Suk do debla původně nahlásil dvojici Jan Hernych, Tomáš Zíb, nyní je ale pravděpodobné, že její složení změní. Nastoupit by mohl Jiří Novák, který po své sobotní porážce s desátým hráčem světového žebříčku Davidem Nalbandianem oznámil, že je připraven hrát. Jeho partnerem by měl být Berdych, který ve dvouhře podlehl světové pětce Guillermu Coriovi. Novák v sobotu vyhrál první set, ale pak už měl navrch jeho soupeř. "Bohužel to dopadlo špatně, ale dělal jsem vše. Nevzdával jsem se, ale v koncovce byl lepší," konstatoval Novák po zápase, který se hrál v hodně bouřlivém prostředí. Diváci se radovali i z pokaženého servisu českého tenisty a v poslední hře ho rozhodili při smeči. "K Davisovu poháru to patří. I když to bylo trochu nesportovní, v žádném případě jsem neprohrál kvůli tomu," řekl.

Kašpárková, Hamáčková a Straková jsou v Madridu ve finále

Třem českým atletkám se povedlo v úvodním dnu halového mistrovství Evropy úspěšně zvládnout kvalifikaci. Do bojů o medaile prošly trojskokanka Šárka Kašpárková, tyčkařka Pavla Hamáčková a výškařka Iva Straková. Další čtyři reprezentanti neuspěli. První titul v Madridu získala Švédka Carolina Klüftová, která vyhrála pětiboj v novém rekordu šampionátu 4948 bodů. Olympijská vítězka ohrožovala i historické světové maximum 4991 bodů Rusky Iriny Bělovové z roku 1992, ale vinou nepodařeného vrhu koulí za ním nakonec zaostala. Kašpárková bude skákat ve finále na velké akci premiérově od olympijských her v Sydney a poprvé od narození dcery Terezky v roce 2001. Z halových mistrovství Evropy má výbornou bilanci - dvě druhá a stejný počet čtvrtých míst. "Věřila jsem, že do finále projdu, ale bylo to papírově hodně nadupané," uvedla bývalá mistryně světa pod širým nebem.

Nadějného vícebojaře Svobodu zradilo na HME v Madridu zdraví

Černý kůň soutěže sedmibojařů na halovém mistrovství Evropy padl. Petr Svoboda se cítil skvěle, chtěl prohnat obhájce titulu Romana Šebrleho a dělal si zálusk dokonce na medaili. Jenže ho zradilo zdraví a stejně jako jeden z jeho koučů Tomáš Dvořák na olympiádě v Aténách skončil v soutěži po první disciplíně kvůli svalovému zranění. Mohla za to i nešťastně postavená rovinka v Paláci sportů v Madridu. Start není totiž na začátku, ale posunutý dopředu asi o deset metrů. V cíli pak není moc místa na brzdění. "Je to smůla, není co bych k tomu řekl," řekl novinářům smutně Svoboda, když se vrátil z vyšetření. To podle některých zpráv odhalilo natržený sval zadní strany stehna. "Já věřím, že to je jenom křeč. Ale když mi tam doktor píchl prst, málem jsem ho zastřelil," uvedl.

Kůrkové obhajoba evropského titulu nevyšla, skončila patnáctá

Kateřině Kůrkové se nevydařila obhajoba evropského titulu ve střelbě ze vzduchové pušky. Na šampionátu v Tallinnu bronzová olympijská medailistka nepostoupila ani do finále a musela se spokojit s patnáctým místem. Od účasti mezi elitní osmičkou dělil Kůrkovou jeden bod. Loňskou šampionku z Györu částečně zastoupila Pavla Habartová, která sice postoupila se štěstím, ale ve finále předvedla druhý nejlepší výkon a skončila šestá. Za medailí zaostala o 1,4 bodu. Titul získala Němka Barbara Lechnerová, jež v základní části maximálním možným výkonem 400 bodů vytvořila světový rekord, o který se dělí s dalšími šesti střelkyněmi. Ve finále dvaadvacetiletá Lechnerová první místo udržela, když o tři desetiny bodu porazila olympijskou vítězku Ljubov Galkinovou z Ruska.

Největší úspěch české výpravě přinesla soutěž juniorů ve střelbě na běžící terč, v níž zvítězil Bedřich Jonáš. Společně se čtvrtým olympionikem Tomášem Caknakisem a šestým Františkem Lososem navíc vyhráli i mezi týmy. Díky juniorům získali čeští střelci v Tallinnu v týdnu také tři stříbrné kovy.

Sparta v souboji s Blšany pojistila výhru až v závěru

Fotbalisté Sparty Praha už mají v čele prvoligové tabulky čtrnáctibodový náskok. Na výhru 4:2 nad Chmelem Blšany se ale nadřeli víc, než původně očekávali. V zápase bohatém na emoce a dramatické situace domácí výsledek otáčeli až po přestávce a měli štěstí, že hostující Müller za stavu 3:2 neproměnil penaltu. Hosté dohrávali v deseti bez vyloučeného Vorla.

Meteorologové varují před přívaly sněhu a čerstvým větrem

Meteorologové varují před přívaly nového sněhu a čerstvým větrem. Na horách může od neděle do úterního rána napadnout až 40 centimetrů sněhu. Vítr bude mít v nárazech na horách rychlost 54 až 72 kilometrů za hodinu. Budou se tedy tvořit sněhové jazyky a na horách závěje, informoval v sobotu ČTK Český hydrometeorologický ústav. Příliv studeného vzduchu a sněžení bude v neděli přicházet od severu. Sněžení i vítr zasáhnou celou republiku a podle meteorologů začnou slábnout v úterý.

Aktuální počasí

V neděli zataženo se sněžením, na horách bude sněžení trvalejší. Teploty -4 stupně až nula, na horách kolem -5. Severní až severozápadní vítr může mít v nárazech a na horách rychlost do 70 kilometrů za hodinu.

05-03-2005