Denní souhrn zpráv Zprávy

21-02-2005

Klaus vyzval Grosse a Kalouska, aby hledali cestu ze slepé uličky

Prezident Václav Klaus po konzultacích s premiérem Stanislavem Grossem (ČSSD) a předsedou lidovců Miroslavem Kalouskem vyzval oba politiky, aby na středeční jednání koalice přišli s nezpochybnitelným řešením současné politické krize. U obou prý zaznamenal vůli k nalezení přijatelného východiska, ale podle prezidenta to nestačí na cestu z nynější slepé uličky. Místopředseda vlády a ČSSD Zdeněk Škromach se přitom domnívá, že "rozumné řešení" už neexistuje. Koalice se dostala do patové situace - lidovci trvají na demisi premiéra, Gross je připraven ministry za KDU-ČSL odvolat, pokud KDU-ČSL nezmění do středy svůj názor. Ani jedna ze stran nemíní ustoupit, situace se zdá patová. Vyjednávači ČSSD a KDU- ČSL se ale přesto snaží sondovat, jak rozpad kabinetu odvrátit. Škromach však míní, že pokud lidovci setrvají ve vládě, bude se roztržka opakovat - nejpozději na podzim při jednání o rozpočtu. "Osobně bych proto odchodu lidovců z vlády nelitoval," řekl. S Grossem Klaus hovořil v neděli večer, Kalouska si na Hrad pozval v pondělí ráno. Kalousek prezidenta informoval, proč KDU-ČSL vyzvala premiéra k demisi a proč její tři ministři nemíní odejít z vlády. Pro lidovce zůstává problém, že "předseda vlády je svými příjmy ekonomicky napojen na příjmy z pochybného podnikání, včetně pravděpodobných příjmů z prostituce", prohlásil Kalousek. Narážel tím na informace tisku, že obchodní partnerka premiérovy manželky Šárky Libuše Barková je zřejmě majitelkou nevěstince. Klaus odpoledne vystoupil s prohlášením apelujícím na dva hlavní aktéry koaliční roztržky. Měli by navrhnout takové řešení, které umožní vykročení z nynější slepé uličky. Gross a Kalousek by měli také přesvědčit občany, že další věrohodné fungování vlády je možné. Jak si představuje řešení vládní krize, neuvedl. Gross reagoval prohlášením, že si uvědomuje odpovědnost za politickou stabilitu země. Věří, že řešení, které zajistí fungování vlády, je možné. Nynější krizi vládní koalice odstartovaly informace o půjčce, kterou si Gross v minulosti vzal na koupi barrandovského bytu. Koaliční krize nenechává lhostejné ani některé občany - například internetová petice, kterou podepsalo přes 22.000 lidí, vyzývá k demisi vlády a předčasným volbám. Ve středu ji má před sídlem vlády podpořit protestní shromáždění.

Respekt: Barková při ručení za úvěr pro Grossovou podváděla

Podnikatelka Libuše Barková podle týdeníku Respekt podváděla při ručení za bankovní úvěr pro manželku premiéra Stanislava Grosse Šárku. Přibývají i důkazy, že Barková není jen pronajímatelkou domu pro nevěstinec Escade, ale přímo majitelkou nevěstince. "To zásadně posiluje už tak velké podezření, že se společný mnohamilionový projekt dvojice Grossová-Barková opíral o špinavé peníze," píše v pondělním vydání týdeník Respekt. Barková, kterou policie před několika dny navrhla obžalovat z osmimilionového pojistného podvodu, ručí za úvěr, který si vzala firma Grossové Denna Production na nákup nemovitosti v Praze 9 na Proseku za téměř šest milionů korun. Dva sousední domy koupila Barková. S Grossovou tam chtějí vybudovat luxusní bytový komplex. Grossové loni půjčila eBanka, za úvěr se zaručila její přítelkyně Barková, podle Respektu domem v Buzicích. Barková ale banku podle týdeníku podvedla, když prohlášením potvrdila, že buzický dům není zatížen žádným jiným zástavním právem. "Ten samý dům dala do zástavy v září 2003 na úvěr u České spořitelny, za který ona sama koupila jiný dům na Proseku," píše Respekt. Podle něj navíc bance předložila starý výpis z katastru nemovitostí, který obsahoval nepravdivé informace. Advokát Stanislav Devátý považuje takový postup za úvěrový podvod.

"eBanka tuto informaci rozhodně nepotvrzuje a v případě, že by takové informace klienty banky nebo banku samotnou poškozovaly, tak bychom se tomu adekvátním způsobem museli bránit," řekl ČTK pracovník eBanky Alexandr Borecký. Bližší informace o okolnostech kolem úvěru pro Grossovou ale nechtěl uvést s odkazem na bankovní tajemství. Dodal pouze to, že banka poskytuje obchody na základě jejich návratnosti, zajištění je až druhotný aspekt obchodu.

Kvůli několik let starému, údajně neoprávněnému získání pojistek na domy v jihočeských Buzicích hrozí Barkové až 12 let vězení. Podle obvinění vylákala z pojišťovny s pomocí falešných údajů osm milionů korun, když tvrdila, že její nemovitosti zasáhla vichřice a podruhé povodeň.

Vládní krize dolehla na obchodování s českou měnou

Krize vládní koalice v pondělí dolehla na obchodování s českou měnou. Ta v důsledku vyostření politické situace od rána ztratila deset haléřů na 29,90 Kč za euro, řekl analytik Živnobanky Patrik Rožumberský. "Investoři reagují na politický vývoj v zemi a prodávají koruny," uvedl. Vůči dolaru je koruna stabilní a obchoduje se kolem 22,90 Kč/USD. Pokud se situace na politické scéně neuklidní, koruna může v několika dnech oslabit až na 30,30 Kč za euro, míní Rožumberský. Na trhu podle něj panují také obavy, že případné změny ve vládní koalici by mohly vést ke zpoždění privatizace Českého Telecomu. Příznivý dopad na hospodářství by podle odborníků mohly mít případné předčasné volby: mohly by pomoci k zahájení reforem. Po předčasných volbách volá ODS, která by je podle průzkumů vyhrála.

Žena poslance Vlastimila Tlustého má úvěr od banky ovládané PPF

Žena poslance Vlastimila Tlustého má úvěr od banky ovládané skupinou PPF, kterou konsolidační agentura, kde Tlustý šéfuje dozorčí radě, určila vítězem lukrativního tendru. Informovala o tom Česká televize. Podle zpravodajství dostala loni v dubnu společnost JMTCZ, v jejímž představenstvu je i manželka šéfa poslaneckého klubu ODS Ladislava Tlustá, od První městské banky dvacetimilionový úvěr. Banku ovládá skupina PPF. Poslanec Tlustý jako předseda dozorčí rady České konsolidační agentury dohlíží na obchody, které tato státní organizace uzavírá. A za jeho působení agentura rozhodla, že právě PPF získá pohledávky za více než miliardu korun. Tlustý se hájí tím, že o podnikání své ženy nemá detailní informace. Ladislava Tlustá je podepsána i pod účetními dokumenty a poslancův otec předsedá dozorčí radě. "V podstatě to byla jediná banka, která byla ochotna s námi jednat," řekla televizi Tlustá. Podle televize Tlustý jakoukoliv spojitost mezi tímto obchodem a úvěrem pro firmu své ženy odmítá. "Manželka v té firmě pracuje - to je, co vám k tomu mohu říct, tak se zeptejte jí," řekl České televizi.

Podle advokáta Václava Sládka banka poskytnutím úvěru podstoupila riziko. Z účetnictví společnosti totiž vyplývá, že za první tři roky existence prodělávala a poprvé se dostala do plusu až v roce 2003. Účetní rozvaha, kterou firma uložila na soud, navíc neodpovídá údajům v obchodním rejstříku. Dva roky po sobě v kolonce Základní kapitál uváděla částku přesahující 12 milionů, ale podle obchodního rejstříku je to pouze jeden milion korun, uvedla televize. "To je tam nějaký omyl, to jmění nebylo ještě zapsáno," řekla Tlustá. Dvacetimilionový úvěr si firma vzala na opravu statku. Jednu jeho část koupila za dva a půl milionu od soukromé osoby a druhou za 350.000 korun od města. Šéfa ODS Mirka Topolánka informace o půjčce firmy, kde působí manželka Vlastimila Tlustého, překvapila. "Je to pro mě nová informace. Zeptám se," řekl televizi. Podle ČT šéf poslanců ODS Tlustý vlastní spolu se svou ženou byt v Praze a dům ve Slaném. Zkolaudoval ho v roce 1997 a přiznal, že do něj investoval pět milionů korun. Říká, že mu peníze půjčili dva lidé, ale nepřejí si být zveřejněni. Je prý ochoten udělat stejný krok jako lidovecký předseda Miroslav Kalousek, tedy seznámit s jejich jmény šéfy obou komor parlamentu.

Vysoká škola polytechnická v Jihlavě zahájila výuku

Vysoká škola polytechnická (VŠP) v Jihlavě zahájila výuku. Do lavic poprvé zasedlo 178 studentů, kteří uspěli v prvním kole přijímacího řízení. Většina z nich přišla ze současné Vyšší odborné školy v Jihlavě, jejíž transformací loni vysoká škola vznikla. "Začátek studia je ryze pracovní, slavnostní imatrikulace se uskuteční až 16. března," řekl ČTK Ladislav Jirků pověřený vedením školy. Druhé kolo přijímacích zkoušek se koná ve čtvrtek 24. února. Zájemci o studium absolvují testy z matematiky a anglického nebo německého jazyka v rozsahu učiva středních škol. "Evidujeme kolem 50 uchazečů," doplnil Jirků. Úspěšní uchazeči se připojí ke studiu od 3. března. Studenti se budou vzdělávat ve studijním oboru Finance a řízení bakalářského studijního programu Ekonomika a management. Příležitost ke vzdělávání na VŠP budou mít i senioři. Univerzita třetího věku zahájí výuku 8. března. Seniorům nabídne obory Pracujeme s počítačem, Historie regionu a Cesta za zdravím. Ještě stále mohou podávat přihlášky. Pro každý obor je vyhrazeno kolem 20 míst. Největší zájem je zatím o počítačový obor. Jihlavská polytechnika vznikla loni přeměnou z vyšší odborné školy, která nabízela vzdělávání v oborech finance a řízení, počítačové systémy a cestovní ruch. Stala se tak první vysokou školou neuniverzitního typu zřizovanou státem. Škola tyto obory postupně nahradí bakalářskými studijními programy. Počítá ale i s obory strojírenství, personální management a zdravotnictví, jejichž absolventi jsou v regionu třeba.

Ledoborec dorazí k české základně v Antarktidě tuto středu

Ledoborec chilské armády Almirante Viel, který má na palubě kontejnery se stavebními díly české polární stanice a jejím vybavením, vyplul ve čtvrtek z jihochilského přístavu Punta Arenas. K české základně na Rossově ostrově v Antarktidě, kde už od poloviny ledna pracuje skupina polárníků, dorazí ve středu 23. února. Z polární pustiny to ČTK oznámil Hynek Adámek z časopisu National Geographic, který expedici doprovází. K zahájení stavby je podle Adámka vše připraveno. Vylodění kontejnerů a zásob by mohlo zkomplikovat jedině nepříznivé počasí. Členové expedice připravili vše nejen pro stavbu, ale zaměřili pro potřeby vykládky i hranici přílivu a odlivu. Ledoborec vezme v~pondělí nebo v úterý na palubu dalších 11 stavitelů stanice, kteří už od 17. února čekají na Ostrově krále Jiřího v Jižních Shetlandech. Bydlí na ruské a uruguayské stanici. Jakmile ledoborec dorazí k Rossovu ostrovu, začne se okamžitě vykládat materiál. S přepravou byly od počátku problémy. Ztroskotaly dohody se dvěma přepravními společnostmi. Jedna měla technické potíže s rekonstrukcí plavidla, loď druhé havarovala při plavbě do přístavu Punta Arenas, kde měla naložit kontejnery. Ztroskotala jednání i s dalšími chilskými a argentinskými přepravci. Situaci nyní zachraňuje chilské válečné námořnictvo, které antarktické stanice pravidelně zásobuje. Aby se zmenšilo zpoždění stavby, skupina polárníků už od 17. ledna na ostrově zaměřovala umístění staveb v terénu, vykopala základy pro hlavní budovu a vybudovala nádrž na jímání pitné vody. Letos by měla stát hlavní budova stanice, která přes zimu poslouží jako skladiště vybavení. Polárníci ho budou instalovat až příští polární léto.

Němci jezdí na plastiku do plzeňské nemocnice; vylepšují rozpočet

Německé klientky se hrnou do Fakultní nemocnice v Plzni. Za poloviční cenu než doma si tam nechávají vylepšit obličej nebo tělo. Přispívají tak na české pacienty plastické chirurgie a vylepšují rozpočet nemocnice. Píše to pondělní Plzeňský deník. "Nikdy to ale nemůže být na úkor českých pacientů," řekl listu primář Vlastimil Burza. Jeho oddělení provádí týdně šest až sedm operací pacientů, kterým zákrok nehradí zdravotní pojišťovny. Stejným dílem reprezentují tuto skupinu Češi i Němci, kteří obvykle požadují různá kosmetická vylepšení těla. Z 90 procent přicházejí za plastickými chirurgy ženy. Samoplátce klinika předem objednává, jejich počty jsou regulovány podle lůžkové kapacity, peníze inkasuje nemocnice v hotovosti. Češi i Němci platí stejně. Například zvětšení prsů přijde na plastické chirurgii na 45.000 až 50.000 korun, korekce nosu na 16.000 až 21.000 korun, operace víček zhruba na polovinu. "U nás to není jako na některých klinikách. Tam když přijde Němec, je přijat s otevřenou náručí," uvedl Burza, který přijímá německé klienty také ve své soukromé praxi. Tam ale pro ně stanovil vyšší ceny, neboť jejich ošetření je komplikovanější, protože se hůře organizují jejich pooperační kontroly. Podle primáře jsou stejně důležité jako operace.

Kajínek má opět šanci na nový proces, bude se opakovat v Plzni

Doživotně odsouzený dvojnásobný vrah Jiří Kajínek má opět šanci na nový proces. Vrchní soud v Praze dnes v neveřejném odvolacím jednání zrušil verdikt plzeňského krajského soudu, který v září Kajínkovu žádost o nový proces zamítl. "Plzeňský soud se bude muset žádostí zabývat znovu," řekla ČTK Kajínkova obhájkyně Klára Slámová. Slámová označila verdikt vrchního soudu za úspěch české justice. "Je vidět, že i vrchní soud je přesvědčen, že to Kajínek neudělal, jinak by to nevraceli," uvedla. Kajínka odsoudil plzeňský soud k doživotí v červnu 1998 za to, že v roce 1993 v borských serpentinách pod plzeňskou věznicí zastřelil Štefana Jandu a Juliána Pokoše a postřelil Vojtěcha Pokoše. Při jednání o obnově řízení předstoupila před soud řada svědků - soud jim ale buď neuvěřil, nebo podle něj neřekli nic nového a podstatného. Kajínek od neúspěchu v boji za nový proces změnil obhájce. Nyní ho zastupuje sedmadvacetiletá právnička Klára Slámová, která vystřídala známého pražského advokáta Kolju Kubíčka. Slámová, která stížnost zaslanou vrchnímu soudu vypracovala, tvrdí, že má k případu další nové důkazy.

Explozi auta na Třebíčsku asi způsobila výbušnina pod sedadlem

Explozi auta v Sedleckém Dvoře na Třebíčsku, při níž v sobotu zahynul čtyřiatřicetiletý podnikatel z České Lípy, nejspíš způsobila výbušnina uložená pod sedadlem řidiče. Podle České televize mají kriminalisté tři vyšetřovací verze. "První z těch verzí, která se jeví orgánům činným v trestním řízení zatím jako nejpravděpodobnější, je, že šlo o vraždu. Pravděpodobně nájemnou vraždu, organizovaný zločin," uvedla pro ČT krajská státní zástupkyně Eva Žďárská. Neštěstí se stalo kolem 06:00 u bývalé hájovny v Sedleckém Dvoře poblíž vojenského letiště. Muž se v pátek po cestě z Brna zastavil na samotě, aby navštívil svého otce. V jeho domě přenocoval. Časně ráno, když nastartoval auto, nastal výbuch.

Indická policie zatkla Čecha se 155 kilogramy hašiše

Indická policie zadržela českého občana kvůli podezření, že obchodoval s narkotiky. Jiří Andreev měl spolu se dvěma muži nabízet nejméně 155 kilogramů hašiše. Cena zabavené drogy schované v nábytku by na černém trhu dosáhla 150 milionů rupií (téměř 80 milionů korun). Zajištěná zásilka hašiše údajně patří k největším v poslední době v Indii. Českému občanovi hrozí v zemi za obchod s drogami mnohaleté vězení. Policie zatkla tři muže podezřelé z obchodu s drogami už 10. února. Kromě českého občana skončil za mřížemi také Izraelec Leor Ben Mojal a Ind Nárinder Kumár Gupta. Akci řídil indický protinarkotický úřad NCB. Zásilku vysoce kvalitního hašiše vyšetřovatelé zajistili v průmyslové zóně ve městě Čandígarh v oblasti Himáčalpradéš. Muži drogy právě ukládali do speciálně vytvořených skulin v nábytku, který měl směřovat do Evropy.

K nedožitým čtyřicetinám Petra Lébla bude v Praze výstava

K nedožitým čtyřicetinám předního českého režiséra Petra Lébla připravuje pražský Divadelní ústav ve spolupráci s Galerií Art Factory výstavu. A protože tento divadelník nadevše miloval překvapení, v expozici se prý několik překvapivých exponátů objeví. Vernisáž bude začátkem května. Kurátorka Vlasta Smoláková na přípravě spolupracuje s Egonem Tobiášem. Právě s ním Lébl v roce 1992 vstoupil na profesionální scénu, když v tehdejším divadle Labyrint na Smíchově uvedl českou premiéru jeho hry Vojcev. Expozice nazvaná Petr Lébl: 1 : 1 připomene režiséra na ploše pěti set metrů čtverečních prostřednictvím autentických předmětů, dokumentů i fragmentů dekorací. Petr Lébl se narodil 16. května 1965 a zemřel tragicky 12. prosince 1999 ve věku čtyřiatřiceti let. "Šlo o permanentní dlouhodobý stav duše," komentovala to tehdy ředitelka Divadla Na zábradlí Doubravka Svobodová. Lébl vystudoval režii, scénografii a autorské herectví na pražské Divadelní fakultě Akademie múzických umění a patřil k největším fenoménům českého divadelnictví 90. let. Jeviště v jeho pojetí bylo místem pro nevázané hraní, jehož mezníkem byla pouze umělcova imaginace. Jeho vyhraněné divadelnictví rozdělilo diváckou obec i uměleckou kritiku do nesmiřitelných táborů bezvýhradných ctitelů a zarytých odpůrců. Předmětem obdivu a terčem kritiky byla jeho záliba v nečekaných kontrastech, bizarních detailech, vášeň pro mystifikaci a inscenační fantazie.

Filmová adaptace Hrabalova románu bude mít premiéru příští rok

Režisér Jiří Menzel začal připravovat filmovou adaptaci slavného románu Bohumila Hrabala Obsluhoval jsem anglického krále. Natáčet má od letošního listopadu do března 2006, premiéra má být příští rok na podzim. Výpravný dobový projekt, který devět let provázely spory o filmová práva a hledání ideálního režiséra, přijde na 80 až 90 milionů korun.

"Snímek Obsluhoval jsem anglického krále je pro nás dalším důležitým počinem v oblasti podpory českého filmu," řekl generální ředitel Novy Petr Dvořák. Soukromá televize bude koproducentem filmu.

Sport

Americký veterán Andre Agassi byl v prvním kole turnaje v Dubaji nad síly českého tenisty Radka Štěpánka. Postup do dalšího kola ale neunikl Tomáši Berdychovi, jenž vyřadil Slováka Karola Becka. Štěpánek se s čtyřiatřicetiletým Agassim utkal podruhé v kariéře a podruhé prohrál. Někdejší světový hráč číslo jedna, jenž je ve Spojených arabských emirátech čtvrtým nasazeným, se však na výhru nad českým tenistou dost nadřel, zvítězil 6:4 a 7:5. Také Berdych rozhodl o vítězství nad Beckem až v koncovkách setů. Český mladík zvládl sady v poměru 6:4 a 7:6 a v druhém kole ho čeká turnajová pětka Tommy Robredo ze Španělska.

Počasí

Noc i úterek budou zatažené se sněžením, Noční teploty -1 až -5 stupňů, denní -2 až +2 st. C.

21-02-2005