Denní souhrn zpráv Zprávy

14-02-2005

Průzkum: Češi jsou skeptičtí k přínosu EU, ale euroústavu vítají

Češi patří v Evropské unii k největším skeptikům, avšak zároveň vzrostla jejich podpora evropské ústavě. Tento trend, který odborníci hodnotí jako paradoxní, ukázal dnes nový průzkum Eurobarometr. Zatímco členství v EU považuje za výhodu méně než polovina lidí, euroústavu podporují téměř dvě třetiny. V porovnání s dřívějšími Eurobarometry je podpora vzniku ústavy na nejvyšší úrovni. Členství v EU vnímá jako prospěšné 42 procent lidí, o jedno procento méně si myslí opak. Češi jsou v hodnocení prospěšnosti EU na chvostu - až čtvrtí odzadu. Těsně před loňským vstupem do EU výhody z členství očekávalo 46 procent Čechů, třetina předpokládala nevýhody. Z průzkumu Eurobarometr, jehož vypracování zadává Evropská komise, rovněž vyplynulo, že pro každého desátého Čecha je členství v EU špatné. Dobré je pro 45 procent lidí, ostatní nevědí. V ČR ale vzrostla podpora směřování EU k politické unii. Bylo by pro ni 61 procent respondentů, což je o šest procent více než loni na jaře. Proti politické unii se vyslovila čtvrtina lidí. Průzkum ukázal, že Češi věří evropským institucím méně než průměrní obyvatelé EU. Výjimkou je Evropský parlament, kterému důvěřuje 60 procent českých občanů. Evropská komise je důvěryhodná pro 51 procent lidí a Evropská centrální banka pro 47 procent dotazovaných.

Simkanič ukázal smlouvu o koupi směnky, jejíž originál spálil

Předseda neparlamentní strany Česká pravice Michal Simkanič novinářům poskytl kopii kupní smlouvy, na jejímž základě minulý týden koupil od bývalého novináře Rostislava Roda směnku hrající důležitou roli v případu půjčky premiéra Stanislava Grosse (ČSSD). Rodovým dlužníkem byl Grossův strýc František Vik, který premiérovi půjčil na byt. Podle smlouvy byla předmětem nákupu směnka v nominální hodnotě 1,3 milionu korun, které měl Vik původně zaplatit Rodovi do července 2007. Simkaničova strana odkoupila od Roda směnku za 900.000 korun, tedy za tolik, kolik půjčil Vikovi. Česká pravice se zavázala zaplatit tuto částku také do července 2007. Originál směnky Simkanič ihned po uzavření smlouvy spálil, popel z dokumentu podle něj dosud leží v koši jeho kanceláře. Považuje prý za správné, že směnku zničil, i když teď už nelze ověřit její pravost. "Chtěl jsem zastavit právní validitu směnky, nešlo to jinak. Prokázal jsem tím své zemi nejlepší službu," soudí. Simkanič znovu vyzval Grosse, aby rezignoval, protože škodí zemi. V otevřeném dopise "všem občanům ČR" rovněž apeloval na nezařazeného poslance Tomáše Vrbíka a nezařazenou europoslankyni Janu Bobošíkovou, aby začali jednat o vstupu do strany Česká pravice. "Nijak neskrývám, že nám to může umožnit vstoupit do reálného politického dění prakticky ihned," řekl.

ČR má podprůměrnou zaměstnanost v kvalifikovaných oborech

Zaměstnanost ve vysoce kvalifikovaných oborech je v Česku v rámci zemí Evropské unie spíše podprůměrná, ale vyšší než třeba v Rakousku, Španělsku či Itálii. Vyplývá to z dokumentů Rady Evropské unie, které zveřejnil server Měšec.cz. Vyšší úroveň vzdělanosti a kvalifikovanosti pracovní síly vede podle analytiků k rozvoji ekonomiky, ale není jeho zárukou. V ČR činí podíl zaměstnanců ve vysoce kvalifikovaných oborech 34 procent, což mezi evropskou pětadvacítkou znamená patnácté místo. Úměra mezi vzdělaností a ekonomickou úrovní země nepochybně existuje, řekl ČTK analytik PPF Pavel Kohout. Na druhou stranu vzdělání podle něj samo o sobě není ani zárukou prosperity, ani nízké nezaměstnanosti. "Je nutné mít v první řadě fungující trh práce. Tzv. znalostní ekonomika neznamená žádné zázračné řešení tradičních ekonomických problémů," dodal.

Rychetský odpověděl Klausovi na dotaz k ústavě EU, neprozradil

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský již odpověděl prezidentu Václavu Klausovi na jeho dotaz, zda je evropská ústava v souladu s českou. "K obsahu dopisu se předseda Ústavního soudu zatím nebude vyjadřovat. Nechce, aby se pan prezident dozvěděl obsah dopisu dříve z médií," řekl ČTK mluvčí soudu Michal Spáčil. Klausův mluvčí Petr Hájek ČTK řekl, že Klaus ještě odpověď Rychetského nečetl. "Až přijde, tak na to určitě nějak zareagujeme," uvedl. Vzhledem k tomu, že má Klausův list charakter osobního dopisu, má i Rychetského odpověď stejnou formu, sdělil. Jiný postup by ale platil v případě, že by Klaus podal k Ústavnímu soudu podnět k zahájení řízení, v němž by se posuzoval soulad mezinárodní smlouvy s českým ústavním zákonem. Tím by se ratifikační proces přijetí evropské ústavní smlouvy pozastavil až do vyhlášení verdiktu soudu, uvedl mluvčí. Kdyby soud rozhodl, že euroústava je v souladu s českou ústavou, ratifikační proces by mohl dále pokračovat. Při opačném verdiktu by se musela česká ústava změnit. Právě na to, zda ratifikaci evropské ústavy mají předcházet změny české ústavy, "které jednoznačně vyloučí vzájemný rozpor obou dokumentů", se Klaus v dopise ptal.

Čeští zdravotníci na Srí Lance chrání zraněné lidi před záněty

Čeští zdravotníci z dětské polní nemocnice na Srí Lance doléčují pacientům hlavně tržné rány a další úrazy po úderu cunami. Zraněným lidem totiž hrozí komplikované záněty. Lékaři navíc u jednoho dítěte odhalili nevenerologickou syfilidu a zachránili mu život. ČTK to řekla mluvčí dobročinné mise Hand for help Jana Eichlerová. Zdravotníci za pacienty většinou vyjíždějí do terénu. Nemocnici zatím scházejí některé důležité přístroje, jež se kvůli chaosu na Srí Lance zdržely na cestě. Kvůli výpadkům elektřiny v místní síti nelze zatím provádět ani operace. "Na Srí Lanku už ale vezeme silnou elektrocentrálu a díky ní získáme dostatečně velký zdroj energie," prohlásil vedoucí mise Jaromír Dolanský. Dobře zabezpečené vody má nemocnice dostatek a poskytuje ji také sousední kamenné nemocnici. Téměř měsíční humanitární misi hodnotí jako úspěšnou předseda Senátu Přemysl Sobotka, ačkoliv se v posledních dnech objevily informace o obrovských obtížích, s nimiž se dobrovolníci v dětské polní nemocnici na jihu ostrova potýkají. "Nemocnice zvládá svou nejdůležitější roli - první záchyt lidí se zdravotními potížemi. Zdravotníci nemají ani nedostatek pacientů a ani nezdvojují péči, poskytovanou nedalekou srílanskou kamennou nemocnicí," prohlásil Sobotka. Pro získávání peněz na náklady spojené s vysláním nemocnice na Srí Lanku dál slouží zvláštní senátní konto. Mise z něj obdržela již 1,7 milionu korun. Zhruba třicetičlenná mise, složená z gynekologů, pediatrů a dalších specialistů, si vybudovala základnu ve městě Galle. Náklady na misi se odhadují na téměř 20 milionů korun.

Sněmovna začne splétat bič na násilnické sportovní fanoušky

Poslanci by zřejmě už tento týden měli projednávat návrh, který má dát policii účinnější nástroj pro boj s násilnickými sportovními fanoušky. Dílčí novela trestního zákona počítá mimo jiné s tím, že soud by takovému fandovi mohl zakázat vstup na stadion, případně ho i poslat do vězení. Pokuta nebo až dva roky vězení by podle ní hrozily výtržníkovi, který například vběhne při utkání na hřiště, někoho napadne nebo ničí vybavení sportoviště. Kdyby si takto počínal opakovaně či jako člen organizované skupiny, mohl by ho soud odsoudit až ke třem letům vězení. Problémy s výtržníky jsou spojeny hlavně s fotbalem. Například loni na jaře fanoušci Baníku Ostrava řádili na stadionech ve Zlíně a v Opavě, způsobili milionové škody a zranili několik lidí. Bezprostředním impulzem k sepsání návrhu byl pro poslance předloňský incident, kdy fanoušek pražských Bohemians přelezl při utkání plot a napadl asistenta rozhodčího.

Grosse a Urbana na cestě do Francie doprovodí 30 podnikatelů

Předsedu vlády Stanislava Grosse a ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana doprovodí na dvoudenní cestě do Francie téměř tři desítky podnikatelů. Mise pod vedením šéfa Hospodářské komory ČR Jaromíra Drábka se ve středu dopoledne zúčastní fóra českých a francouzských podnikatelů v Lyonu, který je po Paříži druhém nejvýznamnějším průmyslovým centrem. Mezi nejperspektivnější obory v regionu patří podle mluvčí komory Viktorie Plívové strojírenství, automobilový průmysl a moderní technologie. Zájem je například také o subdodávky pro energetiku či vodní hospodářství. "Mezi téměř třemi desítkami českých firem proto převažují podniky zabývající se právě strojírenstvím, IT obory, slévárenstvím a radiokomunikacemi. Patří k nim ale například i zástupci Ústavu pro jaderný výzkum," uvedla Plívová pro ČTK. Místopředseda vlády pro ekonomiku Martin Jahn nedávno uvedl, že francouzské investice v ČR stále neodpovídají významu, jaký Francie pro ČR má, a vidí velký prostor zejména pro firmy střední velikosti. Francie je pro Českou republiku po Německu, Slovensku, Rakousku, Itálii a Polsku šestým největším obchodním partnerem. Celkem loňský obrat obchodní výměny dosáhl 159 miliard korun. O zhruba tři miliardy převažoval český dovoz nad vývozem.

Soud zakázal prodej italského fernetu v ČR, viněta kopíruje Stock

Pražský městský soud vydal počátkem února předběžné opatření, které zakazuje prodej italského bylinného likéru Fernet Branca v České republice. Jeho obal totiž kopíruje některé prvky z etikety českého fernetu, jenž vyrábí Stock Plzeň. ČTK to řekl mediální zástupce Stocku Jiří Janoušek. "Zadní nálepka Fernetu Branca věrně napodobuje tradiční a typický tvar etikety fernetů ze Stocku Plzeň, tedy dva černě orámované obdélníky se zkosenými rohy. Tento prvek se pro Fernet Stock používá již od roku 1927. Zákazník se může kvůli velmi podobnému tvaru nálepek zmýlit," uvedl Janoušek.

Podle Janouška Stock Plzeň řešil již celou řadu podobných případů. Například v roce 1999 vyhrál soudní spor s podnikatelem Zdeňkem Plockem, který se pokoušel na trhu prodávat lihovinu s názvem Fernet Grizzly a etiketou věrně napodobující Fernet Stock. V závěru loňského roku zakázal krajský soud v Banské Bystrici prodej napodobeniny Fernet Stock Orange. Stock Plzeň je nejvýznamnějším výrobcem lihovin v ČR. V roce 2003 prodal 26 milionů litrů lihovin, z toho 60 procent tvořil fernet.

Zoologické zahrady pomohly financovat projekty na záchranu tygrů

České zoo se loni a předloni zapojily společně s dalšími evropskými zahradami do kampaně za záchranu tygrů. Jak na svém webu informuje Zoo Praha, přispěly na financování 15 konkrétních projektů na ochranu volně žijících tygrů v Indii, Malajsii, Kambodži, Rusku a na Sumatře. K ochraně tygrů už podle zoologů nestačí jen zákaz lovu, je třeba vytvořit koridory spojující jednotlivá ostrůvkovitá území, v nichž ještě žijí. Kromě toho je nezbytné zajistit tygrům dostatek potravy ochranou kopytníků, kterými se živí. "V rámci kampaně byly kromě vzdělávacích a informačních aktivit prodávány klíčenky, trička a podobně. Výtěžek celkem dosáhl 700.000 eur (21 milionů korun)," řekla ČTK pracovnice pražské zoo Romana Anděrová. Letos spolupracuje zahrada na kampani za záchranu asijských želv. Největších kočkovitých šelem, které bývají chloubou zoologických zahrad, pobíhá ve volné přírodě už pouze mezi 5000 a 7500. Za posledních 60 let zcela vyhynuly poddruhy tygr balijský, kaspický a tygr jávský. Tygr čínský přežívá v tak malé populaci, že ho lze podle zoologů považovat za vyhubeného. Tygrů ussurijských a sumaterských není víc než po pěti stech. Počet indočínských tygrů se drží mezi 1200 a 1800 jedinci. Nejvíc je tygrů indických, jejich populace zatím čítá tři až pět tisíc. Předchůdci dnešního tygra žili na Zemi už před dvěma miliony lety, a to nejen v celé Asii, ale i v Evropě. Nyní se zdá, že tygr podlehne civilizačním tlakům.

Pomník spisovatele Haška bude stát v Praze zřejmě na podzim

Pomník spisovatele Jaroslava Haška by se měl objevit na Prokopově náměstí v Praze 3 na podzim. Bude to částečně recesistická jezdecká socha, jak ji navrhl výtvarník Karel Nepraš, řekl ČTK starosta Milan Český. Neprašův návrh předpokládá to, že na kamenném podstavci bude stát bronzový kůň. Na hřbetě ponese sokl se spisovatelovou bustou. O výstavbě Haškovy jezdecké sochy se hovoří již řadu let. Záměru doposud bránil nedostatek peněz. Spisovatelův pomník byl posledním Neprašovým projektem, těsně před jeho dokončením v roce 2002 výtvarník zemřel. Hlavu sochy doplnila Neprašova dcera, která ji také připravila pro odlití z bronzu. Jméno Jaroslava Haška (1883-1923) je se Žižkovem spojeno. Blízko Prokopova náměstí, v Jeronýmově ulici, spisovatel bydlel v době, kdy doma i v okolních hospodách napsal první díl Osudů dobrého vojáka Švejka.

Češi slavili svátek sv. Valentýna

Záplava červených srdíček v cukrárnách, přemrštěné ceny růží i nápisy svatý Valentýn ve výlohách připomínaly dnes den zamilovaných v Česku. Činily se restaurace, kadeřnictví a salony krásy. Nijak velký shon však nepanoval. Podle pražských obchodníků nemají Češi o tento svátek valný zájem. Parfumerie pro zamilované zákazníky sice nachystaly mýdlová srdíčka a další drobnosti, ale nijak výrazný nával neregistrují. "Lidé kupují jako obvykle. Máme sice kazety za zvýhodněnou cenou, ale ty budou v nabídce i v příštích dnech," řekla obchodnice z prodejny v centru Prahy. Sama přiznala, že importovaný svátek, o němž se česká společnost dozvěděla teprve koncem 80. let, ji vůbec nezajímá. K valentýnským nákupům dnes lákali zamilované zlatníci, cukráři i restauratéři. Zatímco o zmrzlinu zdarma a barevný balonek byl v rychlostravovnách zájem, drahé kovy na odbyt příliš nešly. "Není to svátek, ke kterému se v Česku kupují šperky. Na velké kšefty si rozhodně nepřijdeme," posteskl si prodavač ve zlatnictví. Ruce si ale mnuly květinářky. Jejich zboží šlo dobře na odbyt navzdory svátečnímu zdražení. Zatímco v minulých dnech stála růže 59 korun, dnes byla za 75. Zájem byl také o růže marcipánové.

Na Vyšehradě připomněli katolíci sv. Valentýna při mši

Několik desítek lidí přišlo v podvečer na mši, při níž katolická církev v Praze připomněla památku svatého Valentýna, ve světském pojetí patrona zamilovaných. "Každý moment, kdy lidé mají možnost projevit, že se mají rádi, je hodný podpory," řekl při bohoslužbě v chrámu sv. Petra a Pavla vyšehradský kanovník Daniel Herman, mluvčí České biskupské konference. O valentýnském svátku prohlásil, že je to krásný zvyk. Světce Valentýna nazval Herman patronem těch, kteří se mají rádi. Jeho údajné ostatky na Vyšehradě církev přechovává jako vzácnou relikvii.

Sport

Deník Mladá fronta Dnes se omluvil fotbalovému trenérovi Františkovi Strakovi za zveřejnění fámy o tom, že bral kokain. Šéfredaktor listu Pavel Šafr to označil za profesionální pochybení. Bývalý sparťanský kouč však v reakci pro ČTK prohlásil, že to za žádnou omluvu nepovažuje a na jeho původním plánu se prý nic nemění. Zatím proto stále platí, že chce na deník podat žalobu a domáhat se odškodnění.

František Čermák a Leoš Friedl navázali v Buenos Aires na úspěchy českých tenistů ve čtyřhře v Marseille a Paříži a získali v argentinské metropoli rovněž deblový titul. Ve finále potvrdili papírové předpoklady a coby třetí nasazení porazili domácí dvojici José Acasuso, Sebastien Prieto 6:2 a 7:5.

Dvě medaile získala česká výprava na juniorském mistrovství Evropy organizace WKF v karate v řecké Soluni. Stříbro vybojovala Radka Krejčová z Hradce Králové v soutěži kumite nad 60 kilogramů, když ve finále prohrála 1:4 s Ruskou Židkovovou. V soutěži kata patří bronz týmu juniorů ve složení Lukáš Janda, Jakub Tesárek a Vojtěch Melš.

Počasí

Noc má být oblačná se sněhovými přeháňkami. Teploty -3 až -7 stupňů, při vyjasnění až -10. V úterý čekáme polojasno až oblačno, od východu přibývání další oblačnosti se sněžením. Teploty -3 až +1 stupeň, na horách kolem -4.

14-02-2005