Denní souhrn zpráv Zprávy

09-02-2005

ODS nenechá případ Grossova bytu "vyšumět"

Občanští demokraté se chtějí během čtvrtečních interpelací ve sněmovně otázat premiéra Stanislava Grosse na okolnosti pořízení jeho bytu na pražském Barrandově. Nejsilnější opoziční strana slibuje, že kauzu nenechá usnout. Podle některých poslanců ODS by vhodnou reakcí na současnou situaci bylo parlamentní hlasování o nedůvěře Grossovy vlády. "ODS se nepochybně shoduje v tom, že tato vláda má zmizet. Co se zvažuje, je načasování kroků, kdy to má smysl a kdy to je jen plácnutí do vody," uvedl poslanec Marek Benda. Ve čtvrtek ráno bude o dalším postupu jednat i politické grémium ODS. Místopředsedovi strany Petru Nečasovi však není známo nic o tom, že by se ODS chystala vyvolat hlasování o nedůvěře vládnímu kabinetu. Lidovci a unionisté podle něj navíc dokázali, že Gross má jejich důvěru a že jeho argumentům o původu peněz věří. Podle lídra lidovců Miroslava Kalouska má opozice právo hlasování o nedůvěře kabinetu vyvolat. Komunisté jsou zdrženliví. "Toto není důvod, který by měl vést k pádu vlády, pokud by tam nebyl dokázán kriminální čin," řekl místopředseda KSČM Jiří Dolejš. Občanští demokraté už v tomto volebním období zkoušeli vyjádřit kabinetu nedůvěru - v září 2003 tým Vladimíra Špidly však tuto zkoušku zvládl.

Český diplomat Kovanda jmenován do vysoké funkce v Evropské komisi

Dosavadní český velvyslanec při NATO Karel Kovanda byl jmenován zástupcem generálního ředitele pro zahraniční vztahy v Evropské komisi. Je druhým Čechem, který se v exekutivě Evropské unie dostal do takto vysoké funkce. Kovanda zvítězil ve výběrovém řízení, do kterého se přihlásila více než stovka lidí, většinou špičkových diplomatů z 10 nových členských zemí. Z poslední trojice dala komisařka Benita Ferrerová-Waldnerová přednost jemu před polským náměstkem ministra zahraničí Janem Truszczynskim a polským velvyslancem při EU Markem Grelou. Šedesátiletý Kovanda bude v generálním ředitelství řídit úseky, které mají na starosti vztahy s vyspělými zeměmi světa (USA, Kanadou, Austrálií, Norskem), s multilaterálními organizacemi jako OSN či OBSE a obecně koncepci společné zahraniční, bezpečnostní a obranné politiky EU pod dohledem generálního ředitele Eneka Landaburua. Podle zdrojů v EK sehrála důležitou roli při jeho výběru právě Kovandova dlouholetá zkušenost z OSN, z NATO a kontakty se Spojenými státy. Z českých odborníků uspěla v tzv. kategorii A1 kromě Kovandy ještě bývalá šéfka Českého statistického úřadu Marie Bohatá, která se loni na podzim stala zástupkyní generálního ředitele Eurostatu. Vedle kategorie A1 obsazují nové státy podobnou metodou i relativně vysoké funkce A2 v institucích EU. Šéfem jednoho úseku v generálním ředitelství pro životní prostředí byl takto jmenován dosavadní náměstek českého ministra Ladislav Miko. V sekretariátu Rady EU působí na stejné úrovni bývalý český diplomat Petr Blížkovský.

Slovensko zaplatí ČSOB téměř 25 miliard korun

Slovenská vláda ve středu rozhodla, že se podřídí rozsudku washingtonské arbitráže a zaplatí Československé obchodní bance 24,8 miliardy slovenských korun (19,5 miliardy Kč). Oznámil to ministr financí Ivan Mikloš. Jeho ministerstvo se s ČSOB dohodlo, že do pátku 11. února bance zaplatí 16 miliard Sk ze státních finančních aktiv. Dalších 8,79 miliardy Sk Slovensko zaplatí do začátku roku 2006 s navýšením o jednoprocentní úrok. Vláda Mikuláše Dzurindy souhlasila s Miklošovým návrhem jednomyslně. Právní poradci sice ministerstvu navrhovali, aby do pátku využilo možnost technického odvolání. Mikloš ale usoudil, že šance na úspěch s odvoláním by byly příliš nízké. ČSOB požadovala po ministerstvu financí peníze za dluhy státní společnosti Slovenská inkasná. Banka této firmě v roce 1993 poskytla půjčku na odkup špatných úvěrů z let socialismu. Společnost zaplatila 1,5 miliardy korun a v roce 1996 splácet přestala. Následující rok se ČSOB obrátila na Mezinárodní středisko pro řešení investičních sporů ve Washingtonu (ICSID), které vyneslo rozsudek až na konci loňského roku.

Nomura neuspěla s odvoláním v curyšské arbitráži

Japonská banka Nomura neuspěla s odvoláním proti účasti českého ministerstva financí v curyšské arbitráži. Podle ministerstva tak švýcarský soud potvrdil rozhodnutí tribunálu, podle nějž může Nomuru v curyšské arbitráži žalovat vedle Fondu národního majetku také MF. Soud také rozhodl, že má Nomura zaplatit 100.000 švýcarských franků (1,9 milionu korun) jako náklady soudu. Dále má České republice a FNM zaplatit náhradu nákladů na právní zastoupení ve výši 150.000 franků (2,9 milionu korun). Arbitrážní tribunál počátkem září rozhodl, že na straně žalobců může společně vystupovat FNM a ministerstvo financí, které bude zastupovat Českou republiku. Fond požaduje smluvní pokutu za porušení smlouvy o privatizaci IPB. Resort financí zase chce náhradu škody, kterou prý způsobily údajně agresivní praktiky Nomury v IPB. Česká republika v arbitráži požaduje až 263 miliard korun. MF tvrdí, že přiznání pozice žalobce FNM i ministerstvu financí může posílit pozici Česka a zvýšit její šance na vítězství ve sporu. V druhé, londýnské arbitráži je naopak žalobcem Nomura a požaduje po českém státu až 40 miliard korun za ztráty z investice do zkrachovalé IPB.

Sněmovna schválila registrační pokladny

Poslanecká sněmovna schválila zavedení registračních pokladen s fiskální pamětí. Od 1. ledna 2007 je mají používat provozovatelé maloobchodu nebo hostinské činnosti. Za porušení zákona by platili pokutu až půl milionu korun. Registrační pokladny patří k hlavním bodům ekonomického programu vlády Stanislava Grosse. Opatření má vládě pomoci bojovat se šedou ekonomikou. Proti zavedení pokladen se staví ODS. Tvrdí, že zákon bude mít značný dopad na živnostníky. Zpravodaj předlohy Michal Doktor uvedl, že zákon by se měl dotknout až 300.000 osob. Předloha se podle něj řadí k zákonům, které ničí drobné podnikatele. Předseda poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý těsně před klíčovým hlasováním oznámil, že hned v příštím volebním období podá ODS návrh na zrušení zákona o zavedení registračních pokladen. Zákon se nelíbí ani živnostníkům. Pokladny s pamětí podle nich přijdou na 20.000 až 40.000 Kč a jsou pro menší živnostníky drahé. Menší podnikatelé jsou přesvědčeni, že stačí, aby finanční úřady důsledně kontrolovaly užívání registračních pokladen jakéhokoli typu. Předlohu musí ještě projednat Senát a podepsat prezident.

Spor o budovu Themos pokračuje

Poslanci se opět neshodli v tom, zda umožní vyvlastnění restaurační budovy Themos v areálu Národního divadla v Praze. Zákon, který by vyvlastnění umožnil, sněmovna vrátila k novému projednání. Restaurační budovu s rozsáhlým technickým zázemím Národního divadla přiřkl federální parlament v roce 1990 nedopatřením řádu sv. Voršily, kterému již před druhou světovou válkou patřil pozemek pod objektem. Řád poté budovu prodal firmě Themos, se kterou vede divadlo dlouhodobý spor. Ztráta objektu působí hercům a zaměstnancům divadla výrazné potíže. Komunisté navrhli zákon, který by státu v krajním případě umožnil budovu Themosu i pozemky dosud patřící voršilkám vyvlastnit za finanční náhradu. Podle některých levicových poslanců se první scéna chtěla s majiteli dohodnout, ale neuspěla. Ministr kultury Pavel Dostál odmítl názor, že zákon je obdobou znárodnění. Občanští demokraté však oponují, že zaměstnanci divadla prostě jen potřebují mít jídelnu, a proto se sněmovna zabývá úvahami o vyvlastnění. Obávají se, že schválení normy by představovalo nebezpečný precedens. Sněmovna by o zákonu mohla znovu jednat ve čtvrtek. Závěrečné třetí čtení by tak mohlo proběhnout ještě na nynější schůzi dolní komory.

Senátoři se letos chystají na čtyřicet cest do zahraničí

Zejména evropské státy, ale také Indonésii, Brazílii nebo Jihoafrickou republiku by chtěli letos navštívit čeští senátoři. Plánují čtyři desítky zahraničních cest, z toho osm mimoevropských. K plánovaným mimoevropským cestám patří mise ústavně-právního výboru do Japonska. Hospodářský výbor by chtěl zavítat mimo jiné do Egypta, Indonésie a na Filipíny. Zahraniční výbor má namířeno do Ruska včetně Čečenska, do Číny a na Tchaj-wan. Do Jihoafrické republiky, kde už zástupci Senátu několikrát pobývali, chtějí letos jet výbory pro veřejnou správu a zdravotnictví. Komise pro krajany by ráda zajela do Argentiny a Brazílie, školský výbor by chtěl do USA. Poslanecká sněmovna na letošní cesty senátorům v rozpočtu vyčlenila celkem 19 milionů korun. Loni měl Senát na zahraniční cesty 18 milionů korun, podobně jako v předchozím roce tuto částku ale nevyčerpal, na cestovném ušetřil 1,5 milionu korun. Loni se do ciziny vypravilo celkem 69 senátorů. Včetně cest na jednání meziparlamentních a jiných orgánů tak celkem podnikli 140 výprav do 45 zemí.

Policie zjišťuje, zda Janíčka k sebevraždě někdo nepřiměl

Dosavadní výsledky vyšetřování úmrtí zástupce ředitele pražské policie Zdeňka Janíčka zatím neprokázaly cizí zavinění. Policie nyní ale prověřuje, zda ho k sebevraždě někdo nepřiměl, či zda se na ní někdo nepodílel. Podle mluvčího pražské policie Ladislava Bernáška bude možné podat k tomuto případu zprávu teprve po vyhodnocení poznatků z vyšetřování, zajištěných stop a konečných výsledků soudní pitvy. Další informace budou podle něj k dispozici až za několik týdnů. Janíček byl nalezen mrtev v pondělí ve svém bydlišti v Praze 4. Oběsil se ve sklepě domu. Podle některých informací měl ale na těle i bodné a řezné rány. Mezi policisty vyvolalo Janíčkovo úmrtí šok. O důvodech sebevraždy dlouholetého policisty kolovala řada spekulací od zdravotních důvodů po možné Janíčkovo obvinění. Inspekce ministra vnitra však vyloučila, že by Janíčka jakkoli prověřovala. Totéž vyloučilo i pražské vrchní zastupitelství, které před časem zahájilo stíhání dvou Janíčkových podřízených.

Pražská policie dopadla vraha během deseti minut

Z vraždy školní uklízečky, ke které došlo ve středu ráno před vysokoškolskými kolejemi v Trojanově ulici v Praze 2, obvinila policie čtyřicetiletého muže. Podle mluvčího pražských policistů ale podezřelý nebyl kvůli opilosti schopen vypovídat. Policii k případu přivolal vrátný z kolejí, kterého zjevně rozrušený muž také napadl a zranil na hlavě a na rukou. Pachatel poté vyběhl na ulici a ženě, která se před ním snažila utéct, způsobil mnohočetná zranění. Těžkým zraněním žena podlehla, přivolaní záchranáři jí již nedokázali pomoci. Policie pachatele zadržela o deset minut později. "Je pravděpodobné, že motivem tohoto nepochopitelného jednání jsou neshody v partnerském soužití," uvedl mluvčí. Muži hrozí až patnáctileté vězení. Jde o letošní sedmý případ vraždy v hlavním městě, šest jich kriminalisté již objasnili. Vloni pražská policie řešila 46 vražd, čtyři z nich zatím zůstaly neobjasněny.

Soud znovu zrušil rozsudek v kauze Foglarovy závěti

Ve sporu o dědictví po spisovateli Jaroslavu Foglarovi není ani po pěti letech jasno. Odvolací pražský městský soud ve středu zrušil již třetí rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 3 a případ mu vrátil k novému projednání. Letitou při vede spisovatelův synovec Petr Foglar s Nadací Jaroslava Foglara. Té autor svou pozůstalost odkázal v závěti. Foglarův synovec závěť zpochybňuje tvrzením, že jeho strýc nevěděl, co podepisuje. Jeho žalobu z r. 2000 však loni zamítla soudkyně obvodního soudu Kateřina Sixtová s tím, že je špatně formulovaná. Foglarovi přitom podání žaloby o určení neplatnosti závěti přikázal v roce 1999 dědický soud. Sixtová ale dospěla k závěru, že určení neplatnosti závěti nelze žalovat. "Žaloba měla znít, že někdo je, či není dědicem," vysvětlila před rokem, rozšíření žaloby v tomto smyslu ale zamítla. Podle odvolacího soudu se ale doplnění žaloby připouští. Podle něj musí nyní Sixtová nejdřív vyřešit otázku, zda je závěť platná, či neplatná. Nejasnosti kolem závěti se objevily záhy po Foglarově smrti. Hodnota pozůstalosti je odhadována asi na deset milionů korun, nejcennější část tvoří autorská práva.

V Afghánistánu začal český protidrogový projekt

V afghánském Kábulu odstartoval v uplynulých dnech projekt Breaking the Circle (Prolomit kruh) brněnského sdružení Podané ruce. Jeho cílem je boj s drogovou závislostí v této muslimské zemi. Organizace na něj získala osm milionů korun od Evropské unie. Kábulská psychiatrická léčebna za ně bude zmodernizována, zkvalitní i poskytovanou péči. "Léčebně jsme koupili počítač s připojením na internet. Tamní lékaři jej využijí k získávání podkladů pro drogově závislé. K dispozici zatím mají jen 30 let starou literaturu," řekl ředitel Podaných rukou Jindřich Vobořil. Organizace dále léčebně koupila generátor na výrobu elektrické energie. Plně se projekt rozjede na jaře. U léčebny by měl vyrůst nový dům za asi 1,6 milionu korun. Zatímco k léčbě narkomanů bude nadále sloužit léčebna se 60 lůžky, v novém objektu vznikne zázemí pro terapeutické komunity a dílny pro bývalé uživatele drog a nelegální výrobce opia. Na živobytí by si v nich měli vydělávat tradičním způsobem: výrobou koberců, šperků a oblečení z kůže. Česká organizace chce do Kábulu dovážet i odbornou literaturu a léky. V Česku, Itálii a Británii se bude školit 17 lékařů, kteří se zabývají bojem s drogovou závislostí. Afghánistán vyrábí podle expertů až 80 procent světové produkce heroinu, přičemž 30 procent jeho obyvatel je závislých na opiu. Mnozí ani neznají škodlivost této látky. Afghánistán je jednou z nejchudších zemí světa a právě výroba drog živí mnohé z tamních obyvatel. K péči o závislé se v celé zemi stará pouze psychiatrická léčebna v Kábulu.

Od dubna zřejmě klesne cena plynu

Od začátku dubna zřejmě klesne cena zemního plynu pro domácnosti a menší a střední podniky. Bez bližších podrobností to uvedla mluvčí Energetického regulačního úřadu Jarmila Lehnerová. ERÚ může měnit ceny každé tři měsíce, v lednu plyn zdražil pro tzv. chráněné zákazníky o 1,5 procenta. Loni úřad plyn domácnostem dvakrát zdražil a dvakrát zlevnil. Od 1. ledna letošního roku si svého obchodníka s plynem mohou vybrat zákazníci, kteří odebírají více než 15 milionů kubických metrů zemního plynu ročně, elektrárny na plyn a producenti vyrábějící elektřinu a teplo kombinovaným způsobem. Ostatní zákazníky s výjimkou domácností čeká liberalizace trhu za rok.

EU uznala libereckou laboratoř na vzteklinu

Evropská unie uznala Národní referenční laboratoř na vzteklinu v Liberci. Laboratoř tak může sama vydávat potvrzení o účinnosti vakcinace proti vzteklině, které některé státy vyžadují před příjezdem zvířat. Podle mluvčího Státní veterinární správy Josefa Dubna se tak výjezdy se zvířaty chovatelům zjednoduší i mírně zlevní. Dosud totiž museli o toto potvrzení žádat v zahraničí. Potvrzení musejí mít všichni chovatelé, kteří se svými psy, kočkami nebo fretkami cestují do Británie, Švédska či na Maltu. Dosud lidé o potvrzení žádali sami u laboratoří například v Německu, Rakousku či na Slovensku, nebo jim vyšetření v zahraničí zprostředkovávala liberecká laboratoř. Za doklad o tom, že má zvíře účinné protilátky proti vzteklině, platili lidé kolem dvou tisíc korun. Vyšetření nyní může provádět přímo liberecká laboratoř, kde by mělo být asi o 400 korun levnější.

Americká firma poskytla grant na třídění odpadů na Plzeňsku

15 000 dolarů poskytla americká společnost sídlící ve Stříbře na Tachovsku na třídění a likvidaci odpadu v Plzeňském kraji. Polovinu této částky věnovala na pořízení sběrných nádob na tříděný odpad a zbytek půjde na likvidaci starých lednic a mrazáků. Potvrdil to Marek Sýkora z regionální rozvojové agentury Plzeňského kraje. Staré spotřebiče obsahující nebezpečný freon se na Plzeňsku ekologicky likvidují už čtvrtým rokem. Dosud tak bylo bezpečně rozebráno kolem 50.000 spotřebičů. Díky příspěvku americké firmy bude možné zlikvidovat asi 300 dalších lednic a získá se nejméně 30 kilogramů nebezpečných freonů. Druhý ekologický projekt se týká sběrných nádob na vytříděné sklo, papír a plasty v obcích. Za peníze americké firmy se koupí asi dvacítka těchto nádob. Podle ředitele regionální rozvojové agentury Plzeňského kraje Filipa Uhlíka se v posledních dvou letech zvýšilo třídění odpadů v kraji přibližně o 26 procent. Z 501 obcí kraje se jich do systému zapojilo 436, ve kterých žije 97,6 procenta obyvatel kraje. Do více než stovky obcí už bylo rozvezeno 471 sběrných nádob. Peníze od americké společnosti, která za tři roky svého působení v Česku dala na různé projekty podle svého ředitele kolem 70.000 dolarů, směřují především na Tachovsko a Stříbrsko.

Koncert pro Asii prý vynese kolem čtyř milionů

V Pražské Sazka Areně proběhne tuto sobotu charitativní koncert na pomoc dětem postiženým přírodní katastrofou v jihovýchodní Asii. Vystoupení hvězd české populární hudby bude možné sledovat i v přímém televizním přenosu a o tři dny později z rozhlasového záznamu. Vendula Svobodová z nadačního fondu Kapka naděje doufá, že se podaří vybrat kolem čtyř milionů korun. Lidé mohou přispět na konto a do 16. února také dárcovskými SMS. Statisíce korun předají do této sbírky sponzoři. Finanční dary umožní nakoupit přístroje a vybavení pro dětskou nemocnici v Galle na Srí Lance. Zdravotníci v Galle potřebují především inkubátory, anesteziologická zařízení, postýlky atd. V Sazka Aréně mají zazpívat například Karel Gott, Helena Vondráčková, Lucie Bílá, Leona Machálková, Monika Absolonová, Petr Kolář, Aleš Brichta, Bohuš Matuš, Michal David a další. "Uvidíte konstelaci umělců, kteří by společně těžko někdy vystoupili," uvedl skladatel populární hudby Karel Svoboda. Se svou ženou Vendulou a s dalšími českými celebritami zažil při dovolené katastrofu na vlastní kůži. Obětem katastrofy má v nejbližších dnech pomoci také koncert nazvaný Vlnitý plech na střechy rybářů, který se uskuteční v neděli 13. února ve Velkém sále pražské Lucerny. Vystoupí na něm mimo jiné Ondřej Havelka a Melody Makers, Hana Hegerová či Bratři Ebenové. Přímý přenos z koncertu odvysílá Český rozhlas 1 - Radiožurnál.

Cenu Vladimíra Boudníka získal grafik Jiří Anderle

Desátým nositelem prestižní Ceny Vladimíra Boudníka se ve středu stal Jiří Anderle. Cenu uděluje sdružení Inter- Kontakt-Grafik za významný přínos v oblasti umělecké grafiky. Výstava Anderleho prací je spolu s nejlepšími díly 11. ročníku soutěže Grafika roku přístupná v Clam-Gallasově paláci v Husově ulici v Praze. Potrvá do 13. března. Osmašedesátiletý Anderle vystudoval Akademii výtvarných umění, poté pracoval jako technik i herec v Černém divadle Jiřího Srnce a sjezdil s ním v 60. letech celý svět. V letech 1969 až 1973 působil na Vysoké škole uměleckoprůmyslové jako asistent Zdeňka Sklenáře a Jiřího Trnky. Má za sebou stovku výstav, získal okolo čtyřiceti cen, je zastoupen v newyorském Metropolitním muzeu i v pařížském Pompidouově centru. V grafických a obrazových cyklech se snaží vyjadřovat existenciální úzkost, ať už je mu podnětem válka nebo stárnutí a samota. Do soutěže Grafika roku 2004 bylo letos přihlášeno 359 prací, na výstavě jich návštěvníci uvidí 226. Porota udělila deset cen a 24 čestných uznání. V základní kategorii porota ocenila ze 139 grafik dvě. Cenu získali František Hodonský za dřevořez Mikrokrajina a Jaroslava Severová za digitální tisk Vrstvy 0411. Do studentské kategorie bylo přihlášeno také 139 prací. Cenu si odnesla Sylvie Kořánková z pražské VŠUP.

Galerie Rudolfinum vystavuje Aléna Diviše

Galerie Rudolfinum ve středu zahájila výstavu malíře Aléna Diviše (1900 až 1956). Pokračuje tak ve výstavním programu, který má veřejnosti představit málo známá jména autorů, kteří tvořili mimo hlavní umělecké proudy. Diviš se pro české umění stal synonymem outsiderství. Samotářský a nezařaditelný tvůrce halucinačních vizí, hororových scén i procítěných náboženských výjevů byl doposud jednou z nejméně probádaných osobností českého výtvarného umění. Po smrti autora se o jeho díle 20 let nevědělo, do povědomí především odborné veřejnosti se dostal až v 80. letech. Diviš žil od 20. let v Paříži, kde studoval mimo jiné i u Františka Kupky. Ve 30. letech se soustředil na základní otázky života a umění. Kromě drsných a pustých krajin tehdy maloval lidi z okraje společnosti. První roky druhé světové války strávil ve věznicích a internačních táborech ve Francii. V samovazbě pařížského vězení přetvořil stěny cely v jedinečný obraz vězeňského světa. V roce 1941 se mu podařilo odjet do USA. Americká tvorba, kterou vystavil v Praze po návratu do vlasti v roce 1948, se setkala s velkým ohlasem zejména mladých výtvarníků. O rok později uspěl i s ilustracemi k Erbenově baladě Svatební košile. V posledních letech života Diviš již pouze kreslil, ke konci jen biblické výjevy. Výstava obsahuje klíčový cyklus vězeňských zdí, ilustrační doprovod k baladám Karla Jaromíra Erbena a povídkám Edgara Allana Poea a na závěr představuje velkoformátové uhlové kresby inspirované biblickými příběhy.

Výtvarník Černý chce bojovat s komunismem

Pražský výtvarník David Černý uvažuje o založení Komunisticko-nacistické strany Čech a Moravy. Chce tak upozornit na údajně dvojaký přístup úřadů ke komunistické a fašistické ideologii. "Vzhledem k tomu, že může být zaregistrována strana, jejíž ideologie má pravděpodobně na svědomí více lidí než fašistická, tak proč by nemohla existovat jakákoli jiná strana, třeba i nacistická," prohlašuje Černý. Zatímco propagaci fašismu stát potírá, podpora komunistické ideologie je podle něj beztrestná. Politici by podle něj měli přijmout zákon, který zakáže používání názvu komunistická ve jménu politických stran. Podepsal se proto i pod iniciativu senátora Jaromíra Štětiny, který požaduje výslovný zákaz propagace komunismu a nacismu jako zločinných ideologií. Výtvarník se na začátku 90. let proslavil přebarvením tanku na pražském Smíchově narůžovo. Rozruch vyvolala i jeho věta "mrtvý komunista, dobrý komunista," která přispěla k ukončení jeho spolupráce s odbojáři z druhé světové války. Původně měl pro ně na Klárově navrhnout pomník druhému odboji. Českému svazu bojovníků za svobodu také vadilo, že umělec údajně podhodnocuje počty obětí války. Památník zatím nestojí.

Meziříčskou radnici ozdobí nový gobelín

Gobelín pro historickou zasedací místnost zdejší radnice tkají v těchto dnech v Moravské gobelínové manufaktuře ve Valašském Meziříčí. Dílo nahradí zhruba 20 let starý nástěnný koberec z téže dílny. Interiér reprezentační místnosti ozdobí koberec zřejmě v polovině letošního roku. Podle ředitele gobelínky malíře Jana Timoteje Strýčka gobelín doplní prostor s klenbami, historickými obrazy a dobovým nábytkem. Ke koberci o rozměrech 640krát 350 centimetrů se stylizovanými květy se podle něj váže zajímavá historie. Výtvarný návrh ležel desítky let ve Slezském zemském archivu v Opavě. Předloha grafika Jožky Barucha je jedním ze šesti nedávno objevených návrhů, které na počátku minulého století pro gobelínku zhotovili učitelé meziříčské dřevařské školy. "Dokonce se zdá, že Baruch svůj koberec navrhoval právě pro tento účel," domnívá se Strýček. "Jeho převedení do tkané podoby považujeme za záchranu kulturního dědictví," uvedl starosta Jiří Kubeša. Město na zhotovení gobelínu vyčlenilo 250.000 korun. Slavnostní premiéra je plánována na 25. červen, kdy se v rožnovském skanzenu uskuteční pořad s názvem Putování po Valašskomeziříčsku. Mezi čestnými hosty by měla být i Baruchova dcera, grafička Drahomíra Dvořáková.

Koller vyrovnal 67 let starý střelecký rekord

Jan Koller vstřelil ve středečním přátelském utkání se Slovinskem svůj 34. gól v české fotbalové reprezentaci. Na stadionu v Celje tak vyrovnal 67 let starý rekord legendárního kanonýra Antonína Puče. Jednatřicetiletý útočník Borussie Dortmund potřeboval na vyrovnání rekordu na den přesně šest let. První gól totiž dal při své reprezentační premiéře 9. února 1999 v Bruselu. Od té doby sehrál 61 mezistátních zápasů. počátku reprezentační kariéry si dokonce udržoval průměr jednoho gólu na zápas. V podzimní kvalifikaci se trefil čtyřikrát.

A jaké bude počasí?

Noc bude polojasná, teploty v Čechách -3 až -8, na Moravě a ve Slezsku 9 až 14 stupňů pod nulou. Přes den čekáme zpočátku polojasno, během dne od západu přibývání oblačnosti a odpoledne déšť se sněhem. Odpolední teploty 1 až 4 stupně.

Tolik zprávy Radia Praha.

09-02-2005